مطالب مرتبط:
اهدای 150 هزار جلد کتاب به مناطق محروم کشور
راه اندازی پویش اهدای کتاب به روستاهای کشور
نمایشگاه های کتاب استانی به شهرهای شمالی کشور رسید
نمایشگاه های کتاب استانی به شهرهای شمالی کشور رسید
پرفروش شدن مشکوک کتاب پسر دونالد ترامپ
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آبان 1398 ساعت 19:012019-11-16فرهنگي

دوری از کتاب، از مصیبت های کشور است


ایرنا- نویسنده ادبیات داستانی دفاع مقدس یکی از مصیبت های کشور و مردمش را دوری از کتاب عنوان کرد و گفت: در این کشور آن قدر کار واجب داریم که کتاب و کودکان و ساختن ذهن آنها واجب نیست و این درحالیست که اگر کودکان شیرینی کتاب را دریابند آن را هیچگاه رها نخواهند کرد.

- آیین بزرگداشت قاسمعلی فراست نویسنده ادبیات داستانی دفاع مقدس، به همت خانه کتاب در سومین روز هفته کتاب برگزار شد.

فراست ضمن قدردانی از این برنامه، این بزرگداشت را فرصتی برای گردهمایی اهالی قلم دانست و گفت: نام من بهانه ای بود تا قلم را ارج بنهیم.

وی در خصوص سیر تحول افکار و داستان هایش گفت: زمانی که داستان نخل های بی سر را نوشتم اعتقاد راسخ به آن داشتم و دغدغه ام بودن کنار مردم در روزهای جنگ ود و اکنون با گذر روزها افکار من نیز تغییر یافته چرا که به گفته امام شیعیان نباید هیچ روز فراست همانند روز قبلش می بود.

فراست در ادامه یکی از مصیبت های کشور و مردمش را دوری از کتاب عنوان کرد و گفت: در این کشور آن قدر کار واجب داریم که کتاب و کودکان و ساختن ذهن آنها واجب نیست و این درحالیست که اگر کودکان شیرینی کتاب را دریابند آن را هیچگاه رها نخواهند کرد.

آثار فراست، آیینه ای از روزگاری است که او تجربه اش می کند نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب نیز در این آیین گفت: ادبیات، در تاریخ هر ملتی بیانگر حقایق، رخدادها، خوشی ها، ناخوشی ها و حماسه های انکارناپذیر آن کشور است.

ادبیات دفاع مقدس که بر آمده از تاریخ معاصر ایران است، دربرگیرنده دوره درخشانی از عصر ماست.

البته این ادبیات هنوز نوپاست اما نه به معنای ناکام بودن و برای رسیدن به دوران بلوغ باید ادوار و زمان های طولانی را سپری کند.

وی ادامه داد: نویسندگان مطرحی در زمینه ادبیات دفاع مقدس قلم زده و تلاش می‏ کنند تا بر غنای آن بیفزایند؛ که البته آثار خلق شده، نشان از موفقیت این گروه دارد؛ هرچند هنوز علیرغم اینکه دفاع مقدس ما، سوژه های ناب و قابل پرداخت زیادی دارد و یک گنج ناب و هنوز بکر مانده است، متأسفانه در حوزه داستان کوتاه و رمان دچار نقصان هستیم و نیاز به رمان های ماندگار و خواندنی در این حوزه کاملا مشهود است و هنوز مانده است تا شاهکاری نوشته شود.

حسینی پور ادامه داد: به راستی قاسمعلی فراست از نویسندگان خلاقی است که اغلب کتاب هایش در حوزه انقلاب و دفاع مقدس است و بُن مایه های دینی و اجتماعی در این آثار وجود دارد.

او با رمان نخل های بی سر از آغازگران جدی ادبیات دفاع مقدس است.

وی افزود: فراست با کتاب زندگی می کند و کتاب هایش پاره تن او هستند و نقش فرزندانش را دارند.

تاکنون حدود چهار هزار و 522 صفحه کتاب نوشته است.

