مطالب مرتبط:
قطع اینترنت خسارات زیادی برای استارتاپ ها داشت/ به دلیل وجود شبکه ملی اطلاعات، سرویس های این فعالان پایدار و برقرار است
حال این روزهای شبکه ملی اطلاعات
قطع اینترنت خسارات زیادی برای استارتاپ ها داشت/ به دلیل وجود شبکه ملی اطلاعات، سرویس های این فعالان پایدار و برقرار است
حال این روزهای شبکه ملی اطلاعات
فارس من|حال بد کسب وکارهای اینترنتی به دلیل عدم تکمیل زیرساخت شبکه ملی اطلاعات
-42 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 آبان 1398 ساعت 01:152019-11-19فناوري

محقق نشدن استقلال شبکه ملی اطلاعات


عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه ضرورت تکمیل شبکه ملی اطلاعات بر همه روشن است، گفت: استقلال، یکی از الزامات این شبکه است، اما اکنون به صورت کامل محقق نشده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری صدا و سیما"، آقای رضا تقی پور با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: البته برخی بخش ها مانند بانک ها، تاکسی های اینترنتی و برخی مرورگر های داخلی استقلال نسبی را به دست آورده اند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به ارتباطات فضای اینترنت و ارتباط جهانی آن، ریشه ناامنی های داخل در خارج از کشور است، اضافه کرد: بخشی از خدمات توسط شبکه ملی اطلاعات ارائه می شود، اما اگر شبکه ملی اطلاعات کامل داشتیم، 100 درصد خدمات قابل ارائه بود.

آقای تقی پور ادامه داد: از پیام رسان های داخلی استقبال بسیار خوبی شده است.

عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: باید به فکر روزی باشیم که دشمنان ما بخواهند اینترنت را قطع کنند بنابراین باید آمادگی لازم را داشته باشیم تا با استقلال و بدون وابستگی به شبکه های خارجی و اینترنت بین الملل، خدمات لازم را به مردم ارائه کنیم و این مطالبه همه است.

وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی ناظر طرح شبکه ملی اطلاعات است، گفت: قرار بود برنامه شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی تطبیق و سپس اجرا شود، اما برنامه ای در این باره به این شورا ارائه نشده و این نقص است.

آقای تقی پور افزود: مرکز ملی فضای مجازی، گروهی را مسئول ارزیابی شبکه ملی اطلاعات کرد و این گروه، ادعای پیشرفت 80 درصدی شبکه ملی اطلاعات را کارشناسی و موجه ندانست و کاستی هایی را مشخص کرد و رقم بسیار کمتر از 80 درصد است.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: نخستین الزام این بود که شبکه متشکل از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی باشد، اما به طور قطع، امروز نمی توانیم این ادعا را کنیم، زیرا برخی از خدمات آن کاملاً وابسته است.

وی ادامه داد: دومین الزام؛ شبکه ای کاملاً مستقل و حفاظت شده نسبت به دیگر شبکه ها از جمله اینترنت با امکان تعامل مدیریت شده با آن ها بود.

آقای تقی پور افزود: شبکه ملی اطلاعات نمی خواهد اینترنت و ارتباط جهانی را قطع کند بلکه اینترنت یکی از خدمات اصلی این شبکه است و مهمترین چیز در شبکه ملی اطلاعات، حفظ استقلال است.

وی با تاکید بر اینکه دولت و حاکمیت باید امکانات لازم را در اختیار متخصصان داخلی قرار دهند، اضافه کرد: اکنون کشور های مستقل از جمله چین و روسیه، موتور های جستجوگر اینترنتی بومی خودشان را دارند.

آقای مسلم معین کارشناس فضای مجازی هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه قطع اینترنت کشور توفیق اجباری برای آزمایش شبکه ملی اطلاعات بوده است، گفت: مسئولیت مستقیم خسارت ناشی از قطع اینترنت بر عهده کسانی است که در اجرای این شبکه تعلل کردند.

وی ادامه داد: تقلیل یک موضوع ملی به فضای مواجهه های ژورنالیستی و سیاسی، این خسارت ها را به مردم تحمیل کرد.

آقای معین گفت: منظور از شبکه ملی اطلاعات، شبکه ملی منقطع از اینترنت جهانی نیست بلکه منظور؛ استقلال آن است.

این کارشناس فضای مجازی افزود: موتور جستجوگر نیاز به زیرساخت هایی مانند سرور و پهنای باند دارد، اما این زیرساخت ها را نتوانستیم ایجاد کنیم.

آقای معین اضافه کرد: برنامه های موفق بومی اینترنتی کشور های مستقل از جمله چین از حمایت و پشتوانه زیرساختی، قانونی و دولتی برخوردارند.

