مطالب مرتبط:
معاون وزیر صنعت: کاهش 10 میلیارد دلاری واردات هدف گذاری شده است
معاون وزیر صمت: کاهش 10 میلیارد دلاری واردات تا سال 1404 هدف گذاری شده است
تلفات جانی در جاده اردبیل - سرچم کاهش یافت
معاون وزیر ورزش: سکوت کردم، اطلاعات غلط به BBC ،VOA و من و تو دادند/ مزد داورزنی تهمت و افترا بود؟
دانشجویان در نامه ای به وزیر صمت نسبت به فساد در صنعت خودروسازی هشدار دادند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آبان 1398 ساعت 20:082019-11-14اقتصادي

معاون وزیر : مجوزهای صادره از وزارت صنعت کاهش یافت


ایرنا- معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در راستای بهبود فضای کسب و کار 89 مجوز در حوزه وزارت صنعت معدن و تجارت احصا شد که با کاهش آنها، - تعداد مجوزهای این وزارتخانه به 47 مورد رسید و ساماندهی سایر مجوزها همچنان در دست انجام است.

سعید زرندی روز پنجشنبه در سی و دومین اجلاس سراسری خانه های صنعت، معدن و تجارت ایران در مشهد افزود: امسال این وزارتخانه چند جهتگیری مهم در راستای نام گذاری امسال تحت عنوان "رونق تولید" داشت که نخستین جهت گیری نگاه به ساخت داخل و تعمیق آن بود که در این خصوص گامهای خوبی برداشته شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته دوران بسیار سختی برای اقتصاد ایران به ویژه بخشهای صنعت، معدن و تجارت بود، شرایط بسیار پرتنشی در تامین مواد اولیه و ارز پشت سر گذاشتیم و قطعات صنعت خودرو، پتروشیمی و تمام فلزات تحریم شدند و حتی کشورهایی که همکاری نزدیکی با ایران داشتند، پا پس کشیدند، اما خدا عنایت کرد و آن سال به ویژه سه ماهه پایانی آن بدون مشکل حادی طی شد.

زرندی افزود: با این حال در حوزه تحریم، دست تسلیم را بالا نبردیم بلکه نگاهمان این بود که چگونه این تحریم را به فرصت تبدیل کنیم و مهمترین اقدام در این حوزه راه اندازی نهضت ساخت داخل در وزارتخانه و توجه بیشتر به تولید داخلی بود و زمینه ای فراهم شد تا تشکلهای بخش خصوصی، خود پاسخگوی مشکلاتشان باشند.

وی ادامه داد: واردات هزار و 500 قلم کالا به کشور محدود شد و زمینه بازار داخلی آنها توسعه یافت، افزایش قیمت ارز با همه چالش هایی که برای کشور به دنبال داشت، یک دیوار حفاظتی برای محصولات داخلی به وجود آورد لذا توجه به ساخت داخل را افزایش دادیم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تمرکز وزارتخانه بر توسعه صادرات به کشورهای همسایه، اتخاذ رویکرد جدید به تولید شرکتهای دانش بنیان و ابلاغ هفت برنامه محوری به سازمانهای صنعت، معدن و تجارت در استانها در راستای رونق تولید از دیگر اقدامات این وزارتخانه در سال جاری است.

زرندی افزود: در حوزه تامین مالی، هرچند نیازها در این بخش از سوی وزارتخانه اعلام شده اما سیستم بانکی توان تامین همه آن را ندارد و از هفته آینده دفتر تامین مالی وزارتخانه راه اندازی می شود تا پیگیر مسائل مالی در حوزه تولید باشد.

وی ادامه داد: در قانون بودجه سال 97 و از محل تبصره 18 آن قرار بود 100 هزار میلیارد ریال صندوق توسعه ملی و 100 هزار میلیارد ریال بانکها برای تامین مالی بخش صنعت و معدن بدهند اما از این میزان فقط 9 هزار میلیارد ریال پرداخت شد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از محل پرداخت جدید تبصره 18 قانون بودجه سال 1397 تاکنون 717 طرح به ارزش 47 هزار میلیارد ریال به بانکها ارجاع شده است و 146 طرح با حدود هشت هزار و 410 میلیارد ریال پرداخت شده است.

زرندی در مورد درخواست تشکلهای بخش خصوصی مبنی بر تفویض برخی اختیارات از این وزارتخانه گفت: ساختار کشور براساس برخی قوانین شکل گرفته و همان قوانین جلوی اقدام ما در خیلی از موضوعات را گرفته است.

