مطالب مرتبط:
در پی اتحاد 11 هزار دانشمند؛ آیا شرایط اقلیمی زمین واقعاً اضطراری است؟
انتخاب اعضای ستاد انتخابات شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان
فهرست اصلاح طلبان امیدبخش باشد
اصلاح طلبان شانس پیروزی انتخابات مجلس در بروجرد را ندارند
قانون اساسی شیلی اصلاح می شود
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 01:102019-11-11سياسي

آیا اصلاح طلبان رادیکال واقعاً ضدجنگ اند؟


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، در آستانه انتخابات یکی از سوالاتی که باید از جانب کاندیداها و جناح های سیاسی به آن پاسخ داده شود، - جریان اصلاحات برخلاف آنچه این روزها تلاش می کنند از خود یک چهره صلح طلب نشان دهند، در مقاطعی کشور را تا مرز جنگ پیش بردند و اگر تدابیر رهبر انقلاب نبود ممکن بود شرایط ایران را بحرانی کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو"، در آستانه انتخابات یکی از سوالاتی که باید از جانب کاندیداها و جناح های سیاسی به آن پاسخ داده شود، این است که راهبردشان در سیاست خارجه و روابط بین المللی چیست؟ مسئله ای که حول دو محور مقاومت یا سازش و صلح طلبی در روابط خارجی می چرخد و هرکس تلاش می کند روش خود را حلال مشکلات اقتصادی و بین المللی کشور در شرایط تحریم نشان دهد.

فارغ از اینکه کدام راهبرد در شرایط کنونی کشور گره گشا است، اخیرا شنیده شده یکی از تئوریسین های جریان اصلاحات به تازگی در جلسه ای گفته است اصلاح طلبان باید روی سه محور صلح، ایران و عدالت به عنوان گفتمان انتخاباتی متمرکز شوند.

صلح طلبی یکی از کلیدواژه هایی است که نزدیک دودهه است وارد گفتمان سیاسی اصلاح طلبان شده و جناح مقابل را به جنگ طلبی متهم می کنند.

نگاهی به گذشته این جریان نشان می دهد برخلاف آنچه این روزها تلاش می کنند از خود یک چهره صلح طلب نشان دهند، در مقاطعی کشور را تا مرز جنگ هم پیش بردند و اگر تدابیر رهبر معظم انقلاب و برخی دلسوزان نظام نبود ممکن بود شرایط ایران را بحرانی کنند.

* اصلاح طلبان، افراط و سایه ی جنگ شکل گیری رسمی جریان چپ (اصلاح طلبان امروزی) از دهه شصت و تشکیل مجمع روحانیون مبارز در آستانه انتخابات مجلس سوم در سال 66 آغاز شد.

این گروه که آن زمان توانست اکثریت مجلس را به دست بیاورد، جناح مقابل خود -یعنی جامعه روحانیت مبارز- را متهم به اسلام آمریکایی می کرد و به قول آیت الله مهدوی کنی، آنها (طیف مجمع روحانیون ) در تبلیغاتشان مدعی بودند سیاست خارجه جناح مقابل سیاست ارتباط با غرب است! چپ های جامعه روحانیت از مفاهیمی که امام در پیام حج خود با عنوان اسلام آمریکایی و اسلام مرفهین بی درد بیشترین بهره برداری را برای تخریب جناح مقابل به کار ببندد و آنها را متهم به غرب زدگی کند.

این روحیه افراط گرایانه آن سالها در مجلس سوم هم ادامه پیدا کرد و بعد از حمله عراق به کویت، گروهی از چپ های آن زمان خواهان حمایت از صدام حسین رییس جمهور رژیم بعث عراق شدند.

با تصرف خاک کویت توسط صدام، ایالات متحده به همراه ائتلافی از کشورهای عربی و غربی به عراق حمله کرد که به جنگ اول خلیج فارس معروف شد.

