مطالب مرتبط:
حال و روز پاکبانان زیرزمینی/ جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان+فیلم و عکس
حال و روز نارنجی پوشان زیرزمینی/ جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان+فیلم و عکس
ظاهر متفاوت سحر دولتشاهی در فیلم جدید نیکی کریمی +عکس
پوشش سارا بهرامی در جشنواره فیلم های پارسی در استرالیا+عکس
سارا بهرامی در مهمانی شام جشنواره فیلم های پارسی در استرالیا (عکس)
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 آبان 1398 ساعت 14:512019-11-09فرهنگي

حال و روز پاکبانان زیرزمینی/ جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال + فیلم و عکس


- خبرگزاری فارس-کتایون حمیدی: بچه که بودیم وقتی از ما می پرسیدند در آینده دوست دارید چه کاره شوید؟ اکثرا دوست داشتیم دکتر، مهندس، خلبان، معلم و یا خبرنگار شویم ولی کمتر کسی از ما می خواست پاکبان (رفتگر) شود! خُب چه می شود کرد، چرخش روزگار باعث می شود، برخی ها به آرزوها و رویاهای دوران کودکی شان نرسند.

  اگر بگوییم همه مشاغل زنجیر وار به هم پیوسته و مکمل هم اند و هیچ شغلی در جامعه بی ارزش نیست، بیراهه نگفته ایم.

دستانی که پاکیزگی را هدیه می دهند امروز می خواهیم در مورد افرادی صحبت کنیم که صبح ها پا به پای خورشید به خیابان می آیند اما دیرتر از خورشید می روند، با دست های پینه بسته شان، جاروی دسته بلند را بر سطح کوچه می کشند و گرد و غبار نگاه ها و قدم های خسته عابران را جارو می کنند، گاهی کنار جوی می ایستند و به جارویشان تکیه می دهند تا خستگی شان برطرف شود و گاهی داخل جوی و کانال می روند تا لجن و بویی، مردم را اذیت نکند.

خیلی از ما هر روز در خیابان های سرد و بی روح شهر از کنار همین پاکبانان بی تفاوت گذر می کنیم بدون اینکه حتی یک خسته نباشید، بگوییم! پاکیزگی شهر ارمغان دست های پینه بسته و تن رنجور پاکبان های بی آزار، بی ادعا و شریفی است که برای کسب لقمه ای نان ِحلال با طلوع آفتاب به کوی و برزن می آیند و حتی دیرتر از غروب آفتاب به خانه هایشان می روند تا چهره شهر، در نگاه من و تو، زیبا جلوه کند.

می گویند، پاییز زیباترین و شاعرانه ترین فصل خداست، برگ ریزان پاییزی و بارش باران برای ما در این فصل، زیبایی خاصی دارد ولی این زیبایی برای پاکبانان مفهوم دیگری دارد، هر برگی که بر زمین می افتد و هر قطره بارانی که می بارد، نوید از یک روز پر کار برای آنهاست.

پ مثل پاک و پاکبان درست در لحظه ای که ما زیر باران روی برگ های پاییزی عاشقانه قدم می زنیم، در این سوی خیابان، بوی لجن از گلو گرفتگی جوی آب بلند می شود، پاکبان پیر با قامتی خمیده، دست هایش را در لجن فرو می کند و راه آب را باز می کند.

کمی آن طرف تر پاکبان دیگری با جارویی که صدای خِش خِش ساییده شدنش روی کف خیابان، سمفونی تک نفره ایجاد کرده، غبار از چهره شهر می زداید.

امروز به سراغ قهرمانان نارنجی پوشی می روم که قصه اشان با پاکبان های دیگر متفاوت است؛ قهرمان های امروز ما اندکی فداکارتر و گمنام تر هستند.

همین چند وقت پیش بود که تصاویری از دو پاکبان در فضای مجازی منتشر شد که در بین انبوهی از لجن و زباله در حال تمیز کردن جوی آب بودند.

برای یافتن این دو پاکبان شهرداری پرس و جو کردیم و در نهایت یکی از آنها را در شهرداری منطقه 3 تبریز و دیگری را در شهرداری شهرستان هوراند یافتیم.

  روایت اول از مرد زیرزمینی تبریز علی معنوی، 51 سال دارد، او از سال 80 به عنوان نیروی اگو (نیروی مختص گرفتگی پل ها و جوی آب) در شهرداری مشغول به کار است.

همکارانش در مورد او می گویند که حاج علی آچار فرانسه منطقه 3 است.

