مطالب مرتبط:
ایران در تولید عسل رتبه چهارم جهان را دارد
ایران در تولید عسل رتبه چهارم جهان را دارد
شمخانی: ظهور جمهوری اسلامی ایران تحولی در تعیین مرزهای نوین قدرت بود
رتبه چهارم ایران در تولید عسل
تحقق بیانیه گام دوم مدنظر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی است | اخبار ایران و جهان
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 13:112019-11-12دانش

رشد علمی جمهوری اسلامی ایران به رتبه چهارم جهان رسیده است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این مطلب که دانشکده مطالعات جهان از 34 کشور مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو در رشته مطالعات ایران داشته است، - " دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رشد علمی جمهوری اسلامی ایران به رتبه چهارم جهان رسیده است و در سال 2018 بر اساس شاخص های اسکوپوس و وب آوساینس، رتبه 16 تولید علم به جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این مطلب که دانشکده مطالعات جهان از 34 کشور مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو در رشته مطالعات ایران داشته است، ابراز امیدواری کرد فارغ التحصیلان این رشته بتوانند پایه ایران شناسی جدید و ایران شناسی امروز را استوار کنند.

رییس دانشکده مطالعات جهان از چهار رویکرد شرق شناسان، تمدن شناسان، باستان شناسان و رویکرد تحولی به ایران شناسی سخن گفت.

وی با اشاره به این مطلب که سابقه ایران شناسی به مستشرقین بازمی گردد، افزود: در باب ایران شناسی نگاه های متفاوتی وجود داشته است و سنت شرق شناسی علی رغم نقد هایی که بر آن وارد است، پیشینه تاریخی طولانی دارد.

شناخت ایران امروز به نگاه های ایدئولوژی رسانه ای غرب گره خورده است عاملی ضمن انتقاد از اینکه در مطالعات ایران شناسی غالباً نگاه از دور است، از خلأ موجود در شرق شناسی درباره ایران شناسی سخن گفت که شناخت از ایران امروز را با اختلال همراه کرده است و تصریح کرد: شناخت ایران امروز به نگاه های ایدئولوژی رسانه ای غرب گره خورده و از درون ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی ایران انقلاب اسلامی را معرفی کرده اند که سراسر دروغ پردازی و یک سویه نگری در آن دیده می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه از منظر تمدن شناسی ایران را با آن پهنه گسترده تاریخی مورد مطالعه قرار می دهند، گفت: سابقه تمدن ایران بسیار طولانی است و سوابق تاریخی ایران را به سه دوره برمی گردانند.

وی اضافه کرد: دوره اول آن دوره پارینه سنگی قدیم است که به 100 هزار سال قبل برمی گردد و شواهدی از آثار انسانی در خراسان، بلوچستان و آذربایجان شرقی و لرستان یافت شده است و دوره دوم، دوره پارینه سنگی میانه است که سابقه آن به چهل هزار سال قبل می گردد و آثار ثبت شده بسیار متعلق به این دوره است.

عاملی با بیان اینکه دوره سوم که دوره پارینه سنگی جدید است به 13 هزار سال قبل برمی گردد، گفت: ایران صاحب ادوار تمدنی بسیار زیادی است و اینجانب در کتاب میراث تمدنی ایران، به 7 دوره تمدنی اشاره کرده ام که دو دوره آن مربوط به دوره ایران باستان و دوره ساسانیان است و پنج دوره آن به بعد از ورود اسلام به ایران مربوط می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با اینکه تمدن شناسان ترجیح می دهند با گذشت یک سده از تمدن سخن گویند، مفاخری در دوران تمدن ایران انقلاب اسلامی رخ داده است که سزاوار بررسی است.

عاملی در بیان نگاه باستان شناسی به ایران، به نگاه دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران اشاره کرد که کاوش های باستان شناسی درباره ایران همچنان ادامه دار است و افزود: باستان شناسی گردوخاک لایه های تمدنی گم شده در ویرانه های تاریخ و زیبایی های نادیده را به منصه ظهور می رساند.

عاملی در تبیین رویکرد تحولی به ایران شناسی گفت: در این رویکرد تحولات تاریخی ایران است که بررسی می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این مطلب که ایران معاصر را عموماً از مشروطه به بعد لحاظ می کنند، افزود: در ایران معاصر توجه ما به ایران امروز است که آغاز آن را از دوران انقلاب اسلامی می دانیم.

وی ضمن انتقاد از نگاه دیگری هراسی، اسلام هراسی، ایران هراسی و شیعه هراسی، از پراختلال بودن بررسی های این مقطع تاریخی سخن گفت که موجب شده است فهم بیرونی از ایران امروز بسیار خدشه دار و دچار اختلال باشد.

