مطالب مرتبط:
چه کسانی باید واکسن «سینه پهلو» تزریق کنند؟
چه کسانی باید واکسن سینه پهلو تزریق کنند؟
چه کسانی واکسن سینه پهلو تزریق کنند؟
تزریق واکسن پنوموکوک(سینه پهلو) برای چه افرادی لازم است؟
افرادی که باید واکسن سینه پهلو حتما تزریق کنند
-13 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 15:572019-11-12پزشكي

چه کسانی باید واکسن سینه پهلو تزریق کنند؟


پنومونی (عفونت ریه یا ذات الریه) به عنوان بیماری عفونی کشنده در کودکان زیر پنج سال و افراد بالای 65 سال شناخته می شود و هر ساله منجر به مرگ افراد زیادی در سراسر دنیا می شود؛ - پنومونی (عفونت ریه یا ذات الریه) به عنوان بیماری عفونی کشنده در کودکان زیر پنج سال و افراد بالای 65 سال شناخته می شود و هر ساله منجر به مرگ افراد زیادی در سراسر دنیا می شود؛ از این رو سازمان بهداشت جهانی با هدف افزایش آگاهی افراد و توجه بیشتر به این بیماری،  12 نوامبر یا 21 آبان ماه را به عنوان روز جهانی پنومونی نامگذاری کرده است.

پنومونی (عفونت ریه یا ذات الریه) به عنوان بیماری عفونی کشنده در کودکان زیر پنج سال و افراد بالای 65 سال شناخته می شود و هر ساله منجر به مرگ افراد زیادی در سراسر دنیا می شود؛ از این رو سازمان بهداشت جهانی با هدف افزایش آگاهی افراد و توجه بیشتر به این بیماری، 12 نوامبر یا 21 آبان ماه را به عنوان روز جهانی پنومونی نامگذاری کرده است.

دکتر مسعود مردانی - عضو کمیته کشوری آنفلوانزا همزمان روز جهانی عفونت ریه (پنومونی)، در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: پنومونی یا عفونت ریه که به دنبال عوامل ویروسی، باکتریایی، قارچی و یا عوامل استرپتوکوک ایجاد می شود، در همه جای دنیا و در فصول سرد سال شایع است.

انواع پنومونیوی با اشاره به انواع پنومونی، به بروز عفونت ریه با عامل ویروسی اشاره کرد و گفت: این نوع از پنومونی جزو بیماری های خود محدودکننده محسوب شده و پس از گذشت دوره بیماری، خودبخود و بدون ایجاد عارضه بهبودی پیدا می کند.

دسته بعدی پنومونی ها به دنبال عوامل بیماری زای مهاجم اتفاق افتاده و می تواند عارضه زا بوده و منجر به بستری در بیمارستان و در موارد شدید بستری در آی سی یو و مرگ و میر شود.

زمان شیوع و علایم پنومونیوی با بیان اینکه این نوع از عفونت ریه وسعت بسیار زیادی داشته و در همه جای دنیا دیده می شود، تصریح کرد: عمده شیوع پنومونی از نظر زمانی در فصول سرد سال بوده و تب و لرز، کم اشتهایی، سردرد، درد قفسه صدری، سرفه خلط دار که این خلط در ابتدا بی رنگ بوده ولی به مرور به زرد مایل به سبز تبدیل شده، تنگی نفس و تنفس سریع و سطحی، افزایش ترشح دهان به داخل مجاری دستگاه تنفسی و تجربه یک لرز واقعی برخی از علائم بیماری پنومونی است.

وی در ادامه با بیان اینکه آنفلوانزا یکی از عفونت هایی است که به صورت اولیه می تواند به بروز پنومونی منجر شود، افزود: سرماخوردگی و آنفلوانزا در این موارد جزو ام الامراض محسوب می شوند.

در هین رابطه پنومونی بعد از آنفلوانزا، از انواع بسیار شدید این بیماری بوده که عمدتا منجر به بستری در بیمارستان و حتی آی سی یو جهت استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی شده و گاهی با نارسایی تنفسی منجر به مرگ بیمار می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟مردانی با تاکید بر اینکه بیماران با مشاهده علائم مذکور حتما باید به پزشک مراجعه کنند، تصریح کرد: پزشک ضمن معاینه و گوش دادن به صداهای ریوی و قفسه صدری می تواند تغییرات پیش آمده وجود عوامل بیماری زا، چرک و آب در سینه فرد را تشخیص دهد.