آقای معنوی دو فرزند دارد که یکی از آنها مجرد و دیگری ازدواج کرده است.

او قبل از اینکه در شهرداری مشغول به کار شود به مدت 25 سال قالیبافی می کرده ولی به علت کم سو شدن چشم هایش و نداشتن سرمایه کافی، این کار را رها می کند.

وقتی می گوییم آشغال نریزید، می گویند وظیفه شماست که جمع کنید .

این را می گوید و ادامه می دهد: کار رفتگران سخت و طاقت فرساست تا از نزدیک نبینید، سختی کار را درک نمی کنید .

  حقوق می گیری پس وظیفته او می گوید: از شهروندان می خواهم زباله هایشان را به موقع بیرون بگذارند، ما به مردم می گوییم زباله ها را به موقع بیرون بگذارید اما توجه نمی کنند؛ می گوییم زباله را پرت نکنید، با لحنی نامناسب می گویند وظیفه شماست، شما باید جمع کنید، ما هم نمی توانیم چیزی بگوییم، اما خدا را خوش نمی آید به عمد آشغال بریزید تا ما آن را جمع کنیم با این توجیه که وظیفه ماست .

قهرمان نارنجی پوش ادامه می دهد: خیلی ها از پوشیدن لباس نارنجی و انتخاب شغل رفتگری امتناع می کنند، ولی من هیچ وقت از کارم خجالت زده نشده ام، هر جا که شغلم را بپرسند، می گویم رفتگر هستم، فرزندانم نیز با افتخار می گویند که پدرمان رفتگر است، هیچ وقت از شغلم خجالت نکشیده اند، حتی اگر روزی به مرخصی بروم همسرم به من گوشزد می کند که امروز کار نکرده ای و پولی که سر ماه خواهی گرفت، حلال نخواهد بود .

    از ماجرای آن عکس می پرسم، گوشی ساده در دست اش را نشان داده و می گوید: من نمی دانم چه کسی آن عکس را گرفته و پخش کرد، ولی می گویند در اینترنت پخش شده است ولی وظیفه من بود تا زباله های جمع شده در داخل دریچه را باز کنم، من به علت سرریز شدن آب، به داخل لجن ها رفتم و با دست آنها را بیرون آوردم .

آن طور که آقای معنوی تعریف می کند، بارش به یکباره در تبریز شدت می گیرد و آب منطقه را فرا می گیرد، او بدون لباس و تجهیزات خاصی وارد دریچه منطقه جلالیه می شود و بعد از ساعت ها تلاش، کانال را باز می کند.

  آقایان تنهایی، زلفی و نجفی نیز از همکاران مجموعه خدمات شهری منطقه 3 هستند و هر از گاهی در گفت وگوی ما شرکت می کنند و خاطراتی از آقای معنوی و کارهای او تعریف می کنند.

اینجا رییس و کارگر نداریم بنابه گفته آقای زلفی در آن مجموعه رییس، کارگر و کارمند هیچ فرقی ندارند و هر جا که لازم باشد، لباس بر تن کرده و به داخل جوی، کانال و آشغال می روند.

آقای تنهایی با خنده می گوید: خدا این آقای معنوی را چند بار به ما بخشیده است زیرا چند باری داخل کانال رفته و ساعت ها از او خبر نداشتیم  و حتی یک بار به داخل کانال رفت ولی بعد از دقایقی شدت بارش زیاد شد و آب کل خیابان را فرا گرفت  و به دلمان لرزه افتاد که معنوی را آب برد ولی بعد از چند ساعت دیدیم که با حال وخیم برگشت.

  آقای معنوی هم که تا سوالی از او نپرسی، چیزی نمی گوید و همه لحظات سرش را پایین انداخته است.

به او می گویم، از بوی تعفن زباله ها حالتان بهم نمی خورد؟در پاسخ می گوید: چرا بارها شده که حالت تهوع گرفته ام ولی این کار من است، اگر من انجام ندهم چه کسی باید انجام دهد، حتی یک بار لاشه یک گربه در داخل دریچه مانده بود که وقتی بیرون آوردم از شدت بوی بد نمی توانستم نفس بکشم .

سخت ترین جا برای باز کردن کانال و دریچه برای آقای معنوی منطقه راه آهن تبریز است، ولی به قول خودش، زیرِ زمین را عین کف دستش می شناسد و بارها از منطقه مارالان به داخل زمین رفته و از منطقه کبریت سازی بیرون آمده است.

