مطالب مرتبط:
معضل جدی کمبود پرستار در کشور/ نباید به بیمار به عنوان شماره تخت نگاه کنیم
اهدای 150 هزار جلد کتاب به مناطق محروم کشور
3500 دانش آموز در جامعه عشایری هرمزگان/وجود 230 مدرسه یک نفره در کشور
در مراسم پاسداشت شهدای هنرمند کشور از «محمد گلریز» تقدیر می شود
درخواست جمعیت جوانان انقلاب اسلامی از وزارت کشور برای برگزاری تجمع اعتراض آمیز در پی افزایش قیمت بنزین
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آبان 1398 ساعت 04:212019-11-17سياسي

معضل جدی کمبود پرستار در کشور


رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه کمبود پرستار یک معضل اساسی است، گفت: نباید به بیمار به عنوان شماره تخت نگاه کنیم.

- ، محمد میرزا بیگی رییس سازمان نظام پرستاری امروز در نشست خبری با اشاره به برنامه های این سازمان در دوره پنجم اظهار داشت: جریان جدید در این سازمان ترکیبی از جوانان دهه 70 با بنیانگذاران نظام پرستاری هستند.

وی ادامه داد: ما هیچ عقد اخوتی با کسی نداریم مگر بر سر مصالح حرفه ای و این ائتلاف با شعار هویت، وفاق و همدلی در انتخابات نظام پرستاری شرکت کرد و تمام 25 نفر عضو شورای عالی نظام پرستاری نیز در این انتخابات عضو ا ین ائتلفا بودند.

رییس سازمان نظام پرستاری افزود: چارچوب این ائتلاف ارجح بودن مسائل حرفه ای بر شخص و گروه است و اعتقاد داریم که در فضای تعامل و احترام متقابل ضمن طرح مطالبات و مشکلات، باید راهکار ارائه شده و تمرکز بر راهکارها باشد تا مشکلات.

میرزابیگی تاکید کرد: معتقد هستیم مردم باید کانون توجه باشند و منفعت اقتصادی، گروه سالاری باید پیرامون منافع بیمار و مددجو تعریف شود و براساس منافع بیمار حرکت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه منافع مادی زمانی شدنی است که بتوانیم به مردم خدمات مناسب ارائه دهیم و به بیمار به عنوان انسان نگاه کنیم گفت: نباید به بیمار به عنوان شماره تخت فرد در بیمارستان نگاه کنیم و منزلت انسان را در نظر نگیریم.

رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه باید به هویت، منزلت، جایگاه و منافع مردم احترام بگذاریم یادآور شد: اعتقاد نداریم که مشکلات موجود در بیمارستان ها فقط مشکلات پرستاران است البته اکنون کمبود پرستار یک معضل اساسی و در یکی دو سال اخیر نیرویی در این خصوص جذب نشده است.

میرزابیگی با اشاره به وضعیت جذب پرستاران در سیستم درمانی خاطرنشان کرد: به ازای هر تخت بیمارستانی 2.

5نفر گروه پرستاری است که 1.

8 آن پرستار و 0.

7 دیگر مربوط به بقیه کادر پرستاری است.

وی تصریح کرد: در کنار اینکه محور و کانون توجه ما پزشکان و پیراپزشکان به عنوان یک تیم درمانی هستند باید بدانیم در قبال پرستاران نیز مسئول هستیم و باید مطالبات آنها بعد از مردم اولویت نخست باشد.

رییس سازمان نظام پرستاری با اشاره به وضعیت پرستاری در سیستم درمانی کشور ابراز داشت: نزدیک به 200 دانشکده پرستاری حدود 160 هزار دانشجوی پرستاری در مقاطع مختلف و 14 هزار مدیر پرستاری داریم ضمن اینکه امروز گروه پرستاری شامل شاغلان، بازنشستگان و افراد غیرشاغل در مجموع حدود 210 هزار خانواده را در کشور شامل می شود ضمن اینکه بیش از 142هیات مدیره پرستاری فعال است.

وی از فعالیت 1100مرکز مراقبت در منزل خبر داد و گفت: سالانه 810میلیون بار مراجعه مردم به بیمارستان ها و مراکز درمانی می شود خط اول تماس در این مراکز پرستاران هستند.

