مطالب مرتبط:
رقابت برای تصاحب دو صندلی خالی مجلس بعد از استعفای جلالی/تاجگردون و مصری؛ گزینه های ریاست مرکز پژوهش های مجلس
اشتباهات جلالی و مرکز پژوهش های مجلس در برجام سوال برانگیز است
جزییات انتخاب رییس جدید مرکز پژوهش های مجلس
چه کسی جایگزین کاظم جلالی در مرکز پژوهش های مجلس می شود؟
سخنگوی هیات رییسه: رییس مرکز پژوهش های مجلس این هفته مشخص می شود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 آبان 1398 ساعت 15:472019-11-10سياسي

نگاه فراجناحی مرکز پژوهش های مجلس عامل موفقیت آن است


ایرنا- رییس فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه مرکز پژوهش ها به خوبی در کشور درخشیده است، گفت: مهمترین دلیل درخشیدن خوب مرکز پژوهش های مجلس نگاه فراجناحی این مرکز است.

- تهران- ایرنا- رییس فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه مرکز پژوهش ها به خوبی در کشور درخشیده است، گفت: مهمترین دلیل درخشیدن خوب مرکز پژوهش های مجلس نگاه فراجناحی این مرکز است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز یکشنبه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدرضا عارف، فاطمه سعیدی، غلامرضا حیدری، محسن علیجانی زمانی، ابوالفضل سروش نمایندگان مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس، رضا انصاری نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس، حمید گرمابی نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس، ضمن بازدید از مرکز پژوهش های مجلس، در نشستی مشترک با کاظم جلالی رییس این مرکز، قائم مقام، معاونان و کارشناسان مرکز دیدار و گفت وگو کردند.

محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس نیز در این نشست با تبریک اعیاد ربیع به ویژه ولادت پیامبر اکرم(ص) و هفته وحدت، هدف اصلی از این نشست را تقدیر از تلاش ها و عملکرد مرکز پژوهش ها دانست و با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای ارائه شده در این نشست، گفت: این گزارش ها به خوبی نشان دهنده دغدغه های مرکز پژوهش ها در حوزه قانونگذاری بود که امیدواریم با همکاری مجلس این جهت گیری ها به زودی عملیاتی شود.

وی یکی از ویژگی های اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران را جایگاه مجلس در قانون اساسی دانست و تصریح کرد: اینکه هیچ وقت نمی توانیم در کشور مجلس نداشته باشیم یک جایگاه انحصاری است که تایید کننده فرمایش حضرت امام(ره) مبنی بر راس امور بودن مجلس است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس توضیح داد: سازوکار فعلی انتخابات مجلس و وعده هایی که در حوزه های انتخابیه به مردم داده می شود نمایندگان را به سمت وسویی می برد که در راستای وظایف نمایندگان قرار ندارد.

عارف با بیان اینکه مرکز پژوهش ها به خوبی در کشور درخشیده است، گفت: مهمترین دلیل درخشیدن خوب مرکز نگاه فراجناحی این مرکز است.

وی با بیان اینکه گزارش های مرکز پژوهش های مجلس، سمت و سوی سیاسی ندارد، توضیح داد: گزارش های مرکز در فضای کارشناسی و تخصصی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: مراکز پژوهشی راهبردی باید نقش ستادی داشته باشند و از نظرات تمامی کارشناسان و متخصصان هر حوزه استفاده کنند، در حوزه مجلس نیاز به مرکزی پژوهشی مسئولیت پذیر داریم و شرط مسئولیت پذیری ماندگاری است از همین رو مهمترین مسئله مرکز پژوهش ها باید ماندگاری باشد.

وی تصریح کرد: برای ماندگاری باید حرف آخر را در کمیسیون های مجلس را مرکز پژوهش ها بزند و بر روی نظر و موضع کارشناسی خود ایستادگی کند، مرکز پژوهش های مجلس با عملکرد خوب خود می تواند به عنوان مرکز راهبردی برای نظام قرار گیرد، باید سازوکاری تهیه شود تا مرکز پژوهش ها نزدیکترین و بیشترین تعامل را با نهادهای تصمیم ساز کشور داشته باشد.

وی همچنین در ادامه با اشاره به وظیفه نظارت مجلس عنوان داشت: فلسفه نظارت کارآمدتر کردن نظام و مقابله با فساد و پیشگیری از آن است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: مرکز پژوهش های مجلس در حوزه نظارت نیز باید به نمایندگان کمک برساند.

عارف در ادامه با اشاره به آسیب ب های اجتماعی در کشور، گفت: در برخی مسائل اجتماعی در شرایط بحرانی هستیم که باید برای رفع آنها برنامه عملیاتی نوشت شود.

وی مهمترین مسئله مردم در شرایط فعلی را معیشت دانست و تصریح کرد: بودجه سال 99 فرصتی است تا به صورت جدی تری روی این مسئله کار کنیم و در جهت کاهش مسائل مردم حرکت کنیم.

رییس فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: مرکز پژوهش ها می تواند در چند ماه باقی مانده از مجلس دهم، اولویت ها و راهبردهای مجلس یازدهم را تعیین کند.

کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس در این نشست با تبریک اعیاد ماه ربیع الاول با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی از پیشتازان تاسیس مرکز پژوهش پارلمانی در جهان بود، گفت: عمده کشورها بعد از جمهوری اسلامی ایران به تاسیس مرکز پژوهش پارلمان اقدام کرده اند.

وی افزود: در کشور ما با توجه به اینکه نظام حزبی نداریم و نمایندگان در مجلس در خلاء مشورتی به سر می برند، طبعا داشتن یک مرکز پژوهش پارلمانی دوچندان ضرورت پیدا می کند تا در امور مختلف به نمایندگان خدمات ارائه کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با تقدیر از تلاش های روسای قبلی مرکز پژوهش های مجلس، تصریح کرد: در دو دوره فعالیت مرکز پژوهش های مجلس در دوره نهم و دهم قوه مقننه تلاش شد تا با اصلاح ساختار و با تشکیل 4 معاونت پژوهشی و یک معاونت اجرایی از پویایی و تحرک بیشتری در تهیه گزارش های پژوهشی برخوردار باشد.

وی با تشریح ساختار مرکز پژوهش های مجلس، توضیح داد: این مرکز در چهار حوزه اصلی بررسی طرح ها، کارشناسی لوایح، تهیه گزارش های نوبه ای در حوزه های مختلف و پاسخ به درخواست های نمایندگان فعالیت می کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، بودجه مرکز پژوهش ها را از مسائل این مرکز دانست و عنوان کرد: معمولا رقم تخصیصی بودجه مرکز زیاد نیست و مشکلاتی را در طول سال به همراه دارد.

باید بتوانیم در بودجه سال 99 گام هایی را در حوزه هدفمندی یارانه برداریم جلالی با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای مرکز درخصوص هدفمندی یارانه ها، یادآور شد: باید بتوانیم در بودجه سال 99 گام هایی را در حوزه هدفمندی یارانه برداریم.

وی با اشاره به تحریم های ناعادلانه، توضیح داد: مرکز پژوهش های مجلس از ابتدای تحریم ها با تشکیل دبیرخانه ای، به طور ویژه روی این موضوع متمرکز شد که پس از آن بیش از 70 عنوان گزارش در حوزه های مختلف تهیه و تدوین کرد و در این گزارش ها تلاش شد تا واقعیات کشور بیان شود.

رییس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به مشکلات کشور در حوزه تهیه و انتشار آمار و انتقاد از این مسئله بیان کرد: تا زمانی که درخصوص آمار، مشکلات و چالش ها رفع نشود نمی توان به رفع مسائل کشور امیدوار بود.

جلالی با بیان اینکه در تهیه گزارش های کارشناسی این مرکز سیاست زدگی و نگاه های جناحی وجود ندارد، ادامه داد: مرکز پژوهش های مجلس در کنار سایر فعالیت های فعلی خود تهیه استراتژی مجلس یازدهم را نیز باید در دستور کار قرار دهد.

غلامرضا حیدری نیز در این نشست تاکید کرد: مرکز پژوهش های مجلس از ابتدای تاسیس تاکنون فرایند تکاملی داشته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: مرکز پژوهش های مجلس باید به عنوان مرجع مسائل کشور را اولویت بندی کند.

حمید گرمابی نیز در این نشست با تقدیر از عملکرد مرکز پژوهش های مجلس گفت: باید تلاش شود تا از نظرات کارشناسان و متخصصان خارج از مرکز نیز به خوبی استفاده شود تا گزارش هایی که تدوین می شود از پختگی بیشتری برخوردار باشد.

وی تاکید کرد: در مرکز پژوهش های مجلس در روند قانونگذاری جایگاه خاص خود را داد.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس در خصوص هدفمندی یارانه ها خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش های باید در خصوص یارانه های با قاطعیت نظر تخصصی خود را اعلام کند.

فاطمه سعیدی نیز در این نشست با تبریک اعیاد ماه ربیع الاول، گفت: توجه به بخش آموزش و پروش برای هر کشوری که بخواهد به توسعه دست پیدا کند بسیار مهم است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای خوب مرکز در حوزه آموزش و پرورش، افزود: محتوی کتب درسی می تواند به عنوان یکی از اولویت های اصلی مرکز پژوهش ها در دستور کار قرار گیرد.

ابوالفضل سروش نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با تقدیر از عملکرد مرکز پژوهش ها در مجلس دهم بر استقلال این مرکز تاکید کرد و گفت: باید سازوکاری فراهم شود تا مرکز پژوهش های همواره این استقلال را حفظ کند.

رضا انصاری نیز در این نشست با اشاره به بحث فسادستیزی در کشور، گفت: مرکز پژوهش ها در موضوع مبارزه با فساد در کشور باید روی دو نکته اصلاح ساختار مالکیت بنگاه ها و ساختار تصمیم گیری کار کند.

وی مرکز پژوهش های مجلس را از کانون های سیاست ساز کشور دانست و تصریح کرد: یکی از دغدغه های مرکز پژوهش ها باید ارتقای نظام تصمیم گیری در کشور با هدف کارآمدی نظام اداری با نگاهی به موقعیت قانونگذاری باشد.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس تاکید کرد: مرکز پژوهش های مجلس می تواند روی اصلاح ساختار قانونگذاری و سیاستگذاری کار کند چراکه ما به هر میزان این ساختار را بهبود ببخشد جایگاه مرکز نیز ارتقا خواهد یافت.

وی افزود: برای حل بسیاری از مسائل می توانیم نگاه سیستمی داشته باشیم که این امر به رفع این مشکلات کمک خواهد کرد.

ایروان مسعودی اصل نیز در این نشست با بیان اینکه عملکرد مرکز پژوهش های مجلس، تصریح کرد: در دوره حضور کاظم جلالی در ریاست مرکز پژوهش های شاهد ثبات مدیریتی و کارشناسی مرکز بودیم که این امر به تقویت عملکرد مرکز کمک بسزایی کرد.

وی افزود: تمرکز مرکز پژوهش ها بر مسائل کلان کشور باعث شد تا در ابتدای مجلس دهم کتابی با عنوان اولویت های مجلس تدوین و منتشر شود و 37 مورد اولویت اساسی کشور در دستور کار قرار گیرد که کارهای خوبی نیز در این زمینه ها انجام گرفته است.

قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس خاطرنشان کرد: مواردی همچون لایحه الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت، بیانیه گام دوم و سیاست های کلی قانونگذاری به طور ویژه در مرکز مورد بررسی قرار گرفته است.

بر همین اساس در این نشست معاونان پژوهشی مرکز در حوزه های اقتصادی، تولیدی و زیربنایی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و حقوقی، گزارشی از عملکرد مرکز در طول سال های اخیر و اقدامات پیش رو را ارائه دادند.


کلید واژه ها: مرکز پژوهش های مجلس - مجلس - پژوهش - فراکسیون امید مجلس - فراکسیون امید - نماینده مردم - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس - نمایندگان - گزارش - فراکسیون - مسئولیت پذیر - محمدرضا عارف - کمیسیون آموزش و تحقیقات - نماینده - مردم - جمهوری اسلامی ایران - کارشناسان - کشور - حوزه - اسلامشهر - رییس - امید - نشست - مسئولیت پذیری - جمهوری اسلامی - انتخابات مجلس - کمیسیون آموزش - عارف - پژوهشی - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
استندآپ کمدی ژوله با چاشنی ال کلاسیکو

استخدام بازاریاب توانمند با مزایا در خوزستان

انتقاد مطهری به سردار جعفری: نظرتان با فرمایش ائمه و نظر رهبری مغایر است

طعم تلخ آدامس جاسوس زیر زبان اقتصاد کشور

شوخی رضا رفیع با پهپاد معروفِ پُست کِش+عکس

استخدام اپراتور دستگاه تزریق پلاستیک در یک شرکت معتبر/ البرز

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت خشکپاک در تهران

معاون قوه قضاییه: 80 درصد پرونده های قضایی کشور غیرقابل اثبات است

ارزیابی عملکرد شرکت ها بر اساس الگوریتم درخت تصمیم

برای رتبه بندی از مهر 99؛ کارکنان آموزش و پرورش انتخاب کنند اداری باشند یا آموزشی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق تعارض سازمانی 62 صفحه

استخدام فروشنده خانم با حقوق ثابت در یک فروشگاه معتبر لباس مجلسی

علت بازداشت نماینده اسبق اهواز در مجلس چه بود؟

تصویب نشدن FATF منجر به تحریم همه ملت ایران می شود/ انگیزه مخالفان FATF سیاسی است تا فنی

راه بازگشت داوود اوغلو به پارلمان و نگرانی های آکپارتی

تصویب 20 سند کلان ناظر به آینده با هدفگیری 1414

حوزه به مسائل نوظهور پزشکی پاسخ دهد

استخدام کارشناس IT ، حسابدار در یک مجموعه در هرمزگان

واکنش مطهری به اظهارات سردار جعفری: نظر شما با نظر رهبری مغایر است

مبانی نظری و پیشینه تحقیق تعارض نقش 32 صفحه

موضع انقلابی نماینده مجلس خبرگان و فرافکنی جریان های سیاسی

کدخدایی بر استفاده از ظرفیت های قانون اساسی از جمله اصل 59 تاکید کرد

نماینده خسته در حاشیه جلسه امروز مجلس+عکس

ماجرای پیگیری محرمانه پیوستن به FATF در دولت احمدی نژاد

نماینده خسته در حاشیه جلسه امروز مجلس+عکس

انتقاد شدید محسن هاشمی از مدیریت بحران ‎شهرداری تهران

آیین اختتامیه خادمی اربعین موکب طلاب المقاومه الحسینیه

بررسی شیوه اداره بیمارستانهای منتخب نیروهای مسلح و ارتباط آن با شاخص های عملکرد بیمارستانی

مبانی نظری مقایسه وقف با حبس

امامت ادامه نبوت است

بزرگترین اعتراضات مردمی| زمان: شب یلدا؛ مکان: خانه ما!

خلاصه کتاب تحولات سیاسی اجتماعی معاصر ایران نوشته دکتر لک زایی

اثرات شبکه های اجتماعی اینترنتی بر مشارکت سیاسی کاربران در انتخابات ایران

حکم 5 سال حبس سپیده قلیان تایید شد

اعتراض به فعالیت تبلیغاتی پیش از موعد عضو لیست امید

ارسال کارت دعوت از صداوسیما برای داریوش و گوگوش!

استخدام ویراستار ادبی و نگارشی خانم در یک انتشارات معتبر/تهران

روایت رسانه های اصولگرا از دلیل بازداشت محمد کیانوش راد/ ج.ع کیست؟

برای پیوند پژوهش با رسانه نیازمند جهاد علمی و رسانه ای هستیم

قرار وثیقه چیست و نکاتی در مورد آن

مدیران خوزستان ممنوع الخروج شدند

اعتراض جمعی از مردم رشت علیه سریال وارش

اهتمام جدی به امر پژوهش، لازمه رونق کرسی های نظریه پردازی است

مبانی نظری و پیشینه تحقیق خوش بینی 43 صفحه

اعتراض به فعالیت تبلیغاتی پیش از موعد عضو لیست امید

سرپرست اداره کل زندان های ایلام منصوب شد

انتقاد شدید محسن هاشمی از مدیریت بحران ‎شهرداری تهران

یک طرح کنکوری و ابهام در محل بررسی آن/ متولی بررسی طرح های آموزشی کجاست؟

کناره گیری روحانیت مبارز از اعلام لیست انتخاباتی

استخدام نیرو در زمینه مشاور املاک در بندر عباس

انتقاد شدید محسن هاشمی از ‎شهرداری تهران بخاطر بوی نامطبوع پایتخت

سرنوشت مبهم 3 استیضاح؛ کابینه از حد نصاب می افتد؟

صادق خرازی: بیانیه 77 نفره اصل نظام را هدف گرفته بود/دولت در قضیه بنزین به شعور مردم ریشخند زد

نسبت بین فرهنگ و تمدن سازی اسلامی

صادق خرازی: بیانیه «77 چهره اصلاح طلب» فاجعه بود/تذکر نماینده پایداری به ظریف: چرا از ظرفیت های روابط ایران جهت «آزادی شیخ زکزاکی» استفاده نکردید؟/روایت رییسی از ارسال 400 پیامک برای سلامت رهبری

کناره گیری روحانیت مبارز از اعلام لیست انتخاباتی

همه چیز درباره بازگشت مجری جنجالی به شبکه 3

شهردار شهرکرد استعفا کرد

اتمام عملیات اجرایی پروژه بیولوژیک در مراتع کامیاران

علت بازداشت نماینده اسبق اهواز در مجلس چه بود؟ | اخبار ایران و جهان

استخدام کارگر ساده آقا در یک شرکت معتبر تولیدی در البرز

صحنه ای که استراماچونی برای امیدوار کردن استقلالی ها منتشر کرد+ عکس

علی مطهری حزب جدید تاسیس می کند

انتقاد مطهری به سردار جعفری: نظرتان با فرمایش ائمه و نظر رهبری مغایر است

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | دوشنبه 25 آذر 98

تلاوت ترتیل صفحه 242 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

فراخوان مسابقه حل مسئله در قاب دوربین

همه چیز درباره بازگشت مجری جنجالی به شبکه 3

رزمندگان هرمزگان در نگاه حاج قاسم سلیمانی

SSL ، امنیت دیجیتالی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 25 آذر 98

انتقاد شدید محسن هاشمی از مدیریت بحران ‎شهرداری تهران

جلسه اعضای کارگروه مدیریت بحران شهر تهران برای بررسی بوی نامطبوع

معاون رییس جمهور: با حاکمیت قانون فاصله داریم/ اصل قانون اساسی بر آزادی بیان است نه تضییق و تفتیش اندیشه | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

در باب سورپرایز وزیر اطلاعات

جادوی جادوگر ایرانی در آسمان منطقه

تئوری های مدرن و فرامدرن پرتفوی و شکل گیری مفهوم ریسک نامطلوب و مطلوب

تشریح اخلاق حرفه ای و نحوه توسعه و تریج آن و بررسی ابعاد تحویلی نگری در سازمان

پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه طلاق و دام های روانی آن

جلسه اعضای کارگروه مدیریت بحران شهر تهران برای بررسی بوی نامطبوع

علت بازداشت نماینده اسبق اهواز در مجلس چه بود؟

واکنش مطهری به اظهارات سردار جعفری: نظر شما با نظر رهبری مغایر است

تاکنون جغرافیای فرهنگی دنیا را نشناخته ایم

نقد علم الهدی و موحدی کرمانی از سر دلسوزی نیست/ مردم صدای تندروها را بیشتر می شنوند

سناتور آمریکایی: استیضاح ترامپ به جایی نمی رسد

اظهار تأسف رییس شورا از استعفای محسن پورسیدآقایی

محمدرضا شریفی نیا در نقش اسحاق جهانگیری؟!

فرمانده در سایه؛ زندگی و شهادت اثرگذارترین فرمانده مقاومت

حزب الله: آمریکا هیچ وقت دوست لبنان نبوده است

جامعه روحانیت مبارز برای انتخابات کاندیدا معرفی نمی کند

اهدای 100 تخته فرش به مصلی المهدی(عج) بیرجند

محفل انس با قرآن در مسجد ولایت اهواز

تلاوت ترتیل صفحه 242 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

واکنش مطهری به اظهارات سردار جعفری: نظر شما با نظر رهبری مغایر است

تعیین تکلیف بلیت متروی سربازان در بودجه 99 شهرداری

یک فوریت تفسیر قانون استخدام معلمان حق التدریسی تصویب شد

جامعه روحانیت مبارز برای انتخابات مجلس کاندیدا معرفی نمی کند

معاون رییس جمهور: با حاکمیت قانون فاصله داریم/ اصل قانون اساسی بر آزادی بیان است نه تضییق و تفتیش اندیشه

تاکنون جغرافیای فرهنگی دنیا را نشناخته ایم

رحمانی فضلی شب اجرای طرح مدیریت سوخت در وزارت کشور حضور داشت

نگاه فراجناحی مرکز پژوهش های مجلس عامل موفقیت آن است

نگاه فراجناحی مرکز پژوهش های مجلس عامل موفقیت آن است