مطالب مرتبط:
 5100 نمونه در بانک عمومی سلول های بنیادی خون بند ناف رویان ذخیره شده است
نگهداری 120هزار نمونه خون بندناف در رویان
اعطای لوح سپاس بهترین دفتر نمایندگی بانک خون رویان کشور به جهاد دانشگاهی مازندران
رییس قوه قضاییه: مقدمه اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، اقناع افکار عمومی بود / اصل این طرح، مبنای کاملا قانونی دارد / این طرح باید در 5 سال گذشته به صورت متناوب انجام می شد / صف مردم از اشرار و اخلالگران جداست / تخریب، آتش زدن بانک ها و اماکن مختلف، آسیب رساندن به آرامش روانی مردم و لرزاندن
رییس قوه قضاییه: مقدمه اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، اقناع افکار عمومی بود / اصل این طرح، مبنای کاملا قانونی دارد/ صف مردم از اشرار و اخلالگران جداست / تخریب، آتش زدن بانک ها، آسیب رساندن به آرامش روانی مردم مجازات سختی به دنبال خواهد داشت
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آبان 1398 ساعت 16:252019-11-18اقتصادي

5100 نمونه در بانک عمومی سلول های بنیادی خون بند ناف رویان ذخیره شده است


- منیره محمد روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهی قم افزود: این نمونه ها، توسط افراد نیکوکار به این بانک اهدا و هزینه ای دریافت نشده است و الان هم برای همه کسانی که نیازمند این سلول ها هستند، با توجه به تشابه ژنی قابلیت اهدا و استفاده در درمان را دارد که تعدادی از این نمونه ها نیز استفاده شده اند.

وی درباره بانک خصوصی سلول های بنیادی خون بند ناف که ازسال 84 شروع به کارکرده است، گفت: تاکنون حدود 120 هزار نمونه دربانک خون خصوصی رویان جمع آوری شده است.

وی با بیان اینکه بانک مذکور خصوصی است، افزود: در بانک خون بند ناف خصوصی، ذخیره سازی نمونه بنا به درخواست متقاضی و پرداخت هزینه های مربوط به آن صورت می گیرد و نمونه خون در مالکیت طرف قرارداد است.

منیره محمد گفت: البته افراد نیکوکاری که این ذخیره سازی را انجام می دهند، اعلام کرده اند که در صورت نیاز از این نمونه ذخیره شده، برای بیماران دیگر نیز استفاه شود که در صورت نیاز با اجازه این افراد، این کار انجام می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان در تمام استان های کشور دارای نمایندگی است، گفت: این نمایندگی ها از جمله در استان قم که جزو مراکزخوب کشور است؛ پس از عقد قرارداد، نمونه گیری انجام و برای نگهداری به تهران ارسال خواهد شد.

مسئول واحد پردازش بانک خون بند ناف رویان کشور اضافه کرد: تهران، تنها مرکزی در کشور است که کار فرآوری، پروسه پردازش، جداسازی سلول ها، فریز و نگهداری آن را انجام می دهد.

وی با بیان اینکه این قراردادها 25 ساله است، افزود: از نظر تئوری این سلول ها تا 100 سال قابلیت نگهداری را دارند، اما چون این دانش در جهان وارد دهه سوم فعالیت خود شده است، قراردادهای ما نیز بر طبق آن بسته می شود.

وی با اشاره به اینکه طبق استانداردهای جهانی فعالیت خود را انجام میدهیم و باید تمام اطلاعات ما برطبق این استانداردها باشد، گفت: امسال از نمونه هایی که در سال 84 فریز شده بودند، برای درمان استفاده کرده ایم و نتایج رضایت بخشی را نیز داشته اند.

وی با بیان اینکه این علم در کشور ما جدید است، گفت: امروزه در مرکز طبی کودکان در بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) تهران، بیمارستان نمازی شیراز و نیز در مشهد به راحتی از سلول های بنیادی بند ناف برای پیوند استفاده می کنند.

منیره محمد ادامه داد: امیدوار هستیم که در سال های آینده تعداد بیماری هایی که به وسیله این سلول ها درمان می شوند و نیز تعداد مراکز درمانی و پزشکانی که در این زمینه فعالیت می کنند، افزایش یابند.

پژوهشگر گروه خون ساز و سرطان پژوهشگاه رویان خاطرنشان کرد: پس از استان تهران، اصفهان بزرگ ترین رتبه در جمع آوری نمونه خون بند ناف را در کشور دارد.

