مطالب مرتبط:
پزشکی قانونی: افزایش 7.5 درصدی مرگ کارگران
افزایش 7/5درصدی مرگ کارگران
افزایش 7/5درصدی مرگ کارگران
افزایش 25 درصدی گاز تزریقی از پالایشگاه گاز ایلام به شبکه سراسری
اجاره مسکن | افزایش 7 درصدی نسبت به فصل قبل
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 11:312019-11-12اقتصادي

پزشکی قانونی: افزایش 7.5 درصدی مرگ کارگران


مطابق آمار ارائه شده از سوی سازمان پزشکی قانونی، مرگ ومیر در حوادث ناشی از کار 7 و 4 دهم درصد افزایش پیدا کرده است.

بر اساس آمار های گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، - در نیمه نخست سال جاری، 898 نفر در حوادث کار جان خود را از دست داده اند که این رقم در مدت مشابه سال قبل 836 نفر بوده است.

از کل تلفات حوادث ناشی از کار 890 نفر مرد و هشت نفر زن بودند.

آفتاب نیوز : "روزنامه شرق ابعاد و دلایل احتمالی این افزایش مرگ و میر کارگران را بررسی کرده است.

مطابق آمار سقوط از بلندی در حوادث کار بیشترین علت مرگ افراد را به خود اختصاص می دهد؛ به نحوی که در شش ماه اول امسال 39.

4 درصد از کل تلفات حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی بوده است.

در این مدت 354 نفر به دلیل سقوط از بلندی، 232 نفر به دلیل اصابت جسم سخت، 140 نفر به دلیل برق گرفتگی، 78 نفر به دلیل سوختگی، 43 نفر به دلیل کمبود اکسیژن و 51 نفر به دلایل دیگر جان خود را در حوادث کار از دست داده اند.

همچنین در این مدت استان های تهران با 250، خراسان رضوی با 57 و مازندران با 53 فوتی بیشترین و استان های چهارمحال و بختیاری با سه، کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان هرکدام با شش و خراسان جنوبی با هفت فوتی کمترین آمار تلفات را داشته اند؛ اما بر اساس آمار های موجود در نیمه نخست سال جاری 14هزار و 200 مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد 13هزار و 551 نفر مرد و 649 نفر زن بودند.

این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 3.

1 درصد کمتر شده است.

آرش گودرزی، معاون مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، با اشاره به تناقض آمار های میان پزشکی قانونی و وزارت کار می گوید: تعارضی بین اعلام آمار ناشی از حوادث کار بین وزارت کار، پزشکی قانونی و سازمان تأمین اجتماعی وجود دارد.

دلیلش هم این است که هر کدام از این نهاد ها به شیوه خود تولید گزارش می کنند.

برای وزارت کار بسیار مهم است که رابطه بین کارگری و کارفرمایی در حادثه ناشی از کار بین قربانی و کارفرما برقرار باشد و اگر به این شکل نباشد، جزء آمارش در نظر گرفته نمی شود.

برای مثال من اگر برای تعمیر کولر منزل خودم یا اقوامم به پشت بام بروم و در حین کار به دلیل برق گرفتگی یا سقوط از بلندی دچار حادثه شوم، وزارت کار این اتفاق را حادثه ناشی از کار نمی داند، چون رابطه کارگری و کارفرمایی وجود ندارد.

همچنین کارگران مهاجر به دلیل غیر قانونی بودن در آمار لحاظ نمی شوند، ولی پزشکی قانونی همه این آمار را در نظر می گیرد و یک آمار کلی می دهد.

سازمان تأمین اجتماعی هم به هر حال بنگاهی اقتصادی است و پرونده های ناشی از کاری را که مثلا در سال 97 مختومه شدند و برای خانواده مقرری پرداخت شده، به عنوان حادثه ناشی از کار معرفی می کنند.

این تعارضی که وجود دارد به این علت است.

مطابق آمار منتشرشده در سال 2019 سالانه دومیلیون و 780 هزار کارگر بر اثر حوادث و بیماری های ناشی از کار در جهان فوت می کنند و هر سال 374 میلیون کارگر دچار حوادث شغلی می شود، هزینه حوادث و بیماری های شغلی نیز حدود چهار درصد تولید ناخالص داخلی هر کشور است.

همچنین بر اساس اطلاعات سازمان پزشکی قانونی ایران در سال های 1383 تا 1396، بیشترین میزان فوت بر اثر حوادث ناشی از کار مربوط به سال 1392 به تعداد هزار و 994 نفر بود که آن سال، آخرین سال دولت احمدی نژاد و اوج کار پروژه مسکن مهر بوده است.

