مطالب مرتبط:
حاشیه دیدار سایپا - استقلال| یادآوری پیام ترابی، اخطار بازیکنان سایپا
حاشیه دیدار سایپا استقلال| یادآوری پیام ترابی، حضور دستیاران کالدرون در ورزشگاه و اخطار بازیکنان سایپا- اخبار ورزشی زیرنویس
بنزین سوپر | توزیع با وجود محدودیت ذخیره سازی و انتقال
بازی های نظامیان جهان| نخستین برد تیم والیبال/ احمد بذری در کشتی آزاد برنز گرفت- اخبار ورزشی زیرنویس
از نتیجه اصلا راضی نیستم/ مطمئنم سایپا نتیجه خواهد گرفت آفتاب نو | اخبار ورزشی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مهر 1398 ساعت 09:592019-10-22سياسي

درباره تلفن| روایت انتقال پیام از قاجار تاکنون


ایرنا- تلفن از دوره قاجار وارد ایران شد و تا به امروز شراط خاصی را پشت سر گذاشته است به این صورت که در ابتدا افراد خاصی می توانستند از آن استفاده کنند اما به مرور نوع استفاده متفاوت شد تا آنجا که نه تنها در دست عده ای خاص بلکه در دسترس همگان قرار گرفت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اطلاع رسانی ایرنا؛ ظهور قاجاریه در ایران و مصادف بودن آن با آغاز انقلاب صنعتی در غرب و جذابیت های بی نظیری که غرب در عرصه های مادی به دست آورده بود، باعث شد تا پرسش درباره علل عقب ماندگی ایران در میان جامعه روشنفکری ایران به وجود آید.

به همین دلیل هم دو جریان روشنفکریِ غربگرا و سکولار و سنتی و دیندار به وجود آمدند و هر یک پاسخ متفاوتی را به پرسش عقب ماندگی و راه برون رفت از آن ارایه می دادند؛ روشنفکران غرب گرا معتقد بودند که باید با غرب ارتباط برقرار کرد و از مظاهر تمدن آنها بهره برد و جریان دیگر عقیده ای متفاوت داشتند اما در این میان جامعه ایران به دلیل مواجهه ای که با غرب پیدا کرده بود به واردات کالاها و فناوری ها تمایل نشان داد که یکی از این فناوری ها ورود تلفن به ایران بود.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت آغاز استفاده از تلفن در عمارت جدید تلفنخانه تهران به چگونگی مواجهه ایرانیان با این فناوری و نحوه استفاده از آن پرداخته است.

قاجارها و ورود تلفن به ایران تلفن نخستین بار در دستگاه دولتی ایران و در دوره ناصرالدین شاه قاجار به راه افتاد.

به این صورت که در همین زمان کمپانی بلژیکی شرکت خط آهن ایران صاحب امتیاز راه آهن تهران - ری و واگن اسبی برای برقراری تماس میان 2 ایستگاه ماشین دودی تهران و ری و نیز بین گاریِ شهری با واگنخانه از تلفن استفاده می کرد تا اینکه کامران میرزا نایب السلطنه و وزیر جنگ پس از اطلاع از این امر، چگونگی آن را از کمپانی مذکور جویا شد و کمپانی به امید کسب امتیاز تلفن ایران و ظاهراً با راهنمایی مسیو بواتال فرانسوی بین کامرانیه شمیران، محل اقامت کامران میرزا و دارالحکومه تهران و وزارت جنگ یک خط تلفن دایر کرد تا کامران میرزا بتواند در مواقع غیبت از دارالخلافه از تمامی اخبار حکومت و وزارت جنگ اطلاع پیدا کند.

به این ترتیب کمپانی، سیم کشی تلفن را انجام داد و کوشش کرد تا با برقراری تماس تلفنی میان مقر ییلاقی شاه در سلطنت آباد و عمارت سلطنتی تهران و در پی آن پارک اتابک و عمارت دولتی، نظر ناصرالدین شاه و صدراعظم را برای کسب امتیاز جلب کند اما این اتفاق عملی نشد.

