مطالب مرتبط:
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 08:272019-11-12سياسي

پیـاده روی در S8


جای سوزن انداختن نیست.

هر کدام در گوشه ای انفرادی، چندتایی و بعضا دسته جمعی قرار گرفته اند و هر یک به کار خود مشغول است.

صدای سوت بلند و ممتد حاصل از چرخش روتورها نمی گذارد صدا به صدا برسد.

- تا همین چند ماه پیش خانواده ای کوچک بودند اما امروز به یکی از بزرگترین اجتماع های سانتریفیوژی در قلب ایران و منطقه تبدیل شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روز دوشنبه 13 آبان در ساعات پایانی اجرای گام سوم با حضور تعدادی از رسانه های داخلی از برخی اقداماتی که بنا بود در حوزه تولید و تست سانتریفیوژهای جدید در مدت اجرای این گام انجام شود، در بخش آزمایشگاهی (پیلوت) سایت نطنز رونمایی شد.

بازدید از سالن شهید قشقایی (S8) در سایت نطنز، مکانی بود که اقدامات مربوط به تولید و تست نسل های قدیمی و جدید سانتریفیوژها در آن در حال انجام بود.

این سالن دو سال پیش در 14 خرداد به دستور مقام معظم رهبری برای نصب و ایجاد زیرساخت های جدید هسته ای ساخته و راه اندازی شد.

در همین چارچوب مقامات سازمان انرژی اتمی تایید کرده اند که ایران این ظرفیت و توان را دارد که روزانه تا 60 سانتریفیوژ تولید کند.

برای ورود به این سالن باید ابتدا اقدامات محافظتی و ایمنی انجام گیرد از این رو پوشیدن لباس ، پاپوش، دستکش و ماسک الزامی است و با توجه به اعلام مسئولان در این سالن مبنی بر این که ماشین ها حساس و در حال کار و تزریق گاز هستند باید از هرگونه نزدیک شدن به ماشین ها یا برخورد با آنها جدا خودداری شود.

با وجود معطلی چندین ساعته در نهایت کمی بعد از ورود رییس سازمان انرژی اتمی به سالن مربوطه، خبرنگاران بدون هرگونه تجهیزات الکترونیکی وارد این سالن شدند.

صالحی که تعدادی از مسئولان سایت او را در این بازدید همراهی می کردند خود مرحله به مرحله توضیحات درباره فعالیت و عملکرد ماشین ها را به خبرنگاران توضیح داد.

مزرعه ای از سانتریفیوژها سالن S8 مثل مزرعه ای کوچک همه نوع محصولی در آن یافت می شد.

از سانتریفیوژهای IR-2m تا غول پنچ و نیم متری IR-9.

ماشین ها به گونه ای دور هم جمع بودند گویی به یک جمع خانوادگی وارد شده ای.

فرزندانی چاق و لاغر، کوتاه و بلند، قوی و ضعیف.

سریع و کند و غیره.

این برای نخستین بار است که در جریان بازدیدهایی که از سایت های نطنز و فردو داشته ام، افراد عادی به ویژه خبرنگاران اجازه پیدا می کنند در میان سانتریفیوژهای در حال کار و تزریق گاز حرکت کنند.

البته "پیاده روی" در میان تک سانتریفیوژها یا زنجیره های ده تایی و بیست تایی بدون شک با حرکت در میان زنجیره سانتریفیوژهای 164 تایی یا 174 تایی در گود نطنز و فردو تفاوت دارد و افراد متفرقه اجازه ورود به حریم زنجیره های سانتریفیوژ در این دو سایت را ندارند.

مسئول سالن S8 در پاسخ به ایسنا که درباره دلیل ازدحام بیش از اندازه ماشین های سانتریفیوژ در این سالن پرسید، گفت: قرار است سالنی دیگر به این منظور در نظر گرفته شود.

آزمایش انواع سانتریفیوژها در خانواده های مختلف و افزایش سرعت کار باعث شده این سالن این گونه شلوغ به نظر آید.