همین زمان بود که ناگهان گروهی در مجلس سوم خواستار حمایت از صدام شدند که با توجه به اینکه تنها چندسال از پایان جنگ می گذشت و اسرای زیادی در دست رژیم بعث بودند، موجب خشم مردم و خانواده شهدا از این جناح شد.

مرحوم شیخ صادق خلخالی از چهره های قدیمی جناح چپ در مجلس آن زمان با بیان اینکه "این جنگ یک جنگ صلیبی علیه مسلمان هاست" با خطاب قرار دادن رهبر انقلاب می گوید "ای آیت الله، رهبر عالیقدر زمان آقای خامنه ای، سلّمکم الله تعالی دستور بفرمایید، همان طور که گفتید جهاد است، کشته شدن در راه اسلام است.

ما باید در اینجا آمریکا و بوش و فهد و دولت های انگلی مانند حسنی مبارک و اوزال را در سنگرها به نابودی بکشانیم، غرق خون کنیم تا این ها بدانند حریم اسلام حریم بزرگی است.

والله والله فردا اگر آمریکا پیروز شود و در بغل ایران بیاید، به این آسانی منطقه را ترک نمی کند.

گذشته ها مسئله دیگر است، جنگ ما با عراق یک مسئله دیگر است.

اینجا سرنوشت اسلام مطرح است.

" اما آتشین ترین نطق آن زمان متعلق به سید علی اکبر محتشمی پور بود که صدام را به خالد بن ولید سردار جنگ های صدر اسلام تشبیه کرد و بعد از این نطق از مجمع روحانیون به عنوان جناح خالد بن ولید یاد می شد: "مسلمانان جهان با پذیرش رهبری اسلامی ایران توقع دارند پرچمداری جهاد و مبارزه با آمریکا در دست ایران و انقلاب ایران باشد.

حوادث و بحران اخیر یادآور رویارویی و صف آرایی خالدبن ولید در برابر ابرقدرت های صدر اسلام است.

او که عمری در صف کفر، شمشیر به روی پیامبر(ص) و مسلمانان کشید، ولی در نهایت فاتح بزرگی برای مسلمانان گشت.

امروز دنیای کفر در مقابل ملت مسلمان عراق و فلسطین به عنوان خاکریز اول قرار گرفته است وبه یقین خاکریز بعدی، انقلاب و ملت مسلمان ایران است، ما از چه می ترسیم؟ بگذار با عزت و شرف زندگی کنیم و بمیریم.

زندگی زیر سایه سرنیزه های آمریکا برای ما ذلت است و اسارت است و ننگ است!".

شورای عالی امنیت ملی 29 دی ماه 69 در حضور رهبر معظم انقلاب تشکیل جلسه داد.

در این جلسه که با حضور ریاست شورایعالی امنیت ملی و سایر اعضاء این شورا و مشاورین و فرماندهان عالی نظامی برگزار شد، بررسی جامعی از اوضاع متشنج منطقه بعمل آمد و سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بربی طرفی در درگیری مورد تأیید قرارگرفت.

آیت الله خامنه ای چند روز بعد نیز در سخنانی با انتقاد از مواضع عده ای که می گویند باید به کمک صدام رفت، فرمودند "ما هرگز به نفع چپ، با راست دشمنی پیدا نمی کردیم.

به نفع راست هم با چپ دشمنی پیدا نمی کردیم.

دو اردوگاه و دو جناح اند که به خاطر اهداف غلط و غیرالهی و نامقدس ــ از نظر ما و از نظر همهٔ انسان های واقع بین ــ با هم می جنگند.

جمهوری اسلامی، هر دو جناح را رد می کند؛ چون در هر دو طرف، انگیزه ها مادی است و به همین دلیل هم با یکدیگر تعارض پیدا کرده اند.

آن ها به دلیل مادی بودن، با هم تعارض پیدا کرده اند.

این طور نیست که یکی الهی و یکی هم مادی است.

جنگ اسلام و کفر نیست.

این، موضع ملت ایران ماست".

