مطالب مرتبط:
نجفی: نشست بحرین مشکلات منطقه را پیچیده تر می کند/ایران به دنبال همکاری است
صادرات گندم آمریکا 24 درصد کاهش یافت
دولت مدعی است که به بخش سلامت ارز دولتی می دهد اما این واقعیت ندارد!/دولت به مشکلات صنایع دارویی دامن زده است
مشکلات ما ناشی از ترجیح روابط بر ضوابط است
بزرگترین مشکلات شرکت های دانش بنیان؛ ضعف بودجه ای
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مهر 1398 ساعت 17:382019-10-22اقتصادي

مشکلات ریز و درشت زیرچرخ صادرات مازندران


ایرنا- بی ثباتی درقیمت، عدم استمرار تامین کالا برای مقصد، بخشنامه های مختلف و ضعف زیرساختی از مشکلات ریز و درشتی عنوان می شود که باعث شده با وجود بالا رفتن راندمان تولید محصولات کشاورزی و صنعتی در مازندران، - میزان صادرات این استان روند صعودی به خود نگیرد.

آمار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران حاکیست ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی این استان در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش حدود 40 درصدی دارد.

این درحالیست که براساس برنامه چشم انداز توسعه صادراتی ، میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در این خطه شمال کشور باید تا پایان برنامه ششم به سه میلیارد دلار برسد.

در نیمه نخست سال گذشته 215 میلیون دلار کالا از استان مازندران به کشورهای هدف صادراتی صادر شده که این صادرات در نیمه اول سال جاری به حدود 130 میلیون دلار رسیده که به نظر می رسد عدم رفع مسایل پیشروی صادرات غیرنفتی استان که بیشترشان را محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی مرتبط تشکیل می دهد، صادرات این کالاها را مشکل کرده است.

عدم استمرار تامین کالا سنگ بزرگ پیشروی صادرات علی تقی پور یکی از صادرکنندگان نمونه مازندران عدم استمرار در تامین کالا را مهمترین مشکل پیشروی صادرات این خطه شمال کشور می داند و می گوید: بخش عمده صادرات غیر نفتی این استان را محصولات کشاورزی و یا تولیدات صنعتی مرتبط با آن تشکیل می دهد که هر بار نیز به محض نوسان قیمت با بخشنامه ممنوعیت صادرات دولت مواجه می شود که این دستورالعمل صادرکنندگان را در مقابل کشورهای هدف با بدعهدی مواجه می کند.

وی گفت: صادرکنندگان همچنان که خود را نسبت به صدور کالاهای داخلی برای ارزآوری و حمایت از تولید متعهد می دانند در مقابل نسبت به کشور هدف صادراتی و تجار این کشورها نیز تعهدات اخلاقی و تجاری دارند که هر گونه خللی در این ارتباط می تواند اعتماد سوزی را به دنبال داشته باشد و بازگشت به مرحله قبل تا حد زیادی دشوار است و باعث می شود تا کشور هدف نیازمندی خود را از کشور دیگری تامین کند.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد دولت برای رونق صادرات کالاهای غیر نفتی در کشور ابتدا باید از بخشنامه و دستورالعمل های خلق الساعه و لحظه ای پرهیز کند و چنانچه برای تامین نیاز داخلی بنا بر ممنوعیت صادرات کالایی را دارد، چند ماه قبل از آن اطلاع رسانی کند تا صادرکنندگان تعهد سپاری به کشور هدف نداشته باشند.

این عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی استان مازندران بی ثباتی در قیمت کالا را از دیگر مشکلات پیشروی صادرکنندگان می داند و معتقد است که نوسان قیمت کالا در کشور نسبت به میانگین جهانی بسیار بالا و سریع رخ می دهد و این بی ثباتی موجب سرگردانی تجار داخلی برای عقد قرارداد با تجار خارجی شده است.

تقی پور توضیح داد : به عنوان نمونه ما برای صادرات مرکبات به کشور هدف قیمتی را که همسان با قیمت کشورهای رقیب باشد اعلام می کنیم و در نهایت نیز ضمن تایید تجار خارجی زمان صادرات فرا می رسد که به یکباره قیمت این محصول به دلیل برخی شرایط اقتصادی داخلی افزایش می یابد و در این صورت ما برای تامین محصول با قیمت توافق اولیه متحمل ضرر و زیان می شویم.

