مطالب مرتبط:
مسیر تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود
مسیر تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود
اصلاح قیمت بنزین گامی مثبت برای جلوگیری از قاچاق سوخت
پیش بینی کاهش 8 تا 10 درصدی مصرف بنزین در کشور/ ذخیره سهمیه سوخت برای کسانی که کارت سوخت ندارند
حداکثر میزان ذخیره بنزین در کارت سوخت مشخص شد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آبان 1398 ساعت 01:052019-11-16اقتصادي

مسیر تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، دولت دو روز پیش بدون زمینه سازی و اعلام قبلی دو روز پیش اعلام کرد قصد دارد سهمیه بندی را بازگردانده، - " نماینده سابق مجلس با بیان این که فرآیند تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد بود، گفت: تنها با افزایش قیمت نمی توان جلوی مصرف بی رویه و قاچاق سوخت را گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو"، دولت دو روز پیش بدون زمینه سازی و اعلام قبلی دو روز پیش اعلام کرد قصد دارد سهمیه بندی را بازگردانده، نرخ بنزین را افزایش دهد و منابع حاصل از افزایش قیمت را بین 18 میلیون خانوار تقسیم کند.

علیرغم آنکه نمایندگان مجلس می گویند دولت به مجوز قانونی جدیدی برای انجام این کار نیاز نداشته است، دولت برای اجرای این طرح به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا استناد کرده است.

دلایل اجرای این تصمیم از سوی مقامات دولت، مبارزه با قاچاق سوخت، هدفمندتر شدن یارانه ها، حمایت از معیشت 18 میلیون خانوار و جلوگیری زا فازایش بی رویه مصرف بنزین اعلام شده است.

با احمد توکلی استاد اقتصاد و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی پیرامون آثار این تصمیم بر کاهش مصرف بی رویه و قاچاق بنزین گفت وگو کردیم.

توکلی معتقد است حذف کارت سوخت اقدامی خیانت بار بود و دولت فرآیند بد و نادرستی را برای تصمیم گیری و اعلام قیمت های جدید بنزین طی کرد.

متن این گفتگو به شرح زیر است: آقای دکتر توکلی، نظرتان نسبت به نحوه افزایش قیمت بنزین توسط دولت چیست؟ احمد توکلی: فرایند اتخاذ تصمیم و شیوه اعلام آن بسیار بد بود، تصمیم به این مهمی باید پیوست تبلیغاتی می داشت و حداقل چند ماه در رسانه ها به خصوص صداوسیما بحث می شد.

با توجه به اعلام دولت، هدف از این افزایش، اصلاح مصرف سوخت است، اما در وضع فعلی با افزایش قیمت بنزین، این هدف محقق نمی شود و تنها اثر تورمش مردم را از نفس می اندازد.

اصلاح مصرف سوخت وابسته به بسته ای است که باید در آن سیاست های غیرقیمتی، قیمتی و به خصوص سیاست حمایتی از مشاغل ذیربط و مردم مستضعف دیده شود.

در این بسته حتی سیاست های غیرقیمتی مقدم بر سیاست های قیمتی است.

یعنی افزایش قیمت بنزین تاثیری بر مصرف آن ندارد؟ احمد توکلی: بنزین همانند دارو و نان کالایی کم کشش است.

کالای کم کشش کالایی است که تغییر قیمت تاثیری در تقاضا و مصرف آن ندارد و حساسیت متقاضی نسبت به تغییر قیمت کم است.

یعنی افزایش قیمت، تاثیر کمی در کاهش تقاضا دارد.

در مقابل هر کالایی که جانشین خوبی داشته باشد، معمولا پرکشش می شود.

در این صورت با افزایش اندک قیمت، تقاضا کاهش متناسبی دارد.

در مورد بنزین اگر خطوط اتوبوسرانی و مترو به اندازه کافی باشد، آن وقت افزایش تدریجی قیمت بنزین می تواند بدون فشار بر مردم، مصرف را کاهش دهد.

اگر خدمات جایگزین برای بنزین ناکافی باشد، مصرف کاهش پیدا نمی کند، پس تنها با افزایش قیمت بنزین نمی توان مصرف را مدیریت کرد.

آیا دولت می خواهد با این افزایش قیمت جلوی قاچاق بنزین را بگیرد؟ احمد توکلی: سیاست قیمتی به تنهایی نمی تواند جلوی قاچاق بنزین را بگیرد، اما سهمیه بندی سوخت و کارت هوشمند سوخت می تواند قاچاق بنزین را کنترل کند.

بر اساس قیمت های جهانی در 11 نوامبر سال جاری (دوشنبه پیش) قیمت هر لیتر بنزین در ترکیه بر اساس نرخ داخلی ارز (نرخ در پنجشنبه پیش) 14 هزار و 184 تومان است، اگر شما قیمت هر لیتر بنزین در ایران را حتی تا 7 هزار تومان هم برسانید که از حیث مصالح هم پذیرفتنی نیست، باز هم انگیزه صددرصد تفاوت قیمت سود بین ایران و ترکیه وجود دارد که به قاچاق این حامل انرژی کمک می کند.

دولت برای مدیریت مصرف چه باید می کرد؟ احمد توکلی: باید به موازی سیاست تنظیم قیمت، سیاست های غیرقیمتی هم اجرا شود.

از جمله اصلاحات فنی، اصلاحات دیوانی (مانند دولت الکترونیک)، توسعه سیستم حمل و نقل عمومی، تولید بنزین با اکتان بالا، اصلاح و بهبود روش تولید بنزین در پالایشگاه ها و آموزش های فرهنگی مردم برای کاهش مصرف.

این سیاست های غیرقیمتی آثار تورمی ندارد.

اگر سیاست های غیر قیمتی انجام نشود و صرفا بخواهیم با افزایش قیمت مصرف را کنترل کنیم، باید قیمت آن را بسیار بیشتر قرار می دادیم.

افزایش بالای قیمت بنزین تورم طرف عرضه و تورم انتظاری دارد و هم مردم را گرفتارتر می کند و هم مصرف را کاهش نمی دهد.

اصلاحات خوب است، اما به نظر من باید همراه با سیاست غیر قیمتی اجرا شود.

من مخالف سیاست قیمتی به تنهایی هستم.

با رشد فناوری اطلاعات IT می توان با روش هایی مانند نصب دستگاه جی پی اس (موقعیت یاب) بر روی خودرو، مصرف و نیاز واقعی آن را مشخص نمود و متناسب با آن سهمیه سوخت داد.

با سهمیه بندی و کارت سوخت هم می توان سیاست حمایتی از مردم انجام داد.

برای خودروهای حمل و نقل عمومی هم باید با توجه به خدمتی که ارائه می دهند سهمیه تعیین کرد.

متاسفانه دولت سیاست های غیر قیمتی درمورد حامل های انرژی را کنار گذاشته است، مثلا قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب 1386 و اصلاح الگوی مصرف مصوب سال 1389 فهرستی بلند بالایی از اقدامات غیر قیمتی با تعیین محل تأمین اعتبارش داشت که اگر دولت اجرایشان می کرد، کشش تقاضای بنزین افزایش می یافت و امروز با افزایش کمتری در قیمت کاهش مصرف اتفاق می افتاد.

اگر دولت گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) را به جای بنزین جایگزین می کرد، روزانه 3 میلیون دلار صرفه جویی می شد و واردات بنزین کم می شد و در مجموع طی سال بین 7 تا 8 میلیارد دلار جلوی ضرر قاچاق گرفته می شد.

بنا به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز پژوهش های مجلس طی 8 سال 86 تا 94 که کارت سوخت فعال بود، در مجموع 75 میلیارد دلار ارز صرفه جویی شد.

تداوم استفاده از کارت سوخت می توانست دولت را موفق کند.

اما دولت که خود کارت سوخت را کنار گذاشته بود.

احمد توکلی: کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود.

وقتی کارت سوخت در سال 1386 با فشار مجلس طراحی شد و در همان ابتدا روزانه 20 میلیون لیتر مصرف بنزین کاهش پیدا کرد و از روزانه 80 میلیون لیتر به حدود 58 تا 60 میلیون لیتر کاهش پیدا کرد، چون از قاچاق سوخت و قاچاق گازوییل توسط کامیون داران جلوگیری شد.

اما دولت بعداً کارت سوخت را از کار انداخت.

این خیانت بود و بعد از 4 سال تازه متوجه اشتباه خود شده و کارت سوخت را دوباره احیا کرده است.

با یک حساب سر انگشتی دولت در چند سالی که کارت سوخت را کنار گذاشت، سالانه 3 میلیارد دلار در قالب یارانه حامل های انرژی هدر داده است.

اگر کار صرفه جویی در مصرف سوخت به صورت خیرخواهانه باشد و مردم تحت فشار باشند، دولت باید یارانه مستقیم کالایی بدهد.

اما دولت می گوید می خواهد از درآمد این افزایش، 18 میلیون خانوار در کشور را حمایت قرار دهد.

از 55 هزار تومان تا 205 هزار تومان.

احمد توکلی: آقای احمدی نژاد زمانی می خواست یارانه را به 250 هزار تومان افزایش دهد.

ما از این فاجعه جلوگیری کردیم.

اعتراض ما این بود که چرا به همه یارانه می دهید و چرا می خواهید آن را افزایش دهید.

پرداخت یارانه 250 هزار تومانی ناپایدار و برای تولید مرگبار بود.

وقتی با افزایش قیمت بنزین ، برای چند ماه به خانوارها یارانه بیشتری پرداخت می کنید این یارانه را مردم درآمد دائمی تلقی می کنند و قطع آن بسیار دشوار و نشدنی است.

آن وقت با نوسان قیمت نفت، اقتصاد دولت زمین گیر می شود.

آقای احمدی نژاد می خواست در سال 91 مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را اجرا کند که مجلس اعتراض کرد و مقام معظم رهبری از مجلس دعوت کرد که راه حل بدهد.

دولت می خواست با پول نفت به هر ایرانی 250 هزار تومان یارانه بدهد.

پس از چندین جلسه مفصل اقتصاددان های دولت و مجلس؛ دوشنبه اول بهمن 1391 آقای لاریجانی رییس مجلس، آقای مصباحی مقدم رییس کمیسیون برنامه و بودجه و آقای فولادگر رییس کمیسیون حمایت از تولید و بنده چهار گزارش مستقل به مقام معظم رهبری ارائه کردیم و با استدلال با آن مخالفت کردیم .

ما آن را خیانت می دانستیم و گفتیم اگر این خیانت فاعلی نباشد، لااقل خیانت فعلی است.

و از وقوع فاجعه ای که قرار بود از بهمن 91 توسط دولت احمدی نژاد اجرا شود جلوگیری کردیم.

حال دولت کنونی می خواهد همان کار آقای احمدی نژاد را انجام دهد.

پس حمایت دولت باید چه شکلی باشد؟ احمد توکلی: هنگامی که مردم تحت فشارند و دولت می خواهد کالاهای ضروری مانند گوشت و شیر را به بدهد و مردم مصرف حداقلی داشته باشند، باید یارانه کالایی داده شود نه نقدی.

به نظر من حمایت نقدی از 18 میلیون خانوار توسط دولت سیاست غلطی است و باید به جای آن حمایت کالایی و کوپن غذا به این خانواده ها داده شود در غیر این صورت در آینده نزدیک هزینه سنگینی بر دوش جامعه برای برای جبران عقب ماندگی های ناشی از سوء تغذیه این روزها می گذارد.

در دنیا هنوز کوپن مرسوم است؟ احمد توکلی: در آمریکا با آغاز جنگ جهانی دوم از سال 1939 تاکنون کوپن کالای غذایی (Food Stamp) به مردم داده شده است، بعداً سیستم های الکترونیکی شد و کارت الکترونیکی کوپن غذا به مردم داده شد.

در رکود اقتصادی این یارانه افزایش و در رونق کاهش می یابد.

در بحران سال 2008 که رکورد بی نظیری بود، به وسیله کوپن غذا از مردم حمایت شد، به گونه ای که در سال 2013 به بیش از 47 میلیون و 625 هزار آمریکایی کوپن غذا داده شد.

دولت چگونه این 18 میلیون را شناسایی می کند؟ احمد توکلی: 10 سال قبل نامه نوشتم که باید اطلاعات بانکی مردم در اختیار دولت باشد، دولت می گفت استفاده از این اطلاعات امکان پذیر نیست، سوالی هم اینجا مطرح است که دولت که توانایی شناسایی 18 میلیون خانوار ایرانی را داراست، چرا چندین سال در مقابل مصوبه مجلس مبنی بر شناسایی دهک های کم درآمد، مقاومت کرده و می گفت ما نمی خواهیم به زندگی و حساب مردم سَرَک بکشیم، اما الان می تواند یا می خواهد به حساب مردم سرک بکشد؟ کنفرانس دو سالانه ای که بانی آن کشورهای عضو OECD هستند برگزار می شود.

این کشورها به هم کمک می کنند که چه تغییری در قوانین داخلی خود اعمال کنند تا اطلاعات بانکی افراد را بین خود مبادله کنند و این به قصد گرفتن مالیات است، مثلاً بین برزیل و فرانسه قرارداد امضا می کنند که کشور برزیل از فرانسوی های مقیم برزیل اطلاعات درآمدی وبانکی بدهد و برعکس کشور فرانسه از برزیلی های مقیم فرانسه اطلاعات بدهد و این به معنی سرک کشیدن نیست.

دولت می گوید رهبری این مصوبه را تایید کرده است؟ احمد توکلی: اینکه رهبری این مصوبه را امضا کرده اند، صحت ندارد.

این کار را رهبری به دولت واگذار کرده بود.

دلیل اعتراض های مردم افزایش قیمت بنزین است؟ احمد توکلی: بخشی از التهاب موجود در جامعه نتیجه بی اعتنایی دولت به مردم است و اینکه مردم را مَحرم خود نمی داند.

اما بخشی از این اعتراضات، تحرکات بیرونی است که از طریق شبکه های معاند خط دهی می شود.

بنابراین مردم باید مراقب توطئه های دشمن باشند و اعتراضات خود را در بستر قانون پیگیری کنند تا خدای ناکرده کشور دچار فتنه ای دیگر که از اهداف دشمن است نشود.


کلید واژه ها: قیمت - افزایش قیمت - افزایش - بنزین - اعلام - قیمت بنزین - تصمیم - دولت - احمد توکلی - اعلام قیمت - تصمیم گیری - مصرف - توکلی - اقتصاد - سوخت - اقتصادی - سیاست - سهمیه بندی - قاچاق سوخت - مصرف سوخت - کارت سوخت - مجلس شورای اسلامی - خبرگزاری - قاچاق - نماینده - مبارزه با قاچاق - نمایندگان مجلس - شورای هماهنگی - بسته - احمد

آخرین اخبار سرویس:
دلار 4500 تومانی برای کالاهای اساسی تکذیب شد

دلار در صرافی های بانکی چقدر قیمت خورد؟

استخدام پذیرشگر در تعمیرگاه در تهران

استخدام خانم جهت امور داخلی یک شرکت معتبر در تهران

استخدام وسط کار خانم جهت کار در تولیدی پوشاک در تهران

استخدام راننده نیسان در تهران محدوده پاسگاه نعمت آباد

استخدام کارشناس خرید در یک شرکت معتبر صنعتی بازرگانی در تهران

استخدام پزشک جهت مسئول فنی یک کلینیک ترک اعتیاد در رشت

استخدام کارمند خانم جوابگوی تلفن در تهران

استخدام راننده با اتومبیل مدل بالا جهت کار در آژانس در تهران

استخدام تعدادی استادکار با تجربه جهت کار در گاراژ - گیلان

استخدام کارشناس فروش، کارشناس دیجیتال مارکتینگ در اصفهان

استخدام کارمند خانم جهت کار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام خانم جهت انجام امور سفارشات در تهران

استخدام وسط کار و اتوکار آقا در تهران

استخدام الگوساز و برشکار ماهر تریکو بچه گانه

استخدام ویزیتور دارو جهت شرکت توزیع سراسری دارو - گیلان

استخدام تعدادی بسته بند و اتوکار خانم جهت تولیدی پوشاک

لرستانی ها یکهزار و 847 بار از صنوف متخلف شکایت کردند

ارز 4500 تومانی برای کالاهای اساسی در بودجه 99 تکذیب شد

استخدام مهندس معمار مسلط به فاز 1 و 2 جهت همکاری در تهران

استخدام باطری ساز ماهر و نیمه ماهر در محدوده میدان کتاب تهران

استخدام چند رده شغلی در شرکت تولیدی و بازرگانی آراد گستر گیتی

نرخ دلار در بودجه سال 99 برای کالاهای اساسی 4200 تومان است

حال و هوای منطقه ماهشهر بعد از اعتراضات بنزینی

اهالی 42 روستای خراسان شمالی با تانکر آبرسانی می شوند

استخدام صندوقدار و فروشنده پوشاک بچه گانه در رباط دومِ اصفهان

سر حمل ونقل عمومی از بنزین بی کلاه ماند | دلیل لغو چندباره جلسه جهانگیری درباره حمل ونقل عمومی چیست؟

دلار به کانال 13 هزار تومانی نزدیک شد: 12900 تومان

استخدام مدیر فروش، سوپروایزر و نماینده علمی در تهران

تامین مالی 40 هزار میلیارد ریالی دولت از طریق انتشار صکوک منفعت

وقتی برق می رود اما کسی متوجه نمی شود!

استخدام نیروی فنی آقا جهت تعمیر و نگهداری دستگاه در البرز

کاهش حوادث ناشی از کار با شغل های سبز

​ثبت بازدهی 84 درصدی شاخص کل فرابورس از ابتدای امسال

کارگران چند شیفت در روز کار می کنند

آمادگی سازمان هواشناسی برای استفاده از دستاوردهای فناورانه ی شرکت های دانش بنیان

نرخ دلار در بودجه سال 99 برای کالاهای اساسی 4200 تومان است

استخدام تکنسین فنی رشته برق و مکانیک در تهران

پایان بهشت مالکان خانه های خالی/ سامانه املاک و اسکان تا پایان امسال راه اندازی می شود/تاسیس نظام اجاره داری حرفه ای به جریان می افتد

تربت حیدریه، بزرگ ترین تولیدکننده بذر گندم در خراسان رضوی

3 سناریوی جدید دولت برای تولید موبایل/ گزینه های روی میز برای حمایت از ساخت داخل

سهم بازار از فروش گوشی های 5G چه قدر است؟

بازار سرمایه بیشترین بازدهی را دارد

واریز مرحله چهارم سپرده مالباختگان پرونده گلیم و گبه کرمانشاهان

چرا معدن بوکسیت تاش تعطیل شد؟

یارانه نقدی چهارشنبه واریز می شود/ آماری از حذف شدگان ارائه نشد رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

دانستنی هایی درباره اختلال عاطفی فصلی

تامین مالی 40 هزار میلیارد ریالی دولت از طریق انتشار صکوک منفعت

مرحله چهارم سپرده مالباختگان پرونده گلیم و گبه واریز شد

تکذیب دلار 4500 تومانی برای تامین کالاهای اساسی 

پشت پرده افزایش عجیب و غریب قیمت خودرو

نرخ دلار برای تامین کالاهای اساسی در سال آینده

روایت متفاوت سردار اشتری از سهمیه بندی بنزین / زمان سهمیه بندی تا 3 روز قبل معلوم نبود

استخدام تعدادی اتوکش پیراهن جعبه‎ای و تنه دوز و دوسوزنه دوز

استخدام منشی و روابط عمومی در هلدینگ بهین در تهران

استخدام کارشناس فروش بوشهر در شرکت اسنپ

استخدام نقشه کش مسلط به اجرا (فاز 2) در تهران

استخدام مهندس صنایع، مسئول انبار، حسابدار در تهران

آیا دلار 4500 تومانی واقعیت دارد؟

پشت پرده افزایش عجیب و غریب قیمت خودرو

79 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن سمنان وصول شد

ارسال 15 کانکس اهدایی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی

مردم زیمبابوه، قربانی تغییرات اقلیمی

بهره مندی ایرانیان مقیم خارج از خدمات تامین اجتماعی

سهم مجسمه سازان از بازار هنر ناچیز است

ارتقا امنیت مشتریان با پیوستن به پویش از پویا جویا شوید!

گلوله RIP؛ دستاورد جدید دفاعی ایران

قیمت سکه کمی عقب رفت/ طلا گرمی 453 هزار تومان

راهنمایی در مورد خرید انواع مبل ریلکسی باکیفیت و باقیمت مناسب

کشور نیازمند شفافیت است/ گران شدن بنزین یکی از بزرگ ترین مالیات گیری ها در تاریخ ایران بود

هیچ عقل سلیمی موافق افزایش نرخ حمل و نقل عمومی نیست

بهترین هفته قیمت نفت پس از ماه ژوئن رقم خورد

صنایع شیمیایی فاتح فام سپاهان در نوزدهیمن نمایشگاه بین المللی مواد شیمیایی تهران

پیشنهاد افزایش 20 درصدی اعتبارات عمرانی کرمانشاه در بودجه 99

چرا بنزین سوپر 3500 تومانی بدون مشتری ماند؟

نورد گرم 2 فولاد مبارکه باید اجرا شود

ناآرامی های اخیر یک فتنه امنیتی بود

آیا بورس رکورد می زند؟

دلار 4500 تومانی برای کالاهای اساسی تکذیب شد

استخدام نیروی خانم جهت کار در انبار فروشگاه آنلاین در قم

استخدام حسابدار باتجربه کاری مفید ترجیحاً خانم در قم

استخدام تعدادی نیرو جهت تولیدی کفش در قم

استخدام نیروی ساده جهت فست فود آقای سیب زمینی در قم

زنجان در رشد بودجه پیشنهادی سال 99 رتبه چهارم کشور را دارد

استخدام حسابدار آقا مسلط به نرم افزار هلو و Excel در تهران

رزرو ساعتی صندلی اتوبوس های پایتخت

استخدام نیروی ساده جهت فست فود در خانه اصفهان

مک دونالد از یک خوراکی قطعه خودرو می سازد!

استخدام پیک موتوری جهت مطبخ در البرز

ظرفیت ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن چهارمحال و بختیاری تکمیل شد

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شهرکرد

استخدام صنایع چوب ناد علی

کسب رتبه رضایتمندی مشتریان توسط مدیران خودرو

ارز واردات کالای اساسی سال آینده 4200 تومان است

استخدام تعدادی منشی تلفنی خانم در شرکت پارس همراه

مجلس اگر قدرتمند بود مانع این شیوه سهمیه بندی بنزین می شد

ترامپ: زیر نور لامپ های کم مصرف مو های من نارنجی می شوند

امکان تردد در گردنه های مهاباد تنها با زنجیر چرخ

سردار اشتری: ناآرامی های اخیر یک فتنه امنیتی بود

مسیر تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

مسیر تصمیم گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود