مطالب مرتبط:
ایران در تولید عسل رتبه چهارم جهان را دارد
ایران در تولید عسل رتبه چهارم جهان را دارد
شمخانی: ظهور جمهوری اسلامی ایران تحولی در تعیین مرزهای نوین قدرت بود
رتبه چهارم ایران در تولید عسل
تحقق بیانیه گام دوم مدنظر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی است | اخبار ایران و جهان
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 13:112019-11-12دانش

رشد علمی جمهوری اسلامی ایران به رتبه چهارم جهان رسیده است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این مطلب که دانشکده مطالعات جهان از 34 کشور مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو در رشته مطالعات ایران داشته است، - " دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رشد علمی جمهوری اسلامی ایران به رتبه چهارم جهان رسیده است و در سال 2018 بر اساس شاخص های اسکوپوس و وب آوساینس، رتبه 16 تولید علم به جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این مطلب که دانشکده مطالعات جهان از 34 کشور مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو در رشته مطالعات ایران داشته است، ابراز امیدواری کرد فارغ التحصیلان این رشته بتوانند پایه ایران شناسی جدید و ایران شناسی امروز را استوار کنند.

رییس دانشکده مطالعات جهان از چهار رویکرد شرق شناسان، تمدن شناسان، باستان شناسان و رویکرد تحولی به ایران شناسی سخن گفت.

وی با اشاره به این مطلب که سابقه ایران شناسی به مستشرقین بازمی گردد، افزود: در باب ایران شناسی نگاه های متفاوتی وجود داشته است و سنت شرق شناسی علی رغم نقد هایی که بر آن وارد است، پیشینه تاریخی طولانی دارد.

شناخت ایران امروز به نگاه های ایدئولوژی رسانه ای غرب گره خورده است عاملی ضمن انتقاد از اینکه در مطالعات ایران شناسی غالباً نگاه از دور است، از خلأ موجود در شرق شناسی درباره ایران شناسی سخن گفت که شناخت از ایران امروز را با اختلال همراه کرده است و تصریح کرد: شناخت ایران امروز به نگاه های ایدئولوژی رسانه ای غرب گره خورده و از درون ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی ایران انقلاب اسلامی را معرفی کرده اند که سراسر دروغ پردازی و یک سویه نگری در آن دیده می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه از منظر تمدن شناسی ایران را با آن پهنه گسترده تاریخی مورد مطالعه قرار می دهند، گفت: سابقه تمدن ایران بسیار طولانی است و سوابق تاریخی ایران را به سه دوره برمی گردانند.

وی اضافه کرد: دوره اول آن دوره پارینه سنگی قدیم است که به 100 هزار سال قبل برمی گردد و شواهدی از آثار انسانی در خراسان، بلوچستان و آذربایجان شرقی و لرستان یافت شده است و دوره دوم، دوره پارینه سنگی میانه است که سابقه آن به چهل هزار سال قبل می گردد و آثار ثبت شده بسیار متعلق به این دوره است.

عاملی با بیان اینکه دوره سوم که دوره پارینه سنگی جدید است به 13 هزار سال قبل برمی گردد، گفت: ایران صاحب ادوار تمدنی بسیار زیادی است و اینجانب در کتاب میراث تمدنی ایران، به 7 دوره تمدنی اشاره کرده ام که دو دوره آن مربوط به دوره ایران باستان و دوره ساسانیان است و پنج دوره آن به بعد از ورود اسلام به ایران مربوط می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با اینکه تمدن شناسان ترجیح می دهند با گذشت یک سده از تمدن سخن گویند، مفاخری در دوران تمدن ایران انقلاب اسلامی رخ داده است که سزاوار بررسی است.

عاملی در بیان نگاه باستان شناسی به ایران، به نگاه دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران اشاره کرد که کاوش های باستان شناسی درباره ایران همچنان ادامه دار است و افزود: باستان شناسی گردوخاک لایه های تمدنی گم شده در ویرانه های تاریخ و زیبایی های نادیده را به منصه ظهور می رساند.

عاملی در تبیین رویکرد تحولی به ایران شناسی گفت: در این رویکرد تحولات تاریخی ایران است که بررسی می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این مطلب که ایران معاصر را عموماً از مشروطه به بعد لحاظ می کنند، افزود: در ایران معاصر توجه ما به ایران امروز است که آغاز آن را از دوران انقلاب اسلامی می دانیم.

