مطالب مرتبط:
امکان تدریس 5 زبان خارجی در کنار انگلیسی در مدارس
مدارس مجاز به تدریس چه زبان های خارجی در کنار انگلیسی هستند؟
امکان تدریس 5 زبان خارجی در کنار انگلیسی در مدارس
امکان تدریس 5 زبان خارجی در کنار انگلیسی در مدارس
امکان تدریس 5 زبان خارجی در کنار انگلیسی در مدارس
-147 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مهر 1398 ساعت 16:272019-10-22سياسي

تدریس 5 زبان در کنار زبان انگلیسی در مدارس


دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش با اشاره به اینکه طبق مصوبه این شورا امکان آموزش 5 زبان خارجی دیگر در کنار انگلیسی در مدارس وجود دارد، گفت: طرح مجلس برای رفع انحصار از زبان انگلیسی مخالف عدالت آموزشی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار شمانیوز و به نقل از تسنیم: دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش با اشاره به اینکه طبق مصوبه این شورا امکان آموزش 5 زبان خارجی دیگر در کنار انگلیسی در مدارس وجود دارد، گفت: طرح مجلس برای رفع انحصار از زبان انگلیسی مخالف عدالت آموزشی است.

مهدی نوید ادهم با اشاره به طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزشی همگانی کشور، اظهارکرد: این طرح به امضای 57 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده و یک فوریتی است که هنوز به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است بنابراین تا تصویب فاصله دارد و اگر در صحن علنی مجلس تصویب شود، قانون بوده و لازم الاجراست البته نقدهای جدی بر این طرح از سوی متخصصان و صاحب نظران واردشده است.

شورای عالی آموزش وپرورش تدریس زبان های دیگر در مدارس را مجاز می داند وی افزود: در این طرح، رفع انحصار از زبان انگلیسی ذکرشده به طوری که گویا فقط زبان انگلیسی از سوی آموزش وپرورش مجاز شناخته شده است.

شورای عالی آموزش وپرورش در جلسه 678 مورخ 2آبان 1381 مصوبه ای دارد که این انحصار را شکسته است و تدریس زبان های دیگر را هم در مدارس مجاز دانسته و در آن طرح سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی را موظف کردیم که در زمینه تدوین مواد درسی و تأمین معلم برنامه ریزی کند.

امکان تدریس 5 زبان خارجی در کنارانگلیسی دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: طبق این مصوبه علاوه بر زبان انگلیسی، امکان تدریس زبان های روسی، ایتالیایی، اسپانیایی، آلمانی و فرانسوی توسط آموزش وپرورش وجود دارد.

آموزش سایر زبان های خارجی از بن بست خارج می شود؟ نوید ادهم بابیان اینکه ازنظر شورای عالی آموزش وپرورش به عنوان مرجع قانون گذار منعی برای آموزش زبان های دیگر وجود ندارد، گفت: اگر تاکنون این اتفاق نیفتاده است باید بررسی شود.

همان طور که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش کانون زبان که وابسته به آموزش وپرورش است، ظرفیت برای آموزش زبان های دیگر وجود دارد و اگر در آنجا هم کلاس زبان های دیگر تکمیل نمی شود باید دلیل آن جستجو و بررسی شود.

دانش آموزان متقاضی سایر زبان های خارجی نیستند دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش در ادامه اضافه کرد: در بررسی هایی که انجام دادیم، مشخص شده که از اصلی ترین دلایل، عدم تقاضای اجتماعی برای آموزش زبان های دیگر است.

وی تصریح کرد: کودکان و نوجوانان با زبان یاد می گیرند که زندگی کنند و امور زندگی خود را در مراودات فکری، علمی، تجاری و سیاحتی با آن زبان سپری کنند.

زبان انگلیسی زبان غالب دنیا است و تنها کشورهای انگلیسی زبان نیستند که در زبان انگلیسی توانا هستند و هر شهروندی که به این زبان آشناست در هرکشوری می تواند به حل نیازهای خود بپردازد و در مراکز علمی و کنفرانس ها شرکت کند و بهره بگیرد و بهره دهد.

انحصار در اجرا نوید ادهم با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر این که انحصار وجود نداشته باشد، اظهارکرد: در آموزش وپرورش تلاش خود را کرده ایم و مصوبه و قانون آن را داریم و باید بستر اجتماعی را فراهم کنیم چراکه از نظر اجرا انحصار وجود دارد اما از نظر قانونی و سیاست گذاری انحصاری وجود ندارد.

وی افزود: در بخشی از این طرح آمده است که چون آموزش زبان انگلیسی در آموزش وپرورش کارآمد نیست به آموزشگاه های آزاد واگذار شود.

