مطالب مرتبط:
بررسی چالش های دوران سالمندی در فارس و ارایه راهکارهای مسئولان
تقابل تفکر در یک تقاطع/ بررسی چالش های یک پروژه شهری در قم
سلیمی: مسئولان باید با راهکارهای علمی به مبارزه با آلودگی هوا بروند
ورود بازار مسکن به دوران رکود غیر تورمی/بررسی قیمت مناطق مختلف تهران
راهکارهای مقابله با تهدیدات شیمیایی در شاهرود بررسی می شود
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 17:122019-11-12پزشكي

بررسی چالش های دوران سالمندی در فارس و ارایه راهکارهای مسئولان


- استاندار فارس، سه شنبه در این نشست که با عنوان کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان فارس برگزار و هدف از برپایی آن برنامه ریزی برای جمعیت سالمند و سالخورده استان در آینده بود، اظهار داشت: موضوع ساختار جمعیتی واقعیتی است که همه جوامع با آن مواجه هستند و بدون تردید در هر نقطه ای از جهان که سطح بهداشت، درمان و تغذیه رو به بهبود باشد، موضوع افزایش سن نیز مطرح است.

عنایت الله رحیمی افزود: روزگاری شاید می گفتند امید به زندگی در کشور 45 سال است اما امروز می گویند امید به زندگی بالای 75 سال است و طبیعی است که باید به فکر جامعه سالمند قابل توجه در آینده باشیم.

وی ادامه داد: امروز نیازمند آن هستیم که در بُعد علمی و عملی برای سالمندان برنامه داشته باشیم و باید بپذیریم که جامعه هرچه به سمت ماشینی تر شدن حرکت کند روابط عاطفی کمتر خواهد شد و در بسیاری از مناطق دنیا برای جبران این موضوع تدارکات جدیدی در قالب مراکز نگهداری سالمند اندیشیده شده است.

رحیمی بیان کرد: هرچند فرهنگ غنی ما را به سمت و سویی حرکت می دهد که بتوانیم سالمند را در کنار خود و خانواده هایمان داشته باشیم اما با توجه به گرفتاری های روزمره خانواده ها باید ساز و کاری از هم اکنون برای این موضوع پیش بینی شود.

وی ادامه داد: باید نیروهای متخصص در زمینه نگهداری سالمند تربیت شوند اما در حال حاضر نیرو برای نگهداری سالمند به صورت علمی تربیت نکرده ایم.

استاندار فارس گفت: همچنین باید تولید برنامه مشارکتی برای سالمند نیز با مشارکت سالمندان در دستور کار قرار گیرد، با این اقدامات می توان از تخریب ذهن آنها و دچار شدن به فراموشی آنان جلوگیری کرد، در این زمینه می توان از اقدامات فرهنگی از جمله موسیقی نیز بهره جست.

ایده تشکیل بانک زمان برای دوران سالمندی رحیمی همچنین به مساله بانک زمان اشاره کرد و افزود: کسانی که در حال حاضر در سنین فعالیت هستند مدتی از زمان خود را به صورت داوطلبانه از طریق موسسه های خیراندیش و حمایتی، از سالمندان نگهداری می کنند و زمانی که اینگونه افراد به سن سالمندی رسیدند می توانند به میزان زمانی که از فرد سالمندی نگهداری کردند از آن زمان برای نگهداری خودشان استفاده کنند یا این زمان را به فردی دیگر انتقال دهند.

وی افزود: سازمان های بهزیستی و تامین اجتماعی نیز باید در بحث بانک زمان برای دوران سالمندی کار تحقیقاتی انجام دهند و با بررسی مسیر حرکت سایر کشورهای مترقی در این زمینه ما نیز براساس همان گام برداریم.

استاندار فارس ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی نیز باید در این زمینه ارایه طرح کند و اگر نیاز باشد در این حوزه رشته تعریف کند یا دروسی را به واحدهای دانشجویان در این زمینه اضافه کند.

