مطالب مرتبط:
تأکید ربیعی بر ایجاد پیوند میان معیشت و حقوق شهروندی
تأکید ربیعی بر ایجاد پیوند میان معیشت و حقوق شهروندی
حفظ کرامت شهروندی و حقوق عامه با بهره گیری از توان وکلا و کارشناسان
درباره نامه وزیر بهداشت به رهبر انقلاب/ نمکی به دستکاری در آمار جمعیتی صحه گذاشت
واکنش مدیرعامل سی سینما به انتقاد ها بابت درج اطلاعات بازیگران پیش از انقلاب
-211 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 آبان 1398 ساعت 12:122019-11-09سياسي

تاکید ربیعی بر ایجاد پیوندی ارگانیک میان حقوق شهروندی و تاریخ انقلاب


سخنگوی دولت در یادداشتی پیرامون تحولات حاکم بر کشور از واقعه 13 آبان تا رفراندوم 12 آذر اظهار داشت: ضرورت دارد تا پیوندی تازه میان معیشت، کرامت و حقوق شهروندی و تاریخ انقلاب برقرار شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازراهبرد معاصر؛ همزمان با سالروز وقوع حادثه تاریخی 13 آبان و در آستانه چهلمین سالروز برگزاری رفراندوم قانون اساسی در 12 آذر، سخنگوی دولت و مشاور رییس جمهور یادداشتی را در روزنامه ایران پیرامون تحولات منتهی به برگزاری رفراندوم و ضرورت های امروز جامعه نوشته است.

ربیعی در این یادداشت می نویسد: یک ویژگی بسیار مهم انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی پیوندی است که او از همان ابتدای شکل گیری نهضت میان قانون و انقلاب برقرار کرد.

در حالی که تا آن زمان وضعیت استثنایی انقلابی همواره در تقابل با امر حقوقی و قانونی تلقی می شد، امام خمینی با برافراشتن پرچم حکومت قانونی در مقابل حکومت غیرقانونی شاه آن تقابل را به سود قانون و به سود حقوق ملت در تأسیس نهادهای دموکراتیک رفع کرد.

براین اساس امام خمینی شور انقلابی ملت را در همان نخستین روزهای پیروزی انقلاب خرج رفراندوم جمهوری اسلامی کرد و شور انقلابی در مقطع 13 آبان 58 را به فاصله ای کمتر از یک ماه به مصرف رفراندوم قانون اساسی در 12 آذر58 رساند.

داریوش همایون از مقامات نظریه پرداز رژیم شاه در خاطرات خود می گوید در حالی که عملیات براندازانه گروه های معارض در ایام قبل از 13 آبان چشم انداز یک سرنگونی قریب الوقوع را ترسیم می کرد، همه آن جریان ها در لحظه 13 آبان به یک اجماع شگفت آور در حمایت از نظام انقلابی می رسند و به این ترتیب: تنها فرصت واقعی برای برانداختن رژیم (امام) خمینی بعد از تظاهرات مستانه چپگرایان در پی دیوارهای سفارت امریکا و اشغال آن بود که به هدر رفت… اما آنچه که داریوش همایون نمی توانست ببیند شیوه تبدیل شور انقلابی به شعور انتخاباتی بود.

یعنی ندیدن این واقعیت که آن جنبش مستانه به سرعت تمام و در فاصله یک ماه تبدیل به ادب دموکراتیک می شود و طیف متنوعی از جریان ها چپ و ملی و دموکرات را در کنار توده ملت به پای صندوق های رفراندوم قانون اساسی 12 آذر می کشاند.

در چنین مستی مراعات ادب-خود نباشد ور بود باشد عجب با وجود این درست در همان ایامی که امام خمینی سعی در گذار از وضعیت اضطراری به وضعیت قانونی و ثبات قانون اساسی بنیاد داشت، کسانی می کوشیدند بر امواج 13 آبان سوار شده و به نام تعمیق انقلاب ، قانون اساسی و حاکمیت قانون را به محاقی طولانی ببرند.

نشریه مجاهد یک هفته قبل از 13 آبان در نفی ضرورت تدوین قانون اساسی می نوشت: اصولاً چگونه می شد در شرایطی که هنوز امپریالیسم و پایگاه داخلی اش ریشه کن نشده اند، به تدوین قانون اساسی اسلامی دست یازید.

