مطالب مرتبط:
لوایح FATF در مجمع رسوب کرده است/ براساس نظر حقوقدانان، دو لایحه از لوایح چهارگانه باید ابلاغ شود
نشست همکاری رسانه های دیجیتال چین و روسیه
نشست همکاری رسانه های دیجیتال چین و روسیه
یاریگر دولت در اجرای طرح اصلاح نرخ بنزین باشیم
بشنوید chr(124) حرف های چالشی رویانیان درباره بنزین/از عقب نشینی 20 تومانی خاتمی به خاطر سوزاندن پمپ بنزین تا شوک ساعت 12 شب دولت روحانی
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 آبان 1398 ساعت 09:052019-11-19سياسي

اجرای قوانین FATF یک موضوع ملی است که درگیر مسائل جناحی شده است/ با عدم اجرای FATF، چین و روسیه هم با ما همکاری نمی کنند/ لوایح چهارگانه ربطی به دولت روحانی ندارد


اجرای قوانین FATF یک مساله ملی است که متاسفانه درگیر مسائل جناحی داخلی شده است؛ هر جناحی نیز براساس افکار و دیدگاه خودش این را تفسیر و تبیین می کند.

- --> کد خبر: 835751 1398/08/28 09:07:13 یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: اجرای قوانین FATF یک مساله ملی است که متاسفانه درگیر مسائل جناحی داخلی شده است؛ هر جناحی نیز براساس افکار و دیدگاه خودش این را تفسیر و تبیین می کند.

مقررات لوایح FATF را 181 کشور اجرا می کنند و ایران هم باید اجرا کند؛ آیا این اجرای قوانین امنیت ملی آن کشورها را به خطر انداخته است که امنیت ایران را به خطر بیندازد.

برخی معتقد هستند ایران یک کشور جدایی از نظام پولی بین المللی است که ما می گوییم بله جدا است و باید از این جدایی رها شود.

حسن بهشتی پور در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره سخنان معاون وزیر امور خارجه که عدم تصویب لوایح FATF را به منزله تیر خلاص به سیستم بانکداری کشور، تعبیر کرده است؛ در پاسخ به این سوال که اگر ایران نتواند در مهلت قانونی از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی خارج شود، چه تبعاتی را برای کشور به همراه دارد، گفت: ابتدا باید بگویم ما در ایران با مشکل عدم اطلاع رسانی دقیق در خصوص موضوعات حساس مواجه هستیم؛ البته بصورت کلی 60 سال است که ما با مساله اطلاع رسانی در کشور مواجه هستیم که دقیق و شفاف نبوده و به همین دلیل بخشی از حقیقت گفته می شود و بخشی گفته نمی شود و گاهی نیز عدم اطلاع موجب می شود با تحلیل غلط، نتیجه گیری غلط ایجاد شود.

وی ادامه داد: برای مثال در خصوص FATF؛ این گروه ویژه اقدام مالی توسط هفت کشور صنعتی در سال 1368 تاسیس شده و این کشورها به تدریج یک سری قوانین بین المللی را در بانک ها علیه تروریسم اعمال کرده اند و با هر تحولی هم که در دنیا به وجود آمده، نسبت به آن تحول نیز تصمیم های جدیدی گرفته اند.

برای مثال فروپاشی شوروی دوسال بعد از تشکیل گروه ویژه اقدام مالی منجر به وجود آمدن تصمیم های جدیدی شد و کشورهیا جدیدی نیز عضو این گروه شدند.

همچنین در زمان وقوع 11 سپتامبر مجددا تغییراتی اعمال شد که در نهایت حدود 40 مصوبه برای مقابله با پولشویی و 9 مصوبه در خصوص تروریسم در این گروه به تصویب رسیده است.

ایده FATF این است که برای مقابله با تروریسم باید منابع مالی آنها را بخشکانیم وی افزود: ایده FATF این است که برای مقابله با تروریسم باید منابع مالی این گروه ها را بخشکانیم و اگر اجازه ندهیم پول به دست تروریست ها برسد؛ یک اقدام اساسی خواهد بود و چندین معاهده و کنوانسیون بین المللی را نیز در این حوزه تصویب کردند که یکی از آنها کنوانسیون پالرمو است.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: ما در ایران به غلط می گوییم که ایران قرار است به FATF بپیوندد؛ در حالی که ایران اصلا قرار نیست عضو گروه ویژه اقدام مالی شود.