همچنین در صورت نیاز با تصویربرداری یا سی تی اسکن، اسکن HR یا اسپیرال ریه می توان از بروز پنومونی اطمینان قریب به یقین حاصل کرد.

راه های تشخیص و درمان پنومونیاین استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به سایر راه های تشخیص پنومونی، عنوان کرد: آزمایش و نمونه برداری از خلط بیمار نیز به تشخیص بیماری و میزان عامل بیماری زا کمک کرده و به تجویز داروی مناسب بیمار برای درمان بهتر کمک می کند.

مردانی با اشاره به روش های درمانی مناسب پنومونی، اظهار کرد: درمان پنومونی در خیلی از موارد (افراد زیر 65 سال، عدم وجود تغییرات خلق و خو و هوشیاری، طبیعی بودن آزمایش اوره و خون بیمار، عدم وجود نقص ایمنی در بیمار و نبود بیماری هایی مانند سرطان و HIV) به صورت سرپایی و با تزریق و تجویز آنتی بیوتیک انجام می شود.

افراد در معرض خطر پنومونیوی ادامه داد: البته بیماران بالای 65 سال، افراد دارای اوره بالا یا بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی، ریوی، آسم، آنفلوانزا و یا افراد دارای سابقه پیوند، امکان دارد به درمان های سرپایی پاسخ نداده و نیاز به بستری در بیمارستان برای تجویز آنتی بیوتیک های قوی و یا سایر درمان ها داشته باشند.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا در ادامه با اشاره به برخی از آمارهای مرتبط با آنفلوانزا و پنومونی، تصریح کرد: سالیانه طی فصول سرد سال، میلیون ها مورد بیماری آنفلوانزا در جهان اتفاق می افتد که از این تعداد 3 تا 5 میلیون نفر به پزشک مراجعه کرده و بین 500 تا 600 هزار نفر آنها به ویزیت پزشک متخصص نیاز پیدا می کنند.

یک چهارم این افراد در بیمارستان بستری شده و سالانه بین 250 تا 500 هزار نفر از این بیماری فوت می کنند.

وی پنومونی بعد از آنفلوانزا را یکی از موارد مرگ و میر در این بیماری عنوان کرد و افزود: بنابراین پیشگیری از بروز آنفلوانزا تا حد زیادی به کاهش مرگ و میرهای ناشی از پنومونی منجر می شود.

تزریق واکسن راهکاری برای کاهش بروز آنفلوانزا و پنومونیمردانی با اشاره به راهکارهایی برای کاهش بروز آنفلوانزا، گفت: در این راستا به کلیه افراد در معرض خطر بروز آنفلوانزا یعنی افراد بالای 65 سال، زنان باردار، کودکان 6 ماه تا 6 سال، بیماران کلیوی، دیابتی، پیوندی ها، مبتلایان به ایدز و سرطان و یا مصرف کنندگان داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی و کلیه پرسنل پزشکی، توصیه شده که در آستانه شروع فصل سرد سال (مهر و آبان) حتما نسبت به تزریق یک دوز واکسن آنفلوانزا به صورت سالیانه اقدام کنند.

وی تاکید کرد: افراد مذکور در صورت عدم تزریق واکسن و ابتلا به آنفلوآنزا متاسفانه دچار عوارض جبران ناپذیر وحتی ممکن است مرگ شوند، بنابراین تمام این افراد باید نسبت به تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند.

با تزریق واکسن خطر بیماری صفر نمی شودوی با تاکید بر اینکه با تزریق واکسن خطر بروز بیماری صفر نمی شود، گفت: ولی به طرز چشمگیری از بروز بیماری پیشگیری می شود، بنابراین با پیشگیری از آنفلوانزا از بروز پنومونی جلوگیری می شود؛ چراکه در صورت ابتلا به پنومونی بعد از آنفلوانزا، نیازمند بستری بوده و در صورت عدم درمان احتمال مرگ و میر وجود دارد.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با اشاره به وجود واکسن 13 و 23 ظرفیتی "پنوموواکس" در ایران، گفت: به افراد در معرض خطر، افراد مسن بالای 60 سال و کودکان توصیه می شود که حتما نسبت به تزریق واکسن سینه پهلو یا پنومونی اقدام کنند؛ چراکه از بروز پنومونی تا حد زیادی پیشگیری می کند.