وی تاکید کرد: ایران دوره انقلاب اسلامی در میان بغض ها و کینه ها و دیگری هراسی گم شده است و نادیده های زیادی در تفکر شرق شناسی غرب در مورد ایران امروز وجود دارد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به سابقه انقلاب های کبیر در جهان که منشأ تحولات عمیق در نهاد های سیاسی و اجتماعی شده است، تأکید کرد: انقلاب اسلامی در ایران را با شواهد مختلفی می توان انقلاب کبیر اسلامی نام برد چرا که منتهی به تغییر و تحولات عمیقی در نهاد های سیاسی و اجتماعی کشور شده است و آغاز آن در انتخابات و پذیرش اصل نظام جمهوری اسلامی با کسب آرای همگانی بوده است.

وی تصریح کرد: شکل گیری نظام مردم سالار در ایران معاصر از همان روز های آغازین شکل گرفت که به دنبال آن انتخابات دیگر نظیر انتخابات ریاست جمهوری و مجلس و شورای شهر و انواع انتخابات در ایران پا گرفت و نهاد های حکمرانی سیاسی ایران را تغییر داد و به دنبال آن نهاد های اجتماعی نیز تغییر پیدا کرد.

تغییر در سازوکار منابع انسانی مهم ترین و عمیق ترین تغییرات ایران معاصر بوده است دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سابقه توسعه علمی در ایران معاصر تصریح کرد: در این دوران تغییرات زیادی برای تحول ایران به وقوع پیوسته است که تغییر در ساز وکار منابع انسانی ایران یکی از مهم ترین و عمیق ترین این تغییرات بوده است.

وی افزود: به عنوان مثال باید از تغییر و رشد و پویایی منابع انسانی ایران دوره انقلاب اسلامی صحبت کرد.

عاملی ادامه داد: رشد علمی جمهوری اسلامی ایران به رتبه چهارم جهان رسیده است و در سال 2018 بر اساس شاخص های اسکوپوس و وب آوساینس، رتبه 16 تولید علم به جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافته است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در ایران معاصر در برخی حوزه ها، مثل نانو، رتبه هفتم جهان را به دست آورده ایم و استاندارد های جدید در حوزه نانو از مسیر تأیید ایران می گذرد.

وی اضافه کرد: تعداد مقالات علمی در سال 2018، 51 هزار مقاله بوده است که در مقایسه با 1998 که 1000 مقاله بود، 50 برابر شده است و دایسبرای ایرانی (جامعه ایرانی پراکنده در جهان)، نشانه ای از توان علمی جامعه ایرانی نیز هست و سهم جمهوری اسلامی ایران در تولید علم جهان 2/2 درصد است.

عاملی گفت: این درحالی است که سهم جمعیتی ما 1 درصد جهان است و در آمار اخیر، 36 دانشگاه برتر در میان دانشگاه های ایران بوده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: باید ریشه های این تغییر و تحولات را در تاریخ تمدنی ایران جستجو کرد که تاریخ بسیار بسیار پرماجرایی بوده است و باید میان ایران امروز و دیروز پیوند برقرار کرد تا بتوان به درک عمیق تری دست یافت.

عاملی گفت: تمدن ضمن آنکه ابعاد مادی و معنوی، و ذهنی و عینی دارد، ولی تمدن ها برخاسته از زیبا نگری به هستی و همکاری و مشارکت جمعی است که از ایران باستان تا کنون خصلت جامعه ایرانی بوده است.

وی افزود: به عنوان مثال شهر پارسه یا کاخ آپادانا یا شهر هکمتانه محصول مشارکت ملیت های مختلف در ساخت این آثار معماری فاخر بوده اند و در عین حال باید توجه داشت که تمدن ها در بعد مادی و معنوی بر هم اثر می گذارند و در واقع زیبایی محصول زیبا نگری و زیبا نگری منشاء خلق تمدنی است.

عاملی در پایان گفت: در واقع امر تمدنی مثل علم و دانش ماهیت فرا مکانی و جهانی دارد و به همین دلیل است که وجه اشتراک ملل جهان تمدن دوستی است؛ ایران شناسی معاصر نیز نیازمند نگاه زیبا نگر به ایران این دوره است که واقعیت ها و حقایق ایران انقلاب اسلامی درست درک شود.


