مطالب مرتبط:
تلویزیون این سریالها را می سازد که مردم نبینند؟/ همان سریالهای قدیمی را بازپخش کنید
تلویزیون این سریالها را می سازد که مردم نبینند؟/ همان سریالهای قدیمی را بازپخش کنید
سنگ اندازی در کار قوه قضاییه و ایجاد دوقطبی مشکلات مردم را حل نمی کند
دفاتر پیشخوان مردم را در استفاده از پوشش بیمه راهنمایی می کنند رسانه 7 | اخبار ایران و جهان
هدف ما از بین بردن غم ها از دل مردم است/ فرش زندگی نامه پیامبر در تبریز بافته می شود
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آبان 1398 ساعت 09:162019-11-14فرهنگي

تلویزیون این سریالها را می سازد که مردم نبینند؟


حکایت این روزهای سریال های تلویزیون آثار آنتن پرکنی شده که بعضی از آن ها این علامت سؤال را در ذهن ایجاد می کنند که آیا حین مجوز برای تولید اصلا نظارتی روی فیلمنامه شان صورت گرفته یا حتی حین ساختشان نظارت و بازبینی روی آن ها انجام گرفته است یا نه؟ - - این سؤالی جدی و مهم است که تکلیف بیننده با سریال هایی مثل پناه آخر ، گیله وا ، حکایت های کمال و به رنگ خاک که اخیراً تلویزیون آن ها را روی آنتن برده چیست؟ مجموعه هایی که نقطه اشتراک همگی آن ها نشانه هایی از عدم نظارت کیفی روی ساخت و البته صرف هزینه هایی برای هیچ دارد.

نکته سؤال برانگیزتر روی آنتن رفتن همزمان این تعداد اثر ضعیف است که در دنیای پر رقابت رسانه های دیداری بیشتر سهل انگاری در تولید و حتی نحوه پخش این سریال های ضعیف را توی چشم می آورد.

پناه آخر یا بی پناهی! از طرفی فاصله کیفی میان این آثار هم آنقدر اندک است تا عامل برتری یکی بر دیگری نشود.

یک مصاحبه میدانی و آمارگیری مردمی از بینندگان تلویزیونی به نوعی شاید حتی حاکی از رضایت حداکثری از بازپخش آثار قدیمی به نسبت ساخت و نمایش مجموعه های ضعیف این روزها باشد که نه تنها هیچ گونه جلب توجهی نمی کنند که در این شرایط اقتصادی حتی افسوس فراوان از چرایی ساخت را برایشان به همراه دارد.

از جهاتی دیگر و درباب محصولاتی اینچنین اگرچه در مرحله اول باید آن ها را نتیجه بی تدبیری دانست ولی نباید و نمی توان سازندگان این آثار را هم بی تقصیر دانست که اثری تولید کرده و تحویل داده اند که از معیارهای اولیه یک اثر نمایشی دورند و از ضعف های ساختاری بسیاری رنج می برند.

دست کم از کارگردانی، چون داریوش یاری سازنده تله فیلم هایی با بازپخش های فراوان مثل حبیب و یونس انتظار می رود به این معیارهای اولیه ساخت توجه داشته باشد و اثری شعاری و ضعیف نسازد.

حالا بماند که سریال هاتف سال قبل او هم خیلی چنگی به دل نمی زد.

سریال پناه آخر ساخته جدید این کارگردان اثر مناسبتی ویژه ایام پایانی ماه صفر بود که چندی پیش روی آنتن رفت و برخلاف ظاهر چشمگیرش در باطن هیچ نداشت و به عبارتی درست در نقطه مقابل تله فیلم حبیب بود که به سبب نگاه نو و تازه اش بارها از تلویزیون پخش شده بود، اما مایه تأسف که پناه آخر هیچ نکته ویژه ای برای عرضه نداشت.

داستان سریال از جنس آثار همیشگی ایام صفر داستان مردی پاک و دیندار و تقابل او با فرزند از فرنگ برگشته برادر و سهم خواهی از ملک حسینیه ای است که هر ساله مراسم عزاداری محرم در آن برگزار می شود و به موازات آن راوی اتفاقات زندگی مردی با بازی امین زندگانی است که از طریق سرمایه مردم می خواهد یک شبه ره صد ساله برود.

