مطالب مرتبط:
جایزه 6 میلیون دلاری آمریکا برای شناسایی 2 تن از رهبران القاعده
رقابت انتهای جدولی برنده نداشت/ سه امتیاز آخرین دقیقه از دست شاهین پرید
گزارش تصویری| تقابل نفت مسجد سلیمان و نساجی برنده نداشت
تذکر فرهنگی امام جمعه شهرکرد به مسؤولان دانشگاه
دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت بسیار بزرگ؛ برای تحصیلات عالی در کشور
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 آبان 1398 ساعت 21:572019-11-08سياسي

چطور دانشگاه کوچک لایدن، می تواند شانزده برنده جایزه نوبل داشته باشد؟


در چه حال و هوایی هستید؟ فکر می کنیم ما مردمی هستیم که هفت هزار سال قبل بهترین مردم روی زمین و از عاقل ترین مردم ربع مسکون بوده ایم.

بهترین پیشرفت را داشته ایم.

- بنده قصد شرح دادن اصطلاح عالم خیال را از نگاه فلسفه ندارم، این که مثلا ابن عربی یا ملاصدرا درباره آن چه می گویند.

همین طور، قصد ندارم درباره عالم تخیل در ادبیات صحبت کنم.

آن هم موضوعی است که مثل اولی، هزاران صفحه در باره آن نوشته شده است.

بلکه بحثم این است که مردم ما، دوست دارند با پرهیز از تعقل وتجربه، تصوراتی برای خود بسازند، میان مفاهیم خیالی، سامانه ای از نظم و نسق پدید آورند، و از آنها در زندگی بهره و امورشان را پیش ببرند.

از نظر آنها اصلا لازم نیست، آن تخیلات، عقلانی باشد، یا با عالم واقع و تجربه، سروکار داشته باشد، بلکه مهم این است که با مفاهیم و کلید واژه هایی که بیشتر متعلق به گذشته اند و نسل های گذشته برای آنها به ارمغان گذاشته اند، در رفت و برگشت میان خوب و بد، بالا و پایین، آسمانی و زمینی، و مفاهیمی از این دست، عالم خیالی برای خود بسازند و با آن زندگی کنند.

توهم در این عالم خیال نقش زیادی دارد، اما معنایش این نیست که آنان به خصوص عامه مردم می دانند آنها توهم است، بلکه آنها را اصیل و جدی می دانند.

مردم یا همان عامه، اندیشه های خیالی خود را بدون آن که نسبت به آن هشیار باشند و به اصطلاح خودآگاهی داشته باشند که در چه سطحی از معرفت است، نظم می دهند و هر جا نیاز بود به آن استناد می کنند و دل خود را بر اساس آنها استوار کرده، و راه آینده خود را تعریف می کنند.

در میان این مردم، کسانی بیشتر نفوذ می کنند که از قدرت تخیل بیشتر برخودار هستند، بهتر می توانند با زبان و کلمات، بازی کنند؛ کلمات را در کنار هم بگذارند و آن تصویر خیالی را که می تواند تصویری از گذشته خوب یا آینده خوب تر که در انتظار است، عرضه کنند.

در چه حال و هوایی هستید؟ یک ویژگی این تخیل، این است که آن کلمات و معارف خیالی، نیاز به واقع گرایی، تجربه و سنجش عقلی ندارد.

یعنی دو رکن اصلی معرفت را که تفکر عقلانی و تأمل تجربی و داد و ستد میان اینهاست، نیاز ندارند.

همان مقدار که بتوانند با استفاده از زبان و کلمات قدیمی و نیز کلمات و ترکیبات تازه منعطف به گذشته و فقط صورتا تغییر یافته استفاده کنند، کافی است.

علم در این تخیل، هیچ جایگاه و ارزشی ندارد بلکه مضر است.

برای مثال، در این تخیل، فکر می کنید در چه حال و هوایی هستید؟ فکر می کنیم ما مردمی هستیم که هفت هزار سال قبل بهترین مردم روی زمین و از عاقل ترین مردم ربع مسکون بوده ایم.

بهترین پیشرفت را داشته ایم.

اصلا ما همه چیز داشته ایم.

بهترین طب، بهترین فن و صنعت، بهترین افکار و اندیشه ها از آن ماست.

حالا نواقص و شکست های مختصری هم بوده، اما هیچ وقت، ما تسلیم آن نشده ایم.

اصلا شأن ما شکست نیست و هیچ وقت شکست نخورده ایم.