نتیجه مواضع غلط، افراطی و دور از تعقل طیف خالد بن ولید در دفاع از صدام حسین برای این جناح گران تمام شد و در انتخابات مجلس چهارم با شکست سنگینی روبه رو شدند.

این مواضع افراطی و جنگ طلبانه جناح چپ در زمان حمله آمریکا به افغانستان هم تکرار شد.

در جریان مسلط شدن طالبان بر افغانستان عواملی به کنسولگری ایران در مزار شریف وارد شدند و دیپلمات های ایرانی را به شهادت رساندند.

با وجود آن که ماهیت عاملان این جنایت در بدو امر در هاله ای از ابهام قرار داشت -بعدها مشخص شد تروریست های موسوم به سپاه صحابه پاکستان وابسته به سرویس اطلاعات و امنیت پاکستان-این جنایت را انجام دادند- جناح تندروی دوم خردادی در شورای عالی امنیت ملی کشور جنگ با طالبان را به تصویب رساند.

آن زمان نیز به رغم اصرار اعضای شورای عالی امنیت ملی که اکثرا کارگزاران دولت هستند، تدبیر رهبری مانع از ورود ایران به باتلاق جنگ افغانستان شد.

سید حسین موسویان رییس وقت کمیته سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی در گفت وگویی با روزنامه همشهری به تاریخ 2 شهریور سال 98، چنین می گوید: آن زمان بحث های خیلی فشرده ای در دبیرخانه شورای امنیت داشتیم.

عجیب این بود که اکثر دستگاه ها نظرشان این بود که ارتش ما باید برای انتقام از طالبان وارد خاک افغانستان شده و طالبان را تعقیب کند.

موضوع به شورای عالی امنیت ملی رفت.

در آن جا هم اکثریت رأی به حمله نظامی دادند.

معمولاً دأب (روش) آقا حداقل بر اساس تجربه 8ساله ای که خودم از نزدیک داشتم این نبود که مصوبات شورای عالی امنیت ملی را وتو کند، خیلی وقت ها هم نظر موافق نداشتند اما اگر نظر اکثریت بود اجازه می دادند نظر اکثریت اجرا شود، ضمن این که ملاحظه خود را هم می نوشتند.

این یکی از موارد نادری بود که با حمله نظامی به افغانستان برای جنگ با طالبان مخالفت و مصوبه را وتو کردند .

علی ربیعی مسئول اجرایی وقت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز در گفت وگویی با برنامه دستخط ، به علاقه برخی اعضای شورای عالی امنیت ملی به جنگ اشاره کرده و می گوید "یک دیدگاه این بود که باید به افغانستان کمک کنیم و به نیروهای احمد شاه مسعود یا جاهای دیگر کمک کنیم که این ها بتوانند بازپس گیری کنند و لازمه این بود که بخش های حمایتی در داخل خاک هم صورت گیرد.

ولی من یاد دارم که وقتی جمع بندی ها رفت تصمیم بسیار هوشمندانه ای بود که ابلاغ شد ما وارد این باتلاق نخواهیم شد.

بله، من ساعت 1 یا 2 نصف شب بود، جمع بندی را امضا کردم و فرستادم و صبح زود سر کار آمدم.

نماز خواندم و به سر کار رفتم.

7 صبح نامه روی میز من بود.

ظاهراً (ساعت) 5 نوشته شده بود که ما وارد این دام نمی شویم".

مسئله علاقه دولت اصلاحات به جنگ در افغانستان موضوعی بود که در هفته های گذشته به مناظره قلمی بین عباس سلیمی نمین و محسن امین زاده معاون وزیر خارجه دولت اصلاحات انجامید که در نهایت امین زاده از ادعاهای خود که تلاش داشت جناح اصولگرا را حامی ورود به جنگ افغانستان نشان دهد عقب نشینی کرد.

اصلاح طلبان، تفریط و باز هم سایه ی جنگ! اصلاح طلبان که از زمان انتخابات مجلس سوم گروه مخالف خود را متهم به اسلام آمریکایی و سازش با غرب می کرد، رفته رفته و از زمان مجلس ششم به یکباره تغییر رویه داد و تنش زدایی را سرلوحه کار خود قرار داد.

تغییر در رفتار و طرز فکر این جناح از جنگ طلبی به سازش هم مانند تفکرات گذشته شان نتیجه معکوس داد و در دورانی که چهره های اصلاح طلب در راس سیاست خارجه کشور قرار گرفتند، سایه جنگ بر سر ایران بیشتر خودنمایی می کرد.

در دوره اصلاحات و زمانی که سید محمد خاتمی از سیاست تنش زدایی در روابط خارجی یاد می کرد، جورج بوش رییس جمهور آمریکا 29 ژانویه 2002 در سخنرانی سالیانه خود در کنگره آمریکا سه کشور ایران، کره شمالی و عراق را محور شرارت نامید.

مسئله پرونده هسته ای ایران برای اولین بار در این دوران گشوده شد و در مهر سال 82 توافقنامه سعدآباد بین ایران و 3 کشور اروپایی منعقد شد که تعهداتی را برای ایران ایجاد کرد و به شکلی دربرگیرنده تعلیق همه فعالیت های هسته ای ایران بود.

آمریکایی ها که روحیه ی عقب نشینی و خودباختگی را در برخی اصلاح طلبان رادیکال ایران می دیدند حتی مانور حمله به ایران را هم برگزار کردند! مانور چالش هزاره که در سال 2002 برگزار شد، رسماً گفته شد که تمرینی برای حمله نظامی به ایران بود.

البته آمریکا در این مانور از دشمن فرضی که ایران بود هم شکست خورد که جزییات جالب و طنزی هم دارد.

در این شرایط که بخاطر حمله آمریکا به افغانستان و عراق باید روحیه مقاومت در مسئولان تقویت می شد تا آرامش روانی جامعه را حفظ می کردند، 127 نماینده مجلس اصلاح طلب ششم در سال 82 با نگارش نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب خواستار این شدند که "اگر جام زهری باید نوشید، قبل از آنکه کیان نظام و مهمتر از آن، استقلال و تمامیت ارضی کشور در مخاطره قرار گیرد، باید نوشیده شود.

" منظور آنها از جام زهر مذاکره با آمریکا بود و در ادامه نامه چنین می نویسند "شاید دوره کنونی از این لحاظ بی مانند باشد که شکاف های سیاسی و اجتماعی با تهدید خارجی و برنامه آشکار دولت ایالات متحده آمریکا (به عنوان قدرتی که در برابر خود مانعی نمی بیند) برای تغییر نقشه ژئوپولتیک منطقه همزمان شده و نظام ناچار به کنش و واکنش در برابر این برنامه است.

" این نامه نیز با تدابیر رهبر معظم انقلاب خنثی شد و ایشان در دیدار 1382/03/07 با نمایندگان مجلس شورای اسلامی فرمودند: "دشمن نیز می داند که سلاح و تجهیزات در برابر اراده و پایداری ملت ایران کارآیی ندارد، بنابراین در صدد است از درون با مردم ایران برخورد کند و با سست کردن اراده ی ملت که در اراده ی مسئولان متجلی می شود، به اهداف خود دست یابد، اما مردم و مسئولان ایران با تحمل لوازم مقابله با دشمن، هویت و استقلال خود را حفظ می کنند.

" با روی کار آمدن دولت حسن روحانی اندیشه هایی که به توافق سعدآباد منجر شده بود، دوباره به وزارت خارجه راه یافت که به انعقاد برجام منتهی شد.

با این حال سیاست اعتدالی دولت روحانی نه تنها موجب کاهش تهدیدات بین المللی نشد و دستاورد اقتصادی به بار نیاورد بلکه با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا و خروج وی از برجام، فشارها علیه ایران افزایش یافت و زمانی ایران توانست تاحدی از فشارها بکاهد که دولت هم مانند سایر ارکان نظام راهبرد مقاومت را در پیش گرفت.

18 اردیبهشت ماه دولت در سالگرد خروج آمریکا از برجام، اقدام به متوقف کردن دو تعهد برجامی خود کرده و مهلت 60روزه ای برای اروپایی ها تعیین کرد که اولین اولتیماتوم جمهوری اسلامی به طرف های اروپایی بود.

با گذشت 60 روز در 18 تیرماه ایران اقدام به تعلیق دو تعهد دیگر خود در برجام کرد و گام سوم را نیز در شهریورماه برداشت.

هفته گذشته نیز گام چهارم تعلیق تعهدات برجامی برداشته شد.

با اجرای این سیاست، آمریکا وادار به عقب نشینی شد، ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن که حضورش در منطقه سروصدای زیادی به راه انداخته بود، وارد خلیج فارس نشده و در سواحل جنوبی یمن متوقف شد و حتی انهدام پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک (30 خرداد 98) با انفعال ایالات متحده روبه رو بود.

شرایط پیش آمده در ماه های گذشته برتری گفتمان مقاومت را در برابر گفتمان سازش یا مذاکره تحت هر شرایطی که اصلاح طلبان رادیکال آن را تبلیغ می کردند ثابت کرد.

متاسفانه افراط گری های دهه شصت و اوایل دهه هفتاد در جنگ افروزی، به تفریطی رسیده که برخی افراد شاخص این جناح در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در قامت کمپین انتخاباتی ترامپ ظاهر شدند.

سعید حجاریان تئوریسین جریان اصلاحات صراحتاً از لزوم تلاش برای پیروزی ترامپ سخن گفته بود "من معتقدم ترامپ به دلیل ویژگی های شخصی و شکست هایی که در سیاست خارجی اش خورده است، نیازمند یک برد ولو کوچک است تا از پیچ انتخابات 2020 بگذرد.

لذا مسئولین ما می توانند از این فرصت استفاده کرده و با ترتیبات دیپلماتیک از آخرین فرصت ها استفاده کنند تا مشکل تحریم ها را ولو به صورت ناقص و موقت حل کنند"! مصطفی تاج زاده از چهره های تندروی این جریان نیز همچنان به دنبال مذاکره با ترامپ است و اخیرا در یادداشتی خواستار امتیاز دادن به آمریکا شده بود تا مذاکره انجام شود: "اگر ایران بتواند تحریم ها را لغو کند، بدون آنکه از منافع حیاتی خود دست بشوید و تسلیم خواسته های ناحق ترامپ شود، و حتی اگر لازم شد امتیازاتی به او بدهد که امنیت و منافع ملی اش به خطر نیفتد، دنیا بار دیگر دوراندیشی ایران، رهبر و دولت آن را تایید خواهد کرد.

"
کلید واژه ها: اصلاح طلبان - اصلاح - انتخابات - اسلام آمریکایی - جریان اصلاحات - مجمع روحانیون - جناح - شرایط - کشور - بین المللی - مجمع روحانیون مبارز - روحانیون - خبرگزاری - آمریکایی - نشان - ایران - رهبر معظم انقلاب - سیاسی - سیاست - اسلام - اصلاحات - روحانیت - مشکلات اقتصادی - انتخابات مجلس - متهم - عراق - راهبرد - انقلاب - بحرانی - مجلس

آخرین اخبار سرویس:
جمهوری آذربایجان؛ عبور از غرب گرایی و بازگشت به سنت ها؟

بودجه سال 99 دانشگاه شهرکرد مشخص شد

برخورد قضایی در انتظار مدیران متخلف شهرداری/ ذیحسابان انحراف از بودجه را به شورای شهر ارائه نمی دهند

بهترین مکان برای گسترش فرهنگ اقامه نماز مدارس است

صفحه اول روزنامه های 4شنبه 20 آذر

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در گروه معماری داخلی پلان/ البرز

در کشاکش استیضاح/وزیر کشور نماینده ها را قانع نکرد

علی علیزاده: من از رشیدپور ها می ترسم!

برپایی هفتمین محفل قرآنی با حضور «حامد علیزاده»

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز چهارشنبه

اقتصاددانانی که برای انتخابات مجلس ثبت نام کردند

با رونق اشتغال می توان جوانان را از ابتلا به اعتیاد نجات داد

نورانیت، شخصیتی مثل شهید دستغیب می سازد و می پروراند/تاریخ ایران باید نسبت به خانواده ی شهدا، حق گذاری کند

وزیر کشور: هیات های اجرایی به زودی کار خود را آغاز می کنند

استخدام Front-End Developer، کارشناس اجرایی ، برنامه نویس NET.

حدیث روز | سه گروه شفیع در قیامت

ثبت ملی چهار ایستگاه راه آهن در یزد

پهپادهای نیروی دریایی ارتش می توانند تا عمق آب را ببینند

همایش علمی پژوهشی فرصت های کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود

پنجشنبه سرنوشت ساز

آیا بیدار خواهیم شد یا همچنان در مسیر منقرض شدن گام برمی داریم؟

انصاری: مجلس آینده میان سه گروه اصلاح طلب، اصولگرا و تندرو تقسیم می شود

اقتدار نیروی دریایی سبب استقلال و توانمندی نظام شده است

حضور قرآن آموزان طرح ملی تلاوت در جلسه «صراط» مشهد

انصاری: مجلس آینده میان سه گروه اصلاح طلب، اصولگرا و تندرو تقسیم می شود

برگزاری یک کنکور، چند؟ / ردیف بودجه هایی که به چشم مسئولان سازمان سنجش نمی آید

برداشت بی بازگشت 75 هزار میلیاردی!

تحقق رهنمودهای رهبری برای خودکفایی سرفصل برنامه های آستان قدس است

جزییات بازگشت به خدمت سربازان غائب

نشانه های مثبتی در پرونده برجام دیده می شود

کتاب الفائق فی اصول به چاپ پنجم رسید

ناکامی، سهم زنان از همبستری!

یک گندی زدیم و بوش درآمده!

غیرت: نیازمند قانون برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم

رونمایی از 20 عنوان کتاب اسنادی و تاریخ شفاهی دفاع مقدس

به قانون اساسی بازنگردید تضمینی برای بقای نظام وجود ندارد

غیرت: نیازمند قانون برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم

فارس من| پیگیر ایجاد پایگاه انتقال خون در بردسکن هستیم

روایت رییس بسیج زنان از الگوی مدنظر رهبری برای زنان

زندگینامه شهدای روحانی سمنان با «فانوس شهادت» خواندنی شد

هم نشینی موسیقی ایرانی و ارمنی

فاتحه مجلس بعدی خوانده است

توطئه های دشمن هرروز نظام را برسر دوراهی قرار می دهد

پاسخ به یک ادعا درباره بودجه سایت KHAMENEI.IR

معیشت مردم با گرانی بنزین دچار مشکل شده است

نشست «وضعیت کتاب در جهان امروز اسلام» برگزار می شود

بازدید مدیرعامل مؤسسات قرآنی خراسان شمالی از خانه های قرآن «گرمه»

بادامچی: مردم در انتخابات به تندروها رای نمی دهند

عناوین روزنامه های سیاسی 20 آذر 98/ هراس از رأی مردم +تصاویر

8 اتفاق مشهور تاریخی که دروغ از آب درآمدند

فارس من| پیگیر ایجاد پایگاه انتقال خون در بردسکن هستیم

بادامچی: مردم در انتخابات به تندروها رای نمی دهند

قرائتی: سه میلیون لیسانس بیکار داریم اما سه میلیون افغانستانی در کشور کار می کنند | به مرد تحول نیازمندیم

رابطه مأمور «ام آی6» با «ایوانکا ترامپ» افشا شد

نخستین چاپ کتاب «آینده در قلمرو اسلام» رونمایی شد

سایت قرآنی پایگاه چهارم شکاری دزفول بهره برداری شد | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

ستاد حقوق بشر ایران: کسی به دلیل شرکت در اعتراضات بازداشت نشده !

«محصول زادگاهم» رشته ام را انتخاب کرد/ اعتقادی به «بن بست» ندارم

جایزه شعر شاملو برگزیده نداشت | دو شاعر تقدیر شدند 

کتابی درباره نماز به چاپ پنجم رسید

یک نماینده مجلس: بازنشستگان هم از حق مناطق جنگی برخوردار شوند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

ملت فلسطین جز جبهه مقاومت و ایران حامی دیگری ندارد

صدای جریانات اجتماعی کمرنگ شده

طرح تشکیل کمیسیون ویژه بررسی حوادث آبان به هیات رییسه مجلس رفت

مدیرعامل خانه موسیقی: به احترام مردم داغدار جشن سالانه را لغو کردیم

پژوهش محور بودن طلبه لازمه رشد علمی حوزه است

بررسی جزییات «توزیع متادون در داروخانه ها»

دستگاه سیاست خارجی اروپا متکی به فرد نیست

«محصول زادگاهم» رشته ام را انتخاب کرد/ اعتقادی به «بن بست» ندارم

کمیسیون اصل نود اجرای آیین نامه ارزیابی وسع را پیگیری می کند

ملت فلسطین جز جبهه مقاومت و ایران حامی دیگری ندارد

نگاهی به برنامه های جامعه المصطفی در هفته پژوهش

یکهزار و 900 اقامتگاه بومگردی طی 2 سال در کشور ایجاد شد

استخدام راننده ایسوزو با مدرک دیپلم در مشهد

بررسی جزییات «توزیع متادون در داروخانه ها»

سورپرایز وزیر اطلاعات رفع فیلتر تلگرام است؟

طبیعت پاییزی ایران ما

منافقان هرگز خیر امت را نمی خواهند

استخدام مدیر مالی/ حسابدار با حداقل مدرک کارشناسی در مشهد

مردم ایران توطئه های دشمنان را به خوبی خنثی کردند

وجود شش هزار پرونده شهید دانش آموز کشور در دبیرخانه همکلاسی آسمانی یزد

نقش هوش مصنوعی بر جنگ های آینده

دولت ناکارآمدی خود را در حل چالش های کشور ثابت کرد/ شما می خندید و مردم گریه می کنند!

گزارش|بررسی بودجه 99 از چه زمانی در مجلس آغاز می شود؟

از محافظ شخصی تا تشریفات/ همه چیز درباره بادیگاردهای وطنی

شهدا و خانواده های آنها نیازی به برگزاری یادواره ندارند | اخبار ایران و جهان

6 عادت انسان های قوی

تصاویری از لباس عروسی های متفاوت و عجیب

با این 16 سرگرمی حالتان را خوب کنید

در ماهشهر می خواستند به خطوط اصلی انتقال انرژی کشور صدمه بزنند

برای رفع مشکلات آموزش و پرورش باید سراغ مدارس غیر دولتی رفت

ایران شخصیت های با نفوذ را در چین نادیده نگیرد

رایزنی های دستیار ارشد وزیر امورخارجه درمورد آخرین تحولات سوریه

پاسخ معاون دفتر نشر آثار رهبر انقلاب به ادعای خبرنگار یک رسانه خارجی درباره بودجه سایت KHAMENEI

ارجحیت نظر شورای نگهبان درمورد بلاتکلیفی لوایح CFT و پالرمو

پست و مقام امانت الهی است| مسؤولان خود را خدمتگزار مردم بدانند

پیدا و نهان پیدا شدن قرص در میان کیک خوراکی در سراوان

مرتضی شفیعی عضو هیئت مدیره ایران خودرو شد

خانواده و عفاف بخشی از هویت جامعه ما است

مقدمات برگزاری کنگره سرداران و 2121 شهید استان بوشهر فراهم است

آیا اصلاح طلبان رادیکال واقعاً ضدجنگ اند؟

آیا اصلاح طلبان رادیکال واقعاً ضدجنگ اند؟