وی دلیل کاهش قیمت هندوانه در سال جاری را ناشی از نوسان قیمتی سنوات گذشته و بی رغبتی صادرکنندگان به صادرات این محصول با وجود خریدار ترکیه ای در سال جاری اعلام کرد.

در تابستان سالجاری میانگین قیمت هندوانه در بازار خرده فروشی 7 تا 10 هزار ریال در نوسان بود که کاهش دو تا سه برابری را نسبت به سنوات گذشته تجربه کرد.

این عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی مازندران نبود شرکت های بزرگ حمل و نقل بین المللی را از دیگر مشکلات پیشروی صادرات در این استان دانست و گفت: در حال حاضر با دستور استاندار مازندران و در صورت توافق وزارت راه و شهرسازی مجوز تاسیس شرکت حمل و نقل بین المللی واقعی در داخل استان داده می شود .

به گفته تقی پور هم اکنون 5 شرکت حمل و نقل بین المللی با نام مازندران امتیاز دریافت کردند که دایره فعالیت اصلی آنها در خارج از این استان قرار گرفته و صرفا دفتر نمایندگی در مرکز استان دایر کردند.

ضعف زیرساختی در صادرات کالا رحمت حسین زاده یکی از تجار صادرکننده در مازندران ضعف زیرساختی و بالا بودن نرخ کرایه حمل در این استان را از موانع بزرگ برای صادرات کالای غیر نفتی دانست و گفت : ما برای صادرات نیازبه هماهنگی با شرکت های حمل و نقل بین المللی داریم و هیچ شرکتی در استان که دارای کانتینر باشد، وجود ندارد و باید از استان های دیگر تامین شود.

وی اضافه کرد : تامین کانتینر از استان های دیگر هزینه های جابجایی بیشتری را به ما تحمیل می کند و در چنین وضعیتی امکان رقابت ما با رقبا حتی صادرکنندگان استان های همجوار کمتر می شود و باید برای تاسیس شرکت حمل و نقل بین المللی در مازندران تلاش شود.

کاهش صادرات مازندران در نیمه نخست مدیرکل سازمان صمت مازندران که چندماهی است سکان این سازمان عریض و طویل را بر عهده گرفته می گوید: ارزش صادرات کالاهای غیر نفتی از این استان در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 40 درصد کاهش نشان می دهد، ولی از لحاظ وزنی کاهش چشمگیری مشاهده نشده است.

حسینعلی قوانلو معتقد است که بررسی دلیل کاهش ارزش صادرات با وجود عدم کاهش حجم آن نیاز به بررسی کارشناسی بیشتری دارد .

وی توضیح داد: در سال جاری براساس دستورالعمل بانک مرکزی صادرکنندگان متعهد به عودت ارز ناشی از صادرات هستند و این کار نیز طبق خوداظهاری خودشان انجام می شود و این تعهد در سنوات گذشته وجود نداشت و در چنین روندی دو مقوله باید مورد بررسی میدانی قرار گیرد که یا ارزش گذاری کالا از سوی صادرکنندگان به دلیل عودت دادن ارز واقعی نبوده و یا این که این ارزش گذاری در سنوات گذشته که تعهد ارزی وجود نداشته غیر واقعی بود که در هر دو صورت نیاز به بررسی دقیق تری دارد.

قوانلو خاطرنشان کرد : ولی احتمال که به واقعیت نیز تا حد زیادی نزدیک است، این که در سال جاری صادرکنندگان به دلیل تعهد ارزی ارزش گذاری قیمت کالا را دقیق تر از سنوات گذشته اعلام می کنند و در سنوات گذشته به دلیل نبود تعهد ارزی قیمت ها واقعی اعلام نمی شد و در هر صورت میزان صادرات غیرنفتی ما با حجم توانمندی استان قابل قیاس نیست.

وی به دلیل وجود جوایز صادراتی، غیر واقعی بیان کردن ارزش گذاری کالای غیرنفتی صادراتی را در سنوات گذشته نسبت به سال جاری متحمل تر می داند.