میرزابیگی با اشاره به اینکه سازمان نظام پرستاری یک نظام عمومی غیردولتی که برای پیگیری مسائل پرستاری فعالیت می کند خاطرنشان کرد: باید در جهت ارتقا، معیشت و رفاه پرستاران در این دوره تلاشی عملی تر و نتیجه گرا تر داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در این دوره قطعا ما برنامه محور هستیم اضافه کرد: در ایام انتخابات نظام پرستاری در شهرهای مختلف موضوعات مربوط به پرستاری بررسی شده و شورای عالی نظام پرستاری نیز اکنون در حال برنامه ریزی است و ا ولویت ما قطعا مسائلی است که اکنون پرستاران با آن مواجه هستند.

رییس سازمان نظام پرستاری با تاکید بر اینکه وارد حاشیه ها، فرصت سوزی و مسائل جنبی که ما را از جاده اصلی سلامت مردم خارج می کند مطلقا ورود پیدا نمی کنیم گفت: البته برخی مسائل تخریبی که توسط افراد معدودی که به اندازه انگشتان یک دست ایجاد می کنند نیز باید از طریق قانون رسیدگی شود.

وی با اشاره به اولویت های سازمان نظام پرستاری در دوره پنجم ابراز داشت: اولویت هایی که در دستور کار خود قرار داده و شروع به کار کرده ایم شامل نرم افزار قاصدک است نرم افزاری که روش پرداخت با فرمول های غیرضرور که پرداخت پرستاران را دچار چالش کرده است فعالیت می کند.

میرزابیگی اضافه کرد: برخلاف اینکه در ابتدای تشکیل نرم افزار قاصدک گفته شده این نرم افزار عملکردی است باید گفت اصلا این نرم افزار عملکردی نیست و از روزی که قاصدک راه افتاد و براساس اسنادی که وجود دارد ما مرتب با این نرم افزار مخالفت کردیم و گفتیم این عملکردی نبوده و وقت محور است.

رییس سازمان نظام پرستاری با اشاره به پیشنهادات سازمان نظام پرستاری برای اصلاح نرم افزار قاصدک افزود: اول اینکه قاصدک باید جمع آوری شود یا باید به صورت اساسی اصلاح شود اکنون جزء موافقت هایی است که در خود وزارت بهداشت نیز وجود دارد اما درخصوص اصلاح آن نیازمند سرعت بیشتری هستیم.

ضمن اینکه باید در نرم افزار قاصدک موضوع اضافه کار و کارانه از هم تفکیک شود.

وی تاکید کرد: هیچ دلیلی ندارد اضافه کار پرستاران به عنوان آیتمی از نرم افزار برود و قربانی کارانه شود.

اکنون کارانه و اضافه کار در برخی مناطق تا 18 ماه عقب افتاده است و حتی پرداخت کارانه در برخی از مناطق کشور نسبت به سال های قبل به یک سوم رسیده است.

میرزابیگی با بیان اینکه باید کمک کنیم بساط نرم افزار قاصدک جمع شود یادآور شد: باید موضوع کارانه پرستاران به صورت جداگانه و پرداخت اضافه کار آنها نیز از بودجه جاری مانند همه کارکنان دولت پرداخت شود البته ما از راهکارهای قانونی و حتی قضایی این موضوع را آنقدر پیگیری می کنیم تا به نتیجه برسیم.

وی با اشاره به اینکه راهکارهایی برای رفع این مشکل در سازمان نظام پرستاری در نظر گرفته شده و به عنوان یک اولویت آن را پیگیری می کنیم گفت: دومین اولویت ما بحث اعتباربخشی است.

میرزابیگی افزود: اکنون مردم در بیمارستان های با موضوعی مواجه هستند و فکر می کنند پرستاران جواب آنها نمی دهند و به آنها کم احترامی می کنند در جالی که پرستاران در پشت سیستم رایانه خود مشغول ثبت سنجه هایی برای اعتباربخشی هستند؛ درنتیجه به جای اینکه پرستار به مراقبت بیمار بپردازد مجبور است مرتب درگیر ثبت سنجه های اعتباربخشی باشد.