مگر نه این است که در فضای موجود هنوز هم بقایای نظام وابسته آریامهری با انحای مختلف موج می زند؟ (مجاهد، 7 آبان 58) رجوی بر مبنای چنین بینشی آنچه را که ریشه کن کردن امپریالیسم و پایگاه داخلی اش می نامید بر قانون اساسی مقدم می شمرد.

مبارزه با امریکا از دید او مبارزه با آن چیزی بود که در عرف انقلابیون تحجرگرای چپ آن دوران پایگاه داخلی امریکا نامیده می شد.

این درک دگماتیستی و جزم گرایانه از انقلاب بریک سوء ظن عمیق در قبال جامعه استوار شده بود.

یک بار نماینده سازمان رجوی در مناظره دانشگاه شریف با شهید بهشتی گفت به دلیل وجود رگه های شرک آلود و ضد توحیدی در جامعه امثال بهشتی بر صدر می نشینند و مورد اعتماد واقع می شوند.

ترور شخصیتی بهشتی که نهایتاً به ترور فیزیکی و شهادت او منجرشد از دل همین عملیات ریشه کن سازی نفوذ امریکا و پایگاه های داخلی اش درآمد.

امام خمینی بر مبنای یک درک متفاوت از 13 آبان، در گوهر شور انقلابی آن لحظه، یک فرصت طلایی برای رفراندوم قانون اساسی می دید.

این فرصت شناسی در همان ایام از دید گزارشگر ویژه لوموند و ادوارد سعید پنهان نماند: برای امام خمینی این یک امر قطعی است که هرچه زودتر این قانون اساسی مورد منازعه به مرحله اجرا درآید.

بسیاری به ایشان گفته اند که تا پایان تجربه منازعه با امریکا و دست وپنجه نرم کردن با این کشور همه پرسی را به تأخیر بیندازد.

گفته شده است که کشور در حال انقلاب است و برای مدت طولانی می تواند بخوبی دوران گذار و انتقال را تحمل نماید.

اما این اعتراضات و اندرزها و پیشنهادات را امام یکباره به کنار می گذارد.

تناقض شگفت آور آنکه این مرجع، این قمی پدرسالار را بخوبی نمی شناسند.

تصور نمی کنند او یک قانونمدار موشکاف است.

او تأکید دارد که قدرتش می بایست بر مبنای قانون استوار باشد.

(ادوارد سعید، اسلام رسانه ها) درهمان ایام درک دیگری از مفهوم انقلاب وجود داشت که نه تنها اولویتی برای قانون اساسی قائل نبود بلکه برگزاری هر نوع انتخابات را بدون امحای پایگاه ها نفوذ بیگانه در جای جای جامعه امری انحرافی می دانست.

چنین درکی از انقلاب اگرچه در مقام شعار امریکا را ببر کاغذی معرفی می کرد اما در مقام عمل چنان عظمتی برای امریکا و توان اغواگری و نفوذ او قائل بود که کل جامعه را به منزله یک سفارت امریکای بزرگ یا شعبه ای از سفارت امریکا می دید: به نظر ما اگر کسی بگوید تا پایان موفقیت آمیز مرحله بعدی انقلاب، یعنی تا محو کلیه آثار ستم امپریالیستی و وابستگی های استعماری در همه سطوح نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و غیره، نیازی به مؤسسان و قانون اساسی جدید نداریم، استدلال درستی است.

چرا که اول باید همه پایگاه های نفوذ استعمار را در میان مردم از بین برد و آنگاه فارغ از هر فرد و گروه وابسته به استعمار و عاری از هر تمایل ارتجاعی به تصمیم گیری در مورد ضوابط اساسی حاکم بر حیات مردم پرداخت (نشریه مجاهدین خلق) بعدها سازمان رجوی تلاش کرد از طریق موج سواری بر امواج 13 آبان نظریه جامعه در معرض نفوذ امریکا را بسط بدهد: نباید فراموش کرد سفارت امریکا تنها راه نفوذ امپریالیسم نیست، هر نهاد وابسته در ساختمان جامعه مان می تواند روزنه نفوذی باشد.