وی با اشاره به اهمیت شستشوی مرتب دست ها در کاهش ابتلا به بیماری، اظهار داشت: براساس نتایج مطالعات صورت گرفته در ژاپن، حتی شستشوی دست به مدت 30 ثانیه با آب لوله کشی معمولی باعث از بین رفتن اثر بیماری زایی ویروس آنفلوآنزا و مانع انتقال بیماری از بیمار به دیگران می شود.

آمار مرگ و میر ناشی از پنومونیاین فوق تخصص بیماری های عفونی، با بیان اینکه علت و نوع پنومونی در آمار مرگ و میر و میزان پاسخ دهی به درمان تاثیرگذار است، گفت: به عنوان نمونه پنومونی های ویروسی اصلا مرگ و میر ندارند و پنومونی بعد از آنفلوانزا یک صدم درصد باعث مرگ و میر می شود.

ولی پنومونی نوع 3 که در افراد دارای نقص ایمنی و ضعیف بروز می کند، بدخیم بوده و درصد مرگ و میر بالاتری دارد.

وی در پاسخ به ضرورت تزریق واکسن آنفلوانزا در افراد سالم، گفت: افراد عادی مراقب سالمند، کلیه کارکنان مراکز سالمندان و پرسنل بیمارستانی برای جلوگیری از انتقال بیماری، افراد زیر 60 سال در صورت دارا بودن بیماری زمینه ای مثل آسم، فشار خون و بیماری های قلبی نیز توصیه می شود که نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.


کلید واژه ها: عفونت ریه - بیماری - عفونت - سازمان بهداشت جهانی - آنفلوانزا - بیماری عفونی - جهانی - دنیا - کودکان - افزایش - نامگذاری - آبان ماه - کشنده - انواع - نوامبر - بهداشت - سازمان - دستگاه تنفسی - مسعود مردانی - آگاهی - بستری - عارضه - سرماخوردگی - بیمارستان - آبان - تنفس - هایی - شدید - شیوع - مرگ و میر

آخرین اخبار سرویس:
علائم و عوامل زایمان زودرس

بهترین روش برای درمان کمردرد حاد

بهترین روش برای درمان کمردرد حاد

سیر نزولی در روند شیوع آنفلوآنزا در کشور | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

بهترین روش برای درمان کمردرد حاد

مسواک زدن بعد از خوردن این میوه ممنوع

علائم و عوامل زایمان زودرس

10 دلیل خارش شدید پوست

«فشار خون مطب»، باید حتما درمان شود

روایت شاهدعینی ازفرارمالیاتی پزشک پنجه طلا!

اسکالپ مرغ با لیمو

چرا پیر می شویم و راز داشتن پوست و بدنی جوان چیست؟

با چاقی شکم چه کنیم؟ | 15 ترفند برای پنهان کردن شکم با لباس

کاهش موارد آنفلوآنزا از چهارشنبه گذشته / تقاضای کاذب برای تزریق واکسن

کاهش موارد آنفلوآنزا از چهارشنبه گذشته / تقاضای کاذب برای تزریق واکسن

آخرین آمار رسمی مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا

آخرین آمار رسمی مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا

با این روش به بیماران سرطانی کمک کنید

هزینه «سمعک» به عهده بیمه سلامت است؟

افسردگی در بیماران سرطان ریه بسیار شایع است | اخبار ایران و جهان

راه های کاهش ابتلا به آنفولانزا

مداخله و تخلفات غیرمتخصصان در حوزه بهداشت و درمان

نسخه متخصص قلابی، بلای جان بیماران

مهم ترین علل تغذیه ای اثرگذار بر افسردگی

آمار مرگ و میر آنفلوانزا در ایران به 80 نفر رسید

روش هایی برای تقویت شنوایی

شرایط استفاده از بوتاکس

خوک هایی با سلول های میمون| آیا می توان اندام های انسان را در بدن خوک پرورش داد؟

6 روش برای داشتن عضلات سالم تر

ورزش شدید روزانه موجب افزایش طول عمر زنان می شود

تولید یک لنز تماسی جدید که بیسیم شارژ می شود

شیردهی نجات جان مادر است یا نوزاد؟

تزریق بوتاکس برای این افراد ممنوع!

افسردگی در بیماران سرطان ریه بسیار شایع است

راهکار مقابله با تجهیزات پزشکی تقلبی و قاچاق

راهکار مقابله با تجهیزات پزشکی تقلبی و قاچاق/طرحی که عصای دست دولت است

افسردگی در بیماران سرطان ریه بسیار شایع است

ورزش شدید روزانه موجب افزایش طول عمر زنان می شود

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

با لبوی قرمز کبد و خون را تصفیه کنید و لاغر شوید!