  روز کاری آقای معنوی از 5 صبح آغاز می شود و تا 13 بعد از ظهر به طول می انجامد، ولی در برخی مواقع اضطرار و در صورت نیاز کارش شبانه روزی می شود و تا دو روز هم به خانه نمی رود.

گم کردن مسیر در زیرِ زمین آقای معنوی تعریف می کند: روزی برای باز کردن دریچه شهرک رازی از دریچه منطقه جلالیه وارد شدم زیرا تعداد دریچه ها کم است و با خود گازوییل و پارچه هم بردم و قرار بود تا یک ساعت کار را تمام کنم، ولی راه را گم کردم و 3 ساعت داخل زمین گیر افتاده بودم، بالاخره بعد از ساعت ها یک نوری را دیدم و بیرون آمدم .

  بدترین روز کاری آن طور که خودش می گوید، بدترین خاطره اش برای روزی است که باران شدیدی باریده و دریچه ها پُر از شاخ و برگ، گل و لای و زباله شده بود.

حاج علی از آن روز تعریف می کند: آب رفته رفته بالاتر از سر من می شد؛ برق دینامیکی وصل کرده بودند تا بتوانم ببینم ولی به یکباره حس کردم که آب من را با خودش می برد، به خاطر همین دستم را روی دینام گذاشتم و برق من را گرفت؛ آن لحظه به پسر سربازم فکر می کردم که قرار بود فردا او را تا پادگان برسانم .

ساعت به 14:30 رسیده است؛ می توان خستگی را از چشم های آقای معنوی دید، از او تشکر و خداحافظی می کنم.

  روایت دوم: هم پای خورشید قهرمان دیگرمان، جبرییل مقتدر، 55 سال دارد و صاحب چهار فرزند است.

یکی از پسرانش کاشی کار و پسر دیگرش دیپلم گرفته و بیکار است.

دو دخترش نیز ازدواج کرده اند.

تحصیلاتش ابتدایی و حدود 19 سالی می شود که لباس نارنجی پوشان شهرداری هوراند را بر تن کرده است.

آقای مقتدر، هر روز صبح زود از خواب بیدار می شود و آن گونه که خودش می گوید روزانه 11 تا 12 تن زباله از سطح معابر و کوچه های شهر جمع آوری می کند.

از او در مورد فیلمی که برای بازکردن کانال فاضلاب به زیر یک پل رفته است، می پرسم که می گوید: من آن فیلم را در گوشی یکی از آشنایان دیدم، موارد مشابهی زیادی بوده که برای باز کردن دریچه فاضلاب به جاهای تنگ و باریک  و پر از لجن رفته ام .

تقدیر 50 هزار تومانی! آنطور که آقای مقتدر تعریف می کند، فردای آن روز شهردار هوراند او را به دفترش دعوت می کند و با اهدای 50 هزار تومان از او قدردانی می کند! با این حال، این پاکبان زحمتکش از اقدام شهردار هوراند خشنود است و از او تشکر هم می کند.

آقا جبرییل ادامه می دهد: کسی جز من حاضر نمی شود برای جمع آوری زباله ها به داخل جوب ها برود.

بوی تعفن زباله، برخی ها را اذیت می کند و دوست ندارند همچین کاری انجام دهند .

من از زباله و بوی تعفنش حالم بهم نمی خورد ، این را می گوید و ادامه می دهد: بعضی جاها هستند که به زور جا می شوم و با پاهایم زباله ها را به بیرون هدایت می کنم، بعضی وقت ها غرق در زباله و لجن می شوم ولی با این حال هدفم تمیز و پاکیزه نگه داشتن شهرمان است تا مردم راضی باشند .

او اضافه می کند: حتی برخی ها از ارتفاع هم می ترسند ولی من از بالابر هم بالا می روم و پرچم های مناسبتی یا بنرهای مرتبط را نصب می کنم .

  می گوید کارش را دوست دارد و تنها از اینکه مرخصی کمی دارند، گله مند است.

 از برخورد مردم نیز راضی است و می گوید: در طول خدمتم هیچ بی احترامی از مردم ندیده ام، خانواده ام هم با شغلم مشکلی ندارند .

با افتخار می گویم که من رفتگرم آقای مقتدر با اقتدار در مورد شغلش می گوید: هرگز از شغلم خجالت نکشیده ام و هر جا که شغلم را پرسیده اند با افتخار گفته ام، من یک رفتگر هستم .

