مطالب مرتبط:
از برنامه ضریب نفوذ زندگی که در برنامه توسعه پیش بینی شده است؛ عقب هستیم
گرانی بنزین نباید تأثیری در افزایش قیمت کالاها داشته باشد
ابراز نگرانی حضرات آیات صافی گلپایگانی و علوی گرگانی از افزایش قیمت بنزین
تشکر سران قوا از رحمانی فضلی برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین
هنر شگفت اگیز دست های پلاستیکی همه کاره
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آبان 1398 ساعت 05:022019-11-17سياسي

سدی که زندگی کشاورزان «ایالو» را نابود کرد / توسعه به قیمت از دست دادن نابودی طبیعت!


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، زینب سادات میرسلطانی؛ سدسازی در ایران از دهه 20 شروع شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت های عمده و بسیاری جهت توسعه سدسازی به وجود آمد و این درحالی است که بر اساس آمار کمیسیون بین المللی سد های بزرگ (ICOLD)، - سدی که زندگی کشاورزان ایالو را نابود کرد / توسعه به قیمت از دست دادن نابودی طبیعت! " سد ایالو در توابع بخش انگوران شهرستان ماهنشان که می توانست سودی به مردم برساند، باعث ناراضیتی مردم منطقه شد؛ چرا که مردم در قبال از دست دادن زمین هایشان هیچ گونه وجهی دریاقفت نکردند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو"، زینب سادات میرسلطانی؛ سدسازی در ایران از دهه 20 شروع شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت های عمده و بسیاری جهت توسعه سدسازی به وجود آمد و این درحالی است که بر اساس آمار کمیسیون بین المللی سد های بزرگ (ICOLD)، ایران امروز در منطقه پس از ترکیه، رتبه دوم و در جهان رتبه هفدهم را در حوزه سدسازی دارد.

ساخت سد در بیشتر موارد موجب خیر و برکت برای مردم آن منطقه می شود، اما گاهی نیز اثرات تخریبی بر محیط زیست خواهد داشت؛ به طوری که با ساخت سد، مناطق عبوری رود هایی که دیگر به دلیل سدسازی عاری از آب شده اند، خشک و نابود خواهد شد و زندگی مردم آن مناطق نیز درگیر این تغییرات می شود.

مناطق زراعی کشاورزان، خشک و نابود، ظاهر منطقه، بی روح و زشت و محیط زیست و جانوران هم تحت تاثیر این اتفاقات شده و در نهایت شاید دیگر اثری دیده نشود.

سد مراش یا (ماراش در گویش محلی) یعنی یک سد خاکی با هسته رسی است که در منطقه انگوران از شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده و چند سالی است که به گفته اهالی آنجا، این ساخت و ساز صدای مردم را درآورده؛ مردم منطقه معتقدند که سد بدون مجوز محیط زیست بوده و حتی موجب شده تا زمین های کشاورزی اهالی به زیر آب سد برود و کسی نیز پاسخگوی ضرر و زیان این مردم نیست.

به گفته مهدی برجی، معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زنجان، با احداث سد ایالو مردم توابع بخش انگوران شهرستان ماهنشان ناراضی هستند، چرا که می گویند در قبال از دست دادن زمین هایشان هیچ گونه وجهی به آنها پرداخت نشده.

از طرفی اداره منابع طبیعی خود را صاحب این زمین ها معرفی می کند و هیچ مسئولی نیز در این خصوص جوابگو نیست.

برجی می گوید که قریب به سه ماه از پیگیری دانشجویان می گذرد، اما جوابی از مسئولان دریافت نشده و با وجود سندهایی از زمین های مورد مناقشه، مسئولان از پاسخگویی طفره می روند.

دانشجویان فعال زنجانی در هفته جاری در حالی که بعضی از مسئولین حاضر به پاسخگویی نیستند، جلسه ای را برای پیگیری مشکلات روستاییان در مسجد روستا برگزار می کنند.