آنفلوآنزا مدارس لوشان را تعطیل کرد

تولید یک لنز تماسی جدید که بیسیم شارژ می شود + تصویر

سیر نزولی در روند شیوع آنفلوآنزا در کشور

7 گیاهی که وجودشان در هر خانه ای ضروری می باشد

عوارض و نحوه مصرف داروی نیستاتین چیست ؟

آنفلوآنزا در خراسان شمالی 530 نفر را بستری کرد

راه های کاهش ابتلا به آنفولانزا

آنفلوآنزا در خراسان شمالی 530 نفر را بستری کرد

عجیب ترین و چندش آورترین غذاهای دنیا + تصاویر

آمار مرگ و میر آنفلوانزا در ایران

ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می گویند؟

مقابله با سرطان با یک صیفی پرطرفدار

چه کسانی مجاز به انجام بوتاکس هستند؟

فرزندآوری موجب جوان تر شدن مغز زنان می شود

صفر تا صد شایعات و واقعیات آنفلوآنزا

دسته گل جنجالی سرآشپزمعروف برای خواننده زن

نکته بهداشتی: آیا باید آزمایش کلسترول بدهم؟

بهترین سوپ برای بهبود آنفلوآنزا

آخرین آمار فوت مبتلایان به آنفلوانزا

با علل اصلی سرگیجه و سیاهی رفتن چشم ها آشنا شوید

طراحی و ساخت نانورباتی با قابلیت درمان سرطان

6 دمنوش گیاهی خارق العاده که به چربی سوزی بیشتر کمک خواهند کرد

رونمایی برند نایکی از لباس شنا مخصوص زنان مسلمان+ تصاویر

خدمات درمانی مرزبانی آستارا به مرزنشینان

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین استعفا کرد

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین استعفا کرد

برگزاری نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در مشهد

بیماری آنفلوانزا در استان کرمانشاه تحت کنترل است

بیماری آنفلوانزا دراستان کرمانشاه تحت کنترل است

عدس سطح یادگیری کودکان را بالا می برد

خدمات درمانی مرزبانی آستارا به مرزنشینان

آخرین آمار مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا

10 پیشرفت فناوری پزشکی در سال 2019، از واقعیت مجازی تا ویرایش ژن ها

استخدام شرکت ارمغان سلامت / اصفهان

سیر نزولی شیوع آنفلوآنزا

«بقایی» در بیمارستان اعصاب و روان بستری شد

پایان تفکیک جنسیتی در رستوران های عربستان

آنفلوآنزا در استان ها در حال کنترل و مدیریت است

تولید یک لنز تماسی جدید که بیسیم شارژ می شود

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

نحوه استفاده درست از نخ دندان+ جزییات

خواص کیوی + موارد مصرف کیوی

ادعای وزارت بهداشت: آنفلوانزا کنترل شد

بوتاکس برای همه مجاز نیست| چه کسانی نمی توانند بوتاکس کنند

مصرف قرص اورژانسی، بعد از رابطه لازمه؟

حمیدرضا بقایی در بیمارستان اعصاب و روان بستری شد

تولید یک لنز تماسی جدید که بیسیم شارژ می شود

وزارتخانه را با 20 هزار میلیارد تومان کسری تحویل گرفتم

تلاش محققان ایرانی برای درمان بیماری ها با سلول های بنیادی

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

آموزش و پیشگیری از شیوع بیماریهای فصلی در دستور کار مسوولان

فوت یک نفر به علت آنفلوانزا در بیجار کردستان

بوتاکس برای همه مجاز نیست| چه کسانی نمی توانند بوتاکس کنند

مردم مراقب کلاهبرداری با نام آنفلوآنزا باشند

خواص شگفت انگیز پوست انار

آخرین آمار رسمی مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا

آنفلوآنزا در استان ها در حال کنترل و مدیریت است

پزشک متخصص: 40 درصد ناباروری زنان ایرانی به دلیل تخمدان پلی کیستیک است

نمایشگاه پیشگامان گام دوم انقلاب با حضور فرمانده کل سپاه

نمایشگاه کودک و خانواده، آرایشی و بهداشتی و سوغات و هدایا

چه کسانی باید واکسن سینه پهلو تزریق کنند؟

چه کسانی باید واکسن سینه پهلو تزریق کنند؟