فرمولی که بارها تکرار شده و مطابق انتظار با تحول شخصیت ها پایان می یابد.

به لحاظ داستانی ایرادی به سوژه وارد نیست و آثار متفاوتی می توان از دل یک سوژه واحد ساخت، اما مشکل پناه آخر در واقع استفاده از همان فرمول تکراری بدون پرداخت و نگاه تازه است که روند اتفاقاتش را قابل پیش بینی و غیرجذاب می کند.

پس چه بهتر که دست کم داریوش یاری کارنامه و سابقه اش را با ساخت آثار معمولی و دور از انتظار اینچنین تخریب نکند که ضررش در درجه اول متوجه او و اعتمادی است که از آینده اش سلب می شود.

بی کمالی های داستان های کمال موضوع سهل انگاری در ساخت برای سریال های تلویزیونی برای حکایت های کمال دیگر اثر تازه روی آنتن رفته تلویزیون هم مصداق می یابد.

این یکی از باب روایت و کیفیت به حدی است که بسیار بیشتر از قبلی حیرت فراوان نبود نظارت کیفی و داستانی را برای بیننده ایجاد می کند و از همه بدتر این علامت سؤال که سازندگان اصلاً به تماشای حاصل دسترنجشان نشسته اند؟ مایه تأسف اینکه سریالی که وقایع آن از دهه 40 آغاز شده قرار است تا 150 قسمت تولیدش ادامه پیدا کند و انتظار اینکه اگر روند همین باشد چه بهتر که ساختش متوقف شود یا اینکه در تولیدش تجدید نظری صورت گیرد.

به نظر قرار است روند دنباله سازی انجام گرفته برای سریالی مثل بچه مهندس به طریقی مشابه این بار برای حکایت های کمال هم تکرار شود.

البته با این تفاوت که بچه مهندس دست کم فصل یک قابل اعتنایی داشت ولی در فصل دوم رو به افول رفت.

اما مشکل ضعف ساختاری حکایت های کمال در قسمت های ابتدایی پخش کافی است تا از سامان گرفتنش در همین فصل قطع امید کرد چه برسد به اینکه دنباله ای برای آن متصور بود.

در قسمت های ابتدای سریال به نوعی خاطره بازی و یادآوری عادات و رفتارهای مردم در دهه 40 تصویر شده و سازندگان شیفته کشف این عادات از سر ذوق زدگی باربط و بی ربط بخشی از آن را به داخل داستان کشانده و به تصویر درمی آورند، غافل از اینکه بوده اند آثار بسیاری که پیشتر از این و در قالبی پذیرفتنی و مطلوب مبادرت به انجام این امر ورزیده اند.

عامل تأسف آور دیگر با توجه به فضای داستانی تقریباً کمیک سریال، شوخی های گنجانده شده در دل اثر است نه شادی بخش بلکه حیرت آور است.

معلوم نیست سازندگان از جمله کارگردان و بازیگران حین ساخت چرا و چطور متوجه کیفیت نازل و سطحی این موقعیت های به ظاهر کمدی، اما در اصل دافعه برانگیز نشده اند.

به بیانی دیگر سازندگان حکایت های کمال در حد کمال آن را به سمت اثری پراشکال و ضعیف سوق داده اند.

گیله وا، کارت پستالی و بدون جذابیت داستان ضعف های ساختاری برای گیله وا دیگر اثر به نمایش درآمده این روزها هم به نوعی دیگر صادق است، حتی اگر تلاش عوامل این اثر در تولید اثری مطلوب عیان تر از دو سریالی باشد که وصفشان رفت.

گیله وا با توجه به گفته سازندگانش نگاهی عاطفی به زندگی مردم شمال ایران در بستر اتفاقات تاریخی سال 1297 دارد و روایتگر سبک زندگی و روابط اجتماعی و عاطفی مردم ایران و نقش انگستان در امور داخلی کشور در صد سال گذشته است و بنابر گفته کارگردان نگاهی جدی به تصویر کردن قاب های چشم نواز از طبیعت شمال دارد و انصافاً هم با مهارت ویژه ای موفق به انجامش می شود.

سؤال مهم، اما این است که در فقدان سیر روایی درست و جذاب بهترین قاب های تصویری اصلاً به چه کار می آید؟ به عبارتی در سایه روند داستانی و ساختاری درست است که آن نماهای چشم نواز به دل می نشیند و اثری مطلوب خواهد داشت.

این وسط تلاش بسیار برای ارائه قاب های دل انگیز چه فایده ای دارد؟ در این میان اگر چه به لحاظ خط داستانی از قضا نیم نگاهی به طرح مضامین سیاسی در دل قصه هم دارد، اما به هیچ عنوان مقبول نمی افتد، حال بگذریم از کاراکتر میرزا کوچک خان که نه تنها باورپذیر نیست که اتفاقاً تعجب برانگیز است که چه لزومی بر حضور میرزایی است که به سبب شخصیت پردازی ضعیف اندک مایه های اقتدار و قدرت نقل شده در تاریخ از او نیز قابل مشاهده نیست.

سریالی که شروع و میانه اش مطلوب نبود نهایتاً با پایانی باری به هر جهت به اتمام رسید تا به جمع ناموفق های این روزها اضافه شود.

به رنگ خاک به رنگ خاک دیگر اثر در حال پخش این روزها هم حکایتی مشابه با سریال های نام برده دارد.

بنابر گفته سازندگان، سریال قرار است ادای دین سازمان صدا و سیما" باشد به مردمان خونگرم جزایر؛ این مرزبانان صبور مرزهای دریایی ایران و نیت خوب دیگر دوری از فضاهای آپارتمانی و تصویر کردن مناطقی با جذابیت های طبیعی و همچنین فرهنگ و رسومی که برای گردشگران می تواند بسیار جذاب باشد.

تا اینجا نیت سازندگان سریال درست و قابل ستایش است، اما چه فایده وقتی داستان تکراری و ساختار نادرست اندک میلی برای بیننده در تعقیب ماجراهای سریال ایجاد نمی کند.

مانند گیله وا واقعاً صرف ثبت قاب های چشم نواز و در اینجا با چاشنی جاذبه طبیعی جزایر وقتی روند قصه شما حتی برای اندک لحظه ای وادار به تحمل و تماشای وقایع و رویدادهایش نمی کند به چه کار می آید؟! طبعاً اثر که دیده نشود تمام نیت های خوب هم بی اثر و نادیدنی و بی کارکرد می شود.

اوضاع برای این سریال مطابق انتظار پیش نمی رود و با این شرایط نباید انتظار تحولی شگرف برای قسمت های باقیمانده به رنگ خاک داشت و متأسفانه این یکی را هم باید به جمع آثار نامطلوب در حال پخش از تلویزیون افزود.

نهایتاً می ماند یک سؤال مهم حاصل جمع بندی کمی و کیفی این آثار از این باب که در این شرایط اقتصادی چه اصراری به صرف هزینه ای فراوان برای مجموعه هایی که کمترین دستاوردی برای تلویزیون در همراهی بیننده و تأثیرگذاری بر او ندارد.

به طور حتم تماشاگر هم توقع و تمایلش نه تماشای این تعداد اثر فاقد ساختار که مطمئناً راضی به همان یک سریال، اما مقبول و سرگرمی آفرین باشد که اوقاتش را صرف آن کند.

در این ماجرا بزرگ ترین ضربه هم متوجه تلویزیون با سلب اعتماد تماشاگرانش می شود.


