مطالب مرتبط:
ماجرای 18 میلیارد دلار ارز چیست؟
ماجرای 18 میلیارد دلار ارزی که مخالفان دولت می گویند چیست؟/ تحریف سخنان رهبر انقلاب برای ضربه زدن به دولت
ماجرای 18 میلیارد دلار ارزی که مخالفان دولت می گویند چیست؟/ تحریف سخنان رهبر انقلاب برای ضربه زدن به دولت
تکلیف 10 میلیارد دلار ارز خارجی وارد شده به مشهد مشخص شود
تکلیف 10 میلیارد دلار ارز خارجی وارد شده به مشهد مشخص شود
-235 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 19:122019-11-12سياسي

ماجرای 18 میلیارد دلار ارز چیست؟


منتقدان دولت به جایی رسیده اند که برای ضربه زدن به دولت، حتی سخنان رهبر انقلاب را هم به میل خود تحریف و تقطیع می کنند.

نوشته ماجرای 18 میلیارد دلار ارز چیست؟ اولین بار در پایگاه خبری، - "- سخنان حسن روحانی در جریان سفر استانی به یزد و در میدان امیرچخماق شهر یزد، به مذاق منتقدان دولت خوش نیامده و آن ها یکی دو روز است که در خصوص جزء به جزء این سخنرانی، در حال وارد کردن فشار رسانه ای به دولت هستند.

در این میان، برخی از سوگیری های رسانه ای اصولگرایان، به طنزی تلخ تبدیل شده از این جهت که آن ها برای ضربه زدن به دولت روحانی، از هیچ گونه دروغ یا حتی تحریف سخنان رهبر انقلاب هم مضایقه ندارند.

مثال بارز این موضوع، ماجرای 18 میلیارد ارز است.

بیایید با هم به طور ساده ماجرا را مرور کنیم و ببینیم داستان این 18 میلیارد ارز چیست.

روحانی چه گفت؟روحانی در سخنان خود در جریان این سفر پیرامون این موضوع گفت: یک عده از افرادی که کمی بداخلاق هستند در طول ماه های گذشته در برخی از روزنامه ها چنین نوشته اند که این دولت در سال 97 و با ارز 4200 تومانی، 18 میلیارد دلار را به باد داده است.

در این راستا به رییس بانک مرکزی دستور دادم تا تمام پول هایی که در سال گذشته در 6 ماه اول پرداخت کرده را فهرست و اعلام کند و در این زمینه اخیرا نامه آن را به من داده است و از ایشان خواستم که این نامه را منتشر کند.

یک عده آدمی که نه اخلاق و نه ایمان دارند و نه با منافع ملی آشنا هستند چنین می گویند که پارسال 18 میلیارد دلار گم شده است لذا بانک مرکزی امروز آمار مربوط به این موضوع را منتشر کرد.

براساس گزارش بانک مرکزی از این رقم، 7 میلیارد و 300 میلیون دلار کالاهای اساسی و درمانی و پزشکی وارد شده است و تمام فهرست آن کاملا مشخص می باشد.

12 میلیارد دلار هم کالاهای دیگری وارد شده که لیست همه آن ها مشخص است به جز یک میلیارد دلار که اختلاف حساب وجود دارد و در این زمینه به تعزیرات اعلام شده که بررسی های لازم را انجام دهد.

مردم بدانند در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد و آن در دوران دیگری بود که میلیاردها دلار گم می شد و هنوز هم پیدا نشده است.

بنابراین راه را اشتباه نروید.

منتقدان دولت چه می گویند؟پس از این سخنرانی، یک خبرگزاری منتقد دولت، مطلبی که چند روز پیش از آن هم منتشر شده بود را بازنشر داد و مدعی شد که 18 میلیارد دلاری که منتقدان مدعی بر باد رفتن آن هستند؛ این 18 میلیارد دلار نیست.

این بخش از گزارش این خبرگزاری را بخوانید: بر باد رفتن آن 18 میلیارد دلار ارتباطی به ارز 4200 تومانی نداشت.

این 18 میلیارد دلار در سال 96، عمدتا به صورت نقد به بازار آزاد تزریق شد.

