مطالب مرتبط:
آزادی فلسطین از دستاوردهای هفته وحدت خواهد بود
گرامیداشت هفته وحدت در شهر تهران با «بهار مهربانی»
محافل قرآنی هفته وحدت در 7 مسجد شهر تهران برگزار شد+تصاویر
محافل قرآنی هفته وحدت در 7 مسجد شهر تهران برگزار شد+تصاویر
اثرات بسیار مثبت ابتکار امام خمینی در برگزاری هفته وحدت در جهان اسلام
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آبان 1398 ساعت 11:102019-11-17سياسي

هفته وحدت نماد برادری است


ایرنا- مشاور استاندار کرمانشاه، اسلام را دین صلح و صفا، آزادی و آزادگی، آگاهی و علم و برادری و برابری انسانها دانست و گفت: در دین مبین اسلام و در سیره مبارک نبوی به کرات بر برادری و همراهی انسانها با یکدیگر تاکید شده است.

- سیدعلاالدین حیدری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه در این میان وحدت امت اسلامی و برادری مسلمانان با هم از اولویت های اسلام بوده و هست، افزود: در عصر پیامبر (ص) همه زیر چتر قرآن و تربیت حضرت محمد (ص) در نهایت برادری و همبستگی اجتماعی به سر می بردند و اختلافی بدین شکل وجود نداشت.

وی گفت: البته نه اینکه اختلاف سلیقه و یا نقدی بر عملکردها نبود، بلکه آزادترین دوره بشریت را می توان در عصر طلایی نبوت پیامبر اسلام دید به طوریکه مسلمانان تا جایی آزاد و آزادمنش تربیت شده بودند که می توانستند به خود حضرت هم در برخی موارد انتقاد کنند و یا مخالف نظر ایشان نظر بدهند و این برای عصری که دختر را مایه ننگ و آن را زنده به گور می کردند یک نقطه عطف تاریخی است.

وی با بیان اینکه رواداری و دگرپذیری در اسلام یک اصل مسلم است و کسی را نمی توان به غیر از آن امر و یا توصیه کرد، توضیح داد: انسانها در برابر خداوند یکسانند مگر در قیاس تقوای آنها که قضاوت آنهم با خدای عادل و مهربان است.

مشاور استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: اسلام دین تمییز و جدایی و یا دین قضاوت ها و حکم دادن ها در مورد درجه دین داری و قیاس ایمانها نیست بلکه اسلام دین تلطیف قلوب و تبیین راه های سعادت است.

حیدری افزود: در این دین جایی برای جدایی نیست بلکه همه هر چه که هست همدلی و دگرپذیری در عین اختلاف نظر است.

وی تصریح کرد: اینکه پس چرا ما بعد از 14 قرن از پیمودن این راه حتی با هم اختلاف داریم یک تحلیل مفصل می خواهد که باید آن را موشکافانه بررسی کرد و چرایی اختلاف مسلمانان را می توان در چند مورد خلاصه کرد.

وی توضیح داد: فاصله گرفتن مسلمانان از روح واقعی اسلام و پای گذاشتن در وادی تفسیر به رای ها، دوری از قرآن، سنت نبوی و اخلاق ائمه دین اسلام، نشستن بر کرسی قضاوت های تاریخی و قیاس ایمان مسلمانان و بخصوص قضاوت های دور از واقعیت های تاریخی و عدم آگاهی و یا عدم اولویت بندی از ضرورت های جهان اسلام را می توان چرایی اختلاف بین مسلمانان ذکر کرد.

این فعال فرهنگی اجتماعی در ادامه گفت: در عصر کنونی شاید ضروری ترین اولویت مسلمانان نزدیکی، همدلی و انسجام درونی است که باید همه دلسوزان اسلام آن را با صدای بلند فریاد زده و در عمل هم عامل به آن و پایبند به انجامش باشند.