کلید واژه ها: تلویزیون - سریال - پناه آخر - ساخت - هایی - آثار - سریال های تلویزیون - کارگردان - تولید - نظارت - حکایت های کمال - سریال پناه آخر - مراسم عزاداری - شرایط اقتصادی - بازپخش - فیلم - داستان - امین زندگانی - عزاداری محرم - نمایش - سهل انگاری - به رنگ خاک - مردم - یاری - حبیب - فیلمنامه - دیگر - عزاداری - اقتصادی - گیله وا

آخرین اخبار سرویس:
کتاب ژنتیک استانسفیلد

تقویم و اوقات شرعی بیست و دوم آذر شیراز + فیلم

«منطقه پرواز ممنوع» 3 میلیاردی شد

بررسی مصورسازی و نقاشی در ایران پس از اسلام

تبریک کریسمس و سال نو میلادی 2020 (فیلم)

فیلم/ خلاصه دیدار بازل 2- ترابزون صفر

فیلم/ خلاصه دیدار منچستر 4- آلکمار صفر

مسابقه رادیویی«صد» از صدای سمنان پخش می شود

فیلم/ ولورهمپتون 4 -بشیکتاش صفر

فیلم/ استاندارلیژ 2- آرسنال 2

رونمایی از «مرگ در تختخواب دیگری»

فیلم/ مونشن گلادباخ یک -باشاک شهیر 2

فیلم/ خلاصه دیدار آاس رم 2 ولفسبرگر 2

جزوه حکمت هنر اسلامی استاد وثیق + دو سری نمونه سوال

الهام پاوه نژاد و دخترش در کنار مهران مدیری + عکس

استقبال چشمگیر تماشاگران از فیلم های روز چهارم جشنواره سینما حقیقت

«گذار» کنسرت موسیقی گروه وارش در سمنان

خلاصه داستان قسمت 93 سریال ترکی گلپری

استقبال چشمگیر تماشاگران از فیلم های روز چهارم جشنواره سینما حقیقت / نمایش 50 فیلم مستند در روز چهارم

خلاصه داستان قسمت 94 سریال ترکی گلپری

دعوت از پژوهشگران برای شرکت در سمینار مطالعات تاریخی تئاتر

عکس لورفته و منشوری سحرقریشی و نامزدش در سواحل ترکیه + عکس مراسم ازدواج

خلاصه داستان قسمت 95 سریال ترکی گلپری

سانحه هنگام فیلمبرداری فاطمه گودرزی را راهی بیمارستان کرد

اختتامیه ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم

نبرد هیجان انگیز سوپراستارها

نمایش «فرانکنشتاین»

از وحشی گری برادران دالتون تا قاتلی که کلانترها حریفش نبودند!

(تصویر) سانحه هنگام فیلمبرداری فاطمه گودرزی را راهی بیمارستان کرد

«ماهر» پرتره ای متفاوت از سیل آق قلا + فیلم

نشست شورای فرهنگ عمومی و دیدار با هنرمندان پیشکسوت با حضور وزیر ارشاد در اراک

فیلم | زنان در عصر پهلوی مترقی تر بودند؟

عکس | طناز طباطبایی در موزه سینما چه می کند؟

«ماهر» پرتره ای متفاوت از سیل آق قلا + فیلم

تکراری شدن سوژه ها و روش ها آفت سینمای مستند است

خراسان رضوی گزارش تصویری| افتتاحیه جشنواره خانواده رضوی

خواننده زیرزمینی نقش اول یک سریال شد! +عکس

فاطمه گودرزی هنگام فیلمبرداری دچار سانحه شد+عکس

پژمان جمشیدی در سخت ترین نقشش +عکس

سومین روز جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز

سانحه هنگام فیلمبرداری برای بازیگر زن سرشناس! +عکس

عکسی متفاوت از بهنوش طباطبایی در کنار الهام پاوه نژاد

عکسی که فاطمه گودرزی از بیمارستان در اینستاگرام گذاشت

برای رضا ایرانمنش دعا کنید

زمان پخش و تکرار سریال دماغ از شبکه آی فیلم

افتتاح نمایشگاه عکس «زیباست ایران و ایرانی»

مستند هنرمند بجنوردی بهترین فیلم جشنواره بین المللی ترکیه شد

مقابله خانم بازیگر با فاجعه بی خانمانی +عکس

واکنش مجری مشهور به بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون +تصاویر و بیوگرافی

عکسی که فاطمه گودرزی از بیمارستان در اینستاگرام گذاشت

تاریخ اکران فیلم ماتریکس 4 اعلام شد؛ همزمان با فیلم جان ویک 4!

