مطالب مرتبط:
از برنامه ضریب نفوذ زندگی که در برنامه توسعه پیش بینی شده است؛ عقب هستیم
گرانی بنزین نباید تأثیری در افزایش قیمت کالاها داشته باشد
ابراز نگرانی حضرات آیات صافی گلپایگانی و علوی گرگانی از افزایش قیمت بنزین
تشکر سران قوا از رحمانی فضلی برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین
هنر شگفت اگیز دست های پلاستیکی همه کاره
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آبان 1398 ساعت 05:022019-11-17سياسي

سدی که زندگی کشاورزان «ایالو» را نابود کرد / توسعه به قیمت از دست دادن نابودی طبیعت!


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، زینب سادات میرسلطانی؛ سدسازی در ایران از دهه 20 شروع شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت های عمده و بسیاری جهت توسعه سدسازی به وجود آمد و این درحالی است که بر اساس آمار کمیسیون بین المللی سد های بزرگ (ICOLD)، - سدی که زندگی کشاورزان ایالو را نابود کرد / توسعه به قیمت از دست دادن نابودی طبیعت! " سد ایالو در توابع بخش انگوران شهرستان ماهنشان که می توانست سودی به مردم برساند، باعث ناراضیتی مردم منطقه شد؛ چرا که مردم در قبال از دست دادن زمین هایشان هیچ گونه وجهی دریاقفت نکردند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو"، زینب سادات میرسلطانی؛ سدسازی در ایران از دهه 20 شروع شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت های عمده و بسیاری جهت توسعه سدسازی به وجود آمد و این درحالی است که بر اساس آمار کمیسیون بین المللی سد های بزرگ (ICOLD)، ایران امروز در منطقه پس از ترکیه، رتبه دوم و در جهان رتبه هفدهم را در حوزه سدسازی دارد.

ساخت سد در بیشتر موارد موجب خیر و برکت برای مردم آن منطقه می شود، اما گاهی نیز اثرات تخریبی بر محیط زیست خواهد داشت؛ به طوری که با ساخت سد، مناطق عبوری رود هایی که دیگر به دلیل سدسازی عاری از آب شده اند، خشک و نابود خواهد شد و زندگی مردم آن مناطق نیز درگیر این تغییرات می شود.

مناطق زراعی کشاورزان، خشک و نابود، ظاهر منطقه، بی روح و زشت و محیط زیست و جانوران هم تحت تاثیر این اتفاقات شده و در نهایت شاید دیگر اثری دیده نشود.

سد مراش یا (ماراش در گویش محلی) یعنی یک سد خاکی با هسته رسی است که در منطقه انگوران از شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده و چند سالی است که به گفته اهالی آنجا، این ساخت و ساز صدای مردم را درآورده؛ مردم منطقه معتقدند که سد بدون مجوز محیط زیست بوده و حتی موجب شده تا زمین های کشاورزی اهالی به زیر آب سد برود و کسی نیز پاسخگوی ضرر و زیان این مردم نیست.

به گفته مهدی برجی، معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زنجان، با احداث سد ایالو مردم توابع بخش انگوران شهرستان ماهنشان ناراضی هستند، چرا که می گویند در قبال از دست دادن زمین هایشان هیچ گونه وجهی به آنها پرداخت نشده.

از طرفی اداره منابع طبیعی خود را صاحب این زمین ها معرفی می کند و هیچ مسئولی نیز در این خصوص جوابگو نیست.

برجی می گوید که قریب به سه ماه از پیگیری دانشجویان می گذرد، اما جوابی از مسئولان دریافت نشده و با وجود سندهایی از زمین های مورد مناقشه، مسئولان از پاسخگویی طفره می روند.

دانشجویان فعال زنجانی در هفته جاری در حالی که بعضی از مسئولین حاضر به پاسخگویی نیستند، جلسه ای را برای پیگیری مشکلات روستاییان در مسجد روستا برگزار می کنند.

به گفته معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زنجان طرح های متعددی درباره مدیریت آب با رویکرد سدسازی در حال اجراست که متخصصان ایراد ها و کجروی های عمده ای را درباره آن ها احصا کرده و به مسئولین اجرایی گوشزد کرده اند، اما تاکنون توجهی به آن ها نشده و حتی رسیدگی های قضایی درخوری نیز درباره آن ها صورت نپذیرفته است.

او ادامه می ‎دهد که مصداق بارز این قبیل طرح ها، طرح سد مراش و ایالو در شهرستان ماه نشان است که با نقض گسترده قوانین و معیار های علمی بر منطقه تحمیل شده و با تضییع حقوق مردم محلی، نارضایتی های چشمگیری را باعث شده است.