به گفته وی، قبل از تصمیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی به ویژه گام سوم صرفا 48 سانتریفیوژ در این سالن وجود داشته است اما امروز حدود 490 ماشین در آن وجود دارد که نسبت به سه ماه گذشته 10 برابر رشد داشته است.

این مقام همچنین گفت که حدود 15 نوع سانتریفیوژ در این سالن وجود دارند که از خانواده های متفاوت ماشین های تولیدی ایران است.

شایان ذکر است با اضافه شدن میزان سو غنی سازی در نطنز و نیز بلافاصله با اجرای گام چهارم در فردو، تولید اورانیوم غنی شده به حدود 7 کیلوگرم در روز می رسد که این میزان همان مقداری است که ایران قبل از برجام روزانه تولید می کرده است.

به طور حتم این میزان از سرعت در روند غنی سازی با اتکاء به فعالیت سانتریفیوژهای نسل جدید رخ خواهد داد.

معجزه در نطنز به گفته علی اکبر صالحی، این سالن در سه ماه گذشته تمام وقت در حال فعالیت بوده و کارکنان و مسئولان سایت نطنز در این مدت کوتاه توانسته اند "معجزه" ای را در تولید دانش و تکنولوژی ماشین های جدید و تست آن ها به طور مکانیکی و شیمیایی رقم بزنند.

وی هم چنین اظهار کرد که "برای طراحی دینامیک دو سانتریفیوژ نسل جدید، به ترتیب نرم افزارهایی با بیش از 90 هزار و 200 هزار خط نوشته شده است که روز به روز هم در حال گسترش و به روز رسانی هستند.

صالحی خاطرنشان کرد: این نرم افزارها علاوه بر ارتقاء سطح توسعه فنی و تکنولوژیک سانتریفیوژها در صنایع دیگر از جمله ساخت انواع توربین ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

"بازگشت پذیری" با کمترین خرابی در چارچوب گام سوم گازدهی به دو زنجیره 164 تایی ماشین های IR-4 و IR-2m شروع شد که با این اقدام میزان اورانیوم غنی شده کشور افزایش یافت.

این درحالی است که هم زمان کلیه تست ها و آزمایش های باقی مانده مرتبط با این ماشین ها در حال انجام است و به گفته مسئولان سایت این تست ها در اسرع وقت به اتمام خواهد رسید تا بتوان برای استفاده صنعتی از این ماشین ها در کشور آماده شد.

با پایان این اقدامات بیش از 2600 سو بر ظرفیت بالفعل غنی سازی کشور افزوده می شود که 30 درصد بیشتر از زمان قبل است.

علاوه بر این در دو ماه گذشته در جریان اجرای گام سوم یک زنجیره میانی 20 ماشینی از سانتریفیوژهای IR-4 و IR-2m به منظور تست راه اندازی و گازدهی شده است.

در طول سال های گذشته غنی سازی کشور فقط توسط ماشین های IR-1 انجام می شد و محصول و پسمان سایر ماشین های نسل جدید دوباره مخلوط می شد.

اما در گام سوم برای اولین بار اختلاط محصول و پسمان تولیدی ماشین های نسل جدید متوقف شده و از آنها به منظور جمع آوری محصول غنی سازی استفاده می شود.

صالحی هم چنین درباره میزان خرابی سانتریفیوژها در جریان بازگرداندن ماشین ها به سیکل غنی سازی اظهار کرد: تصور ما این بود که برای بازگشت ماشین های IR-4 حداقل 10 درصد خرابی و ضایعات داشته باشیم اما در این روند کمتر از 3 الی 4 درصد تخریب داشتیم که این مساله رکوردی قابل توجه از توانمندی سازمان انرژی اتمی در حفظ و نگهداری سرمایه هایی است که قبلا مورد استفاده بوده است و البته خط بطلانی است بر ادعای کسانی که فکر می کردند سانتریفیوژهای جمع آوری شده در نطنز برای زمان بازگشت پذیری دیگر نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند.

حال خوب خانواده IR-6 یکی از مهم ترین اقدامات در گام سوم انجام برخی تست ها و آزمایش ها در زمان کوتاه تر بر روی سانتریفیوژ IR-6 بود به طوری که گازدهی و تست زنجیره های 20 ماشین و 30 ماشین آن آغاز شد.

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایسنا، ظرفیت و زیرساخت لازم برای ایجاد زنجیره 164 تایی از سانتریفیوژهای IR-6 در این بخش فراهم شده است.

ساخت و راه اندازی ماشین های IR-6 در سال 1388 شروع شد و بعد از 10 سال در مراحل پایانی تست هایش قرار گرفته است و البته هنوز تا تولید انبوه این نسل زمان زیادی باقی است.

این ماشین هشت برابر نسل اول سانتریفیوژها ظرفیت غنی سازی دارد.

هم چنین گازدهی ماشین های زیربحرانی IR-6s مجددا شروع شده است و زنجیره 20 تایی آن راه اندازی و گازدهی شده است.

این ماشین 6 سو دارد.

انواع دیگری از ماشین ها در این خانواده به نام IR-6m با 12 سو و IR-6sm با 8 سو ساخته شده و در حال تست بودند.

علاوه بر این تست، آزمایش و گازدهی ماشین سه بیلوز IR-5 (که این هم از خانواده IR-6 محسوب می شود) در قالب یک زنجیره 10 تایی انجام شده است که به گفته مسئولان سازمان انرژی اتمی انجام آزمایش روی IR-5 در روند تحقیق و توسعه ماشین پیشرفته IR-8 اثر بسیار مثبتی دارد.

IR-8ها سه تایی شدند ساخت ماشین IR-8 با ظرفیت 24 سو در سال 1390 آغاز شد و بعد از هشت سال از تولید اولین ماشین، سازمان انرژی اتمی در سال جاری توانست دو ماشین دیگر از آن را تولید و نصب کند.

از این رو اکنون سه ماشین IR-8 از نوع زیربحرانی در سالن S8 قرار دارد که به دو تای آنها گاز تزریق می شود و یکی دیگر در مرحله تست مکانیکی است.

علاوه بر این ماشین های جدید IR-8s با 9 سو و IR-8b با 15 سو از خانواده شماره 8 به تازگی تولید و نصب شده اند.

مسئولان سازمان انرژی اتمی و مذاکره کنندگان هسته ای همواره در حین مذاکرات و بعد از اجرای برجام در برابر انتقادها مبنی بر این که صنعت هسته ای با برجام "تعطیل" شده است خاطرنشان کرده اند که برجام همسو با نیازها و ملزومات فنی این صنعت توافق شده است.

این مقامات تاکید داشتند که محدودیت های پذیرفته شده در این صنعت متناسب با گام ها و روند فعالیت های خودمان پذیرفته شد از جمله در رابطه با تحقیق و توسعه.

هر ماشین جدید سانتریفیوژ بر اساس استاندارهای بین المللی حداقل به هشت سال زمان برای تست و آزمایش نیاز دارد تا به مرحله نهایی برای تولید انبوه برسد از این رو تعیین بازه زمانی هشت، ده و پانزده سال در برجام در همین چارچوب قابل توجه و درک است.

غول پنج و نیم متری سانتریفیوژ جدید دیگری که برای اولین بار از آن در حضور نمایندگان رسانه ها رونمایی می شود و به گفته رییس سازمان انرژی اتمی "غولی" است برای خودش، IR-9 است که حدود پنج و نیم متر طول دارد و به خاطر ارتفاع زیاد آن، بخشی از سقف سالن شکافته تا فضای لازم برای نصب و تست آن فراهم شود.

این ماشین پیشرفته حدود 50 سو ظرفیت غنی سازی دارد و در حال حاضر تست مکانیکی آن آغاز شده اما هنوز به آن گاز تزریق نشده است.

طراحی این ماشین قبلا انجام شده اما ساخت و راه اندازی آن در چند ماه اخیر به ویژه دو ماه گذشته که اجرای گام سوم کلید خورد انجام شده است.

صالحی تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم تا پایان سال جاری یک نمونه دیگر از نسل IR-9 را بسازیم.

رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد که "ایران اکنون قادر به تولید سانتریفیوژهای 100 سویی است و هدف از ساخت سانتریفیوژ IR-9 برای اثبات این توانمندی در چالش سیاسی است که ایران با آمریکا و غرب دارد.

" به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دو نوع دیگر از سانتریفیوژهای جدید در این بخش وجود داشت که از آنها نیز رونمایی شد.

ماشین IRS از نوع تحت بحرانی با 12 سو در حال فعالیت بود.

این نوع ماشین کوتاه و چاق است و تمامی قطعات آن بر اساس طراحی های جدید انجام شد است.

نوع دیگر IR-7 است که آن هم در این سالن نصب شده و 20 سو دارد.

از نسل هفت سه ماشین ساخته و نصب است که یکی از آنها با یک بیلوز، دیگری بدون بیلوز و سومین ماشین با سه بیلوز که حدود سه متر طول دارد، است.

در روز 13 آبان برای اولین بار به ماشین IR-7 سه بیلوزی گاز تزریق شد.

نوع دیگری از ماشین های سانتریفیوژ به نام Madular نیز در این بخش وجود داشت که دارای سبک خاصی از چینش زنجیره ای بود که موجب می شد ظرفیت غنی سازی آنها افزایش چشمگیری داشته باشد.

هم چنین برای اطمینان از میزان درصد غنی سازی دو دستگاه اندازه گیری غنای اورانیوم توسط متخصصان ایرانی ساخته و راه اندازی شده است که به صورت آنلاین این درصد را جهت اطلاع و اطمینان از کار ثبت می کند.

با ساخت این دستگاه نمونه ها مستقیم و آنلاین وارد دستگاه شده و اطلاعات لازم دریافت و آنالیز می شود به شکلی که مسئولان به راحتی می توانند از درصد غنا در هر مرحله مطلع شوند.

چهار دوربین آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش های مختلف این سالن نصب و بر روند فعالیت ها نظارت داشت.

البته همان طور که قبلا هم اعلام شده اطلاعات این دوربین ها به شکل عکس در اختیار بازرسان در محل سایت قرار می گیرد و بعد از بازدید این عکس ها مجدد اطلاعات در اختیار مسئولان ایرانی قرار می گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این که در مدت زمانی کوتاه صرفا چند ماه، متخصصان ایرانی توانسته اند این حجم از اقدامات را در حوزه تحقیق و توسعه به انجام برسانند و ماشین های نسل جدید را به مرحله گازدهی در انواع مختلف برسانند حاکی از حیات این فعالیت ها در چهار سال گذشته و درستی اظهاراتی است که رییس سازمان انرژی اتمی همواره در این سال ها در رابطه با توانمندی و سرعت ایران در "بازگشت " به روند فعالیت ها بدون محدودیت های برجامی مطرح می کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سانتریفیوژ - سازمان انرژی اتمی - سالن - خبرنگاران - اقدامات - رییس سازمان انرژی اتمی - ماشین - انرژی اتمی - بازدید - تجهیزات الکترونیکی - سایت نطنز - نطنز - سایت - تولید - مقام معظم رهبری - رسانه های داخلی - مسئولان - جدید - سازمان - انرژی - ایران - آزمایشگاهی - مزرعه - تزریق - راه اندازی - اتمی - کوچک - بزرگترین - فردو - مقام

آخرین اخبار سرویس:
«من ترسو نیستم» رونمایی شد

چهره های شاخص یازدهمین دوره انتخابات مجلس در خوزستان

لاهوتی: مجلس توزیع درآمد حاصل از بنزین بین مردم را بررسی کند

ابراهیمی: رییس قوه قضاییه به مسائل امنیتی حوادث اخیر ورود کند

گودرزی: مجلس تراز انقلاب هم سنخ نظام و اصل انقلاب است

مهلت ثبت نام ارشد و المپیاددانشجویی تا 25 آذر

دانلود آهنگ جدید مهدی تربتی بنام ماه من

دانلود آهنگ جدید علی پاک نفس بنام ماه عسل

مراسم ختم پدر وحید شمسایی

واکنش تند مرعشی به بیانیه میرحسین

مصوبه نظام رتبه بندی معلمان ابلاغ شد

رییس مجلس به کرمانشاه سفر می کند

73 نفر در کاشان داوطلب نمایندگی مجلس شدند

المپیاد تخصصی بررسی «ابتکار صلح هرمز»برگزار می شود

ثبت نام 2 داوطلب انتخابات مجلس خبرگان در استان فارس تا عصر امروز

مبارزه با فساد نیازمند عمل است | کلید حل مشکلات در داخل است

افزایش 26درصدی تعداد داوطلبان انتخابات خانه ملت در خراسان جنوبی

جعفرپور: تجربه مجلس دهم برای تشکیل مجلس جدید عبرت آموز است

دانلود آهنگ جدید میثم خالدی بنام آرامش جان

شیخ معتوق جایگاه رفیعی در میان اهل علم دارد

کشف بیش از 44 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان بوشهر

فیلم| ثبت نام 37 نفر از حوزه انتخابیه قوچان و فاروج برای انتخابات مجلس

جزییات برگزاری نخستین جشنواره «تولیدات رادیو زیارت» در مشهد

علت رحلت حضرت فاطمه معصومه (س) چه بود؟

دیدار فرماندهان سپاه لرستان با نماینده ولی فقیه

داستان ستاره خلیج فارس، از ادعا تا واقعیت

1224 نفر از استان اصفهان، داوطلب حضور در مجلس یازدهم هستند

فعالیت رسانه ای و توجه به شبکه های اجتماعی برای حوزه ضروری است

یکِ یک؛ زندگینامه داستانی شهید سیدجمعه هاشمی منتشر شد

گزارش| کدام نمایندگان فعلی در انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام نکردند؟+ جدول و گرایش سیاسی

جواد امام: مجلس یازدهم از مجلس هفتم هم بدتر می شود

خبر خوش وزیر دفاع برای کارکنان نیروهای مسلح

دانلود آهنگ جدید مهدی سیفان بنام من همینم

معاون وزیرخارجه گرجستان به دیدار ظریف رفت

آیین روز دانشجو در چین

برخی تبلیغ ناکارآمدی و بی خاصیتی مجلس را می کنند و می آیند

آمریکا نتوانست شرایط خود را به لبنان تحمیل کند

ایران و گرجستان گسترش همکاری ها را بررسی کردند

مصوبه نظام رتبه بندی معلمان ابلاغ شد

موسوی تبریزی: مسئله «حَکَمیًت» در دادگاه ها جدی گرفته شود/ ایازی: تعارضات فقهی در مسئله طلاق حل شود

سگ آزار به تبعید محکوم شد

شماره جدید نشریه «راه» منتشر شد

محاسباتِ سبد معاش را تا مشخص شدن اثرات گرانی بنزین به تاخیر انداختیم/مجلس راهبرد موثری برای حمایت از معیشت فرودستان ندارد/صف های انتظار سیلندر گاز در زاهدان، خاش و میرجاوه/لغو ابلاغِ تدریس به دلایل نامعلوم/برای بازگشت به کار کارگران اخراجی مشکلی نداریم

احیای رودخانه های گوهر رود و زرجوب ؛ تحقق یک رویا در آستانه اقدام و عمل

7400 کیلوگرم مرغ فاسد در ایرانشهر معدوم شد

زهیر صیدانلو دیدارهای وزیرامور خارجه/ 17 آذر98

استخدام کارمند اداری در مجتمع فنی تهران نمایندگی شهریار

استخدام تعدادی فروشنده با تجربه عطر و ادکلن در مشهد

آینده پست در گرو تعامل با کسب وکارهای دیجیتال است

فعالیت رسانه ای و توجه به شبکه های اجتماعی برای حوزه ضروری است

پل طبیعت برای جلوگیری از خودکشی ایمن می شود

مسجدی بزرگ در راولپندی افتتاح شد

روند پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیج فارس از سال 92 تا 98