ایران اگر هم بخواهد قادر نخواهد بود و استانداردهای پیوستن به FATF را ندارد و کشورهای توسعه یافته همچون آمریکا، چین، انگلیس، روسیه، آلمان، فرانسه، ایتالیا، استرالیا، مکزیک و ژاپن و تنها دو سازمان بین المللی عضو این گروه هستند.

وی ادامه داد: بحث ما با FATF این است که این گروه یک سری مقررات مقابله با پولشویی را مطرح کرده و از همه کشورها از جمله ایران خواسته که اگر می خواهند کار بانکی انجام دهند باید این مقررات را اجرایی کنند؛ در نتیجه ما تنها باید یک سری مقرراتی که این گروه برای همه کشورها در نظر گرفته را اجرا کنیم.

لوایح FATF ربطی به دولت روحانی ندارد وی افزود: باید دقت داشته باشیم که از سال 1385 و قبل از دولت آقای روحانی یعنی در دولت نهم، مذاکراتی برای انجام این مقررات صورت گرفت و در سال بعد آن لایحه مبارزه با پولشویی به مجلس ارائه و تصویب شد؛ بنابراین ما سابقه اجرای مقررات FATF را داریم و این لوایج ربطی به دولت آقای روحانی ندارد که البته مقرراتی به نفع کشور است و اصلا اینگونه نیست که آنها بخواهند در نظام بانکداری ما مداخله کنند.

بهشتی پور گفت: امروز مشکل ما این است که دولت آقای روحانی چهار لایحه به مجلس ارائه داد که یکی تجدیدنظر در همان لایحه ای بود که پیش تر تصویب شده بود و در این سال ها اجرای آن به دلایلی با مشکل مواجه شده بود.

در نتیجه دولت اصلاح این لایحه را به همراه لوایح مبارزه با تامین مالی تروریسم و کنوانسیون پالرمو را به مجلس فرستاد و جالب نیز این است که ما همه این قوانین را از سال 1385 اجرایی کرده ایم منتها بعدا در سال 1394، دولت توافقی را با گروه ویژه اقدام مالی انجام داد و در اثر این توافق آنها ما را از وضعیت قرمز به حالت تعلیق درآوردند چرا که تا آن زمان ما در وضعیت قرمز بودیم.

کشوری که در وضعیت قرمز باشد، ریسکش هفت به معنای بدترین حالت ممکن است وی ادامه داد: گروه ویژه اقدام مالی سه وضعیت برای کشورها قائل است؛ وضعیت سفید که وضعیت عادی است، وضعیت آبی یا خاکستری که کشورهای در حال بررسی هستند و وضعیت قرمز که تنها در مورد ایران و کره شمالی صدق می کرد و البته ایران از سال 94 با مذاکرات صورت گرفته وارد وضعیت آبی یا خاکستری شد.

باید بدانیم که کشورهای در وضعیت قرمز به طور کلی در مبادلات بانکی دارای مشکل هستند و مبادله با آنها شامل ریسک بیمه وسرمایه گذاری می شود.

به طور کلی طبقه بندی ریسک دارای هفت مرحله است و کشوری که در وضعیت قرمز باشد، ریسکش هفت به معنای بدترین حالت ممکن است.

181 کشور پیش از ما این مقررات را اجرایی کرده اند وی با تاکید بر اینکه تاکنون 181 کشور این مقررات را اجرایی کرده اند؛ افزود: ایران نیز بسیاری از مقررات را اجرایی کرده و تنها دولایحه پالرمو و CFT که تصویب شده و مراحل نهایی شورای نگهبان را طی کرده است باقی مانده که مخالفین معتقد هستند با اجرایی شدن آنها بیگانگان بر نظام پولی و امنیتی ما مسلط می شوند.

در این رابطه نیز اول مهم است که بدانیم در دنیا 181 کشور پیش از ما این مقررات را اجرایی کرده اند تا بتوانند در مبادلات بانکی جهانی حضور داشته باشند.

ایران امروز در مرحله بررسی است و بر فرض اینکه دولایحه باقیمانده را هم اجرایی کند باید همچنان در وضعیت آبی بررسی بماند تا بعد از آن با تایید به وضعیت سفید برود.

برخی نگرانی ها با حق تحفظ ایران حل می شود وی افزود: دیگر نگرانی مخالفین این است که در صورت اجرای لایحه تامین مالی تروریسم، ما دیگر قادر نخواهیم بود که بهد گروه هایی که اروپا یا آمریکا آنها را تروریست می نامد کمک کنیم در حالی که در لیست گروه ویژه اقدام مالی تنها داعش، جبهه النصره و القاعده تروریست نامیده شده است و این افراد می گویند شاید در آینده گروه های مدنظر ایران هم به این لیست اضافه شوند که البته باز هم مجلس ایران اعلام کرده که ایران می تواند از حق تحفظ خود در این رابطه و مسائلی که استقلال و حاکمیت را هدف قرار می دهد استفاده کند.

با عدم اجرای FATF، چین و روسیه هم با ما همکاری نمی کنند این استاد دانشگاه گفت: در حال حاضر سوال این است که اگر ایران این لوایح را اجرا نکند؛ نتیجه چه می شود؟ باید بگویم در این صورت حتی کشورهایی مانند چین، روسیه و ترکیه که الان با ما همکاری می کنند دچار مشکل شده و مجبور به قطع همکاری می شوند.

با این حال مخالفین مجددا تحلیل می کنند که وقتی قرار است ما این همه تحریم باشیم، این هم اضافه شود مساله ای رخ نمی دهد؛ اگر زمانی از وضعیت تحریم خارج شدیم در مورد این موارد هم فکر می کنیم.

که البته این تفکر و تحلیل همان خود تحریمی است.

آیا اجرای قوانین FATF امنیت کشورهای دیگر را به خطر انداخته است؟ وی ادامه داد: باید دقت داشته باشیم که این موضوع یک مساله ملی است که متاسفانه درگیر مسائل جناحی داخلی شده است؛ هر جناحی نیز براساس افکار و دیدگاه خودش این را تفسیر و تبیین می کند.

مقررات لوایح FATF را 181 کشور اجرا می کنند و ایران هم باید اجرا کند؛ آیا این اجرای قوانین امنیت ملی آن کشورها را به خطر انداخته است که امنیت ایران را به خطر بیندازد.

برخی معتقد هستند ایران یک کشور جدایی از نظام پولی بین المللی است که ما می گوییم بله جدا است و باید از این جدایی رها شود.

برخی می گفتند تعلیق تحریم های آمریکا ارزشی ندارد وی افزود: اگر ما همین امروز این مقررات را بپذیریم شاید ضریب ریسک سرمایه گذاری در ایران یک پله کاهش پیدا کند و از 7 که امروز به 6 رسیده یک پله بیشتر کاهش پیدا کند که اگرچه عدد خوبی نیست اما همین یک پله کاهش باعث می شود بیمه های کشتیرانی ایران ارزان تر شده و در اقتصاد ما تاثیر مثبت بگذارد؛ ما متاسفانه جنبه های مثبت را نادیده می گیریم و درک نمی کنیم که این تعلیق که به زودی به پایان می رسد چقدر برای ما مهم و ارزشمند است؛ مانند همان دوران که تحریم های آمریکا تعلیق شده بود و برخی می گفتند این تعلیق چه ارزشی دارد؛ اما ارزش را زمانی فهمیدند که ترامپ از برجام خارج شد و تحریم ها مجددا بازگشت.


کلید واژه ها: کشور - قوانین - تروریسم - بین الملل - ایران - یک کارشناس مسائل بین الملل - اطلاع رسانی - مسائل - مالی - معاون وزیر امور خارجه - بین المللی - منابع مالی - مقابله - لوایح - اطلاع - لوایح FATF - درگیر - وزیر امور خارجه - لوایح چهارگانه - دولت روحانی - تصویب لوایح - جدایی - داخلی - تصمیم - منابع - امنیت - موضوع - تفسیر - افکار - رسانی

آخرین اخبار سرویس:
ولایت نعمتی ارزشمند برای جامعه اسلامی است

عضو جبهه پایداری: گزینه اول ما رسیدن به فهرست انتخاباتی مشترک است

بختیار: دغدغه کاندیداهای انتخابات حل مشکلات مردم باشد/ مردم به شعارها رأی نمی دهند

معافیت های مالیاتی هنرمندان نیاز به مجوز مجلس دارد

نظم عمومی در اجرای احکام داوری تجاری بین المللی

نمونه فصل سوم پایان نامه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی سلامت روان سالمندان

جشنواره خانواده رضوی در مشهد برگزار شد

مقاله رشته حسابداری با عنوان بررسی نقش حسابرسی و نظریه نمایندگی و کمک به پایه ریزی برنامه کار وسیع

بررسی همجنس گرایی در مکاتب و ادیان غیر توحیدی

پرسشنامه مدیریت کیفیت فراگیر مقیمی و همکاران 1388 با روایی و پایایی

چارچوب نظری و پیشینه تحقیق خودپنداره تحصیلی

تاثیر کیفیت درک شده و اعتبار برند بر ابعاد ارزش ویژه برند سبز

پرسشنامه بررسی میزان غنی سازی شغل در سازمان

پایان نامه کارشناسی ادبیات،علوم اجتماعی و جامعه شناسی با عنوان تاملی بر جامعه شناسی مفاهیم و مضامین ادب فارسی در اندیشه های عطار نیشابوری

آنفلو انزا مهار شد / دارو به اندازه کافی داریم

اس ام اس تبریک کریسمس 2020 | متن تبریک کریسمس 2020

صادق خرازی دبیرکل حزب ندای ایرانیان ماند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تأثیر کاربید تانتالیوم و کاربید وانادیم بر خواص ساختاری و مکانیکی نانوهاردمتالهای کاربید تنگستن - کبالت

نقادی و نقدپذیری در جامعه اسلامی

بوریس جانسون در مسیر پیروزی بزرگ در انتخابات بریتانیا

نقادی و نقدپذیری در جامعه اسلامی

چگونگی افتخار خداوند به حضرت فاطمه (س)

پایان رای گیری انتخابات پارلمانی انگلیس/ برآوردها از پیروزی محافظه کاران

«بیمه اجباریِ سلامت» شامل حال اتباع هم می شود؟

اقدامات و عملکرد دستگاههای اجرایی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق ارزیابی عملکرد کارکنان دانشگاه 181 صفحه

حرم مطهر رضوی فرصت مغتنمی برای پرداختن به حوزه خانواده است

2 گزینه ریاست جمعیت هلال احمر شنبه آینده به رییس جمهور معرفی می شوند

افول قدرت غرب در جهان/ لزوم پرداختن به تعلیم و تربیت در گام دوم انقلاب

پایان نامه کارشناسی رشته جامعه شناسی و علوم اجتماعی با عنوان جامعه شناختی فرهنگی

تهاجم فرهنگی

پژوهش زیربنای رشد و توسعه است

حربه امروز دشمن؛ تفرقه افکنی و ترساندن مردم از مشکلات است

پاسخ رهبر انقلاب به اشخاصی که ایشان را از موضع گیری درباره مصوبه سران قوا درباره قیمت بنزین نهی کردند چه بود؟

نخستین جلسه شورای تخصصی انجمن های علمی حوزه علمیه مازندران

پایان رای گیری در انتخابات پارلمانی انگلیس/ برآوردها از پیروزی محافظه کاران

تاثیر بی قیدی و بدحجابی در ناکارآمد ساختن ابزارهای شخصیتی زن

پایان نامه عوامل شادمانی و نشاط از دیدگاه آیات و روایات و روانشناسی

پروپوزال اثرات نقش و نگار سفال بر ریسندگی و بافندگی قالی

اساس سیستم حسابداری و نمونه کاربردهای آن با تاکید بر کاربرد در موسسات

شناسایی و اجرای احکام داور بین المللی

بیمارستان 120 تخت خوابه شریعتی در سفر رییس جمهور افتتاح خواهد شد

آزادسازی 78 هکتار از اراضی دولتی با ورود دستگاه قضایی

نگرانی از وضع مالی هیات بین المللی کنترل مواد مخدر

پایان رای گیری در انتخابات پارلمانی انگلیس/ برآوردها از پیروزی محافظه کاران

پایان رای گیری انتخابات پارلمانی انگلیس/ برآوردها از پیروزی محافظه کاران

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر به پایان رسید/ نرخ مشارکت: 33 درصد | اخبار ایران و جهان

خبر خوب برای تهرانی ها درباره اتوبان همت

مبانی فراتحلیل در روانشناسی و ارزشیابی نتایج آن به منظور کاهش خطا

حکومت مندی بوستان سعدی و بررسی فرضیه تکنولوژی مرکز ثقل فلسفه سیاسی

پایان رای گیری در انتخابات پارلمانی انگلیس/ برآوردها از پیروزی محافظه کاران

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر به پایان رسید/ نرخ مشارکت: 33 درصد

نظرسنجی پس از انتخابات انگلیس: پیروزی حزب محافظه کار

سفیر ایران با قائم مقام وزیر میراث و فرهنگ عمان دیدار کرد

مبانی نظری بررسی ترتیبات امنیتی در خلیج فارس

مبانی نظری و پیشینه تحقیق امیدواری 73 صفحه

ارکان اقدامات تامینی و تربیتی و بررسی شرایط اجرای آن

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر به پایان رسید/ نرخ مشارکت: 33 درصد

انتخابات انگلیس| برآوردهای اولیه از احتمال پیروزی «جانسون» خبر می دهند

جریان آزاد ملی لبنان در کابینه سعد حریری شرکت نمی کند

پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه تعارضات زناشویی

ضرورت و اهمیت تربیت دینی و بررسی اهداف و ویژگی های آن

حزب محافظه کار احتمالاً پیروز انتخابات انگلیس خواهد بود

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تحریم های دشمنان را بی اثر کرد

نامه رسانی باید از مشاغل سخت محسوب شود

طالع بینی چینی متولدین سال سگ

سناریوی محتمل جریان های سلفی-تکفیری در جهان اسلام برای آینده چیست؟

قشم دوباره از یونسکو خارج می شود؟

ابراز نگرانی ایران از حضور کمرنگ کشورهای در حال توسعه در سطوح مدیریتی دفتر مقابله با جرم و مواد

مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار ثبت جهانی شد

مبنای تحلیلی و روایی لزوم رفع ابهام از مورد معامله بر اساس قواعد فقهی

ارزیابی فقهی حدود شناسی حجاب در مذاهب پنجگانه و نظام حقوقی ایران

سناریوی محتمل برای آینده جریان های سلفی-تکفیری در جهان اسلام چیست؟

ابراز نگرانی ایران از حضور کمرنگ کشورهای در حال توسعه در سطوح مدیریتی دفتر مقابله با جرم و مواد

اگر از فتنه انگیزی علیه ملت ایران دست برندارید منافعتان را به آتش می کشیم

یزدی و مصباح به دنبال حضور در خبرگان پنجم

مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت دانش 100 صفحه آپدیت شده

موانع و راهکارهای مشارکت کارکنان در سیستم مدیریت محیط زیستی شرکت ایران خودرو

طلاب در تراز بین الملل تربیت شوند

برگزاری کرسی های آزاداندیشی لازمه تولید و رونق علم است

طلاب در تراز بین الملل تربیت شوند

یزدی و مصباح به دنبال حضور در خبرگان پنجم

خواننده زن و یک دسته گل عاشقانه جنجالی+ عکس

رسالت اندیشمندان علم سیاست

مبانی نظری و پیشینه تحقیق مهارت های اجتماعی 54 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش سازمانی و رویکردهای آن 67 صفحه

مبانی نظری و پیشینه تحقیق کیفیت زندگی زناشویی 95 صفحه

دیدار معصومه ابتکار با خانواده شهید مدافع حرم + تصاویر | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

مدل موی جدید رضا صادقی + عکس

جرایم و بزهکاری اطفال و نوجوانان در ترکیه و بررسی علل آنها

مبانی نظری و پیشینه تحقیق رویکردهای درمانی 47 صفحه

قشم دوباره از یونسکو خارج می شود؟

نام نویسی 55 نفر به ازای هر کرسی مجلس شورای اسلامی

نگرانی از چالش های مالی هیات بین المللی کنترل مواد مخدر

مبانی نظری و پیشینه تحقیق توسعه منابع انسانی 87 صفحه

نامه رسانی باید از مشاغل سخت محسوب شود

مدافعان حرم نبودند داعش حرمتی برای حرم حضرت زینب باقی نمی گذاشت

لیست ایده آل اصلاح طلبان برای انتخابان مجلس یازدهم چیست؟ +جدول

هشدار عارف نسبت به غافل شدن از جامعه ابر هوشمند

مبانی نظری و پیشینه تحقیق حجاب و بدحجابی 70 صفحه

اجرای قوانین FATF یک موضوع ملی است که درگیر مسائل جناحی شده است/ با عدم اجرای FATF، چین و روسیه هم با ما همکاری نمی کنند/ لوایح چهارگانه ربطی به دولت روحانی ندارد

اجرای قوانین FATF یک موضوع ملی است که درگیر مسائل جناحی شده است/ با عدم اجرای FATF، چین و روسیه هم با ما همکاری نمی کنند/ لوایح چهارگانه ربطی به دولت روحانی ندارد