وی یادآور شد: به عقیده ما وظیفه پرستاری ثبت سنجه ها و کار با رایانه و وارد کردن سنجه ها نیست چرا که یک فرد باسواد غیرپرستاری نیز می تواند این کار را زیر نظر پرستار انجام دهد.

میرزابیگی با اشاره به اینکه کمبود نیروی پرستاری در سیستم درمانی کشور خاطرنشان کرد: ما در طول برنامه چهارم و پنجم ماده الحاقی داشتیم که کمک می کرد موضوع کمبود پرستاری موضوع بحرانی نشود.

رییس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: این برنامه به این شکل بود که دولت را موظف می کرد سالانه 6 هزار پرستار استخدام کند.

یعنی اجازه می داد تا در طول برنامه چهارم و پنجم سالانه 9 هزار پرستار به کار گرفته شود.

وی افزود: در طول طرح تحول سلامت نیز استخدام های موردی انجام شد اما یکی دو سالی است که این موضوع اتفاق نمی ا فتد و سازمان مدیریت مرتب وعده استخدام می دهد اما واقعیت این است که از جذب 18هزار یا 9 هزار نفر استخدام به مرحله عمل نرسیده و اینکه بکارگیری صورت گیرد و به صورت استخدام دولتی باشد هنوز شدنی نشده است.

میرزابیگی با تاکید بر اینکه باید کمک کنیم در بودجه سال 99 این بند قانونی را وارد کنیم افزود: در سال 95 در قانون برنامه ششم تلاش کردیم بندی برای موضوع حاکمیتی شدن پرستاری بیاوریم که این اتفاق افتاد.

* هر کس نگاه اقتصادی به بیمارستان دارد باید نگاهش را عوض کند وی ابراز داشت: واقعیت این است که اگر بیمارستان ها و مراکز درمانی را به کسب درآمدهایشان موکول کنیم صحیح نیست چرا که بیمارستان بنگاه اقتصادی نیست و هر کس نگاه اقتصادی به بیمارستان دارد باید نگاهش را عوض کند.

وی خاطرنشان کرد: دولت وظایفی درباره سلامت مردم دارد و نباید به بیمارستان به عنوان یک بیمارستان اقتصادی نگاه کرد و دولت باید حداقل های مربوط به استخدام پرستاران را بپذیرد و استخدام سالانه 9 تا 10 هزار نفر به عنوان کمک پایه به بیمارستان ها و سهمیه استخدام پرستاری باید به صورت سالانه صورت گیرد و این جزو برنامه های ما در سازمان نظام پرستاری در کوتاه مدت است.

رییس سازمان نظام پرستاری با اشاره به اولویت های اصلی سازمان نظام پرستاری در دوره پنجم بیان داشت: تفکیک اضافه کار از کارانه پرستاران اصلاح روان اعتباربخشی و پیگیری برای استخدام 9 تا 10 هزار پرستار از جمله موضوعات مهمی است که باید پیگیری کنیم.

میرزابیگی یادآور شد: وزیر بهداشت سال گذشته در مراسم روز پرستار تاکید کرد که این سه موضوع مورد توجه قرار می گیرد درنتیجه پرستاران انتظار دارند امسال این موضوع محقق شود.

وی درباره چگونگی نظام پرداخت یادآور شد: نظام فیفور سرویس یعنی به ازای هر خدمتی که بیمار لازم دارد یا ندارد و یک پزشک به مردم ارائه می دهد پولی را به خدمت دهنده خدمات ارائه می دهیم در حالی که باید بگویم که فیفور سرویس اژدهای خوداشتهای سیری ناپذیر است چراکه هزینه ها را به صورت تصاعدی بالا می برد.

میرزابیگی با برشمردن دلایل نامطلوب بودن ارائه خدمات به روش فیفور سرویس افزود: در این روش ما به تعداد خدمت و انجام خدمت پول میدهیم در حالی که در هیچ جای دنیا اینطور نیست.

در دنیا می گویند خدمت باید ارائه شود اما باید ضرورت آن مشخص باشد و بیمار در روش های خدمات اختیار داشته باشد و پزشک نیز چند روش درمانی را به بیمار پیشنهاد دهد.

* فیفور سرویس هزینه های مردم و نظام سلامت را افزایش داده است رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه اکنون در روش پرداخت فیفور سرویس هزینه های مردم ، دولت و نظام سلامت به شدت افزایش یافته است، گفت: ما در سال 93 عقب افتادگی کارانه پرستاران را به صفر رساندیم ومیزان آن را نیز 2.

5 برابر کردیم اما اکنون با توجه به افزایش بودجه نظام سلامت کارانه پرستاران حدود 18 ماه عقب می افتد و میزان آن نیز کاهش پیدا می کند.

* ارائه خدمت درمانی در منزل و فضای مجازی در دنیا مورد توجه است وی با بیان اینکه همه از چنین نظام پرداختی ناراضی هستند و باید این نظام پرداختی اصلاح شود، تصریح کرد: باید برای بیمارستان ها رقیب داشته باشیم اکنون ارائه خدمت در منزل و فضای مجازی در دنیا رقیب بیمارستان ها است.

میرزابیگی افزود: باید حداقل یک محیط در کنار بیمارستان" ها داشته باشیم که کار درمانی را انجام دهد؛ البته منظورمان درمورد بیماران خاص، اورژانسی و بیمارانی که به روش های پیچیده درمانی نیاز دارند نیست اما بیماران سرطانی، غیرواگیر و دیابتی داریم که می توان به آنها ارائه خدمات داد.

* بیش از 50 درصد از بیماران بستری در بیمارستان ها نیاز به بستری شدن ندارند رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه بیش از 50درصد از موارد بیماران بستری شده در بیمارستان ها را افرادی تشکیل می دهند که واقعا نیاز به بستری شدن ندارند یادآورد شد: اکنون اجرای چنین روشی در کشور آغاز شده و 5 بیماری ذکر شده در کرمان، البرز، همدان و در برخی نقاط تهران به صورت پایلوت در حال اجرا است یعنی به جای اینکه بیماران دارای بیماری مزمن را بستری کنیم آنها را به تیم های (هوم کر) ارائه خدمات درمانی در خانه می سپاریم.

وی اضافه کرد: در نتیجه باید در کنار بیمارستان محیط خدمت داشته باشیم و باید به بسته خدمتی ارائه شده پول دهیم یعنی یک بسته خدمتی به جای خدمت های واحد باشد.

میرزابیگی با اشاره به اجرای نظام ارجاع و پرونده الکترونیک در سیستم درمانی کشور اظهار داشت: باید به بیماران مزمنی که در بیمارستان ها به آنها خدمت می دهیم ضلع سومی در ارائه خدمت اضافه کنیم تحت عنوان مراکز هوم کر که در آنها با استفاده از پزشکان عمومی ، پرستاران و پیراپزشکان در فرایند درمان خدمات ارزان ارائه شود.

وی خاطر نشان کرد: باید به جای خدمت فیفور سرویس و نظام پرداخت آن، نظام پرداختی داشته باشیم که به نتیجه خدمت و ضرورت آن بها بدهد.

* هویت حرفه ای پرستاری مورد غفلت واقع شده است در ادامه این نشست عزیزی دبیر شورای عالی نظام پرستاری با تاکید بر اینکه بحث هویت حرفه ای پرستاران از برنامه های اصلی این سازمان است اظهار داشت: بعد از گذشت یکصد سال از پرستاری آکادمیک یکی از ابعادی که مغفول مانده بحث هویت حرفه پرستاری است.

وی افزود: بعد از 4 دهه از انقلاب اسلامی شاهدیم که روز به روز پرستاری به جایگاه خود نزدیک تر می شود و سازمان نظام پرستاری شاید به عنوان بزرگترین نهاد مردمی در کشور باشد.

دبیر شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به برگزاری انتخابت نظام پرستاری در دوره پنجم خاطرنشان کرد: 141 هیات مدیره نظام پرستاری در سطح کشور تشکیل شد و هر شهرستان نیز یک مجموعه مستقل نظام پرستاری دارد.

وی اضافه کرد: در تیرماه گذشته انتخابات هیات مدیره برگزار شد ضمن اینکه در 20 مهرماه نیز پنجمین انتخابات نظام پرستاری برگزرا شد و در این دوره 25 نفر در قالب ائتلاف وفاق و همدلی تمامی کرسی های شورای عالی نظام پرستاری را بدست آوردند.

* وجود 210 هزار نفر جامعه پرستاری در کشور عزیزی با بیان اینکه رویکرد سازمان نظام پرستاری در دوره پنجم متفاوت خواهد بود یادآور شد: شعار ما هویت، رفاه و همدلی برای جامعه 210هزار نفری پرستاری است و باید در چنین فضایی همدلی و هم افزایی ایجاد شود.

دبیر شورای عالی نظام پرستاری" با بیان اینکه جامعه پرستاری بعد از معلمان بیشترین جمعیت کاری را دارد خاطرنشان کرد: رویکرد ما بحث جوان گرایی ، جانشین پروری و تربیت مدیران لایق برای نظام سلامت و پرستاری است.

وی با بیان اینکه استخدام و جذب نیروی انسانی دو موضوع شاخص این نظام در کوتاه مدت است اظهار داشت: متاسفانه روز به روز بحث کوچک سازی دولت و محدود کردن استخدام را شاهد هستیم که این موضوع به پرستاری هم گسترش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه پرستاران در خط مقدم نظام سلامت کشور هستند گفت: باید سیاست های دولت در این خصوص تعدیل شده و در بحث استخدام ها تجدیدنظر شود.


کلید واژه ها: پرستار - پرستاری - سازمان نظام پرستاری - سازمان - بیمار - کمبود پرستار - نظام - بیمارستان - پرستاران - مشکلات - شورای عالی نظام پرستاری - انتخابات نظام پرستاری - رییس - درمانی - مردم - انتخابات - کمبود - مطالبات - تخت بیمارستانی - معضل - پزشکان - اعتقاد - ائتلاف - احترام - کشور - منزل - راهکار - بیمارستان ها - بیمارستانی - کانون

آخرین اخبار سرویس:
در مقابل تهاجم حداکثری دشمنان باید به بسیج حداکثری امکانات و نیرو های خود اقدام کنیم

چه کسانی در بهشت به بهشتیان ملحق می شوند؟

فارس من| کمیته ویژه رسیدگی به شکایات مردمی در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد

انجام نمازی جهت حفظ مال

حدیث روز | عملی محبوب ‏تر از هزار رکعت نماز

اصلاح طلبان به خاطر حمایت از روحانی باید از مردم عذرخواهی کنند

کنفرانس بین المللی توسعه پایدار و عمران شهری در اصفهان برگزار شد

جنگ قدرت موجب زوال جمهوری اسلامی می شود و متاسفم که بگویم ...

عارف: مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/ روحانی هیچ گاه نگفته اصلاح طلب است/ مجلس هیچ اطلاعی از تصمیم دولت برای اصلاح قیمت بنزین نداشت | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

توصیه های قرآنی در مورد خوردن شام

افزایش سرانه روستایی به 340 هزار تومان

انصارالله: سخنان مقام های سعودی مبنی بر توقف جنگ در یمن واقعیت ندارد

محمد علی الحوثی: سعودی ها هیچ گام مثبتی برنداشته اند

جنگ قدرت موجب زوال جمهوری اسلامی می شود و متاسفم که بگویم ...

فیلم | جلسات شورای نگهبان کجاست و چگونه اداره می شود؟

عارف: مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/ روحانی هیچ گاه نگفته اصلاح طلب است/ مجلس هیچ اطلاعی از تصمیم دولت برای اصلاح قیمت بنزین نداشت

یک حقوقدان: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست

نعمت احمدی: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست/ فصل «حقوق ملت» را اجرا کنیم

چه راهکارهایی برای حفاظت از بافت تاریخی وجود دارد؟

فحاشی های ضداسلامی نماینده حزب برگزیت انگلیس برملا شد

چه راهکارهایی برای حفاظت از بافت تاریخی وجود دارد؟

انتقاد از بی بی سی به سبب عدم گزارش اسلام هراسی در حزب محافظه کار انگلیس

نعمت احمدی: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست/ فصل «حقوق ملت» را اجرا کنیم