به این ترتیب تلفن نخستین بار در دستگاه دولتی و در عصر ناصری به راه افتاد اما وضع تلفن تا مدت ها نامطلوب بود و غالباً امکان واگذاری آن به درخواست کنندگان وجود نداشت اما در همین دوره ناصرالدین شاه تلفنی داشت که در سفرها با خود می برد و در زمان نیاز به کابل های کشیده شده در میان راه وصل و با مخاطب مورد نظر تماس تلفنی برقرار می کرد.

این تلفن دارای راهنمای فارسی و ساخت کارخانه البیس شهر زوریخ بود که شکل و شمایل این تلفن همراه، هیچ شباهتی به تلفن های همراه امروزی نداشت.

امتیاز تلفن نخستین امتیاز تلفن در تبریز و در 1281 خورشیدی به مدت 50 سال به شرکتی واگذار شد تا برای راه اندازی تلفن به شعاع 24 کیلومتر اقدام کند اما با انحلال شرکت، یکی از شرکا به نام سیدمرتضی مرتضوی با ضبط اموال شرکت بابت مطالبات خود، اداره آن را شخصاً به عهده گرفت تا اینکه پس از فوت او مؤسسه تلفن تبریز و حومه به شرکت سهامی بدل شد تا اینکه امتیاز بعدی در مشهد و در 1282خورشیدی بدون تعیین مدت امتیاز به احمد منشورالممالک واگذار شد.

در 1283خورشیدی زمان دوست محمدخان معیرالممالک سومین امتیاز تلفن را در گیلان به دست گرفت.

وی همچنین امتیاز تلفن تمام ایران را به مدت 60 سال به دست آورد و ملزم شد از تاریخ صدور فرمان تا سه سال تلفن تهران و تا 10 سال بعد تلفن دیگر شهرهای ایران را با هزینه خود راه اندازی کند اما معیرالممالک نتوانست به تعهدات خود عمل کند و این امتیاز را مانند امتیاز تلفن گیلان فروخت.

معیرالممالک امتیاز گیلان را به حاج محمد اسماعیل تهرانچی فروخت که پس از مرگ تهرانچی نیز این امتیاز به 20 سهم تقسیم شد و کوچصفهانی آن را خرید و خصوصی کرد و امتیاز تلفن تمام ایران را به محاسب الممالک شیبانی و جهانیان زردشتی به مبلغ 50 هزار تومان فروخت.

در همین زمان شیبانی و زردشتی به همراه تعدادی از تجار تهران، شرکت سهامی به وجود آوردند که نخستین شرکت تلفن محسوب می شد و عباسقلی بازرگان رییس هیات مدیره آن بود.

عمارت تلفنخانه تهران با افزایش سهام شرکت تلفن در 1299خورشیدی، اساسنامه ای در 47 مادّه تنظیم شد و ارباب کیخسرو شاهرخ مأموریت یافت تا لوازم تلفن را از اروپا به ایران وارد کند.

وی علاوه بر خرید ابزار و آلات تلفن، 2 متخصص سوییسی نیز استخدام کرد اما لوازم خریداری شده هنگام عبور از روسیه به علت وقوع انقلاب در آن کشور، از میان رفت و متخصصان سوییسی نیز پس از یک سال توقف بی فایده در ایران به کشورشان بازگشتند تا اینکه مدیر شرکت در 1303خورشیدی بار دیگر به اروپا رفت و برای احداث تلفن قراردادی با شرکت زیمنس و هالسکه منعقد کرد.

به همین منظور چهار متخصص آلمانی برای راه اندازی تلفن زیرزمینی به ایران آمدند و در 30 مهر 1305 خورشیدی تلفن جدید با 2 هزار 300 رشته سیم و با هزینه ای معادل 460 هزار تومان در تلفنخانه جدید تهران به بهره برداری رسید.

