مطالب مرتبط:
مسیر تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود
مسیر تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود
اصلاح قیمت بنزین گامی مثبت برای جلوگیری از قاچاق سوخت
پیش بینی کاهش 8 تا 10 درصدی مصرف بنزین در کشور/ ذخیره سهمیه سوخت برای کسانی که کارت سوخت ندارند
حداکثر میزان ذخیره بنزین در کارت سوخت مشخص شد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آبان 1398 ساعت 01:052019-11-16اقتصادي

مسیر تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، دولت دو روز پیش بدون زمینه سازی و اعلام قبلی دو روز پیش اعلام کرد قصد دارد سهمیه بندی را بازگردانده، - " نماینده سابق مجلس با بیان این که فرآیند تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد بود، گفت: تنها با افزایش قیمت نمی توان جلوی مصرف بی رویه و قاچاق سوخت را گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو"، دولت دو روز پیش بدون زمینه سازی و اعلام قبلی دو روز پیش اعلام کرد قصد دارد سهمیه بندی را بازگردانده، نرخ بنزین را افزایش دهد و منابع حاصل از افزایش قیمت را بین 18 میلیون خانوار تقسیم کند.

علیرغم آنکه نمایندگان مجلس می گویند دولت به مجوز قانونی جدیدی برای انجام این کار نیاز نداشته است، دولت برای اجرای این طرح به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا استناد کرده است.

دلایل اجرای این تصمیم از سوی مقامات دولت، مبارزه با قاچاق سوخت، هدفمندتر شدن یارانه ها، حمایت از معیشت 18 میلیون خانوار و جلوگیری زا فازایش بی رویه مصرف بنزین اعلام شده است.

با احمد توکلی استاد اقتصاد و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی پیرامون آثار این تصمیم بر کاهش مصرف بی رویه و قاچاق بنزین گفت وگو کردیم.

توکلی معتقد است حذف کارت سوخت اقدامی خیانت بار بود و دولت فرآیند بد و نادرستی را برای تصمیم گیری و اعلام قیمت های جدید بنزین طی کرد.

متن این گفتگو به شرح زیر است: آقای دکتر توکلی، نظرتان نسبت به نحوه افزایش قیمت بنزین توسط دولت چیست؟ احمد توکلی: فرایند اتخاذ تصمیم و شیوه اعلام آن بسیار بد بود، تصمیم به این مهمی باید پیوست تبلیغاتی می داشت و حداقل چند ماه در رسانه ها به خصوص صداوسیما بحث می شد.

با توجه به اعلام دولت، هدف از این افزایش، اصلاح مصرف سوخت است، اما در وضع فعلی با افزایش قیمت بنزین، این هدف محقق نمی شود و تنها اثر تورمش مردم را از نفس می اندازد.

اصلاح مصرف سوخت وابسته به بسته ای است که باید در آن سیاست های غیرقیمتی، قیمتی و به خصوص سیاست حمایتی از مشاغل ذیربط و مردم مستضعف دیده شود.

در این بسته حتی سیاست های غیرقیمتی مقدم بر سیاست های قیمتی است.

یعنی افزایش قیمت بنزین تاثیری بر مصرف آن ندارد؟ احمد توکلی: بنزین همانند دارو و نان کالایی کم کشش است.

کالای کم کشش کالایی است که تغییر قیمت تاثیری در تقاضا و مصرف آن ندارد و حساسیت متقاضی نسبت به تغییر قیمت کم است.

یعنی افزایش قیمت، تاثیر کمی در کاهش تقاضا دارد.

در مقابل هر کالایی که جانشین خوبی داشته باشد، معمولا پرکشش می شود.

در این صورت با افزایش اندک قیمت، تقاضا کاهش متناسبی دارد.

در مورد بنزین اگر خطوط اتوبوسرانی و مترو به اندازه کافی باشد، آن وقت افزایش تدریجی قیمت بنزین می تواند بدون فشار بر مردم، مصرف را کاهش دهد.