اعتماد متقابل میان مبلّغ و مردم از طریق خوش رفتاری تقویت شود

چرا ابراهیم بن مالک اشتر از مختار ثقفی جدا شد؟

دعوت وزیر نیرو از قرارگاه خاتم

ماجرای انتشار یک اطلاعیه علیه کارگران افغان در کاشان

انواع تعبیر خواب روغن به روایت بزرگان

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مجلس انقلابی دولتی قوی را تشکیل می دهد| مشارکت بالای مردم؛ ضامن اقتدار کشور

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

بودجه سال آتی دانشگاه شهید باهنر کرمان 2.260.488 میلیون ریال برآورد شد

علیرضا قربانی در شهرستان ها به صحنه می رود

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

چرا این قدر ناراحتم؟ | این 9 علت را نادیده نگیرید

اظهار تعجب سفیر ترکیه از غلبه کتاب های ترجمه بر تالیف در ایران

شهید صدر از نظر علمی نمونه بود

فرمانده نیروی دریایی سپاه: شاخص ما خائنانی نیستند که روی خون شهدا ایستاده اند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

مجلس جای نماینده کاخ نشین نیست| گرانی ها کمر مردم را شکسته است

پیکر شهید سید علی رضوی در بیرجند تشییع می شود | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تبدیل بیانیه گام دوم به گفتمان غالب رسالت امروز روحانیت است

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

نگاه اصلاح طلبان به پدیده انتخابات

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

آگاهی و بصیرت لازمه حرکت مردم در عرصه های سیاسی است

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

تاکید مرجعیت عراق برممنوعیت فعالیت گروه های مسلحانه خارج از دولت

بعیدی نژاد: پیگیری شکایت ایران از سوی آفکام ادامه دارد

روزنامه رویش ملت : شنبه 23 آذر 1398

چهاردهمین همایش کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی به کار خود پایان داد

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی مجلس آمریکا

روزنامه آرمان ملی : شنبه 23 آذر 1398

ردیابی روابط تهران- لندن در عصر جانسون

با نماز، جان را پالایش و از گناه دوری کنیم

گزارش شمخانی از اعتراضات آبان ماه

خروج چوب فساد از چرخ تولید پس از تأکید 42روزه «رییسی»

غبارآلودی میان آنچه باید باشد و نیست/گزارش ایسنا به مناسبت هفته ای که پژوهش نام دارد

از مجروحیت تهران تا وجه فانتزیک آن

در شرایط سخت اقتصادی مراعات حال یکدیگر را بکنیم

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی سنا

عکس یادگاری خانم مجری با شتر!

آموزش مهارت های زندگی، پیش نیاز تحکیم بنیان خانواده است

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد | اخبار ایران و جهان

عکسی از واکنش مجری طنزپرداز به بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

یکی از ویژگی های شهید صدر تئوریسین بودن او بود

دولت به جای برجام به اقتصاد مقاومتی بپردازد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 23 آذر 98

«عبدالمجید تبون» رییس جمهور الجزایر شد

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

از بازی جدید اصلاح طلبان تا توهم آقای «تَکرار می کنم»

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است

بررسی تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا

ادامه اعتصابات گسترده در فرانسه در نهمین روز متوالی

آشنایی با احکام هبه و شناخت انواع و شروط هبه

عشق نوازی گروه کوبه ای ورساقی با همراهی ملودی مهر و ماه

غلامرضا شمس ناتری مشارکت بسیج سازندگی در امر نهالکاری

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

کارت هوشمند غذا با سهمیه 60 قاشق در ماه!

1300 کودک زنجانی حامی ندارند

1300 کودک زنجانی حامی ندارند

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند

اقدامات حوزه پسماند نباید در زندگی مردم اختلال ایجاد کند

تلاوت ترتیل صفحه 240 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

تلاوت ترتیل صفحه 240 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

“دعای کمیل” متن کامل دعای کمیل به همراه ترجمه فارسی

معضل جدی کمبود پرستار در کشور

معضل جدی کمبود پرستار در کشور