مطالب مرتبط:
اتحاد مسلمانان دشمنان را مایوس می کند /وحدت موجب استحکام اسلام | اخبار ایران و جهان
وحدت رمز قدرت جهان اسلام است
فلسطین، محور وحدت و مقاومت، راهبرد اصلی جهان اسلام
اتحاد مسلمانان دشمنان را مایوس می کند /وحدت موجب استحکام اسلام
مقدم فر: غرب ضعف های خود در میدان را با رسانه پنهان می کند/ اتحاد رسانه های جهان اسلام یک الزام است
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 آبان 1398 ساعت 10:312019-11-15سياسي

اتحاد جهان اسلام در سایه وحدت


در عصر کنونی اقتدار و صلابت در سایه وحدت امکان پذیر است؛ کشورهای دنیا بنا بر اشتراکات خود طی پروتکل هایی با یکدیگر هم پیمان می شوند تا نیل به اهداف سهل الوصول تر شود.

- " ـ مسلم تهوری: هفته وحدت مصادف است با میلاد پیامبر رحمت؛ هر زمان اسم هفته وحدت می آید ناخودآگاه به یاد ابوطالب یزدی می افتم.

آن وقت حس می کنم انتخاب هفته ای به نام هفته وحدت تا چه میزان انتخاب هوشمندانه ای بوده است.

ابوطالب اردکانی که به نام ابوطالب یزدی می شناسیمش در سن 22 سالگی در سال 1322 خورشیدی همراه همسرش در مراسم حج شرکت کرد.

وی که اهل اردکان بود از طریق خرمشهر به سمت کویت و از آنجا با شتر به حج رفته بود.

وی پس از وقوف در عرفات و مشعر و منا وارد مسجدالحرام شده و مشغول طواف می شود.

در این هنگام دچار استفراغ شد و برای آلوده نشدن مسجدالحرام در دامان احرام خود قی کرد و مراقب بود تا روی زمین نریزد.

اشتباه او این بوده که در این حال از کعبه فاصله نمی گیرد و با آن حالت به طواف ادامه می دهد.

عده ای از حجاج که برخی از آن ها مصری بودند وقتی ابوطالب را با آن حال مشاهده می کنند، با این تصور که وی به قصد آلوده کردن مسجدالحرام نجاست به همراه آورده است، به وی حمله کرده و او را به سختی کتک می زنند که به ناچار دامن احرام از دست او رها می شود و قی روی زمین حرم می ریزد.

پس از آن شرطه های حرم وی را دستگیر کرده به همراه برخی دیگر از طواف کنندگان، در دادگاه حاضر و علیه وی شهادت می دهند که او قصد آلوده کردن حرم و کعبه را داشته است.

بسیاری از حجاج ایرانی و عراقی و دیگران شهادت دادند که وی در نتیجه بیماری و گرمای هوا دچار حالت تهوع شده بود؛ ولی قاضی حکم اعدام را صادر کرد.

حادثه در روز 12 ذیحجه رخ داده بود و وی در روز 14 ذیحجه گردن زده شد.

همسر ابوطالب در شرح این رخداد گفت: پیش از ورود به مسجدالحرام در رستورانی نزدیک آنجا نهار خوردیم که احتمالا غذایش فاسد بود.

خستگی فراوان و گرمی هوا هم در این اتفاق تأثیر داشت.

روز بعد که حکم صادر شد، مردم مقابل مروه تجمع کردند.

ابوطالب دست بسته در میان مردم و شرطه ها قرار داشت و چون عربی نمی دانست، خیره خیره به اطراف می نگریست.

آنگاه یکی از شرطه ها در گوشش چیزی گفت که بعدا معلوم شد جرم او را به وی گوشزد و کیفر آن را اعلام کرده است؛ اما وی چیزی نفهمید و هیچ واکنشی از خود نشان نداد.

آنگاه جلاد آماده شد و شمشیر را از پشت به گردن او زد.

وی که به ماجرا پی برده بود، سرش را شتابان به جلو کشید و تنها زخم کوچکی برداشت.

در این لحظه تنها توانست این سخن را بگوید: بالاخره کار خود را کردید! آنگاه ضربه دیگر جلاد سرش را بر زمین انداخت .

پس از رسیدن خبر قتل ابوطالب، موجی از خشم و ناراحتی و اعتراض در میان شیعیان جهان به وجود آمد.

سید ابوالحسن اصفهانی که در کربلا مقیم بود واکنش شدید به حادثه نشان داد.

اهالی نجف و کربلا اعتراض شان را اعلام داشتند.

در ایران عزای عمومی اعلام و در اکثر شهر ها مجالس ختم برگزار شد.