به گفته معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زنجان طرح های متعددی درباره مدیریت آب با رویکرد سدسازی در حال اجراست که متخصصان ایراد ها و کجروی های عمده ای را درباره آن ها احصا کرده و به مسئولین اجرایی گوشزد کرده اند، اما تاکنون توجهی به آن ها نشده و حتی رسیدگی های قضایی درخوری نیز درباره آن ها صورت نپذیرفته است.

او ادامه می ‎دهد که مصداق بارز این قبیل طرح ها، طرح سد مراش و ایالو در شهرستان ماه نشان است که با نقض گسترده قوانین و معیار های علمی بر منطقه تحمیل شده و با تضییع حقوق مردم محلی، نارضایتی های چشمگیری را باعث شده است.

اما مسئولان و متولیان این طرح با ظاهرسازی ها و ارائه گزارش های جهت دار و نادیده گرفتن اعتراض ها و نقد های تخصصی، در حال هدر دادن صد ها میلیارد تومان از بودجه کشور و تخریب همزمان منابع طبیعی و محیط زیست منطقه هستند و مردم روستا هایی مراش و ایالو را با مشکلات عدیده روبرو کرده اند.

او می گوید که ما میخواهیم با اتخاذ تدابیر روشن گرانه و ابلاغ دستور درباره لزوم رسیدگی به اعتراض ها و نقد های مردم محلی و کارشناسان متخصص، جلوی مشکل با ظاهر توسعه آفرینی گرفته شود.

البته لازم به ذکراست که در همین خصوص 22 مهرماه هم میزگرد بررسی ابعاد مختلف احداث سد مراش با حضور یک فعال محیط زیست، معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای، عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان و معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زنجان برگزار شد.

در این نشست وضعیت کیفیت آب سد مراش از سوی رمضانی، فعال محیط زیست و مهدی برجی، معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز زنجان مطرح شد.

رمضانی در این نشست با ارائه گزارش از شرکت مهندسی و تحقیقاتی فلزات غیرآهنی مبنی بر کنترل آلودگی های ناشی از ساخت سد های مراش و بلوبین گفت: این شرکت نتایج آزمایشات خود را که در آذرماه همان سال انجام داده بود ،در قالب نامه ای به مدیرعامل وقت شرکت آب منطقه ای اعلام کرد و گزارش حاکی از وجود فلزات سنگین بالاتر از حد مجاز بود.

معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز زنجان نیز با استناد به گزارش سایت قطره و به نقل ازحدود یک سال اخیر مرکز بهداشت و تایید وجود برخی از فلزات سنگین در آب این منطقه، با انتقاد از فعالیت سدسازی در منطقه دندی و از بین رفتن بخش اعظمی از اراضی کشاورزی و مهاجرت روستاییان می گوید که اقتصاد روستای مراش به رود های جاری در این منطقه وابسته بود.

سدسازی سبب شد کشاورزی از رونق بیفتد و مردم به ناچار و از روی اجبار تن به مهاجرت دادند.

مهدی برجی با بیان اینکه مسئولان در خصوص مهاجرت روستاییان در قبال خرید خانه ها و اراضی اهالی روستای ایالو (محل بند تنظیمی ایالو) احساس مسئولیت نمی کنند و قیمت گذاری کارشناسان بر اساس نرخ های سال 90 است، می گوید: روستاییان را از خانه و کاشانه شان دور کردید، کافی نیست؟ چرا یک روستایی باید بابت حقش از سوی برخی از نهاد ها و دستگاه ها تهدید شود و یا از ترسش حرفی نزند؟ دست اندرکاران و برنامه ریزان در حوزه سدسازی توجه داشته باشند که در چرخه اقتصادی خود مردم این منطقه را له کرده اند.

برجی به درخواست برخی از اهالی روستا برای دیدار با استاندار جهت پیگیری مطالبات خود اشاره کرد و از مسئولان خواست تا در اسرع وقت تقاضای روستاییان را اجابت کند.