وی ضمن انتقاد از نگاه دیگری هراسی، اسلام هراسی، ایران هراسی و شیعه هراسی، از پراختلال بودن بررسی های این مقطع تاریخی سخن گفت که موجب شده است فهم بیرونی از ایران امروز بسیار خدشه دار و دچار اختلال باشد.

وی تاکید کرد: ایران دوره انقلاب اسلامی در میان بغض ها و کینه ها و دیگری هراسی گم شده است و نادیده های زیادی در تفکر شرق شناسی غرب در مورد ایران امروز وجود دارد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به سابقه انقلاب های کبیر در جهان که منشأ تحولات عمیق در نهاد های سیاسی و اجتماعی شده است، تأکید کرد: انقلاب اسلامی در ایران را با شواهد مختلفی می توان انقلاب کبیر اسلامی نام برد چرا که منتهی به تغییر و تحولات عمیقی در نهاد های سیاسی و اجتماعی کشور شده است و آغاز آن در انتخابات و پذیرش اصل نظام جمهوری اسلامی با کسب آرای همگانی بوده است.

وی تصریح کرد: شکل گیری نظام مردم سالار در ایران معاصر از همان روز های آغازین شکل گرفت که به دنبال آن انتخابات دیگر نظیر انتخابات ریاست جمهوری و مجلس و شورای شهر و انواع انتخابات در ایران پا گرفت و نهاد های حکمرانی سیاسی ایران را تغییر داد و به دنبال آن نهاد های اجتماعی نیز تغییر پیدا کرد.

تغییر در سازوکار منابع انسانی مهم ترین و عمیق ترین تغییرات ایران معاصر بوده است دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سابقه توسعه علمی در ایران معاصر تصریح کرد: در این دوران تغییرات زیادی برای تحول ایران به وقوع پیوسته است که تغییر در ساز وکار منابع انسانی ایران یکی از مهم ترین و عمیق ترین این تغییرات بوده است.

وی افزود: به عنوان مثال باید از تغییر و رشد و پویایی منابع انسانی ایران دوره انقلاب اسلامی صحبت کرد.

عاملی ادامه داد: رشد علمی جمهوری اسلامی ایران به رتبه چهارم جهان رسیده است و در سال 2018 بر اساس شاخص های اسکوپوس و وب آوساینس، رتبه 16 تولید علم به جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافته است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در ایران معاصر در برخی حوزه ها، مثل نانو، رتبه هفتم جهان را به دست آورده ایم و استاندارد های جدید در حوزه نانو از مسیر تأیید ایران می گذرد.

وی اضافه کرد: تعداد مقالات علمی در سال 2018، 51 هزار مقاله بوده است که در مقایسه با 1998 که 1000 مقاله بود، 50 برابر شده است و دایسبرای ایرانی (جامعه ایرانی پراکنده در جهان)، نشانه ای از توان علمی جامعه ایرانی نیز هست و سهم جمهوری اسلامی ایران در تولید علم جهان 2/2 درصد است.

عاملی گفت: این درحالی است که سهم جمعیتی ما 1 درصد جهان است و در آمار اخیر، 36 دانشگاه برتر در میان دانشگاه های ایران بوده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: باید ریشه های این تغییر و تحولات را در تاریخ تمدنی ایران جستجو کرد که تاریخ بسیار بسیار پرماجرایی بوده است و باید میان ایران امروز و دیروز پیوند برقرار کرد تا بتوان به درک عمیق تری دست یافت.

عاملی گفت: تمدن ضمن آنکه ابعاد مادی و معنوی، و ذهنی و عینی دارد، ولی تمدن ها برخاسته از زیبا نگری به هستی و همکاری و مشارکت جمعی است که از ایران باستان تا کنون خصلت جامعه ایرانی بوده است.

وی افزود: به عنوان مثال شهر پارسه یا کاخ آپادانا یا شهر هکمتانه محصول مشارکت ملیت های مختلف در ساخت این آثار معماری فاخر بوده اند و در عین حال باید توجه داشت که تمدن ها در بعد مادی و معنوی بر هم اثر می گذارند و در واقع زیبایی محصول زیبا نگری و زیبا نگری منشاء خلق تمدنی است.

عاملی در پایان گفت: در واقع امر تمدنی مثل علم و دانش ماهیت فرا مکانی و جهانی دارد و به همین دلیل است که وجه اشتراک ملل جهان تمدن دوستی است؛ ایران شناسی معاصر نیز نیازمند نگاه زیبا نگر به ایران این دوره است که واقعیت ها و حقایق ایران انقلاب اسلامی درست درک شود.