دو خواهر وی در مدت کوتاهی در اثر اندوه بسیار جان خود را از دست دادند.

در پی این حادثه، دولت ایران رابطه سیاسی خود با دولت عربستان را قطع کرد و به مدت چهار سال از اعزام حجاج به مکه خودداری کرد.

ماجرای ابوطالب اردکانی نه تنها در تیرگی رابطه عربستان و ایران بلکه در تداوم و افزایش کدورت در روابط شیعه و سنی بسیار تأثیر گذار بود.

بر پایه اتفاق نظر فقهی مذاهب چهارگانه اهل سنت و نیز فقه شیعه، حکم نجس کردن عمدی مسجدالحرام همانند حکم ارتداد، اعدام است؛ اما به اتفاق نظر همگان باید عمدی بودن جرم محقق باشد.

از این رو مقامات رسمی عربستان اعلام کردند ابوطالب یزدی از روی قصد و با هدف نجس کردن محل طواف و آزار حاجیان و اهانت به مکان مقدس مسجدالحرام این کار را انجام داده و جرم وی ثابت شده است.

در اثر فشار های سیاسی و اعتراض ها عربستان بالاخره از ایران عذرخواهی کرد و قرار شد خون بهای آن مرحوم پرداخت شود.

آن ها منزل امیر فیصل در جده را که یک باغ بزرگ 64 هکتاری بود، به عنوان خون بها به دولت آن زمان ایران دادند که امروز سرکنسولگری جمهوری اسلامی در این مکان قرار دارد و الان هم در اختیار جمهوری اسلامی است.

در آن دوران تبلیغ شده بود که شیعیان اساسا مسجدالحرام و کعبه را قبول ندارند و طواف آن ها گرداگرد حرم امیرالمؤمنین و سیدالشهدا علیهماالسلام است.

شائبه ها و شایعه های رنگ و وارنگ بیش از پیش باعث جدایی مذاهب اسلامی می شد.

در چنین فضای آلوده ای کسانی تمام هم و غم شان وحدت و تقریب مذاهب اسلامی بود.

علامه محمدتقی قمی مؤسس دارالتقریب مصر از جمله کسانی بود که در این وادی سعی فراوان کرد.

علامه قمی را هیچگاه ندیدم، اما سالیان پیش روزی به دیدار فرزند علامه رفتم.

چند ساعتی با او در مورد علامه قمی و خدماتی که به جهان اسلام کرده بود صحبت کردیم؛ فرزند علامه قمی می گفت تمام دنیا پدرم را به عنوان یک فرد تقریبی می شناختند، به همین علت از طرف واتیکان گروهی نزد پدرم آمدند و از او کمک خواستند تا بتوانند بین کاتولیک ها و پروتستان ها وحدت ایجاد کنند.

به هر حال در طول تاریخ افرادی مثل علامه محمدتقی قمی، شیخ مجید عبدالسلیم، شیخ محمود شلتوت و آیت الله بروجردی و امام راحل و دیگر مصلحان و اندیشمندان دغدغه وحدت و تقریب بین شیعه و سنی داشتند.

با پیروزی انقلاب اسلامی مشی وحدت گرایانه به صورت سازمان یافته تر دنبال شد.

ایده و طرح هفته وحدت از سوی مرحوم آیت الله منتظری مطرح شد.

وی در این باره می گوید: هفته وحدت به خاطر این بود که ما می‎دیدیم در خارج مسأله شیعه و سنی را علیه انقلاب ایران مطرح می‎کنند و در تلاشند که انقلاب اسلامی را از جهان اسلام جدا کنند، از طرف دیگر در ایران ما حدود شش هفت میلیون سنی مذهب در کردستان و بلوچستان و ترکمن صحرا و جا های دیگر داریم، من با این کار می‎خواستم یک ارتباط و الفتی بین شیعه و سنی ایجاد کنم و یک جبهه واحدی در برابر کفار و دشمنان اسلام داشته باشیم؛ بعد به ذهنم رسید که تولد پیامبراکرم (ص) نقطه عطف مناسبی است، تولد پیامبراکرم (ص) را اهل سنت می‎گویند دوازدهم ربیع الاول است، ما می‎گوییم هفدهم است، البته از علمای ما هم بعضی ها از جمله مرحوم شیخ کلینی دوازدهم را گفته اند؛ بالاخره من دیدم این هفته برای این منظور مناسب است که همه مسلمانان در این هفته برای تولد پیامبراکرم (ص) برنامه های جشن و سرور برگزار کنند و در مجالس یکدیگر شرکت نمایند و این نقطه عطف تاریخی مشترک را مبنای تحکیم وحدت و اتحاد خودشان در برابر کفار قرار دهند، به همین مناسبت این هفته را به عنوان "هفته وحدت" اعلام کردم و در همین رابطه مطالبی را نوشتم و گفتم که در تمام کشور های اسلامی منعکس شد و خیلی هم اثر مثبتی در هندوستان و پاکستان و افغانستان و لبنان و جا های دیگر داشت، مرحوم امام از این پیشنهاد استقبال و حمایت کردند و وزارت خارجه هم در این ارتباط همکاری می کرد .