اگر کمی دقت کنیم متوجه می شویم که در آموزش ریاضی، فیزیک یا زبان عربی چالش این چنینی داریم و باید دلیل را در عوامل دیگر مثل سن آموزش، روش آموزش، مهارت ها و شایستگی معلمان برای آموزش محتوای آموزشی و.

جستجو کرد و این موارد می تواند دلایل ناکارآمدی زبان انگلیسی شده باشد.

دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش تأکید کرد: خوشبختانه در سال های اخیر بر اساس سند تحول بنیادین و برنامه درس ملی تغییرات خیلی خوبی در آموزش زبان انگلیسی داده شده است و پیشنهاد می کنم تمام مخاطبان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی کتاب های درسی جدید را ببینند و بازخورد آن را از صاحب نظران جویا شوند.

نوید ادهم خاطرنشان کرد: نگرانی نمایندگان مبنی بر اینکه آموزش زبان انگلیسی دانش آموزان را برای گفت وگو آماده نمی کند و بر قواعد و گرامر تأکید می کند، سال ها است که روش سابق وجود ندارد و امروز آموزش زبان انگلیسی بر پایه چهار مهارت در مدارس آموزش داده می شود.

وی بابیان اینکه البته مشکلاتی و ابهاماتی وجود دارد، گفت: پیشنهاد می کنم اگر نمایندگان می خواهند طرحی را مانند رفع انحصار زبان انگلیسی تنظیم کنند در یک کار کارشناسی با مشارکت شورای عالی آموزش وپرورش چالش های آموزش زبان را شناسایی و چاره اندیشی کنند.

آموزش وپرورش وظیفه دارد انگلیسی را هم مانند سایر دروس آموزش دهد دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش اذعان کرد: آموزش وپرورش همان طور که موظف است فیزیک، شیمی و ریاضی را آموزش دهد، موظف است آموزش زبان انگلیسی را در سراسر کشور چه در سطح شهرها و چه در مناطق محروم و روستایی که آموزشگاه ها حضور ندارند، داشته باشد.

نوید ادهم تصریح کرد: می توان از ظرفیت سایر بخش های غیردولتی مثل آموزشگاه ها استفاده کرد چراکه جزء سیاست های آموزش و پرورش مشارکت پذیرکردن فرآیندهای تعلیم و تربیت است و آنجا که آموزشگاه ها با نگاه علمی و نه تجاری به میدان می آیند، آموزش وپرورش استقبال می کند و برخی از برنامه ها را با کمک آن ها انجام خواهد داد.

رفع انحصار از زبان انگلیسی مخالف عدالت آموزشی است وی بابیان اینکه این طرح به صورت فعلی مخالف عدالت آموزشی است، گفت: بستر اجرای این طرح آماده نیست.

در کلان شهرها آموزشگاه های موفق و توانمند داریم اما در شهرهای کوچک، روستاها و مناطق محروم بار سنگین آموزش این گونه دروس بر عهده آموزش وپرورش است و درنتیجه نباید زحمات و خدمات معلمان و مدیران مدارس نادیده گرفته شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش اظهارکرد: عملکرد آموزش وپرورش در این حوزه با آموزشگاه ها مقایسه می شود که این قیاس جامع و کاملی نیست چراکه دانش آموزان علاقه مند به یادگیری زبان به آموزشگاه های خارج از مدرسه می روند و همچنین مدت زمانی که برای آموزش در آموزشگاه ها وجود دارد از مدت زمان تخصیصی زبان در برنامه درسی مدارس بیشتر است.

برای سن آموزش زبان باید تصمیم گیری شود نوید ادهم افزود: در کشور ما به دلایل مختلف آموزش زبان از متوسطه دوره اول شروع می شود اما بسیاری از دانش آموزان از دوران ابتدایی به آموزشگاه های خارج از مدارس می روند و باید برای سن آموزش زبان تصمیم گیری صورت بگیرد.

وی در ادامه اضافه کرد: آموزش وپرورش برنامه مشخص برای آموزش زبان دارد و اگر تعداد درخواست کنندگان برای آموزش زبان های دیگر به حدنصاب برسد، آموزش وپرورش موظف به تشکیل کلاس است.

نوید ادهم در پایان گفت: پیش بینی می کنم طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی در فرایند بررسی و تصویب، تغییرات جدی خواهد داشت.