کلید واژه ها: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - ایران - شورای عالی انقلاب فرهنگی - جمهوری اسلامی ایران - انقلاب فرهنگی - جمهوری اسلامی - دوره - پارینه سنگی - انقلاب - کارشناسی ارشد - اسلام - اسلامی - دانشجو - فرهنگی - دانشکده - شورای - جهان - امروز - عاملی - جمهوری - تاریخی - شرق شناسی - تمدن - عالی - خبرگزاری - کارشناسی - دانشگاه - فارغ التحصیلان - آذربایجان شرقی - انقلاب اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
فسادستیزی و مطالبه گری شاخصه دانشجوی انقلابی است

فرماندار آستارا خواستار پژوهش دانشگاه ها برای توسعه شد | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

ارائه نخستین مدل 3بعدی از بافت عصبی

ارائه نخستین مدل 3بعدی از بافت عصبی

مراسم بزرگداشت روز دانشجو

مشاهده زمین از فضا بیشتر شد

فرماندار آستارا خواستار پژوهش دانشگاه ها برای توسعه شد

درگذشتِ نورعلی تابنده تکذیب شد

پنجمین محفل طنز انقلاب اسلامی در مشهد برگزار شد

فرماندار آستارا خواستار پژوهش دانشگاه ها برای توسعه شد

پنجمین محفل طنز انقلاب اسلامی در مشهد برگزار شد

پژوهشگران برتر دانشگاه پیام نور سنندج تجلیل شدند

الناز شاکر دوست ازدواج کرد + تصاویر بیوگرافی

کارگاه آموزشی کارکنان روابط بین الملل دانشگاه ها در یزد

زمان برگزاری سمینار «حکمرانی و کیفیت در آموزش عالی» در دانشگاه تهران

دومین ورقه «یخ» بزرگ جهان ذوب شد

جوسازی علیه دانشگاه پیام نور نهاوند؛ از حاشیه تا واقعیت

اتحادیه گیاهان دارویی در گلستان ایجاد شود | اخبار ایران و جهان

استخدام مهندس مکانیک در یک شرکت معتبر خصوصی در شیراز

تکذیب خبر درگذشت نورعلی تابنده

نمایشگاه پژوهش و فناوری در مشهد برپا شد | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

دولت شرایط لازم برای ورزش سالم بانوان را فراهم کند/ انتقاد از برخی اختلاط ها در ورزش

توسعه مهارت ها زیر بنای رشد علم و فناوری است

نورعلی تابنده درگذشت

نورعلی تابنده درگذشت

توسعه مهارت ها زیر بنای رشد علم و فناوری است

نورعلی تابنده درگذشت

نورعلی تابنده درگذشت خبرآنلاین

نورعلی تابنده درگذشت

نورعلی تابنده درگذشت

نورعلی تابنده درگذشت

نورعلی تابنده درگذشت

دیدار مسعود سلیمانی پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس با استاندار اصفهان

جشن دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی

نورعلی تابنده درگذشت

شورای عالی انقلاب فرهنگی و انقلابی فرهنگی

قدردانی از 73 پژوهشگ و فناور برتر لرستان

عشق یا سادیسم؟ / عشق ممنوعه و نامتعارف چه بلایی سرتان می آورد

تشکیل کهکشان های مارپیچی به کمک نیروهای نامریی!

مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد واحد پرند

30 گروه و دانشجوی فداکار تجلیل شدند/ تقدیر از خانواده شهیدان کریمی و علیمرادی

استاندار: پژوهش در دانشگاه ها باید منجر به حل مشکلات جامعه شود

دانشجو، عقل منفصل و منتقد زمانه خویش است

100 غرفه در نمایشگاه هفته پژوهش کهگیلویه و بویراحمد برپا شده است

پژوهشگران تبریزی در جمع پژوهشگران یک درصد برتر جهان

100 غرفه در نمایشگاه هفته پژوهش کهگیلویه و بویراحمد برپا شده است

امسال بالاترین تعداد دانشجو معلم را در استان بوشهر داریم

علم تولیدی در کشور باید مشکلات را حل کند

اذعان کارشناس BBC به اثر خودتحریمی اجرای استانداردهای FATF

علم تولیدی در کشور باید مشکلات را حل کند

دانشگاه آزاد در مسابقات باشگاه های کشتی جهان

پادکست حقوقی (22) / جلوگیری از حضور دانشجوی بدهکار در جلسه امتحان قانونی است؟

پژوهشگران برتر فارس تجلیل شدند

تصویب درس میان رشته ای «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در دانشگاه تهران