مهدی حاتمی، دبیر قرارگاه احمدی روشن بسیج دانشجویی استان زنجان نیز پیرامون این موضوعات و مشکلات و مطالبات مردم منطقه در نامه ای به ولی بیگلو، بخشدار انگوران برای شرکت در جلسه ای با حضور دانشجویان و مردم محلی در خصوص مطالبات مردمی درباره زمین های کشاورزی روستای ایالو دعوت کرده است.

با یکی از اهالی ایالو پیرامون این موضوع ارتباط گرفتیم، او می گوید که در واقع کشاورزان را وارد بازی کرده اند که شاید به سختی پولی دستش را بگیرد، و وقتی به مدیران و مسئولین سد سازی میگوییم پولمان را بدهید، می گویند زمین برای منابع طبیعی است، زیرا منابع طبیعی ادعا کرده که این زمین ها برای او است.

حالا کشاورزانی که اغلب بی سواد هستند، می بایست به دادگاه بروند؛ در حالی که نه توانایی این همه دوندگی را دارد و نه سواد آن را!برجی می گوید: به نمایندگان مجلس نیز نامه زده شده تا به این مشکلات رسیدگی کنند، اما می گویند که به ما ربطی ندارد! حال خبرگزاری دانشجو، همچنان پیگیر مطالبات دانشجویان و اهالی این منطقه بوده و نیز گوش شنوا و راه ارتباطی خواهد بود برای مسئولین مربوطه؛ تا بتوانند از طریق این رسانه صحبت های خود جهت انتشار به ما منتقل کنند.


کلید واژه ها: از دست دادن - پیروزی انقلاب اسلامی - مردم - سدسازی - منطقه - سازی - محیط زیست - انقلاب اسلامی - کشاورزان - دانشگاه - ماهنشان - انگوران - شهرستان - زمین - توسعه - بین المللی - خبرگزاری - دانشگاه پیام نور - زمین های کشاورزی - در ایران - مناطق - زندگی - ایران - مسئولان - کمیسیون - ساخت سد - بسیج دانشجویی - پیروزی - انقلاب - زیست

آخرین اخبار سرویس:
انصارالله: سخنان مقام های سعودی مبنی بر توقف جنگ در یمن واقعیت ندارد

محمد علی الحوثی: سعودی ها هیچ گام مثبتی برنداشته اند

جنگ قدرت موجب زوال جمهوری اسلامی می شود و متاسفم که بگویم ...

فیلم | جلسات شورای نگهبان کجاست و چگونه اداره می شود؟

عارف: مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/ روحانی هیچ گاه نگفته اصلاح طلب است/ مجلس هیچ اطلاعی از تصمیم دولت برای اصلاح قیمت بنزین نداشت

یک حقوقدان: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست

نعمت احمدی: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست/ فصل «حقوق ملت» را اجرا کنیم

چه راهکارهایی برای حفاظت از بافت تاریخی وجود دارد؟

فحاشی های ضداسلامی نماینده حزب برگزیت انگلیس برملا شد

چه راهکارهایی برای حفاظت از بافت تاریخی وجود دارد؟

انتقاد از بی بی سی به سبب عدم گزارش اسلام هراسی در حزب محافظه کار انگلیس

نعمت احمدی: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست/ فصل «حقوق ملت» را اجرا کنیم

اعتماد متقابل میان مبلّغ و مردم از طریق خوش رفتاری تقویت شود

چرا ابراهیم بن مالک اشتر از مختار ثقفی جدا شد؟

دعوت وزیر نیرو از قرارگاه خاتم

ماجرای انتشار یک اطلاعیه علیه کارگران افغان در کاشان

انواع تعبیر خواب روغن به روایت بزرگان

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مجلس انقلابی دولتی قوی را تشکیل می دهد| مشارکت بالای مردم؛ ضامن اقتدار کشور

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

بودجه سال آتی دانشگاه شهید باهنر کرمان 2.260.488 میلیون ریال برآورد شد

علیرضا قربانی در شهرستان ها به صحنه می رود

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

چرا این قدر ناراحتم؟ | این 9 علت را نادیده نگیرید

اظهار تعجب سفیر ترکیه از غلبه کتاب های ترجمه بر تالیف در ایران

شهید صدر از نظر علمی نمونه بود

فرمانده نیروی دریایی سپاه: شاخص ما خائنانی نیستند که روی خون شهدا ایستاده اند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