کلید واژه ها: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - ایران - شورای عالی انقلاب فرهنگی - جمهوری اسلامی ایران - انقلاب فرهنگی - جمهوری اسلامی - دوره - پارینه سنگی - انقلاب - کارشناسی ارشد - اسلام - اسلامی - دانشجو - فرهنگی - دانشکده - شورای - جهان - امروز - عاملی - جمهوری - تاریخی - شرق شناسی - تمدن - عالی - خبرگزاری - کارشناسی - دانشگاه - فارغ التحصیلان - آذربایجان شرقی - انقلاب اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
پذیرای نقدهای سازنده دانشجویان هستیم

بحران سلبریتی ها! / شماره جدید فصلنامه دانشجویی «عینک دودی» منتشر شد

نانو شیشه زیست فعال

نظام جمهوری اسلامی فضایی برای بیان آزاد عقاید ایجاد کرده است

دانشگاه خلیج فارس بوشهر به دنبال ارتباط بلندمدت و پایدار با صنایع استان است

پایان جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور در شیراز

حاشیه دیدار گل گهر و نفت مسجدسلیمان| استقبال کم تماشاگران و تقدیر از ورزشکاران دانشجو+عکس

نظرات رییس دانشگاه آزاد درباره حوادث اخیر

پذیرش تکمیل ظرفیت نیمسال دوم تحصیلی جاری در مؤسسه امام رضا(ع)

آیین روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد

پویش ملی جنگل کاری در ارتفاعات سلانسر برگزار شد

نظام جمهوری اسلامی فضایی برای بیان آزاد عقاید ایجاد کرده است

پاسخ های فلسفی علیه الحاد برای نسل جدید، مسموع نیست

پویش ملی جنگل کاری در ارتفاعات سلانسر

نظرات رییس دانشگاه آزاد درباره حوادث اخیر

ماجرای حضور ناگهانی سردار سلیمانی در مراسم خواستگاری فرزند شهید

جنبش های دانشجویی نسبت به حل مشکلات جامعه حساس تر شده اند

مسئول بسیج دانشجویی واحد کنگاور، سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این شهرستان خواهد بود

افتتاح مرکز رشد واحد های فناور گچساران

جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویی در شیراز به پایان رسید

آزمایشگاه سیستم های الکتروپنوماتیک در دانشگاه هنر اسلامی تبریز راه اندازی شد

محور اصلی در پذیرش دانشجوی خارجی معرفی کشور و ظرفیت های علمی است

ویدئو/ دانشمند ایرانی 11 گونه مهره داران را ثبت جهانی کرده است

چهارمین جشنواره آموزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر برگزار می شود

جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویی در شیراز به پایان رسید

نگاهی به برگزاری سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

تهران پارسال از آلودگی هوا 1.3 میلیارد دلار خسارت خورد

95 دانشجو بازداشت شدند | 8 نفر هنوز آزاد نشده اند

شهید شهریاری الگویی ویژه برای دانشمندان جوان کشور

جمع بندی نهایی سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

راه اندازی 56 دفتر مشارکت های زنان در کشور

آزمایشگاه سیستم های الکتروپنوماتیک در دانشگاه هنر اسلامی تبریز راه اندازی شد

تیم دانشگاه صنعتی کرمانشاه، قهرمان مسابقات تیراندازی منطقه 5 شد

گمانه زنی ها برای حضور رییس جمهور در دانشگاه ها ادامه دارد / مقصد نامعلوم روحانی در روز دانشجو!

بازدید وزیر علوم از نمایشگاه جشنواره بین المللی«فرهنگ ملل»

حجت الاسلام رستمی: مصوبه سهمیه فرزندان هیات علمی بازنگری می شود

امشب آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری/ ثبت نام بیش از 130 هزار داوطلب

دانشکده ای که ساختمانش دبیرستان است! / شماره 4 نشریه دانشجویی «خط خطی» منتشر شد

نانوماشین ها با کمک آهنربا ها خودشان را می سازند

دانشگاه فنی و حرفه ای؛ پیشقراول اجرای طرح آمایش و ساماندهی آموزشی دانشگاه های کشور

حوزه باید همگام با فناوری های علمی جهان پیش برود

جزییات خودکشی دانشجویان دانشگاه اهواز

جمعی از دانشجویان دانشگاه های تبریز ظهر امروز، 14 آذر در مسجدسالار شهیدان تجمع کردند

تحصیل بیش از 8 هزار دانشجوی خارجی

اختتامیه سی وچهارمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور در شیراز

جشن روز دانشجو به همت انجمن اسلامی تحکیم وحدت در دانشگاه تبریز برگزار شد

وزارت اطلاعات: ناکام ماندن پروژه انفجار در دانشگاه علم و صنعت

شکست پروژه کشته سازی در خوابگاه دانشجویی دانشگاه علم و صنعت

پروژه انفجار، آتش سوزی و کشته سازی در خوابگاه دانشجویی علم و صنعت ناکام ماند

تولید چرم با پوست ماهیان خاویاری

جزییات مرگ مرموز 2 دانشجو دانشگاه شهید چمران

تحصیل بیش از 2000 دانشجو در دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه ها امروز به دنبال کارآفرینی بوده و فناورمحور هستند

پشت پرده جان باختن 2 دانشجو دانشگاه چمران / یکی مرموز و دیگری خودکشی !