کلید واژه ها: آموزش - زبان - زبان انگلیسی - انگلیسی - پرورش - شورای - شورا - مجلس شورای اسلامی - کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان - سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی - آموزش زبان - عالی - مدارس - خارجی - عدالت آموزشی - کانون پرورش فکری کودکان - برنامه ریزی - مجلس - کودکان و نوجوانان - کانون پرورش فکری - نمایندگان مجلس - مجاز - اسلامی - کودکان - برنامه - دانش آموزان - نظام آموزشی - کانون - عدالت - قانون

آخرین اخبار سرویس:
سهم صفر درصدی موکب های دولتی در اربعین

نقل قول منتسب به رهبر انقلاب درباره اصلاح قیمت بنزین تکذیب شد

رزمایش مدافعان آسمان ولایت 98 در فضای جنگ الکترونیک در حال برگزاری است

تمامی دشمنان انقلاب در حوادث اخیر علیه ایران به صف شده بودند + عکس

مردم نقش تعیین کننده ای در حمایت از انقلاب و نظام دارند

200 شعبه اخذ رای انتخابات مجلس شورای اسلامی در دماوند پیش بینی شده است

مشارکت حداکثری در انتخابات اقتدار ملی را افزایش می دهد

تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین باعث تحول اقتصادی استان کرمانشاه می شود

هفت میلیون ایرانی به مناطق عملیاتی اعزام شدند

اغتشاش با مطالبه گری تفاوت دارد

استمرار نظارت و بازرسی برای کنترل قیمت ها و تقویت اعتماد عمومی

تمامی دشمنان انقلاب در حوادث اخیر علیه ایران به صف شده بودند

حمایت از ایده های نو برای اداره بهتر شهر کرمان

اجرای بیش از 527 برنامه در هفته بسیج استان قزوین

اعلامیه انتخاباتی حزب کوربین: دولت کارگر فوراً کشور فلسطین را به رسمیت می شناسد

تفکر بسیجی را در تمام بخش های جامعه تزریق کنیم

نقل قول منتسب به رهبر انقلاب خطاب به یک طلبه درباره اصلاح قیمت بنزین صحت ندارد

نقل قول منتسب به رهبر انقلاب درباره اصلاح قیمت بنزین تکذیب شد

«جلالی پور» درج نامش در بیانیه 77 نفره اصلاح طلبان را رد کرد

سید احمد خاتمی خبر داد: مصوبه کمیسیون فرهنگی خبرگان برای جلوگیری از فعالیت مجدد شبکه های خارجی در کشور

تصمیمات مسئولان باید دقیق باشد

خروش انقلابی شیراز علیه اغتشاش گران/ تأکید بر حفظ اقتدار کشور

پارسال 7 میلیون ایرانی به مناطق عملیاتی اعزام شدند

وجود کتابفروشی ها در محلات میزان جرم و بزه را می کاهد

برگزاری همایش نقش دانشگاهیان و دانش آموزان در گام دوم انقلاب

اغتشاشگران منتظر مجازات های سنگین باشند

برگزاری 831 ویژه برنامه هفته بسیج در فارس

برگزاری 5 هزار برنامه ویژه هفته بسیج در بوشهر + گزارش

راهپیمایی انزجار مردم شیراز از آشوبگران

درخواست ناجا از مردم: اغتشاش گران را معرفی کنید

صدور سند برای 11 هزار هکتار اراضی ملی دامغان

راهپیمایی مردم اصفهان برای دفاع از اقتدار و امنیت کشور

تجدید میثاق بسیجیان با آرمان های امام (ره)

اینترنت بوشهر وصل شد

یک نفر درج نامش در بیانیه 77 نفره اصلاح طلبان را تکذیب کرد

1104 برنامه درهفته بسیج برگزار می شود/بسیج عضو لاینفک جامعه است

قدردانی ناجا از ملت در محکومیت اقدامات خشونت آمیز و خرابکارانه اشرار

تشییع پیکر شهید مدافع امنیت در رشت / او در اعتراضات به شهادت رسید + عکس

پیشتازی حزب محافظه کار در آستانه انتخابات سراسری در بریتانیا

نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی برگزار شد

نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی سراسر کشور

بازدید نماینده رییس مرکز خدمات از مدارس علمیه و طلاب آسیب دیده اغتشاش اخیر

پیام رسانی که پاسخگوی نیاز مردم باشد نداریم

مجلس خبرگان هم وارد فاز قانونگذاری شد؟! / احمد خاتمی: اعضای کمیسیون مجلس خبرگان، جلوگیری از فعالیت مجدد شبکه های خارجی در کشور را تصویب کردند

