مطالب مرتبط:
دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر معظم انقلاب
چرا امام خواستند که علامه طباطبایی مدتی درس فلسفه را تعطیل کند؟/شرط امام برای پذیرش شاگرد در کلاس درس فلسفه شان چه بود؟
دیدار مسوولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب
دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب
دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 آبان 1398 ساعت 12:402019-11-15سياسي

حجتی کرمانی: انقلاب با تدابیر رهبری در برابر ناملایمات محفوظ است/ آرمین: علامه طباطبایی به نظام شورایی اعتقاد نداشت


در پرتو هدایت مقام معظم رهبری امروز این کشور در برابر ناملایمات حفظ شده است و امنیت داریم و این ناشی از شجاعت و تدبیرهای ایشان است و ما باید خدا را شکر کنیم که امنیت داریم.

- حجتی کرمانی: انقلاب با تدابیر رهبری در برابر ناملایمات محفوظ است/ آرمین: علامه طباطبایی به نظام شورایی اعتقاد نداشت حجت الاسلام حجتی کرمانی گفت: در پرتو هدایت مقام معظم رهبری امروز این کشور در برابر ناملایمات حفظ شده است و امنیت داریم و این ناشی از شجاعت و تدبیرهای ایشان است و ما باید خدا را شکر کنیم که امنیت داریم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اندیشه خبرگزاری فارس، نشست علامه طباطبایی و مساله آزادی عصر روز گذشته پنجشنبه 23 آبان ماه با حضور حجت الاسلام محمدجواد حجتی کرمانی نماینده اسبق مجلس خبرگان رهبری، خبرگان قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام محمد سروش محلاتی استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و محسن آرمین از چهره های اصلاح طلب به همت انجمن اندیشه و قلم در کانون توحید برگزار شد.

  محسن آرمین از چهره های اصلاح طلب در ابتدای این نشست در سخنرانی با موضوع آزادی و تفکر در اندیشه سیاسی علامه طباطبایی اظهارداشت: اندیشه سیاسی علامه طباطبایی مبتنی بر جامعه شناسی و انسان شناسی است، به طوری که علامه بر مفهوم استخدام، ماهیت حاکمیت و دین تاکید فراوانی دارد و این مفاهیم در ساختار اندیشه سیاسی وی جایگاه اساسی دارد.

وی با اشاره به مفهوم استخدام در اندیشه سیاسی علامه طباطبایی گفت: از نظر علامه، انسان موجودی منفعت طلب است و برای جلب نیاز خود می کوشد تا همه چیز را به استخدام خود درآورد و در این راه نه تنها اشیا بلکه انسان های دیگر را به خدمت خود در می آورد.

آرمین افزود: این میل طبیعی در تمام انسان ها وجود دارد لذا همه می کوشند تا یکدیگر را به استخدام خود دربیاورند لذا از نظر علامه، تشکیل جامعه مدنی برای در اثر همین تلاش است.

مرحوم مطهری این فرایند را به استثمار تعبیر کرده است که موجب ناامنی و هرج و مرج می شود.

این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه علامه طباطبایی این تمایل انسانی را همچون اضطرار می داند که اگر نبود انسان تمایلی به شکل گیری جامعه نداشت، تصریح کرد: این نظریه می تواند جز نظریات قرارداد اجتماعی باشد که می توان آن را نزدیک به نظریه هابز دانست.

وی گفت: علامه طباطبایی به انسان نگاه خوشبینانه ندارد و می گوید این موجود زمانی که با هم نوع خود مواجه می شود به فکر استفاده از او خواهد افتاد و استثناء قائل نخواهد شد و این سرشت انسان است.

آرمین تصریح کرد: علامه طباطبایی حکومت را قوه قاهره ای می داند که وظیفه اش کنترل غریزه استخدام انسان هاست و از نظر او حکومت یک مقوله کاملا اعتباری و عرفی است و انسان برای تشکیل حکومت نیازی به دین ندارد و همین غریزه استخدام و ورود انسان به اجتماع خود به خود انسان را به مفهوم حکومت می رساند.

این فعال اصلاح طلب افزود: به حکومت دو نوع نگاه می توان داشت اول رویکرد عقلانی که وظیفه آن تابع دلایلی است که آن را ضروری کرده است که در این رویکرد نمی توان انتظار داشت حکومت انسان را به بهشت ببرد و از سوی دیگر رویکرد بعدی نقل محور است که بسیاری از فقها به اندیشه عقلی نرسیدند و می گویند ماییم و متن، یعنی قرآن و سنت؛ لذا آنان شرایط حاکم و اختیارات او را از قرآن و سنت استخراج می کنند.