کتاب گلاب خانم با 9 نوبت چاپ بیشتر خوانده شده است و روزهای برفی با 8 نوبت و افطار با 5 نوبت چاپ در جایگاه های بعدی قرار دارد.

وی ادامه داد: بیراه نیست اگر بگوییم فراست و کارنامه ادبی و فعالیت های فرهنگی اش سندی است برای بررسی آنچه از آن به عنوان داستان دفاع مقدس و داستان انقلاب اسلامی و ادبیات دینی می توان نام برد.

آثار این نویسنده پیشکسوت، آیینه ای از روزگاری است که او تجربه اش می کند و همانا نوشته های درخورش، تجربه زیستی نویسنده است و نشان از حضورش در بزنگاه های مهم انقلاب اسلامی است.

نخل های بی سر فراست گزارشی داستانی است از مقوله تجاوز دشمن بعثی و ویرانی حاصل از حمایت های استکبار جهانی علیه انقلاب نوپای ایران اسلامی به تاریخ.

و مهم این که نخل های بی سر به نوعی آغازی بر ادبیاتی است که راوی دفاع و حماسه و مظلومیت خرمشهر است.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه از تجربه زیسته فراست در داستان هایش گفت و افزود: فراست در 23 سالگی نخ های بی سر را با لمس جنگ و ویرانی و دفاع از نزدیک می نویسد و از آن تاریخ تا به امروز، آثارش همواره نمود و بازتاب اتفاقات مهم تاریخ انقلاب اسلامی است.

حتی در آثاری نیز که جنبه های اجتماعی دارند، دردمندانه و متعهدانه و نقادانه بوده است.

وی ادامه داد: فراست به شهادت، کارنامه اش در تمام این سال ها دغدغه دین دارد و آنجا که باید از دینداران می نویسد و در بزنگاهی دیگر در داستان های اجتماعی اش به آسیب شناسی رفتارهای خارج از آرمان های انقلاب نیز می پردازد.

از همین روی، داستان های اجتماعی او مجال خوبی برای مطالعات جامعه شناختی خواهد بود.

با این اوصاف است که آثار و منش قاسمعلی فراست، تاریخ ساز و موثر می شود.

دردمندی او تنها در متن و آثار منتشر شده اش مستتر نیست، بلکه هرکجا که یک مدیر فرهنگی بوده است، نیز تاریخ ساز بوده و نیاز است تا جدای از بررسی آثارش به تحلیل و گزارش نقشمندی او در همراه و همدل کردن اهالی فرهنگ با انقلاب نیز همت گمارد.

حسینی پور اظهار داشت: شمار زیادی از اهل قلم و فرهنگ هستند که بر این رفاقت صحه می گذارند.

آن ها بیان می کنند که قاسمعلی فراست هرکجا که بوده است، شش دانگ حواسش به نویسندگان و اهالی فرهنگ بوده و مونس و همراه و غمخوار و رفیق شان مانده است.

دشوار است که نویسنده باشی و مدیر فرهنگی باشی و اندازه قاسمعلی فراست، در خلوت و جمع دوست داشتنی باشی.

وی شخصیت فراست را اینگونه تشریح کرد: قاسمعلی فراست، یک نویسنده خوب است و آثارش در گذر زمان براهمیت او صحه بیشتری می گذارند.

باشد تا بزرگداشت قاسمعلی فراست در عصر کتاب موسسه خانه کتاب در هفته کتاب و کتابخوانی، مقدمه ای باشد بربازخوانی روزگار مردی که به مانند دیارش گلپایگان، سرچشمه یی از صفا و خوبی هاست.

وچه نام و شهرت با معنایی دارند که در لغت نامه دهخدا گفته است فراست به معنی فهم و ادراک و زیرکی ودانایی است.

حسینی پور افزود: خوش خلقی و رواداری از مشخصه های شخصیتی او است وبه همین دلیل طیف وسیعی از افراد دوستش می دارند و با وی همنشین هستند و از وی انرژی می گیرند.

فراست، ساده و صمیمی و دوست داشتنی است و هرکسی که با وی همنشین شده مجذوب شخصیتش شده است.

خودش همیشه به من می گوید: ما دوتا روستایی هستیم.

تا اینجایش درست گفته است.

وجه مشترک هردوی ما همین است.

اما او روستازاده دانشمند است.

قصه ها و داستان هایش گرمی و صداقت سادگی و صمیمیت روستایی را دارد و به دل می نشیند.

فراست و ادبیاتی که وامدار آل احمد است سهیل محمودی، شاعر و نویسنده، معلم اول تمام نویسندگانی همچون قاسمعلی فراست را جلال آل احمد دانست و گفت: افرادی چون غلامحسین ساعدی، رضا براهنی، سیمین دانشور و آل احمد بودند که قلم را به دست نسل ما دادند تا آن تعهدی که در جای جای آثار آنها بود در روح فراست و هم نسلی های وی ریشه بدواند.

به عقیده وی؛ دو رمان زمین سوخته احمد محمود و نخل های بی سر که فراست آن ها را در اوج جوانی نوشت، تاثیری شگرف بر ادبیات و خوانندگان و جامعه گذاشت.

محمودی همچنین افزود: فراست با سعه صدری که داشت باعث ایجاد علاقه نسبت به فعالیت فرهنگی در میان افرادی همچون من در رسانه تلویزیون شد و در آن زمان افراد زیادی را به سوی این رسانه سوق داد.

فراست؛ اهل قلمی ساده و بی تکلف مجید قیصری، داستان نویس مهمترین ویژگی شاخص فراست را سادگی، صمیمیت و بی تکلفی وی دانست که در هیچ دوره از زندگی اش رنگ نباخت چه در دوران مدیریتی و و چه در دوران هایی که زندگی ساده ای داشت.

وی ادامه داد: آشنایی دهه 60 من با ادبیات داستانی دفاع مقدس با قلم فراست آغاز شد و زمانی که وی پرچم ادبیات جنگ را برافراشت کسی پیش از او در این حوزه نبود.

سیر تحول داستان های فراست؛ از جنگ تا آزادی خواهی محمد حنیف، نویسنده و پژوهشگر ادبی سیر تحول داستان ها و افکار فراست را در میان مضامین وی بررسی کرده و اظهار داشت: فراست در هر دوره از زندگی اش تاثیر پذیرفته و همه آنها در داستان هایش تاثیر گذاشته است.

وی یادآور شد: گرچه شهرت فراست به واسطه داستان هایش در حوزه دفاع مقدس است اما وی به مسائل اجتماعی نیز به خوبی پرداخته است.

حنیف؛ پرهیز از سودجویی، ایثار، تکریم انسان های آزادی خواه، تکریم جایگاه زنان و عشق را از جمله مهمترین مضامینی عنوان کرد که در جای جای داستان های فراست نمایان است.

توجه ویژه فراست به استعداد جوانان مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان فراست را فردی نرم خو و خندان برشمرد که توجه ویژه وی به جوانان در دوران مدیریتی اش باعث رشد و اعتماد به نفس نسل جوان شد.

وی وجود قاسمعلی فراست را سرمایه ای برای ادبیات و فرهنگ کشور دانست که به لطف وجود وی نه تنها ادبیات داستانی بلکه جوانان نیز رشد کردند.

در آیین بزرگداشت قاسمعلی فراست که در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد، از آخرین کتاب این نویسنده با عنوان غار آبی با حضور اهالی فرهنگ و علاقه مندان رونمایی شد.

بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از تاریخ 23 آبان ماه در سراسر کشور آغاز شده است و تا 30 آبان ماه ادامه دارد.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - کتاب - ادبیات دفاع مقدس - ادبیات - داستان - مقدس - دفاع - ادبیات داستانی - قاسمعلی فراست - کشور - کودکان - نویسندگان - خانه کتاب - بزرگداشت - نیکنام حسینی پور - نویسنده - داستانی - موسسه خانه کتاب - آثار - آیین - رمان - مردم - شیرینی - حوزه - داستان کوتاه - تاریخ - افکار - حسینی - دوران بلوغ - هفته کتاب

آخرین اخبار سرویس:
عکس| گریم بازیگر مطرح ترکیه ای در نقش پسر سختگیر مولانا

احمد مهران فر در فصل ششم پایتخت +عکس

لو رفتن رابطه و فرزند نامشروع اندر در سریال ترکی سیب ممنوعه

فیلم | درد دل های معترضان با پلیس

زمان دقیق پخش و تکرار سریال لطفا دور نزنیم از شبکه آی فیلم

وقتی حامد بهداد ادای ضحاک را درآورد! +عکس

میرطاهر مظلومی به نون.خ پیوست

چهره زیبای خانم بازیگر مشهور + عکس

آیا اکران نشدن فیلم سگ ها دیشب نخوابیده اند در ایران حقیقت دارد؟

نخستین تصویر از باران کوثری در «عامه پسند»

فیلم| افشاگری شاهدان عینی از واقعیت حادثه سقز

معافیت ستاره های هنری (سلبریتی ها) و نقره داغ اهل فرهنگ

اسراری از گورستان جن ها در ایران

تصاویر بوران کوزوم بازیگر «مست عشق» منتشر شد

فیلم| در چشمانم نگاه کن

مسئول تولید مشترک شبکه «آرته» فرانسه به تهران سفر می کند

معافیت ستاره های هنری (سلبریتی ها) و نقره داغ اهل فرهنگ

صندوق اعتباری هنر از کارآفرینان حوزه فرهنگ و هنر حمایت می کند

عارضه قلبی شاعر نامدار | مصطفی رحماندوست در بیمارستان بستری شد

رضا یزدانی برای انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» خواند

خداحافظی احسان کریمی از همکاری با صدا و سیما + عکس

تازه ترین تصاویر «مست عشق» منتشر شد

نخستین تصویر از باران کوثری در «عامه پسند»

چرا خشایار اعتمادی از دنیای موسیقی خداحافظی کرد؟

از تصویر پسر لجباز مولانا رونمایی شد/ اولین تصویر از پسر دوم پارسا پیروزفر در «مست عشق»

تازه ترین تصاویر «مست عشق» منتشر شد

عکس های بازیگر نقش مژگان در هست و نیست + بیوگرافی

اولین تصاویر منتشر شده از بازیگر مطرح ترکیه ای فیلم «مست عشق»

وقتی حامد بهداد ادای ضحاک را درآورد+عکس

بازیگر نقش آرویک در سریال گیله وا کیست ؟ + عکس ها و اینستاگرام

بازگیر نقش جوکر + لیست بازیگران جوکر و بیوگرافی و عکس

باران کوثری در یکی از تولیدات مستقل سینمای ایران/ همبازی «هوتن شکیبا» در «عامه پسند» مشخص شد

چرا خشایار اعتمادی از دنیای موسیقی خداحافظی کرد؟

خلاصه داستان سریال «وارش»+ ویدیو

بازیگر نقش حرمله + زندگینامه مصاحبه محل تولد و عکس

اولین تصاویر منتشر شده از بازیگر مطرح ترکیه ای فیلم «مست عشق»

مهران غفوریان و همسرش در مراسم + عکس

«مطرب» همچنان صدرنشین تازه ترین آمار فروش فیلم های سینمایی

تازه ترین تصاویر «مست عشق» منتشر شد

زورگیری ناجوانمردانه از یک زن در اهواز+ فیلم

توییت مجری مشهور و انصراف از همکاری با صدا و سیما

تصویر در آغوش کشیدن ابراهیم حامدی توسط مهناز افشار

زندگینامه حسین منزوی و آشنایی با آثار و ویژگی شعرهایش

بوراک توزکوپاران در نقش پسر بزرگ مولانا و شباهتش به پارسا پیروز فر

مهران غفوریان و همسرش در مراسم + عکس

مکان جشنواره سینما حقیقت «موزه سینما» و پردیس سینمایی «چارسو» انتخاب شد

تازه ترین تصاویر «مست عشق» منتشر شد

لوگوی «گورکن» رونمایی شد

لوگوی «گورکن» رونمایی شد

خواهر شاهرخ استخری در تولد بازیگر مشهور + عکس

جشن هفته معلولین در شاهرود

خواهر شاهرخ استخری در تولد بازیگر مشهور + عکس

جشنواره سراسری تئاتر بچه های مسجد

برنده جایزه بوکر: چقدر سریع و راحت نام من را از تاریخ حذف کردند

ناگفته های آبیار از واکنش مخاطبان خارجی «شبی که ماه کامل شد»

تازه ترین تصاویر «مست عشق» منتشر شد

از شبکه نمایش ببینید | مروری بر فیلم های شاخص رابرت ردفورد

نخستین تصویر از باران کوثری در «عامه پسند»

فقر اطلاعاتی مشکلی برای خدمات رسانی صندوق اعتباری هنر

بیوگرافی آلما اسکویی + تاریخ تولد اینستاگرام و همسرش

چهره زیبای خانم بازیگر مشهور + عکس

خبر جدید از «مست عشق» حسن فتحی

خبر جدید از «مست عشق» حسن فتحی

راز لباس معروف آدری هپبورن در «صبحانه در تیفانی»

انتشار عکسی از باران کوثری در «عامه پسند»

عکس | گریم بازیگر ترکیه ای در نقش پسر سختگیر و زودرنج مولانا

پاسخ تند یک مداح به خواننده لس آنجلسی+فیلم

فیلم| تهران بو دستشویی می ده

حاشیه های برخورد عجیب مجری بی بی سی با برنده بوکر 2019 میلادی

بهترین فیلم های 2019 کدامند؟/ از «جوکر» تا «ایرلندی»

جشنواره ملی اقوام و عشایر ایرانی

عکس | گریم بازیگر ترکیه ای در نقش پسر سختگیر و زودرنج مولانا

نخستین جشنواره فرهنگی و ورزشی «شکوه پیوند» برگزار شد/ ببینید

فیلم/»زیر سقف آسمان»؛ روایتی از شهدای مدافع امنیت

تازه ترین حرکت ضدملی چهره های هنری/ آیا وسوسه شبکه سعودی پشت پرده تحریم صداوسیماست؟

تصاویر بوران کوزوم بازیگر مست عشق منتشر شد

اندر احوالات شاعرانه خانم بازیگر

هنر انقلاب اسلامی از بچه های مسجد آغاز شده است

ابوالقاسم اشرف الکتابی درگذشت

نمایشگاه «خط مهربانی» به خط پایان رسید

تولد فانتزی بهاره رهنما +عکس

اولین تصویر از باران کوثری در «عامه پسند»

«خانه پدری» را در طول اکران چند نفر دیدند؟

تصاویر / جشنواره ملی اقوام و عشایر ایرانی

استایل پاییزه خانم بازیگر زیبا + عکس

استایل پاییزه خانم بازیگر زیبا + عکس

«خانه پدری» را در طول اکران چند نفر دیدند؟

معضل «بازیگران فست فودی» در تئاتر/ وقتی اولویت با کار «آسان» است!

آمار فروش فیلم های سینمایی در حال اکران/ «مطرب» 19 میلیاردی شد

عکس/ تئاتر خواهر عشق

گیشه سینماها تکان خورد

پرویز پرستویی و پسرش در اکران خصوصی مطرب + عکس

افتتاح نمایشگاه عکس هنر معاصر سرزمینم در اصفهان

استایل مجلسی و خاص خانم بازیگر + عکس

نویسنده نام آشنای ادبیات در بیمارستان بستری شد

اکران خصوصی فیلم مطرب / گزارش تصویری

نامزدهای «گلدن گلوب 2020» دوشنبه معرفی می شوند

«سگ ها دیشب نخوابیده اند» در پی اکران خارجی/ در «فجر» بازنده ایم!

خواننده 27 ساله به طور ناگهانی درگذشت+عکس

فیلم | ماشینی که چهار پهپاد دارد!

دوری از کتاب، از مصیبت های کشور است

دوری از کتاب، از مصیبت های کشور است