مدیرکل صمت مازندران در مورد مشکلات صادرات کالاهای غیرنفتی به جز زیرساختی را مرتبط با کل کشور می داند و معتقد است که در این استان باید مشکلات زیرساختی چون نبود شرکت های بزرگ حمل و نقل بین المللی، کانیتنر سردخانه دار ریلی و دریایی و بالا بودن قیمت کالا جستجو کرد.

امید به بهبود صادرات با تثبیت قیمت ها دبیر شورای توسعه صادرات استان مازندران گفت: درسال گذشته به دلیل التهابات اقتصادی ناشی از تحریم ما نوسان قیمتی زیادی را در کشور داشتیم که در روند صادرات غیر نفتی ما تاثیر زیادی داشته، ولی در سال جاری با ثبات نرخ ارز تا حد زیادی ثبات قیمت کالاهای غیر نفتی نیز در داخل ایجاد شد که پشتوانه خوبی برای صادرات است.

قوانلو اظهار داشت: در شرایط فعلی نیز دولت در تعهد ارزی حدود 50 درصد را در تعهد صادرکنندگان به صورت اجباری قرار داده و این شرایط خوبی برای صادرکنندگان است که نیمی از ارز در اختیارشان است که می توانند 30 درصدش را برای واردات بگیرند و در مجموع 20 درصد در اختیار خودشان است که آزاد بفروشند.

وی اضافه کرد : علاوه بر آن 50 درصد ارز در اختیار نیز با قیمت مناسبی در نیما می توانند به وارد کننده به فروش برسانند که با وضعیت فعلی این بازار در این حوزه نیز خیال صادرکنندگان راحت تر از سال قبل شد.

قوانلو خاطرنشان کرد : در هر صورت ما برای اداره کشور حداقل تامین حدود 30 تا 40 میلیارد دلار ارز واردات کالاهای اساسی نیاز به برگشت ارز ناشی از صادرات کالاهای غیر نفتی داریم و در شرایط تحریم باید تجار ما همکاری بیشتری با مسوولان کشوری داشته باشند و حذف تعهد ارزی در چنین شرایطی به نظر نمی رسد.

وی در مورد تامین زیرساخت ها گفت: بزودی در نشستی با استاندار مازندران به عنوان رییس شورای توسعه صادرات ضعف زیرساختی مطرح و تلاش می شود با کمک سایر دستگاههای مرتبط از جمله حمل و نقل برطرف شود و استان مازندران بتواند از لحاظ صادرات به جایگاه اصلی خود برسد.

قوانلو عضویت ایران در اورسیا را نقطه امید دیگر برای کاهش برخی از مشکلات پیشروی صادرات غیر نفتی کشور به خصوص استان مازندران دانست که همسایه کشورهای حاشیه دریای خزر است.

در مازندران حدود 7 میلیون تن محصولات کشاورزان تولید می شود که پیش بینی می شود در صورت برداشتن موانع صادراتی ارزش صادرات غیر نفتی این خطه شمال کشور به بیش از یک میلیارد دلار در سال برسد.


کلید واژه ها: صادرات - کالا - مازندران - کشور - محصولات کشاورزی - استان مازندران - استان - تامین - محصولات - کشاورزی - بخشنامه - نفتی - مشکل - دستورالعمل - نوسان قیمت - مشکلات - قیمت کالا - صنعت، معدن و تجارت - قیمت - تولید - صادرات غیر نفتی - ممنوعیت - صادرات غیرنفتی - اتاق بازرگانی - برنامه - تعهد - دلار - صنایع تبدیلی - اطلاع رسانی - داخلی

آخرین اخبار سرویس:
کاهش 20درصدی قیمت ها در بازار مسکن

استخدام دستیار مدیرعامل خانم در شرکت تولیدی و بازرگانی/تهران

استخدام کارشناس ارشد ارتباط با مشتری رشت / آقا

معلمان مناطق عشایری از سهمیه بنزین ویژه بهره مند می شوند

افزایش سهم بهسازی مسکن روستایی در استان اصفهان

رایزنی برای یک پاسخ؛ چه کسی هزینه جایگاه های سوخت آسیب دیده را می دهد

استخدام نیروی پروموت خانم و آقا برای شرکت لبنیات صباح در تهران

استقرار ماموران تعزیرات حکومتی در دنا

«برنجِ ایرانی» شناسه دار شد

اوراسیا فرصتی طلایی برای تجار ایرانی/ استفاده از ظرفیت های داخلی برای افزایش صادرات