وی با اشاره به تعریف علامه طباطبایی از دین تصریح کرد: در دیدگاه وی حکومت برای کنترل غرایز است لذا عواملی که وجود حکومت را ضروری می کند وجود قانون را هم ضروری می کند.

در نگاه علامه دین برای اداره جامعه و کنترل غریزه استخدام و رفع اختلاف جوامع انسانی است البته علامه به وجه سعادت اخروی دین هم توجه دارد و آن را نفی نمی کند بلکه برتر هم می داند.

آرمین با اشاره به تفاسیر علامه در آیه نفی اکراه گفت: ذیل این آیه علامه، تعاریف متعددی از دین مطرح کرده است از جمله اینکه دین مجموعه ای از معارف عملی مبتنی بر معارف نظری است و در جای دیگری تعریف می کند که دین شیوه و قانون زندگی است و این تعاریف شامل تمام ادیان است.

از نظر علامه طباطبایی زیست اجتماعی بدون دین ممکن نیست.

این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه براساس تعریف علامه، دین مجموعه ای از قوانین است که بنا دارد زندگی اجتماعی را سامان دهد تا انسان به سعادت برسد، افزود: قروانین اجتماعی اسلام، تمام حرکات اجتماعی را در برمی گیرد و برای تمام امور حکم دارد.

وی با اشاره به نظر علامه طباطبایی در خصوص تشکیل حکومت و فرد حاکم، گفت: علامه معتقد است در تعیین حاکم باید به شیوه حکومت رسول خدا(ص) یعنی امامت نه به صورت سلطنتی و پادشاهی عمل کرد  یعنی امام باید در راس قرار گیرد و حاکم نیز موظف به اجرای قوانین شرع است و در مسائل جزیی نیز باید بر اساس حق و مصالح جامعه حکومت کند.

آرمین ادامه داد: علامه طباطبایی به نظام شورایی اعتقادی ندارد و به نظام امامت معتقد است.

  حجت الاسلام محمدجواد حجتی کرمانی نماینده اسبق مجلس خبرگان رهبری، خبرگان قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با سخنرانی پیرامون روابط اجتماعی از منظر علامه طباطبایی اظهارداشت: اسلام میان فرد و جامعه رابطه حقیقی قائل است و این برخلاف نظر محسن آرمین است که گویی این رابطه از نوع اعتباریات معقول است.

وی جمهوری اسلامی را معجزه و و وجود الهی دانست و گفت: امام خمینی(ره) را یک آدم الهی می دانم و مقام معظم رهبری را اصلح الناس و شایسته ترین فرد برای رهبری انقلاب می دانم.

حجتی کرمانی افزود: صداقت، اصالت و الهی بودن در انقلاب موجب شده است که انقلاب پربنیه باشد، با توجه به لطمات بسیاری که از داخل و خارج به انقلاب وارد شد، باید این انقلاب از پا در می آمد اما هنوز پابرجاست؛ اما باید بدانیم جمهوری اسلامی در عین حال دچار بیماری است و ما تا ابد نیستیم.

این نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در پرتو هدایت مقام معظم رهبری امروز این کشور در برابر ناملایمات حفظ شده است و امنیت داریم و این ناشی از شجاعت و تدبیرهای ایشان است و ما باید خدا را شکر کنیم که امنیت داریم هرچند که هزاران مشکل هم داشته باشیم.

وی افزود: بنیه این انقلاب قوی است اما نباید مغرور شویم زیرا انقلاب نیاز به معالجه دارد.

  حجت الاسلام محمد سروش محلاتی استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم که به دلیل تقارن زمانی با اذان مغرب طی سخنان کوتاهی به موضوع نقد حاکمیت کلیسا از منظر علامه طباطبایی پرداخت و گفت: زمانی که کلیسا قدرت پیدا کرد اولین اثرش ظاهر می شود و افراد حاضر در آن، قرائت خود را معیار قرار می دهند و دیگر قرائت ها را حذف می کنند.

وی افزود: بیش از 120 انجیل در دنیا وجود داشت، افزود: ما هم اکنون 4 انجیل در جهان داریم زیرا زمانی که کلیسا قدرت گرفت و مشاهده کردند، این 4 انجیل با آنان سازگارتر است، آنان را تایید کردند و 116 انجیل دیگر را نابود کردند.

سروش محلاتی تصریح کرد: کلیسا به این وضع دچار شد زیرا بعد از حلول روح الهی در حضرت عیسی(ع) معتقد بودند، این روح در کلیسا و بعد هم افراد حاضر در آن نیز حلول کرده است و می توان با اعمالی آن را به دیگران نیز منتقل کرد و برای همین امر معتقد بودند افراد برای توبه و اعتراف باید به کلیسا بروند.