همیشه استوار و متین ایستاده ایم.

تمام هنرهای عالم در اختیار ما بوده و هست.

هیچ مردمی به اندازه ما قدرت فهم و اراده ندارند.

اصلا هیچ کجای دنیا مردمانی به خوبی ما یافت نمی شوند.

البته، ممکن است برخی از ملت ها، تمدنی بهتر از ما داشته باشند، اما امیدوار باشید که ما به دروازه تمدن نزدیک هستیم و عن قریب است که داخل این تمدن شویم.

تازه، همان تمدنی هم که در جاهای دیگر عالم هست، اصلش از ماست و آنها از ما سرقت کرده اند.

ما هزار سال پیش قمر مصنوعی درست کردیم، ما لامپ را کشف کردیم.

ما چند مشکل کوچک داریم که به همین زودی حل می کنیم و از تمام موانع عبور خواهیم کرد.

در فاصله کوتاهی می توانیم مثل کشور های متمدن مثلا فرانسه، ژاپن یا دست کم مالزی شویم.

این نمونه از خیالات، در بسیاری از زمینه ها، جز لوازم زندگی ماست.

اساسا در شرایطی که ما هستیم، این خیالات کمک زیادی به بالا بردن روحیه ما می کند.

هادیان جامعه هم که این شرایط احساس را می کنند، چرا نباید بر دامنه این خیالات بیفزایند.

اصلا گفتن عیوب و نواقص کار زشتی است و نباید کسی اشکالات را بیان کند.

شهد الله که مقصودم بحث سیاسی نیست، مقصودم این است که ما، غالب مردم و بسیاری از خواص و نخبگان، در مثلث، 1.

عقل، 2.

تجربه و 3.

تخیل، بیشتر جانب تخیل را داریم و بیشتر از ذهن مایه می گذاریم.

تاریخ خیالی می سازیم، فلسفه خیالی، تمدن خیالی، و گاه و بیگاه هنر خیالی و حتی اقتصاد که از همه عینی تر و محسوس تر و تجربی تر است هم گاهی خیالی تصویر می شود.

اصلا چه اشکالی دارد به قول ملاآقای دربندی، روز عاشورا 72 ساعت باشد تا همه داستانهای ما را ـ یعنی ملاآقا را ـ در خود جای دهد؟ یک کسی باید پیدا شود و به ما یاد بدهد که بهتر است در کنار آگاهی، قدری خودآگاهی نسبت به وضع موجود هم داشته باشیم.

بهتر است اشکالات و نواقص را هم بشناسیم.

بهتر است بدانیم که در شرایط خوبی نیستیم.

بهتر است کسی دست ما را بگیرد، و از عالم خیال، وارد عالم واقعیت کند.

ما مشکل معرفتی داریم.

چطور یک دانشگاه کوچک در شهر کوچک در لایدن، می تواند شانزده برنده جایزه نوبل داشته باشد؟ این مسأله به طور مداوم مرا آزار می دهد که چطور یک دانشگاه کوچک در یک شهر کوچک در لایدن، می تواند شانزده برنده جایزه نوبل داشته باشد، اما نه فقط ایران، بلکه مجموعه ای عظیم از کشورهای اسلامی، تنها دو بار آن هم نصف نیمه جایزه نوبل دریافت کرده باشند.

شاید کسی بگوید جنس ما آدم ها در این سوی و آن سوی عالم یعنی شرق و غرب متفاوت است؟ پذیرفتن این امر مشکل است، چرا که ایرانیان فراوانی هستند که در حال حاضر در کشورهای غربی، در جایگاه های علمی خوبی قرار دارند.

ممکن است گفته شود این جایزه نوبل و امثال اینها، یک دروغ برساخته استعمار است، کما این که کسانی این مطلب را هم گفته اند.

در این باره زیاد می شود گفت و حتما این مساله باید پاسخی داشته باشد.

تا وقتی جواب درستی برای این سوال پیدا نکنیم، نباید از پای بنشینیم.

ما باید دریابیم گیر کار ما در کجاست که نمی توانیم یک تکان علمی محکم به خودمان بدهیم.

در این زمینه، مطالب زیادی طی این دو قرن گفته شده است.

بخش مهمی از این مباحث، حتی در غرب هم محل توجه بوده و آنها از زاویه درک چگونگی تحول علمی در آن نواحی، در این باره تأمل کرده اند.

بحث های فلسفی، تاریخی، و حتی دینی.