کاهش آب چاه های حوضه زاینده رود بیشتر از یک رودخانه کامل است

کلافِ سر در گم کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

افزایش مسافران مترو و اتوبوبس در تهران

اشتراک گذاری اطلاعات بانکی رمزموفقیت بخش خصوصی ودولتی

اشتغال شایسته با یارانه بگیری همخوانی ندارد/ دستمزد به تنهایی باید تورم را پوشش دهد

عدم دسترسی به شبکه های اجتماعی باعث ضرر مالی گسترده نمایش ها شده است

از آب گرفتگی اسناد کتابخانه ملی تا حذف علف هرز گنبد قابوس

واردات 28 میلیون دلاری لوبیا چیتی

خسارت بیش از 20 میلیارد ریالی به فضای سبز اصفهان

شاید آب، آرامکو را غرق کند

«چندهمسری» در کدام استان ها بیشتر است؟

کاهش آب چاه های حوضه زاینده رود بیشتر از یک رودخانه کامل است

سهمیه بنزین آذرماه، جمعه شارژ می شود

سلاح هایی که در اغتشاشات اخیر بدست آمد

چرا افزایش قیمت بنزین، بورس را صعودی می کند؟

افزایش 30 درصدی میانگین بارندگی کشور در سال جاری

کلافِ سر در گم کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

میرتاج الدینی: هیچ دولتی خبر افزایش قیمت بنزین را زودتر اعلام نمی کند

خروش مردم دماوند در محکومیت اهانت به مقدسات پس از اقامه نماز جمعه

خروش مردم دماوند در محکومیت اهانت به مقدسات پس از اقامه نماز جمعه | اخبار ایران و جهان

سهمیه بنزین آذر 98 چه زمانی واریز می شود؟

چگونه حساسیت جامعه، متوجه قیمت بنزین شد؟

پزشکان به دنبال کاهش مالیات کارانه تا 10 درصد

هتل های 4 ستاره آنتالیا | مراکز اقامتی لوکس با قیمت متوسط

جهرمی:2 برابر شدن درآمد با اجرای طرح تحول پست

دلیل تمایل مردم به سپرده گذاری در بانک ها چیست؟/ مهمترین عامل افزایش نقدینگی در کشور

بررسی تجربه زیمنس، سامسونگ و اروگوئه در خودروسازی

تخلیه جو روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین در بازارها آغاز شد

پاسخ وزیر صمت به مساله افزایش قیمت خودرو

اُفت مجدد قیمت آجیل و خشکبار در راه است

جذب 21 میلیارد ریال برای جبران خسارات سیل به آبفای خراسان شمالی

496 پایگاه آتش نشانی روستایی در دولت تدبیر تجهیز و راه اندازی شد

چرا دولت بنزین را سالانه و تدریجی گران نکرد؟

یک تولیدکننده ضعیف بزودی بزرگترین شرکت نفتی جهان می شود

بی تدبیری و بدسلیقگی در نحوه اجرای سهمیه بندی بنزین، کاملاً مشهود بود

 رایزنی با بیمه ها برای پرداخت خسارت جایگاه های سوخت

ساز تازه ای که پزشکان برای مالیات کوک کرده اند/ کاهش قیمت طلا با دعوت چینی ها از آمریکا برای دور جدید مذاکره/ ادامه روند نزولی قیمت دلار در بازار/ غول نفتی عربستان زیر آب می رود/ حقوق معلمان در کدام کشورها بالاتر است؟

دادگاه تیمور عامری فردا برگزار می شود

فارس من| از برخورد با بیمارستان متخلف تا نبود مسافر برای قطار اصفهان-شیراز

خروش مردم دماوند در محکومیت اهانت به مقدسات پس از اقامه نماز جمعه

قدرت خرید مردم 30 درصد کاهش پیدا کرده

بیش از سه هزار مرکز تهیه و عرضه فرآورده دامی در کردستان فعال است

عدم دسترسی به شبکه های اجتماعی باعث ضرر مالی گسترده نمایش ها شده است

ثبت 5 میلیون سفر از محور های مواصلاتی استان مرکزی در ایام اربعین

اشتغال شایسته با یارانه بگیری همخوانی ندارد/ دستمزد به تنهایی باید تورم را پوشش دهد

چگونه کارت سوخت خود را تحویل بگیریم؟!