این مشکل در اسلام نیز در حال ایجاد شدن است البته در اسلام حلول رد شده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: علامه طباطبایی - طباطبایی - علامه - اندیشه - انسان - مقام معظم رهبری - استخدام - اصلاح طلب - رهبری - کرمانی - سیاسی - امنیت - برابر - محسن آرمین - حجتی - نماینده اسبق مجلس - جامعه - اصلاح - شورای - انسان ها - حوزه علمیه قم - برگزار - اعتقاد - انقلاب - خبرگان - جامعه شناسی - مجلس خبرگان - کانون توحید - قانون اساسی - امروز

آخرین اخبار سرویس:
نامه وزیر اقتصاد به رییس قوه قضاییه

درخواست وزیر اقتصاد از رییس قوه قضاییه + عکس نامه

راه پیشبرد فرهنگی انقلاب و جامعه از مسیر حوزه های علمیه خواهران می گذرد

بیش از 850 شعبه اخذ رای انتخابات یازدهم در کهگیلویه و بویراحمد

جری ندلر: احتمالا تا آخر هفته درباره استیضاح ترامپ رای گیری می شود

رشد 59 درصدی کاندیداهای ثبت نام کننده برای انتخابات مجلس در کاشان | اخبار ایران و جهان

جری ندلر: احتمالا تا آخر هفته درباره استیضاح ترامپ رای گیری می شود

از مشروب فروشی تا عشق به امام

95 نفر داوطلب نمایندگی مجلس یازدهم در کهگیلویه و بویراحمد شدند

غفلت ها در اصلاح بودجه

ارتباط حوزه و دانشگاه با صاحبان صنایع و کارخانه ها برقرار شود

95 نفر داوطلب نمایندگی مجلس یازدهم در کهگیلویه و بویراحمد شدند

نامه وزیر اقتصاد به رییس قوه قضاییه/ دژپسند درخواست ویژه کرد

کاهش 20 درصدی بودجه مساجد

کارت زرد شورا به شهردار تهران به خاطر انتشار بوی نامطبوع

اعضای هیئت رییسه جدید سازمان نظام مهندسی کهگیلویه و بویراحمد مشخص شدند

غلظت نفت در بودجه 99؟

درخواست دادستانی الجزایر برای صدور حکم حبس علیه سران نظام سابق

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | دوشنبه 18 آذر 98

سهم ائمه جمعه، تبلیغات اسلامی و حوزه های علمیه از بودجه 99 چقدر است؟

سهم ائمه جمعه و حوزه های علمیه از بودجه 99 چقدر است؟

مصوبه نظام رتبه بندی معلمان ابلاغ شد

طلاب در ارائه خدمات اجتماعی به مردم الگو باشند

صف اصلاح طلبان با استعفا در جیب و شناسنامه در دست

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 18 آذر 98

رایزنی ها برای معرفی نامزد نخست وزیری در لبنان به تعویق افتاد

اعضای هیئت رییسه جدید سازمان نظام مهندسی کهگیلویه و بویراحمد مشخص شدند

روزنامه مردم سالاری : دوشنبه 18 آذر 1398

مسئول سابق حوزه علمیه نهاوند درگذشت+ جزییات تشییع

قصه تکراری شهرداری و بدهی ها/ «بدهی دوره گذشته» ناگهان تسویه شد!

بازدید رییس سازمان مدیریت بحران از روند بازسازی مناطق سیل زده شعیبیه شوشتر

رییس جمهوری افغانستان خواهان سرمایه گذاری ترکیه در کشورش شد

تصویری زیبا از مجموعه ی تاریخی بیستون

استاندار مرکزی بیست سالگی ایسنا را تبریک گفت

دوئل میان همسر پیشین و کنونی+ عکس / انگلیس

حکم حبس شیخ معتوق باید لغو شود

جزییات بودجه نیروهای مسلح در سال 99/ کاهش بودجه دفاعی برای دومین سال متوالی

مسئول سابق حوزه علمیه نهاوند درگذشت

برجام برای امنیت جهانی حیاتی است

آقای شکوری راد! کاش اندک مجالی برای امیدوار ماندن قشر خاکستری باقی می گذاشتید / از زبان اصولگرایان سخن گفتید، بی کم و کاست! / ظاهرا شعار های اصلاح طلبان را فراموش کرده اید!

پاسخ آیت الله جوادی آملی به اسلام شناس مشهور ایتالیایی

پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بیست سالگی ایسنا

برگزاری رویداد مهم سیاسی انتخابات نیاز به وحدت دارد

یک درصد اعتبارات در حوزه پژوهش هزینه می شود

طرح مدیریت سوخت تغییر نمی کند/ لزوم کنترل قیمت ها

زنبور عسل از نمایی متفاوت! +عکس

موضوع «پایتخت6» چیست؟

افزایش 15درصدی حقوق و مزایای پرسنل نیروهای مسلح

فرصت بیان اندیشه به دانشجویان ندادن خیانت به تربیت است

برپایی کارگاه تربیتی، آموزشی خانواده مهدوی و قرآنی

انشانویسی درباره کار پسندیده انتقال خون

دهان نهادهای فرهنگی در بودجه ایستادگی و استقامت همچنان باز است!

ترویج فرهنگ فاطمی؛ نیاز امروز جامعه دینی

تلاوت ترتیل صفحه 235 قرآن باصدای مصطفی اسماعیل+صوت و متن آیات

نتوانستیم مشکلات شهری آبادان را رفع کنیم

رشد 59 درصدی کاندیداهای ثبت نام کننده برای انتخابات مجلس در کاشان

روزنامه رویش ملت : دوشنبه 18 آذر 1398

نامه وزیر اقتصاد به رییس قوه قضاییه

بصیر کسی است که دشمن نظام و انقلاب را بشناسد

دغدغه اعضای شورای شهر آبادان فراوان است | اخبار ایران و جهان

آیا زمین تخت است؟

نکاتی از زشتی سرزنش که شاید تا به حال نشنیده باشیم

درخواست وزیر اقتصاد از رییس قوه قضاییه+متن نامه

دستگیری 145 نفر از عاملان اصلی اغتشاشات اخیر در خوزستان

حمله تند و منشوری دنیا جهانبخت به الناز شاکردوست بعد از ازدواج با تتلو + فیلم

آغاز درس خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی + تصویر

مجلس قوی از دل مشارکت قوی بیرون می آید

نقد موسوی لاری به مدیریت 40 سال گذشته

استخدام بازاریاب دستگاه کارتخوان در گیلان

استخدام مشاوره ثبتی با مزایا در یک موسسه حقوقی معتبر در تهران

راه آهن منطقه زنجان به فهرست آثار ملی پیوست

درخواست دژپسند از رییس قوه قضاییه/ تأسیس مجتمع قضایی دعاوی تجاری

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران منصوب شد

آغاز درس خارج فقه آیت الله مکارم شیرازی + تصویر

گام دوم انقلاب بیشتر بر جوانان متمرکز است

دغدغه اعضای شورای شهر آبادان فراوان است

شورای شهر آبادان در شهر هیچ کاره است

آیین نامه اجرایی مربوط به قانون مبارزه با پولشویی در هیات دولت اصلاح شد

شورای شهر آبادان در شهر هیچ کاره است | اخبار ایران و جهان

فرصت بیان اندیشه به دانشجویان ندادن خیانت به تربیت است

پاسخ آیت الله جوادی آملی به اسلام شناس مشهور ایتالیایی

استاندار مرکزی 20 سالگی ایسنا را تبریک گفت

کنایه معنادار یک نماینده:مزیت اصلاح طلبی به خود انتقادی است یا نامش؟

نام نویسی 140 نفر در یازدهمین انتخابات مجلس در خراسان شمالی

آیت الله مالک کاویانی محمدی درگذشت

فال روزانه دوشنبه 18 آذر 1398

شورای شهر آبادان در شهر هیچ کاره است

دغدغه اعضای شورای شهر آبادان فراوان است

نامتعارف عاشق نشوید! / توصیه دکتر روانشناس را جدی بگیرید

افزایش 6 برابری بانوان کاشانی ثبت نام کننده برای انتخابات مجلس

اعتماد مردم بزرگترین سرمایه شهرداریها محسوب می شود

بیماری های حاد پوستی، دستاورد آزمایش مادر بمب های آمریکا در افغانستان

نشست شاخص های نمایندگان مجلس تراز انقلاب اسلامی در دانشگاه علوم قضایی

مسئول حوزه علمیه نهاوند درگذشت

انتقاد امام جمعه اصفهان از تصمیم دولت برای معافیت مالیاتی هنرمندان

ادعای توییتری یک امام جمعه: نگاه ها را به روحانیت آپدیت کردیم/الحمدالله ثبت نام مجلس تمام شد، خیال همه راحت!

انتقاد امام جمعه اصفهان از تصمیم دولت برای معافیت مالیاتی هنرمندان

دانلود آهنگ جدید میلاد پرویزی بنام هارالیسان

هیاتی از مدیران رسانه ای ایران راهی روسیه شد

استخدام منشی خانم با تسلط به نرم افزارهای مربوطه - شیراز

حجتی کرمانی: انقلاب با تدابیر رهبری در برابر ناملایمات محفوظ است/ آرمین: علامه طباطبایی به نظام شورایی اعتقاد نداشت

حجتی کرمانی: انقلاب با تدابیر رهبری در برابر ناملایمات محفوظ است/ آرمین: علامه طباطبایی به نظام شورایی اعتقاد نداشت