مطالب مرتبط:
دوری از کتاب، از مصیبت های کشور است
اهدای 150 هزار جلد کتاب به مناطق محروم کشور
راه اندازی پویش اهدای کتاب به روستاهای کشور
نمایشگاه های کتاب استانی به شهرهای شمالی کشور رسید
نمایشگاه های کتاب استانی به شهرهای شمالی کشور رسید
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آبان 1398 ساعت 19:042019-11-16فرهنگي

غریبگی با کتاب، از مصیبت های کشور است


ایرنا- نویسنده ادبیات داستانی دفاع مقدس یکی از مصیبت های کشور و مردمش را دوری از کتاب عنوان کرد و گفت: در این کشور آن قدر کار واجب داریم که کتاب و کودکان و ساختن ذهن آنها واجب نیست و این درحالیست که اگر کودکان شیرینی کتاب را دریابند آن را هیچگاه رها نخواهند کرد.

- آیین بزرگداشت قاسمعلی فراست نویسنده ادبیات داستانی دفاع مقدس، به همت خانه کتاب در سومین روز هفته کتاب برگزار شد.

فراست ضمن قدردانی از این برنامه، این بزرگداشت را فرصتی برای گردهمایی اهالی قلم دانست و گفت: نام من بهانه ای بود تا قلم را ارج بنهیم.

وی در خصوص سیر تحول افکار و داستان هایش گفت: زمانی که داستان نخل های بی سر را نوشتم اعتقاد راسخ به آن داشتم و دغدغه ام بودن کنار مردم در روزهای جنگ بود و اکنون با گذر روزها افکار من نیز تغییر یافته چرا که به گفته امام شیعیان نباید هیچ روز فراست همانند روز قبلش می بود.

فراست در ادامه یکی از مصیبت های کشور و مردمش را دوری از کتاب عنوان کرد و گفت: در این کشور آن قدر کار واجب داریم که کتاب و کودکان و ساختن ذهن آنها واجب نیست و این درحالیست که اگر کودکان شیرینی کتاب را دریابند آن را هیچگاه رها نخواهند کرد.

آثار فراست، آیینه ای از روزگاری است که او تجربه اش می کند نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب نیز در این آیین گفت: ادبیات، در تاریخ هر ملتی بیانگر حقایق، رخدادها، خوشی ها، ناخوشی ها و حماسه های انکارناپذیر آن کشور است.

ادبیات دفاع مقدس که بر آمده از تاریخ معاصر ایران است، دربرگیرنده دوره درخشانی از عصر ماست.

البته این ادبیات هنوز نوپاست اما نه به معنای ناکام بودن و برای رسیدن به دوران بلوغ باید ادوار و زمان های طولانی را سپری کند.

وی ادامه داد: نویسندگان مطرحی در زمینه ادبیات دفاع مقدس قلم زده و تلاش می‏ کنند تا بر غنای آن بیفزایند؛ که البته آثار خلق شده، نشان از موفقیت این گروه دارد؛ هرچند هنوز علیرغم اینکه دفاع مقدس ما، سوژه های ناب و قابل پرداخت زیادی دارد و یک گنج ناب و هنوز بکر مانده است، متأسفانه در حوزه داستان کوتاه و رمان دچار نقصان هستیم و نیاز به رمان های ماندگار و خواندنی در این حوزه کاملا مشهود است و هنوز مانده است تا شاهکاری نوشته شود.

حسینی پور ادامه داد: به راستی قاسمعلی فراست از نویسندگان خلاقی است که اغلب کتاب هایش در حوزه انقلاب و دفاع مقدس است و بُن مایه های دینی و اجتماعی در این آثار وجود دارد.

او با رمان نخل های بی سر از آغازگران جدی ادبیات دفاع مقدس است.

وی افزود: فراست با کتاب زندگی می کند و کتاب هایش پاره تن او هستند و نقش فرزندانش را دارند.

تاکنون حدود چهار هزار و 522 صفحه کتاب نوشته است.

کتاب گلاب خانم با 9 نوبت چاپ بیشتر خوانده شده است و روزهای برفی با 8 نوبت و افطار با 5 نوبت چاپ در جایگاه های بعدی قرار دارد.

وی ادامه داد: بیراه نیست اگر بگوییم فراست و کارنامه ادبی و فعالیت های فرهنگی اش سندی است برای بررسی آنچه از آن به عنوان داستان دفاع مقدس و داستان انقلاب اسلامی و ادبیات دینی می توان نام برد.

آثار این نویسنده پیشکسوت، آیینه ای از روزگاری است که او تجربه اش می کند و همانا نوشته های درخورش، تجربه زیستی نویسنده است و نشان از حضورش در بزنگاه های مهم انقلاب اسلامی است.

نخل های بی سر فراست گزارشی داستانی است از مقوله تجاوز دشمن بعثی و ویرانی حاصل از حمایت های استکبار جهانی علیه انقلاب نوپای ایران اسلامی به تاریخ.

و مهم این که نخل های بی سر به نوعی آغازی بر ادبیاتی است که راوی دفاع و حماسه و مظلومیت خرمشهر است.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه از تجربه زیسته فراست در داستان هایش گفت و افزود: فراست در 23 سالگی نخ های بی سر را با لمس جنگ و ویرانی و دفاع از نزدیک می نویسد و از آن تاریخ تا به امروز، آثارش همواره نمود و بازتاب اتفاقات مهم تاریخ انقلاب اسلامی است.

حتی در آثاری نیز که جنبه های اجتماعی دارند، دردمندانه و متعهدانه و نقادانه بوده است.

وی ادامه داد: فراست به شهادت، کارنامه اش در تمام این سال ها دغدغه دین دارد و آنجا که باید از دینداران می نویسد و در بزنگاهی دیگر در داستان های اجتماعی اش به آسیب شناسی رفتارهای خارج از آرمان های انقلاب نیز می پردازد.

از همین روی، داستان های اجتماعی او مجال خوبی برای مطالعات جامعه شناختی خواهد بود.

با این اوصاف است که آثار و منش قاسمعلی فراست، تاریخ ساز و موثر می شود.

دردمندی او تنها در متن و آثار منتشر شده اش مستتر نیست، بلکه هرکجا که یک مدیر فرهنگی بوده است، نیز تاریخ ساز بوده و نیاز است تا جدای از بررسی آثارش به تحلیل و گزارش نقشمندی او در همراه و همدل کردن اهالی فرهنگ با انقلاب نیز همت گمارد.

حسینی پور اظهار داشت: شمار زیادی از اهل قلم و فرهنگ هستند که بر این رفاقت صحه می گذارند.

آن ها بیان می کنند که قاسمعلی فراست هرکجا که بوده است، شش دانگ حواسش به نویسندگان و اهالی فرهنگ بوده و مونس و همراه و غمخوار و رفیق شان مانده است.

دشوار است که نویسنده باشی و مدیر فرهنگی باشی و اندازه قاسمعلی فراست، در خلوت و جمع دوست داشتنی باشی.

وی شخصیت فراست را اینگونه تشریح کرد: قاسمعلی فراست، یک نویسنده خوب است و آثارش در گذر زمان براهمیت او صحه بیشتری می گذارند.

باشد تا بزرگداشت قاسمعلی فراست در عصر کتاب موسسه خانه کتاب در هفته کتاب و کتابخوانی، مقدمه ای باشد بربازخوانی روزگار مردی که به مانند دیارش گلپایگان، سرچشمه یی از صفا و خوبی هاست.

وچه نام و شهرت با معنایی دارند که در لغت نامه دهخدا گفته است فراست به معنی فهم و ادراک و زیرکی ودانایی است.

حسینی پور افزود: خوش خلقی و رواداری از مشخصه های شخصیتی او است وبه همین دلیل طیف وسیعی از افراد دوستش می دارند و با وی همنشین هستند و از وی انرژی می گیرند.

فراست، ساده و صمیمی و دوست داشتنی است و هرکسی که با وی همنشین شده مجذوب شخصیتش شده است.

خودش همیشه به من می گوید: ما دوتا روستایی هستیم.

تا اینجایش درست گفته است.

وجه مشترک هردوی ما همین است.

اما او روستازاده دانشمند است.

قصه ها و داستان هایش گرمی و صداقت سادگی و صمیمیت روستایی را دارد و به دل می نشیند.

فراست و ادبیاتی که وامدار آل احمد است سهیل محمودی، شاعر و نویسنده، معلم اول تمام نویسندگانی همچون قاسمعلی فراست را جلال آل احمد دانست و گفت: افرادی چون غلامحسین ساعدی، رضا براهنی، سیمین دانشور و آل احمد بودند که قلم را به دست نسل ما دادند تا آن تعهدی که در جای جای آثار آنها بود در روح فراست و هم نسلی های وی ریشه بدواند.

به عقیده وی؛ دو رمان زمین سوخته احمد محمود و نخل های بی سر که فراست آن ها را در اوج جوانی نوشت، تاثیری شگرف بر ادبیات و خوانندگان و جامعه گذاشت.

محمودی همچنین افزود: فراست با سعه صدری که داشت باعث ایجاد علاقه نسبت به فعالیت فرهنگی در میان افرادی همچون من در رسانه تلویزیون شد و در آن زمان افراد زیادی را به سوی این رسانه سوق داد.

فراست؛ اهل قلمی ساده و بی تکلف مجید قیصری، داستان نویس مهمترین ویژگی شاخص فراست را سادگی، صمیمیت و بی تکلفی وی دانست که در هیچ دوره از زندگی اش رنگ نباخت چه در دوران مدیریتی و و چه در دوران هایی که زندگی ساده ای داشت.

وی ادامه داد: آشنایی دهه 60 من با ادبیات داستانی دفاع مقدس با قلم فراست آغاز شد و زمانی که وی پرچم ادبیات جنگ را برافراشت کسی پیش از او در این حوزه نبود.

سیر تحول داستان های فراست؛ از جنگ تا آزادی خواهی محمد حنیف، نویسنده و پژوهشگر ادبی سیر تحول داستان ها و افکار فراست را در میان مضامین وی بررسی کرده و اظهار داشت: فراست در هر دوره از زندگی اش تاثیر پذیرفته و همه آنها در داستان هایش تاثیر گذاشته است.

وی یادآور شد: گرچه شهرت فراست به واسطه داستان هایش در حوزه دفاع مقدس است اما وی به مسائل اجتماعی نیز به خوبی پرداخته است.

حنیف؛ پرهیز از سودجویی، ایثار، تکریم انسان های آزادی خواه، تکریم جایگاه زنان و عشق را از جمله مهمترین مضامینی عنوان کرد که در جای جای داستان های فراست نمایان است.

توجه ویژه فراست به استعداد جوانان مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان فراست را فردی نرم خو و خندان برشمرد که توجه ویژه وی به جوانان در دوران مدیریتی اش باعث رشد و اعتماد به نفس نسل جوان شد.

وی وجود قاسمعلی فراست را سرمایه ای برای ادبیات و فرهنگ کشور دانست که به لطف وجود وی نه تنها ادبیات داستانی بلکه جوانان نیز رشد کردند.

در آیین بزرگداشت قاسمعلی فراست که در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد، از آخرین کتاب این نویسنده با عنوان غار آبی با حضور اهالی فرهنگ و علاقه مندان رونمایی شد.

بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از تاریخ 23 آبان ماه در سراسر کشور آغاز شده است و تا 30 آبان ماه ادامه دارد.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - کتاب - ادبیات دفاع مقدس - ادبیات - داستان - مقدس - دفاع - ادبیات داستانی - قاسمعلی فراست - کشور - کودکان - نویسندگان - خانه کتاب - بزرگداشت - نیکنام حسینی پور - نویسنده - داستانی - موسسه خانه کتاب - آثار - آیین - رمان - مردم - شیرینی - حوزه - داستان کوتاه - تاریخ - افکار - حسینی - دوران بلوغ - هفته کتاب

آخرین اخبار سرویس:
مدرکی که بازیگر زن مشهور از دستمزدش منتشر کرد/ عکس

مدرکی که بازیگر زن مشهور از دستمزدش منتشر کرد/ عکس

تقویم و اوقات شرعی بیست و یکم آذر شیراز + فیلم

بدترین فیلم های سینمای جهان + جزییات و تصاویر

آقاخانی: نون.خ از کرمانشاه استارت خورد

عکس بی نظیری که «علی اوجی» گرفت/ عکس

عکس بی نظیری که «علی اوجی» گرفت/ عکس

چهره عجیب الهام طهموری بدون آرایش / عکس

خلاصه داستان قسمت 66 سریال ترکی سیب ممنوعه

خلاصه داستان قسمت 67 سریال ترکی سیب ممنوعه

خلاصه داستان قسمت 68 سریال ترکی سیب ممنوعه

سخت ترین کاری که بازیگر مشهور پرسپولیسی انجام داد/ عکس

گلاره عباسی در اکران خصوصی فیلم خداحافظ دختر شیرازی (6 عکس)

حمیدگودرزی به تلویزیون برمی گردد + عکس

عکس 15 سال پیش «نگار جواهریان»

خوانندگی برای تیتراژ سریال ها خرید و فروش می شود!

عکس 15 سال پیش «نگار جواهریان»

فیلم/ خلاصه دیدار اتلیکو مادرید 2 لوکوموتیو صفر

فیلم/ دیدار یوونتوس 2 بایرلورکوزن صفر

موزه خصوصی سنگ و سنگواره در ایلام احداث می شود | اخبار ایران و جهان

سریال زندگی حضرت هاجر (س) ساخته می شود

فیلم/ سن ژرمن 5 -گالاتاسرای صفر

فیلم/ خلاصه دیدار بایرن مونیخ3 تاتنهام یک

حامد بهداد ازدواج کرد + عکس مراسم ازدواج و همسرش

بازیگر محبوب فیلم های مهران مدیری در راه جشنواره فجر

پخش اذان در کلیسایی در سوئد

آخرین اخبار از جشنواره سینما حقیقت / نمایش 50 فیلم ایرانی و خارجی در روز سوم

بازیگر محبوب فیلم های مهران مدیری در راه جشنواره فجر

شبنم قلی خانی در گذر زمان + عکس

عکس جدید فریبا نادری و دخترش

بهنوش طباطبایی با دکتر زیبایی اش+عکس

باران کوثری و همسرش+بیوگرافی و تصاویر جدید

فیلم های تلویزیون در تعطیلات/ نمایش «اجاره نشین ها» و «دختری با کفش های کتانی»

آذربایجان غربی چهارراه تمدنی ایران

حاشیه های جنسی خواننده پاپ/ محسن لرستانی به اعدام محکوم شد؟ +فیلم

سومین روز سیزدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت

دستمزد آناهیتا همتی در سال 96 /عکس

فیلم/خلاصه دیدار شاختار صفر -آتالانتا 3

فیلم های تلویزیون در تعطیلات/نمایش «اجاره نشین ها» و «دختری با کفش های کتانی»

باران کوثری و همسرش+بیوگرافی و تصاویر جدید

مسخره بازها به بهشت نمی روند

گوشگه گیری این روزهای بازیگر «ممنوعه»/ عکس

فیلم/ خلاصه دیدار دیناموزاگرب یک من سیتی 4

فیلم | «تو شهری که تو نیستی» با اجرای مرحوم شعبانخانی

بختیار صمدی شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز

گوشگه گیری این روزهای بازیگر «ممنوعه»/ عکس

فیلم | «توی شهری که تو نیستی» با اجرای مرحوم شعبانخانی

الناز شاکر دوست ازدواج کرد + تصاویر بیوگرافی

تمام دکور مجموعه «وارش» ساخته شد اما اکنون نابود شده است/ تغییر نام سریال به دلیل محتوای داستان انجام شد

موزه خصوصی سنگ و سنگواره در ایلام احداث می شود

عکس لورفته از مهناز افشار و گوگوش در خارج از کشور + عکس

فیلم/خلاصه بازی السد 3 هیانگن یک

معرفی بازیگران قسمت جدید «تنها در خانه»

حامد بهداد ازدواج کرد + عکس

هدیه گران بهای اریک اشپیتزر مارلین به موزه سینما

کنسرت «تراژدی ها» در تالار رودکی

جشنواره بین المللی سینما حقیقت

حامد بهداد ازدواج کرد + عکس مراسم ازدواج و همسرش

فاطمه معتمدآریا با «مجبوریم» در راه فجر 38/ عکس

فراخوان جشنواره منتقدان بازی های ویدیویی (ویگما) منتشر شد

جشنواره بین المللی سینما حقیقت

محمد مهدی پورعرب اکران ویژه فیلم سینمایی منطقه پرواز ممنوع در کرج

موزه خصوصی سنگ و سنگواره در ایلام احداث می شود

صحنه خنده دار در خیابان های هند سوژه جهانی شد+عکس

السا فیروز آذر در اکران خصوصی فیلم خداحافظ دختر شیرازی (4 عکس)

توضیح مجری طرح «شام ایرانی» درباره انتشار عکس لو رفته از بازیگران

دو خبر از جشنواره تئاتر فجر

حسین یاری و دخترش در اکران خصوصی فیلم خداحافظ دختر شیرازی (4 عکس)

شروع پخش برنامه شامگاهی شبکه هفت سیما از اول دی ماه

تعداد بینندگان فیلم The Irishman در نتفلیکس به 26.4 میلیون نفر رسید

دستمزد آناهیتا همتی در سال 96 /عکس

آخرین وضعیت نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی

یک کامیون غروب به «سینما آی فیلم» رسید

پخش سریال «لژیونر» در آی فیلم

جایزه ویژه زبان فارسی به جشنواره فیلم فجر 98 اضافه شد

دستمزد آناهیتا همتی در سال 96 /عکس

ذکاوت عجیب فیل حین عبور از گیت خط راه آهن+ فیلم

یک اتفاق بزرگ هنری در تهران: آثار هنرمندان برجسته به نفع بیماران مستمند فروخته می شود

آخرین وضعیت نورعلی تابنده، قطب دراویش

«دماغ» فرزاد مؤتمن در قاب آی فیلم

موزه خصوصی سنگ و سنگواره در ایلام احداث می شود

یک اتفاق بزرگ هنری در تهران: هنرمندان برجسته به نفع بیماران مستمند فروخته می شود

معرفی سریال وارش+ عکس و بیوگرافی بازیگران

جان تراولتا از فیلم تارانتینو سوتی گرفت!

آغاز ثبت نام اصحاب رسانه و منتقدان جشنواره فیلم فجر از 23 آذر

نمایشگاه جوان ایرانی

مهران رجبی و همسرش +بیوگرافی و تصاویر

پشت پرده رسوایی جنسی مدیر فاکس نیوز / خانم بازیگر افشاگری می کند

آغاز ثبت نام اصحاب رسانه و منتقدان جشنواره فیلم فجر از 23 آذر

فیلم/ درگیری هواداران سن ژرمن و گالاتاسرای در پاریس

موزه سینما میزبان میهمانان خارجی جشنواره حقیقت شد

آخرین وضعیت نورعلی تابنده

فیلم/ شگرد های «سلطان» فرار از استیضاح

الهام طهموری بازیگر سریال وارش+تصاویر جدید

قصری با دیوارهای قرمز سرگذشتی بر فیلم های توقیفی

الهام طهموری بازیگر سریال وارش+تصاویر جدید

توبه از عشق با لیلا و حامد؟!

تکذیب خبر درگذشت نورعلی تابنده

انتخاب بدترین فیلم های سال از نظر منتقدین «ورایتی»

بدترین فیلم های سینمایی 2019

غریبگی با کتاب، از مصیبت های کشور است

غریبگی با کتاب، از مصیبت های کشور است