مطالب مرتبط:
اهدای 150 هزار جلد کتاب به مناطق محروم کشور
راه اندازی پویش اهدای کتاب به روستاهای کشور
نمایشگاه های کتاب استانی به شهرهای شمالی کشور رسید
نمایشگاه های کتاب استانی به شهرهای شمالی کشور رسید
پرفروش شدن مشکوک کتاب پسر دونالد ترامپ
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آبان 1398 ساعت 19:012019-11-16فرهنگي

دوری از کتاب، از مصیبت های کشور است


ایرنا- نویسنده ادبیات داستانی دفاع مقدس یکی از مصیبت های کشور و مردمش را دوری از کتاب عنوان کرد و گفت: در این کشور آن قدر کار واجب داریم که کتاب و کودکان و ساختن ذهن آنها واجب نیست و این درحالیست که اگر کودکان شیرینی کتاب را دریابند آن را هیچگاه رها نخواهند کرد.

- آیین بزرگداشت قاسمعلی فراست نویسنده ادبیات داستانی دفاع مقدس، به همت خانه کتاب در سومین روز هفته کتاب برگزار شد.

فراست ضمن قدردانی از این برنامه، این بزرگداشت را فرصتی برای گردهمایی اهالی قلم دانست و گفت: نام من بهانه ای بود تا قلم را ارج بنهیم.

وی در خصوص سیر تحول افکار و داستان هایش گفت: زمانی که داستان نخل های بی سر را نوشتم اعتقاد راسخ به آن داشتم و دغدغه ام بودن کنار مردم در روزهای جنگ ود و اکنون با گذر روزها افکار من نیز تغییر یافته چرا که به گفته امام شیعیان نباید هیچ روز فراست همانند روز قبلش می بود.

فراست در ادامه یکی از مصیبت های کشور و مردمش را دوری از کتاب عنوان کرد و گفت: در این کشور آن قدر کار واجب داریم که کتاب و کودکان و ساختن ذهن آنها واجب نیست و این درحالیست که اگر کودکان شیرینی کتاب را دریابند آن را هیچگاه رها نخواهند کرد.

آثار فراست، آیینه ای از روزگاری است که او تجربه اش می کند نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب نیز در این آیین گفت: ادبیات، در تاریخ هر ملتی بیانگر حقایق، رخدادها، خوشی ها، ناخوشی ها و حماسه های انکارناپذیر آن کشور است.

ادبیات دفاع مقدس که بر آمده از تاریخ معاصر ایران است، دربرگیرنده دوره درخشانی از عصر ماست.

البته این ادبیات هنوز نوپاست اما نه به معنای ناکام بودن و برای رسیدن به دوران بلوغ باید ادوار و زمان های طولانی را سپری کند.

وی ادامه داد: نویسندگان مطرحی در زمینه ادبیات دفاع مقدس قلم زده و تلاش می‏ کنند تا بر غنای آن بیفزایند؛ که البته آثار خلق شده، نشان از موفقیت این گروه دارد؛ هرچند هنوز علیرغم اینکه دفاع مقدس ما، سوژه های ناب و قابل پرداخت زیادی دارد و یک گنج ناب و هنوز بکر مانده است، متأسفانه در حوزه داستان کوتاه و رمان دچار نقصان هستیم و نیاز به رمان های ماندگار و خواندنی در این حوزه کاملا مشهود است و هنوز مانده است تا شاهکاری نوشته شود.

حسینی پور ادامه داد: به راستی قاسمعلی فراست از نویسندگان خلاقی است که اغلب کتاب هایش در حوزه انقلاب و دفاع مقدس است و بُن مایه های دینی و اجتماعی در این آثار وجود دارد.

او با رمان نخل های بی سر از آغازگران جدی ادبیات دفاع مقدس است.

وی افزود: فراست با کتاب زندگی می کند و کتاب هایش پاره تن او هستند و نقش فرزندانش را دارند.

تاکنون حدود چهار هزار و 522 صفحه کتاب نوشته است.

کتاب گلاب خانم با 9 نوبت چاپ بیشتر خوانده شده است و روزهای برفی با 8 نوبت و افطار با 5 نوبت چاپ در جایگاه های بعدی قرار دارد.

وی ادامه داد: بیراه نیست اگر بگوییم فراست و کارنامه ادبی و فعالیت های فرهنگی اش سندی است برای بررسی آنچه از آن به عنوان داستان دفاع مقدس و داستان انقلاب اسلامی و ادبیات دینی می توان نام برد.

آثار این نویسنده پیشکسوت، آیینه ای از روزگاری است که او تجربه اش می کند و همانا نوشته های درخورش، تجربه زیستی نویسنده است و نشان از حضورش در بزنگاه های مهم انقلاب اسلامی است.