اما مسئولان و متولیان این طرح با ظاهرسازی ها و ارائه گزارش های جهت دار و نادیده گرفتن اعتراض ها و نقد های تخصصی، در حال هدر دادن صد ها میلیارد تومان از بودجه کشور و تخریب همزمان منابع طبیعی و محیط زیست منطقه هستند و مردم روستا هایی مراش و ایالو را با مشکلات عدیده روبرو کرده اند.

او می گوید که ما میخواهیم با اتخاذ تدابیر روشن گرانه و ابلاغ دستور درباره لزوم رسیدگی به اعتراض ها و نقد های مردم محلی و کارشناسان متخصص، جلوی مشکل با ظاهر توسعه آفرینی گرفته شود.

البته لازم به ذکراست که در همین خصوص 22 مهرماه هم میزگرد بررسی ابعاد مختلف احداث سد مراش با حضور یک فعال محیط زیست، معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای، عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان و معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زنجان برگزار شد.

در این نشست وضعیت کیفیت آب سد مراش از سوی رمضانی، فعال محیط زیست و مهدی برجی، معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز زنجان مطرح شد.

رمضانی در این نشست با ارائه گزارش از شرکت مهندسی و تحقیقاتی فلزات غیرآهنی مبنی بر کنترل آلودگی های ناشی از ساخت سد های مراش و بلوبین گفت: این شرکت نتایج آزمایشات خود را که در آذرماه همان سال انجام داده بود ،در قالب نامه ای به مدیرعامل وقت شرکت آب منطقه ای اعلام کرد و گزارش حاکی از وجود فلزات سنگین بالاتر از حد مجاز بود.

معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز زنجان نیز با استناد به گزارش سایت قطره و به نقل ازحدود یک سال اخیر مرکز بهداشت و تایید وجود برخی از فلزات سنگین در آب این منطقه، با انتقاد از فعالیت سدسازی در منطقه دندی و از بین رفتن بخش اعظمی از اراضی کشاورزی و مهاجرت روستاییان می گوید که اقتصاد روستای مراش به رود های جاری در این منطقه وابسته بود.

سدسازی سبب شد کشاورزی از رونق بیفتد و مردم به ناچار و از روی اجبار تن به مهاجرت دادند.

مهدی برجی با بیان اینکه مسئولان در خصوص مهاجرت روستاییان در قبال خرید خانه ها و اراضی اهالی روستای ایالو (محل بند تنظیمی ایالو) احساس مسئولیت نمی کنند و قیمت گذاری کارشناسان بر اساس نرخ های سال 90 است، می گوید: روستاییان را از خانه و کاشانه شان دور کردید، کافی نیست؟ چرا یک روستایی باید بابت حقش از سوی برخی از نهاد ها و دستگاه ها تهدید شود و یا از ترسش حرفی نزند؟ دست اندرکاران و برنامه ریزان در حوزه سدسازی توجه داشته باشند که در چرخه اقتصادی خود مردم این منطقه را له کرده اند.

برجی به درخواست برخی از اهالی روستا برای دیدار با استاندار جهت پیگیری مطالبات خود اشاره کرد و از مسئولان خواست تا در اسرع وقت تقاضای روستاییان را اجابت کند.

مهدی حاتمی، دبیر قرارگاه احمدی روشن بسیج دانشجویی استان زنجان نیز پیرامون این موضوعات و مشکلات و مطالبات مردم منطقه در نامه ای به ولی بیگلو، بخشدار انگوران برای شرکت در جلسه ای با حضور دانشجویان و مردم محلی در خصوص مطالبات مردمی درباره زمین های کشاورزی روستای ایالو دعوت کرده است.

با یکی از اهالی ایالو پیرامون این موضوع ارتباط گرفتیم، او می گوید که در واقع کشاورزان را وارد بازی کرده اند که شاید به سختی پولی دستش را بگیرد، و وقتی به مدیران و مسئولین سد سازی میگوییم پولمان را بدهید، می گویند زمین برای منابع طبیعی است، زیرا منابع طبیعی ادعا کرده که این زمین ها برای او است.

حالا کشاورزانی که اغلب بی سواد هستند، می بایست به دادگاه بروند؛ در حالی که نه توانایی این همه دوندگی را دارد و نه سواد آن را!برجی می گوید: به نمایندگان مجلس نیز نامه زده شده تا به این مشکلات رسیدگی کنند، اما می گویند که به ما ربطی ندارد! حال خبرگزاری دانشجو، همچنان پیگیر مطالبات دانشجویان و اهالی این منطقه بوده و نیز گوش شنوا و راه ارتباطی خواهد بود برای مسئولین مربوطه؛ تا بتوانند از طریق این رسانه صحبت های خود جهت انتشار به ما منتقل کنند.