وی ادامه داد: خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از وزارتخانه خواست در هفت موضوع تفویض اختیار داشته باشد و 24 تیرماه امسال هم موافقت وزیر در این موضوع گرفته شد اما تاکنون خانه صنعت پیشنهاد فرآیند اجرای این موضوعات را به وزارتخانه ارسال نکرده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر خانه های صنعت، معدن و تجارت ایران خواستار تفویض اختیار هستند باید در استانها گروه های مرتبی داشته باشند چنانکه عملکرد برخی خانه های صنعت قابل قدردانی است و شرایط برای تفویض اختیار به آن استانها فراهم است اما در برخی استانها این شرایط برای واگذاری اختیارات به خانه های صنعت فراهم نیست.

زرندی با اشاره به لزوم شکل گیری انجمن های ملی همگن در خانه صنعت، معدن و تجارت افزود: تاکنون فقط یک انجمن همگن ملی در خصوص قطعات خودرو شکل گرفته و لازم است انجمن های ملی در بخشهای مختلف صنعت شکل گیرد.

وی ادامه داد: تفویض اختیارات و رفع مشکلات تولید نیاز به همراهی خانه های صنعت با وزارت صنعت دارد که در این زمینه اقداماتی شامل فرآیند صدور جواز تاسیس، برگزاری روز ملی صنعت توسط خانه های صنعت و روز صادرات توسط اتاق بازرگانی، تخصیص و توزیع سوخت، دعوت از نمایندگان مجلس در شورای معادن استان، عضویت یکی از اعضای خانه صنعت در هیات مدیره شرکت شهرکهای صنعتی، انتقال دبیرخانه ستاد تسهیل به خانه های صنعت و عضویت ثابت خانه صنعت در کمیسیونها و بخشهای مختلف آغاز شده است و نیاز به پیشنهاد خانه های صنعت در خصوص دستورالعمل و فرآیند اجرایی آنها داریم.

او بیان کرد: با انحصار دولت 100 درصد مخالف هستیم اما انحصار بخش خصوصی بدتر از انحصار دولت است و گاه برخی تشکلهای بخش خصوصی همدیگر را خنثی می‎‎ کنند لذا امید داریم که با تفویض اختیارات فرایندها سریعتر، بهتر و با رضایت بیشتر مردم انجام گیرد.

بانکها تعهد زیادی به اجرای مقررات بانک مرکزی ندارند دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صنعت معدن و تجارت نیز در این اجلاس گفت: 400 دادستان، ضمانت اجرای مصوبات ستاد تسهیل را برعهده دارند اما گفته می شود 182 هزار قانون در کشور وجود دارد که شرایط فوق العاده سختی را برای تولید ایجاد می کنند.

میثم زالی افزود: در صورتی که فعالان اقتصادی، قوانین و مقرراتی که مانع تولید است را به صورت مصداقی و ارائه روش پیشنهادی اصلاح آن اعلام کنند، می توان با استفاده از ظرفیت شورای سران قوا برخی از قوانین را اصلاح کرد.

وی اضافه کرد: عدم اشراف به قوانین و مقررات موجود مشکل عمده واحدهای تولیدی در کشور است لذا باید آیین نامه های و شیوه نامه های زیرخاکی بیرون آورده شود و از طریق خانه صنعت، معدن و تجارت به واحدهای تولیدی انعکاس داده شود.

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تنها خواسته ما به ویژه از سیستم بانکی عمل به قوانین آمره است زیرا عملکرد رایج شبکه بانکی نشان می دهد که بانکها تعهد زیادی به اجرای مقررات بانک مرکزی ندارند.

زالی با اشاره به بخشنامه جدید معاونت قضایی دادستان کل کشور و لزوم عمل سیستم بانکی به آن گفت: در این بخشنامه آمده است در صورتی که ارزش وثایق نزد بانک یا موسسه مالی - اعتباری، کفاف بازپرداخت و تسهیل بدهی به میزان مبلغ اعلامی بانک را ندهد بانکها یا موسسات اعتباری حق ندارند نسبت به انسداد حسابهای جاری شرکتها و واحدهای غیردولتی اقدام نمایند، از ارائه دسته چک به آنها خودداری نمایند یا اینکه اقدام به جلب یا ممنوع الخروجی مدیران واحدها نمایند و بدیهی است هر گونه اقدام در این خصوص از مصادیق بارز جرم ممانعت از حق و سلب آزادی مشروع افراد بوده و تعقیب کیفری متخلف را در پی دارد.