([1]) از این قرار درکی از مفهوم انقلاب که با الگوبرداری از انقلاب های کمونیستی و غیرکمونیستی معاصر آن را با تعلیق حقوق شهروندی و محاق قانون همبسته می کرد، در مقابل درک امام خمینی از انقلاب به منزله منشأ و زمینه ساز انتخابات آزاد برای مجلس قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی صف آرایی کرد.

این دیدگاه منحصر به جریان موسوم به مجاهدین خلق نبود، در حقیقت دانشی که در آن ایام درباره مبارزه ضدامپریالیستی رواج داشت مزایا و مواهب بی حد و حصر و معجزه آسایی برای این مبارزه قائل بود.

هیأت دبیران کانون نویسندگان که به نوعی نقطه ثقل روشنفکری سکولار در آن عصر محسوب می شد در بیانیه ای تاریخی ضمن حمایت پرشور از روح ضد امپریالیستی مبارزه مقدس دانشجویان خط امام آرزو می کرد: آزادی و دموکراسی مبتنی بر حاکمیت توده ما که سنگ بنای شکوفایی اندیشه و تفکر و اعتلای فرهنگ جامعه است در پرتو رهایی کامل ملت ما از سلطه امپریالیسم خون خوار هرچه زودتر در سرزمین ما تحقق پیدا کند.

آزادی و دموکراسی و حاکمیت توده ها که جز بر شاخسار نهادهای دموکراتیک نمی روید چگونه می توانست از دل مبارزه ضدامپریالیستی سربرآورد؟ حل مسأله نان و گوشت و مسکن و حتی مسأله ترافیک و هر مسأله اقتصادی مشابه را چگونه می شد از دل مبارزه با امریکا استخراج کرد؟ محال است مسأله ترافیک، گوشت، مسکن و.

خارج از چارچوب مسأله امپریالیزم حل شود.

همه مسائل به تضاد اصلی جامعه مربوط است.

تنها با مبارزه علیه امپریالیزم و نفی آن و اثبات نظام واقعاً مردمی و ضدامپریالیستی است که بسیاری از این مسائل قابل حل خواهد بود.

(رجوی، تبیین جهان، ص 328) رجوی حتی تا آنجا پیش رفت که در نشریه خود نوشت حل مسائل صنفی دانش آموزان فقط در چارجوب مبارزه ضدامپریالیستی امکانپذیر است (نشریه مجاهد شماره 10 آبان 58) این دیدگاه حل المسائلی به مبارزه ضدامپریالیستی خواهان دامن زدن به شور 13 آبان تا مرحله کشاندن امریکا به مداخله نظامی بود.

امروزه اما ما حل مسائل معیشتی را در گرو مبارزه ضد امپریالیستی به روایت مذکور نمی دانیم، در گرو مقاومتی می دانیم که جامعه بر بنیاد تاب آوری خود در مقابل تحریم ها آن را ممکن کرده است و در گرو فضایی که در امتداد همین مقاومت ملی فراروی دیپلماسی و مذاکره و تعامل هرچه گسترده تر با جهان و با همسایگان گشوده است.

در امتداد راهی که 13 آبان به سوی صندوق های رفراندوم تاریخ ساز 12 آذر گشود و در آستانه چهلمین سالگرد تولد قانون اساسی در سامانه انتخابات آزاد و رفراندوم همه باهم ، باید پیوندی تازه میان معیشت، کرامت و حقوق شهروندی و تاریخ انقلاب برقرار کرد.

[1].

نشریه مجاهد؛ شماره 10، 21 آبان 58، ص 7.