وی با طرح این پرسش که هدف از وحدت چیست و منظور از وحدت چه می تواند باشد، گفت: برخلاف تصور برخی ها که از وحدت برداشت یکرنگی دارند، بنده معتقدم که هدف از وحدت مسلمانان این نیست که ما اختلاف نظری نداشته باشیم و یا گروهی در گروه دیگر ادغام و یا همرنگ شود و یا تفسیر بنده از وحدت این نیست که گروهی پیش برود و گروهی عقب بنشیند بلکه هدف از وحدت را این می بینم که ما در عین داشتن دیدگاه های مختلف همدیگر را تحمل کنیم و تفاوت در دیدگاه ها نتواند بر اصل برادری ما چیره شود.

حیدری افزود: یا اینکه گروه های مختلف و نحله های فکری مختلف در میان امت اسلامی همیشه در کنار خودشان صندلی خالی برای نظرات غیر از خود بگذارند، بنظر می رسد دگرپذیری اصل مهم وحدت است و اگر مسلمانان بتوانند در کنار اعتقادات خود درجه دگرپذیری خود را بالا ببرند به طور قطع فاصله ها کم خواهند شد.

وی با بیان اینکه وحدت یعنی اینکه ما شکاف ها را پر و فاصله ها را کم کنیم، گفت: وحدت به معنای همدلی است یعنی ما همیشه در کنار اعتقاد خود درصدی برای صحت اعتقاد دیگران هم بگذاریم.

وی اظهار داشت: وحدت باید 2 طرفه باشد و هر 2 طرف در نزدیکی دیدگاه ها و اتخاذ دیدگاه میانه بکوشند و هر 2 طرف وحدت، باید به این مقوله معتقد باشند و هیچ کدام از وحدت این برداشت را نداشته باشند که خروجی وحدت، این باید باشد که سنی شیعه شود و یا شیعه سنی شود بلکه در عین کثرت ، وحدت داشته باشیم و از اختلافات کورکورانه و تعصبات بی اساس بپرهیزیم.

او در ادامه گفت: باید هر 2 طرف دیدگاه های مشترک و وحدتی را نزد پیروان خود برجسته کنند و بر اختلافات لایه انعطاف بپوشانند چرا که جهان اسلام امروز به این دیدگاه بیشتر از هر دیدگاهی نیاز دارد.

وی تصریح کرد: اگر به حوادث 50 سال اخیر جهان اسلام نگاه کنیم بدون شک ردپای اختلافات و دیدگاه های واگرایانه در حوادث تلخ امت اسلامی نمایان است و فاجعه های اخیر در جوامع اسلامی همه بوی کج فهمی از دین و حکم به قضاوت های سطحی از دین را می دهند.

حیدری افزود: اگر به حوادث جهان اسلام توجه کنیم بدون شک عامل اصلی بروز این حوادث فاجعه بار را اختلاف و تفرقه می بینیم و دقیقا این جایی است که باید به وحدت اهمیت داد.

او تصریح کرد: خوشبختانه در جهان اسلام شخصیتها و بزرگان فراوانی را داریم که هم معتقد به این ضرورت هستند و هم خود عامل به آن بوده و می باشند، تفکرات وحدتی رشد و نمو خوبی در جوامع مسلمان داشته و ما در یک قرن اخیر شاهد اقدامات مثبتی در این راستا بوده ایم.

مشاور استاندار کرمانشاه گفت: اقدام سمبلیک و مثبت مرحوم شیخ شلتوت و مرحوم آیت الله بروجردی و سایر بزرگان 2 طرف را می توان نقطه عطفی در باز تولید همدلی در جهان اسلام دانست اما با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و مشارکت مذاهب مختلف در این پیروزی تاریخی با رهبریت واحد حضرت امام خمینی (ره) نویدبخش به بار نشستن درخت وحدت واقعی در ایران شد.

وی اظهار داشت: اقدام تاریخی و مهم حضرت امام در اعلام ایام 12 تا 17 ربیع الاول بعنوان هفته وحدت را می توان گامی بسیار مهم در رسمیت دادن به مقوله وحدت در نظام جمهوری اسلامی دانست چرا که با این اقدام، دهان تفرقه افکنان دو طرف بسته و مهر اختلاف از آنها ستانده شد امام خمینی(ره) با صدای رسا و دستور اکید بر وحدت شیعه و سنی صحه گذاشتند و این سنگ بنای سایر گام های مثبت گردید.

مشاور استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: ما در دوران رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) هم شاهد اقدامات بسیار مثبت و تکمیلی در این راستا بودیم که می توان به عنوان نمونه به فتاوای وحدتی ایشان و اینکه توهین به محترمات و مقدسات اهل سنت حرام است، اشاره کرد.

حیدری افزود: دستورات حکومتی معظم له در مورد رعایت حقوق اهل سنت از جمله گام های بسیار ارزشمند در این مقطع است که راه وحدت عملی را باز نموده اند.

در واقع مقوله وحدت در نظام جمهوری اسلامی از پشتوانه شرعی، قانونی و الزامی برخوردار است و عدول از وحدت هم جرم است و هم خیانت می باشد که این برای پیروان اهل سنت در ایران بسیار اهمیت دارد.

وی گفت: هرچند جا برای کار بیشتر فراوان است و کارگزاران نظام اسلامی و دلسوزان هر 2 طرف باید بر این پَی بنایِ مستحکمِ همدلی را بنیاد نهیم بلکه بتوانیم ریشه اختلاف و تفرقه را بخشکانیم.

وی افزود: کشتی جامعه اسلامی در میان امواج سهمگین طوفان توطئه دشمنان دستخوش حوادث بیشماری است و دشمنان در کمین همه ما هستند از این رو شیعه و سنی با هم سوار این کشتی هستیم و هیچکدام از ما از تلاطم این طوفان در امان نیستیم.

او گفت: مسلَّم آن است که آنچه می تواند کشتی متلاطم ما را به ساحل آرامش و سرمنزل مقصود برساند و مسلمانان را از گزند دشمنان برهاند همان وحدت و برادری است که هفته وحدت نماد این اتحاد و سَمبلِ این برادری می باشد.

به ابتکار حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی، از 12 تا 17 ربیع الاول به نام هفته وحدت نامگذاری شده است.

به روایت اهل سنت 12 ربیع الاول ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و به روایت اهل تشییع 17 ربیع الاول سالروز ولادت نبی مکرم اسلام است که حضرت امام (ره) این فاصله یک هفته ای را به نام هفته وحدت نامگذاری کرده است.

استان کرمانشاه 2 میلیون نفر جمعیت دارد که حدود 22 درصد از این جمعیت را اهل تسنن تشکیل می دهند.


کلید واژه ها: اسلام - مسلمانان - استاندار کرمانشاه - توان - آزاد - قضاوت - تاریخی - وحدت - استاندار - کرمانشاه - اجتماعی - پیامبر - پیامبر اسلام - فاصله گرفتن - جدایی - آگاهی - زنده به گور - واقعی - ایرنا - همدلی - مشاور - حیدری - برابر - تربیت - امت اسلامی - اختلاف نظر - جهان اسلام - قرآن - نقطه عطف - گفت و گو

آخرین اخبار سرویس:
آمار داوطلبان نامزدی مجلس در مازندران به 270 نفر رسید

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم: به قول امام باید ترسید از «یوم اللهی» که مردم علیه ما قیام کنند

روحانیون هادی سیاسی جامعه اند و وابسته به هیچ گروه و جناح خاصی نیستند

شمار داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم در کهگیلویه و بویراحمدبه 53 نفر رسید

شروط بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان

16 آذر؛ تولد دو شعار

اخبار خوب برای مردمان خوب

گزارش تصویری آریا از ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس در«تهران» | روز ششم(2)

گزارش تصویری آریا از ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس در«تهران» | روز ششم(1)

لبنان: نگرانی نسبت به پیچیده تر شدن روند تشکیل کابینه؛ میشل عون: رسیدگی به اوضاع اقتصادی در صدر اولویت های دولت جدید خواهد بود

زبان مادری

نام نویسی 49نفر در حوزه های انتخابی کهگیلویه وبویراحمد

روز پرترافیک نام نویسی حوزه انتخابیه تهران

شمار نامزدهای مجلس شورای اسلامی در شادگان 18 نفر رسید

حکم اپیلاسیون در اسلام چیست؟

یک اتاق فکر، برای شهرداری تهران بحران سازی می کند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

پیام حساب توییتر سردار سلیمانی در مورد نابودی داعش + فیلم

بیانیه کمیسیون مشترک برجام پس از جلسه در وین؛ تأکید بر تلاش برای حفظ برجام

یک اتاق فکر، برای شهرداری تهران بحران سازی می کند

فیلم| حساب توییتر سردار سلیمانی: وقت افشا کردن خیلی حرف ها نیست...

صندلی اتوبوس های تهران در صف پیش فروش؟

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم: به قول امام باید ترسید از «یوم اللهی» که مردم علیه ما قیام کنند

تقویت رابطه عاطفی با چند تکنیک طلایی

اعزام به زندان تا تامین وثیقه و کفالت ممنوع شد

واکنش جهانگیری به انفجار مرگبار در مراسم عروسی

شروط بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان

شمار داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم در کهگیلویه و بویراحمدبه 53 نفر رسید

هستند میهمان تو، مهمان نوازها

انفجار در مراسم عروسی در سقز

یک اتاق فکر، برای شهرداری تهران بحران سازی می کند

بیانیه کمیسیون مشترک برجام پس از جلسه در وین؛ تأکید بر تلاش برای حفظ برجام

استان بوشهر در تعداد ثبت نام کاندیداهای مجلس در یک دوره رکورد زد

مردم داری و تواضع ویژگی روحانی موفق است

آیین استقبال از دانشجویان قرآنی کشور در شیراز برگزار شد/ اعلام زمان بندی رقابت ها

14 داوطلب انتخابات مجلس از طریق اپلیکیشن های موبایلی نام نویسی کردند

محسن کرمعلی عزاداری شب رحلت حضرت معصومه(س)

تسلیت سخنگوی وزارت خارجه به مردم سقز

دیکتاتوری دیجیتالی

دانه درشت ها پشت میله های زندان| اینجا کسی مصونیت ندارد

حسین معمری ششمین روز ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس در بجنورد

لزوم توجه نمایندگان با نیازهای روز کشور و نجات مردم /نماینده مردم بودن کار سختی است

مشخص شدن اعضای هیات اجرایی انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه تبریز

قره‎خانی: نمایندگان فعلی گلستان تجربه مدیریتی ضعیفی داشتند

تلاوت ترتیل صفحه 233 قرآن باصدای عبدالباسط+صوت و متن آیات

جزییاتی از اعدام قاچاقچیان مواد مخدر کشور

آمار داوطلبان اصفهانی بهارستان به 762 نفر رسید

تصاویر/ عمامه گذاری جمعی از طلاب مدرسه علمیه صاحب الزمان(عج) ماهشهر

دستور وزیر کشور درباره حادثه سقز

روحانیون هادی سیاسی جامعه اند و وابسته به هیچ گروه و جناح خاصی نیستند

12 داوطلب نمایندگی مجلس یازدهم در حوزه بویراحمد و دنا ثبت نام کرده اند

پیام حساب توییتر سردار سلیمانی در مورد نابودی داعش + فیلم

استان بوشهر در تعداد ثبت نام کاندیداهای مجلس در یک دوره رکورد زد | اخبار ایران و جهان

پیش اجلاسیه منطقه ای نماز در زابل برگزار شد

یک اتاق فکر، برای شهرداری تهران بحران سازی می کند

آمار داوطلبان اصفهانی بهارستان به 762 نفر رسید

متن و حاشیه ششمین روز ثبت نام داوطلبان مجلس یازدهم در مشهد

استان بوشهر در تعداد ثبت نام کاندیداهای مجلس در یک دوره رکورد زد

مشکلات اقتصادی و سوء مدیریت ها مردم را گرفتار کرده است

مردم نکا با شهید امنیت وداع کردند

تسلیت سخنگوی وزارت خارجه به مردم سقز

نماینده بویراحمد و دنا، داوطلب نمایندگی مجلس یازدهم شد

به بهانه تعظیم و تکریم «یحیی علوی»

روحانیون هدایت کننده سیاسی جامعه هستند/عدم تعلق به گروه وجناح خاص

روند مردم سالاری دینی در ایران باافتخار ادامه دارد

روند مردم سالاری دینی در ایران باافتخار ادامه دارد

روحانیون هدایت کننده سیاسی جامعه هستند/عدم تعلق به گروه وجناح خاص

نخستین همایش ملی پژوهش های تفسیری در تبریز برگزار می شود

ثبت نام 458 نفر برای انتخابات مجلس در آذربایجان شرقی

ثبت نام 84 داوطلب نمایندگی مجلس تا پایان روز ششم در استان ایلام

تسلیت سخنگوی وزارت خارجه به مردم سقز

مشکلات اقتصادی و سوء مدیریت ها مردم را گرفتار کرده است

مردم داری و تواضع ویژگی روحانی موفق است

روسیه: توقف همکاری در سایت فُردو موقتی است

ابوترابی فرد: از خانواده های آسیب دیدگان اخیر دلجویی کنید

ظرفیت بندر چابهار به 35 میلیون تن می رسد

نماینده بویراحمد و دنا، داوطلب نمایندگی مجلس یازدهم شد

پیام تسلیت رییس سازمان دارالقرآن در پی درگذشت «محمدصادق جعفری یگانه»

غفلت مسؤولان و تجدید میثاق ملت با انقلاب

انتقاد احمدزیدآبادی از احمد توکلی: خود را از یاد می برید؟

ثبت نام 458 نفر برای انتخابات مجلس در آذربایجان شرقی

مردم نکا با شهید امنیت وداع کردند

شهیدی که شهادت خود را خمس فرزندان پدر در راه خدا می دانست

غفلت مسؤولان و تجدید میثاق ملت با انقلاب

اتحادیه اروپا: حفظ برجام مسئولیت جمعی ما است

تسلیت سخنگوی وزارت خارجه به مردم سقز

150 داوطلب انتخابات مجلس در اردبیل ثبت نام خود را نهایی کردند

روحانیت در کلیه عرصه ها کمک مردم بوده است؛ روحانیون هادی سیاسی جامعه هستند

بیانیه نشست کمیسیون مشترک برجام

بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام

عقب نشینیِ شهرداری تهران درباره بلیت اتوبوس

تلاش وکلای نجفی برای آزادی او با وثیقه/ صدور رأی به هفته آینده موکول شد

بگو «انتخابات مهندسی شده» و 6 سال بی تدبیری را بپوشان!

روحانیت در کلیه عرصه ها کمک مردم بوده است؛ روحانیون هادی سیاسی جامعه هستند

انتخاب نمایندگان مجلس براساس توانمندی

دادستان پیرامون پرونده شهرداری روشنگری می کند

نشست کمیسیون برجام؛ هشدار درباره بازگشت پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل

ثبت نام 84 داوطلب نمایندگی مجلس تا پایان روز ششم در استان ایلام

فیلم| بمناسبت سالگرد شهادت حضرت معصومه(س)

عملکرد رهبر معظم انقلاب مبتنی بر سیره اهل بیت است

آغاز ثبت نام چهارمین دوره آموزش مجازی در دارالقرآن خانه کارگر

هفته وحدت نماد برادری است

هفته وحدت نماد برادری است