اگر خدمات جایگزین برای بنزین ناکافی باشد، مصرف کاهش پیدا نمی کند، پس تنها با افزایش قیمت بنزین نمی توان مصرف را مدیریت کرد.

آیا دولت می خواهد با این افزایش قیمت جلوی قاچاق بنزین را بگیرد؟ احمد توکلی: سیاست قیمتی به تنهایی نمی تواند جلوی قاچاق بنزین را بگیرد، اما سهمیه بندی سوخت و کارت هوشمند سوخت می تواند قاچاق بنزین را کنترل کند.

بر اساس قیمت های جهانی در 11 نوامبر سال جاری (دوشنبه پیش) قیمت هر لیتر بنزین در ترکیه بر اساس نرخ داخلی ارز (نرخ در پنجشنبه پیش) 14 هزار و 184 تومان است، اگر شما قیمت هر لیتر بنزین در ایران را حتی تا 7 هزار تومان هم برسانید که از حیث مصالح هم پذیرفتنی نیست، باز هم انگیزه صددرصد تفاوت قیمت سود بین ایران و ترکیه وجود دارد که به قاچاق این حامل انرژی کمک می کند.

دولت برای مدیریت مصرف چه باید می کرد؟ احمد توکلی: باید به موازی سیاست تنظیم قیمت، سیاست های غیرقیمتی هم اجرا شود.

از جمله اصلاحات فنی، اصلاحات دیوانی (مانند دولت الکترونیک)، توسعه سیستم حمل و نقل عمومی، تولید بنزین با اکتان بالا، اصلاح و بهبود روش تولید بنزین در پالایشگاه ها و آموزش های فرهنگی مردم برای کاهش مصرف.

این سیاست های غیرقیمتی آثار تورمی ندارد.

اگر سیاست های غیر قیمتی انجام نشود و صرفا بخواهیم با افزایش قیمت مصرف را کنترل کنیم، باید قیمت آن را بسیار بیشتر قرار می دادیم.

افزایش بالای قیمت بنزین تورم طرف عرضه و تورم انتظاری دارد و هم مردم را گرفتارتر می کند و هم مصرف را کاهش نمی دهد.

اصلاحات خوب است، اما به نظر من باید همراه با سیاست غیر قیمتی اجرا شود.

من مخالف سیاست قیمتی به تنهایی هستم.

با رشد فناوری اطلاعات IT می توان با روش هایی مانند نصب دستگاه جی پی اس (موقعیت یاب) بر روی خودرو، مصرف و نیاز واقعی آن را مشخص نمود و متناسب با آن سهمیه سوخت داد.

با سهمیه بندی و کارت سوخت هم می توان سیاست حمایتی از مردم انجام داد.

برای خودروهای حمل و نقل عمومی هم باید با توجه به خدمتی که ارائه می دهند سهمیه تعیین کرد.

متاسفانه دولت سیاست های غیر قیمتی درمورد حامل های انرژی را کنار گذاشته است، مثلا قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب 1386 و اصلاح الگوی مصرف مصوب سال 1389 فهرستی بلند بالایی از اقدامات غیر قیمتی با تعیین محل تأمین اعتبارش داشت که اگر دولت اجرایشان می کرد، کشش تقاضای بنزین افزایش می یافت و امروز با افزایش کمتری در قیمت کاهش مصرف اتفاق می افتاد.

اگر دولت گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) را به جای بنزین جایگزین می کرد، روزانه 3 میلیون دلار صرفه جویی می شد و واردات بنزین کم می شد و در مجموع طی سال بین 7 تا 8 میلیارد دلار جلوی ضرر قاچاق گرفته می شد.

بنا به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز پژوهش های مجلس طی 8 سال 86 تا 94 که کارت سوخت فعال بود، در مجموع 75 میلیارد دلار ارز صرفه جویی شد.

تداوم استفاده از کارت سوخت می توانست دولت را موفق کند.

اما دولت که خود کارت سوخت را کنار گذاشته بود.

احمد توکلی: کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود.