در ایران هم این بحث ها شده است، چنان که بسا بحث از علم دینی هم یکی از همان راه حل هایی است که مطرح شده است.

البته این نظریه گوشه چشمی به این هم دارد که شکل گیری یک انقلاب علمی در این جا، نباید مثل غرب باشد و اینجا باید نظریات خاص خود را داشته باشد و منطبق با دین باشد.

در اینجا روی یک نکته می خواهیم تکیه کنم و آن این که واقعش، ما هم کم کار نمی کنیم.

هم دانشگاه به اندازه کافی داریم، هم کتاب زیاد می نویسم، هم ناشر فراوان داریم، هم مجلات علمی پژوهشی و هم موسسات فرهنگی و تحقیقاتی.

به اصطلاح جاری، تولید علممان بدک نیست، و سالانه هزاران کتاب و مقاله انتشار می دهیم.

این مسأله جدید هم نیست.

ما در دوره قاجار هم زیاد نوشتیم.

آثار فراوان و بیشمار.

اما یک نکته هست، اینها در چه چارچوبی نوشته شده، بیشتر در چه موضوعاتی بوده، و از علم و تحقیق و نوپژوهی چه بهره ای داشته است؟ ما تحت سیطره چه اصولی از نظر علمی، چه ساختاری از نظر فهم فلسفی، و چه دیدگاه شناخت شناسانه، به مباحث و موضوعاتی که باید بپردازیم، قرار داریم؟ زمانی که کتابی از یک شیخی مذهب دوره قاجاری را تصحیح می کردم، نویسنده یک مطلب مهم را مطرح کرده بود.

او گفته بود که به ما شیخی مذهب ها، ایراد می گیرند که مطالب نو می گوییم و حرفهای تازه می زنیم.

نویسنده آن کتاب راست می گوید، شیخی ها کتابهای بزرگی می نوشتند، انبوهی از رسائل و متون.

آثار چند جلدی.

در این اثار حرفهای نو هم می زدند.

نویسنده آن کتاب، محمد حسین ممقانی، در سال 1285 ق یعنی 150 سال پیش می گوید، این چه اشکالی دارد که ما مطالب زیاد بنویسیم و حرف نو بزنیم.

مگر در غرب این هم کتاب جدید و راه و رسم تازه درست نکرده اند.

مگر همیشه باید آدم، حرفهای کهنه و قدیمی بزند؟ پاسخ ممقانی این است که در غرب هم، کلی کار تازه شده است، اما کسی آنها را بد نمی گوید و تازه پادشاهان آنها، از نویسندگان و مبدعان حمایت هم می کنند.

عبارت او را ببینید: شکی نیست چنانچه تصرّفات اهل این زمان را می بینیم، در مآکل و مشارب و عمارات و باغات و فروش و ظروف و اسباب و آلات حرب و صنعت ها و حرفت ها و کشتی ها و عرّاده ها، تصرّفات عجیبه و غریبه می کنند که پیشتر اسمی و رسمی از آنها در میان عامه مردم نبود؛ مگر اصول آنها که اهل این زمان همان اصول را در دست گرفته، تصرّفها در آنها می کنند که الی الان به ذهن احدی نرسیده بود.

چنانچه الان در فرنگستان کارخانه ها از برای بافندگی چیت و کرباس و حریر و سایر اقمشه اختراع کرده و از برای آنها اسباب و آلاتی گرد قرار داده اند که همه به یک جا می چرخند، و یک دفعه به حرکت می آیند؛ به طوری که هم حلاجی می کند، و هم می ریسد و هم می بافد، و این کار هر بافنده و حلاج نیست.

و هم چنین در صنعت بخاری، کشتی های بخاری درست می کنند که دو سه روزه یک ماه را طی می کند، و بالون که به هوا می رود، و سریع تر از کشتی دریایی سیر می کند، و عرّاده های بخاری که در یک ساعت ده فرسخ راه می رود.

و تلگراف که در چند دقیقه از همه روی زمین خبر می دهد و هکذا عمل چاپ، وعمل عکس که صورت به همان هیأت در شیشه می ماند و محو نمی شود.

خلاصه صنعت های عجیب و غریب به کار می برند که عقول اکثری از ادراک آنها عاجز و قاصرند و اغلب صنعت کاران به همین جهت از کار افتاده اند.

