مطالب مرتبط:
مصباحی مقدم: نمایندگان از طرح افزایش قیمت بنزین مطلع بودند
مصباحی مقدم: نمایندگان از طرح افزایش قیمت بنزین مطلع بودند
مصباحی مقدم: نمایندگان از طرح افزایش قیمت بنزین مطلع بودند
مصباحی مقدم: نمایندگان از طرح افزایش قیمت بنزین مطلع بودند
مصباحی مقدم: نمایندگان از افزایش قیمت بنزین مطلع بودند/نظام باید درباره لوایح FATF صبر کند/به لیست اصولگرایان قم ورود نمی کنیم
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آبان 1398 ساعت 16:452019-11-18سياسي

مصباحی مقدم: نمایندگان از طرح افزایش قیمت بنزین مطلع بودند


یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که افزایش قیمت بنزین ضرورت داشت گفت: نمایندگان مجلس از طرح افزایش قیمت بنزین مطلع بودند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران، حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم در نشست خبری امروز خود با اشاره به این که قیمت بنزین چند سالی ثابت مانده بود اما تورم شتابان پیش می رفت اظهار کرد: باید متناسب با افزایش تورم، قیمت بنزین هم اصلاح می شد.

زیرا پایین بودن قیمت بنزین موجب مصرف زیاد بنزین ، ایجاد آلودگی و ترافیک می شد.

وی ادامه داد: سالانه 9 درصد مصرف بنزین افزایش می یابد که این آمار نگران کننده است مجموعا این عوامل موجب شد که دولت قیمت بنزین را اصلاح کند اما از تجربه سال 89 استفاده نشد.

در آن مقطع بنزین سهمیه ای چهار برابر و گازوییل سهمیه ای ده برابر ، مازوت بیش از 90 برابر و قیمت آب هم 10 برابر شد.

ولی تنش در کشور ایجاد نشد زیرا مجلس هشتم متوجه شد که رییس جمهور وقت قصد افزایش حامل های انرژی را دارد بنابراین کمیسیون ویژه ای در مجلس تشکیل شد و پس از کار کارشناسی دقیق، این طرح در مجلس به تصویب رسید و همه مردم هم با خبر شدند.

مصباحی مقدم با بیان این که در حال حاضر افکار عمومی نگران است و چون جامعه توجیه نشده است، از شرایط پیش آمده نگرانی دارد خاطر نشان کرد: در سال 89 یارانه مردم یک ماه قبل از اجرای افزایش قیمت ها به حساب ها آنها واریز شد.

در حالی که تا دو روز قبل از اجرای این طرح، وزیر نفت و سخنگوی دولت می گفتند خبری از افزایش قیمت ها نیست و این موجب اعتمادسوزی شد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: افزایش قیمت بنزین ضرورت داشت و این افزایش، اثر هزینه ای ندارد کاهش مصرف بنزین، افزایش صادرات بنزین، افزایش درآمد ارزی، کاهش ترافیک و آلودگی و افزایش خدمات حمل و نقل عمومی از اثرات مثبت این طرح است.

درآمدهای حاصله بین 60 میلیون جمعیت توزیع می شود.

طبق تجربه هم می توان گفت 60 لیتر بنزین برای 80 درصد صاحبان خودرو کفایت می کند و 20 درصد باقی مانده که هم ثروتمند هستند باید هزینه بنزین 3 هزار تومانی را بپردازند.

اما باید پیش از اجرای طرح مردم توجیه می شدند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا نمایندگان مجلس از اجرای این طرح بی خبر بودند خاطر نشان کرد: آقای مصری نایب رییس دوم مجلس 5 جلسه در این ارتباط با حضور کارشناسان وزارت خانه های مرتبط برگزار کرد و دو ماه پیش گزارش خود را در صحن غیر علنی ارائه کرد.

من هم به عنوان مدعو در آن جلسه حضور داشتم و همان موقع از این طرح مطلع شدم.

حتی نمایندگان پیشنهاد کردند که اجرای طرح به بعد از انتخابات مجلس موکل شود.

نمایندگان از اجرای این طرح مطلع بودند ولی شاید زمان دقیق آن را نمی دانستند.

سناریوهای مختلف در جلساتی که نایب رییس دوم برگزار کرده بود مورد بررسی قرار گرفته بود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مجمع تشخیص مصلحت به موضوع افزایش قیمت بنزین ورود می کند تصریح کرد: به عنوان یک مسئله عمومی در صحن علنی مجمع مطرح می شود ولی در دستور اصلی مجمع نیست.

چون دستورات مجمع محدود به مسائل ارجاعی رهبر یا مسائل اختلافی مجلس و شورای نگهبان است.

مصباحی مقدم در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا جایگاه قانونی برای چنین تصمیمی دارد بیان کرد: اگر این تصمیمات از ناحیه مجلس گرفته می شد برای مردم اعتماد بیشتری درست می کرد.

اما ما در حال حاضر در شرایط سخت تحریم ها قرار داریم و رهبری در این شرایط اختیاراتی را به سران قوا واگذار کرده است و آنها هم براساس این اختیارات عمل کردند.

البته نظر من این است که این موضوع اگر در مجلس مطرح می شد، جمع بندی به دست نمی آمد.

وی با اشاره به این که اکنون باید کارشناسان مردم را توجیه کنند ادامه داد: اگر فضا آرام شود انتظارات تورمی شکل نمی گیرد و قیمت سایر کالاها کنترل می شود.

البته در قانون هدفمندی آمده است برای کاهش قیمت باید وسایل گازسوز و خودروها هم اصلاح شود.

دولت باید خودروسازها را مکلف کند که کیفیت خودروها را افزایش دهد این موارد در قانون هدفمندی وجود دارد اما این قانون خوب عمل نشده است.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به این پرسش که آیا قصد حضور در انتخابات مجلس را دارید گفت: من سه دوره در مجلس بودم و سهم من دیگر تمام است و باید جوانترها به مجلس بیایند.

کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس باید با حضور اقتصاددانان قوی شکل بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جامعه روحانیت از لیست شورای اصول گرایان قم حمایت می کند بیان کرد: جامعه روحانیت در قم ورود نمی کند زیرا قم حوزه مراجع تقلید و جامعه مدرسین قم است.

سخنگوی جامعه روحانیت همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا شما لاریجانی را همچنان یک اصول گرا می دانید تصریح کرد: شاید برخی طیف های اصول گرا لاریجانی را اصول گرا ندانند اما جامعه روحانیت وی را اصول گرا می شناسند.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از ترکیب مجلس بعدی چیست گفت: اظهار نظر قطعی در این زمینه نمی توان کرد اما مردم وقتی از یک جریان ناامید یا خسته شوند به جریان دیگر اقبال پیدا می کنند.

بنابراین طبیعی است که انتظار داشته باشیم اکثریت مجلس بعدی در اختیار اصول گرایان باشد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که چرا مجمع در مورد دو لایحه باقی مانده FATF تصمیم نهایی را نمی گیرد بیان کرد: FATF شامل 35 کشور و دو نهاد تصمیم گیر است و مبنای تصمیم گیری آنها اجماع اکثریت کشورهای عضو است تا این اجماع حاصل نشود ما وارد لیست سیاه نمی شویم حتی اگر به این دو لایحه یعنی پالرمو و CFT نپیوندیم حتی اگر کشور وارد لیست سیاه شد روابط تجاری و مالی ما با سایر کشورها قطع نمی شود .

وی با بیان این که ما از 41 توصیه FATF 37 توصیه را اجرایی کردیم خاطر نشان کرد: قانون مبارزه با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم در کشور ما تصویب واجرایی شده است.

ما مخالف CFT و پالرمو هستیم حامی پولشویی نیستم بلکه حامی شفافیت هستیم.

وی خاطر نشان کرد: اگر ما به CFT و پالرمو بپیویندیم مناسبات مالی بین المللی ما آن هم در شرایط تحریم آمریکا شفاف می شود.

اکثریت اعضای مجمع مخالف این دو لایحه هستند زیرا ما اطلاعاتی به دست آوردیم که اگر ایران به این لوایح بپیوندند، اطلاعات تبادلات مالیش در اختیار آمریکا قرار می گیرد.

تامین مالی سپاه از سوی آمریکا به عنوان تامین مالی تروریسم محسوب می شود بنابراین در آن شرایط ما باید حمایت سپاه را هم متوقف کنیم اما اگر به این دو لایحه نپیوندیم مشخص نیست که اجماع علیه ما شکل گیرد زیرا منافع کشورهای نظیر هند، چین، ترکیه و عراق اقتضا نمی کنند علیه ایران رای بدهند.

وی در باره این که گفته می شود جز ایران و کره شمالی سایر کشورها عضو FATF هستند نیز گفت: این کشورها موافق با سازوکار آمریکا بوده و پیوستن به FATF برای آنها مشکلی درست نمی کند حتی اگر تروریسم را تامین مالی کنند.

برخی از این کشورها هم کشورهای کوچکی هستند که پیوستن آنها به FATF تاثیری ندارد اما موضوع ایران کاملا متفاوت است و ایران در شرایط فشارهای آمریکا قرار دارد.

ما اگر این خواسته آمریکا را عملی کنیم خود را تحریم کردیم اما اگر کل تحریم ها برداشته شود، می توان دوباره بررسی کرد که به این دو لایحه بپویندیم یا نه.

در حال حاضر مصالح ملی ما اقتضا می کند به این دو لایحه نپیوندیم.

مصباحی مقدم در باره سازوکار مجمع برای بررسی CFTو پالرمو گفت: اگر تا یک سال پس از اجرای موضوعات مجمع تشخیص مصلحت، این مسائل مطرح نشود، خود به خود از دستور مجمع خارج خواهد شد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در پاسخ به انتقاداتی درباره جایگاه قانونی هیات نظارت این مجمع تصریح کرد: هیات نظارت به پالرمو ایراداتی وارد کرد و آنها را به شورای نگهبان فرستاد.

اصل 110 قانون اساسی جایگاه این هیات را مشخص می کند این اصل می گوید سیاست های کلی نظام پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت توسط رهبری جهت اجرا به سران قوا ابلاغ می شود.

بند دو این اصل این است که رهبری وظیفه نظارت بر اجرای این سیاست ها را برعهده دارد و می تواند این نظارت را به هر شخص حقیقی و یا حقوقی واگذار کند و رهبری هم این نظارت را به مجمع واگذار کرده اند که در گذشته هم نظارت انجام می شد.

اما در دوره جدید رهبری نظارت را به هیات منتخبی از اعضای مجمع واگذار کرده این هیات 15 عضو از اعضای مجمع به اضافه رییس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام می شود و این دقیقا اجرای قانون اساسی است.

و هیات نظارت هم این لوایح را خلاف سیاست های ابلاغی رهبری دانستند در مورد CFT هیات نظارت ایراداتی دارد و حتی ایرادات شورای نگهبان رفع نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا یارانه نقدی را بهترین شیوه برای اجرا می دانید گفت: یارانه نقدی بهترین راه حل نیست.

به جای آن می توان طرح هایی اجرا کرد که موجب توانمندی جامعه شود.

یعنی به جای پرداخت یارانه می توان کمک کرد تا اشتغال جوانان تامین شود قانون هدفمندی یارانه ها هم می گویند پس از شش سال باید از محل درآمدهای هدفمندی بیمه کامل پوشش داده شود و اشتغال هم تامین شود.

مصباحی مقدم در پایان خاطر نشان کرد: راه حل اصلی برای مشکلات اقتصادی ایران جلوگیری از رشد نقدیندگی است زیرا در اثر شوک افزایش نقدیندگی است که تورم افزایش می یابد و توزیع ناعادلانه درآمد هم حاصل می شود.

دولت باید جلوی رشد نقدیندگی را بگیرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: افزایش - قیمت بنزین - بنزین - افزایش قیمت - نمایندگان - قیمت - مجمع تشخیص مصلحت نظام - مصباحی مقدم - مجمع تشخیص مصلحت - مجلس - نمایندگان مجلس - برابر - مصرف بنزین - حمل و نقل عمومی - بنزین سهمیه ای - حامل های انرژی - انتخابات مجلس - افزایش صادرات - آلودگی - مردم - مصرف - ترافیک - درصد - افزایش درآمد - افکار عمومی - سخنگوی دولت - هزار تومانی - سهمیه - درآمد - تشخیص

آخرین اخبار سرویس:
فرماندهان ممتاز و برگزیده را بشناسیم

مبانی و مستندات قاعده غرر و معیار تشخیص آن در معامله از نگاه فقهای امامیه و شافعی

خلاصه کتاب مدیریت راهبردی پیرز و رابینسون - مدیریت استراتژیک

فصل دوم پایان نامه مدیریت دانش شخصی

شهدای مدافع حرم گام بزرگی در تامین امنیت ملی برداشتند

انگلیس مجددا به برگزیت رای مثبت داد

معافیت مالیاتی هنرمندان اجحاف در حق مردم است

بوریس جانسون نخست وزیر انگلستان باقی می ماند / بر اساس نتایج اولیه انتخابات

پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت پروژه با عنوان طراحی و استقرار سامانه مدیریت پروژه برای پروژه EPC

بررسی گردشگری پایدار و اصول اساسی آن

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز جمعه

تئوریهای محتوایی و رضایت شغلی و رابطه آن با رضایت شغلی

عقیده به امام زمان، نمی گذارد مردم تسلیم شوند؛ به شرطی که این عقیده را درست بفهمند

کلاف در هم تنیده استیضاح ترامپ؛ رییس جمهور آمریکا چقدر تا برکناری فاصله دارد؟

شوخی کدخدایی با حیاتی و آیت الله جنتی

تئاتر کردی فرصتی برای جوانان با استعداد مناطق کرد نشین ایران است | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

استخدام مسئول دفتر در شرکت پژواک در تهران

حدیث روز | بهترین عمل

ارزیابی مهاجرت اتباع افغانی در اعمال مجرمانه آنها در مشهد

ارائه مدل استقرار بودجه بندی عملیاتی

معافیت مالیاتی هنرمندان اجحاف در حق مردم است

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری رغبت شغلی

امان از تولیدکننده نماها!

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هویت اجتماعی 110 صفحه

شهدای مدافع حرم گام بزرگی در تامین امنیت ملی برداشتند

امان از تولیدکننده نماها!

میرلوحی:حضور اصلاح طلبان و اصولگرایان در ثبت نام داوطلبان مجلس کمرنگ بود

بررسی رابطه عزت بدنی افراد با قضاوت دیگران

بررسی لعن و نفرین از دیدگاه خدا و ائمه

بررسی تطبیقی مدارس بر اساس مولفه های سازمان یادگیرنده

پروپوزال ارزیابی عملکرد شرکت ها با DEA

پایان نامه کارشناسی رشته حقوق با عنوان مسئولیت مدنی و ضمان

همه خسارت هایی که «ب. ز» دولتی ها به کشور تحمیل کرد

طرح نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک در داروخانه های استان چهارمحال و بختیاری اجرا می شود

ابعاد و مولفه های هوش اخلاقی از دیدگاه لنیک و کیل و بررسی آنها در قرآن کریم وائمه معصومین

آمار بالای ساخت و سازهای غیر مجاز شایسته شهر ملارد نیست | اخبار ایران و جهان

میرلوحی:حضور اصلاح طلبان و اصولگرایان در ثبت نام داوطلبان مجلس کمرنگ بود

نویسنده «بیانیه 77» من نیستم اما مسئولیت آن را می پذیرم

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش ابعاد و نظریه های عدالت سازمانی

خلاصه مقالات مسائل جاری دکتر کمالی راد

نویسنده بیانیه 77 من نیستم اما مسئولیت آن را می پذیرم

معماری گذشته

مبانی نظری و پیشینه تحقیق نظریه های استرس والدگری 24 صفحه

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت و روانشناسی با عنوان بررسی و تجزیه و تحلیل روابط بین انجام صحیح وظایف مدیریت و استفاده بهینه مدیران از کارکنان

پرسشنامه ارزیابی علل تاثیرگذار بر فساد اداری از نگاه کارکنان سازمان

پرسشنامه تحلیل دلایل سرقت و ارائه راهکارهای پیشگیری

پرهیز مدیران شهرداری اردبیل از فعالیت های انتخاباتی | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

جمع آوری کیک های حاوی قرص در آبدانان ایلام

مدیریت استراتژیک

موسوی: به ازای هر کرسی مجلس 55 نفر ثبت نام کردند

موسوی: به ازای هر کرسی مجلس 55 نفر ثبت نام کردند | اخبار ایران و جهان

جانسون و محافظه کارها پیشرو در انتخابات انگلیس

موسوی: به ازای هر کرسی مجلس 55 نفر ثبت نام کردند

اجازه نفوذ دشمن در فکر و عقیده جوانان را ندهیم

تاریخچه و نحوه شکلگیری ویدئوآرت

مبانی نظری و پیشینه تحقیق بازنشستگی و سالمندی 29 صفحه

جزوه تاریخ اروپا در قرون وسطی

پروپوزال بررسی عوامل کلیدی موفقیت در پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی مدیران ارشد

اجازه نفوذ دشمن در فکر و عقیده جوانان را ندهیم

برگزاری جلسه اختتامیه ارزیابی تعالی سازمانی شرکت گاز استان اردبیل | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

میزان مشارکت در انتخابات الجزایر بیش از41 درصد اعلام شد

پیشتازی حزب محافظه کار انگلیس در انتخابات

اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت

مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیر و مدیریت 43 صفحه

بررسی فقهی و حقوقی بغی در قانون مجازات اسلامی مصوب 1392

اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت

مدیران اجرایی پاسخگو باشند | با انتخاب آگاهانه مجلس انقلابی تشکیل دهیم

نباید بین مردم تصور شود مجلس خانه ملت نیست

مدیران اجرایی پاسخگو باشند | با انتخاب آگاهانه مجلس انقلابی تشکیل دهیم

مدیریت توانمند باید دست های ناپاک را شناسایی و کوتاه کند | اخبار ایران و جهان

بررسی ماهوی و اقسام عقد نکاح و شروط ضمن آن با تشریح شرط و رابطه آن با عقد

شهرنشینی و تحولات شهرنشینی در ایران در نیم قرن اخیر

مقاومت اسلامی پیروز میدان نبرد با جبهه کفر خواهد بود

جانسون در مسیر خلق شگفتی انتخابات پارلمانی انگلیس

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش منبع کنترل

پایان انتخابات الجزایر و آغاز شمارش آراء

خلاصه کتاب توسعه و تضاد

مبانی نظری و پیشینه تحقیق مولفه های جنسی 58 صفحه

سمینار درس نظریه های اجتماعی 1 و کاربرد آن در پژوهش تلخیص کتاب وبر و اسلام برایان ترنر

حوزه علمیه خواهران افراد شاخص زیادی به جامعه معرفی کرده است

سید علی الامین از مبانی دینی و حوزوی خارج شده است

استخدام فروشنده در شرکت حفاظتی چشم سوم

مبانی نظری و پیشینه تحقیق تفکر سازنده 45 صفحه

برگزاری جلسه اختتامیه ارزیابی تعالی سازمانی شرکت گاز استان اردبیل

پرهیز مدیران شهرداری اردبیل از فعالیت های انتخاباتی

تئاتر کردی فرصتی برای جوانان با استعداد مناطق کرد نشین ایران است

افزایش 29 درصدی بودجه کردستان نشان از عزم جدی دولت برای توسعه کردستان دارد

کردستان جاذبە های فراوان فرهنگی برای بازدید میهمانان و گردشگران خارجی دارد

اتریش علاقمند به توسعه روابط با ایران در سطح ملی و استانی است

محمود ثمینی : همه شرایط برای برگزاری انتخابات در لرستان مهیاست

اقدام جهادی کمیته امداد در 156 روستای لرستان

بختیار: دغدغه کاندیداهای انتخابات حل مشکلات مردم باشد/ مردم به شعارها رأی نمی دهند

جذب کارآموز رایگان در زمینه مهارتهای فردی و اجتماعی

مبانی نظری ارزیابی اثرات شبکه های اجتماعی مجازی بر هویت جمعی دانشجویان

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری هویت دینی

پایان نامه رشته ماشین ابزار با عنوان ماشین های تراش و صفحه تراش

ولایت نعمتی ارزشمند برای جامعه اسلامی است

عضو جبهه پایداری: گزینه اول ما رسیدن به فهرست انتخاباتی مشترک است

بختیار: دغدغه کاندیداهای انتخابات حل مشکلات مردم باشد/ مردم به شعارها رأی نمی دهند

معافیت های مالیاتی هنرمندان نیاز به مجوز مجلس دارد

مصباحی مقدم: نمایندگان از طرح افزایش قیمت بنزین مطلع بودند

مصباحی مقدم: نمایندگان از طرح افزایش قیمت بنزین مطلع بودند