 
کلید واژه ها: پاکبان - خیابان - زیبا - جارو - باران - پاییز - امروز - برگ های پاییزی - پاییزی - زیبایی - قهرمان - دیگر - خورشید - دوران کودکی - تفاوت - آفتاب - بارش باران - غروب آفتاب - فضای مجازی - طلوع آفتاب - گرد و غبار - بسته - زمین - چهره - قهرمانان - زیباترین - دوست - حلال - لقمه - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
اعتراض فیلمساز ایرانی به حذف فیلمش از اسکار +عکس

چهره متفاوت خانم بازیگر در فیلم جدید داریوش مهرجویی/ عکس

روایتی جالب از بازی هوتن شکیبا در «فوق لیسانسه ها»

اسامی نامزدهای داستان بلند و رمان جایزه جلال اعلام شد

گلاره عباسی «شهربانو» شد

همراهی حوزه های فقهی و فرهنگی با فیلم سینمایی «محمد رسول الله»

سانس های امشبِ پردیس ملت تعطیل شد

جشنواره بالون ها در مکزیک

عکسهای عاشقانه و جنجالی یکتا ناصر و منوچهر هادی + تصاویر

«آدم خانگی» بهترین انیمیشن کوتاه جشنواره «بوگوتا» شد

اعتراض فیلمساز ایرانی به حذف فیلمش از اسکار 2020

دلیل تعطیلی برخی سینماها در سانس شب

سازمان قرآنی دانشگاهیان از ظرفیت هنر برای پیشبرد اهداف فرهنگی بهره می برد

آیا اکران محدود «خانه پدری» صحت دارد؟

اولین تصویر از جدیدترین فیلم مهرجویی / لامینور در آستانه تدوین

هر آنچه در رویداد X019 مایکروسافت گذشت

شاهد ارتقای کیفیت جشنواره سیمرغ هستیم/ برخی آثار تئاتر قابلیت اجرای عمومی دارند

کنسرت موسیقی پاپ در سبزوار برگزار شد

رقابت 6 مستند برای دریافت تندیس غزال جشنواره فیلم های پارسی

کوهنوردی آقای بازیگر خوش استایل + عکس

زمان بازگشت «دورهمی»

مجموعه خبری 20:45 شنبه 1398/8/25

سوء استفاده افرادی با چهره پوشیده، از اعتراضات مردم به گرانی ناگهانی بنزین با توهین به پرچم کشور / فیلم

:: خالق وردی - پرواز 800 پهپاد در نانچانگ چین

رونمایی از «پنجره واحد کتاب»

صدای مردم؛ بیان مشکلات روی خط تلفنی+ فیلم

افزایش ساعت کاری خطوط 7 گانه مترو تهران و حومه / فیلم

بزرگترین رویداد تئاتر استان اردبیل از 27 آبان کلید می خورد

امیرعلی نبویان و همسرش در نمایشگاه مهرگان شمس (3 عکس)

زمان اختتامیه سومین جشنواره تلویزیونی مستند مشخص شد

تفکر آقای بازیگر خوش استایل در طبیعتی زیبا

امیرعلی نبویان و همسرش در نمایشگاه مهرگان شمس (3 عکس)

خبر خوش مهدی یراحی برای هواداران

فیلم: جای خالی مدیران تیرانداز شهرداری تهران در خیابان!