وقتی کارت سوخت در سال 1386 با فشار مجلس طراحی شد و در همان ابتدا روزانه 20 میلیون لیتر مصرف بنزین کاهش پیدا کرد و از روزانه 80 میلیون لیتر به حدود 58 تا 60 میلیون لیتر کاهش پیدا کرد، چون از قاچاق سوخت و قاچاق گازوییل توسط کامیون داران جلوگیری شد.

اما دولت بعداً کارت سوخت را از کار انداخت.

این خیانت بود و بعد از 4 سال تازه متوجه اشتباه خود شده و کارت سوخت را دوباره احیا کرده است.

با یک حساب سر انگشتی دولت در چند سالی که کارت سوخت را کنار گذاشت، سالانه 3 میلیارد دلار در قالب یارانه حامل های انرژی هدر داده است.

اگر کار صرفه جویی در مصرف سوخت به صورت خیرخواهانه باشد و مردم تحت فشار باشند، دولت باید یارانه مستقیم کالایی بدهد.

اما دولت می گوید می خواهد از درآمد این افزایش، 18 میلیون خانوار در کشور را حمایت قرار دهد.

از 55 هزار تومان تا 205 هزار تومان.

احمد توکلی: آقای احمدی نژاد زمانی می خواست یارانه را به 250 هزار تومان افزایش دهد.

ما از این فاجعه جلوگیری کردیم.

اعتراض ما این بود که چرا به همه یارانه می دهید و چرا می خواهید آن را افزایش دهید.

پرداخت یارانه 250 هزار تومانی ناپایدار و برای تولید مرگبار بود.

وقتی با افزایش قیمت بنزین ، برای چند ماه به خانوارها یارانه بیشتری پرداخت می کنید این یارانه را مردم درآمد دائمی تلقی می کنند و قطع آن بسیار دشوار و نشدنی است.

آن وقت با نوسان قیمت نفت، اقتصاد دولت زمین گیر می شود.

آقای احمدی نژاد می خواست در سال 91 مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را اجرا کند که مجلس اعتراض کرد و مقام معظم رهبری از مجلس دعوت کرد که راه حل بدهد.

دولت می خواست با پول نفت به هر ایرانی 250 هزار تومان یارانه بدهد.

پس از چندین جلسه مفصل اقتصاددان های دولت و مجلس؛ دوشنبه اول بهمن 1391 آقای لاریجانی رییس مجلس، آقای مصباحی مقدم رییس کمیسیون برنامه و بودجه و آقای فولادگر رییس کمیسیون حمایت از تولید و بنده چهار گزارش مستقل به مقام معظم رهبری ارائه کردیم و با استدلال با آن مخالفت کردیم .

ما آن را خیانت می دانستیم و گفتیم اگر این خیانت فاعلی نباشد، لااقل خیانت فعلی است.

و از وقوع فاجعه ای که قرار بود از بهمن 91 توسط دولت احمدی نژاد اجرا شود جلوگیری کردیم.

حال دولت کنونی می خواهد همان کار آقای احمدی نژاد را انجام دهد.

پس حمایت دولت باید چه شکلی باشد؟ احمد توکلی: هنگامی که مردم تحت فشارند و دولت می خواهد کالاهای ضروری مانند گوشت و شیر را به بدهد و مردم مصرف حداقلی داشته باشند، باید یارانه کالایی داده شود نه نقدی.

به نظر من حمایت نقدی از 18 میلیون خانوار توسط دولت سیاست غلطی است و باید به جای آن حمایت کالایی و کوپن غذا به این خانواده ها داده شود در غیر این صورت در آینده نزدیک هزینه سنگینی بر دوش جامعه برای برای جبران عقب ماندگی های ناشی از سوء تغذیه این روزها می گذارد.

در دنیا هنوز کوپن مرسوم است؟ احمد توکلی: در آمریکا با آغاز جنگ جهانی دوم از سال 1939 تاکنون کوپن کالای غذایی (Food Stamp) به مردم داده شده است، بعداً سیستم های الکترونیکی شد و کارت الکترونیکی کوپن غذا به مردم داده شد.