با وجود این احدی از جولا و جوال باف و مکاری و سایر صنعت کاران و اصناف بازاری کاری با فرنگی ندارند و به آنها بحث نمی کنند که چرا شما این صنعت ها را اختراع کرده، امر ما را فاسد و بازار ما را کاسد، و راه ها را نزدیک و کارها را آسان کرده اید؛ بلکه همه آنها دیدند که این کارها بهتر و آسان تر از کارهای سابق است رفتند پی آن کار (تمام).

مرد مومن! این چه مقایسه ای است؟ نکته ای که ممقانی در مقایسه تولید آثار علمی توسط شیخیه با تولیدات غرب مطرح می کند، جالب است.

او نوشته های شیخی را که از عالم هورقلیا و رکن رابع سخن می گفتند، با ساختن تلگراف و کشتی و ساعت و بالون و.

مقایسه می کند.

این شگفت است.

کسی نیست به او بگوید، مرد مومن! این چه مقایسه ای است؟ دیروز و امروز، شما می توانید کسانی را داشته باشید که روزی ده خطابه ارائه دهند، دو ساعت حرف بزنند که یک ما به ازای جدی در عالم واقع نداشته باشد، آسمان و ریسمان را بهم ببافند و اسمش را علم و دانش و راهنمایی خلایق به سوی تمدن بگذارند.

آن وقت آیا مقایسه کردن این خطیبان که هر روز افاضاتشان در کلیپ های مسخره منتشر می شود را می توان با تولیدات علمی جهان دیگری مقایسه کرد که هزار چشم ناظر آنها را کنترل می کند؟ هرچند در همه جای دنیا پرت و پلا و شبه علم هست، اما مهم جریان غالب است.

مشکل ما در عدد تولید نشریات و کتاب نیست، مشکل ما این است که در چارچوب معارف کهنه ای که به اسم فلسفه و فرهنگ اطراف دین را احاطه کرده و با عنوان تقدس اجازه کوچکترین تأملی را در آنها به ما نمی دهد.

کاری که ما می کنیم این است که مرتب حرف های قدیمی را باز تولید می کنیم.

اسمش را شرح آن متون نمی گذاریم ولی حقیقت چیزی بیش از شرح گذشته نیست.

ما عادت به تفکر نداریم، ما همان را که داریم، و البته گاه در عالم هورقلیا، بازتولید می کنیم.

گاهی معقول تر و گاهی مسخره تر.

کافی است برای شناخت بازتولید، به همین کتاب اسرار الشهاده ملاآقادربندی بنگرید که چطور عاشورای ابومخنف را بازتولید می کند و حجم آن را به صد برابر می رساند.

دهها بلکه صدها مثل اسرار الشهاده در آن دوره نوشته شد.

این آقای آقادربندی مرتب هم شما را توبیخ می کند که اگر در اینها تردید کنید، به جرگه ناصبیان یا جهلا و حمقا رفته اید و کافر شده اید، و شما جاهلید و نمی دانید و از اسرار عالم و دقایق آن خبر ندارید.

ما در وقت گذاشتن، نیرو گذاشتن، صرف امکانات، و بسیاری از مسائل دیگر، دست کمی از دیگران نداریم، اما در اینجا، شبه علم تولید می کنیم نه بیشتر.

نباید به های و هوی اطرافمان توجه کنیم.

به آنچه هم که ذیل تمدن غربی رشد می کند، مثل پزشکی نباید دل ببندیم، هرچند همان هم مهم است، ما باید به فکر خارج شدن از چارچوب های قدیمی، دانش پوسیده و اندیشه های شکل گرفته در اطراف آن که همه چیز ما را احاطه کرده باشیم تا راهی باز شود.


کلید واژه ها: مردم - تخیل - گذشته - بهترین - برنده جایزه نوبل - هوایی - استفاده - زمین - زندگی - تصویر - آینده - جایزه نوبل - زبان - ملاصدرا - دانشگاه - ادبیات - هزاران - تصویری - اندیشه - انتظار - سامانه - پیشرفت - برگشت - قدیمی - جایزه - فلسفه - نوشته - ویژگی - تغییر - هایی

آخرین اخبار سرویس:
گرفتار مخاطره دانش کاذب فست­ فودی شده­ ایم / بحران کتاب­نخوانی

جنیدی: پیشرفت محسوسی برای پیگیری پرونده های فساد وجود ندارد

تعدادی از کارکنان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دستگیر شدند

موفقیت نخبگان ایثارگر باعث مباهات است

حضور کلیدی سازمان اطلاعات سپاه در حفظ انقلاب اسلامی

در ادامه اقدامات قوه قضاییه در سالم سازی درون سازمانی

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای آبگیری سد نرماب گلستان / تخصیص اعتبار برای تأمین تجهیزات الکترونیکی احراز هویت در شعب اخذ رأی