کلید واژه ها: از دست دادن - پیروزی انقلاب اسلامی - مردم - سدسازی - منطقه - سازی - محیط زیست - انقلاب اسلامی - کشاورزان - دانشگاه - ماهنشان - انگوران - شهرستان - زمین - توسعه - بین المللی - خبرگزاری - دانشگاه پیام نور - زمین های کشاورزی - در ایران - مناطق - زندگی - ایران - مسئولان - کمیسیون - ساخت سد - بسیج دانشجویی - پیروزی - انقلاب - زیست

آخرین اخبار سرویس:
عراقچی با مدیرکل جدید آژانس دیدار خواهد کرد

مراسم ختم برخی جانباختگان حادثه تالار در سقز برگزار شد

ثبت نام آقای پور ابراهیمی برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی

نتایج روز دوم هفته چهارم کورس سوارکاری گنبد کاووس

بازدید انتخاباتی نماینده ولی فقیه در استان و استاندار زنجان

همایش حجاب و عفاف در دامغان

نام نویسی 9 هزار و 162 داوطلب انتخابات مجلس؛ تاکنون

فیلم | دعوای جو بایدن با یک کشاورز 83 ساله بازنشسته در کمپین انتخاباتی

واکنش توییتری سخنگوی شورای نگهبان به محکومیت های کیفری برخی کاندیداهای مجلس

ایجاد فضاهای لوکس در بستر یک شهر تاریخی هم خوانی ندارد

تشکل های دانشجویی به احزاب وابسته نشوند

شورای اداری لاهیجان با محوریت معرفی امام جمعه جدید برگزار شد

خلیج فارس را برای آمریکایی ها ناامن می کنیم

استکبار به دنبال تضعیف جمهوری اسلامی ایران است

مجلس دهم فقط تماشاگر است/ باید دولتی کارامد جایگزین کنیم

هیات های اجرایی و نظارت آبروی افراد را حفظ کنند

انتقاد امام جمعه پیشوا از تعداد زیاد داوطلبان نمایندگی مجلس

مردم در انتخابات به وعده های دروغین رأی ندهند

مطالبه گری حق مردم و پاسخگویی وظیفه مسئولان است

بنرهای تبریک روز دانشجو در مقابل 45 دانشگاه پایتخت نصب شد

مراقب باشیم برخی افراد تندرو جامعه را چندقطبی نکنند

شیاطین به دنبال از بین بردن روحیه ضد دیکتاتوری دانشجویان هستند

تولیت آستان قدس رضوی:برای رسیدگی به امور زائران از دولت سپاسگزاریم

امام جمعه مشهد: معیشت خُرد مردم ایمن شود

انجام عملیات شبانه برای هوانیروز ممکن شد

سرنگونی پهپادآمریکایی و ایستادن دربرابر اغتشاشگران تجلی اقتدار ملت است

ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس در تهران / روز ششم

معاون حزب اعتدال و توسعه : سران قوا در افزایش قیمت بنزین تصمیم گرفتند

وزیر کشور: بیش از 80 درصد اعضای هیات های اجرایی انتخاب شدند

اولین مذاکره هیئت ایران در وین

بازدید وزیر کشور از ستاد انتخابات

داوطلبی که می خواهد با پول رای جمع کند دنبال خدمت به مردم نیست

بازدید معلولین از بناهای تاریخی برای اولین بار در جشنواره معلولین یزد

واعظی: به پرداخت یارانه اعتقادی نداریم، اما چاره ای نداریم

کاملا هریس را به عنوان معاون خود انتخاب می کنم

محکومیت های کیفری تنها یکی از موانع قانون انتخابات مجلس است

نظر وکیل «بقایی و مشایی» درباره احتمال عفوشدن آنها

معاون روس اتم: توقف همکاری در فردو بنا به دلایل فنی و موقتی است

فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

جزییات مصوبه کمیته تعامل حزب اعتماد ملی در خصوص انتخابات مجلس/ حضرتی و افشانی به درخواست کروبی برای انتخابات ثبت نام می کنند

افزایش 20 درصدی ثبت نام در انتخابات مجلس نسبت به دوره مشابه قبلی/ فکر نمی کنم مهلت تمدید شود

دعوت وزیر کشور از افراد توانمند جهت ثبت نام در انتخابات مجلس

بازدید رحمانی فضلی از ستاد انتخابات کشور

دولتمردان مانند فرماندهان دفاع مقدس قاطعیت داشته باشند

فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

شورای نگهبان در تایید صلاحیت افراد دقت و سخت گیری کند

حضور 400 حافظ قرآن در آزمون اعطای مدرک تحصیلی

«اعزام به زندان تا تأمین قرار وثیقه و کفالت» ممنوع شد

فاز نخست بزرگراه شهید نجفی رستگار فردا افتتاح می شود/ تملک املاک باقی مانده برای اتمام این بزرگراه