اجازه ندهیم تفاوت های مذهبی مانع فعالیت های فرهنگ دینی شوند

راهیان نور، بهترین راه انتقال فرهنگ دفاع مقدس است

چه چیزی باعث پیوند کبد می شود؟

بازدید نماینده رییس مرکز خدمات از مدارس علمیه و طلاب آسیب دیده اغتشاش اخیر

راهپیمایی عظیم مردم اصفهان برای دفاع از اقتدار و امنیت کشور

برپایی نمایشگاه عملکرد 40 ساله بسیج در چابهار

دانشجویان در خط مقدم مقابله با تهاجم فرهنگی هستند

رهبر انقلاب در قضیه گرانی بنزین از آبرو و اعتبار خود مایه گذاشتند

تکذیب نقل قول منتسب به رهبری درباره بنزین

برگزاری راهپیمایی حمایت از اقتدار و امنیت کشور در زاهدان

جزییات وصل شدن اینترنت در برخی نقاط کشور

انتقاد علی مطهری از ادامه یافتن قطعی اینترنت

استیضاح رییس جمهور هزینه سنگینی برای کشور دارد

اینترنت برخی مناطق کشور وصل شد

کارمند بازنشسته سفارت، عامل انسداد بزرگراه امام علی

کاسبی با افزایش قیمت بنزین!/ ماهیگیری وطن امروز از آب گل آلود

بده بستان سیاسی ترامپ تأیید شد

مردم، اغتشاشگران را به پلیس معرفی کنند

فرمانده ارتش جمهوری اسلامی: نبرد ما و استکبار ادامه خواهد داشت

آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی دغدغه ویژه ای نسبت به جامعه داشت

فیلم | کشف مواد خطرناک از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی

نبود رابطه میان فلسفه، تدابیر و سیاست ها؛ مشکل خجالت آور سند الگوی پیشرفت

سهم صفر درصدی موکب های دولتی در اربعین/ خوزستان، تهران و ایلام دارای بیشترین موکب

حل و فصل 70 درصد از پرونده هایی که به دادگاه مطبوعات می رسد

قدردانی ناجا از ملت در محکومیت اقدامات خشونت آمیز و خرابکارانه اشرار

تشییع پیکر شهید مدافع امنیت در رشت / او در اعتراضات به شهادت رسید + عکس

تعداد کتابخانه های گلستان در شأن مردم استان نیست

کتابفروشی های تهران صاحب تابلو مشترک می شوند

سهم صفردرصدی موکبهای دولتی در اربعین

آقای مانکن در ماشین شیکش + عکس

بررسی موضوع امنیت در جامعه اسلامی

دشمن در جنگ فرهنگی و نرم با همه توان وارد صحنه شده است

بوشهری ها اقدامات هنجارشکنانه اغتشاشگران را محکوم می کنند

مزار شهدای بسیجی گلستان عطرافشانی شد

رهبر معظم انقلاب با حمایتی حکیمانه، دست ملت و مسئولان را در بزنگاه تاریخی گرفتند

برگزاری جشنواره بلوط

خسارت آنچنانی گزارش نشد

واکنش ایران به ادعای آژانس

فعالیت مستمر تبلیغی 7 هزار طلبه خواهر در مدارس کشور

مسئولان کشور مطالبات مردم را بشنوند

مردم با بصیرت ایران صف خود را از هنجارشکنان جدا کردند

تجمع بزرگ بسیجیان خلخال برگزار می شود

درخواست برای نظارت بر کتاب فروشی های مترو

تعداد کتابخانه های گلستان در شأن مردم استان نیست

حزب محافظه کار پیشتازی نظرسنجی ها در آستانه انتخابات انگلیس

5000 برنامه هفته بسیج در استان بوشهر برگزار می شود

1104 برنامه درهفته بسیج برگزار می شود/بسیج عضو لاینفک جامعه است

رزمایش مدافعان آسمان ولایت 98 در فضای جنگ الکترونیک در حال برگزاری است

:: کاملی- سیانور مهمترین ابزار خودکشی در ترکیه

سخنگوی وزارت خارجه: حفاظت از مراکز مهم و حیاتی را حق خودمان می دانیم

برنامه های هفته بسیج در استان فارس تشریح شد

آژانس انرژی اتمی: هفته آینده در تهران با مقامات ایران دیدار می کنیم

«جلالی پور» درج نامش در بیانیه 77 نفره اصلاح طلبان را تکذیب کرد

حضور گروه های جهادی در مناطق محروم ملایر/ افتتاح 8 واحد مسکونی

خروش انقلابی مردم قم علیه اغتشاش گران

سازمان ملل: مورالس هنوز درخواست کمک نداشته است

تدریس 5 زبان در کنار زبان انگلیسی در مدارس

تدریس 5 زبان در کنار زبان انگلیسی در مدارس