مطالب مرتبط:
گرده های پاییزی در ریه های اهواز
گوشواره های پاییزی با سنگ های قیمتی
مدرسه پاییزی سلامت معنوی برگزار می شود
10 هزار جلد کتاب در نمایشگاه کتاب اهواز ارائه شد
ظرفیت سدهای خوزستان برای مهار سیلابهای پاییزی
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 آبان 1398 ساعت 17:102019-11-11اقتصادي

گرده های پاییزی در ریه های اهواز


- تنگی نفس اهوازی ها امسال دوباره اوج گرفت.

اولین باران پاییزه اهواز، بیش از 12 هزار نفر را راهی مراکز درمانی کرد که عمده آنها مربوط به اهواز است.

این در حالیست که در 2 سال گذشته آمار مراجعات تنگی نفس همزمان با نخستین باران های پاییزی کاهش چشمگیری نشان می داد.

مراجعات تنگی نفس اهوازی ها امسال از 28 مهر و یک روز قبل از بارندگی ها آغاز شد و تقریبا تا دهه اول آبان طول کشید.

با گذشت 6 سال از بروز بحران تنگی نفس اما علت وقوع آن هنوز محل مناقشه است.

محققان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، همچنان علت تنگی نفس ها را گرده های درخت غیربومی کونوکارپوس می دانند، اگر چه برخی اساتید دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز نتایج مطالعات را هنوز نپذیرفته اند و گیاه کنوکارپوس را تبرئه کرده اند.

مساله این است: هوای پاک یا ناپاک گفته می شود 368 هزار اصله نهال کونوکارپوس در فضای سبز شهری اهواز وجود دارد که این رقم به جز درختانی است که در فضاهای محصور و تحت پوشش شرکت هاست.

بر مبنای نظریه دانشگاه علوم پزشکی اهواز، شورای سلامت خوزستان، هرس کردن درختان کونوکارپوس را پیش از آغاز بارندگی ها مصوب کرد.

اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست و دبیر کاهش آلودگی هوای خوزستان 2 روز پیش از بارندگی ها (28 مهر) اعلام کرد که شهرداری اهواز در هرس درختان کونوکارپوس به تعهدات خود عمل کرده است.

اما مشاهدات میدانی نشان می دهد حجم بسیار زیادی از درختان کونوکارپوس در اهواز هرس نشده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان برای افزایش دوباره مراجعات تنگی نفس در سال جاری هیچگونه توضیحی ندارد و می گوید: دانشگاه علوم پزشکی باید در این باره توضیح دهد، البته پیش از این بر اساس تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز علت تنگی نفس های پاییزه گرده گیاه کونوکارپوس است.

محمدجواد اشرفی انتساب تنگی نفس به آلودگی ناشی از مشعل های نفتی را رد می کند و می افزاید: در نخستین روزهای بارندگی پاییزه که مراجعات تنگی نفس اتفاق افتاده و روز پیش از آن، دستگاه های سنجش آلودگی هوا، شرایط را پاک و یا سالم نشان داده بود.

وی ادامه می دهد: مقرر شده است دانشگاه علوم پزشکی اهواز مطالعات تکمیلی درباره گرده گیاهان انجام دهد که این تحقیقات تا یک ماه آینده به اتمام می رسد.

چرا کونوکارپوس بعد از وقوع تنگی نفس های پاییزه 18 گزینه به عنوان علت های این عارضه بررسی شد و در مرحله بعد چهار احتمال مشعل های چاه های نفت، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن زباله و گرده گیاهی به عنوان عامل تنگی نفس مطرح شدند.

در نهایت اما گرده گیاه کونوکارپوس به عنوان عامل اصلی اعلام شد.

گیاهی که حدود 60 درصد از فضای سبز شهر اهواز را به خود اختصاص داده است.

این نظریه واکنش اساتید کشاورزی و باغبانی دانشگاه شهید چمران اهواز را به دنبال داشت که باور نمی کردند در میان دود و غبار آلوده ترین شهر جهان یک درخت مسبب تنگی نفس هزاران اهوازی باشد.

همچنان که بسیاری از شهروندان اهوازی نیز مسئولان را به پرده پوشی متهم می کنند.

عضو هیات علمی گروه مهندسی باغبانی دانشگاه شهید چمران اهواز، این پرسش را مطرح می کند که چرا آلودگی های دیگر مد نظر قرار نگرفته در حالی که در اهواز شاهد سوزاندن نیشکر، فلرهای نفتی و فولاد هستیم که بسیاری آلاینده هستند.

مهرانگیز چهرازی می افزاید: نظریه حساسیت زا بودن دانه های گرده گیاهان، مساله جدیدی نیست و همه آن را قبول دارند و در مقالات علمی نیز ثابت شده بود، اما سوال ما درباره این است که چرا کونوکارپوس را به عنوان عامل انتشار این گرده ها و آسم پس از باران معرفی کرده اند؟ وی با اشاره به نمونه گیری های تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی از گرده های گیاهان در اهواز، ادامه می دهد: بر اساس مقاله ای که به آن استناد می شود و منتشر شده، بیشترین میزان گرده در هوا مربوط به دسته تاج خروس ها و اوکالیپتوس است و گرده های کونوکارپوس کمترین میزان را دارد، بنابراین حساسیت زایی کونوکارپوس در این مطالعه مشخص نشده است، در این مطالعات تنها جمع آوری گرده ها انجام شده که آنهم ثابت می کند کونوکارپوس در تنگی نفس دخالتی ندارد.

چهرازی با انتقاد از برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسی می گوید: یک خانم طلبه اهل قم که هیچ تخصصی در زمینه گیاهان ندارد در یک اظهارنظر اشتباه در تلویزیون، کونوکارپوس را گیاهی سمی اعلام و شهروندان را نگران می کند، به طوری که برخی شهروندان اکنون تصور می کنند حتی عبور آنها از کنار این درختان، باعث مسمومیت می شود.

وی مقاومت نسبت به خشکی، شوری و گرما را از مزایای کونوکارپوس می داند که باعث سرسبزی فضای سبز اهواز در سال های گذشته شده است.

این استاد دانشگاه همچنین درباره مطالعات دانشکده کشاورزی درباره کونوکارپوس می گوید: مطالعات فنولوژی کونوکارپوس در زمینه بررسی مراحل رشدی این گیاه، آغاز شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی تاکید می کند: معتقدم گرده های کونوکارپوس به دلیل وزنشان در هوا پراکنده نمی شوند و نمی توانند معلق بمانند بنابراین قطع کردن این درختان اشتباه است، مقرر شده بود که کونوکارپوس ها را قبل از بارندگی هرس کنند اما دیدیم که تنگی نفس فروکش نکرد، بنابراین مراجعات به آلودگی هوا و فلرهای نفتی و سوزاندن مزارع نیشکر بازمی گردد.

چهرازی نتایج پایش هوا توسط دستگاه های اداره محیط زیست خوزستان را رد می کند و می افزاید: لایه آلودگی هوا در آسمان اهواز در روزهای بعد از بارندگی دیده می شود بنابراین نمی توان گفت شرایط هوا پاک و یا سالم است.

وی درباره کشت بی رویه کونوکارپوس در اهواز نیز می گوید: کشت گسترده کونوکارپوس و تک گونه ای شدن فضای سبز اهواز را تایید نمی کنم و باید از گیاهان دیگری برای تنوع استفاده کرد.

باران های آسمی رییس اندیشگاه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اما معتقد است: دلیل تفاوت تعداد مراجعات تنگی نفس در روزهای امسال نسبت به پارسال، ناشی از پدیده هواشناسی متفاوت در پاییز امسال و وقوع اولین باران و رعد و برق شدیدتربود.

غلامرضا گودرزی می گوید: حملات آسمی بعد از رعد و برق و باران (Thunderstorm Asthma Attacks) پدیده ای شناخته شده و سابقه دار در جهان است و بر اساس اجماع نظر جهانی، علت بروز آن نیز گرده های گیاهان و اسپور قارچ هاست و اتفاق امسال نیز تاییدی بر این مساله است، اما نمی توان نقش آلاینده های ناشی از فعالیت انسان نظیر آلاینده های صنایع، خودروها و غیره را در کنار آن دو عامل صنعتی کتمان کرد.

عضو هیات علمی دانشکده بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می افزاید: مطالعات انجام شده نیز تایید می کند که شوک اسمزی و شوک الکتریکی که در زمان بارندگی و رعد و برق رخ می دهد، باعث بروز این نوع آسم می شود، به این ترتیب که رطوبت و باران باعث متورم شدن بساک و دانه گرده ها می شود، شوک الکتریکی ناشی از رعد و برق نیز سبب ترکیدن و خرد شدن و ریز شدن این گرده ها شده به طوری که قابل تنفس می شود.

وی با اشاره به اظهاراتی که در روزهای اخیر علت تنگی نفس های شهروندان را آلودگی های نفتی عنوان کرده اند، توضیح می دهد: به طور قطع صنایع آلاینده به ویژه آلاینده های صنایع نفتی برای سلامتی انسان مضر است، اما بر اساس متون علمی علائم بالینی منتسب به آلاینده های نفتی متفاوت با آسم پس از باران است، البته باید به این مساله توجه داشت که آلاینده های صنعتی پدیده آسم پس از باران را تشدید می کنند، زیرا اثر سینرژیستی (هم افزایی) آلاینده های دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، و ازن بر بیوآلرژن ها (گرده گیاه و اسپور قارچ) در این مطالعه و مطالعات قبلی در دنیا به اثبات رسیده است.

تحقیقات ادامه دارد گودرزی در ادامه می گوید: مطالعه با عنوان شناسایی، اندازه گیری و انجام آنالیز عنصری آلاینده های بیولوژیکی آلرژی زا (گرده گیاهان و اسپورقارچ ها) و بررسی ارتباط آنها با ذرات معلق، دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، ازن و پارامترهای هواشناسی در جریان هوای آزاد شهر اهواز توسط دانشگاه علوم پزشکی اهواز و با همکاری مالی معاونت علمی ریاست جمهوری انجام شده و گزارش نهایی آن به شورای سلامت استان، استانداری خوزستان و دفتر معاونت ریاست جمهوری نیز ارسال شده همچنین مقاله علمی در ژورنال آلودگی هوا با عنوان Atmospheric Environment در سال 2019 منتشر شده است.

وی می افزاید: با توجه به اهمیت موضوع و تداوم عارضه تنگی نفس شهروندان از سال 1392، بعد از همفکری با اساتید دیگر در دانشگاه های استان، و سایر دانشگاه های داخل و خارج تصمیم گرفتیم این مطالعات را ادامه دهیم، آزمایشات قبلی به وسیله 2 ایستگاه ثابت اندازه گیری گرده گیاهی و اسپور قارچی انجام شده بود و آزمایش های جدید به وسیله یک ایستگاه ثابت و یک ایستگاه متحرک انجام می شود، ضمنا انجام آنالیز عنصری در هر دو تحقیق به دلیل کاوش در زمینه اثر سینرژیستی است.

این استاد دانشگاه تاکید می کند: تحقیقات نشان داد که درخت کونوکارپوس و سایر درختان و اسپور قارچ های کلادسپوریوم ، آلترناریا ، کوروولاریا ، آسپرژیلوس و پنیسیلیوم در ایجاد حوادث تنفسی پاییزی نقش دارد، هرچند ما موافق از بین بردن این درختان نیستیم اما باید از نظر گرده افشانی و گل دهی مدیریت شوند به همین دلیل هرس کردن درختان قبل از باران پاییزی در شورای سلامت استان مصوب شد.

گزارش از: نادره وائلی زاده انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی اهواز - دانشگاه علوم پزشکی - تنگی نفس - اهواز - علوم پزشکی - دانشگاه - مدیرکل حفاظت محیط زیست - بارندگی - حفاظت محیط زیست - پزشکی - درختان - گیاه - دانشگاه شهید چمران اهواز - خوزستان - علوم - درخت - آلودگی - محیط زیست - دانشگاه شهید چمران - دانشکده کشاورزی - تحقیقات - سوزاندن - شهرداری اهواز - نشان - مدیرکل - نخستین - پاییزی - مراکز درمانی - گیاهی - حفاظت

آخرین اخبار سرویس:
خواب طولانی ریسک سکته را افزایش می دهد

ماجرای پیدا شدن قرص های مشکوک در کیک ! (فیلم + عکس)

150 هزار هکتار اراضی دیم کشور زیرکشت غلات قرار دارد

آزادراه تبریز سهند سال آینده افتتاح می شود ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن از این ماه شروع می شود

طلای کثیف در چرخه نیکوکاری

رونق تولید استان فقط با جذب و تزریق منابع مالی میسر می شود

جلوی این تخلف خطرناک را بگیرید!

اعتراض های کارگری خسارت سنگینی به شرکت نیشکر هفت تپه وارد کرد

تشکیل کارگروه جلوگیری از آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب در رومشکان

پروژه مالی شرکت توزیع برق همراه با ترازنامه

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش شاخص های توسعه انسانی

دانلود پایان نامه بررسی استرس شغلی

مقاله رشته حقوق با عنوان امضاء الکترونیکی و قوانین حاکم بر آن

رییس بانک مرکزی: سال آینده سیستم امهال بانکی براساس نظرات فقها اصلاح خواهد شد | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

وب کاوی در صنعت

استخدام استادکار حرفه ای رویه کوب در شهرک صنعتی پرند

اکلیل؛ یک ماده خطرناک و یک فاجعه زیست محیطی

گوجه فرنگی ارزان می شود

مقایسه های بین المللی تکنولوژی و پیشرفتهای کیفی در شرکتهای مکزیک

پرسشنامه انگیزش شغلی جونز و فیفر با نمره گذاری، روایی و پایایی

تاثیر استراتژی منابع انسانی بر ارزیابی عملکرد مدیران

واردات بیش از 9 میلیون دلار تنه دوچرخه

شمخانی: اجرای پروژه کشته سازی از سوی معاندین قطعی است/قرائتی: هر وقت به موضوع نماز می رسیم مسئولان می گویند بودجه نداریم/وزیر جوان بعد از سورپرایز: زورم به رفع فیلترها نمی رسد

مخاطرات زمین ریخت شناسی و تاثیر آنها در توسعه شهری

گزارش کارآموزی مهندسی صنایع با عنوان کنترل کیفیت (مونتاژ 1)

ارزیابی علل مدیریتی تاثیرگذار بر بهره وری سازمان از نظر مدیران و کارکنان

مبانی نظری سرمایه گذاری مستقیم خارجی FDI

بیمه اجباریِ سلامت شامل حال اتباع هم می شود؟

تاثیر گرانی بنزین بر روی آجیل شب یلدا

6 انگلیسی معادل ثروت 13 میلیون نفر سرمایه دارند

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش فعالیتهای ترفیع

بررسی مفاهیم و مدل های بازاریابی رابطه مند و بازاریابی حسی

بررسی روشهای تعیین تراوایی و مقایسه نتایج با تراوایی مغزه

در برابر تحریم، راهی جز «تقویت تولید» نداریم

استخدام مونتاژکار حرفه ای الکترونیک و RF در یک شرکت معتبر

استخدام مهندس RF با گرایش مهندسی مخابرات مدار و سیستم

استخدام مهندس مخابرات سیستم با آشنایی متوسط به زبان انگلیسی

علل عدم استفاده از صورتهای مالی تلفیقی در تصمیم گیری مدیران

پروپوزال مقایسه تطبیقی الگوهای ناب و چابک در زنجیره تامین

جزییات قانون بانکداری بدون ربا که از سال آینده در کشور اجرایی می شود

سقوط آزاد قیمت دلار

مزایده ی باغ خونی

گفت وگو با کارتن خوابی که حافظ کل قرآن است + تصاویر

مبانی نظری و پیشینه تحقیق رضایت شغلی کارکنان 46 صفحه

خواب بیش از اندازه طولانی ریسک سکته را افزایش می دهد

معاینه فنی 2770 کامیون در کنار جاده/مردودی 20 درصد کامیون ها درتست مجدد معاینه فنی

مزایده ی باغ خونی

پرسشنامه تدوین استراتژی برای سازمان با روش SWOT

اخبار پربازدید اقتصادی پنجشنبه 21 اذر

قیمت گوجه فرنگی کاهش یافت !

بیمه شدگان رایگان فقط در بیمارستان های دولتی پذیرش می شوند

کاربردهای فناوری نانو در ساختمان سازی

برای خرید ملک موروثی چه باید کرد؟

ابعاد و منابع حمایت اجتماعی و بررسی سیستم های آن

کاهش قیمت خودرو/ قیمت امروز خودروهای داخلی و خارجی را ببینید

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش کتابخانه های عمومی

طرح تشدید نظارت بهداشتی ویژه شب یلدا در قروه اجرا می شود

شناسایی رابطه مدیریت ارتباط با مشتری با مدیریت دانش

طنین زنگ پژوهش از فردا با طعم «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید»

عرضه کیک های خوراکی حاوی قرص های مشکوک در ایلام

تخت گاز گروه خودرویی در جاده تالار بورس/ قطعه سازان سبز پوش شدند+ نمودار

کشف کارگاه تولید بوش تقلبی در کرج

صرافان بانکی امروز دلا را چند خریدند؟

فیلم | دستگیری 135 دختر و پسر در یک پارتی شبانه

ابعاد جدید قرارداد ویلموتس/ باز هم پرونده به فیفا خواهد رفت؟

5.2 درصد؛ بازدهی بورس در هفته گذشته

قیمت امروز خودروهای داخلی و خارجی را ببینید

6 میلیون خانوار؛ درخواست کنندگان کمک معیشتی

همتی: صادرکنندگان پشتوانه اقتصاد کشور هستند

چاپ پول برای جبران کاهش درآمد دولت اقدامی خطرناک است/ تورم فزاینده؛ مانع حمایت از بخش فرهنگ

مبانی نظری نقش فرآیند مدیریت دانش بر اثربخشی بانک

پرسشنامه استاندارد سطح چابکی سازمانی 49 سوالی با روایی و پایایی

طنین زنگ پژوهش از فردا با طعم پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید

بررسی اثر حضور شرکتهای تولیدی در نمایشگاههای بین المللی بازرگانی خراسان بر موفقیت تجاری آنها

اشتغال زایی جوان قمی برای 80 جوان

اشتغال زایی جوان قمی برای 80 جوان

متن کاوی و ارزیابی مهمترین متد های متن کاوی

کاهو کیلویی چند؟

برای خرید هر کیلو تسمه چقدر هزینه کنیم؟

قیمت انواع مدل های مختلف گوشی همراه اپل در بازار آزاد

طراحی مدل ارزیابی عملکرد با کارت امتیازی متوازن و رتبه بندی آنها

تمرکز بانک مرکزی بر کنترل تورم است

همتی: صادرکنندگان پشتوانه اقتصاد کشور هستند

یلدا به خیر و خرید با شهروند

نقش صنایع دستی به عنوان یک فعالیت درآمدزا و توسعه توریسم

مظنه خرید تلویزیون ال ای دی در بازار چقدر است؟

کاهش قیمت گوجه فرنگی از هفته آینده

شرایط فروش فوری محصولات ام وی ام | آذر 98

چرا دوغ خواب آور است؟

چرا دوغ خواب آور است؟

تمرکز بانک مرکزی بر کنترل تورم است

بررسی مدلها، ابزارها و تئوری های مدیریت دانش

گلایه این کارآفرین از تحریم های داخلی/ تعویق 3 ماهه در صدور مجوز به بهانه خراب بودن سایت!

انواع تخم مرغ در بازار چند؟

هشدار؛ کلاهبرداری از طریق فعال سازی رمز دوم یکبارمصرف کارت بانکی

کارآفرینان همچنان در پیچ و خم ادارات سرگردانند

یلدا به خیر و خرید با شهروند

طرح جامع گردشگری گیلان با تامین اعتبار خارجی اجرایی می شود

عوامل توزیع کیک های مشکوک شناسایی شدند

قیمت طلا، سکه و دلار امروز جمعه 98/09/22 + تغییرات

گرده های پاییزی در ریه های اهواز

گرده های پاییزی در ریه های اهواز