کارگاه آموزشی کارکنان دفاتر بین الملل دانشگاه های کشور در یزد برگزار شد

ثبت نام بیش از 83 هزار داوطلب در آزمون ارشد

تصویب درس میان رشته ای «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در دانشگاه تهران

کارگاه آموزشی کارکنان دفاتر بین الملل دانشگاه های کشور در یزد برگزار شد

درمان اختلالات عصبی و ناتوانی های حرکتی با توسعه فناوری های شناختی محقق شد

نمایشگاه دستاورد های پژوهشی در شیراز

عباسی: اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی موفق عمل می کرد، رهبر فرمان آتش به اختیار نمی دادند

نشست «ادب اختلاف میان پیروان مذاهب اسلامی» برگزار می شود

حذف 16 سهمیه اضافی از کنکور سراسری

زیست فناوری به حل مشکلات زیست محیطی می آید

ثبت نام بیش از 83 هزار داوطلب در آزمون ارشد

5 دانشکده دانشگاه امیرکبیر دارای مرکز نوآوری

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری (CRM) در یک موسسه اعزام دانشجو

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در لرستان

پژوهشگران دانشگاه تبریز تقدیر شدند

کار اساسی در حوزه علوم اسلامی در دانشگاه ها انجام شود

ثبت نام بیش از 83 هزار داوطلب در آزمون ارشد

فصلنامه «پژوهش ‎ های فقه و حقوق اسلامی» در پله 57

چرخ پژوهش در کشور روان نیست/ پژوهش ضمانت اجرایی ندارد

پژوهشگران برتر لرستان تجلیل شدند

5 دانشکده دانشگاه امیرکبیر دارای مرکز نوآوری هستند

تدوین طرح جامع و یکپارچه سازی سیاست های پژوهشی

نرم افزار موبایلی کاربردی ناظر در دانشگاه بیرجند طراحی و معرفی شد

نیکوکاران 200 میلیارد ریال به دانشگاه کاشان کمک کردند

انتقاد 10 انجمن اسلامی دانشجویان به ناکارآمدی شورای عالی انقلاب فرهنگی / مصوبات شورا اهمیت چندانی برای روسای دانشگاه ندارد

تدوین طرح جامع و یکپارچه سازی سیاست های پژوهشی | اخبار ایران و جهان

تدوین طرح جامع و یکپارچه سازی سیاست های پژوهشی

برگزاری کارگاه آموزش نگارش علمی

سیستم جداساز لرزه ای

تیم های ایده محور در حوزه فناوری فضایی تشکیل می شود

مهلت ثبت درخواست انتقال تا پایان آذر ماه

5 دانشکده دانشگاه امیرکبیر دارای مرکز نوآوری

رحیم پور ازغدی: مدیر جوان دو بار چرتکه می اندازد صدبار عمل می کند مدیر پیر برعکس / پوتین گفته بود ایران تنها کشور کمونیسم در جهان است!

برگزاری کارگاه آموزش نگارش علمی

نظرات دانشجویان چراغ راه اداره دانشگاه است

دبیران جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان منصوب شدند

رحیم پور ازغدی: ادامه سبک مدیریت کشور موجب می شود دهه به دهه از عدالت دور شویم

50 درصد صنایع آلاینده ایران آلودگی هوا ایجاد می کنند

هدف از برگزاری سمپوزیوم ها ترغیب و تشویق جوانان به توسعه علم است

دانشگاه ها در رفع مشکل اشتغال پیشگام شوند

رییس دانشگاه آزاد کرمان منصوب شد

اعطای دومین پژوهانه از سوی مرکز حافظ شناسی

نسل چهارم ربات انسان نمای ملی «سورنا» رونمایی می شود

نسل چهارم ربات انسان نمای ملی «سورنا» رونمایی می شود

مجوز فعالیت 26 انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه آزاد صادر شد

نشست خانه نشریات دانشجویی منطقه شمال کشور در علوم پزشکی شاهرود برگزار می شود

رشد علمی جمهوری اسلامی ایران به رتبه چهارم جهان رسیده است

رشد علمی جمهوری اسلامی ایران به رتبه چهارم جهان رسیده است