مجلس دهم فقط تماشاگر است/ باید دولتی کارامد جایگزین کنیم

خطیب جمعه بیرجند: انتخاب مناسب مورد توجه مردم باشد

دشمن در پی انحراف دانشجویان از مسیر اصلی خود است

امام جمعه شهرکرد: دانشجویان نسبت به خطر نفوذ در دانشگاه ها هوشیار باشند

آموزش پخت کیک با ورق طلا در شبکه پنج سیما

روایتی نو از شهدای رسانه/آخرین بار کی شهید ... را دیدی؟

تاکنون 9162 نفر در انتخابات مجلس ثبت نام کرده اند

افزایش 20 درصدی ثبت نام ها نسبت به دوره قبل

توضیح کدخدایی در مورد موانع ورود کاندیداها به مجلس

کواکبیان به خبرآنلاین: بگویم خودم سرلیست اصلاح طلبان می شوم؟/شعار «اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تموم ماجرا» از داخل خط نمی گیرد/شنیدم عارف انصراف می دهد

معنی اسم درسا و میزان فراوانی و نام های مشابه

فیس بوک، صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

تقدیر آیت الله سیستانی از عشایر عراق

رقابت نفس گیر فینالیست های حفظ کل قرآن کریم

مجلس دهم فقط تماشاگر است/ باید دولتی کارامد جایگزین کنیم | اخبار ایران و جهان

تحلیلی بر نقش حضرت معصومه (س) در عظمت یافتن قم

وزیر کشور از روند نام نویسی داوطلبان مجلس شورای اسلامی و خبرگان بازدید کرد

شال ست داماد و دختر رییس جمهور+عکس

جزییات بازدید وزیر کشور از ستاد انتخابات

وزیر علوم: 4هزار شرکت دانش بنیان را تحت پوشش قرار داده ایم

تاکید حزب الله لبنان بر تامین نیاز های معیشتی مردم

ثبت نام 80 نفر در سیستان وبلوچستان

حضور وزیر کشور در ستاد انتخابات

تقویت همکاری های فرهنگی میان ایران و لبنان

خلیج فارس را برای آمریکایی ها ناامن می کنیم

نامزد انتخابات باید به قداست نظام جمهوری اسلامی معتقد باشد/ انتخاب غلط مردم، علیه مردم

شورای اداری لاهیجان با محوریت معرفی امام جمعه جدید برگزار شد

مشکلات مردم باید در صدر برنامه های نمایندگان باشد

علی آوایی نامزد انتخابات پارلمانی انگلیس شد

تاکنون 9122 برای انتخابات مجلس و 19 نفر برای خبرگان داوطلب شده اند

فیس بوک صفحه عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

دولت به اجبار یارانه معیشتی پرداخت می کند!

اجرای «به اصفهان رو» در ارکستر نوجوانان و جوانان

آخرین بار کی او را دیدی؟/روایتی نو از شهدای رسانه

فیلم| چهارمین قسمت بسته خبری عصر فردا منتشر شد

احتمال برقراری سفر ریلی تهران استانبول

تلاش وکلای شهردار اسبق تهران برای تبدیل قرار بازداشت متهم

تاکنون 80 درصد هیات های اجرایی انتخاب شده اند

رهبر: برای ثبت نام در انتخابات دودل بودم

سمیه آهنگرانی فراهانی حال و هوای ثبت نام کاندیداها در اراک

افزایش 20 درصدی ثبت نام ها نسبت به دوره قبل

روحیه دانشجوی انقلابی مقابله با تهدیدات دشمن در تمام زمینه ها است

تاکنون 9162 نفر در انتخابات مجلس ثبت نام کرده اند

ویژگی های اخلاقی مرحوم «عابدزاده» به قلم «محمدرضا حکیمی»/ معلمی دلسوزتر از پدرومادر

بهره مندی از توانمندی جوانان برای ساختن آینده بهتر ضروری است

امام جمعه شهرکرد: دانشجویان نسبت به خطر نفوذ در دانشگاه ها هوشیار باشند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

خطبه مهم ابوترابی در نماز جمعه تهران

آیین نامه مجلس در راستای سیاست های ابلاغی قانونگذاری اصلاح می شود

«تولید علم» و «تجاری سازی دانش» یعنی مبارزه با آمریکا / ضرورت رسیدگی به آسیب دیدگان حوادث اخیر

سالانه حدود 13 هزار پرونده به علت شکایت از تبصره های ماده 100 قانون شهرداری تشکیل می شود

امام جمعه شهرکرد: دانشجویان نسبت به خطر نفوذ در دانشگاه ها هوشیار باشند

سدی که زندگی کشاورزان «ایالو» را نابود کرد / توسعه به قیمت از دست دادن نابودی طبیعت!

سدی که زندگی کشاورزان «ایالو» را نابود کرد / توسعه به قیمت از دست دادن نابودی طبیعت!