کلید واژه ها: صنعت، معدن و تجارت - وزارتخانه - وزارت - وزارت صنعت، معدن و تجارت - صنعت - وزارت صنعت - تجارت - معدن - خانه - تامین مالی - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - ساخت داخل - تولید - معاون - تامین - برنامه - وزارت صنعت معدن و تجارت - میلیارد - وزیر صنعت، معدن و تجارت - حوزه - رونق تولید - معاون وزیر - راه اندازی - بهبود فضای کسب و کار - مجوز - کشور - مالی - تحریم - ایران - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
آغاز سرشماری پستانداران شاخص استان اردبیل

ضرورت توجه به تشکیل گروههای پژوهش محور در بخش مواد غذایی تولید داخل

بانک مرکزی: بانک ها باید نسخه ای از قرارداد را به وام گیرندگان بدهند

پروپوزال ارزیابی علل ایجاد مطالبات سررسید گذشته و معوق انواع بانکها

استخدام بازاریاب با حقوق اداره کار در شرکت پخش مواد غذایی آرال

زیان بیش از1800 میلیاردی کشاورزی فارس از سیل و سرمازدگی

خودروهای فرانسوی به ایران باز می گردند؟

20 میلیون بازدید ماهانه بزرگترین فروشگاه ایران و خاورمیانه

استمداد مدیران بیمه ای از رییس جمهور: ما را از مالیات بر ارزش افزوده معاف کنید

رشد 30 درصدی بارش های کشور

نفت در بازار جهانی ارزان شد

شروع دوباره پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی

همتی: دلالان ارز، توانایی ما را دست کم نگیرند

شناسایی 4هزار و301 فقره چاه غیر مجاز در هرمزگان | اخبار ایران و جهان

سالانه سه میلیون مترمربع فرش در کشور بافته می شود

یک استاد دانشگاه: راه نجات اقتصاد تولید توسعه گراست

بازار داغ وانتی های میوه فروش در شب های زمستان/گزارش تصویری  

بدهی 200هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی

نمایشگاه فرش دستباف در همدان گشایش یافت

275 هزار اصله نهال در نهالستان کهگیلویه تولید شد

مشکلات سیاسی با درایت اقتصادی حل می شود

توسعه گردشگری سلامت در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش

کسری بودجه آمریکا به 342 میلیارد دلار افزایش یافت

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق ثابت و بیمه/تهران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/20

استخدام منشی و حسابدار آقا در شهرک صنعتی توس در مشهد

ادبیات نظری و پیشینه تجربی تمرکز مالکیت

شناسایی 4هزار و301 فقره چاه غیر مجاز در هرمزگان

بنیان ایسنا عشق به آگاهی است

مشکلات سیاسی با درایت اقتصادی حل می شود

چه تعداد از مردم جهان به برق دسترسی ندارند؟

مضرات و فواید گاز مایع LPG – ای پی جی + گاز CNG یا LPG

عکس روز: اسکیت روی رودخانه

گزارش کار برق تأسیسات با عنوان مدار

اخلاقی قائم مقام مدیرعامل بانک سپه شد/ مأموریت مهم چقازردی برای قائم مقام جدید بانک سپه

فروش 16 فروند هواپیمای سوخو- سوپرجت به پاکستان

معرفی عضو هیات مدیره صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد

عقبگرد نرخ دلار/ یارانه آذر 98 امشب در حساب سرپرستان/ به پویش «بدون قیمت نخرید» بپیوندید/ ریزش قیمت طلا و سکه در بازار