مادر شهید رجبعلی صمدی آسمانی شد

واکنش حسین مرعشی به بیانیه میرحسین موسوی درباره اعتراضات بنزینی اخیر

پیش بینی فعال سیاسی اصلاح طلب از ترکیب مجلس یازدهم؛ شاید از مجلس هفتم هم بدتر شود/ تندروها از انتخاباتِ سرد استقبال می کنند

انتقاد یک مرجع تقلید از رواج مدرک گرایی در حوزه های علمیه/نباید دست حوزه مقابل دیگران دراز باشد

پرونده روز/ ویژگی های لایحه بودجه سال 99 کشور

عضو جامعه حسابداران: معافیت سلبریتی ها از پرداخت مالیات بدترین توهین به شهروندان کشور است/ با مالیات هم بازی می شود

73 نفر در کاشان داوطلب نمایندگی مجلس شدند

رییس مجلس به کرمانشاه سفر می کند

کارگروه اطلاع رسانی طرح احیای رودخانه های «زرجوب» و «گوهر رود» تشکیل جلسه داد

آیا مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی برکنار می شود؟

برای حفظ شأن انتخابات در برابر تخریب ها سکوت می کنیم

41 داوطلب برای نمایندگی مجلس در نهاوند ثبت نام کردند

ایده هایی جذاب و آسان برای برگزاری جشن سالگرد ازدواج

ورود سفیر جدید ایران به پاکستان

20هزار صندلی به سینماهای پایتخت اضافه شده است

تا آخرین لحظه در کنار زلزله زدگان هستیم

عقب نشینی زنان مازنی از کرسی سبز مجلس

غفلت مسئولان روزنه نفوذ دشمنان است

تشکیل کمیته های تخصصی رسیدگی به تخلف های انتخاباتی در هرمزگان

ایران اولین پرچمدار دنیا در المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی

خبر رادیو صدا و سیمای مرکز آبادان حائز رتبه دوم کشور

جریان های سیاسی مانع وحدت بخشی نماز جمعه نیستند

رونمایی بخشی از اسناد مربوط به رهبر انقلاب؛ فردا

ورود سفیر جدید ایران به پاکستان

سهم هلال احمر، کمیته امداد و بهزیستی از بودجه سال 99 چقدر است؟

دانلود آهنگ جدید کیان راد بنام پاییز زیبا

اوضاع شهرری با جدایی از تهران بهتر می شود؟

یکِ یک؛ زندگینامه داستانی شهید سیدجمعه هاشمی منتشر شد

وزیر تجارت و صنعت عمان با ظریف دیدار کرد

معارف نهج البلاغه

استخدام نیروی خدماتی آقا در شرکت ایمن پردازش مدار

استخدام کارمند بازرگانی خانم مسلط به زبان انگلیسی/تهران

استخدام مهندس صنایع جهت امور مربوط به ایزو - تهران

سامانه پوشش اجباری بیمه سلامت با نظارت مستمر حفاظت می شود

اعضای جدید هیات رییسه سازمان نظام مهندسی کهگیلویه وبویراحمد انتخاب شدند

دانلود آهنگ جدید یوسف کارن بنام جونم

خبرنگاری که پیشنهاد دلارهای سفارت آمریکا را رد کرد

موافقت رهبری با اختصاص اعتبارات صندوق توسعه به خط آهن چابهار

مشکلات را با هم افزایی و همکاری برطرف می کنیم

دشمن اراده مردم را هدف قرار داده است/ مهم ترین وظیفه روحانیت

کشور به دانشجویان صاحب اندیشه و پرسش گر نیاز دارد

مصوبه نظام رتبه بندی معلمان ابلاغ شد

دادستانی کل الجزائر حبس 20 ساله دو نخست وزیر سابق را خواستار شد

20هزار صندلی به سینماهای پایتخت اضافه شده است

عقب نشینی زنان مازنی از کرسی سبز مجلس

پژمانفر: سفره مردم روز به روز کوچکتر می شود

حضرت آیت الله جوادی آملی: اختلاسگران تا رسوا نشوند، اختلاس آنان را رها نمی کند!

پیـاده روی در S8

پیـاده روی در S8