مطالب مرتبط:
تکمیلی| عراقچی: سلاح اتمی جایگاهی در ایدئولوژی ایران ندارد
تکمیلی| عراقچی: سلاح اتمی جایگاهی در ایدئولوژی ایران ندارد
عراقچی: آمریکا جرات تعرض به ایران ندارد
عراقچی: آمریکا جرات تعرض به ایران را ندارد
عراقچی: آمریکا جرات تعرض به ایران ندارد
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 20:102019-11-12بين الملل

عراقچی: مطمئنیم که آمریکا علیه ایران اقدام نظامی انجام نمی دهد/ سلاح اتمی جایگاهی در ایدئولوژی ایران ندارد


معاون وزیر امور خارجه ایران درباره احتمال اقدام نظامی آمریکا و همپیمانانش علیه ایران گفت: «ما کاملا مطمئنیم که آمریکا چنین اقدامی را انجام نمی دهد چون در صورت بروز جنگ ما کاملا آماده هستیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ معاون وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه در مصاحبه ای گفت که سلاح هسته ای هیچگونه جایگاهی در ایدئولوژی ایران ندارد.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه با شبکه خبری راشاتودی مصاحبه ای درباره موضوعات مختلف منطقه ای انجام داد.

وی که این مصاحبه را در حاشیه کنفرانس عدم اشاعه هسته ای مسکو انجام می داد، درباره اهمیت این کنفرانس گفت: این کنفرانس در بحبوحه حوادث و موضوعات بین المللی مهمی برگزار می شود که یکی از این موضوعات عدم اشاعه هسته ای است که موضوعی بسیار مهم در روابط بین المللی است.

تحولات حول برنامه جامع اقدام مشترک نیز از موضوعات مهم دیگر است.

بحث هایی نیز درباره تحولات شبه جزیره کره انجام شده است.

این کنفرانس با توجه به این موارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کارشناسان و تحلیلگران عدم اشاره هسته ای نیز در این کنفرانس حضور داشتند و درباره موضوعات عدم اشاعه هسته ای صحبت کردند.

غربی ها حق هسته ای دیگر کشورها را قبول ندارند معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: سه موضوع مهم وجود دارد که آن عدم اشاعه هسته ای، خلع سلاح هسته ای و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است که باعث تاسف است که کشورهای غربی تنها بر یکی از این موضوعات تمرکز کرده اند و آن خلع سلاح و کاهش سلاح های کشتار جمعی است و هرگز حق دیگر کشورها در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را قبول ندارند.

اما معتقدم که این سه موضوع باید به صورت همزمان به جلو برده شود و کشورهای بزرگ نیز باید به خلع سلاح هسته ای خود بپردازند.

سلاح هسته ای جایگاهی در ایدئولوژی ایران ندارد عراقچی در پاسخ به این سوال که برخی ایران را متهم می کنند که به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته ای است، گفت: سیاست های هسته ای جمهوری اسلامی کاملا آشکار و شفاف است.

سلاح هسته ای از دیدگاه ما سلاحی حرام و ممنوع است و هیچ جایگاهی در ایدئولوژی کشور ما از دیدگاه امنیتی ندارد.

ایران تا کنون به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است و ما در مذاکراتی که 10 سال به طول انجامید به تمامی سوال ها و ابهام ها درباره برنامه هسته ای خود پاسخ داده تا نگرانی ها درباره آن را از بین ببریم و پرونده پی ام دی که درباره ابعاد احتمالی برنامه هسته ای ایران بود نیز بسته شد و با تمام حسن نیت نیز به تعهدات خود در توافق هسته ای با قدرت های جهان پایبند بود اما شرکای ما به اجرای کامل تعهداتشان پایبند نبودند و از زمان امضای این توافق، آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای را تایید کرد.

کاهش تعهدات هسته ای برای حفاظت از برجام است وی افزود: پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای، یک سال صبر راهبردی در پیش گرفتیم تا به دیگر اعضای برجام فرصت دهیم تا کاستی هایی که با خروج آمریکا از برجام ایجاد شده بود را جبران کنند.

کشورهای اروپایی از ایران خواستند تا در برجام بماند و گفتند که به دنبال راهکار جایگزینی هستند تا ایران از مزایای توافق هسته ای بهره مند شود اما باعث تاسف است که تلاش های این کشورها موفقیت آمیز نبود و پس از یک سال از خروج آمریکا از برجام در تاریخ 8 ماه مه (18 اردیبهشت) تصمیم گرفتیم که تعهدات خود در برجام را کاهش دهیم و گام به گام و به تدریج این تعهدات را کاهش دادیم تا به دیپلماسی فرصت دهیم.

کاری که الان انجام می دهیم کاهش تعهدات ما در برجام است که در واقع در راستای محافظت از همین توافق و نه نابودی آن است.

در بند 36 برجام اذعان شده در صورتی که دیگر طرف های برجام به تعهدات خود پایبند نباشند ایران می تواند به طور کامل یا به صورت جزیی تعهدات خود را کاهش دهد.

برجام برای ایران فایده ای نداشته باشد در آن نمی مانیم عراقچی در ادامه مصاحبه با راشاتودی گفت: تا کنون ایران 4 گام در کاهش تعهدات خود برداشته و دو ماه دیگر به دیپلماسی فرصت می دهد تا طرف های دیگر به تعهدات خود در برجام عمل کنند.

درباره حسن نیت ایران که با تسلیحات هسته ای مخالف است هیچگونه تردیدی وجود ندارد و نباید در تصمیم ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نیز تردیدی بوجود آید.

ایران به مسیر خود ادامه خواهد داد و در صورتی که این توافق برای ایران فایده ای نداشته باشد در آن باقی نخواهیم ماند.

وزارت خارجه مجری تصمیمات شورای عالی امنیت ملی است خبرنگار راشاتودی در بخشی از این مصاحبه پرسید که چندی پیش در جلسه ای در مجلس ایران با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از وی انتقاد شد که با غربی ها نرم رفتار می کرده و وی در پاسخ به این انتقادها گفت که وی درباره سیاست خارجی ایران مسئول نیست، شما چطور این عبارت را تشریح می کنید که عراقچی پاسخ داد: می دانید که در همه کشورها وزارت امور خارجه و وزیر امور خارجه مجری سیاست های خارجی است اما سیاست های خارجی یک کشور در سطوح مختلف تصمیم گیری می شود ما نیز شرایط مشابهی داریم.

ما شورای عالی امنیت ملی داریم و در این شورا موضوعات سیاست خارجی و تصمیم گیری ها انجام می شود و دیپلمات ها تصمیم های این شورا را اجرا می کنند.

بنابراین وزارت امور خارجه مسئول اجرای تصمیم هاست.

ما به اجرای تمامی تصمیماتی که گرفته شده پرداخته ایم.

سیاست ایران صلح، ثبات و آرامش در منطقه است معاون وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره ابتکار ایران درباره امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس و ارسال نامه هایی به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گفت: اقدامات عربستان سعودی و امارات و برخی کشورهای دیگر که باعث بی ثباتی در منطقه شده و امنیت خلیج فارس دو موضوع هستند.

از دیدگاه ما که کشوری مهم در منطقه هستیم امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سیاست جمهوری اسلامی ایران سیاست صلح، ثبات و آرامش در منطقه است.

ما آماده هرگونه همکاری و اقدام مشترک با طرف های منطقه ای هستیم.

امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه حاصل شود و طرف های خارج از منطقه تنها باعث ایجاد و افزایش تنش خواهند شد.

بنابراین رییس جمهور ما ابتکار امنیت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز را مطرح کرد.

وزیر امور خارجه ایران نیز همچنین طرح عدم تجاوز میان کشورهای منطقه را مطرح کرده است.

با گفت وگو می توانیم به صلحی جامع در منطقه دست یابیم وی افزود: معتقدیم که از طریق گفت وگو می توانیم به یک صلح جامع در منطقه دست پیدا کنیم.

ما حتی به کشورهایی که رابطه دیپلماتیک نداریم نیز نامه ارسال کردیم و آنها را به گفت وگو دعوت کردیم.

در این چارچوب نیز می توانیم موضوعات دیگری نظیر موضوع یمن را نیز حل کنیم.

این کشور از بحران و مشکلات انسانی بزرگی رنج می برد و کشورهای منطقه باید مسئولیت توقف بمباران و جنگ علیه این کشور را بپذیرند و ما از جانب خود آماده این اقدام هستیم و برای دیگر تحولاتی که در عراق، لبنان و فلسطین می گذرد باید برای آنها نیز راه حل سیاسی پیدا شود.

با سعودی ها درباره حج ارتباط داریم/ روابط با امارات هیچ وقت قطع نشده است عراقچی در پاسخ به این سوال که برخی رسانه ها از سفر هیئت های دیپلماتیک بلندپایه سعودی و اماراتی به تهران خبر داده اند، گفت: درباره ابتکاری که رییس جمهور مطرح کرده منتظر پاسخ از کشورهای منطقه هستیم.

درباره عربستان سعودی در خصوص موضوع حج همواره ارتباطاتی با این کشور داشته ایم و این ارتباط برای فراهم کردن امکانات انجام حج همواره وجود دارد.

درباره امارات نیز ارتباطات بیشتری با این کشور داریم و دیدارهای مقامات سیاسی وجود داشته و معتقدیم که امکان دستیابی به تفاهم بهتری با این کشور وجود دارد و فضای بهتری در روابط میان ایران و امارات برقرار است.

روابط اقتصادی و تجاری میان ایران و امارات از قدیم وجود داشته است و امارات جایگاه مهمی در موضوع تجاری در منطقه خلیج فارس داشته و سال های متمادی نیز با ایران روابط اقتصادی دارد اگر چه این روابط فراز و فرودهایی داشته اما هرگز قطع نشده است.

روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری عمیقی میان ایران و عراق وجود دارد معاون وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره رویدادها در عراق و برخی ادعاها درباره نفوذ ایران بر طبقه حاکم بر این کشور گفت: عراق یک همسایه بزرگ ایران است و ارتباطات میان این دو کشوربه صورت وسیعی وجود دارد.

بخش عمده ای از مردم عراق از شیعیان هستند و رفت وآمدهای زیادی میان مردم این دو کشور برای زیارت اماکن مقدس وجود دارد.

روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری میان دو کشور بسیار عمیق بوده و این به معنای آن نیست که ایران بر عراق تاثیر می گذارد یا بر عکس و بر اساس احترام متقابل و حسن همجواری با یکدیگر ارتباط داریم.

ایران همچنین از نزدیک حوادث و رویدادهایی را که اخیرا در عراق روی داده را پیگیری می کند وایران درباره اتفاقاتی که در همسایگی خودش روی می دهد حساس است و اگر بتوانیم به ایجاد آرامش در این کشور کمک کنیم دریغ نخواهیم کرد اما این بدان معنا نیست که ما به دنبال مداخله در امور داخلی عراقی ها هستیم.

دست های مغرضی به دنبال سوء استفاده از اوضاع عراق است وی افزود: این حق ملت عراق هست که نارضایتی خود درباره موضوعاتی را مطرح کند و حق هر ملتی است که دیدگاه خود را مطرح کند و ابراز دیدگاه ها درباره موضوعات اجتماعی و اقتصادی حق ملت عراق است و دولت عراق نیز باید این خواسته ها را مد نظر قرار دهد و نباید این اعتراضات تلفاتی به همراه داشته باشد و این برای ایران بسیار مهم است.

اما برخی دست های مغرض تلاش می کنند از شرایط کنونی عراق سوء استفاده کنند تا روابط میان ایران و عراق را با چالش مواجه کنند اما می گویم که این تلاش ها موفق نخواهد شد.

شاید تعدادی حدود 100 نفر به کنسولگری ایران در کربلا حمله کردند اگر چه این موضوع مهمی است اما باید یادآوری کرد که چند هفته قبل از آن میلیون ها ایرانی به کربلا برای زیارت رفتند و مردم عراق بسیار عالی از آنها استقبال کردند.

برخی تلاش می کنند که از این بحران سوء استفاده کنند.

ما روابط تاریخی و قلبی با عراق داریم و روابط برادرانه ای با ملت عراق داریم و ادامه خواهد یافت.

وزیر امور خارجه عراق در ادامه سخنان خود درباره روابط ایران با عراق نیز گفت: ما معتقدیم که برداشته شدن هزینه روادید میان ایران و عراق به بهبود روابط تجاری میان دو کشور کمک می کند و به توسعه و رشد اقتصاد دو کشور منجر خواهد شد.

درباره کاهش پروازهای ایران به عراق نیز این موضوع به دلیل پایان ماه های محرم و صفر است که زائران ایرانی کمتر به عراق می روند از سوی دیگر اعتراضات در این کشور نیز سبب شده تا زائران کمتری در شرایط کنونی به شهرهای مقدس عراق بروند و کاهش پروازهای ایران به عراق هیچ نکته سیاسی در آن وجود ندارد.

دلایلی بر نقش سعودی ها، آمریکا و اسراییل در ناآرامی های عراق وجود دارد عراقچی در پاسخ به سوالی در این باره که ایران معتقد است که آمریکا، اسراییل و سعودی ها در تظاهرات عراق و لبنان نقش دارند، گفت: نشانه های مختلفی وجود دارد که بر نقش آمریکا، اسراییل و سعودی ها در ناآرامی ها تاکید می کند.

این کشورها به دنبال کشاندن اعتراضات بر خلاف جهتی است که مردم به دنبال آن هستند.

می بینیم که پیام های توییتری زیادی درباره عراق تولید می شود که همگان می دانند این پیام ها از چه کشوری می آیند.

بنابراین دلایلی درباره نقش این طرف ها در ناآرامی های عراق وجود دارد.

مطمئنیم که آمریکا علیه ایران اقدام نظامی انجام نمی دهد وی در پایان درباره احتمال اقدام نظامی آمریکا و همپیمانانش علیه ایران گفت: ما کاملا مطمئنیم که آمریکا چنین اقدامی را انجام نمی دهد چون در صورت بروز جنگ ما کاملا آماده هستیم.

جنگ زمانی روی می دهد که آماده نباشیم اما ما کاملا آماده دفاع از کشور خود هستیم و در نتیجه اعتقاد ندارم که در منطقه ما جنگی روی خواهد داد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: هسته ای - وزیر امور خارجه ایران - معاون وزیر امور خارجه - هسته - ایران - وزیر امور خارجه - سلاح هسته ای - موضوع - امور خارجه - معاون وزیر - سلاح - کنفرانس - خلع سلاح هسته ای - برنامه هسته ای - انرژی هسته ای - خلع سلاح - برنامه هسته - اقدام نظامی - کشور - خارجه - معاون - انرژی هسته - بین المللی - برنامه هسته ای ایران - مصاحبه - آمریکا - برنامه - عراقچی - وزیر - استفاده

آخرین اخبار سرویس:
وزرای خارجه مصر و آمریکا در واشنگتن دیدار کردند

پوتین و زلنسکی برای نخستین بار دیدار کردند/عکس

رؤسای جمهور اوکراین و روسیه برای آتش بس توافق کردند

مسعود مهاجر: ایسنا همچنان دانشجویی است

ادعای یک روزنامه نگار ایتالیایی: استراماچونی دوست دارد برگردد

دولت نیجریه اشتباهاتش را جبران نمی کند

روزنامه هدف و اقتصاد : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه همشهری : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه آفتاب اقتصادی : سه شنبه 19 آذر 1398

رییس جمهور عراق و معاون ترامپ در تماس تلفنی چه گفتند؟

عکس/ سیب زمینی در جایگاه مسئولان غایب!

رقیب ترامپ سیاست های وی در قبال ریاض و پیونگ یانگ را به انتقاد بست

روزنامه آفتاب یزد : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه اسکناس : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه آرمان ملی : سه شنبه 19 آذر 1398

عبدالمهدی بر باقی ماندن الحشد الشعبی در بغداد تاکید کرد | اخبار ایران و جهان

شورای امنیت درباره آزمایش موشکی کره شمالی نشست برگزار می کند

احضار سفیران کانادا و 3 کشور اروپایی از سوی وزارت خارجه عراق

ترکیه، 11 فرانسوی داعشی را راهی پاریس کرد

اصابت سه راکت به روستایی در کرکوک عراق

پول آمریکایی در سیاست انگلیس

دیدار ظریف با رییس جمهور افغانستان+عکس

سراسقف کلیسای رم: با هرگونه توهین ضد سید حسن نصرالله و حزب الله مخالفیم

کمالوندی: روسیه به خاطر لغو معافیت های آمریکا از فردو کنار نکشید

توجه ویژه به معیشت اقشار محروم در تصویب بودجه لحاظ شود/ رشد هدف در آستانه 1400/ دست تنگ حقوق بگیران در سال 99/ فتحی در کار نبود

الخزعلی: طرف های خارجی سعی بر توطئه علیه الحشد الشعبی دارند

گفتگوی تلفنی وزرای خارجه آمریکا و مصر

روزنامه حمایت : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه رسالت : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه ستاره صبح : سه شنبه 19 آذر 1398

الخزعلی: طرف های خارجی سعی بر توطئه علیه الحشد الشعبی دارند | اخبار ایران و جهان

تصاویر دلخراش/ادامه اتفاقات مشکوک و ترور

معاون سیاسی وزارت خارجه: برای بازگشت استراماچونی دست به کار شدیم/ او عجله کرد

انتقاد لهستان از تهدید ترکیه درباره طرح های دفاعی ناتو

الخزعلی: طرف های خارجی سعی بر توطئه علیه الحشد الشعبی دارند

روزنامه سیاست روز : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه ابرار : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه مستقل : سه شنبه 19 آذر 1398

شرمن: ترامپ به جای حمایت از سربازانمان از عربستان حمایت کرد

کاهش سطح تهدید تروریستی در هلند؛ «حمله هنوز ممکن است»

جولیانی و مواضع دوگانه اش

نظرسنجی جدید | فاصله حزب جانسون با حزب کوربین باز هم کمتر شد

پروپوزال و طرح تفصیلی ماهیت و آثار جرایم پولشویی و ارائه راهکارها و تدابیر پیشگیرانه برای آن

اسناد دروغگویی دولت های آمریکا درباره روند جنگ در افغانستان

حمایت آقای بازیگر از بی خانمان ها/ شب در خیابان بخوابید

روزنامه ابتکار : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه جمهوری اسلامی : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه خراسان : سه شنبه 19 آذر 1398

آخرین تلاش نتانیاهو برای تشکیل کابینه با درخواست از لیبرمن

یونان تحریم ترکیه را خواستار شد

دو نظامی ارتش ترکیه در عملیات خنثی سازی وسیله انفجاری کشته شدند

نقش امارات و عمان در راستای تنش زدایی بین ایران و آمریکا

شورای امنیت برای بحث درباره کره شمالی تشکیل جلسه می دهد

نمایندگان کشور های ضامن روند آستانه در قزاقستان گردهم می آیند

اصرار دولت فرانسه بر اجرای طرحی که باعث اعتصابات شد

کاهش سطح تهدید تروریستی در هلند؛ «حمله هنوز ممکن است»

عکس / درگیری گورکن عسل خوار با شغال بر سر شکار

بورل: با ادامه روند کنونی تداوم برجام ممکن نخواهد بود | اخبار ایران و جهان

روزنامه شروع : سه شنبه 19 آذر 1398

واکنش امیر جعفری به رفتن استراماچونی/ عکس

دیدار رییس جمهور عراق با رؤسای گروه های سیاسی و فراکسیون های پارلمانی

روزنامه صبح اقتصاد : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه ایران : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه شرق : سه شنبه 19 آذر 1398

ترور یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی فلسطین

واقعیت مجازی به جنگ اعتیاد می رود

اصرار دولت فرانسه بر اجرای طرحی که باعث اعتصابات شد

پیونگ یانگ: ترامپ از فحاشی و توهین به رهبر کره شمالی دست بردارد

دروغ های آمریکا درباره جنگ در افغانستان افشا شد

کره شمالی، ترامپ را به «عواقب فاجعه بار» تهدید کرد

بورل: با ادامه روند کنونی تداوم برجام ممکن نخواهد بود

حمله به برخی از دفاتر احزاب در عراق تلاشی برای متهم کردن شیعیان است

روزنامه قدس : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه گسترش صمت : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه هفت صبح : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه همدلی : سه شنبه 19 آذر 1398

بورل: با ادامه روند کنونی تداوم برجام ممکن نخواهد بود

دروغ های آمریکا درباره جنگ در افغانستان افشا شد

دیدار ظریف با وزیر خارجه ترکیه

اعلام آمادگی اردوغان برای اعزام نیرو به لیبی

استعفای خبرنگار نیوزویک به دلیل منتشر نشدن تحقیق وی درباره حمله شیمیایی کذایی در سوریه

کره شمالی، ترامپ را به «عواقب فاجعه بار» تهدید کرد

قیس خزعلی: فرخوان برای تظاهرات فردا، با هدف کشته سازی است

هشدار کره شمالی به ترامپ درباره توهین به «کیم»

مسدود شدن صفحه شخصی رییس جمهور سوریه در توییتر

دیدار خاخام صهیونیست با پادشاه بحرین

ایندیپندنت: امارات خواهان کاهش تنش با ایران است

توکیو درحال تدارک سفر روحانی به ژاپن

روزنامه بهار : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه جوان : سه شنبه 19 آذر 1398

روزنامه دنیای اقتصاد : سه شنبه 19 آذر 1398

19 آذر ؛سالروز نقض حقوق بشر در جنگ تحمیلی

محافظ شخصی نتانیاهو اشتباها به خودش شلیک کرد

یونان تحریم ترکیه را خواستار شد

اردوغان: امضای توافقنامه با لیبی حق قانونی ترکیه است

بورل: حفظ برجام سخت است

طالبان: با آمریکا در همه موارد به توافق رسیده ایم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: می خواهیم برجام حفظ شود

عصائب الحق: نقشه آشکاری برای تخریب الحشد در کار است

واحدهای نظامی روسیه در قطب شمال به اس-400 مجهز می شوند

عراقچی: مطمئنیم که آمریکا علیه ایران اقدام نظامی انجام نمی دهد/ سلاح اتمی جایگاهی در ایدئولوژی ایران ندارد

عراقچی: مطمئنیم که آمریکا علیه ایران اقدام نظامی انجام نمی دهد/ سلاح اتمی جایگاهی در ایدئولوژی ایران ندارد