به دنبال این هدف، مرحوم منتظری نامه ای به معادیخواه وزیر ارشاد اسلامی وقت نوشتند و خواستند این هفته به نام هفته وحدت نامگذاری شود.

در همان زمان امام خمینی (ره) هم طی سخنانی ابتکار و نظر آیت الله منتظری را مورد تأیید قرار داده و بر آن تأکید نمودند: .

شما ملاحظه بفرمایید در این هفته وحدت که از قم آقای منتظری پیشنهاد کرده اند، خوب این چقدر حسن دارد و چقدر ارزش دارد که برادر ها همه را در یک مسأله ای با هم متحد کند، خوب، این اختلاف اساسی که نیست .

البته بررسی ها نشان می دهد این ایده قبل از انقلاب اسلامی و توسط آیت الله خامنه ای مطرح شده بود.

ایشان در ایرانشهر سیستان و بلوچستان این موضوع را مطرح و اجرایی کردند.

آیت الله خامنه ای در خاطراتی که از دوران تبعید پیش از انقلاب خودشان به سیستان و بلوچستان بیان می کنند، ماجرا را این گونه بیان می کند: من خودم در بلوچستان تبعید بودم.

دستگاه ها نمی خواستند بگذارند تلاشی از سوی ما انجام بگیرد، اما در عین حال ما گفتیم بیایید کاری کنیم که یک نشانه ای از اتحاد شیعه و سنی را در این شهر نشان بدهیم؛ که این مسئله هفته وحدت ـ ولادت نبی اکرم در دوازدهم ربیع الاول به روایت اهل سنت، و در هفدهم ربیع الاول به روایت شیعه ـ آن روز به ذهن ما رسید و در ایرانشهر آن را عمل کردیم؛ یعنی از دوازدهم تا هفدهم جشن گرفتیم .

رهبر انقلاب در جای دیگری می گوید: فکر وحدت اسلامی یک فکر زودگذرِ تازه پا نیست، بلکه از اعماق دل ما می جوشد.

سنی برای خود سنی است، شیعه هم برای خود شیعه است، هر کدام عقاید و مناسکی دارند و هیچکدام دیگری را مجبور نمی کند که مثل من وضو بگیر یا اعمال دیگر را مثل من انجام بده.

حقیقت این است که هر دو به خدای واحد، قبله واحد، پیامبر واحد، اهداف و ارزش های واحد و به اسلام واحد معتقدند.

چرا این ها را فراموش کنیم؟! من در همان روز هایی که تبعید بودم ـ آقای مولوی قمرالدّینی اینجا است ـ پیغام دادم، خودم به مسجد ایشان رفتم و گفتم بیایید این یک هفته میان 17 ربیع که ما شیعه ها هفده ربیع را روز ولادت پیغمبر می دانیم و جشن می گیریم و 12 ربیع را که شما سنّی ها روز ولادت پیامبر می دانید جشن بگیریم.

ما بگیریم، شما هم بگیرید.

ایشان هم قبول کرد.

اتّفاقاً در همان روز های اوّل و دوم در ایرانشهر سیل آمد و بساط همه چیز را به هم زد و ما در کار امداد مردم افتادیم و نتوانستیم کاری انجام دهیم.

به این چیز ها توجّه داشته باشید.

خوب؛ طبیعی است که هر کسی برای عقاید خود احترام و ارزش قائل است.

اما اگر زید به عقیده خود احترام می گذارد، مگر مستلزم این است که به عقیده عمرو اهانت کند؟! یا اگر عمرو به عقیده خود احترام می گذارد، مگر مستلزم این است که به زید اهانت کند؟! چرا؟! دشمن همین را می خواهد و این آتش عجیبی است اگر مشتعل شود .

به هر حال بر اثر تبلیغات سویی که در اطراف شیعیان و سنی ها طی قرون گذشته انجام شده فرق اسلامی شناخت صحیحی از یکدیگر ندارند و کسانی که از این اختلاف نفع می برند همواره بر طبل اختلاف بین آن ها می کوبند و از این رهگذر خون های بسیاری به مانند ابوطالب یزدی هدر می رود.

