مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت تشکیل وزارت بازرگانی
مسلمانان با اتحاد می توانند اهداف عالی خود را پیش ببرند
شرکت های ایرانی آماده بازسازی زیرساخت های سوریه هستند
وضعیت حجاب در برخی از خیابان ها و مراکز فروش قم به حد ابتذال رسیده است + عکس
تاکید آیت الله علوی گرگانی بر اتحاد شیعه و اهل سنت
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 آبان 1398 ساعت 18:552019-11-13بين الملل

وضعیت کنونی کردهای سوریه و حزب اتحاد دمکراتیک


کردهای سوریه در شرایط کنونی تبدیل به یکی از بازیگران مهم صحنه این کشور، در بعد میدانی و سیاسی شده اند.

- کردها- که حدود 10 درصد جمعیت سوریه را تشکیل می دهند- در مناطق شمالی سوریه تحت نظام سیاسی خودمدیریتی دموکراتیک، شامل سه واحد سیاسی (موسوم به کانتون جزیره، کانتون کوبانی و کانتون عفرین) زندگی می کنند.

در برهه فعلی دو رویداد مهم موجب شده است جایگاه و دورنمای کردهای سوریه اهمیت ویژه ای پیدا کند.

نخست شکست داعش در سوریه، دوم برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق که به طور طبیعی بر عموم کردهای منطقه و به ویژه کردهای سوریه تاثیرگذار بود.

هیچ بعید نیست قاعده تاریخی مربوط به کردها بار دیگر تکرار شود.

قاعده ای که ناظر به استفاده ابرقدرت ها از کردها به عنوان ابزاری در جهت تحقق اهداف و منافع خود بوده، اما در پایان کار وعده هایی که به آنان داده می شد، به فراموشی سپرده شده است .

از سوی دیگر، همه پرسی استقلال کردستان عراق نیز اگرچه تا تشکیل کشور مستقل کردستان راه طولانی و دشواری پیش رو دارد، اما به لحاظ روانی انگیزه کردهای سوریه را برای پیگیری مطالبات خود حداقل در چهارچوب ایجاد نظام فدرالیسم دوچندان خواهد کرد.

مخالفت شدید ترکیه از یک سو و عدم پذیرش فدرالیسم از سوی دولت سوریه و متحدانش (ایران و روسیه) نیز از جمله اموری است که آرمان های جدایی طلبانه کردهای سوریه را با موانع جدی روبه رو خواهد ساخت.

در هر حال، در شرایطی که سوریه می رود تا شاهد پایان جنگ باشد، آینده و وضعیت کردها در این کشور تا حد زیادی به روند سیاسی و قانون اساسی جدید و مذاکرات و نحوه تعامل با دولت مرکزی وابسته خواهد بود.

روندی که قطعا از اعمال نفوذ و نقش آفرینی بازیگران بزرگ خارجی به دور نخواهد بود و هر یک سعی خواهند کرد در جهت اهداف خود از برگه کُردی استفاده کنند.

عوامل موثر بر تشکیل وضعیت کردهای سوریه و حزب اتحاد دمکراتیک وجود جمعیتی از کردها در سوریه تا قبل از سال 2011 به شدت مورد بی¬توجهی محققان مسائل سیاسی خاورمیانه قرار گرفته بود.

اساساً کردهای مقیم سوریه به عنوان اقلیتی 10 درصدی از جمعیت سوریه طی سال¬های متمادی جایگاهی در عرصه پژوهشی محققان نداشته¬اند.

اما شروع بحران داخلی در سوریه در سال 2011 وضعیت جدیدی را برای کردهای ساکن این کشور ایجاد کرده است که آنان علاوه بر تقاضا برای شناسایی، خواستار حق کنترل سیاسی و اداری در مناطق کردنشین شده اند و در حال حاضر این احتمال وجود دارد که در آینده خواهان خودمختاری و در مرحله بعد اعلام استقلال باشند.

پس از آغاز بحران داخلی در سوریه، اکثریت جریانات سیاسی کرد سوری در دو جناح عمده شورای ملی کردهای سوریه و شورای ملی غرب کردستان تشکل یافته¬ اند.

شورای ملی کردهای سوریه در اکتبر سال 2011 متشکل از 16 جریان (حزب) سیاسی کرد سوری شکل گرفت که در اساس، مخالف حزب اتحاد دموکراتیک هستند.

در مقابل، شورای ملی غرب کردستان در ابتدای جنگ سوریه از سوی حزب اتحاد دموکراتیک و چند جریان کوچک دیگر که همگی وابسته به حزب کارگران کردستان بودند تاسیس شد و در حال حاضر در قالب دو نیروی نظامی یگان های مدافع خلق و یگان های محافظ زناندر قالب سیستم خودمختاری دموکراتیک نظامی، کانتونی را در شمال سوریه ایجاد نموده اند.

در همین راستا، عمده ترین نقاط قوت کردهای سوریه بعد از آغاز جنگ داخلی در مارس 2011 را می توان عوامل ذیل دانست: بحران سوریه و قدرت یابی کردها، همجواری با اقلیم کردستان عراق، کسب حمایت و مشروعیت بین المللی مبارزان کرد سوری، توانمندی چشم گیر نظامی، ورود مستقیم روسیه به میدان نبرد سوریه.

قدرت گیری بیشتر نظامی کردهای سوریه و حزب اتحاد دمکراتیک در حالی که بحران سوریه وارد حساس ترین روزها و پیچیده ترین ابعاد خود شده است، بازیگران مختلف منطقه ای و فرامنطقه ای دخیل در دو سوی این بحران هر یک سعی می کنند تا با تأثیرگذاری بیشتر بر آن از یک سو بر منافع احتمالی آینده ی خود بیفزایند و از سوی دیگر از تعداد ترکش های ناشی از این بحران برضد خود بکاهند.

دولت ترکیه، همسایه ی شمالی سوریه، یکی از مهم ترین و فعال ترین کشورهای دخیل در این بحران طی ماه های اخیر بوده که تلاش وافری داشته و دارد تا با انجام تغییر نظام سیاسی در این کشور از یک سو بر قدرت منطقه ای خود بیفزاید و از سوی دیگر موازنه ی قدرت موجود را برضد رقبای منطقه ای ش همچون ایران تغییر دهد.

اما پیچیدگی های وضعیت سوریه به خصوص از نظر بافت قومی و مذهبی از یک طرف و ارتباط این پیچیدگی های قومی با وضعیت سیاسی در داخل ترکیه (مسئله ی کردها و علوی ها) و شمال عراق باعث شده است تا سناریوی تغییر در سوریه برای ترکیه همچون شمشیری دو لبه عمل کند که لبه ی تیز و بران دیگر آن که مسئله ی کُردها در شمال سوریه است، می تواند خوش بینی های ترک ها را با مخاطره های جدّی مواجه سازد.

با این تفاسیر می توان پیامدهای قدرت کردهای سوریه و حزب دمکراتیک را به شرح ذیل عنوان کرد: افزایش توان عملیاتی پ.

ک.

ک ، گسترش گرایش خودمختاری طلبانه ی کردها در ترکیه، تضعیف موقعیت دولت ترکیه در نزد افکار عمومی، تقویت احتمال دخالت دوباره ی ارتش در عرصه ی سیاسی ترکیه، تحت الشعاع قرار گرفتن دستاوردهای آینده ی ترکیه در بحران سوریه.

حامیان خارجی پتانسیل های نظامی و امنیتی کردهای سوریه و حزب اتحاد دمکراتیک در سطح فرامنطقه ای ورود روسیه به بحران سوریه در اواسط سال 2015 زمینه ها را برای رقابت دو قدرت فرامنطقه ای آمریکا و روسیه فراهم نمود.

هر یک از دو قدرت آمریکا و روسیه در میانه بحران سوریه، برای تحقق استراتژی ها موردنظر خود حمایت از بازیگران داخلی حاضر در عرصه نظامی سوریه را در پیش گرفته اند.

در واقع، نیروهای نظامی تحت حمایت هر یک از این دو قدرت، به عنوان نیروهای نیابتی دو قدرت ایفای نقش می کنند.

در این میان، کردهای سوریه مهم ترین نیرویی هستند که از سوی واشنگتن و مسکو برای اعاده موازنه قوا، در عرصه تحولات میدان نظامی سوریه مورد توجه قرار گرفته اند.

مهم ترین دلایل توجه قدرت های آمریکا و روسیه به کردهای سوریه بر اساس سه مولفه اساسی مورد تحلیل قرار می گیرد: اول اهمیت استراتژیک مناطق تحت کنترل کردها در قالب سیستم فدرال شمال سوریه، دوم بهره گیری از توان نظامی بالای کردها در عرصه میدان نظامی سوریه، سوم مشروعیت و وجهه مثبت کردها نزد افکار عمومی در سطح بین الملل.

چشم انداز پتانسیل های نظامی و امنیتی کردهای سوریه و حزب اتحاد دمکراتیک واقعیت آن است نیروهایPYD وHSD از منظر هر ناظر بی طرفی رشادت ها و فداکاری ها و تلاش های غرور آفرینی را در مبارزه با داعش و بنیادگراهای دینی تندرو از خود نشان داده اند.

اما با این اوصاف هیچ گاه نتوانسته یا نخواسته اند خود را از هژمونی رهبری حزب کارگران کردستانPKK خارج کنند.

امکان دارد این مسئله در بخش های از کردستان جذابیت داشته باشد اما در رئالیسم سیاسی PKK از منظر دولت های اروپایی غربی و خود ایالات متحده آمریکا به عنوان سازمانی تروریستی محسوب شده است و در نتیجه این مسئله خود توانسته به آسانی بهانه را بدست رهبران ترکیه و حتی حامیان آنها برای توجیهی هر چند غیر متقن به این اشغالگری بدهد.

چه از منظر سیاسی و چه ایدئولوژیک رهبران نظامی و سیاسی در شمال سوریه حتی در ابتدایی ترین و ساده ترین امور از جمله تغییر پرچم عدم نصب عکس رهبران و نگاه های چپ گرایانه ضد نظام سرمایه داری غرب (داس و چکش)، دشمنی با ترکیه در سیاست های اعلامی و … خود را از پ.

ک.

کPKK جدا نکرده و نتوانستند خود را به عنوان بازیگری تمام قد مستقل برای آینده سیاسی سوریه آماده کنند.

اینجاست که فهم سخن پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ملموس تر می شود: “… دغدغه های مشروع ترکیه برای این حمله و … “ این تحولات ایجاد نوعی ناامیدی و متاسفانه یاس در جامعه کُردی، همراه با کینه و نفرت (شوان پرور: کین ام کین ام: ما که هستیم به محیط پیراونی خود برای آنان بوجود آورده است.

از فردای بعد از حمله ارتش و حشد شعبی عراق به کرکوک و سکوت جهانی و دوباره تکرار این مسئله در لشکرکشی ارتش ترکیه و اعراب سوری به عفرین، غرب و شرق فرات که به نوعی مجددا کردها با تنها و بدون حامی ماندنشان احساس وجه المصالحه قرار گرفتن دارند و به ظن خود این رفتارهای مکرر و بیرحمانه منشعب از سیاست های سیستماتیک سرکوب قدرتهای منطقه ای با سکوت و رضایت برخی قدرتهای جهانی در تقابل با دستاورد ها و احقاق حقوق آنها می باشد.

این سرکوب ها و برخوردهای نظامی خشن به گفته دکتر احمد نقیب زاده برخلاف انتظار دشمنان کُرد و دولت اردوغان و قدرت های منطقه ای در خاورمیانه؛ “روند استقلال کردها را استارت زده.

و مطالبه گری کُردها در آینده منجر به استقلال آنها خواهد شد”.

* منتشر شده در سایت مرکز بین المللی مطالعات صلح –IPSC
کلید واژه ها: سوریه - کردهای سوریه - کردها - سیاسی - کردستان عراق - استقلال - کردستان - وضعیت - اقلیم کردستان عراق - کشور - بازیگران - تشکیل - همه پرسی - جمعیت - استفاده - اقلیم کردستان - محققان - مناطق شمالی - قانون اساسی - شرایط - مناطق - بحران - آینده - اتحاد - داخلی - دولت سوریه - عوامل موثر - نظام سیاسی - خاورمیانه - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
قیس المحمداوی، فرمانده عملیات بغداد برکنار شد

روزنامه هفت صبح : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه گسترش صمت : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه مستقل : دوشنبه 18 آذر 1398

رایزنی ها برای معرفی نامزد نخست وزیری در لبنان به تعویق افتاد

بازگشت «سعد حریری» به صحنه سیاسی لبنان

کمالوندی: روسیه به خاطر لغو معافیت های آمریکا از فردو کنار نکشید

رییس جمهوری افغانستان خواهان سرمایه گذاری ترکیه در کشورش شد

چگونه سه کشور اروپایی در امور داخلی عراق مداخله کردند؟

پردرآمدترین خواننده جهان معرفی شد

روزنامه بهار : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه جوان : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه دنیای اقتصاد : دوشنبه 18 آذر 1398

انتقاد شدید ترامپ از رسانه ها

چگونه سه کشور اروپایی در امور داخلی عراق مداخله کردند؟

تکاپوی ریاض برای حل 3پرونده

ترامپ از رسانه هایی که وی را مسخره می کنند گلایه کرد

ترامپ: من کشورهای ناتو را مجبور کردم تا سالانه 530 میلیارد دلار بیشتر پرداخت کنند وقتی به خانه آمدم، دیدم رسانه های جعلی دارند من را مسخره می کنند

تفاهمنامه حج 99 امضا شد

اسپر: می خواهیم ایران به کشوری عادی تبدیل شود

بخر که خوب می«خری»!

بازگشت «سعد حریری» به صحنه سیاسی لبنان

روزنامه اسکناس : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه حمایت : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه رسالت : دوشنبه 18 آذر 1398

بازگشت سعد حریری به صحنه سیاسی لبنان

ترامپ از رسانه هایی که وی را مسخره می کنند گلایه کرد

تفاهمنامه حج 99 امضا شد

روزنامه ستاره صبح : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه سیاست روز : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه شروع : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه صدای اصلاحات : دوشنبه 18 آذر 1398

تعویق در انتخاب نخست وزیر جدید لبنان

وزیر دفاع آمریکا: ایران نباید خویشتنداری ما را به ضعف تفسیر کند/ ما برای پاسخ دادن آمادگی کامل داریم

رایزنی های پارلمان لبنان برای انتخاب نخست وزیر جدید به تعویق افتاد

عکس| جنگنده یونانی ناوچه ترکیه ای را نشانه رفت

رایزنی های تعیین نخست وزیر لبنان به تاخیر افتاد

دوشنبه سیاه در پاریس

شمار نیروهای نظامی سودان در جنگ یمن به یک سوم کاهش یافت

کارشکنی پاناما و آمریکا در مسیر حرکت کشتی تحقیقاتی روس

علت نارضایتی زنان سیاهپوست آمریکایی

وزیر دفاع آمریکا: می خواهیم ایران به کشوری عادی تبدیل شود/برای پاسخ دادن به ایران آمادگی کامل داریم

جدیدترین موضع گیری وزیر خارجه اسلوونی درباره فلسطین

الحشد الشعبی پایگاه داعش را منهدم کرد

کارشکنی پاناما و آمریکا در مسیر حرکت کشتی تحقیقاتی روس

نیروهای عراقی پایگاه داعش را منهدم کردند

روزنامه عصرآزادی : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه عصر ایرانیان : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه فرصت امروز : دوشنبه 18 آذر 1398

روزنامه وطن امروز : دوشنبه 18 آذر 1398

تمجید سناتور دموکرات از آزادی شهروند آمریکایی توسط ایران

فرمانده عملیات بغداد برکنار شد

ترکیه: آنکارا: آمریکا و روسیه به تعهدات خود به ما عمل کنند

اف بی آی: تیراندازی شهروند سعودی در فلوریدا تروریستی بود

شمار نیروهای نظامی سودان در جنگ یمن به یک سوم کاهش یافت | اخبار ایران و جهان

روزنامه خبرورزشی| خداحافظ رییس

بیانیه انگلیس، فرانسه و آلمان درباره اعتراضات عراق

انگلیس، فرانسه و آلمان درباره اعتراضات عراق بیانیه ای صادر کردند

اسپر: می خواهیم ایران به کشوری عادی تبدیل شود

«سمیر خطیب» هم از تشکیل دولت لبنان انصراف داد

حمایت دوباره ی ترامپ از اغتشاشاگران

اف بی آی تیراندازی شهروند سعودی در فلوریدا را تروریستی اعلام کرد

ترامپ خطاب به یهودیان: مجبورید به من رأی بدهید

بیانیه تروییکای اروپایی درباره اعتراضات عراق

اف بی آی تیراندازی شهروند سعودی در فلوریدا را تروریستی اعلام کرد

هنیه وارد استانبول شد

قطر در نشست مقدماتی اجلاس سران شورای همکاری شرکت کرد

شمار نیروهای نظامی سودان در جنگ یمن به یک سوم کاهش یافت

بیانیه انگلیس، فرانسه و آلمان درباره اعتراضات عراق

«دوشنبه سیاه در پاریس» با تداوم اعتصاب خطوط حمل و نقل عمومی

بازگشت «سعد حریری» به صحنه سیاسی لبنان | اخبار ایران و جهان

راهکارهای فعالان اقتصادی برای رونق تولید

«دوشنبه سیاه در پاریس» با تداوم اعتصاب خطوط حمل و نقل عمومی

جزییات مذاکرات هیئت جهاد اسلامی در مصر؛ تاکید بر مقابله با معامله قرن

تفاهمنامه حج تمتع 99 امضا شد/ پیگیری حقوق شهدای منا باز هم بی نتیجه ماند

الحشد الشعبی پایگاه مهم داعش را منهدم کرد

احداث بازارچه در امتداد خط مرزی پاکستان با ایران و افغانستان

الحشد الشعبی پایگاه مهم داعش را منهدم کرد

اسپر: می خواهیم ایران به کشوری عادی تبدیل شود

خشونت علیه زنان از جسمی تا مازوخیسم / خشونت علیه زنان ریشه در پدر سالاری دارد

روزنامه همشهری : دوشنبه 18 آذر 1398

تروییکای اروپا درباره امور داخلی عراق بیانیه داد!

عادی شدن زندگی در مرز ترکیه و سوریه با حضور ارتش سوریه

واکنش جایگزین موگرینی به ناآرامی های اخیر در ایران

بازگشت «سعد حریری» به صحنه سیاسی لبنان

اسپر: می خواهیم ایران به کشوری عادی تبدیل شود

تقدیر سناتور آمریکایی از اقدام ایران

نتانیاهو ایران را متهم به قتل معترضین عراقی کرد!

برگزاری المپیاد تخصصی برای بررسی «ابتکار صلح هرمز»

نامه مهم دیپلمات بانفوذ اروپایی به بروکسل

دولت عراق بیش از 2600 معترض عراقی را از زندان آزاد کرد

سناتور رند پال: ضرورت توقف تسلیح و آموزش سعودی ها

کره شمالی اگر خصمانه رفتار کند همه چیزش را از دست می دهد!

تظاهرات لبنانی ها در اعتراض به حمایت از نامزدی مجدد حریری

زیباترین خودرو های سال 2019+ تصاویر

دخالت سفارت های تروییکای اروپا در امور داخلی عراق

بیانیه انگلیس، فرانسه و آلمان درباره اعتراضات عراق

تفاهمنامه حج تمتع 99 امضا شد

سناتور دموکرات از آزادی شهروند آمریکایی توسط ایران تمجید کرد 

درخواست آنکارا از آمریکا و روسیه

وضعیت کنونی کردهای سوریه و حزب اتحاد دمکراتیک

وضعیت کنونی کردهای سوریه و حزب اتحاد دمکراتیک