رحیمی گفت: این موضوع جزو روش هایی است که افزون بر اینکه مشارکت مردم را در پی دارد، نیاز به اعتبارات دولتی هم ندارد و به همین سبب می توان در این چارچوب فعالیت های خوبی انجام داد.

سازمان های مردم نهاد مرتبط با حوزه سالمندی تشکیل شود استاندار فارس همچنین به آمار پیش بینی جمعیت سالمندان در استان فارس اشاره و بیان کرد: در نقاطی از استان که فعالیت سرمایه گذاری بیشتر بوده شاهد جمعیت جوان تری هستیم و بی شک هر جا که مهاجرفرست باشد، سن سالمندی افزایش پیدا خواهد کرد و هرجا که مهاجرپذیر باشد شمار جوانان بیشتر است.

رحیمی افزود: باید این موضوع در مقوله طراحی آمایش سرزمینی استان فارس دیده شود تا یک تعادل در مراکز زیستی در زمینه سرمایه گذاری های زیربنایی برقرار و همچنین از بخشی نگری ها پرهیز شود.

وی ادامه داد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید به سمت تولید برنامه برود تا در آینده با معضل و مشکلی مواجه نشویم.

او بیان کرد: باید سازمان های مردم نهادی در زمینه بحث سالمندی تشکیل شود و از محل اعتبارات مرتبط با مسایل اجتماعی، حمایت های لازم از آنان صورت گیرد.

پیری 21 درصد جمعیت فارس در 30 سال آینده مدیرکل ثبت احوال استان فارس نیز در این نشست، با ارایه گزارشی از ساختار سنی جمعیت و پیش بینی جمعیت سالمندان در این استان گفت: یکی از مسایل عمده جمعیتی در همه کشورهای جهان مساله سالخوردگی جمعیت و پیامدهای ناشی از آن است، در حال حاضر کشور ایران نیز مرحله انتقال ساختار سنی جمعیت از جوانی به سالخوردگی را تجربه می کند.

علیرضا انصاری افزود: با اینکه جمعیت سالمند سهم کمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است اما فزونی سرعت رشد جمعیت سالمند در مقایسه با رشد جمعیت کل کشور و پیش بینی افزایش تعداد و سهم سالخوردگان (جمعیت 65 سال و بالاتر) در سال های آینده لزوم برنامه ریزی آینده نگر برای کنترل مسایل مربوط به این گروه از جمعیت را مورد تاکید قرار می دهد.

وی ادامه داد: با توجه به آهنگ پُر شتاب کاهش باروری ایران ظرف 2 دهه اخیر، پیش بینی می شود حرکت به سمت سالخوردگی جمعیت تسریع شود.

ترکیب سنی جمعیت در استان فارس مدیرکل ثبت احوال استان فارس ادامه داد: ترکیب سنی جمعیت استان فارس مانند ساختار سنی سایر مناطق کشور، نشانگر ساختار جوان در ترکیب سنی است.

انصاری افزود: برپایه نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در سال 1395 انجام شد، حدود نیمی از جمعیت کمتر از 30 سال داشته اند که در مقایسه با سال 1395 به رغم افزایش میانه سنی، کماکان جمعیت از ساختاری جوان برخوردار است.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس این سرشماری 1.

60 درصد از جمعیت استان فارس کمتر از یک سال داشتند، 8.

3 درصد جمعیت در گروه سنی یک تا پنج ساله بودند و 7.

7 درصد جمعیت استان را می توان در زمره کودکان به شمار آورد.

وی اضافه کرد: نوجوانان 11 تا 14 سال استان 5.

4 درصد جمعیت را پوشش می دهند، جمعیت در سن 15 تا 64 ساله 70.

9 درصد جمعیت و شمار افراد 65 ساله و بیشتر 6.

10 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند.

مدیرکل ثبت احوال استان فارس ادامه داد: نسبت جنسی در این گروه سنی 97.

2 مرد در برابر 100 زن محاسبه شده است و مقایسه ترکیب جمعیت در گروه های سنی استان با کل کشور نشان می دهد که جمعیت گروه 15 تا 64 سال استان از کشور بیشتر و سهم کودکان در استان کمتر از کشور است.

انصاری افزود: این ساختار سنی گویای کاهش سهم کودکان کمتر از یک سال به سبب تعدیل رشد جمعیت و تراکم حجم گروه سنی در سنین فعالیت و به پیروی از آن شدت عرضه نیروی کار حاصل از رشد فزاینده جمعیت سال های گذشته است.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود تا سال 1425، جمعیت استان فارس پنج میلیون و 597 هزار و 436 نفر باشد.

مدیرکل ثبت احوال استان فارس اظهار داشت: جمعیت این استان در حال پیر شدن است و در 30 سال آینده جمعیت 65 سال و بالاتر فارس که در سال 95 رقم 6.

1 درصد بود در سال 1425 به بیش از 21 درصد برسد.

انصاری افزود: در بازه زمانی یاد شده در برخی از شهرستان های استان فارس مانند خرامه، فیروزآباد، بوانات، آباده، ارسنجان و کازرون، شدت پیر شدن جمعیت از کل استان بیشتر و در برخی دیگر از شهرستان ها مانند شیراز، مُهر، زرین دشت، لامرد و گراش، درصد جمعیت سالمند کمتری نسبت به کل استان خواهند داشت.

وی ادامه داد: میزان وابستگی جمعیت در استان در حال افزایش است و از 41 درصد به 54 درصد رسیده است، به عبارت دیگر حمعیت بیشتری در سن کمتر از 15 و بالای 65 به جمعیت در سن کار 15 تا 65 سال وابسته خواهد بود که با توجه به پیر شدن جمعیت این موضوع امری طبیعی است.

این مقام مسئول اضافه کرد: این آمار در برخی از شهرستان ها مانند آباده، برابر 0.

76 است و نمایانگر میزان وابستگی جمعیت بیشتری نسبت به نیروی کار است اما در بعضی از شهرستان ها مانند خرم بید و قیروکارزین به 0.

5 نزدیک تر است.

نیازها و چالش های فرا روی سالمندان در فارس معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان فارس نیز در این نشست بیان داشت: با وجود اینکه سالمندی، بخشی از زندگی هر فرد است اما دقیقا مشخص نیست سالمندی از چه سنی آغاز می شود اما بر اساس تعاریف سازمان بهداشت جهانی، سن بالای 60 سال به عنوان سالمند معرفی می شود.

حمید گودرزی افزود: در این اداره کل، نیازها و چالش های فرا روی سالمندان را احصا کردیم که یکی از این نیازها، مالی، اقتصادی و حقوقی است.

وی ادامه داد: مورد دیگر نیازهای بهداشتی و درمانی افراد از جمله مراقبت های بهداشتی، درمانی، روانشناسی و پرستاری است که در بررسی های انجام شده در استان فارس، یکی از مشکلات اساسی سالمندان عدم آگاهی از آموزش های خود مراقبتی است.

معاون امور توانبخشی بهزیستی فارس از نیازهای رسانه ای و تفریحی سالمندان به عنوان یکی دیگر از نیازهای دوران سالمندی نام برد و اظهار داشت: اوقات فراغت سالمندان یکی از مشکلات آنان محسوب می شود که همه دستگاه باید در این زمینه تلاش کنند تا به سمت ایجاد محیط های دوستدار سالمند برویم.

گودرزی گفت: نیاز بعدی سالمندان، نیازهای روانی و اجتماعی است، افسردگی، زودرنجی، انتظار مرگ تدریجی، عدم سودمندی، خستگی و تغییراتی که در الگوهای سبک زندگی سالمندان به وجود می آید همه ناشی از عدم توجه فرزندان و اطرافیان به آنان است.

سالمند آزاری در فارس در حال افزایش است معاون امور توانبخشی بهزیستی فارس ادامه داد: یکی از مشکلاتی که بتازگی در این استان بسیار افزایش یافته، بحث سالمند آزاری است و با وجود اینکه فارس زبانزد خاص و عام در احترام به سالمندان بوده است اما امروز شاهد افزایش سالمندآزاری در این منطقه هستیم.

گودرزی اضافه کرد: سالمندآزاری تنها آزارهای جسمی نیست، فشارهای روحی و روانی و محدودیت های اجتماعی و نادیده انگاشتن سالمند نیز سالمند آزاری محسوب می شود.

او بیان کرد: بحث سالمندی متولی خاصی ندارد و همه دستگاه های اجرایی باید به این موضوع کمک کنند.

قتل سالمندان توسط بستگان درجه یک مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس هم در این گردهمایی بیان کرد: کسی که به سن سالمندی پا می گذارد در انتهای همه مسایلی که با آن مواجه است، مرگ قرار دارد.

علیرضا درودچی افزود: یکی از مسایلی که در چند ماهه اخیر با آن مواجه بودیم این است که سالمندانی ابتدا به صورت مرگ طبیعی به بیمارستان و آرامستان منتقل شدند اما پس از آن همکاران ما در پزشکی قانونی متوجه شدند که آنها توسط بستگان درجه یک خودشان به قتل رسیدند و این موضوعی است که مبتلابه جامعه آینده ما خواهد بود.

وی ادامه داد: یکی از موارد مورد نیاز، توسعه بخش تالار تشریح و آزمایشگاه پزشکی قانونی است که باید در شهرستان های استان پیگیری شود و جزو برنامه های عملیاتی باشد.

راه اندازی درمانگاه های سالمندی باید در دستور کار قرار گیرد رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در این نشست گفت: باید کارگروهی با حضور برخی دستگاه های مرتبط با حوزه سالمندان تشکیل شود.

علی بهادر با اشاره به اینکه ما در داروخانه ها و درمانگاه ها اولویت نوبت دادن را به سالمندان اخصتاص دادیم بیان داشت: راه اندازی درمانگاه های سالمندی باید در دستور کار قرار گیرد، همچنین باید ایجاد رشته هایی که طب سالمندی را دنبال کند، مدنظر باشد.

وی ادامه داد: همچنین در آموزش و پرورش باید روی بحث احترام به سالمندان کار شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی فارس بیان کرد: همچنین باید تمهیداتی برای احداث خانه سالمندان در استان بیندیشیم چون با پیر شدن جمعیت، خود به خود به این خانه ها نیازمند خواهیم بود.

بهادر افزود: تبلیغ فرزندآوری برای جلوگیری از سالمندی جامعه نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

از دنیا عقب هستیم ناصر بهمنی، جامعه شناس و استاد دانشگاه نیز در این نشست گفت: براساس آمار حدود 60 درصد سالمندان افسرده هستند، افسرده از اینکه هویت آنان زیرسوال رفته است، در کشور سالمندان را مورد تحقیر قرار می دهند، به بهانه بیکاری جوانان، بسیاری از سالمندان که می توانند در جاهایی مشاور خوبی باشند کنار گذاشته شده اند.

وی افزود: در جوامع مختلف طولانی ترین زمان دوره زندگی مربوط به دوره سالمندی است از این رو باید به آن توجه کرد.

این جامعه شناس ادامه داد: سالمندان جوان 60 تا 75 سال دارند، سالمندان پیر بین 75 تا 85 سال و سالمندان خیلی پیر 85 سال به بالا هستند که نیازمند حمایت و مراقبت ویژه هستند.

این استاد دانشگاه گفت: کلمه بازنشستگی یک بار منفی دارد، و ما در دوره های آخر خدمت هر فرد باید آموزش هایی در مورد چگونگی جوان ماندن ارایه دهیم، در کشورهای غربی بسیاری از افراد سالمند ورزش و کارهای مختلف انجام می دهند، توریست هایی که به استان فارس می آیند اغلب سالمند بالای 60 سال هستند.

استاندار فارس نیز پس از ادای این جمله از سوی بهمنی اظهار کرد: اگر بالای 60 سال را سالمند بدانیم در کشور همه چیزها را باید تعطیل کنیم چرا که بسیاری از مسئولان کشور بالای 60 سال دارند.

بهمنی این را هم گفت که باید مراکزی برای استفاده کردن از سالمندان راه اندازی کنیم زیرا ما از دنیا عقب هستیم و باید کارهای عملی در ارتباط با سالمندان انجام دهیم.

پدران و مادران شهدا در خانه سالمندان نیستند مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران استان فارس نیز در این نشست بیان کرد: جامعه هدف ما پدران و مادران شهدا، همسران شهدا و جانبازان هستند که میانگین سنی پدران و مادران شهدا 75 سال به بالا است، 2 هزار و 700 پدر و مادر شهید در استان فارس وجود دارد که خوشبختانه یک مورد نداریم که نیاز به خانه سالمندان داشته باشند.

رجبعلی راهی افزود: میانگین سنی همسران شهدا نیز 55 سال است، از 2 سال و نیم پیش این بحث طرح شد که اگر همسر شهیدی فرزندان او ازدواج کنند همسران چه کنند؟ در این زمینه گروهی توسط خود همسران شهدا تشکیل شده و اقداماتی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: در 10 سال آینده بدون تردید مشکلاتی را در ارتباط با سالمندی همسران شهدا خواهیم داشت که در این زمینه باید برنامه ریزی صورت بگیرد.

به گفته راهی، در ارتباط با جانبازان قطع نخاعی و ضربه مغزی مشکلی وجود ندارد و نگهداری از آنها انجام می شود و در این زمینه مرکزی با ظرفیت 30 تخت فعال است.

او ادامه داد: مشکل ما جانبازان اعصاب و روان هستند که باید در آسایشگاه باشند و مرکزی در شهر نیست که آنها را پذیرش کند و ضروری است که در این مورد چاره اندیشی شود.

25 درصد سالمندان فارس زیر پوشش کمیته امداد هستند رییس اداره حمایت های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان فارس نیز در این نشست گفت: 25 درصد از سالمندان این استان زیر پوشش این نهاد قرار دارند و بر اساس نیازسنجی های صورت گرفته، عمده دغدغه سالمندان مربوط به بیماری و هزینه های جاری آنهاست و به همین سبب این کمیته بسته های حمایتی برای آنان در نظر گرفته است.

انصاری افزود: معافیت فرزندان، کاریابی برای فرزندان، پرداخت وام اشتغال، مساعدت برای سکونت سالمندان در مراکز نگهداری، ارایه بسته های ویژه غذایی، ارایه کمک های درمانی و بهداشتی و توجه به شناسایی استعدادها و توانایی های سالمندان از جمله اقدامات کمیته امداد در حمایت از سالمندان است.

وی ادامه داد: برگزاری اردوهای ویژه سالمندان، اعزام سالمندان به اردوهای زیارتی از جمله مشهد مقدس و عتبات عالیات و پرداختن به امور حقوقی آنان از دیگر اقدامات کمیته امداد امام خمینی(ره) استان فارس است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سالمند - استاندار فارس - سالمندی - استان - استاندار - سالمندان - امید به زندگی - خانواده - فارس - موضوع - برنامه - دانشگاه علوم پزشکی - توان - عنایت الله رحیمی - رحیمی - فرهنگ - اقدامات - اجتماعی - اقدامات فرهنگی - تامین اجتماعی - فرهنگی - مشارکت - بانک - برنامه ریزی - بررسی - آینده - امروز - تربیت - جمعیت - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
کودک مبتلا به سرطان در اهواز به آرزویش رسید

اقدام هلال احمر برای واردات واکسن مننژیت ویژه حجاج

تحلیل و ارزیابی خدمات واحد انرژی بیمارستان

ادبیات نظری و پیشینه تجربی بیماری آسم

بررسی الگوها و مدل های نظری درباره اضطراب و اضطراب اجتماعی

چرا پشت سرم مدام درد می کند؟

آیا پیاده روی تاثیری در کاهش فشار خون دارد؟

مشاهده مواردی از کیک های حاوی قرص در کرمان

هیچ موردی از وجود قرص در کیک در استان قزوین گزارش نشده است  | اخبار ایران و جهان

مبانی نظری ارزیابی ارتباط سبک های فرزندپروری والدین با گرایش به مواد مخدر فرزندان

طرح نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک در داروخانه های استان چهارمحال و بختیاری اجرا می شود

آمار مرگ و میر آنفلوانزا در ایران

چرا مزه غذا هواپیما با رستوران متفاوت است؟

روشهای تزیین آناناس برای شب یلدا

ادبیات نظری و پیشینه تجربی اضطراب ریاضی

مصرف آسپرین به کاهش ریسک سرطان در افراد چاق کمک می کند

ماجرای کیک های حاوی قرص در آبدانان ایلام/ کیک ها جمع آوری شدند | اخبار ایران و جهان

نقش فشارخون بالا در کاهش عمر دیابتی ها | اخبار ایران و جهان

معرفی وسایل آزمایشگاهی همرا با عکس

روش تهیه میوه خشک برای آجیل شب یلدا

نخستین درمانگاه تخصصی کودکان در سقز آغاز به کار کرد

توضیح وزارت بهداشت درباره ماجرای کیک ها و قرص ها

بررسی عوامل و انواع الگوهای سبک های فرزندپروری و سازگاری

نخستین درمانگاه تخصصی کودکان در سقز آغاز به کار کرد

خواب بیش از اندازه طولانی ریسک سکته را افزایش می دهد | اخبار ایران و جهان

چپ یا راست دست بودن به چه علت است؟

نقش فشارخون بالا در کاهش عمر دیابتی ها

از بین بردن نوعی آفت درختان سیب و گلابی با ترکیب 3 گیاه بومی

قرائت قرآن در اتاق عمل/ دانشجویان پیگیر استعدادهایشان باشند

8 علامت کمبود ویتامین ث در بدن

چگونه به همسرمان کمک کنیم تا وزن کم کند؟

سرماخوردگی را در همان ساعات اول سرکوب کنید

مسواک زدن بعد از خوردن این میوه ممنوع

از بین بردن نوعی آفت درختان سیب و گلابی با ترکیب 3 گیاه بومی

خواب بیش از اندازه طولانی ریسک سکته را افزایش می دهد

نقش فشارخون بالا در کاهش عمر دیابتی ها

ماجرای کیک های حاوی قرص در آبدانان ایلام/ کیک ها جمع آوری شدند

دندان های تمیزتر و قلب سالم تر/ شیوع بیشتر سرطان در آب و هوای سرد | اخبار ایران و جهان

ماجرای کیک های حاوی قرص در آبدانان ایلام/ کیک ها جمع آوری شدند

دندان های تمیزتر و قلب سالم تر/ شیوع بیشتر سرطان در آب و هوای سرد

عرضه کیک های خوراکی حاوی قرص های مشکوک در ایلام

نوع قرص های جاسازی شده در کیک ها شناسایی شد

دندان های تمیزتر و قلب سالم تر/ شیوع بیشتر سرطان در آب و هوای سرد

(تصاویر) تحقق رویای کودک مبتلا به سرطان با لباس عروس صورتی

عوامل توزیع کیک های مشکوک شناسایی شدند

«دیابت» را با این روش دور کنید

نوع قرص های جاسازی شده در کیک ها شناسایی شد

ماجرای کیک های حاوی قرص در آبدانان/ کیک ها جمع آوری شدند

آزمون فرضیه read-across با بررسی اثرات ایبوپروفن بر روی ماهی

همه چیز درباره اشعه ماوراء بنفش و فواید و مضرات اشعه فرابنفش

ماجرای کیک های حاوی قرص در آبدانان/ کیک ها جمع آوری شدند | اخبار ایران و جهان

ماجرای کیک های حاوی قرص در آبدانان/ کیک ها جمع آوری شدند

فاطمه رحیماویان برآورده شدن آرزوی پرند 8 ساله

هیچ موردی از وجود قرص در کیک در استان قزوین گزارش نشده است 

کیک های حاوی قرص + جزییات کامل

آنفلوانزای جدید در زنجان هفت قربانی گرفت

ابعاد جدید از جاسازی قرص در کیک ها | جاسازی قرص برنج در کیک ها عمدی بوده است

آنفلوانزا در زنجان، جان 7 نفر را گرفت

کیک های حاوی قرص + جزییات کامل

جاسازی قرص کپسول در کیک ها عمدی بود

پرسشنامه حمایت شغلی، حمایت همکار و حمایت مسئول برگرفته از اسپونر 2004

کیک های حاوی قرص + جزییات کامل

آخر شب شیر بنوشیم یا نه؟

مشاهده مواردی از کیک های حاوی قرص در استان کرمان

وجود قرص در کیک و کلوچه به کرمان هم رسید

مشاهده مواردی از کیک های حاوی قرص در استان کرمان

تفاوت میان سردرد و میگرن چیست؟

ابعاد جدید از جاسازی قرص ها در کیک ها | جاسازی قرص برنج در کیک ها عمدی بوده است

ادبیات نظری و پیشینه تجربی احساس پیوستگی

قرص ها در کیک برندهای مشهور جاسازی شده بود | جاسازی قرص برنج یا ترامادول در کیک ها عمدی بوده است

بیش از 3تن مواد آرایشی بهداشتی تاریخ مصرف گذشته در کرمانشاه کشف شد

فصل دوم پایان نامه طراحی لباس

جاسازی قرص کپسول در کیک ها عمدی بوده است

مشاهده مواردی از کیک های حاوی قرص در استان کرمان

بررسی خودکشی از دیدگاه فقه جزایی و حقوق کیفری

شناسایی نوع قرص های جاسازی شده در کیک ها

دانلود پرسشنامه تاب آوری کانر و دیویدسون

عوارض و نحوه مصرف داروی آسیترتین چیست؟

کمبود انسولین در بازار یزد

هنگام سفر هوایی حیوان خانگی خود را چکار کنیم؟

توضیح وزارت بهداشت درباره کیک های مشکوک

شناسایی نوع قرص های جاسازی شده در کیک ها

چگونه فال چای بگیریم و تفسیر کنیم؟

7 فوتی ناشی از آنفلوانزا در استان زنجان

شناسایی نوع قرص های جاسازی شده در کیک ها

وزارت بهداشت: جاسازی قرص برنج یا ترامادول در کیک ها عمدی بوده است

تحقق رویای پرند با لباس عروس صورتی

مشخصه ها و مدل های اندازه گیری سلامت روانی

همه چیز درمورد آسیب های رنگ مو و دکلره

بیمار مرگ مغزی دهدشتی به هم نوع خود جان دوباره بخشید

هفت فوتی ناشی از بیماری آنفلوانزا در استان زنجان ثبت شد

سیگار کشیدن عمده ترین عامل سرطان دهان است

کمک 1000میلیارد ریالی کلینیک های دانشگاه به اقتصاد خانواده ها

چگونه از پوست در مقابل سرما محافظت کنیم؟

ترفندهایی برای فراری دادن دیابت!

شناخت بیماری روان گسیختگی و نحوه کنترل و درمان آن با تغذیه (آپدیت شده با 169 صفحه )

کودک مبتلا به سرطان در اهواز به آرزویش رسید

بررسی ارزش تشخیصی تست تمپانومتری در بیماران مبتلا به اوتیت مدیا با افیوژن در سال های 86-76 بستری شده در بیمارستان شرکت نفت تهران

نوع قرص های جاسازی شده در کیک ها شناسایی شد

نظریه رشد کودک تا بزرگسالی اریکسون

بررسی چالش های دوران سالمندی در فارس و ارایه راهکارهای مسئولان

بررسی چالش های دوران سالمندی در فارس و ارایه راهکارهای مسئولان