هرگونه تخلف و افزایش قیمت در بازار با برخورد قاطع پاسخ مواجه می شود

همگان بر محوریت رهبری حرکت کنند

وام مسکن ملی چقدر است؟

ذخیره آب سدهای کشور چقدر است؟

اطلاعیه جدید شرکت پخش فرآورده های نفتی درباره شایعات بنزینی اخیر

میرتاج الدینی:هیچ دولتی خبر افزایش قیمت بنزین را زودتر اعلام نمی کند

برداشت سبزی وصیفی خارج از فصل در هرمزگان آغاز شد

بررسی جیپ چروکی 2019 + تصاویر

رشد 20درصدی مسافران مترو در پی گرانیِ بنزین

اعتبار هزار و 115 میلیارد ریالی بازسازی مناطق زلزله زده ابلاغ شد

میرتاج الدینی:هیچ دولتی خبر افزایش قیمت بنزین را زودتر اعلام نمی کند

میرتاج الدینی:هیچ دولتی خبر افزایش قیمت بنزین را زودتر اعلام نمی کند

سرانه فضای سبز چابهار از میانگین کشوری کمتر است

دشمنان از هر فرصتی برای ضربه زدن به نظام اسلامی استفاده می کنند + عکس

استخدام بازاریاب تلفنی در یک شرکت معتبر آسانسور و پله برقی

تبدیل بخشی از مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب به پردیس ورزشی/ شهر آفتاب دستاورد مناسبی تا امروز نداشته است

حمایت مدیرکل ورزش و جوانان از گلف قم

درآمد عزاداران حرفه ای در دنیا چقدر است؟

قیمت آپارتمان در منطقه بلوار فردوس +جدول

تجربه آزادسازی قیمت انرژی در ترکیه چه می گوید؟

استخدام مدیر فروش ، کارشناس دیجیتال مارکتینگ، مدیر سایت

استخدام بازاریاب، کارمند فروش در یک شرکت معتبر در البرز

قیمت خودروهای داخلی در آخرین روز آبان

ساعت صفر 24 آبان؛ نقطه عطف بنزینی

آیا مردم لایق نبودند در خصوص گرانی بنزین با آنها صحبت شود؟ + عکس

استخدام تعمیرکار ماشین آلات صنعتی در شرکت فابکو

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت بازرگانی در هرمزگان

چرا پمپ های بنزین شلوغ شده است

چرا بنزین تدریجی گران نشد؟

اگر دست دلال ها در بازار آشفتگی ایجاد نکند شاهد افزایش قیمت خودرو نخواهیم بود/ سیستم نظارتی دولت در بخش خودرو فعال شده است/ شهر ساوه در هفته اخیر آرام بود

تازه ترین قیمت خودروهای وارداتی

نگاه سخت گرایانه وزارت نفت در ورود بخش خصوصی به سرمایه گذاری در صنعت پالایش

پرونده صورتحساب های مالیاتی کاغذی بسته می شود

چرا پمپ های بنزین شلوغ شده است

نگاه سخت گرایانه وزارت نفت در ورود بخش خصوصی به سرمایه گذاری در صنعت پالایش

پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به 10 درصد رسانه 7 | اخبار اقتصاد

پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به 10 درصد

رقابت جنیفر لوپز و دختر سیاستمدار معروف آمریکایی

پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به 10 درصد | اخبار ایران و جهان

مردم گنبدکاووس در محکومیت اغتشاشات اخیر به میدان می آیند + عکس

هزینه خرید مسکن در بلوار فردوس و شمس آباد تهران/جدول قیمت

محسنی بندپی: بیشتر خسارت ها ناآرامی ها در غرب استان تهران بود

افزایش قیمت بنزین عمدا یا از روی بی تدبیری خوب اجرا نشد/ به خواسته مردم موضوع را دنبال می کنم

نگاه سخت گرایانه وزارت نفت در ورود بخش خصوصی به سرمایه گذاری در صنعت پالایش

مشکلات ریز و درشت زیرچرخ صادرات مازندران

مشکلات ریز و درشت زیرچرخ صادرات مازندران