برگزاری یادمان یداله صمدی در کانون فیلم خانه سینما

حق تالیف مولفان متخلف لغو می شود

هومن سیدی و بازیگر معروف در فضایی زیبا + عکس

اتریش به آکادمی اعتراض کرد/ حمایت اسکار از کمیته انتخاب

نامزدهای داستان بلند و رمان جایزه جلال معرفی شدند

حضور زنان بازیگر در افتتاحیه یک نمایشگاه / عکس

اعتراضات بنزینی در شبانه روز گذشته +فیلم

چرا هنرمندان از کشور خارج می شوند؟

حضور زنان بازیگر در افتتاحیه یک نمایشگاه / عکس

خاطرات «باغچه بان» تئاتری ها/ کودکان ناشنوا چگونه روی صحنه آمدند؟

نگاهی به مائویسم بهترین کتاب تاریخی 2019 شد

«ترانه های قدیمی» با حضور محمد رحمانیان در شاهرود اجرا می شود

تیراندازی در میدان ونک شایعه است +فیلم

دغدغه زنان ایرانی موضوع یک نمایشگاه شد/ حضور زنان بازیگر در افتتاحیه

فیلم/زیباترین سیوهای دروازه بانان مقابل شوت های سرکش

دغدغه زنان ایرانی موضوع یک نمایشگاه شد/ حضور زنان بازیگر در افتتاحیه

اعتراض بازیگر برگزیده جشنواره فجر هم درآمد

چرا هنرمندان از کشور خارج می شوند؟

سانس های امشبِ پردیس سینمایی ملت هم تعطیل شد

همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی در قزوین+ فیلم

یکی از مصیبت های کشور دوری از کتاب است

نمایش مجموعه آثار منتخب جمعی از عکاسان کشور در نگارخانه رضوان

اجرای نمایش «درخشنگ» روی صحنه مرکز تئاتر کانون

خانم بازیگر لب دریا + عکس

حکایت آشنا مسعود ده نمکی از وضعیت اجتماعی

غریبگی با کتاب، از مصیبت های کشور است

ترویج فرهنگ کتابخوانی با مرور چند اصل/از پافشاری بر تبلیغات صحیح تا کتاب هایی که جا می مانند

سانس های امشبِ پردیس سینمایی ملت هم تعطیل شد

دوری از کتاب، از مصیبت های کشور است

واکنش پرویز پرستویی به چگونگی نقد فیلم «مطرب» در برنامه «هفت» شب گذشته

«حصارک» در مهرگان اجرا می شود/فراخوان دومین جشنواره تئاتر کوتاه کیش منتشر شد

رقابت شش مستند ایرانی در سیدنی

تنها یک اثر «شفیعی کدکنی» برای شناختن او به عنوان شاعری بزرگ کافی است

مرز سیاه و سفیدی بین فیلم مستند و داستانی نیست

برنامه های چهارمین روز هفته کتاب اعلام شد

مشخصه ها و تحلیل آثار دیوید هاکنی با تاکید بر وفاداری به طبیعت و درگیر شدن با آن

بررسی و آسیب شناسی کتاب های سینمایی در رادیو نمایش

مروری بر تاریخچه غذاهای اصیل ایرانی در «مطبخ»

بهنوش بختیاری و پیکان قدیمی اش + عکس

مستند نکوداشت فلاویو بوچی در سینماحقیقت

از برگزاری رویداد مستندسازی بحران تا چند خبر دیگر

برگزاری نشست شورای عمومی استان یزد با حضور وزیر ارشاد

انتشار فراخوان نخستین جشنواره سراسری «نمایش نامه نویسی طنز»

جشنواره نمایشنامه خوانی مهرگان برگزیدگان خود را شناخت

ضرورت آسیب زدایی از حوزه نشر با ممانعت از قاچاق کتاب

میکاپ ویژه خانم بازیگر + عکس

تبریک عید زوج مجری بانمک تلویزیون

توضیحات کتابخانه ملی درباره امحای اوراق و ورود آب به سازمان اسناد+فیلم

آیین بازگشایی نگارخانه هنراداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اسلامشهر

جُنگ شادی کودکان و نوجوانان شهرستان اسلامشهر

گشایش سی ویکمین جشنواره تئاتراستانی با نمایش های چیای سیپان ازمهاباد

آخرین خبر ها از آمار فروش فیلم «نرگس آبیار» /گلایه ها از وضعیت کاهش سرانه مطالعه در کشور ادامه دارد

حمایت نشدن، دلیل خروج هنرمندان از کشور است

اجرای «حصارک» در خانه نمایش مهرگان

فقر سینما به معنی فقر ادبیات است

بازیگر ستایش با لباس محلی + عکس

گریم متفاوت و دیدنی پژمان جمشیدی

فیلم/ 10 گل خیره کننده پل اسکولز در منچستریونایتد

عکس های جنجالی بنیامین بهادری و همسر دومش+تصاویر و بیوگرافی

میکاپ ویژه خانم بازیگر + عکس

::کاملی- آثار هنرمندان ایرانی در نمایشگاه گردشگری آنکارا

«جوکر» گیشه را به آتش کشید

ارسال بیش از 100 اثر به دبیرخانه جشنواره استانی «داستان نویسی بومی و محلی» چهارمحال و بختیاری

از برگزاری رویداد مستندسازی بحران تا چند خبر دیگر

سامانه اینترنتی «سامان» رونمایی می شود

برگزاری جشنواره و نمایشگاه تخصصی خرما در بوشهر

حال و روز پاکبانان زیرزمینی/ جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال + فیلم و عکس

حال و روز پاکبانان زیرزمینی/ جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال + فیلم و عکس