در رکود اقتصادی این یارانه افزایش و در رونق کاهش می یابد.

در بحران سال 2008 که رکورد بی نظیری بود، به وسیله کوپن غذا از مردم حمایت شد، به گونه ای که در سال 2013 به بیش از 47 میلیون و 625 هزار آمریکایی کوپن غذا داده شد.

دولت چگونه این 18 میلیون را شناسایی می کند؟ احمد توکلی: 10 سال قبل نامه نوشتم که باید اطلاعات بانکی مردم در اختیار دولت باشد، دولت می گفت استفاده از این اطلاعات امکان پذیر نیست، سوالی هم اینجا مطرح است که دولت که توانایی شناسایی 18 میلیون خانوار ایرانی را داراست، چرا چندین سال در مقابل مصوبه مجلس مبنی بر شناسایی دهک های کم درآمد، مقاومت کرده و می گفت ما نمی خواهیم به زندگی و حساب مردم سَرَک بکشیم، اما الان می تواند یا می خواهد به حساب مردم سرک بکشد؟ کنفرانس دو سالانه ای که بانی آن کشورهای عضو OECD هستند برگزار می شود.

این کشورها به هم کمک می کنند که چه تغییری در قوانین داخلی خود اعمال کنند تا اطلاعات بانکی افراد را بین خود مبادله کنند و این به قصد گرفتن مالیات است، مثلاً بین برزیل و فرانسه قرارداد امضا می کنند که کشور برزیل از فرانسوی های مقیم برزیل اطلاعات درآمدی وبانکی بدهد و برعکس کشور فرانسه از برزیلی های مقیم فرانسه اطلاعات بدهد و این به معنی سرک کشیدن نیست.

دولت می گوید رهبری این مصوبه را تایید کرده است؟ احمد توکلی: اینکه رهبری این مصوبه را امضا کرده اند، صحت ندارد.

این کار را رهبری به دولت واگذار کرده بود.

دلیل اعتراض های مردم افزایش قیمت بنزین است؟ احمد توکلی: بخشی از التهاب موجود در جامعه نتیجه بی اعتنایی دولت به مردم است و اینکه مردم را مَحرم خود نمی داند.

اما بخشی از این اعتراضات، تحرکات بیرونی است که از طریق شبکه های معاند خط دهی می شود.

بنابراین مردم باید مراقب توطئه های دشمن باشند و اعتراضات خود را در بستر قانون پیگیری کنند تا خدای ناکرده کشور دچار فتنه ای دیگر که از اهداف دشمن است نشود.


کلید واژه ها: قیمت - افزایش قیمت - افزایش - بنزین - اعلام - قیمت بنزین - تصمیم - دولت - احمد توکلی - اعلام قیمت - تصمیم گیری - مصرف - توکلی - اقتصاد - سوخت - اقتصادی - سیاست - سهمیه بندی - قاچاق سوخت - مصرف سوخت - کارت سوخت - مجلس شورای اسلامی - خبرگزاری - قاچاق - نماینده - مبارزه با قاچاق - نمایندگان مجلس - شورای هماهنگی - بسته - احمد

آخرین اخبار سرویس:
لوکوموتیو اقتصاد آمریکا کند شده است

مبانی نظری شناسایی شاخص های چابکی و ارائه مدلی جهت ارزیابی زنجیره تامین چابک

آخرین نرخ هندوانه شب یلدا

بازگشت ایران به لیست سیاه FATF تکذیب شد

آب مورد نیاز 17 استان خشک ایران از دریا تامین می شود

نظارت بر بازار یزد با جدیت ادامه یابد | اخبار ایران و جهان

حذف سود مرکب مشمول کدام بدهکاران بانکی شد؟ / ثبات قیمت در بازار شب یلدای 98/ ریزش قیمت در بازار سکه، طلا و دلار/ افزایش قیمت گازوییل منتفی شد

ذره بین تعزیرات در نانوایی ها

10 محصول فناورانه در ایلام رونمایی شد

بیژن پیرنیا درگذشت

مصوبات امروز هیئت دولت به ریاست رییس جمهور

بیژن پیرنیا نخستین گوینده برنامه کودک رادیو درگذشت

وضع توزیع برنج در بجنورد

استخدام ویزیتور فروش در شرکت پرگاس طب در قزوین

استخدام برنامه نویس متلب و پایتون در شرکت دیباگراف

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر تولیدی و صنعتی در تهران

ارزیابی بنگاه های اقتصادی براساس الگوی ترکیبی  DEA و EFQM

نظارت بر بازار یزد با جدیت ادامه یابد

وضعیت جاماندگان از “یارانه حمایت معیشتی” اعلام شد

غرب کارون، نقطه قوت کارنامه وزارت نفت است

وزیر صنعت: هماهنگی دستگاه های اجرایی برای تحقق سیاست های صنعتی ضروری است

روزانه 350 میلیون فوت مکعب گاز در آغاجاری می سوزد

اطلاعیه وزارت کشور درباره مسئولیت صداوسیما در گرانی بنزین | واکنش به ادعای نبودن رحمانی فضلی در مرکز کشور

نخستین گوینده برنامه کودک رادیو درگذشت

نزول منحنی قیمت دلار + جدول

مشارکت در طرح ملی پوشاک در ماه های پایانی سال رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

خرید تضمینی گوشت قرمز برای جلوگیری از ضرر و زیان دامداران

رحمانی فضلی همزمان با اجرای طرح مدیریت سوخت در وزارت کشور حضور داشت

عبدالمهدی پنجشنبه آینده دولت را تحویل می دهد

راه اندازی مرکز تربیت مربی حوزه نفت و گاز در شهرستان کنگان

اختصاص اعتبار برای جبران خسارت بخش های آسیب دیده از سیل گیلان

گوینده قدیمی برنامه کودک رادیو درگذشت

مشارکت در طرح ملی پوشاک در ماه های پایانی سال | اخبار ایران و جهان

دلار افت کرد

اختصاص 400 میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارت سیل در گیلان

اطلاعیه مهم وزارت کشور درباره مسئولیت صداوسیما در ماجرای افزایش قیمت بنزین

بانک مهر ایران نخستین شبکه بانکی تمام الکترونیک در کشور

پایداری تولید اولویت کشاورزی

لزوم هماهنگی دستگاه های مرتبط در اجری سند سیاست های صنعتی، معدنی و تجاری

سهم گردشگری در اقتصاد کشور بیش از 11 میلیون دلار

مشارکت در طرح ملی پوشاک در ماه های پایانی سال/ راه اندازی کارگاه های تولیدی با نشان تجاری ویژه

افزایش 70 درصدی یارانه دارو و شیر خشک در لایحه بودجه 99

رکورد تولید 450 هزار بشکه نفت در غرب کارون

استخدام کارمند فروش در خانه عطر در البرز

اعلام روند سیاست گذاری اطلاع رسانی اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت از سوی وزارت کشور

راهنمای خرید لپ تاپ اقتصادی؛ انتخاب به صرفه با کمترین هزینه

قطار گلشهر-هشتگرد به زودی مسافرگیری می کند

واکنش به غیبت رحمانی فضلی در شب گرانی بنزین

استخدام کارمند انفورماتیک، حسابدار خانم در شرکت بازرگانی/تهران

استخدام کارشناس فروش برای یک شرکت پیمانکاری در تهران

تولید 2.5 تن زعفران در یزد/ بهاباد پیشتاز تولید زعفران

مردم زاهدان در صف های گاز مایع+عکس

گردهمایی زنان مسلمان فعال اقتصادی در «بنگلور» هند

30 هزار تن از صید استان بوشهر غیرمجاز است

استخدام بازرس فنی و ایمنی (مسئولhse )در کارخانه ذوب بریس

استخدام مکانیک آقا جهت کارخانه ذوب بریس در مرکزی

جدیدترین توجیه وزارت کشور درباره ی ضعف اطلاع رسانی افزایش قیمت بنزین: مسئولیت اقناع افکار عمومی به صداوسیما واگذار شده بود