نخل های بی سر فراست گزارشی داستانی است از مقوله تجاوز دشمن بعثی و ویرانی حاصل از حمایت های استکبار جهانی علیه انقلاب نوپای ایران اسلامی به تاریخ.

و مهم این که نخل های بی سر به نوعی آغازی بر ادبیاتی است که راوی دفاع و حماسه و مظلومیت خرمشهر است.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه از تجربه زیسته فراست در داستان هایش گفت و افزود: فراست در 23 سالگی نخ های بی سر را با لمس جنگ و ویرانی و دفاع از نزدیک می نویسد و از آن تاریخ تا به امروز، آثارش همواره نمود و بازتاب اتفاقات مهم تاریخ انقلاب اسلامی است.

حتی در آثاری نیز که جنبه های اجتماعی دارند، دردمندانه و متعهدانه و نقادانه بوده است.

وی ادامه داد: فراست به شهادت، کارنامه اش در تمام این سال ها دغدغه دین دارد و آنجا که باید از دینداران می نویسد و در بزنگاهی دیگر در داستان های اجتماعی اش به آسیب شناسی رفتارهای خارج از آرمان های انقلاب نیز می پردازد.

از همین روی، داستان های اجتماعی او مجال خوبی برای مطالعات جامعه شناختی خواهد بود.

با این اوصاف است که آثار و منش قاسمعلی فراست، تاریخ ساز و موثر می شود.

دردمندی او تنها در متن و آثار منتشر شده اش مستتر نیست، بلکه هرکجا که یک مدیر فرهنگی بوده است، نیز تاریخ ساز بوده و نیاز است تا جدای از بررسی آثارش به تحلیل و گزارش نقشمندی او در همراه و همدل کردن اهالی فرهنگ با انقلاب نیز همت گمارد.

حسینی پور اظهار داشت: شمار زیادی از اهل قلم و فرهنگ هستند که بر این رفاقت صحه می گذارند.

آن ها بیان می کنند که قاسمعلی فراست هرکجا که بوده است، شش دانگ حواسش به نویسندگان و اهالی فرهنگ بوده و مونس و همراه و غمخوار و رفیق شان مانده است.

دشوار است که نویسنده باشی و مدیر فرهنگی باشی و اندازه قاسمعلی فراست، در خلوت و جمع دوست داشتنی باشی.

وی شخصیت فراست را اینگونه تشریح کرد: قاسمعلی فراست، یک نویسنده خوب است و آثارش در گذر زمان براهمیت او صحه بیشتری می گذارند.

باشد تا بزرگداشت قاسمعلی فراست در عصر کتاب موسسه خانه کتاب در هفته کتاب و کتابخوانی، مقدمه ای باشد بربازخوانی روزگار مردی که به مانند دیارش گلپایگان، سرچشمه یی از صفا و خوبی هاست.

وچه نام و شهرت با معنایی دارند که در لغت نامه دهخدا گفته است فراست به معنی فهم و ادراک و زیرکی ودانایی است.

حسینی پور افزود: خوش خلقی و رواداری از مشخصه های شخصیتی او است وبه همین دلیل طیف وسیعی از افراد دوستش می دارند و با وی همنشین هستند و از وی انرژی می گیرند.

فراست، ساده و صمیمی و دوست داشتنی است و هرکسی که با وی همنشین شده مجذوب شخصیتش شده است.

خودش همیشه به من می گوید: ما دوتا روستایی هستیم.

تا اینجایش درست گفته است.

وجه مشترک هردوی ما همین است.

اما او روستازاده دانشمند است.

قصه ها و داستان هایش گرمی و صداقت سادگی و صمیمیت روستایی را دارد و به دل می نشیند.

فراست و ادبیاتی که وامدار آل احمد است سهیل محمودی، شاعر و نویسنده، معلم اول تمام نویسندگانی همچون قاسمعلی فراست را جلال آل احمد دانست و گفت: افرادی چون غلامحسین ساعدی، رضا براهنی، سیمین دانشور و آل احمد بودند که قلم را به دست نسل ما دادند تا آن تعهدی که در جای جای آثار آنها بود در روح فراست و هم نسلی های وی ریشه بدواند.

به عقیده وی؛ دو رمان زمین سوخته احمد محمود و نخل های بی سر که فراست آن ها را در اوج جوانی نوشت، تاثیری شگرف بر ادبیات و خوانندگان و جامعه گذاشت.

محمودی همچنین افزود: فراست با سعه صدری که داشت باعث ایجاد علاقه نسبت به فعالیت فرهنگی در میان افرادی همچون من در رسانه تلویزیون شد و در آن زمان افراد زیادی را به سوی این رسانه سوق داد.

فراست؛ اهل قلمی ساده و بی تکلف مجید قیصری، داستان نویس مهمترین ویژگی شاخص فراست را سادگی، صمیمیت و بی تکلفی وی دانست که در هیچ دوره از زندگی اش رنگ نباخت چه در دوران مدیریتی و و چه در دوران هایی که زندگی ساده ای داشت.

وی ادامه داد: آشنایی دهه 60 من با ادبیات داستانی دفاع مقدس با قلم فراست آغاز شد و زمانی که وی پرچم ادبیات جنگ را برافراشت کسی پیش از او در این حوزه نبود.

سیر تحول داستان های فراست؛ از جنگ تا آزادی خواهی محمد حنیف، نویسنده و پژوهشگر ادبی سیر تحول داستان ها و افکار فراست را در میان مضامین وی بررسی کرده و اظهار داشت: فراست در هر دوره از زندگی اش تاثیر پذیرفته و همه آنها در داستان هایش تاثیر گذاشته است.

وی یادآور شد: گرچه شهرت فراست به واسطه داستان هایش در حوزه دفاع مقدس است اما وی به مسائل اجتماعی نیز به خوبی پرداخته است.

حنیف؛ پرهیز از سودجویی، ایثار، تکریم انسان های آزادی خواه، تکریم جایگاه زنان و عشق را از جمله مهمترین مضامینی عنوان کرد که در جای جای داستان های فراست نمایان است.

توجه ویژه فراست به استعداد جوانان مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان فراست را فردی نرم خو و خندان برشمرد که توجه ویژه وی به جوانان در دوران مدیریتی اش باعث رشد و اعتماد به نفس نسل جوان شد.

وی وجود قاسمعلی فراست را سرمایه ای برای ادبیات و فرهنگ کشور دانست که به لطف وجود وی نه تنها ادبیات داستانی بلکه جوانان نیز رشد کردند.

در آیین بزرگداشت قاسمعلی فراست که در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد، از آخرین کتاب این نویسنده با عنوان غار آبی با حضور اهالی فرهنگ و علاقه مندان رونمایی شد.

بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از تاریخ 23 آبان ماه در سراسر کشور آغاز شده است و تا 30 آبان ماه ادامه دارد.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - کتاب - ادبیات دفاع مقدس - ادبیات - داستان - مقدس - دفاع - ادبیات داستانی - قاسمعلی فراست - کشور - کودکان - نویسندگان - خانه کتاب - بزرگداشت - نیکنام حسینی پور - نویسنده - داستانی - موسسه خانه کتاب - آثار - آیین - رمان - مردم - شیرینی - حوزه - داستان کوتاه - تاریخ - افکار - حسینی - دوران بلوغ - هفته کتاب

آخرین اخبار سرویس:
ویدیو| استراماچونی: خلیل زاده دروغ می گوید، من از دروغ بیزارم

بیوگرافی مریم مومن؛ عکس های مریم مومن و همسرش (فخرالزمان بانوی عمارت)

تورج شعبانخانی درگذشت

اعزام منتخبان جشنواره قرآنی مدهامتان به مرحله کشوری

حسام منظور و همسرش + بیوگرافی و تصاویر جدید

حسام منظور در نقش همنشین مولانا در«مست عشق» +عکس

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

اجتماع مورچه ای منحصربه فرد+ عکس

عکس لورفته و منشوری از سردار ازمون و همسرش در استخر شخصی + عکس

روایتی از تروریست های داعش در اسارت بختیاری ها

فیلم| زره پوش شدن بانک ها بعد از اعتراضات بنزینی

فیلم/ 5 گل برتر ماه نوامبر لالیگا ؛ خبری از بارسا و رئال نیست

بازیگر نقش الناز در هست نیست + عکس و همسرش بیوگرافی

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

فهرست کامل نامزدهای «گلدن گلوب2020» اعلام شد

تورج شعبانخانی؛ آهنگساز مطرح درگذشت | بشنوید: بهار بهار چه اسم آشنایی ...

بازیگر نقش اوس موسی کیست ؟ + بیوگرافی و عکس

الهام طهموری بازیگر نقش وارش در سریال وارش کیست؟ / عکس

تورج شعبانخانی، موسیقیدان پیشکسوت درگذشت

معرفی برترین های نخستین جشنواره شاهنامه خوانی استان

بیمه تکمیلی برای 26 هزار هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار کشور برقرار شد

فیلم/ بهترین گل های یوونتوس در ماه نوامبر

تورج شعبانخانی دار فانی را وداع گفت

اعزام منتخبان قرآنی اردبیل به جشنواره ملی «مدهامتان»

«داستان ازدواج» رکورددار گلدن گلوب 2020/جای خالی «رابرت دنیرو» در فهرست نامزد ها

تورج شعبانخانی درگذشت | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

فیلم/ بهترین گل های یوونتوس در ماه نوامبر

تورج شعبانخانی درگذشت

10 روز با عکاسان ایران به کار خود پایان داد

شروع ناموفق «خداحافظ دختر شیرازی» در گیشه سینماها

رونمایی از گریم فاطمه معتمد آریا در «مجبوریم»

عکس های بازیگران سریال حکایت های کمال (98)

تورج شعبانخانی درگذشت

چه برنامه ای جایگزین سریال فوق لیسانسه ها خواهد شد ؟

بستری شدن مجری مشهور در بیمارستان

بستری شدن مجری مشهور در بیمارستان

400 هنرمند در انجمن های هنری آستارا فعالیت می کنند

نامزدهای گلدن گلوب 2020 معرفی شدند

علت فوت تورج شعبانخانی آهنگساز و خواننده پیشکسوت/بیوگرافی کامل

برپایی نمایشگاه عکس ایران از نگاهی دیگر در استانبول

400 هنرمند در انجمن های هنری آستارا فعالیت می کنند

عایشه گل بازیگر ترکیه ای با پوششی جالب در مراسم اکران فیلم «مطرب»

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

وقتی چاله چوله های پس از حفاری، در دست انداز فراموشی می افتد+فیلم

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

«گشت ارشاد3» درخواست پروانه ساخت داد

اولین تریل فیلم Ghostbusters: Afterlife از یک ماجراجویی جدید و هیجان انگیز خبر می دهد

نکوداشت حبیبه برومند، بانوی هنرمند کرمانی

«ترانه مادری» موضوع «فیلم نوشت» امشب آی فیلم

همسر شهید پس از 38 سال قبر شوهرش را پیدا کرد+فیلم

نامزدهای گلدن گلوب 2020 اعلام شدند

محمد دلاوری در بیمارستان بستری شد

«گشت ارشاد3» درخواست پروانه ساخت داد

«هفت ونیم» برادران محمودی به غزال طلایی رسید

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

فهرست کامل نامزدهای «گلدن گلوب2020» اعلام شد

نکوداشت حبیبه برومند، بانوی هنرمند کرمانی

درگذشت تورج شعبانخانی

تورج شعبانخانی در گذشت

اعلام نامزدهای جوایز گلدن گلوب 2020

گلدن گلوب 77 | فهرست کامل نامزدها در بخش های سینما و تلویزیون

نامزدهای گلدن گلوب 2020 اعلام شدند؛ درخشش مرد ایرلندی

نامزدهای «گلدن گلوب 2020» معرفی شدند

تولید سری جدید «مستند و گفت و گو» در شبکه پرس تی وی

مراسم بزرگداشت بانو «حبیبه برومند» هنرمند نقاش

برترین های نخستین جشنواره شاهنامه خوانی کهگیلویه و بویراحمد مشخص شدند

لیلای سریال «پدر» بازیگر «توبه از عشق» شد؟

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

تورج شعبانخانی درگذشت

لیلای سریال «پدر» بازیگر «توبه از عشق» شد؟

«محمد دلاوری» در بیمارستان بستری شد

تورج شعبانخانی درگذشت

اعلام نامزد های جوایز گلدن گلوب 2020

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

تورج شعبانخانی درگذشت

یلدای شعر و شاعری در کرمانشاه برگزار می شود

ژست عجیب بهنوش بختیاری و دوستانش / عکس

بیوگرافی عباس غزالی

تورج شعبانخانی درگذشت+ عکس

فیلم/ گل دوم پیکان مقابل استقلال توسط پورامینی

نمایشگاه خراسان سرزمین خورشید در تهران گشایش یافت

اعلام نامزدهای جوایز گلدن گلوب 2020

«گشت ارشاد3» درخواست پروانه ساخت داد

اعلام نامزدهای گلدن گلوب 2020

گل دیدنی غفوری به پیکان(فیلم)

فیلم/ گل دوم استقلال به پیکان توسط وریا غفوری

نامزدهای گلدن گلوب 2020 معرفی شدند

تورج شعبانخانی درگذشت

جشن امضای کتاب «هورس» در دانشگاه اراک برگزار شد

معرفی نامزدهای گلدن گلاب 2020؛ پیشتازی داستانِ ازدواج

فیلم «گوزن ها» جنسی متفاوت از مستندگرایی است

«حیرت بازار»؛ منتشر شد/اثری در حیطه ادبیات نمایشی

فیلم/ گل دوم استقلال به پیکان توسط غفوری

فیلم «گوزن ها» جنسی متفاوت از مستندگرایی است

زندگینامه کامل باریش اردوچ و همسرش / زندگی شخصی و اینستاگرام

فیلم/ مهار پنالتی پیکان توسط حسینی

تورج شعبانخانی در گذشت

«گشت ارشاد3» درخواست پروانه ساخت داد

فیلم | مژده به کنهکاران

فریبا نادری از کودکی تا به امروز + عکس

دوری از کتاب، از مصیبت های کشور است

دوری از کتاب، از مصیبت های کشور است