واکنش مجری مشهور به بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون +تصاویر و بیوگرافی

رقص کوروش تهامی + فیلم

«مرشد و مارگریتا» ساخته می شود

واکنش مجری مشهور به بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون +تصاویر و بیوگرافی

سریال زیر همکف؛ داستان سریال زیر همکف و عکس بازیگران سریال زیر همکف

رفتار بیرانوندگونه رونالدو در برخورد با جیمی جامپ! +فیلم

برای رضا ایرانمنش دعا کنید+ عکس

اسامی بازیگران فیلم نارگیل / خلاصه داستان

فیلم مستند، چشم واقعیت

سانحه بازیگر زن سینما و تلویزیون را راهی بیمارستان کرد

«عیسی» مهمان «حقیقت» می شود/ صدای مظلومیت بحرین در خفقان رسانه ای

فیلم/ سفیر کره جنوبی سلطان قلب ها را خواند

تصویری متفاوت از حمید گودرزی

زمان پخش و تکرار سریال باغ گیلاس از شبکه آی فیلم

آخرین سنگر برای نبرد با روزمرگی

هوتن شکیبا و شاکردوست در شبکه نمایش خانگی  

مثل خواب دم صبح خواندنی شد

شنبه های خوانش؛ نمایشنامه خوانی «اتاقی در هتل پلازا » در فرهنگسرای فردوس

فیلم | زنان در عصر پهلوی مترقی تر بودند؟

«محمدحسن معجونی» در نقش یک مخترع به تماشاخانه شهرزاد رفت

سکانس خواستگاری رقیب عشقی علیهان از زینب در سریال ترکی سیب ممنوعه

روزهایی که فیرمینو پولی برای رفتن به خانه نداشت (دوبله)

فاطمه گودرزی دچار سانحه شد

فاطمه گودرزی در حین فیلمبرداری دچار سانحه شد

مدل موی عجیب اندیشه فولادوند در کنار ساره بیات / عکس

سانحه هنگام فیلمبرداری فاطمه گودرزی را راهی بیمارستان کرد

فیلم | برخورد رونالدو با جیمی جامپ مزاحم به سبک بیرانوند

فاطمه گودرزی راهی بیمارستان شد + عکس

فاطمه گودرزی راهی بیمارستان شد + عکس

رونمایی از «مرگ در تختخواب دیگری»

طناز طباطبایی در موزه سینما / عکس | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

رونمایی از کتاب «مرگ در تختخواب دیگری»

«فاطمه گودرزی» دچار سانحه شد

فاطمه گودرزی تصادف کرد

طناز طباطبایی در موزه سینما / عکس

«فاطمه گودرزی» دچار سانحه شد

هفته قرآن و عترت در ایلام برگزار می شود

برنامه گالری های اصفهان در آخرین روز های پاییز

تصویر منتشر شده از گریم فاطمه معتمد آریا در «مجبوریم»

مسعود فراستی:«خاطرات موتورسیکلت» حال همه مارا خوب کرد

اتفاق ویژه در شهر های بدون سینما / «منطقه پرواز ممنوع» 3 میلیاردی شد

گزارش فروش هفتگی سینمای ایران: ادامه صدرنشینی فیلم مطرب

جیمز باند سابق در نقش پادشاه فیلم «سیندرلا»

فیلم | برخورد رونالدو با جیمی جامپ مزاحم به سبک بیرانوند

از اکران فیلم 23 نفر تا جشنواره جوان ایرانی

عکس | طناز طباطبایی در موزه سینما چه می کند؟

«دل» برای نابینایان توضیح دار شد

نمایشگاه کتاب در بافق گشایش یافت

ناگفته های تلخ از زندگی مهاجران

تلویزیون این سریالها را می سازد که مردم نبینند؟

تلویزیون این سریالها را می سازد که مردم نبینند؟