مطالب مرتبط:
دوری از کتاب، از مصیبت های کشور است
غریبگی با کتاب، از مصیبت های کشور است
اهدای 150 هزار جلد کتاب به مناطق محروم کشور
نمایشگاه های کتاب استانی به شهرهای شمالی کشور رسید
نمایشگاه های کتاب استانی به شهرهای شمالی کشور رسید
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آبان 1398 ساعت 19:122019-11-16فرهنگي

یکی از مصیبت های کشور دوری از کتاب است


ایرنا- نویسنده ادبیات داستانی دفاع مقدس یکی از مصیبت های کشور و مردمش را دوری از کتاب عنوان کرد و گفت: در این کشور آن قدر کار واجب داریم که کتاب و کودکان و ساختن ذهن آنها واجب نیست و این درحالیست که اگر کودکان شیرینی کتاب را دریابند آن را هیچگاه رها نخواهند کرد.

- آیین بزرگداشت قاسمعلی فراست نویسنده ادبیات داستانی دفاع مقدس، به همت خانه کتاب در سومین روز هفته کتاب برگزار شد.

فراست ضمن قدردانی از این برنامه، این بزرگداشت را فرصتی برای گردهمایی اهالی قلم دانست و گفت: نام من بهانه ای بود تا قلم را ارج بنهیم.

وی در خصوص سیر تحول افکار و داستان هایش گفت: زمانی که داستان نخل های بی سر را نوشتم اعتقاد راسخ به آن داشتم و دغدغه ام بودن کنار مردم در روزهای جنگ بود و اکنون با گذر روزها افکار من نیز تغییر یافته چرا که به گفته امام شیعیان نباید هیچ روز فراست همانند روز قبلش می بود.

فراست در ادامه یکی از مصیبت های کشور و مردمش را دوری از کتاب عنوان کرد و گفت: در این کشور آن قدر کار واجب داریم که کتاب و کودکان و ساختن ذهن آنها واجب نیست و این درحالیست که اگر کودکان شیرینی کتاب را دریابند آن را هیچگاه رها نخواهند کرد.

آثار فراست، آیینه ای از روزگاری است که او تجربه اش می کند نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب نیز در این آیین گفت: ادبیات، در تاریخ هر ملتی بیانگر حقایق، رخدادها، خوشی ها، ناخوشی ها و حماسه های انکارناپذیر آن کشور است.

ادبیات دفاع مقدس که بر آمده از تاریخ معاصر ایران است، دربرگیرنده دوره درخشانی از عصر ماست.

البته این ادبیات هنوز نوپاست اما نه به معنای ناکام بودن و برای رسیدن به دوران بلوغ باید ادوار و زمان های طولانی را سپری کند.

وی ادامه داد: نویسندگان مطرحی در زمینه ادبیات دفاع مقدس قلم زده و تلاش می‏ کنند تا بر غنای آن بیفزایند؛ که البته آثار خلق شده، نشان از موفقیت این گروه دارد؛ هرچند هنوز علیرغم اینکه دفاع مقدس ما، سوژه های ناب و قابل پرداخت زیادی دارد و یک گنج ناب و هنوز بکر مانده است، متأسفانه در حوزه داستان کوتاه و رمان دچار نقصان هستیم و نیاز به رمان های ماندگار و خواندنی در این حوزه کاملا مشهود است و هنوز مانده است تا شاهکاری نوشته شود.

حسینی پور ادامه داد: به راستی قاسمعلی فراست از نویسندگان خلاقی است که اغلب کتاب هایش در حوزه انقلاب و دفاع مقدس است و بُن مایه های دینی و اجتماعی در این آثار وجود دارد.

او با رمان نخل های بی سر از آغازگران جدی ادبیات دفاع مقدس است.

وی افزود: فراست با کتاب زندگی می کند و کتاب هایش پاره تن او هستند و نقش فرزندانش را دارند.

تاکنون حدود چهار هزار و 522 صفحه کتاب نوشته است.

کتاب گلاب خانم با 9 نوبت چاپ بیشتر خوانده شده است و روزهای برفی با 8 نوبت و افطار با 5 نوبت چاپ در جایگاه های بعدی قرار دارد.

وی ادامه داد: بیراه نیست اگر بگوییم فراست و کارنامه ادبی و فعالیت های فرهنگی اش سندی است برای بررسی آنچه از آن به عنوان داستان دفاع مقدس و داستان انقلاب اسلامی و ادبیات دینی می توان نام برد.

آثار این نویسنده پیشکسوت، آیینه ای از روزگاری است که او تجربه اش می کند و همانا نوشته های درخورش، تجربه زیستی نویسنده است و نشان از حضورش در بزنگاه های مهم انقلاب اسلامی است.

نخل های بی سر فراست گزارشی داستانی است از مقوله تجاوز دشمن بعثی و ویرانی حاصل از حمایت های استکبار جهانی علیه انقلاب نوپای ایران اسلامی به تاریخ.

و مهم این که نخل های بی سر به نوعی آغازی بر ادبیاتی است که راوی دفاع و حماسه و مظلومیت خرمشهر است.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه از تجربه زیسته فراست در داستان هایش گفت و افزود: فراست در 23 سالگی نخ های بی سر را با لمس جنگ و ویرانی و دفاع از نزدیک می نویسد و از آن تاریخ تا به امروز، آثارش همواره نمود و بازتاب اتفاقات مهم تاریخ انقلاب اسلامی است.

حتی در آثاری نیز که جنبه های اجتماعی دارند، دردمندانه و متعهدانه و نقادانه بوده است.

وی ادامه داد: فراست به شهادت، کارنامه اش در تمام این سال ها دغدغه دین دارد و آنجا که باید از دینداران می نویسد و در بزنگاهی دیگر در داستان های اجتماعی اش به آسیب شناسی رفتارهای خارج از آرمان های انقلاب نیز می پردازد.

از همین روی، داستان های اجتماعی او مجال خوبی برای مطالعات جامعه شناختی خواهد بود.

با این اوصاف است که آثار و منش قاسمعلی فراست، تاریخ ساز و موثر می شود.

دردمندی او تنها در متن و آثار منتشر شده اش مستتر نیست، بلکه هرکجا که یک مدیر فرهنگی بوده است، نیز تاریخ ساز بوده و نیاز است تا جدای از بررسی آثارش به تحلیل و گزارش نقشمندی او در همراه و همدل کردن اهالی فرهنگ با انقلاب نیز همت گمارد.

حسینی پور اظهار داشت: شمار زیادی از اهل قلم و فرهنگ هستند که بر این رفاقت صحه می گذارند.

آن ها بیان می کنند که قاسمعلی فراست هرکجا که بوده است، شش دانگ حواسش به نویسندگان و اهالی فرهنگ بوده و مونس و همراه و غمخوار و رفیق شان مانده است.

دشوار است که نویسنده باشی و مدیر فرهنگی باشی و اندازه قاسمعلی فراست، در خلوت و جمع دوست داشتنی باشی.

وی شخصیت فراست را اینگونه تشریح کرد: قاسمعلی فراست، یک نویسنده خوب است و آثارش در گذر زمان براهمیت او صحه بیشتری می گذارند.

باشد تا بزرگداشت قاسمعلی فراست در عصر کتاب موسسه خانه کتاب در هفته کتاب و کتابخوانی، مقدمه ای باشد بربازخوانی روزگار مردی که به مانند دیارش گلپایگان، سرچشمه یی از صفا و خوبی هاست.

وچه نام و شهرت با معنایی دارند که در لغت نامه دهخدا گفته است فراست به معنی فهم و ادراک و زیرکی ودانایی است.

حسینی پور افزود: خوش خلقی و رواداری از مشخصه های شخصیتی او است وبه همین دلیل طیف وسیعی از افراد دوستش می دارند و با وی همنشین هستند و از وی انرژی می گیرند.

فراست، ساده و صمیمی و دوست داشتنی است و هرکسی که با وی همنشین شده مجذوب شخصیتش شده است.

خودش همیشه به من می گوید: ما دوتا روستایی هستیم.

تا اینجایش درست گفته است.

وجه مشترک هردوی ما همین است.

اما او روستازاده دانشمند است.

قصه ها و داستان هایش گرمی و صداقت سادگی و صمیمیت روستایی را دارد و به دل می نشیند.

فراست و ادبیاتی که وامدار آل احمد است سهیل محمودی، شاعر و نویسنده، معلم اول تمام نویسندگانی همچون قاسمعلی فراست را جلال آل احمد دانست و گفت: افرادی چون غلامحسین ساعدی، رضا براهنی، سیمین دانشور و آل احمد بودند که قلم را به دست نسل ما دادند تا آن تعهدی که در جای جای آثار آنها بود در روح فراست و هم نسلی های وی ریشه بدواند.

به عقیده وی؛ دو رمان زمین سوخته احمد محمود و نخل های بی سر که فراست آن ها را در اوج جوانی نوشت، تاثیری شگرف بر ادبیات و خوانندگان و جامعه گذاشت.

محمودی همچنین افزود: فراست با سعه صدری که داشت باعث ایجاد علاقه نسبت به فعالیت فرهنگی در میان افرادی همچون من در رسانه تلویزیون شد و در آن زمان افراد زیادی را به سوی این رسانه سوق داد.

فراست؛ اهل قلمی ساده و بی تکلف مجید قیصری، داستان نویس مهمترین ویژگی شاخص فراست را سادگی، صمیمیت و بی تکلفی وی دانست که در هیچ دوره از زندگی اش رنگ نباخت چه در دوران مدیریتی و و چه در دوران هایی که زندگی ساده ای داشت.

وی ادامه داد: آشنایی دهه 60 من با ادبیات داستانی دفاع مقدس با قلم فراست آغاز شد و زمانی که وی پرچم ادبیات جنگ را برافراشت کسی پیش از او در این حوزه نبود.

سیر تحول داستان های فراست؛ از جنگ تا آزادی خواهی محمد حنیف، نویسنده و پژوهشگر ادبی سیر تحول داستان ها و افکار فراست را در میان مضامین وی بررسی کرده و اظهار داشت: فراست در هر دوره از زندگی اش تاثیر پذیرفته و همه آنها در داستان هایش تاثیر گذاشته است.

وی یادآور شد: گرچه شهرت فراست به واسطه داستان هایش در حوزه دفاع مقدس است اما وی به مسائل اجتماعی نیز به خوبی پرداخته است.

حنیف؛ پرهیز از سودجویی، ایثار، تکریم انسان های آزادی خواه، تکریم جایگاه زنان و عشق را از جمله مهمترین مضامینی عنوان کرد که در جای جای داستان های فراست نمایان است.

توجه ویژه فراست به استعداد جوانان مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان فراست را فردی نرم خو و خندان برشمرد که توجه ویژه وی به جوانان در دوران مدیریتی اش باعث رشد و اعتماد به نفس نسل جوان شد.

وی وجود قاسمعلی فراست را سرمایه ای برای ادبیات و فرهنگ کشور دانست که به لطف وجود وی نه تنها ادبیات داستانی بلکه جوانان نیز رشد کردند.

در آیین بزرگداشت قاسمعلی فراست که در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد، از آخرین کتاب این نویسنده با عنوان غار آبی با حضور اهالی فرهنگ و علاقه مندان رونمایی شد.

بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از تاریخ 23 آبان ماه در سراسر کشور آغاز شده است و تا 30 آبان ماه ادامه دارد.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - کتاب - ادبیات دفاع مقدس - ادبیات - داستان - مقدس - دفاع - ادبیات داستانی - قاسمعلی فراست - کشور - کودکان - نویسندگان - خانه کتاب - بزرگداشت - نیکنام حسینی پور - نویسنده - داستانی - موسسه خانه کتاب - آثار - آیین - رمان - مردم - شیرینی - حوزه - داستان کوتاه - تاریخ - افکار - حسینی - دوران بلوغ - هفته کتاب

آخرین اخبار سرویس:
فیلمبرداری «مورچه خوار» به پایان رسید

آقای بازیگر در آسایشگاه معلولین + عکس

فیلمبرداری فیلم سینمایی مورچه خوار پایان یافت

پنج نوجوان عضو کانون داور جشنواره قصه گویی شدند

انتشار روایت هایی از زندگی در مرگ

ترجمه کتاب «روانشناسی هنرهای تجسمی» چاپ شد

جدایی زوج سرشناس هالیوودی پس از 22 سال زندگی مشترک

طوفان «جومانجی 2» در باکس آفیس هالیوود/فروش 60 میلیون دلاری «دواین جانسون»

طلاق جنجالی زوج سرشناس هالیوود

لحظه مرگ هوتن شکیبا + فیلم

روایتی از اساطیر در گالری شیرین/ بوم هایی از جنس قاشق

جدایی زوج سرشناس هالیوودی پس از 22 سال زندگی مشترک

اسرار خانه سوفیا لورن / عکس

تسخیر لانه جاسوسی را با منطق دیپلماتیک امروز نمی شود قضاوت کرد

آیا کارت تهیه کنندگی سینما خرید و فروش می شود؟ / شرایط تهیه کننده شدن چیست؟

دستمزد یک بازیگر: 7 میلیارد تومان بگیر، یک سال بازی نکن!

سید جمال هادیان: 98 درصد از محتوای فضای مجازی برای کودکان بدآموزی دارد

چرا شعر و داستان معاصر عربی از ما جلوتر است؟

جدایی زوج هالیوودی پس از 22سال

اکران فیلم های «سینما سیار» در مهاباد

بیوگرافی «پریناز ایزدیار» بازیگر نقش «ارغوان» در سریال «زمانه» + تصاویر

تیپ تئاتری پسر آتیلا پسیانی+عکس

جدیدترین فیلم پیمان معادی از نتفلیکس پخش شد + تصاویر

معرفی فیلم های حاضر در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر / فیلم اولی ها / مجموعه هفتم + تصاویر و خلاصه داستان

پنج نوجوان عضو کانون، داور جشنواره بین المللی قصه گویی شدند

گروه موسیقی «میرا» روی صحنه می رود

همسر خانم بازیگر معروف در آسانسور + عکس

همسر خانم بازیگر معروف در آسانسور + عکس

خطر ریزش سقف بازار 700 ساله شهرضا بر سر بازاریان

عکس جنجالی از مراسم ازدواج فرزاد حسنی و آزاده نامداری + تصاویر و بیوگرافی

کلاسیکو؛ همه چیز درباره برنامه جدید عادل فردوسی پور

همسر خانم بازیگر معروف در آسانسور + عکس

«قطار آنشب» به ایستگاه اکران رسید؟

برگزاری نمایشگاه و ورکشاپ صنایع دستی در نگارخانه میرک مشهد

رضا کیانیان، رحماندوست، شاه محمدلو و خامنه قصه می گویند

طلاق جنجالی زوج سرشناس هالیوود + عکس

برگزیدگان شانزدهمین جشنواره نقد کتاب

برگزاری دوره چهاردهم جشنواره تلاوت های مجلسی در 31 استان

رد پای محمد حقوقی در «شازده احتجاب»/ ماجرای حذفیات اثر مشهور گلشیری چه بود؟

آغاز نمایشگاه و ورکشاپ صنایع دستی در نگارخانه میرک مشهد

سی سال بعد مستندهای چهارفصلی از ایران امروز ساخته خواهد شد / در شرایط موجود قول های غیرواقعی نمی دهیم

زوج سرشناس هالیوودی پس از 22 سال زندگی مشترک طلاق گرفتند

روایت زبان بدن از جغرافیا/ عکس هایی که تن انسان را طبیعت جلوه می دهد

صدور مجوز موزه شهدا در چالوس/ 21 موزه فعال در مازندران وجود دارد 

ترجمه تعدادی از داستانهای کتاب Oral Reproduction Of Stories 1

اسرار خانه سوفیا لورن + عکس

جزییات تازه از فیلم خصوصی زهرا امیرابراهیمی پس از 13 سال

گالری سوره هر هفته میزبان آثار یکی از هنرمندان کردستانی است

گریز از دام اعتیاد به سوی قله های پیشرفت + فیلم

تازه ترین کتاب رجب افشنگ رونمایی می شود

زمان میرایی جریان نقد ادبی متعهد فرا نرسیده است

کار پژوهشی در هر حوزه ای از جمله تئاتر مصداق بارز تولید ملی است

جایی که محسن چاوشی و همایون شجریان مخاطب میلیونی دارند

برگزاری گردهمایی نسل های مختلف فیلم سازان در مازندران

صحبت های استراماچونی با شبکه تلویزیونی ایتالیا (فیلم)

وزیر ارشاد: بلیت فروشی «سینماحقیقت» را حرفه ای تر کرده است

کارگردان نمایش: «آنتیگون کوچولو» تقابل 2 قانون است

ماجرای عجیب دریافت میلیاردی بازیگر معروف برای کار نکردن!

اسرار خانه سوفیا لورن / عکس

جزییات تازه از فیلم خصوصی زهرا امیرابراهیمی پس از 13 سال

گالری سوره هر هفته میزبان آثار یکی از هنرمندان کردستانی است

علی مصفا پروانه ساخت گرفت

راز فیلم ارتباط جنسی زهرا امیر ابراهیمی بازیگر جوان فاش شد

درخشش الناز شاکردوست در فرانسه: الناز برنده رقابت با پنه لوپه کروز و کایرا نایتلی

عکس/ گریم متفاوت پژمان جمشیدی در زیرخاکی

خانواده آقای برقی در کنار خانم بازیگر + عکس

پیرس برازنان در فیلم «سیندرلا» نقش آفرینی می کند

ناگفته های بهنوش طباطبایی از طلاقش

اسرار خانه سوفیا لورن بازیگر ایتالیایی

حمیدی مقدم: سینماحقیقت کلاسی یک هفته ای برای جوان هایی بود که فیلمسازی در حوزه مستند را آغاز کردند

آنها می توانند ازدواج کنند؟

پرونده آینه دار در هفت دوره بسته می شود

بازیگر مانکن در کوه + عکس

پیروزی دواین جانسون بر کلینت ایستوود/ صدرنشینی «جومانجی» در گیشه

در یاد ماندگان دیار ما

عکاس زنجانی مدال طلای جشنواره عکس قرقیزستان را کسب کرد

یک مجموعه چهارجلدی«راحت خوان» دیگر منتشر شد/داستان شمشیرزن آنلاین

حمله تند روزنامه جوان به حضور خواننده «سوسن خانم» در تلویزیون + عکس

دواین جانسون با «جومانجی» در صدر گیشه سینمای جهان/ تصاویر

از سرنوشت «دیدن این فیلم جرم است» بی اطلاعم

برگزاری نکوداشت استاد محمود مشروطه در یزد

وقتی بازیگر زن جنجالی چادری می شود/ عکس

میزبانی سینماهای خراسان شمالی از مسابقات کشتی

نقد نظام آموزشی در مستند «قصه دختران فروغ»، نقد سازنده است

خانه مینایی

دعوت از هنرمندان جهت طراحی المان «دف» در سنندج

فیلم| پاسخ جنجالی مردم به سوپرایز وزیر جوان

نشستن افسانه بایگان روی پله ها + عکس

اجرای نمایش برای کمک به آزادسازی زندانیان غیرعمد در یزد

مجموعه خبری 20:45 یکشنبه 98/9/24 مازندران

«رخنه» به جشنواره های بین المللی می رود

پریناز ایزدیار در ایستگاه مترو+عکس

رونمایی از گریم فهیمه معمولی در «پایتخت» جدید

نمایش « عامدانه، عاشقانه، قاتلانه » به روی صحنه رفت

وقتی بازیگر زن جنجالی چادری می شود/ عکس

ناگفته های تورج شعبانخانی/ از نادانی شبکه های فارسی زبان تا همکاری با فریدون فروغی

درخشش عکاسان ایرانی در مجموعه جشنواره‎های بین المللی بابل

انتقال 15 دانش آموز به بیمارستان بعد از دیدن فیلم ترسناک

«رخنه» به جشنواره های بین المللی می رود/ یک فیلم کوتاه ترسناک

در یاد ماندگان دیار ما

یکی از مصیبت های کشور دوری از کتاب است

یکی از مصیبت های کشور دوری از کتاب است