وی در بخش دیگر سخنان خود اظهار کرد: در گذشته، خون بند ناف و در حقیقت بند ناف متصل به جفت یک زباله بیولوژیکی نامیده می شد و امروز نیز آن، در بیشتر بیمارستان ها دور ریخته می شود.

وی با بیان اینکه خون بند ناف، نه تنها زباله بیولوژیکی نیست، بلکه منبع غنی از سلول های خون ساز و بنیادی است؛ افزود: در دنیا حدود 80 نوع بیماری به وسیله سلول های بنیادی خون سازِ بند ناف قابلیت درمان را دارد.

منیره محمد خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز، در کشور ما بیماری های خونی، تالاسمی، کم خونی های مادرزادی، فلج مغزی و سرطان های خون بدین وسیله درمان می شوند.

وی درباره اهمیت ذخیره خون بند ناف گفت: این سلول ها قادر به ساخت انواع سلول های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول ها در هنگام جراحت هستند، بنابراین اگر امکان جمع آوری و ذخیره سازی این سلول ها فراهم شود، همواره منبعی غنی از سلول های بنیادی خون ساز را در اختیار داریم.

وی افزود: این سلول ها می توانند در بیماری هایی که منشاء خونی دارند و اختلال در فعالیت مغز استخوان و سیستم ایمنی تلقی می شوند، مورد استفاده قرار بگیرند و در دسترس بودن، کاهش احتمال رد پیوند، کاهش خطر آلودگی و شانس یافتن نمونه با تطابق ژنتیکی از مهم ترین جنبه های اهمیت ذخیره سازی خون بند ناف است.

وی گفت: واقعیت این است که برای هر فرد و در طول زندگی او تنها یک بار و در زمان تولد فرصت ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف نوزاد وجود دارد، بنابراین والدین در زمان تولد فرزند می توانند این فرصت را مغتنم شمارند و سلول های بنیادی خون بند ناف را ذخیره کنند.

مسئول بانک خون بند ناف رویان نمایندگی استان قم نیز، با اشاره به 2 سال فعالیت این نمایندگی، در گفت وگو با خبرنگاران گفت: لازم است درباره اهمیت و لزوم ذخیره سازی سلول های بنیادی خون ساز به جامعه اطلاع رسانی شود.

فائزه داوودی اصل خاطرنشان کرد: با تلاش ها و کوشش های انجام شده، توانسته ایم که ذخیره سازی در این زمینه را به 30 مورد در ماه برسانیم و امیدوار هستیم که این آمار در آینده افزایش یابد.

وی همچنین به برگزاری نشستی با کارشناسان مامایی استان قم در این زمینه اشاره و اظهار کرد: با برگزاری چنین نشست هایی تلاش می شود تا اطلاعات لازم از طریق پزشکان زنان و زایمان و کارشناسان مامایی به مردم منتقل شود.

خون بند ناف ، خونی است که پس از تولد در بند ناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می شود؛ این خون، غنی از سلول های بنیادی است و سلول های بنیادی خون بند ناف همانند سلول های بنیادی خون ساز مغز استخوان به سلول های قرمز که اکسیژن را به تمام بدن حمل می کنند، سلول های سفید که در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند و پلاکت ها که به انعقاد خون کمک می کنند؛ تقسیم می شوند و نیز قادر به ساخت انواع سلول های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول ها در هنگام جراحت هستند.

بانک های ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف در بیشتر کشورهای توسعه یافته جهان وجود دارد و این بانک ها، خون بند ناف نوزاد را در هنگام تولد ذخیره می کنند تا در آینده برای درمان بیماری های صعب العلاج برای صاحب نمونه و یا سایر بیمارها استفاده شود.

در حال حاضر بیش از 400 بانک خون بند ناف در سراسر جهان وجود دارد و تاکنون بیش از 40 هزار پیوند خون بند ناف در دنیا صورت گرفته است و سالانه حدود 3 هزار پیوند جدید به این آمار اضافه می شود.

سلول بنیادی ، مادر تمام سلول ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول های بدن را دارد، این سلول ها توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول ها از جمله سلول های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند.

همچنین در بازسازی و ترمیم بافت های گوناگون بدن به دنبال آسیب و جراحت موثر هستند و می توانند به درون بافت های آسیب دیده ای که بخش عمده سلول های آنان از بین رفته است، پیوند زده و جایگزین سلول های آسیب دیده شوند و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

به دلیل توانایی منحصر به فرد سلول های بنیادی، این سلول ها امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی است و پژوهش در این زمینه، دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهم تر آنکه به فهم مکانیزم جایگزینی سلول های سالم با سلول های آسیب دیده کمک کرده است.

24 آبان ماه روز جهانی بانک خون بند ناف نامگذاری شده است.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند در قم به نشانی بلوار شهید کریمی، خیابان شهید مفتح، میدان ایثار، خیابان شبنم، ساختمان سلول های بنیادی بانک خون بند ناف رویان و یا به تارنمای بانک سلول های بنیادی خون بند ناف به نشانی www.

rsct.

ir مراجعه کنند و یا با تلفن 32708187 با پیش شماره 025 تماس بگیرند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سلول های بنیادی - خون بند ناف - نمونه - بانک - سلول - استفاده - قرارداد - استانداردها - کشور - استان - بیمارستان نمازی شیراز - خصوصی - درمان - ذخیره - رویان - فعالیت - بیمارستان - نمایندگی - جهاد دانشگاهی قم - تهران - استان های کشور - جهاد دانشگاهی - محمد - صورت - سازی - قابلیت - مراکز درمانی - هزینه - بانک خصوصی - خبرنگاران

آخرین اخبار سرویس:
سهم 25 درصدی ایران از بازار واردات عراق

افزایش حجم روابط اقتصادی تهران - مسقط در دوران تحریم

کاهش تولید یک میلیون و 700 هزار بشکه ای نفت اوپک

استخدام مدیر کارخانه جهت یک شرکت واقع در تهران

الان موقع خرید خودرو است؟

قیمت مرغ، گوشت و برنج کاهش یافت

عرضه اوراق منفعت تا سقف 4 هزار میلیارد تومان؛ یکشنبه در فرابورس

دلار هزار تومان گران شد

وزیر راه و شهرسازی: چابهار مقام نخست حاشیه نشینی کشور را دارد

جریان زندگی در شادگان و تالابش

هشدار پلیس فتا درباره وب سایت های جعلی طرح معیشتی

صعود ارزش سهام در همه بورس های اروپا

ظرفیت بندر چابهار با اجرای فاز 2 بندر شهید بهشتی به 35 میلیون تن می رسد

فیلم | اوپک تمام شد، ایران را معاف کردند

استخدام سه رده شغلی جهت یک شرکت فعال در زمینه نفت و گاز

شورای شهر مجوزی برای فروش صندلی اتوبوس نداده است

نمایشگاه مبلمان شهری در سمنان پایان یافت

تولید نفت اوپک 500 هزار بشکه دیگر کاهش می یابد

ایجاد 9 هزار شغل برای روستاییان خراسان رضوی طی تابستان گذشته

شورا مجوزی برای فروش صندلی های اتوبوس به شهرداری نداده است

قدیمی ترین تفنگ های تاریخ متعلق به چه کسانی بود؟

مشتریان بانکی برای دریافت رمز تا پایان آذرماه فرصت دارند

تولید نفت اوپک 500 هزار بشکه دیگر کاهش می یابد

بازدید استاندار آذربایجان غربی از صنایع تبدیلی

برگزاری 40 نمایشگاه برای توسعه صادرات در دستور کاراست

حال و هوای بازار همدان در یک روز تعطیل

برنامه ها و تسهیلات دولت در حوزه کارآفرینی

تقاضا در بازار سکه و طلا در چه وضعی است؟

بررسی مشخصات فنی عجیب پولستار 1

دلار هزار تومان گران شد

نمایشگاه مبلمان شهری در سمنان پایان یافت

هموطنان عزیز ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز را همواره مد نظر داشته باشند

شورا مجوزی برای فروش صندلی های اتوبوس به شهرداری نداده است

اعطای وام 20 میلیون تومانی پرورش بوقلمون

بیانیه پایانی نشست 177 اوپک منتشر شد

کارآفرینی؛ موانع و راهکارها

تقاضا در بازار سکه و طلا در چه وضعی است؟

مهمترین هدف طرح رمز دوم پویا، افزایش سطح امنیت در پرداخت ها است

دلار هزار تومان گران شد

3969 مورد بازرسی توسط صنعت معدن گلستان در آبان انجام شد

تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک بر تعمیق کاهش عرضه روزانه 503 هزار بشکه توافق کردند