هفته وحدت و تلاش برای همبستگی بین مسلمانان جهان می تواند منجر به شناخت صحیح و روشن از دیدگاه های فرق اسلامی نسبت به یکدیگر شود.


کلید واژه ها: مسجدالحرام - هفته وحدت - وحدت - هفته - دیگر - همراه - آلوده - اردکان - زمین - انتخاب - حجاج ایرانی - شهادت - جهان اسلام - هوشمندانه - حکم اعدام - حالت تهوع - حجاج - مردم - همسر - کعبه - یزدی - حالت - گردن - خورشیدی - استفراغ - اقتدار - ایرانی - دادگاه - خرمشهر - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
استخدام Front-End Developer، کارشناس اجرایی ، برنامه نویس NET.

حدیث روز | سه گروه شفیع در قیامت

ثبت ملی چهار ایستگاه راه آهن در یزد

پهپادهای نیروی دریایی ارتش می توانند تا عمق آب را ببینند

همایش علمی پژوهشی فرصت های کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود

پنجشنبه سرنوشت ساز

آیا بیدار خواهیم شد یا همچنان در مسیر منقرض شدن گام برمی داریم؟

انصاری: مجلس آینده میان سه گروه اصلاح طلب، اصولگرا و تندرو تقسیم می شود

اقتدار نیروی دریایی سبب استقلال و توانمندی نظام شده است

حضور قرآن آموزان طرح ملی تلاوت در جلسه «صراط» مشهد

انصاری: مجلس آینده میان سه گروه اصلاح طلب، اصولگرا و تندرو تقسیم می شود

برگزاری یک کنکور، چند؟ / ردیف بودجه هایی که به چشم مسئولان سازمان سنجش نمی آید

برداشت بی بازگشت 75 هزار میلیاردی!

تحقق رهنمودهای رهبری برای خودکفایی سرفصل برنامه های آستان قدس است

جزییات بازگشت به خدمت سربازان غائب

نشانه های مثبتی در پرونده برجام دیده می شود

کتاب الفائق فی اصول به چاپ پنجم رسید

ناکامی، سهم زنان از همبستری!

یک گندی زدیم و بوش درآمده!

غیرت: نیازمند قانون برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم

رونمایی از 20 عنوان کتاب اسنادی و تاریخ شفاهی دفاع مقدس

به قانون اساسی بازنگردید تضمینی برای بقای نظام وجود ندارد

غیرت: نیازمند قانون برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم

فارس من| پیگیر ایجاد پایگاه انتقال خون در بردسکن هستیم

روایت رییس بسیج زنان از الگوی مدنظر رهبری برای زنان

زندگینامه شهدای روحانی سمنان با «فانوس شهادت» خواندنی شد

هم نشینی موسیقی ایرانی و ارمنی

فاتحه مجلس بعدی خوانده است

توطئه های دشمن هرروز نظام را برسر دوراهی قرار می دهد

پاسخ به یک ادعا درباره بودجه سایت KHAMENEI.IR

معیشت مردم با گرانی بنزین دچار مشکل شده است

نشست «وضعیت کتاب در جهان امروز اسلام» برگزار می شود

بازدید مدیرعامل مؤسسات قرآنی خراسان شمالی از خانه های قرآن «گرمه»

بادامچی: مردم در انتخابات به تندروها رای نمی دهند

عناوین روزنامه های سیاسی 20 آذر 98/ هراس از رأی مردم +تصاویر

8 اتفاق مشهور تاریخی که دروغ از آب درآمدند

فارس من| پیگیر ایجاد پایگاه انتقال خون در بردسکن هستیم

بادامچی: مردم در انتخابات به تندروها رای نمی دهند

قرائتی: سه میلیون لیسانس بیکار داریم اما سه میلیون افغانستانی در کشور کار می کنند | به مرد تحول نیازمندیم

رابطه مأمور «ام آی6» با «ایوانکا ترامپ» افشا شد

نخستین چاپ کتاب «آینده در قلمرو اسلام» رونمایی شد

سایت قرآنی پایگاه چهارم شکاری دزفول بهره برداری شد | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

ستاد حقوق بشر ایران: کسی به دلیل شرکت در اعتراضات بازداشت نشده !

«محصول زادگاهم» رشته ام را انتخاب کرد/ اعتقادی به «بن بست» ندارم

جایزه شعر شاملو برگزیده نداشت | دو شاعر تقدیر شدند 

کتابی درباره نماز به چاپ پنجم رسید

یک نماینده مجلس: بازنشستگان هم از حق مناطق جنگی برخوردار شوند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

ملت فلسطین جز جبهه مقاومت و ایران حامی دیگری ندارد

صدای جریانات اجتماعی کمرنگ شده

طرح تشکیل کمیسیون ویژه بررسی حوادث آبان به هیات رییسه مجلس رفت

مدیرعامل خانه موسیقی: به احترام مردم داغدار جشن سالانه را لغو کردیم

پژوهش محور بودن طلبه لازمه رشد علمی حوزه است

بررسی جزییات «توزیع متادون در داروخانه ها»

دستگاه سیاست خارجی اروپا متکی به فرد نیست

«محصول زادگاهم» رشته ام را انتخاب کرد/ اعتقادی به «بن بست» ندارم

کمیسیون اصل نود اجرای آیین نامه ارزیابی وسع را پیگیری می کند

ملت فلسطین جز جبهه مقاومت و ایران حامی دیگری ندارد

نگاهی به برنامه های جامعه المصطفی در هفته پژوهش

یکهزار و 900 اقامتگاه بومگردی طی 2 سال در کشور ایجاد شد

استخدام راننده ایسوزو با مدرک دیپلم در مشهد

بررسی جزییات «توزیع متادون در داروخانه ها»

سورپرایز وزیر اطلاعات رفع فیلتر تلگرام است؟

طبیعت پاییزی ایران ما

منافقان هرگز خیر امت را نمی خواهند

استخدام مدیر مالی/ حسابدار با حداقل مدرک کارشناسی در مشهد

مردم ایران توطئه های دشمنان را به خوبی خنثی کردند

وجود شش هزار پرونده شهید دانش آموز کشور در دبیرخانه همکلاسی آسمانی یزد

نقش هوش مصنوعی بر جنگ های آینده

دولت ناکارآمدی خود را در حل چالش های کشور ثابت کرد/ شما می خندید و مردم گریه می کنند!

گزارش|بررسی بودجه 99 از چه زمانی در مجلس آغاز می شود؟

از محافظ شخصی تا تشریفات/ همه چیز درباره بادیگاردهای وطنی

شهدا و خانواده های آنها نیازی به برگزاری یادواره ندارند | اخبار ایران و جهان

6 عادت انسان های قوی

تصاویری از لباس عروسی های متفاوت و عجیب

با این 16 سرگرمی حالتان را خوب کنید

در ماهشهر می خواستند به خطوط اصلی انتقال انرژی کشور صدمه بزنند

برای رفع مشکلات آموزش و پرورش باید سراغ مدارس غیر دولتی رفت

ایران شخصیت های با نفوذ را در چین نادیده نگیرد

رایزنی های دستیار ارشد وزیر امورخارجه درمورد آخرین تحولات سوریه

پاسخ معاون دفتر نشر آثار رهبر انقلاب به ادعای خبرنگار یک رسانه خارجی درباره بودجه سایت KHAMENEI

ارجحیت نظر شورای نگهبان درمورد بلاتکلیفی لوایح CFT و پالرمو

پست و مقام امانت الهی است| مسؤولان خود را خدمتگزار مردم بدانند

پیدا و نهان پیدا شدن قرص در میان کیک خوراکی در سراوان

مرتضی شفیعی عضو هیئت مدیره ایران خودرو شد

خانواده و عفاف بخشی از هویت جامعه ما است

مقدمات برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر فراهم است

دلیل محبوبیت مهدی یراحی چیست؟

مقدمات برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر فراهم است | اخبار ایران و جهان

زمینه سازی فرهنگی و اصلاح نگرش ها، لازمه رونق کرسی های آزاداندیشی است

مدیر عامل جدید گروه بهمن منصوب شد

توجه به اقتصاد دانش بنیان‎‎؛ راه نجات کشور

پاسخ معاون دفتر نشر آثار رهبر انقلاب به ادعای دروغ درباره بودجه سایت KHAMENEI.IR

برگزاری جلسات ماهانه برای ارزیابی دولت الکترونیک

ایران شخصیت های با نفوذ را در چین نادیده نگیرد

نماینده مجلس: در ناآرامی های ماهشهر تعداد زیادی از افراد کشته شده اند

برای رفع مشکلات آموزش و پرورش باید سراغ مدارس غیر دولتی رفت

شهدا و خانواده های آنها نیازی به برگزاری یادواره ندارند

القای تفکر غربی در حوزه و دانشگاه برای نابودی اعتماد به نفس ملت

ادعا و شکایت معاون فرهنگی سابق استقلال از عضو اتحاد ملت

افتتاح ایستگاه مترو مولوی؛ در 30 آذر

اتحاد جهان اسلام در سایه وحدت

اتحاد جهان اسلام در سایه وحدت