کلید واژه ها: انقلاب - قانون - قانون اساسی - رفراندوم - 13 آبان - امام خمینی - انقلابی - آبان - خمینی - قانونی - حقوق شهروندی - تاریخ انقلاب - یادداشت - سخنگوی دولت - دموکرات - امام - دموکراتیک - حقوق - تاریخ - مشاور رییس جمهور - وضعیت - برگزاری - روزنامه ایران - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - وضعیت اضطراری - اسلامی - برقرار - سالروز - ربیعی

آخرین اخبار سرویس:
بازدید امام جمعه همدان ازخبرگزاری رسا

دولت براساس اختیارات قانونی خود اقدام به افزایش قیمت بنزین کرده است

همایش کتابداران کتابخانه های مساجد استان تهران برگزار می شود

پاسخ تمام مشکلات جوامع انسانی در قرآن، سنت و عترت است

طرح دوفوریتی برای توقف افزایش قیمت بنزین

برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس درباره بنزین

فراخوان مقاله کنگره بین المللی بزرگداشت شهدای مدافع حرم

احتمال دارد قالیباف سرلیست اصولگرایان شود/ ناطق نوری علاقه ای به اعلام نظراتش ندارد

معیارهای جری و تطبیق از نگاه علامه طباطبایی منتشر شد

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی + عکس

ایران براساس سیاستی منطقی کاهش تعهدات برجامی را پیش برده است

«سیره مدیریتی پیامبر اعظم(ص)» به چاپ چهارم رسید

یوناما به مداخله در امور انتخابات افغانستان متهم شد

رحماندوست دبیر جایزه «کتاب ماه و سال» کانون شد

مهر: تجمع آرام در برخی خیابان های لرستان / مردم از دغدغه ها گفتند

اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین نشانه سوء مدیریت است | اخبار ایران و جهان

نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس برای بررسی آخرین تحولات کشور

صدور گواهی عدم امکان سازش در طلاق صوری منتفی است رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

هیلی: جولیانی باید به عنوان نماینده آمریکا در اوکراین معرفی می شد

تقویت اعتماد به نفس در حفظ قرآن

ویژگی های اخلاقی ای که طالقانی را محبوب کرد

تأکید سه قوه بر اجرای مصوبه مدیریت مصرف سوخت

تولد و وجود مبارک پیامبر اکرم سرشار از برکت بود + عکس

تلاش بی بی سی فارسی برای تلفیق اعتراض و آشوب/ وقتی رسانه ملکه نقشه جعلی درباره اعتراضات در ایران منتشر می کند

ذوالقدر:کیفیت عامل اصلی حمایت از تولید ملی است

بیانیه پایانی سی وسومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

مرعشی: نتوانستم سر آیت الله هاشمی را کلاه بگذارم/یکی با لباس سپاه آمد گفت خیلی بی شرف و نامردی/جواز دفن مرحوم هاشمی بی ایراد نبود

توضیح اشرف بروجردی درباره اسناد از بین رفته

چرا افزایش 400 هزار تومانی حقوق شامل معلمان جدید نشد؟!

تأملاتی پیرامون بیانیه گام دوم انقلاب| بخش چهارم

تابلو فرش مقاومت و سند چشم انداز مجمع تقریب مذاهب در افق 1414 رونمایی شد

کنفرانس سی و سوم وحدت اسلامی یک جریان سازی گسترده بود

یک جوان مسلمان فلج به دنبال ساخت آسانسور برای مسجد شیعیان در کانادا است

غرب می خواهد تفکر و اندیشه خود را بر جهان اسلام تحمیل کند

حبیبی: اهل اعتراض و جرزنی نیستم/ نمی پذیریم در کشتی سَرِمان را کلاه بگذارند

علامه ی جامع

400 مبلغ از قم به استان همدان اعزام شدند

بیانیه پایانی سی وسومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

گزارش ایسنا از اختتامیه سی وسومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

خیلی وقت است که مجلس در رأس امور نیست/ مجلس بعدی را تعطیل کنید

با اخلالگران و مسببان بی نظمی عمومی برخورد می کنیم

استخدام کارشناس Help Desk در موسسه اندیشه مهر

مراقب باشیم جایگاه قم تنزل پیدا نکند

انتقاد شدید سرلشکر جعفری از عملکرد دولت/ چرا دولت مردان با بی تدبیری آب به آسیاب دشمن می ریزند

دوره تربیت مربی حفظ در جامعهالقرآن برگزار شد

صحنه اجتماع جایگاه تعیین حقانیت مذهب نیست/ حقوق شهروندی برابر؛ راهکار عملی وحدت

افراد مسلح به رای دهندگان مسلمان سریلانکا تیراندازی کردند

گزارش ایسنا از اختتامیه سی وسومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی

وقتی که از کسی تعریف می کنند آنجا خط حمله آتش شیطان است + عکس

400 مبلغ از قم به استان همدان اعزام شدند

حدود 70 میلیون سادات در جهان داریم

نخستین رویداد تولید محتوای دیجیتال در رشت برگزار می شود

وقتی که از کسی تعریف می کنند آنجا خط حمله آتش شیطان است

بیان مفاهیم اسلامی در قالب های جذاب برای کودکان

تولد و وجود مبارک پیامبر اکرم سرشار از برکت بود

اسناد صد سال اخیر حوزه پاسخگوی بسیاری از پرسش ها است

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی

مشکلات چادر مشکوک است

پرونده تحصیلی مراجع تقلید رونمایی شد

حضور فرمانده کل ارتش در جمع چتربازان تیپ 55 هوابرد

 دشمنان در صدد بودند با هدایت سرویس های اطلاعاتی کام مردم منطقه را تلخ کنند

راه پیروزی ملت فلسطین وحدت و مقاومت است

تکبر بنزینی!

در نهمین جلسه دادگاه علی دیواندری چه گذشت؟

ولایتی: دشمنان در صدد بودند با هدایت سرویس های اطلاعاتی کام مردم منطقه را تلخ کنند

طرح فوریتی برای توقف افزایش قیمت بنزین

کلیه مدارس استان تهران یکشنبه تعطیل است

وقتی که از کسی تعریف می کنند آنجا خط حمله آتش شیطان است

تلاوت ترتیل صفحه 213 قرآن باصدای عبدالباسط+صوت و متن آیات

نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره گرانی بنزین/قوای سه گانه افکار عمومی را به مدد بطلبند

رفع تصرف از بیش از 45 هزار متر مربع از اراضی ملی

طرح رتبه بندی معلمان اجرایی نشد

واکنش مطهری به قیمت بنزین و اعتراضات مربوط به آن

مجلس برای خروج از فضای کنونی طرح سه فوریتی دارد

قالیباف: دولت اعتقادی به همدلی با مردم ندارد/ باید با جلب مشارکت مردم سهمیه بندی را اجرا می کرد

خبر خوش مهدی یراحی برای هواداران

آیا اسکرین شات گرفتن جرم محسوب می شود؟

چرا کارهایمان را عقب می اندازیم؟

آیات مکارم شیرازی و علوی گرگانی خواستار لغو مصوبه گرانی بنزین شدند

اختتامیه سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

واکنش حزب مؤتلفه اسلامی به گرانی بنزین

افزایش قیمت بنزین توجیهی نداشته و اقدامی ناعادلانه است

همراهی حوزه های فقهی و فرهنگی با فیلم سینمایی «محمد رسول الله»

مسعود مهاجر: هم و غم ایسنا جامعه است، تا منافع این و آن گروه

بیان مفاهیم اسلامی در قالب های جذاب برای کودکان

فاصله با حقیقت نماز جمعه/ خطبه ها جامعه را از هدایت بهره مند کند | اخبار ایران و جهان

تولد و وجود مبارک پیامبر اکرم سرشار از برکت بود

خبر خوش مهدی یراحی برای هواداران

برخورد قاطع با برهم زنندگان نظم و امنیت

کمتر از 40 درصد پزشکان کارتخوان نصب کرده اند

برتری برای مجاهدین فلسطینی است

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به گرانی بنزین

بیان مفاهیم اسلامی در قالب های جذاب برای کودکان + عکس

انتقاد شدید فرمانده سابق سپاه از دولت روحانی: چرا با بی تدبیری مردم را به اعتراض وا می دارید

مخالفان دولت در سایه نارضایتی ⁧مردم

وزرای آب 16 کشور منطقه آذرماه به ایران می آیند

بیانیه حزب موتلفه اسلامی درباره تجمعات مرتبط با گرانی بنزین

تحلیل نقاشی های کودکان کار

فاصله با حقیقت نماز جمعه/ خطبه ها جامعه را از هدایت بهره مند کند

تاکید ربیعی بر ایجاد پیوندی ارگانیک میان حقوق شهروندی و تاریخ انقلاب

تاکید ربیعی بر ایجاد پیوندی ارگانیک میان حقوق شهروندی و تاریخ انقلاب