ایران در صورت تامین منافعش برجام را کامل اجرا می کند

اجماع اوپک و غیراوپک برای تشدید کاهش تولید نفت

چین تعرفه برخی از کالاهای وارداتی آمریکا را حذف کرد

دلار هزار تومان گران شد

قیمت واحد مسکونی در منطقه مجیدیه +عکس

سفر ریلی تهران استانبول میسر می شود؟

پرواز تهران - بجنورد لغو شد

اعضای اوپک با کاهش تولید یک میلیون و 700 هزار بشکه ای در روز موافقت کردند

تازه های علمی

3969 مورد بازرسی توسط صنعت معدن گلستان در آبان انجام شد

بانک مرکزی مدیریت علمی و مبتنی بر بنیان های بازار را ادامه خواهد داد

تولید نفت اوپک 500 هزار بشکه دیگر کاهش می یابد

حقوق 5میلیونی برای دارندگان سهمیه المپیک

5 تصمیم اوپک در نشست 177/ کاهش تولید اعضای اوپک پلاس 503 هزار بشکه افزایش یافت

افزایش 53 درصدی صدقات در نی ریز

روند ساخت زیر گذر گیشا و تونل استاد معین

یارانه چهارشنبه واریز می شود

دلار هزار تومان گران شد

دلار هزار تومان گران شد

نمایشگاه مبلمان شهری در سمنان پایان یافت

بازارسرمایه | تامین مالی 40 هزار میلیارد ریالی دولت از طریق فرابورس

بازار های مالی | بررسی تحولات هفتگی بازار دلار، سکه و بورس تهران

هشدار همتی به خریداران ارز : ریسک سرمایه گذاری در بازار راز را در نظر داشته باشید

حقوق 5میلیونی برای دارندگان سهمیه المپیک

بازار ارز | رییس کل بانک مرکزی: ثبات به بازار ارز بازخواهد گشت

5 تصمیم اوپک در نشست 177/ کاهش تولید اعضای اوپک پلاس 503 هزار بشکه افزایش یافت

مشتریان بانکی برای دریافت رمز پویا تا پایان آذرماه مهلت دارند

یارانه | توفیق اجباری دولت!

ایران خودرو | آغاز فروش 206 تیپ 2 و سه محصول دیگر از فردا

یارانه | چهارشنبه شب واریز می شود

چای کاران | آخرین جزییات پرداخت تسهیلات

بازار های مالی 45

گوجه فرنگی | سرمای زودهنگام باعث افزایش قیمت بیشتر شد

ارسال همزمان قبوض پیامکی و کاغذی گاز در خراسان رضوی

موافقت اوپک با کاهش دوباره تولید نفت خود

وعده دولت ترکیه به تداوم رشد اقتصادی

ضرورت شناسایی و احصای دقیق نیازهای روستاییان زلزله زده

خودرو های فرسوده سهمیه بنزین می گیرند؟

سفر وزیر راه و شهرسازی به بندرچابهار

جزییات تصمیمات جدید سران اوپک/ ادامه کاهش تولید نفت به جز ایران

رییس بانک مرکزی: تمام تلاش خود را برای برگرداندن ثبات لازم به بازار ارز انجام خواهیم داد

هشدار همتی به خریداران دلار

افزایش 2.5 برابری ذخایر دارویی و تجهیزات پزشکی کشور

سر بی کلاه حمل و نقل عمومی از سهمیه بندی بنزین

ماجرای خرید صندلی اتوبوس چیست؟

جزییات تصمیمات جدید سران اوپک/ ادامه کاهش تولید نفت به جز ایران

هنرمندان می توانند وام قرض الحسنه دریافت کنند

کاهش 61 درصدی بارش ها در چهارمحال و بختیاری

مرعشی: من و کرباسچی فتنه هستیم؛ روحانی هم نیروی قرضی

جزییات جدید از ب ام و i4

آموزش و پرورش مسوول کاهش نرخ سرویس مدارس نیست

راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه

همکاری همه جانبه آستان قدس رضوی با شهرداری مشهد

بیمه هنوز باری از دوش تولیدکننده برنداشته است

طبیعتا شوک قیمت بنزین بازار ارز را متاثر می کند

عکس های برگزیده هفته

5 تصمیم اوپک در نشست 177

قیمت انواع آیفون در بازار (15 آذر 98) + جدول

مرعشی: من و کرباسچی فته هستیم؛ روحانی هم نیروی قرضی

5100 نمونه در بانک عمومی سلول های بنیادی خون بند ناف رویان ذخیره شده است

5100 نمونه در بانک عمومی سلول های بنیادی خون بند ناف رویان ذخیره شده است