دومین ورقه «یخ» بزرگ جهان ذوب شد

بازار خودرو تورم دارد و البته رکود

پلیس تهران، 40میلیارد را به صاحبش بازگرداند

روز فرصت های تجاری و اقتصادی ایران در بخارست برگزار شد

رونق گردشگری در یزد با راه اندازی پارک گردشگری فضاپایه

780 میلیارد ریال برای ساخت مدارس استان سمنان هزینه شد

همشهری TV | پیش بینی درآمد 765 هزار میلیونی دولت از شماره گذاری مخابراتی

فیلم/ ماجرای مرگ یک کودک در بیمارستان بر اثر نوشیدن نوشابه

انواع اوراق بهادار و بررسی قابلیت وقف در آنها

12000 مورد نمونه برداری از فرآورده های نفتی در مرکزی انجام می شود

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام طرح معیشتی خانوار

یک استاد دانشگاه: راه نجات اقتصاد تولید توسعه گراست

سهم کردستان در لایحه بودجه 29 درصد افزایش یافت

سالانه سه میلیون مترمربع فرش در کشور بافته می شود

دانلود آهنگ جدید حسین تاجیک بنام طعم درد

استعدادهای عصر جدید طاقچه بالا می گذارند؟

بازدید استاندار از نمایشگاه دستاوردهای پژوهش فناوری و فن بازار گیلان

یک استاد دانشگاه: راه نجات اقتصاد تولید توسعه گراست

یک شوخی دوستانه به قیمت یک میلیارد و 66 میلیون تومان تمام شد

توسعه گردشگری سلامت در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش

انهدام باند پولشویی در استان آذربایجان شرقی

پلیس تهران 40میلیارد تومان را به صاحبش بازگرداند

استخدام کارشناس فروش منطقه ای با مزایا در استان مرکزی

ماهیت قرارداد پیش فروش ساختمان در حقوق ایران و فقه امامیه

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران: پول قسط ندارید ثبت نام نکنید

افزایش 50درصدی قیمت اجاره بها در تهران

بدهی 200هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی

رییس سازمان امور عشایر ایران خبرداد؛اختصاص 350 میلیارد تومان برای پروژه های آبرسانی به عشایر کشور

منطقه ویژه خلیج فارس 18 طرح توسعه ای در حال اجرا دارد

آزاد راه تبریز-سهند شهریور سال 99، به اتمام می رسد

نمایشگاه های پژوهشی فرصتی برای تجاری سازی تولیدات فناورانه داخلی است

استخدام کارشناس اداری آقا مسلط به ICDL در تهران

بازدید استاندار از نمایشگاه دستاوردهای پژوهش فناوری و فن بازار گیلان

مبانی نظری عوامل موثر بر زنجیره تامین و ارزیابی عملکرد آنها

سهم 65 درصدی «فیشینگ» از کل جرائم سایبری

سکه و دلار ارزان شد + جدول

افزایش قیمت عجیب در بازار خودرو | چهارشنبه 98/9/20

نمایشگاه های پژوهشی فرصت مناسبی برای تجاری سازی تولیدات فناورانه داخلی است

نمایشگاه فرش دستباف در همدان گشایش یافت

حوزه فرش دستباف فاقد استارتاپ است/ 80 درصد تولیدات فرش کشور صادر می شود

رشد تقاضای جهانی نفت در سال آینده ثبیت می شود | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

رشد تقاضای جهانی نفت در سال آینده ثبیت می شود

مصرف سوخت گاز در ساوه از مرز چهار میلیون مترمکعب فراتر رفت

اجرای 15 هزار میلیارد تومان طرح راه و شهرسازی در آذربایجان شرقی

متاسفانه دانش آموختگان کشور چشم به فرصت های شغلی در ادارات دوخته اند

275 هزار اصله نهال در نهالستان کهگیلویه تولید شد

سهم 65 درصدی «فیشینگ» از کل جرائم سایبری

استخدام فوق دیپلم یا لیسانس متالوژی آقا در تهران

نانو کامپوزیت پلیمری با تقویت کننده خاک رس

تصویر روز ناسا از یخ در زمین

اختصاص 350 میلیارد تومان برای پروژه های آبرسانی به عشایر کشور

علت ریزش ناگهانی قیمت ارز در بازار + جزییات

نمایندگان به جای بررسی قانون توسعه تجارت، سرگرم گرفتن بودجه اند

کمبود نوآوری در رونق فرش

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت بازرگانی در تهران

قرارداد مضاربه و شرط ضمان عامل در آن

بزرگراه تبریز- ارمنستان ردیف دارد ولی پولی ندارد/ هشدار درباره زمین فروشی و شهرفروشی

واکنش وزیر صمت به کمپین «نه به خرید کالاهای قیمت نخورده»

اختصاص 350 میلیارد تومان برای پروژه های آبرسانی به عشایر کشور

مصرف سوخت گاز در ساوه از مرز چهار میلیون مترمکعب فراتر رفت

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

جوایز یازدهمین دوره جایزه تعالی منابع انسانی    رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

معاون وزیر : مجوزهای صادره از وزارت صنعت کاهش یافت

معاون وزیر : مجوزهای صادره از وزارت صنعت کاهش یافت