اعلام حق بیمه تکمیلی مستمری بگیران تامین اجتماعی

فیلم | ماجرای آسیب کودک 13 ساله در حادثه تیراندازی شرق تهران

اولین همایش ملی گیاهان دارویی در کاشمر برگزار می شود

ادعای عدم حضور رحمانی فضلی، همزمان با اجرای طرح مدیریت سوخت، خلاف واقع است

امارات اولین نیروگاه هسته ای خود را سال آینده سوخت گذاری می کند

عکس روز: پایان ماراتون گفتگوهای اقلیمی

رویدادهای خبری روز به انتخاب دوربین

صدور 17 گواهی نامه انطباق معیار مصرف انرژی در لرستان

یارانه انرژی در کشور به بدترین شکل ممکن تقسیم می شود

نفت اوپک به 66 دلار نزدیک شد

آشنایی کامل با مواد مخدر سالویا / عوارض و پیامد

30 هزار تن از صید استان بوشهر غیرمجاز است

فروش غیرقانونی قبور به چند نفر با جعل سند/ دریافت رقم های میلیونی برای پیش فروش قبرهای صاحب دار

نقش دو درصدی اصناف لرستان در تولید ناخالص ملی

رشد 17 درصدی صادرات کالا از طریق مرز زمینی آستارا

پروژه آزاد راه چرمشهر - آبیک در مراحل پایانی است

رونمایی از چهارکتاب تخصصی و امضای پنج تفاهم نامه همکاری در نمایشگاه نفت خوزستان

برداشت یک هزار کیلوگرم گیاه دارویی آنغوزه در خاوران جهرم

افزایش 8 درصدی مسافران ناوگان عمومی با سهمیه بندی بنزین

کشتی آرای: سکه 215 هزار تومان ارزان شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/24

رشد نقدینگی 50 هزار میلیاردی در یک ماه

کاهش 6 درصدی ورودی زندانیان آذربایجان شرقی در هشت ماهه نخست امسال

فعالیت شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر توسعه یافته است

حکم و مجازات نزول کردن و ربا خواری چیست؟ / سوالات متداول

مهم ترین دستاوردهای تکنولوژیک در سال2019

واکنش وزارت کشور به ادعای حضور نداشتن رحمانی فضلی در مرکز کشور در شب افزایش قیمت بنزین

کاهش عوارض آزاد راه ها با روش پیمایش+فیلم

حساب های بانکی نیابتی، ابزار فرار مالیاتی

استخدام اپراتور فروش تلفنی در یک موسسه آموزشی معتبر

استخدام کارشناس ارشد کنترل پروژه در یک شرکت معتبر در تهران

وزارت کشور: رحمانی فضلی شب اجرای طرح سهمیه بندی بنزین از محل وزارت کشور با استانداران در ارتباط بود

رشد 17 درصدی صادرات کالا از طریق مرز زمینی آستارا

جنوب گیلان ظرفیت بالایی در تولید انرژی های تجدید پذیر دارد

افزایش 8 درصدی مسافران ناوگان عمومی با سهمیه بندی بنزین

استخدام حسابدار ، کارشناس فنی در یک شرکت فنی مهندسی/اصفهان

راهکار بانک مرکزی برای تامین ارز در سایه تحریم ها

افزایش 8 درصدی مسافران ناوگان عمومی با سهمیه بندی بنزین

استفاده از سلول های خورشیدی در تامین برق تجهیزات مخابراتی

اطلاعیه وزارت کشور درباره افزایش قیمت بنزین

وزارت کشور: رحمانی فضلی شب اجرای طرح سهمیه بندی بنزین از محل وزارت کشور با استانداران در ارتباط بود

اعلام روند سیاست گذاری اطلاع رسانی اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت از سوی وزارت کشور

برگزاری نمایشگاه و همایش حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی

مسیر تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

مسیر تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود