مطالب مرتبط:
دوری از کتاب، از مصیبت های کشور است
غریبگی با کتاب، از مصیبت های کشور است
اهدای 150 هزار جلد کتاب به مناطق محروم کشور
نمایشگاه های کتاب استانی به شهرهای شمالی کشور رسید
نمایشگاه های کتاب استانی به شهرهای شمالی کشور رسید
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آبان 1398 ساعت 19:122019-11-16فرهنگي

یکی از مصیبت های کشور دوری از کتاب است


ایرنا- نویسنده ادبیات داستانی دفاع مقدس یکی از مصیبت های کشور و مردمش را دوری از کتاب عنوان کرد و گفت: در این کشور آن قدر کار واجب داریم که کتاب و کودکان و ساختن ذهن آنها واجب نیست و این درحالیست که اگر کودکان شیرینی کتاب را دریابند آن را هیچگاه رها نخواهند کرد.

- آیین بزرگداشت قاسمعلی فراست نویسنده ادبیات داستانی دفاع مقدس، به همت خانه کتاب در سومین روز هفته کتاب برگزار شد.

فراست ضمن قدردانی از این برنامه، این بزرگداشت را فرصتی برای گردهمایی اهالی قلم دانست و گفت: نام من بهانه ای بود تا قلم را ارج بنهیم.

وی در خصوص سیر تحول افکار و داستان هایش گفت: زمانی که داستان نخل های بی سر را نوشتم اعتقاد راسخ به آن داشتم و دغدغه ام بودن کنار مردم در روزهای جنگ بود و اکنون با گذر روزها افکار من نیز تغییر یافته چرا که به گفته امام شیعیان نباید هیچ روز فراست همانند روز قبلش می بود.

فراست در ادامه یکی از مصیبت های کشور و مردمش را دوری از کتاب عنوان کرد و گفت: در این کشور آن قدر کار واجب داریم که کتاب و کودکان و ساختن ذهن آنها واجب نیست و این درحالیست که اگر کودکان شیرینی کتاب را دریابند آن را هیچگاه رها نخواهند کرد.

آثار فراست، آیینه ای از روزگاری است که او تجربه اش می کند نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب نیز در این آیین گفت: ادبیات، در تاریخ هر ملتی بیانگر حقایق، رخدادها، خوشی ها، ناخوشی ها و حماسه های انکارناپذیر آن کشور است.

ادبیات دفاع مقدس که بر آمده از تاریخ معاصر ایران است، دربرگیرنده دوره درخشانی از عصر ماست.

البته این ادبیات هنوز نوپاست اما نه به معنای ناکام بودن و برای رسیدن به دوران بلوغ باید ادوار و زمان های طولانی را سپری کند.

وی ادامه داد: نویسندگان مطرحی در زمینه ادبیات دفاع مقدس قلم زده و تلاش می‏ کنند تا بر غنای آن بیفزایند؛ که البته آثار خلق شده، نشان از موفقیت این گروه دارد؛ هرچند هنوز علیرغم اینکه دفاع مقدس ما، سوژه های ناب و قابل پرداخت زیادی دارد و یک گنج ناب و هنوز بکر مانده است، متأسفانه در حوزه داستان کوتاه و رمان دچار نقصان هستیم و نیاز به رمان های ماندگار و خواندنی در این حوزه کاملا مشهود است و هنوز مانده است تا شاهکاری نوشته شود.

حسینی پور ادامه داد: به راستی قاسمعلی فراست از نویسندگان خلاقی است که اغلب کتاب هایش در حوزه انقلاب و دفاع مقدس است و بُن مایه های دینی و اجتماعی در این آثار وجود دارد.

او با رمان نخل های بی سر از آغازگران جدی ادبیات دفاع مقدس است.

وی افزود: فراست با کتاب زندگی می کند و کتاب هایش پاره تن او هستند و نقش فرزندانش را دارند.

تاکنون حدود چهار هزار و 522 صفحه کتاب نوشته است.

کتاب گلاب خانم با 9 نوبت چاپ بیشتر خوانده شده است و روزهای برفی با 8 نوبت و افطار با 5 نوبت چاپ در جایگاه های بعدی قرار دارد.

وی ادامه داد: بیراه نیست اگر بگوییم فراست و کارنامه ادبی و فعالیت های فرهنگی اش سندی است برای بررسی آنچه از آن به عنوان داستان دفاع مقدس و داستان انقلاب اسلامی و ادبیات دینی می توان نام برد.

آثار این نویسنده پیشکسوت، آیینه ای از روزگاری است که او تجربه اش می کند و همانا نوشته های درخورش، تجربه زیستی نویسنده است و نشان از حضورش در بزنگاه های مهم انقلاب اسلامی است.

نخل های بی سر فراست گزارشی داستانی است از مقوله تجاوز دشمن بعثی و ویرانی حاصل از حمایت های استکبار جهانی علیه انقلاب نوپای ایران اسلامی به تاریخ.

و مهم این که نخل های بی سر به نوعی آغازی بر ادبیاتی است که راوی دفاع و حماسه و مظلومیت خرمشهر است.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه از تجربه زیسته فراست در داستان هایش گفت و افزود: فراست در 23 سالگی نخ های بی سر را با لمس جنگ و ویرانی و دفاع از نزدیک می نویسد و از آن تاریخ تا به امروز، آثارش همواره نمود و بازتاب اتفاقات مهم تاریخ انقلاب اسلامی است.

حتی در آثاری نیز که جنبه های اجتماعی دارند، دردمندانه و متعهدانه و نقادانه بوده است.

وی ادامه داد: فراست به شهادت، کارنامه اش در تمام این سال ها دغدغه دین دارد و آنجا که باید از دینداران می نویسد و در بزنگاهی دیگر در داستان های اجتماعی اش به آسیب شناسی رفتارهای خارج از آرمان های انقلاب نیز می پردازد.

از همین روی، داستان های اجتماعی او مجال خوبی برای مطالعات جامعه شناختی خواهد بود.

با این اوصاف است که آثار و منش قاسمعلی فراست، تاریخ ساز و موثر می شود.

دردمندی او تنها در متن و آثار منتشر شده اش مستتر نیست، بلکه هرکجا که یک مدیر فرهنگی بوده است، نیز تاریخ ساز بوده و نیاز است تا جدای از بررسی آثارش به تحلیل و گزارش نقشمندی او در همراه و همدل کردن اهالی فرهنگ با انقلاب نیز همت گمارد.

حسینی پور اظهار داشت: شمار زیادی از اهل قلم و فرهنگ هستند که بر این رفاقت صحه می گذارند.

آن ها بیان می کنند که قاسمعلی فراست هرکجا که بوده است، شش دانگ حواسش به نویسندگان و اهالی فرهنگ بوده و مونس و همراه و غمخوار و رفیق شان مانده است.

دشوار است که نویسنده باشی و مدیر فرهنگی باشی و اندازه قاسمعلی فراست، در خلوت و جمع دوست داشتنی باشی.

وی شخصیت فراست را اینگونه تشریح کرد: قاسمعلی فراست، یک نویسنده خوب است و آثارش در گذر زمان براهمیت او صحه بیشتری می گذارند.

باشد تا بزرگداشت قاسمعلی فراست در عصر کتاب موسسه خانه کتاب در هفته کتاب و کتابخوانی، مقدمه ای باشد بربازخوانی روزگار مردی که به مانند دیارش گلپایگان، سرچشمه یی از صفا و خوبی هاست.

وچه نام و شهرت با معنایی دارند که در لغت نامه دهخدا گفته است فراست به معنی فهم و ادراک و زیرکی ودانایی است.

حسینی پور افزود: خوش خلقی و رواداری از مشخصه های شخصیتی او است وبه همین دلیل طیف وسیعی از افراد دوستش می دارند و با وی همنشین هستند و از وی انرژی می گیرند.

فراست، ساده و صمیمی و دوست داشتنی است و هرکسی که با وی همنشین شده مجذوب شخصیتش شده است.

خودش همیشه به من می گوید: ما دوتا روستایی هستیم.

تا اینجایش درست گفته است.

وجه مشترک هردوی ما همین است.

اما او روستازاده دانشمند است.

قصه ها و داستان هایش گرمی و صداقت سادگی و صمیمیت روستایی را دارد و به دل می نشیند.

فراست و ادبیاتی که وامدار آل احمد است سهیل محمودی، شاعر و نویسنده، معلم اول تمام نویسندگانی همچون قاسمعلی فراست را جلال آل احمد دانست و گفت: افرادی چون غلامحسین ساعدی، رضا براهنی، سیمین دانشور و آل احمد بودند که قلم را به دست نسل ما دادند تا آن تعهدی که در جای جای آثار آنها بود در روح فراست و هم نسلی های وی ریشه بدواند.

به عقیده وی؛ دو رمان زمین سوخته احمد محمود و نخل های بی سر که فراست آن ها را در اوج جوانی نوشت، تاثیری شگرف بر ادبیات و خوانندگان و جامعه گذاشت.

محمودی همچنین افزود: فراست با سعه صدری که داشت باعث ایجاد علاقه نسبت به فعالیت فرهنگی در میان افرادی همچون من در رسانه تلویزیون شد و در آن زمان افراد زیادی را به سوی این رسانه سوق داد.

فراست؛ اهل قلمی ساده و بی تکلف مجید قیصری، داستان نویس مهمترین ویژگی شاخص فراست را سادگی، صمیمیت و بی تکلفی وی دانست که در هیچ دوره از زندگی اش رنگ نباخت چه در دوران مدیریتی و و چه در دوران هایی که زندگی ساده ای داشت.

وی ادامه داد: آشنایی دهه 60 من با ادبیات داستانی دفاع مقدس با قلم فراست آغاز شد و زمانی که وی پرچم ادبیات جنگ را برافراشت کسی پیش از او در این حوزه نبود.

سیر تحول داستان های فراست؛ از جنگ تا آزادی خواهی محمد حنیف، نویسنده و پژوهشگر ادبی سیر تحول داستان ها و افکار فراست را در میان مضامین وی بررسی کرده و اظهار داشت: فراست در هر دوره از زندگی اش تاثیر پذیرفته و همه آنها در داستان هایش تاثیر گذاشته است.

وی یادآور شد: گرچه شهرت فراست به واسطه داستان هایش در حوزه دفاع مقدس است اما وی به مسائل اجتماعی نیز به خوبی پرداخته است.

حنیف؛ پرهیز از سودجویی، ایثار، تکریم انسان های آزادی خواه، تکریم جایگاه زنان و عشق را از جمله مهمترین مضامینی عنوان کرد که در جای جای داستان های فراست نمایان است.

توجه ویژه فراست به استعداد جوانان مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان فراست را فردی نرم خو و خندان برشمرد که توجه ویژه وی به جوانان در دوران مدیریتی اش باعث رشد و اعتماد به نفس نسل جوان شد.

وی وجود قاسمعلی فراست را سرمایه ای برای ادبیات و فرهنگ کشور دانست که به لطف وجود وی نه تنها ادبیات داستانی بلکه جوانان نیز رشد کردند.

در آیین بزرگداشت قاسمعلی فراست که در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد، از آخرین کتاب این نویسنده با عنوان غار آبی با حضور اهالی فرهنگ و علاقه مندان رونمایی شد.

بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از تاریخ 23 آبان ماه در سراسر کشور آغاز شده است و تا 30 آبان ماه ادامه دارد.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - کتاب - ادبیات دفاع مقدس - ادبیات - داستان - مقدس - دفاع - ادبیات داستانی - قاسمعلی فراست - کشور - کودکان - نویسندگان - خانه کتاب - بزرگداشت - نیکنام حسینی پور - نویسنده - داستانی - موسسه خانه کتاب - آثار - آیین - رمان - مردم - شیرینی - حوزه - داستان کوتاه - تاریخ - افکار - حسینی - دوران بلوغ - هفته کتاب

آخرین اخبار سرویس:
بازیگر «پدرخوانده» درگذشت

«لیلا اوتادی» و تفریح لاکچری اش/ عکس

درگذشت بازیگر مشهور در 86 سالگی

دیوید بکهام به تماشای ورژن لندنی «مری پاپینز» رفت + تصویر

جدول پخش برنامه های امروز سیمای دنا

رونمایی از 5 کتاب پژوهشی خراسان جنوبی در موزه ملی ایران

جدول برنامه های سیمای فارس 23 آذر 98

دختر کوچولوی زیبای ملیکا شریفی نیا سر صحنه فیلمبرداری + عکس

جدول پخش برنامه های امروز رادیوی دنا

پایان نامه برگزیده جشنواره ملی رسانه ای معلولان

سیما تیرانداز بازیگر «شام ایرانی» شد

برگزاری جشنواره «هنرهای نمایشی» در مازندران

تئاتر کُردی؛ ظرفیتی برای تعامل فرهنگی بین المللی

«دراکولای سفید» در شهرزاد ، «پهلوان اکبر» در سرو/نامزدهای پوستر و عکس تئاتر آرخه معرفی شدند

دنی آیلو درگذشت/ هنرمندان مطرح یادش را گرامی داشتند

استخدام حسابدار آقا در مجموعه آلوسیس در تهران

بدل ایرانی آنجلینا جولی در کنار امیرعباس کچلیک! عکس

جشنواره آینده، ساختنی است

درگذشت بازیگر مشهور در 86 سالگی

خاک صحنه تئاتر زیر پرچم حیازدایی

کتاب های تازه مجید شفیعی برای بچه ها

ثبت بیش از 2 هزار بازدید از موزه های ایلام

«تنهام نذار رفیق» با صدای رضا یزدانی+صوت

معرفی برگزیدگان جشنواره تلاوت های مجلسی در 4 استان

سفر به اعماق تاریخ موسیقی در آخرین سانس «آینه دار» ششم

سلفی پیانیست سرشناس با بهنوش طباطبایی+عکس

سلفی خندان خانم بازیگر با لباس عروس+عکس

تجربه وحشتناک یک عکس از رویارویی غافلگیرانه با پلنگ + فیلم

لزوم تعامل نویسنده با تصویرگر

کتایون ریاحی: سینمای داستانی نمی تواند به اندازه مستند جسورانه عمل کند

اثر ربوده شده «کلیمت» در محل سرقت کشف شد

طرح ملی فهما به فعالیت های فرهنگی هنری مساجد جهش می بخشد

دنی آیلو درگذشت/ هنرمندان مطرح یادش را گرامی داشتند

برگزیدگان جشنواره هنرهای نمایشی کانون هرمزگان معرفی شدند

واکنش علیخانی به دستمزد بالای عصرجدیدی ها

گزارش تصویری حواشی روز پنجم سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت

مطرح کردن مسایل اجتماعی با زبان هنر اثرگذاری بیشتری دارد

سرنوشت پسرکی با «آرزوهای بزرگ»!

50 هزارمین نسخه کتاب «نخل و نارنج» با جلد جدید در راه است

موزه کودک کانون ثبت میراث فرهنگی کشور شد

«لیلا اوتادی» و تفریح لاکچری اش/ عکس

اجرای آثار هنرمندان تهران ، کرج ، کرمان و مرند

تیپ دامادی طور آقای بازیگر/ عکس

«داستان ازدواج» پیشتاز نامزدی جوایز حلقه منتقدان ونکوور شد

متین ستوده بازیگر «دراکولای سفید» شد

گزارش تصویری حواشی روز پنجم سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت

مجمع حفاظ قرآن کریم در خراسان رضوی تشکیل می شود

جزیره موزه ها؛ مجموعه ای تاریخی در برلین

موزه کودک کانون پرورش فکری ثبت میراث فرهنگی کشور شد

متین ستوده بازیگر «دراکولای سفید» شد

آوای بیداد در نیاوران

جشنواره سینما حقیقت به قم رسید

یادداشتی بر مستند واکَس چه / شاعرانه در مورد خنیاگر

«تارهای ممنوعه» پرتماشاگرترین فیلم های جشنواره سینما حقیقت تا روز پنجم / یک منتقد سینما: بدترین فیلم سینمای مستند ایران به بهترین فیلم داستانی اش می ارزد

مسئول خرید شبکه آرته قول پخش برنامه به زبان فارسی را داد

فرار عجیب یک متهم مقابل چشم نگهبانان

سریال خارجی «تحت نظر» روی آنتن شبکه چهار

مراسم بزرگداشت باغچه بان به همت عوامل «بی صدا حلزون» برگزار شد

هنرمندان خراسان شمالی عازم ترکمنستان می شوند

اولین تصویر الوند در دومین فیلم ایرج زاد | عنکبوت به جشنواره می آید

یلدا با تم صنایع دستی

کتابی جامع درباره تاریخ آمریکا از «کریستف کلمب» تا «ترامپ» به بازار آمد

تیپ دامادی طور آقای بازیگر/ عکس

حضور سرخ پوست در سه فستیوال بین المللی

کتاب «به وقت تشکیلات» منتشر می شود

فارابی برای جشنواره فیلم کودک و نوجوان چقدر هزینه کرد؟

بیش از 80 رشته صنایع دستی در استان گلستان فعال است

عکس: خانم بازیگر در اتاق عمل

«داستان ازدواج» پیشتاز نامزدی جوایز حلقه منتقدان ونکوور شد

واکنش علیخانی به دستمزد بالای عصرجدیدی ها

نمایشگاه «رنگاب» افتتاح شد

فیلم/ تلاوت مجلسی «قنبری» از سوره فرقان

سوگواره ای برای «حسین آقاجانی»

مانتوی لاکچری خانم بازیگر + عکس

«یاشماق»؛ روایتگر 2 تاریخ موازی

لاک تراشی مازندران؛ هنر زندگی در حاشیه جنگل

جدیدترین تصاویر فیلم سینمایی «لیلاج» منتشر شد

عاشقانه های ایران به روایت راوی ایرانگرد

خودم را بدهکار مخاطب می دانم/ در «دست های آلوده» راه اشتباه نرفتم

پیام جالب بهنوش طباطبایی به دیوید بکهام + عکس

نیما دلنوازی جایزه موسیقی جهانی آمریکا را از آن خود کرد

ذوستی صمیمی الناز شاکردوست و عایشه گل جوشکن / عکس

چه کسانی بیشتر در معرض بیماری آنفولانزا هستند؟ +فیلم

زمزمه ممنوعیت صدای چاوشی در رادیو و تلویزیون

تغییر مسیر «محمد حسین مهدویان» در جشنواره فیلم فجر 38/ترکیب جالب بازیگران در فیلم «درخت گردو»

راه یابی نوجوان نیشابوری به جشنواره بین المللی قصه گویان کشور

کدام خواننده گرانترین، و کدام ارزانترین بلیت کنسرت را دارند؟

پیام جالب بهنوش طباطبایی به دیوید بکهام+ عکس

مهرداد اسکویی: بوی اسکار از سینمای مستند ایران استشمام می شود

تازه ترین خبرها از مجری کم پیدای این روزهای تلویزیون

عکس های جنجالی و لورفته از قواصی آزاده صمدی + بیوگرافی و تصاویر جدید

«یاشماق»؛ روایتگر 2 تاریخ موازی

برپایی نمایشگاه شب یلدا در بیرجند

مجموعه خبری 20:45 جمعه 98/9/22 مازندران

اعلام فراخون جشنواره ایده سبز کوه

لاک تراشی؛ هنر زندگی با جنگل در مازندران

مانتوی لاکچری خانم بازیگر + عکس

رضا ایرانمنش در بیمارستان بستری است

خودم را بدهکار مخاطب می دانم/ در «دست های آلوده» راه اشتباه نرفتم

«کیف پول» ایرانی چگونه جهانی شد؟/ بحران آب به روایت یک فیلم کوتاه

یکی از مصیبت های کشور دوری از کتاب است

یکی از مصیبت های کشور دوری از کتاب است