واعظی:روحانی چیزی نگفت که برخی برآشفتند/چرا خبری از طبری نیست؟

وزیر اقتصاد: جزییات پرونده 2 میلیارد دلاری در دولت یازدهم به اطلاع قوه قضاییه رسید

سواد رسانه ای مهم ترین عامل ترویج علم و جریان سازی در کشور

برگزاری اولین نشست کتاب خوان ویژه اهالی رسانه در همدان

فرمانده جدید سپاه کردستان: تلاش می کنیم امنیت پایدار در کردستان تداوم داشته باشد

هیچ مفسدی مصون از تعقیب نیست

انجام حمایتهای روانی از زلزله زدگان توسط تیمهای سحر سازمان جوانان

استخدام گرافیست خانم در مجتمع چاپ و بسته بندی نگاه نو/تهران

پروپوزال بررسی رابطه محافظه کاری از نگاه سود و زیانی و ترازنامه ای

کارآفرینی در سازمان ها ، موانع آن و عوامل موثر بر ایجاد کارآفرینی

پرسشنامه تاثیر فرهنگ سازمانی بر مسئولیت پذیری اجتماعی

تصاویر/ بازدید مدیر حوزه علمیه اصفهان از چهاردهمین نمایشگاه کتاب

تکریم مردم جزء اصول حکومتی پیامبر(ص) بود

بازشماری آراء در افغانستان متوقف شد

نشست روز جهانی فلسفه با عنوان «آزاداندیشی» برگزار می شود

بازگشت به فرهنگ اصیل ایرانی می تواند یکی از عوامل کاهش طلاق باشد

نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان

گلایه آیت الله جنتی از مجلس بابت عدم اصلاح قانون انتخابات

واعظی: روحانی در مبارزه با فساد خط قرمز ندارد

رییس جمهور: برجام افتخار ماست

وزیر راه و شهرسازی به عضویت کمیسیون اقتصاد دولت درآمد

واکنش وزیر دفاع به تحریم فرماندهان نیروهای مسلح

رییس جمهور: «چطور باید کشور اداره شود؟»؛ پاسخ شما به این سوال چیست؟

روحانی: به فوریت برای اسکان زلزله زده ها به صورت استیجاری عمل شود

زمینه حضور حداکثری مردم در انتخابات فراهم شود

بررسی 213 پرونده قضایی در قاین

دادگاه های ویژه مفاسد اقتصادی موجب افزایش امید مردم شده است

خط فقر تهرانی ها اعلام شد

اعتبار تجهیزات الکترونیکی احراز هویت برای اخذ رأی تخصیص یافت

زمین خواری در مازندران به مرز بحران رسید

نقش اورژانس در امدادرسانی به زلزله زدگان سرپل ذهاب چشمگیر بود

تخصیص اعتبار برای تأمین تجهیزات الکترونیکی احراز هویت در شعب اخذ رأی

دستگیری تعدادی از کارکنان متخلف در سازمان ثبت اسناد و املاک

سپاه در اوج اقتدار در مقابل تهدید دشمن ایستاده است

ترمیم حقوق نیروهای شرکتی دانشگاه نهاوند

بررسی برگزاری انتخابات الکترونیک در همدان

کتاب الکترونیک تهدید نیست/ کتابخانه تخصصی دانشگاهی در استان قزوین نداریم

مسابقات رباتیک دانش آموزی و دانشجویی آغاز شد

برخورد جدی توییتر با اخبار و تصاویر جعلی

دژپسند: جزییات پرونده 2 میلیارد دلاری در دولت یازدهم به اطلاه قوه قضاییه رسید

تار و مار کارمندان متخلف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

توسعه خطوط ریلی با اتحادیه شرکت های داخلی

امکان جستجوی صوتی در متون با اپلیکیشن موبو قانون مبتکران دانشگاه سمنان

برگزاری اولین جلسه شهردار منطقه 2 با شورایاران منتخب دوره پنجم

پژوهشگران به مناسک پژوهی دینی ورود کنند

ویدئو / تأکید رییس جمهور بر لزوم حل مشکلات زلزله زدگان

آقای روحانی! اگر پسرت هم بیکار بود می گفتی «وظیفه دولت ایجاد شغل نیست»

کمپین 3500LIVE# فدراسیون جهانی اتومبیلرانی به ایران رسید

دستگاه قضایی پیرو ولی امر است

تمامی امکانات برای مبارزه با ملخ صحرایی در کنارک بسیج شده است | اخبار ایران و جهان

25 آبان ماه عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری

دژپسند: جزییات پرونده 2 میلیارد دلاری در دولت یازدهم به اطلاع قوه قضاییه رسید

فرمانده جدید سپاه بیت المقدس کردستان معرفی شد

نمایشگاه شنجن فرصت بزرگی برای بازاریابی شرکت های ایرانی است

تقویت همدلی بین اقوام و مذاهب، دشمنان را ناامید می کند

محمودی شاه نشین: مجلس با جدیت راهکارهای مقابله با آلودگی هوا را دنبال می کند

بررسی 213 پرونده در حوزه قضایی از مراجعه کنندگان در قاین

صوت/ رفتار شیعیان با اهل سنت در کلام امام حسن عسکری

مدیرکل روابط عمومی حوزه خواهران تغییر کرد

در هیچ دولتی به اندازه این دولت کار نشده است | اعتراضات مردم را بشنویم!

زلزله کرمانشاه ثبت 7 رکورد جهانی را برای اوژانس کشور در پی داشت

دستگاه قضایی پیرو ولی امر است | باید انقلابی بمانیم

روحانی چالش اصلاح طلبان شده است | فراکسیون امید نبود دولت ساقط می شد

نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان در مشهد

25 آبان ماه عضویت در کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری رایگان است

اهدای 1250 فقره اسناد املاک پیش از انقلاب به محرومان

25 درصد تهرانی های نیازمند تحت پوشش کمیته امداد هستند

بازشماری آراء در افغانستان متوقف شد

امنیت پایدار کردستان حاصل تلاش های شبانه روزی نیروهای سپاه است

دشمن به دنبال ایجاد تفرقه و تضعیف مسلمانان است

خدمات دهی به ارباب رجوع باید الکترونیکی شود

برادریِ انسانی همسنگ برادریِ ایمانی از نظر امام علی(ع)

شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در منوجان تشکیل شد

شب انتخابات هم لازم باشد استانداران را تغییر می دهیم

مختاری: تمسک به حبل الله، شاه کلید ایجاد وحدت و بازدارنده تفرقه و اختلاف است

برگزاری اولین جلسه شهردار منطقه 2 با شورایاران منتخب دوره پنجم رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

ستاد انتخابات تهران برای مجلس یازدهم افتتاح شد

واکنش رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به سخنرانی اخیر روحانی در یزد

نام ایلام با اربعین حسینی گره خورده است

جشن میلاد پیامبر(ص) و امام صادق(ع) در آستان حضرت عبدالعظیم(ع)

مختاری: تمسک به حبل الله، شاه کلید ایجاد وحدت و بازدارنده تفرقه و اختلاف است

آدرس اداره روابط عمومی دادگستری استان تهران تغییرکرد

راه اندازی 12 مرکز مشاوره در مدارس حوزه علمیه کشور

خام فروشی نفت آفت اقتصاد/نهضت اسلامی برگرفته از انقلاب ایران است

میز خدمت برای حل مشکلات مردم در اداره ها راه اندازی شود

دولت با اختصاص اعتبار برای آبگیری سد نرماب گلستان موافقت کرد

لزوم مشارکت مردم برای تحقق شهر هوشمند

نخستین مزرعه ملی شتر تک کوهانه کشور در بافق یزد برپا شد

استخدام حسابدار مسلط به نرم افزار تدبیر در محدوده فرامرز عباسی مشهد

استخدام منشی خانم با فن بیان بالا جهت کار در دکوراسیون داخلی

استخدام جوشکارco2 و کارگر ساده در خراسان رضوی

رییس جمهور :مبارزه با فساد را تبدیل به اختلاف نکنیم/می گوییم 2 میلیارد دلار طلب ما چه شد؟؛ بیایند رسیدگی کنند/اگر مشکلی در انتخابات حس کنم، خواهم گفت ، نامه خواهم نوشت و تذکر قانون اساسی خواهم داد

استخدام تعدادی فرزکار یا تراشکار آشنا به CNC در محدوده اندیشه

چطور دانشگاه کوچک لایدن، می تواند شانزده برنده جایزه نوبل داشته باشد؟

چطور دانشگاه کوچک لایدن، می تواند شانزده برنده جایزه نوبل داشته باشد؟