در بانک مرکزی و گروه های اقتصادی رسانه ها، به ارزی که بانک مرکزی با هدف کنترل قیمت ارز به بازار آزاد تزریق می کند، ارز مداخله ای می گویند.

اما ارز 4200 تومانی در فروردین سال 97 تصویب شد و ارتباطی با مداخله بانک مرکزی در بازار نداشت.

اما آنچه که حسن روحانی در پاسخ به آن سوال بیان کرد، استفاده نابجا از بخش اشتباه سوال مطرح شده بود.

روحانی ارز مداخله ای بانک مرکزی را به مثابه ارز 4200 تومانی برای واردات عنوان کرد.

ریشه این شائبه کجاست؟منظور رییس جمهور در سخنرانی خود، به طور مشخص به احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برمی گردد که روز 12 آبان و در ویژه برنامه سالروز تسخیر لانه جاسوسی که به همت انجمن اسلامی دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، گفته بود: کالاهای اساسی در طول یک سال یازده میلیارد دلار بیشتر ارز نمی خواهد ولی در دولت در عرض حدود دو ماه 18 میلیارد دلار ارز و 62 تن طلا را بر باد دادند.

او پیش از این هم، چنین اتهامی را به دولت وارد کرده بود.

مثلا در یادداشتی که در فروردین امسال برای سایت KHAMENEI.

IR نوشت.

با این حال او اولین فردی نبود که چنین کاری انجام داد.

مرور سابقه اخبار نشان می دهد که این شائبه یعنی تزریق 18 میلیارد دلار ارز به عنوان مداخله دولت در بازار، نخستین بار در تابستان سال 1397 و توسط یک مسئول قضایی، به وجود آمده است.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران که در ابتدای دوره آیت الله رییسی از این سمت برکنار شد؛ در دوم مرداد ماه 1397 و در نشست با بانوان دارای پایه قضایی دادسرای تهران و برخی از معاونین ستادی این دادسرا، گفته بود: در شش ماهه دوم سال گذشته (یعنی سال 1396)؛ 18 میلیارد دلار ارز مداخله ای به بازار تزریق شد.

این موضوع در شهریور 1398 نیز توسط محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه نیز مطرح شد: در سال 95 و 96 و اوایل سال 97، حدود 30 میلیارد دلار برای کنترل بازار ارز کشور هزینه شد که عمدتا در سال 96 و حدود 18 میلیارد دلار بود.

دست حاشیه سازان رو می شوداما نکته جالب توجه این است که حتی همین 18 میلیارد دلار نیز، دلار مداخله ای دولت نبوده و به طور مستقیم به بازار عرضه نشده است.

دلیل ما برای این ادعا چیست؟ بیایید نامه زاکانی به آیت الله رییسی که در آن همین اتهام علیه دولت مطرح شده را بررسی کنیم.

زاکانی در این نامه می گوید: اصرار آقای رییس جمهور (در نیمه اول مهرماه 1396) سبب ادامه حراج ذخایر ارزی کشور تا سقف 18 میلیارد دلار در سال 1396 شده است که شوربختانه پنج میلیارد و هفتصد میلیون دلار آن به واردات خودرو و اقلام مرتبط اختصاص یافته که در این خصوص آقای جهانگیری نیز می بایست پاسخگو باشند.

بنابراین برخلاف آن چه، آن خبرگزاری در اظهارات خود گفته، 18 میلیارد دلار ارزی که در سال 1396، از منابع دولت برای کنترل بازار خرج شده نیز دلار تزریقی نبوده بلکه برخی از آن مثلا به واردات خودرو اختصاص پیدا کرده است.

البته در مورد نامه خود زاکانی هم باید گفت که با وجود آنکه در این نامه، این شائبه مطرح شده که این اقدام روحانی، انتخاباتی و برای کنترل ارز در هنگام انتخابات بوده است و این در حالی است که طبق گفته دادستان تهران، مبلغ 18 میلیارد ارز در نیمه دوم سال 1396 و پس از انتخابات به بازار تزریق شده است.

تحریف سخنان رهبر انقلاب برای ضربه زدن به دولتاما یک نکته جالب در گزارش این خبرگزاری اصولگرا، تحریف و تقطیع سخنان رهبر انقلاب است.

این خبرگزاری در گزارش خود، مدعی شده که تذکر رهبر انقلاب، در دیدار با اقشار مختلف مردم (22 مرداد 1398) در خصوص 18 میلیارد ارز دقیقا همین ارزی است که دولت به عنوان مداخله در بازار، عرضه کرده است.

این در حالی است که رهبر انقلاب در این دیدار صراحتا در خصوص این صحبت کردند که برخی این ارز را برای واردات کالا گرفتند و تخلف کردند.

اما این خبرگزاری مدعی اصولگرایی، این بخش از سخنان رهبر انقلاب را که با گزارش خود همسو ندیده؛ کاملا سانسور کرده است.

سخنان رهبر انقلاب در این دیدار را به طور کامل بخوانید: مثلاً فرض کنید در همین قضیّه  ارز و سکّه و این حرفهایی که این دو سه ماهه پیش آمد، خب، مبالغ زیادی -حالا گفتند مثلاً فرض بفرمایید هجده میلیارد دلار، اسکناس موجودِ ارز؛ برای کشور ما که در تهیّه  ارز مشکل داریم و ارزها و پولهای خودمان را هم نمی توانیم از خارج وارد کشور کنیم و سخت است، هجده میلیارد رقم بالایی است- بر اثر بعضی از بی تدبیری ها و بی توجّهی ها، آمد دست افرادی که از آن سوءاستفاده کردند.

یک نفری یک کالایی را ثبت سفارش کرد، یک کالای دیگر آورد؛ یک چیزی را درخواست کرد برای یک مقصودی، ارز را در آنجا مصرف نکرد؛ گفت می خواهم مسافرت بروم، نرفت؛ ارز را، یا آوردند -یک تعداد معدودی- استفاده کردند، یا به قاچاقچی فروختند [و او] ارز را برداشت برد خارج، یا به کسی فروختند که آن را احتکار کرد و نگه داشت تا گران بشود و بیاید به قیمت دو برابر و سه برابر بفروشد و به ثروت بادآورده [برسد]؛ خب اینها مشکلات مدیریّتی است؛ این ربطی به تحریم ندارد.

آیا واقعا 18 میلیارد دلار به باد رفته است؟واقعیت این است که دولت از سال 1395 تاکنون برای مدیریت بازار ارز، از هر دو روش مداخله در بازار و تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان اقدام کرده است.

روشی که به گفته دادستان تهران، در همه دولت ها مورد استفاده قرار گرفته است.

با این حال، نه در سال 1396 و نه در هیچ سال دیگری، این مبلغ ارز، صرفا به بازار تزریق نشده است.

پرونده 22 میلیارد ارز چه شد؟حسن روحانی در همان سخنرانی معروف امیرچخماق یزد، از قوه قضاییه خواسته است که عادلانه به همه پرونده ها رسیدگی کند.

در این شرایط این خواسته هم از قوه قضاییه و هم از آن خبرگزاری که دغدغه اموال عمومی را دارد و نیز از فعالان سیاسی اقتصادی مثل احمد توکلی یا علیرضا زاکانی وجود دارد که پرونده خروج 22 میلیارد ارز در دولت احمدی نژاد را هم پیگیری کنند تا پس از گذشت حدود 6 سال از پایان آن دولت، مردم بفهمند که بالاخره این میزان ارز آن ها در آن شرایط اقتصادی چگونه و توسط چه کسانی و بر مبنای چه قانون و مقرراتی از کشور خارج شده است.

منیع: ایرنا
کلید واژه ها: 18 میلیارد دلار - میلیارد - دلار - دولت - بانک مرکزی - منتقدان - روحانی - ارز 4200 تومانی - رهبر انقلاب - ماجرا - خبرگزاری - منتشر - مرکزی - موضوع - ضربه زدن - رییس بانک مرکزی - کالاهای اساسی - انقلاب - بانک - نامه - ارز 4200 - رسانه - اعلام - گذشته - نوشته - گزارش - اخلاق - حسن روحانی - سفر استانی - منافع ملی

آخرین اخبار سرویس:
1200 دانشجو تحت حمایت کمیته امداد استان بوشهر است | اخبار ایران و جهان