وی گفت: شبکه ملی اطلاعات مجموعه ای از طرح های اقماری از جمله موتور جستجو، شبکه های اجتماعی، دولت الکترونیک، به روز رسانی قوانین و وضع قوانین جدید است که باید باهم اتفاق بیفتد تا پاسخگوی نیاز ها باشد.

آقای معین افزود: سازماندهی بسیاری از گروه های مسلح خلافکار از طریق شبکه های اجتماعی انجام می شود که ما هیچ تسلطی بر روی این شبکه ها نداریم.

وی با بیان اینکه متولیان برقراری شبکه ملی اطلاعات باید در این حوزه پاسخگو باشند، اضافه کرد: یکی از اصلی ترین موضوعات حوزه شبکه ملی اطلاعات، حریم شخصی و هویت است که باید درباره آن چاره اندیشی شود.

آقای معین افزود: برخی از کانال های ضد انقلاب معروف پس از قطع اینترنت در داخل کشور به روزرسانی نشدند و این نشان می دهد ادمین های آن ها در داخل کشور هستند و وزارت ارتباطات باید در این باره پاسخگو باشد.

دبیر اتحادیه کسب و کار های اینترنتی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: همه سرور ها و آی پی های ما داخل ایران بود، اما از آنجایی که قطع اینترنت، ناگهانی اتفاق افتاد حدود 48 ساعت طول کشید تا بتوانیم خودمان را با این شرایط تطبیق دهیم.

آقای فرشاد وکیل زاده ادامه داد: یکی از اصلی ترین خدماتی که از آن استفاده می کنیم موتور های جستجو از جمله گوگل است که پس از قطع اینترنت دسترسی به شبکه گوگل از بین رفت.

وی افزود: بسیاری از مشتریان، آدرس کسب و کار های اینترنتی را نمی دانند و محصول یا کالا را در موتور های جستجو از جمله گوگل جستجو می کنند و از این طریق وارد سایت های کسب و کار اینترنتی می شوند، اما با قطع اینترنت این موضوع را از دست دادیم.

مدیر طرح موتور جستجوگر”یوز“ هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به این که موتور جستجو مجموعه ای از سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری است، گفت: یکی از پایه های موتور جستجو، کاربران هستند و تا زمانی که کاربران با آن کار نکنند نمی توانیم موتور جستجو را به گونه ای تنظیم کنیم تا پاسخ های مناسبی را بدهد به همین علت کاربران باید به سمت موتور جستجو هدایت شوند و موتور جستجو هم از سخت افزار و نرم افزار لازم برخوردار باشد تا بتواند به خوبی پاسخ جستجو ها را بدهد.

آقای مهدی نقوی افزود: بر اساس برآورد هایی که در سال 1388 انجام دادیم حدود 12 هزار سرور نیاز داریم تا موتور جستجو در کشور ایران بتواند پاسخ دهد، اما تا کنون فقط 200 سرور راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه طرح اجرای موتور جستجوگر یوز از سال 1388 آغاز و در سال 1393 رونمایی شد، اضافه کرد: از سال 93 تاکنون چند قرارداد با دولت تنظیم شد، اما هیچ کدام به انجام نرسید و اکنون از این موتور جستجوگر حمایت جدی نمی شود.

آقای حسین نوری خواه استاد دانشگاه نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: گوگل بیش از یک میلیون سرور را برای خدمات به کاربران ارائه می دهد، اما بیشتر درآمد این شرکت از گردآوری اطلاعات خصوصی مردم و بهره گیری از آن برای تبلیغات و در برخی موارد، فروش آن است.

وی ادامه داد: تا زمانی که شرکتی با این روش، حریم خصوصی مردم را به بازی می گیرد، اما از مردم پول نمی گیرد اگر ما بخواهیم خدمات جایگزین آن را عرضه کنیم مستلزم آن است که الگوی اقتصادی جایگزینی را ارائه کنیم که منصفانه و با رعایت حقوق کاربران باشد.

آقای نوری خوه افزود: برخی از مسئولان ما این دغدغه را ندارند و برای آن ها مهم نیست خدمات موتور جستجو توسط کدام شرکت خارجی ارائه می شود و الزامی نمی بینند که ریالی درباره آن هزینه یا به تولید داخلی کمک کنند.

وی اضافه کرد: در بزنگاه هایی مانند آشوب های اخیر دیده می شود که موتور جستجوگر و ایمیل داخلی و پیام رسان ها و ارتباط مدیریت شده با اینترنت، چقدر جدی و حیاتی است.

این استاد دانشگاه گفت: اگر شبکه ملی اطلاعات به درستی عملیاتی می شد و اگر ادعای عملیاتی شدن این شبکه، واقعی بود، خدمات اینترنتی می توانست ادامه یابد و آسیب ها تا این اندازه گسترش نیابد.