از بهره برداری غیرمجاز شرکت خارجی تا ملی شدن تلفن در همین دوره شرکت نفت ایران و انگلیس و صنعت شیلات برای خود تلفن شخصی داشتند و از آن بهره برداری غیرمجاز می کردند و هیچ اعتنایی به قوانین ایران نمی کردند.

به همین دلیل هم با وزارت فلاحت و تجارت و فواید عامه درگیری هایی داشتند تا اینکه کوچصفهانی در 1307 خورشیدی به سیم کشی غیرقانونی اداره شیلات در سواحل خزر اعتراض کرد و مطابق امتیاز صادر شده از وزارت فلاحت و تجارت و فواید عامه سیم ها را قطع کرد.

اگرچه در همین دوره رسیدگی به امور تلفن و شکایات مشترکین در دست وزارت فلاحت و تجارت و فواید عامه بود اما در 1308 خورشیدی به وزارت پست و تلگراف و تلفن سپرده شد و این وزارتخانه در 1310 خورشیدی سهام شرکت تلفن را خریداری کرد تا اینکه در 21 شهریور 1316 خورشیدی شبکه تلفنی خودکار با 6 هزار شماره که از شرکت زیمنس خریداری شده بود، در مرکز تلفن اکباتان تهران راه اندازی شد.

این مرکز تلفن به 600 شماره تلفن رسید و 2 سال بعد بهره برداری شد.

در جنگ جهانی دوم و هنگامی که متفقین وارد خاک ایران شده بودند، دولت ایران برپایه قرارداد سیاسی ـ مالی میان ایران، انگلیس و شوروی متعهد شد، تمامی امکانات مخابراتی و مواصلاتی خود از جمله تأسیسات تلفنی را با اختیارات نامحدود در حوزه عمل آنها قرار دهد تا اینکه با خروج متفقین از ایران، دولت سیستم کاریر؛ یعنی مکالمات تلفنی بدون امکان استراق سمع را از آنها خریداری کرد و با تغییر بعضی از مراکز که به لحاظ نظامی تأسیس شده بود، آن را در 1326 به طور رسمی افتتاح کرد اما سرانجام در آذر 1331 خورشیدی، مجلس شورای ملی لایحه ملی شدن شرکت تلفن را به تصویب رساند.

ورود تلفن همراه فراخوان برای ثبت نام نخستین شبکه تلفن متحرک جیبی، تیتری بود که نظر بسیاری را به خود جلب کرد.

به این صورت که در مرداد 1372 خورشیدی نخستین آگهی برای معرفی تلفن همراه در روزنامه های سیاه و سفید اطلاعات و کیهان به چاپ رسید تا تلفن همراه موضوع تازه و عجیبی به نظر آید اما نخستین ثبت نام ها با حداقل استقبال روبه رو شد.

به همین دلیل هم شرکت مخابرات ایران و شرکت پست توافق کردند به افرادی که در این زمینه بازاریابی کنند و قادر باشند یک یا چند مشتری را جذب کنند، مبلغی به عنوان پاداش پرداخت شود اما مشخص نیست در ایران چه فردی نخستین مکالمه با تلفن همراه را آغاز کرد.

سرانجام تبلیغات کارساز شد و 1374 خورشیدی 9 هزار و 947 تَن برای دریافت تلفن های همراه تقاضای خود را ارایه کردند تا اینکه با مشاهده نخستین تلفن های همراه در دستان مردم، جمعیت زیادی متقاضی برای دریافت تلفن های همراه پشت درهای پست جمع شدند تا قیمت سیم کارت روز به روز افزایش یابد.

در همین زمان نخستین تلفن های همراه تنها محدود به مکالمات صوتی بودند و مشترکان برای استفاده از سرویس پیامکی باید برای دریافت پیام کوتاه در دفاتر مخابراتی ثبت نام می کردند تا اینکه نخستین پیامک در 1381 خورشیدی ارسال شد.

نوکیا نخستین شرکتی بود که گوشی تلفن همراه را به ایران آورد.