طیفی که پاسخ مناسب تری برای مطالبات مردم داشته باشد پیروز انتخابات خواهد بود

شرکت های دانش بنیان ایده ای نو برای کسب و کار های دانش بنیان

مبانی نظری و پیشینه تحقیق تعهد شغلی 42 صفحه

34 هزار هیأت مذهبی دانش آموزی در مدارس سراسر کشور فعالیت می کنند

آیا در بین مراجع شیعه شخصیتی وجود دارد که استمنا را گناه نداند؟پاسخ حضرت آیت الله فیاض

استخدام فروشنده در فروشگاه مرسی ماما در تهران

بررسی حقوقی تغییرات مصونیت پارلمانی در ایران

بازار داغ حدس و گمان رییس بعدی جمعیت هلال احمر و چند سوال مهم

لزوم ممنوعیت گردشگری شکار و اصلاح قانون + تصاویر

استخدام فروشنده پوشاک خانم در نمایندگی برند معتبر پوشاک/تهران

استخدام اپراتور خانم در یک کلینیک پوست و مو در تهران

برگزاری یادواره سرداران و شهدای منطقه دوم نیروی دریایی سپاه و شهدای گمنام

آیا واقعا زاکانی محلات قم را نمی شناخت؟

طیفی که پاسخ مناسب تری برای مطالبات مردم داشته باشد پیروز انتخابات خواهد بود

مردم را جدی بگیریم

مقایسه شرایط کاندیداتوری در ایران و اروپا

مراسم بزرگداشت شهید آیت الله دستغیب در شیراز برگزار می شود

امنیت و آرامش ثمره خون شهدای مدافع حرم | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

سازمان بازرسی تا پایان آبان ماه 4200 میلیارد تومان مالیاتی که شناسایی نشده بود، شناسایی کرد/ هر قصوری از سوی دستگاه ها در انجام وظایف صورت گرفته باشد به عنوان ترک فعل تعقیب می کنیم

آموزش زبان چینی در مدارس، شاید به زودی

ازدواج در حال احتضار است!

حضور روحانی در دانشگاه فرهنگیان +تصاویر

عراقچی: اجرای مکانیزم ماشه فعلا منتفی است/ برای گام پنجم ایده های مختلفی وجود دارد

روزنامه رویش ملت : سه شنبه 19 آذر 1398

استخدام کمک انباردار جهت شرکت تولیدی صنعتی در اصفهان

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش تاب آوری

استخدام فروشنده پوشاک خانم در خوزستان

دولت نیجریه از نفوذ ایران وصدور جمهوری اسلامی به آفریقاواهمه دارد

خانیکی: نتیجه انباشت نفرت چیزی جز آشوب یا استبداد نیست

مبانی نظری و پیشینه تحقیق معنویت 55 صفحه

مدیران متخلف گمرک برکنار نشوند، اسامی آن ها را رسانه ای می کنیم/ مشروعیت رییس جمهور به دلیل حمایت از مفسدین زیر سوال است

تحلیل شرایط لازم برای پذیرش مشروعیت دفاع

دولت نیجریه از نفوذ ایران وصدور جمهوری اسلامی به آفریقاواهمه دارد | اخبار ایران و جهان

دولت نیجریه از نفوذ ایران و صدور جمهوری اسلامی به آفریقا واهمه دارد

هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در کرمانشاه برگزار می شود

استخدام کارمند اداری/حقوق و دستمزد و منشی مدیر عامل

تلاوت «داود کریمی» در بیست و یکمین کرسی تلاوت مسجد امام حسین(ع) اسلامشهر + عکس

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در کانون تبلیغاتی ویرا ورنا

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 19 آذر 98

مسائل کارخانه ها و مشکلات کارگری واحد های تولیدی نباید وارد فاز سیاسی شود

فرآیند شکل گیری زبان شبیه سازی شد

محفل انس با قرآن و عترت در صادقیه اردکان

انتقال 15 داوطلب کرسی مجلس از حوزه انتخابیه تهران به مازندران

کنترل گردش مالی بهترین راهکار شناسایی ثروتمندان

استخدام کارگر جوشکار ماهر و مونتاژکار در اصفهان

دانلود ادبیات نظری و پیشینه تجربی انگیزه

واکنش امیر جعفری به رفتن استراماچونی/ عکس

دانلود آهنگ جدید احسان نجفی بنام احیا

دانلود آهنگ جدید محمد ویهام بنام هوا

استعفای پیوندی از ریاست هلال احمر پذیرفته شد

معرفی اساطیر شاهنامه و خلاصه ای از داستان زندگی آنها

زمینه های تقویت جریان تولید علم و کرسی های آزاداندیشی را فراهم کنیم

امنیت و آرامش ثمره خون شهدای مدافع حرم

الگوریتم و برنامه نویسی ژنتیک

نظارت مؤثر شورای نگهبان ضامن انتخابات سالم است

پرسشنامه رابطه بین شبکه های اجتماعی مجازی و هویت جمعی

کسی که نظام را قبول ندارد انتظار تأیید صلاحیت نداشته باشد

دانلود آهنگ جدید سایان بنام پاییز

کشور با کمبود دارو روبرو نیست

ستاد پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی در گلپایگان راه اندازی شد

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

هیچ عذری برای تغافل از مسائل سیاسی و اجتماعی نداریم

بازگشت یلدایی مهران مدیری با «دورهمی»

سند چشم انداز فرهنگی گلستان با محوریت دفاع مقدس تدوین می شود

ثبت نام 130 داوطلب برای 7 کرسی مجلس خبرگان رهبری | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

استخدام بازاریاب در یک شرکت معتبر واقع در فرودگاه پیام-البرز

استخدام مسئول دفتر در شرکت معتبر در تهران

اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور شد

استخدام طراح خانم یا آقا مسلط به فتوشاپ و کورل در اصفهان

دانلود آهنگ جدید فرزاد کیانی بنام بزار پای من

ضریب امنیت تعرفه های انتخاباتی بالا و نظارت بر چاپ آن دقیق است

شهر هوشمند با اتصال به نوآوری شکل می گیرد

اصلاحات جدید بن سلمان در عربستان

دانلود آهنگ جدید رضا محمدی بنام جان جانانم

استخدام منشی دفتر مدیرعامل در شرکت دهکده سبزپوش

استخدام برنامه نویس وردپرس در یک شرکت معتبر در اصفهان

پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه هوش معنوی

معرفی 4 هزار و 200 میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده تا پایان آبان

قانون احزاب و فعالیت های حزبی اصلاح شود

کنترل حسابهای بانکی به معنی سرک کشیدن به زندگی خصوصی افراد نیست

امنیت و آرامش ثمره خون شهدای مدافع حرم

احمد توکلی: بیکاری و فقر گسترش پیدا کرده/ حسابهای بانکی کنترل شود/پیشنهاد توزیع کارت هوشمند غذا در ایران

حرکت جمهوری اسلامی در آفریقا جریان پیدا کرده است

جرائم مربوط به خشونت علیه زنان چگونه ثابت می شود؟

مشکلات کویر مرنجاب با رویکردی نو در حوزه گردشگری برطرف شود

ثبت نام 130 داوطلب برای 7 کرسی مجلس خبرگان رهبری

دانلود آهنگ جدید رضا محمدی بنام میدونی

بدرقه پیکر مرحوم موسوی قهار از خانه مداحان

وزیر بهداشت: کمبود مهمی در دارو و درمان نداریم

کشف 4200میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده

نوآوری های فقهی در جهاد اسلامی

استخدام کارشناس رسیدگی به شکایات(VOC) و کارمند IT

جملات عاشقانه ❤️ ؛ جملات زیبای عاشقانه و عشقی برای دوست داشتن

انتشار این تصاویر در فضای مجازی ممنوع!

مکمل هایی که ناقص مان می کند

دانلود آهنگ جدید سینا قویدل بنام بی خوابی

کنترل حسابهای بانکی به معنی سرک کشیدن به زندگی خصوصی افراد نیست

کشف 4200 میلیارد مالیات مخفی توسط سازمان بازرسی

استخدام فروشنده خانم در یک فروشگاه برند معتبر در تهران

ماجرای 18 میلیارد دلار ارز چیست؟

ماجرای 18 میلیارد دلار ارز چیست؟