آقای نوری خواه افزود: زمانی که ارتباطات رمز شده با خارج از کشور از طریق این پیام رسان ها برقرار است و تماس ها و ارتباطات مشکوک، کاملاً امکان پذیر است طبیعی است که این آشوب ها با آتشی که خارجی ها بر آن می دمند، گسترش می یابد.

وی اضافه کرد: همچنین فرهنگ و تمدن اسلامی در کشور ما باید توسط این شبکه ها حفظ شود نه اینکه زیر سوال برود مثلاً در اینستاگرام هیچ قواعدی از کشورمان برقرار نیست، اما برخی از مسئولان ما از فعالیت آزاد این شبکه در داخل دفاع می کنند.

آقای نوری خواه تأکید کرد: راهکار درست این است که بتوانیم تا جای ممکن، خدمات را در داخل کشورمان ارائه کنیم و خدماتی را که نمی توانیم، با تعامل مدیریت شده به آن برسیم در حالی که اکنون این گونه نیست و پیام رسان هایی مانند تلگرام، کاملاً نامحدود و بدون ضابطه عمل می کنند.


کلید واژه ها: شبکه ملی اطلاعات - شورای عالی فضای مجازی - اطلاعات - شبکه - فضای مجازی - اینترنت - شورای عالی - مرکز ملی فضای مجازی - مجازی - استقلال - خدمات - برنامه - ارتباط - داخلی - شورا - شورای - تاکسی های اینترنتی - عالی - مستقل - کارشناس - درصد - مدیریت - شبکه دو سیما - رضا تقی پور - جهانی - خبرگزاری - سیما - قرار - محقق - ارتباطات

آخرین اخبار سرویس:
با آموزش و آگاهی از تلفن همراه استفاده کنیم

جشن تولد نوه مریم امیرجلالی+عکس

کارت هوشمند غذا با سهمیه 60 قاشق در ماه!

صفحهٔ درخواستی شما یافت نشد.

اگر به جهان های موازی علاقمند هستید این مطلب را بخوانید

روزنامه استخدامی استان خوزستان و اهواز | شنبه 23 آذر 98

کارت هوشمند غذا با سهمیه 60 قاشق در ماه!

هشدار؛ با شماره تلفن شما در شبکه های اجتماعی کلاهبرداری می کنند

هوآوی از لپ تاپ های HUAWEI MateBook D رونمایی کرد+عکس

19 تکنولوژی محبوب که در دهه اخیر به تاریخ پیوستند+ عکس

گام آخر برگزیت

کارت هوشمند غذا با سهمیه 60 قاشق در ماه!

مقاله برنامه ریزی منابع سازمانی

تجهیز 6 محور ارتباطی مازندران به فیبر نوری

ارائه روشی بهینه برای زمانبندی کار در رایانش ابری با استفاده از الگوریتم های ژنتیک و حریصانه

اعتبار رمز دوم پویا حداکثر 120 ثانیه

چالش ها و راهکارهای امنیتی در رایانش ابری

تصویر پرتره از هانیه توسلی

دانلود آهنگ جدید محسن سابقی بنام دوستت دارم

اما و اگر های این روز های خرید اینترنتی/ منسوخ شدن رمز ایستا از ابتدای دی 98

دانلود آهنگ جدید مهریاب بنام دلم فدات

دانلود آهنگ جدید مهریاب بنام دلم فدات

دانلود آهنگ جدید هریمان بنام بهترین رویا

تجهیز 6 محور ارتباطی مازندران به فیبر نوری

دانلود آهنگ جدید رضا احدی بنام سلول تنهایی

پایان نامه کارشناسی مهندسی کنترل شکاری با عنوان سنجنده های ماهواره ای

کودک آنلاین به تولید محتوا کمک می کند

مروری بر اخبار فناوری ایران در هفته گذشته

دانلود آهنگ جدید سعید بیک بنام بت

پیام رسان گوگل مانع از دریافت پیام های مخرب و مشکوک می شود

پیام رسان گوگل مانع از دریافت پیام های مخرب و مشکوک می شود

پروپوزال زمانبندی کارهای فوری در رایانش ابری با الگوریتم ICA

رمز پویا

تحقیق بررسی جایگاه مالکیت معنوی در قوانین و مقررات کشور

گلکسی نوت 10 و 10 پلاس بروزرسانی اندروید 10 را دریافت کردند

توقف واتس اپ در گوشی میلیون ها کاربر

فرمت نشدن فلش مموری را چگونه حل کنیم؟

نیوشا ضیغمی از کودکی تا به امروز + عکس

60 اسم و کلمه که در سال 2019 بیشتر در گوگل سرچ شده است

اینترنت ملی واقعا چیست؟

گلکسی فولد یک میلیون نسخه فروش کرده است

محققان میکروروبات های نرم با قابلیت تغییر شکل ساختند

دانلود آهنگ جدید رضا یزدانی به نام تنهام نذار رفیق / کیفیت اورجینال 320

پروپوزال ارائه چارچوبی برای پیاده سازی شبکه های اجتماعی با روش SDN و پروتکل OpenFlow

بروز اختلال در 3 مرکز مخابراتی در تهران

نیازمندی های راه اندازی 5G بررسی شد

مبانی نظری ارائه تبلیغ اینترنتی به مشتری با استفاده از تکنیک های داده کاوی بر حسب علایق و سلیقه او

چگونه با دوربین گوشی، از همه چیز گیف بسازیم؟

نیازمندی های راه اندازی 5G بررسی شد

بروز اختلال در 3 مرکز مخابراتی در تهران

تبدیل شیشه جلوی ماشین به نمایشگر واقعیت افزوده

تسهیلات فیبر نوری شهرداری در اختیار متقاضیان قرار می گیرد

واکنش ها به سورپرایز وزیر ارتباطات +تصاویر

کاربران گوشی گران نمی خرند!

فصل دوم پایان نامه رایانش ابری

کاربران گوشی گران نمی خرند!

کاربران گوشی گران نمی خرند!

هوآوی از لپ تاپ های HUAWEI MateBook D با پردازنده های نسل دهم اینتل رونمایی کرد

پروپوزال ارزیابی و تطبیق راه حل های امنیتی در محاسبات ابری

کاربران گوشی گران نمی خرند!

واکنش ها به سورپرایز وزیر ارتباطات +تصاویر

فهرست نا امن ترین گوشی های هوشمند و اپلیکیشن های پرطرفدار اعلام شد

نگران قیمت آیفون 5G نباشید!

دستگاهی برای تعیین نمره چشم در خانه

مجازات شنود غیرمجاز چیست؟

قیمت آیفون 5G بالا نیست!

ارتقاء تجهیزات مخابراتی در 3 مرکز تلفن روستایی رامهرمز

رضا یزدانی تنهام نذار رفیق : دانلود آهنگ جدید رضا یزدانی به نام تنهام نذار رفیق

تشخیص و طبقه بندی پدیده های کیفیت توان با استفاده از تبدیل موجک

وزارت ارتباطات: ریزش مشترکان در رایتل و ایرانسل وافزایش همراه اولی ها

دریافت پول و یا وسیله در ازاء زباله

آیا پیام رسان های داخلی بدون اجازه از کاربر عکس می گیرند؟

خطوط قرمز عقب برود کسب وکارهای نوپا رونق می گیرند

اینترنت ملی من درآوردی است!

قیمت آیفون 5G بالا نیست

قیمت آیفون 5G بالا نیست

پهپادی که به مسلسل مجهز است

مبانی نظری و پیشینه تحقیق برنامه ریزی استراتژیک سازمان ها با رایانش ابری

آیکون های مایکروسافت و لوگوی ویندوز بازطراحی شدند

اینترنت ملی من درآوردی است!

اختلال پیام رسان های داخلی در زمان قطعی اینترنت به عدم حمایت دولت بازمی گردد

کدام برندها بازار موبایل آمریکا را تسخیر کرده اند؟ | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

واتس آپ قطع می شود!

پیش شرط های عرضه اینترنت 5G

واتس آپ قطع می شود!

قیمت آیفون 5G بالا نیست؛ نگران نباشید!

فیبر نوری شهرداری در اختیار متقاضیان قرار می گیرد

بهترین بازی های رایگان آیفون 2019

استخدام طراح و گرافیست کامپیوتری در تهران

اینترنت ملی؛ بزرگ ترین غلط رایج این روزها

بهترین بازی های رایگان آیفون 2019

اینترنت ملی؛ بزرگ ترین غلط رایج این روزها

چگونه می توان یکجا ایمیل فرستاد؟

چگونه می توان یکجا ایمیل فرستاد؟

اینترنت ملی؛ بزرگ ترین غلط رایج این روزها

اینترنت ملی، بزرگترین غلط رایج این روزها

ارایه مشاوره به بیش از دو هزار شهروند اصفهانی در اداره 137

شیائومی جای سامسونگ را گرفت

برخی کاربران شبکه های اجتماعی آذری جهرمی را بلاک کردند

تلگرام در رایتل بدون فیلتر در دسترس است!

محقق نشدن استقلال شبکه ملی اطلاعات

محقق نشدن استقلال شبکه ملی اطلاعات