مجلس جای نماینده کاخ نشین نیست| گرانی ها کمر مردم را شکسته است

پیکر شهید سید علی رضوی در بیرجند تشییع می شود | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تبدیل بیانیه گام دوم به گفتمان غالب رسالت امروز روحانیت است

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

نگاه اصلاح طلبان به پدیده انتخابات

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

آگاهی و بصیرت لازمه حرکت مردم در عرصه های سیاسی است

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

تاکید مرجعیت عراق برممنوعیت فعالیت گروه های مسلحانه خارج از دولت

بعیدی نژاد: پیگیری شکایت ایران از سوی آفکام ادامه دارد

روزنامه رویش ملت : شنبه 23 آذر 1398

چهاردهمین همایش کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی به کار خود پایان داد

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی مجلس آمریکا

روزنامه آرمان ملی : شنبه 23 آذر 1398

ردیابی روابط تهران- لندن در عصر جانسون

با نماز، جان را پالایش و از گناه دوری کنیم

گزارش شمخانی از اعتراضات آبان ماه

خروج چوب فساد از چرخ تولید پس از تأکید 42روزه «رییسی»

غبارآلودی میان آنچه باید باشد و نیست/گزارش ایسنا به مناسبت هفته ای که پژوهش نام دارد

از مجروحیت تهران تا وجه فانتزیک آن

در شرایط سخت اقتصادی مراعات حال یکدیگر را بکنیم

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی سنا

عکس یادگاری خانم مجری با شتر!

آموزش مهارت های زندگی، پیش نیاز تحکیم بنیان خانواده است

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد | اخبار ایران و جهان

عکسی از واکنش مجری طنزپرداز به بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

یکی از ویژگی های شهید صدر تئوریسین بودن او بود

دولت به جای برجام به اقتصاد مقاومتی بپردازد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 23 آذر 98

«عبدالمجید تبون» رییس جمهور الجزایر شد

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

از بازی جدید اصلاح طلبان تا توهم آقای «تَکرار می کنم»

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است

بررسی تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا

ادامه اعتصابات گسترده در فرانسه در نهمین روز متوالی

آشنایی با احکام هبه و شناخت انواع و شروط هبه

عشق نوازی گروه کوبه ای ورساقی با همراهی ملودی مهر و ماه

غلامرضا شمس ناتری مشارکت بسیج سازندگی در امر نهالکاری

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

کارت هوشمند غذا با سهمیه 60 قاشق در ماه!

1300 کودک زنجانی حامی ندارند

1300 کودک زنجانی حامی ندارند

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند

اقدامات حوزه پسماند نباید در زندگی مردم اختلال ایجاد کند

تلاوت ترتیل صفحه 240 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

تلاوت ترتیل صفحه 240 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

“دعای کمیل” متن کامل دعای کمیل به همراه ترجمه فارسی

دستگاه های امنیتی و قضایی بر هزینه های کاندیداها نظارت داشته باشند

کم آبی جدی است

نگرانی ها در باره خروج دوباره قشم از یونسکو

نخستین پارک گردشگری فضایی در یزد راه اندازی می شود

45 پروژه ملی حوزه فرهنگ و هنر در دست اقدام است | اخبار ایران و جهان

فیلم| همخوانی سالار عقیلی با یک گروه نوازنده خیابانی

پیکر شهید سید علی رضوی در بیرجند تشییع می شود

نصب اِلمان دف در سنندج

45 پروژه ملی حوزه فرهنگ و هنر در دست اقدام است

زشت ترین حلقه ازدواج جهان اشک عروس زیبا را در آورد + عکس

ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است

سدی که زندگی کشاورزان «ایالو» را نابود کرد / توسعه به قیمت از دست دادن نابودی طبیعت!

سدی که زندگی کشاورزان «ایالو» را نابود کرد / توسعه به قیمت از دست دادن نابودی طبیعت!