او اظهار کرد: دلیل بالابودن شاخص مرگ و میر کارگران در ساخت وساز شهری این است که محیط کار ناایمن و رفتار ناایمن کارگر و کارفرما در کشور نهادینه شده و در بسیاری از کارگاه های ساختمانی مجری ذی صلاح برای کنترل بهداشت و ایمنی کار وجود ندارد.

فشار اقتصادی و اجتماعی و تعدیل نیرو در شرکت ها و ادارات مختلف هر ماه به تعداد بیکاران اضافه می کند و یک نکته را به ذهن متبادر می کند: آیا افزایش بیکاران می تواند تعداد کارگران غیر حرفه ای و آموزش ندیده را در کارگاه های غیر مجاز افزایش دهد و همین مسئله دلیلی برای بالارفتن آمار مرگ و میر در کارگاه های غیر مجاز باشد؟ حسین اکبری، فعال کارگری درباره این که بیشترین آمار حوادث مربوط به کدام حوزه کار است، به شرق گفت: نمی شود به طور دقیق به این سؤال جواب داد.

اصولا وزارت کار باید طبق آمار جواب این سؤال را بدهد.

یعنی مطابق مراجعات صورت گرفته و حوادث ثبت شده مشخص می شود که تعداد مصدومان هر بخش چقدر است، اما متأسفانه آمار دقیق ارائه نمی شود.

حتی تشکل های رسمی هم این کار را نمی کنند.

او به دلایل افزایش مرگ و میر ناشی از حوادث کار پرداخت و گفت: دلیل کاملا روشن است.

اولین و مهم ترین دلیل این است که وضعیت کارگاه ها از لحاظ ایمنی و بهداشت بررسی و کنترل نمی شود.

یعنی وزارت کار معمولا باید به این واحد ها سر بزند و ببیند اصلا آیا کارگران بیمه هستند یا نه؟ و بعد هم آیا امکانات لازم برای حفاظت ایمنی و بهداشت دارند یا خیر.

اگر ندارند واحد ها را مجبور به انجام آن کنند، اما بر عکس عمل شده.

در واقع مسئله بهداشت و ایمنی کار حالا یک منبع درآمد شده است.

وزارت کار مراکزی را به عنوان دفاتر بهداشت کار تأسیس کرده اند آن ها مأموران را به کارگاه فرستاده و مواردی را که در کارگاه می بینند، به کارفرما متذکر می شوند.

بیشترین اقدامی که رویش دست گذاشته می شود، معاینات پزشکی است.

این معاینات پزشکی در واحد های بهداشت کار انجام می شود که درمانگاه و دکتر و آزمایشگاه دارند، اما آنجا رسما از کارگر و کارفرما پول می گیرند و هزینه ای را بر کارگاه تحمیل می کنند.

در نتیجه به جای این که از همان تأمین اجتماعی هزینه تأمین شود، دفاتر بهداشت کار سازمان هایی کاملا انتفاعی و محل کسب درآمد هستند و صاحبان دفاتر در آخر گزارشی را به سازمان تأمین اجتماعی ارائه می کنند.

وقتی حق بیمه از سوی کارفرما و کارگر پرداخت می شود، اصولا باید این معاینات دوره ای هم از طریق بیمه انجام شود و هم سایر مسائل ایمنی کار بررسی شود، اما متأسفانه این کار جنبه انتفاعی پیدا کرده است.

او افزود: دوم این که کارگاه ها هنوز نگفته اند کارگاه های زیر 10 نفر که بنا به دلایلی از شمول قانون کار خارج شده بودند و حالا دوباره در شمول قانون کار قرار گرفته اند و در نتیجه بیمه و سایر مسائل حفاظت و بهداشت آن ها نیز مورد توجه قرار گرفته، بررسی نمی شوند و یکی از دلایل وقوع مرگ و میر این است.

این فعال کارگری تأکید کرد: اما مهم ترین عامل این است که، چون این کارگران بیمه نمی شوند، قاعدتا هنگام وقوع حادثه باید برای کارگر برگه حوادث پر شود و این برگه همراه مصدوم به مرکز درمانی منتقل شود.

به کمک برگه حوادث آمار دقیق میزان مصدومیت منتقل می شود.

این که پزشکی قانونی درصدی را اعلام می کند که از کم شدن حوادث کار خبر می دهد، دلیلش همین ارائه ندادن برگه حوادث است یعنی فرد سانحه دیده یا بیمه نیست یا اگر بیمه شده، چون کارفرمایان می خواهند کارگاه داخل لیست سیاه نرود، از بردن مصدوم به مراکز خاصی که برگه سانحه می خواهند، ممانعت می کنند.

اکبری با اشاره به این که افزایش مرگ ناشی از کار دلایل زیادی دارد، تصریح کرد: یکی از دلایل آن نبردن مصدوم به مراکز درمانی مجاز است و وقتی درمان به هنگام نباشد، چنین اتفاقاتی می افتد.

دلیل دیگر این است که مصدومیت منجر به مرگ به حدی شدید بوده که باید خود همان واحد کارگری، مصدوم را به نزدیک ترین واحد مخصوص ببرند تا کمک های اورژانسی انجام شود.

مثلا یک نفر پارگی رگ داشته و هیچ درمانگاهی او را تحویل نگرفته و خون و انرژی زیادی از دست می دهد و در نتیجه احتمال زنده بودنش کاهش پیدا می کند.

اگر ما از آمار بگوییم انگ سیاه نمایی زده می شود.

کاش لااقل خود مسئولان بگویند.

آن ها وظیفه دارند هرماه گزارش ارائه دهند و واحد های متخلف را جریمه کنند.

یکی از چیز هایی که در کارگاه های زیر 10 نفر در هنگام خروج این کارگاه ها از شمول قانون کار اتفاق افتاد، حذف همین جرایم بود.

وقتی کارفرما حس کند در برابر رعایت نکردن حفاظت و ایمنی جریمه نمی شود، در چنین شرایطی از انجام آن چشم پوشی می کند.

اما در واحد های بزرگ هم باید در کنار سازمان های کارگری، کمیته های حفاظت و بهداشت تشکیل شود که آیین نامه آن ها هم وجود دارد و قانونی است.

اگر شما به کارخانه ها مراجعه کنید، می بینید حتی روی کاغذ هم چیزی به عنوان این کمیته ها وجود ندارد، در حالی که این کمیته باید به نمایندگی از کارگران حقوق کارگران را پیگیری کنند، اما متأسفانه، چون تشکل های ما همه از بالا تشکیل شدند، نه تن ها به این مسائل توجه نمی کنند بلکه از ایجاد این تشکل ها ممانعت هم می کنند.

او در پاسخ به این پرسش که آیا شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور باعث افزایش تعداد کارگران غیر حرفه ای شده است نیز تأکید کرد: بله ممکن است چنینی اتفاقی رخ داده باشد که البته این کار غیر قانونی است و نباید صورت بگیرد.

تمام کسانی که به کار گمارده می شوند باید سه ماه به صورت آزمایشی کار کنند تا کار را یاد بگیرند و با توجه به این بازار آشفته کار که تعداد متقاضی بسیار زیاد است، دولت باید فکری به حال این قضیه کند.

مثلا می تواند به نیرو های ذخیره اشتغال که کار پیدا نکردند آموزش و گواهینامه دهد و در زمان مقتضی این افراد را به واحد هایی که به کارگر نیاز دارند، معرفی کنند.

متأسفانه دولت در واحد های فنی و حرفه ای را بسته.

آن ها شیوه استاد - شاگردی را انتخاب کردند.

کارگر حداقل دو سال بدون بیمه و با حداقل حقوق کار می کند و در نهایت ممکن است حتی انتخاب هم نشود.

بر اساس آماری که دبیر شورای عالی حفاظت فنی و بهداشتی کشور اعلام کرده است، فقط در تیرماه سال جاری، 38 درصد از مرگ کارگران ناشی از حوادث کار مربوط به کارگران ساختمانی است که علت عمده آن رعایت نشدن نکات ایمنی در کارگاه ها است.

بر اساس آمار رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در سال گذشته حدود 10 هزار حوادث ناشی از کار در ایران برای کارگران تحت پوشش تأمین اجتماعی رخ داد و حدود 678 کارگر جان خود را از دست دادند که بیشترین تلفات انسانی در کارگاه های کارگری با 179 مورد مربوط به استان تهران بوده است و پس از آن اصفهان با 52 فوتی رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داد.