اختتامیه سی وچهارمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور/ شیراز

تهرانی ها پیشتاز در ازدواج دانشجویی

دغدغه مندان اقتصاد در گرگان گرد هم آمدند

مراکز تحقیقاتی گام دوم بسیج دانشجویی هستند

ساختار بسیج دانشجویی از موضوع محوری به ماموریت گرایی تغییر کرده است/ مهمترین دغدغه ما حمایت از تشکیل اندیشکده ها است

خلف وعده پیمانکار مانع تحویل موقت بیمارستان ملارد در موعد مقرر شد

تأسیس گروه پنج دانشگاه صنعتی کشور موسوم به UT5

دعوت انجمن اسلامی دانشگاه الزهرا از وزیر اقتصاد در روز 16 آذر

حسنی آهنگر: دانشگاه ها باید هسته های اصلی در ایجاد تمدن باشند/ بیانیه گام دوم نسخه جهانی شدن انقلاب اسلامی است

گزینه های ریاست جمعیت هلال احمر مشخص شدند

جشنواره فرهنگ ملل در دانشگاه فردوسی

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت: فقیه نباید نسبت به پیشرفت های فناوری بیگانه باشد

احتمال لغو برنامه مراسم روز دانشجو با حضور روحانی

دعوت انجمن اسلامی دانشگاه الزهرا از وزیر اقتصاد در روز 16 آذر

بازداشت 95 دانشجو در ناآرامی های اخیر

دانشجویان دانشگاه های دولتی کمک هزینه 2 میلیونی می گیرند!

دانشگاه ها باید هسته های اصلی در ایجاد تمدن باشند

دانشگاه شریف سمینار «جوامع پایدار و تاب آور» را 20 آذر ماه برگزار می کند

زیباترین تصاویر فضایی در برابر چشمان شماست

پیشرفت علمی پشتوانه ای برای اقتدار کشور

امشب؛ آخرین مهلت ثبت نام در آزمون دکتری 99

ساختار بسیج دانشجویی از موضوع محوری به ماموریت گرایی تغییر کرده است

95 دانشجو در اعتراضات اخیر بازداشت شدند/ 8 دانشجوی دیگر همچنان در بازداشت هستند

امشب؛ آخرین مهلت ثبت نام در آزمون دکتری 99

احتمال لغو برنامه مراسم روز دانشجو با حضور رییس جمهور

اصلاحات دفترچه ثبت نام کنکور دکتری 99 اعلام شد

افتتاح پنجمین جشنواره فرهنگ ملل دانشگاه فردوسی

تحصیل دانشجویان بین الملل در دانشگاه های ایران باعث خرسندی است

بازدید رییس دفتر رییس جمهوری از دانشگاه فردوسی مشهد

همه چیز درباره بورسیه تحصیلی در کانادا

می طلبد جمعیت دانشگاهی کشور استقبال بیشتری از جشنواره قرآنی دانشگاهیان کنند

پژوهشگران گلستان با پوست ماهیان خاویاری «چرم» تولید کردند

طرح های تحقیقاتی و فناورانه دانشگاه فردوسی مشهد رونمایی شد

پرونده سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان بسته شد

طرح های تحقیقاتی و فناورانه دانشگاه فردوسی مشهد رونمایی شد

راه اندازی آزمایشگاه پنوماتیک و رباتیک در دانشگاه هنر اسلامی تبریز

اصلاحات دفترچه ثبت نام کنکور دکتری 99 اعلام شد

قرآن را در متن دانشگاه ببینیم/ لزوم استفاده از الگوی علمی قرآن

مزار پیر هرات ، میعادگاه عاشقان و عارفان

مسجد نهادی آتش به اختیار، مستقل و قانونی است

اصلاحات دفترچه ثبت نام کنکور دکتری 99 اعلام شد

رونمایی ازنماد هفتادسالگی دانشگاه فردوسی مشهد

اصول اخلاقی و شرعی آب

رحیم پور ازغدی: جلسات خانگی با انحراف تحجرگرایی و روشنفکربازی مقابله کند

بازداشت 95 دانشجو در اعتراضات اخیر

خودکشی یک دانشجوی اهواز / مرگ مشکوک دانشجوی دوم

رشد علمی جمهوری اسلامی ایران به رتبه چهارم جهان رسیده است

رشد علمی جمهوری اسلامی ایران به رتبه چهارم جهان رسیده است