کلید واژه ها: پزشکی قانونی - حوادث کار - آمار - قانونی - حوادث - سازمان تأمین اجتماعی - سازمان پزشکی قانونی - پزشکی - وزارت کار - حوادث ناشی از کار - تأمین اجتماعی - سازمان - کارگران - کارفرما - وزارت - برق گرفتگی - افزایش - کهگیلویه و بویراحمد - چهارمحال و بختیاری - درصد - سقوط - سیستان و بلوچستان - تلفات - حادثه - اجتماعی - گرفتگی - کارگری - خراسان - خراسان جنوبی - مرکز تحقیقات

آخرین اخبار سرویس:
قیمت فولاد گران نشد؛ اصلاح شد

کاشت نهال در خوزستان

قطار شهری همدان تعیین تکلیف شود | اخبار ایران و جهان

فیلم | اولین واکنش بیژن زنگنه به سهمیه بندی بنزین:مرجع قانونی تصمیم گرفت و ما خوب اجرایش کردیم/چرا از استیضاح بترسم؟

سه طرح گردشگری در ابوزیدآباد آران وبیدگل افتتاح و کلنگ زنی شد

استخدام مدیر تولید در یک شرکت معدنی در یزد

استخدام تکنسین نت و مدیر تولید آقا در اصفهان

نشست اوپک 177 در وین با حضور زنگنه

موافقت روسیه به افزایش سقف توافق کاهش تولید نفت

یکصد میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه هدف گذاری شد

تسهیلات 6.5 هزار میلیاردی برای دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی

تخلف بیش از یک و نیم میلیارد دلاری وزارت نفت

تأکید بر تسریع اجرای عملیات اتصال فردوس به راه آهن سراسری

عقب تر از واقعیت جامعه پیش می رویم

قطار شهری همدان تعیین تکلیف شود

رانندگی و پرواز را باهم تجربه کنید + فیلم

کشف 3 میلیارد تومان ایمپلنت تقلبی

گشایش بیست و دومین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان

سه طرح گردشگری در ابوزیدآباد آران وبیدگل افتتاح و کلنگ زنی شد

بسته حمایتی 100 میلیارد یورویی دولت ژاپن برای رشد اقتصادی

بهسازی جاده بین مزارع 2 هزار هکتار اراضی کشاورزی در لنده

سکه از 4.5 میلیون گذشت

استخدام بازاریاب تولید قطعات پلاستیک با مزایا در تهران

استخدام کارمند فروش خانم در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

خودروهای برقی واقعا خوب هستند؟

تامین سوخت دغدغه گلخانه داران نهبندانی

محرومیت زدایی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است

چگونگی ایجاد سامانه مستقل سلامت، غذا و دارو در مناطق آزاد بررسی شد

کاشت 20 هزار نهال در حاشیه سد نهب تاکستان

فیلم | اولین واکنش بیژن زنگنه به سهمیه بندی بنزین:مرجع قانونی تصمیم گرفت و ما خوب اجرایش کردیم/چرا از استیضاح بترسم؟

بسته حمایتی 100 میلیارد یورویی ژاپن در جهت رشد اقتصادی

غفلت اساسی ما این است که توسعه را از دولت ها می خواهیم،

استخدام نیروی تاسیساتی در آسانسور فجر در هرمزگان

وزارت نفت احمدی نژاد یک میلیارد دلار را گم کرد!

بیش از 13 هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری اشتغال مجدد پیدا کردند

پیش بینی 490 میلیارد تومان اعتبار برای 2300 پروژه استانی در همدان

ترکان: زمان و شیوه سهمیه بندی بنزین مناسب نبود/ اقدام رهبری در مدیریت اوضاع کشور در حافظه ها بماند

پیش بینی 490 میلیارد تومان اعتبار برای 2300 پروژه استانی در همدان

بیش از 13 هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری اشتغال مجدد پیدا کردند

استخدام مشاور تلفنی در زمینه های تحصیلی،حقوقی،فناوری اطلاعات

آغاز یکصدو هفتادو هفتمین اجلاس وزرای اوپک

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: تحریم فرصت طلایی آبادانی کشور است

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت: 600 واحد تولیدی راکد به چرخه تولید بازگشتند

واعظی: بودجه سال 99 وضعیت بهتری از امسال ندارد

پیگیری افزایش ظرفیت4هزار واحدتولیدی/ خوداتکایی تولیدکالاهای حساس وضروری دردستور کاراست

تعیین سهمیه بنزین قایق های صیادی در انتظار تصویب نهایی

مهم ترین تیربارهای ایران را بشناسید + عکس

برقراری بیمه بیکاری برای بیش از 2 هزار نفر در لرستان

کاهش آلاینده سازی و روان سازی عبور و مرور دو هدف اصفهان تا افق 1405

سهمیه بنزین قایق های صیادی در نوبت تصویب نهایی

نهضت نهالکاری در 432 نقطه کشور انجام شد

دادستان دیوان محاسبات: تخلف بیش از 1.5 میلیارد دلاری وزارت نفت در سال های 89 تا 93

آغاز نشست اوپک در وین با حضور زنگنه

تعیین سهمیه بنزین قایق های صیادی در انتظار تصویب نهایی است

برنامه ریزی برای راه اندازی قطار شهری در همدان

استخدام سرپرست فروش در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی توس

استخدام کارشناس فروش در شرکت سینا شیمی هکمتانه در تهران

بازارچه های موقت خرم آباد ساماندهی شوند

استخدام کارشناس ارتباط با مشتریان (CRM) در یک شرکت معتبر/تهران

محرومیت زدایی از دستاوردهای افتخارآمیز انقلاب اسلامی است

نشست اوپک با حضور زنگنه در وین آغاز به کار کرد

امکان استفاده از نرم افزار رمز نما در تراکنش های اینترنتی بانک مسکن

سهمیه بنزین به خبرنگاران اختصاص یابد

1400 میلیارد تومان برای طرح های توزیع نیروی برق در کشور اختصاص می یابد

کشت زیرپلاستیکی متوقف شود

فرماندار آستارا: مستمری معلولان پیگیری می شود

صادرات بیش از 820 میلیون دلاری، دسترنج صنعتگران همدانی

آبیاری قطره ای و بارانی در استان اردبیل توسعه می یابد

کاشت حلزون شنوایی، روشنی بخش اُفق زندگی ناشنوایان است

استاندار کرمانشاه: طرح های گازرسانی روستایی باید سریعتر به اتمام برسند

312 هزار و 500 نهال در خراسان شمالی کاشته شد

کاشت 150 هزار اصله نهال برای تامین نیاز صنایع چوب آذربایجان شرقی آغاز شد

کریمی قدوسی: نمایندگان مجلس از گرانی بنزین اطلاعی نداشتند

استخدام سرپرست بسته بندی در گروه صنایع غذایی مانا در البرز

تعیین سهمیه بنزین برای مالکان قایق های صیادی

استخدام حسابدار فروش و پشتیبانی فروش در تهران

استخدام بازاریاب حضوری در شرکت لبنیات صباح در تهران

برگزاری دومین جلسه هم اندیشی تدوین برنامه راهبردی اصفهان 1405

جزییاتی تازه از پرونده پولشویی 5 هزار میلیارد تومانی در گلستان+ فیلم

افزایش 10 تا 19 میلیون تومانی قیمت خودروهای گازسوز برای چه بود؟

بخشی از درآمد فروش بنزین، صرف خرید اتوبوس و واگن مترو برای تهران شود

نشست اوپک 177 با حضور زنگنه در وین آغاز به کار کرد

5 درصد روستاهای شیروان از گاز شهری بهره مندند

کشت زیرپلاستیکی متوقف شود

اتصال شرق فارس به محور ترانزیتی جم-عسلویه

معافیت مالیاتی حقوق کارمندان دولتی و خصوصی چقدر شد؟

صرفه جویی 400 هزار تومانی ماهیانه با گازسوز کردن خودروها

تعیین سهمیه بنزین قایق های صیادی به دولت ارائه شد

معافیت مالیاتی حقوق کارمندان دولتی و خصوصی چقدر شد؟

سکه از 4.5 میلیون گذشت

ساینا 62 میلیون و 800 هزار تومان شد +جدول

فرماندار آستارا: مستمری معلولان پیگیری می شود

سیر تا پیاز نحوه دریافت کمک معیشتی دولت برای خانوارها

صادرات بیش از 820 میلیون دلاری، دسترنج صنعتگران همدانی

مناطق آزاد نقشی تعیین کننده و فرصت آفرین در بازارهای مالی،بورس،بانک و بیمه دارند

عکس/ بعد از رنگ بنفش روحانی، دختر و داماد روحانی از رنگ سفید رونمایی کردند!

صرفه جویی 400 هزار تومانی ماهیانه با گازسوز کردن خودروها

نصب اولین قطعه مهم در قلب راکتور جدید اراک

تخصیص سهمیه بنزین به خبرنگاران

استخدام مدیر فروش شعبه تبریز در یک شرکت معتبر

پزشکی قانونی: افزایش 7.5 درصدی مرگ کارگران

پزشکی قانونی: افزایش 7.5 درصدی مرگ کارگران