پس از آن شرکت هایی چون زیمنس، آلکاتل، اریکسون و صاایران در ایران به ارایه گوشی تلفن همراه پرداختند.

گوشی های اولیه به لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با هم نداشتند و همه بزرگ و سنگین بودند.

افزایش استفاده از این کالا و سردرگمی های ناشی از چگونگی استفاده از آن باعث شد تا اداره تحقیقات و مطالعات اجتماعی روابط عمومی شرکت مخابرات ایران با درج آگهی هایی در روزنامه های آن زمان اقدام به برگزاری کلاس آموزش آشنایی با نحوه استفاده از تلفن همراه کند و پس از آن بود که بازار موبایل ایران کم کم پا گرفت و امروز استفاده از تلفن همراه وضعیتی عجیب و غریب به خود گرفته است تا آنجا که تلفن همراه نه تنها در دست رییس جمهوری بلکه در دستان هر فردی قرار گرفت تا تنها تلفن همراه رییس جمهوری سوژه مناسبی برای ساخت فیلم شود.


کلید واژه ها: تلفن - ایران - ناصرالدین شاه - تهران - اطلاع رسانی - اطلاع - متفاوت - امتیاز - فناوری - روشنفکری - ایرنا - عمارت - نخستین - رسانی - وزارت - جامعه - تماس تلفنی - دوره قاجار - صورت - دوره - ایرانیان - پژوهشگر - فرانسوی - ایستگاه - قاجاریه - راه آهن - انقلاب - جذابیت - انتقال - واردات

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله العظمی نوری همدانی رسالت حوزه تربیت قضات و علمای برجسته است

کسانی که اهل مذاکره هستند چرا با مردم درباره بنزین صحبت نکردند؟

انجام عملیات اسکرامبل با بهره گیری از پهپاد/ کرارها رهگیر شدند

همکاری 700 مبلغه با تبلیغات اسلامی لرستان

رییس جمهور به زودی به ایلام می آید

روایت رییس اداره امنیت ستادکل نیروهای مسلح از توان موشکی ایران/ توانستیم سوریه، عراق، یمن و لبنان و غزه را نجات دهیم

شهادت یک پاسدار در اغتشاشات اخیر ماهشهر

فلور نظری و تبلیغ بستنی!

مجلس خبرگان قانون گذاری نمی کند

روایت سردار آبنوش از برنامه اغتشاشاگران بعد از افزایش قیمت بنزین

اطلاعیه شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد مشاجره دراین شورا

دستگیری 100 نفر از لیدرها و عوامل اصلی اغتشاشات اخیر + عکس

برداشت نماینده روسیه از نشست شورای حکام و انزوای آمریکا

انهدام اهداف در ارتفاع بلند توسط سامانه موشکی تلاش

آخرین وضعیت پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان / چرایی تاخیر در پرداخت مطالبات پزشکان خانواده

حجت الاسلام تقوی: امام خمینی به عدالت و معنویت چهره جدیدی بخشید

رمزگشایی از اظهارات کم سابقه سردار رشید درباره نوع جدید تهدید نظامی ایران توسط آمریکا/جنگ «موج چهارمی» چیست؟

مردم حامی نظام و پیرو رهبری هستند

شف: ترامپ از نیکسون هم بدتر است/هیچ چیز بدتر از رییس جمهور بی اخلاق نیست

فاطمه رحیماویان برپایی نمایشگاه دستاوردهای بسیج در اهواز

اینترنت خانگی چند استان برقرار شد ؛ اسامی استان ها | مجوز برقراری اینترنت خانگی 10 استان ابلاغ شد

فردا؛ دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده  تیمور عامری برکی برگزار می شود

رسمی شدن مرز سیرانبند روی کاغذ/ وعده ها همچنان عملی نمی شوند

احتمال بررسی طرح تعیین مکان برای برگزاری تجمعات

100 نفر از سردسته های اغتشاشات دستگیر شدند

روایت رییس قوه قضاییه از شرط داشتن مسوولیت در جمهوری اسلامی

موسوی: سیاست خارجی ایران فعال و متوازن است

رسمی شدن مرز سیرانبند روی کاغذ/ وعده ها همچنان عملی نمی شوند رسانه 7 | اخبار اقتصاد

جدایی ری از تهران جنبه سیاسی دارد/ جدایی ری مانند قطع کردن دست و پای تهران است

سازمان ملل خواستار رویکرد مشترک مبارزه با تروریسم در سوریه شد

سید احمد خاتمی: با «قطع اینترنت» یعنی لانه زنبور را پیدا کردید/ این کار تا اینجا این «بارک الله» دارد/اینترنت را دوباره «باز» نکیند/روح الله حسینیان: بچه مذهبی ها نارحتند که چرا شب تولد پیامبر(ص) طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین اجرا شد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 2 آذر 98

دولت و مجلس مانع ایجاد مشکلات اقتصادی جدید و گرانی اجناس شوند

پدرسون: توافق اعضای کمیته قانون اساسی سوریه درباره طرحی اولیه

آخرین وضعیت پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان / چرایی تاخیر در پرداخت مطالبات پزشکان خانواده

نشست ایران و آژانس هفته آینده در تهران

شکایت ایران از شبکه های معاند فارسی زبان + عکس

واکنش فرمانده یمنی به اظهارات گریفیتس

سمنان لرزید

تصاویر| نماز جمعه تهران

برگزیدگان عرصه های تبلیغ دینی تجلیل شدند

اجمالی/ سمنان لرزید

منتظر لغو تحریم تسلیحاتی نباشیم

شکایت ایران از شبکه های معاند فارسی زبان

تا کنون، مجوز برقراری اینترنت خانگی در کدام استان ها صادر شده است؟

دو مبنا برای تحلیل رفتار رهبر انقلاب

به «ترک فعل های خسارتبار» رسیدگی می کنیم | مجازات سختی در انتظار اشرار است

اعلام آمادگی کویت برای میزبانی از مذاکرات گروه های یمنی

رسمی شدن مرز سیرانبند روی کاغذ/ وعده ها همچنان عملی نمی شوند | اخبار ایران و جهان

پهپادهای انتحاری در کمین جنگنده های دشمن/ ماموریت ویژه کرارها برای دفاع از آسمان ایران

آیت الله العظمی نوری همدانی رسالت حوزه تربیت قضات و علمای برجسته است

ترامپ: من را محاکمه کنید

پدرسون: حل مشکلات بین دولت و مخالفان سوری، کمیته قانون اساسی است

روایت سردار فدوی از اغتشاشات در 100 شهر ایران

دستگیری 29 لیدر تجمعات اعتراضی در خراسان جنوبی

امامت ، اعم از خلافت

همکاری 700 مبلغه با تبلیغات اسلامی لرستان

رمز گشایی از اظهارات کم سابقه سرلشکر رشید: آیا کشور با تهدید نظامی مواجه است؟

اینترنت خانگی در 10 استان کشور وصل شد

5 توصیه مسیح مهاجری به مسئولین برای بعد از ناآرامی ها

مردمی بودن مهم ترین شاخصه بسیج است

اینترنت خانگی چند استان برقرار شد

اغتشاشات ظرف 48 ساعت جمع شد/آمریکا از آشوب ها حمایت می کرد

خاتمی:نظام اسلامی بیدی نیست که با این شرارتهای احمقانه بلرزد/ هیچکس با اعتراض قانونی مخالف نیست

احتمال بررسی طرح تعیین مکان برای برگزاری تجمعات در جلسه هفته آینده مجلس

استقبال از کاروان نمادین ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به شهر قم

مرکز مشاوره تخصصی در مدارس علمیه لرستان راه اندازی می شود

شکایت ایران از BBC، Manoto و اینترنشنال

اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات

اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات + عکس

اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات

شهادت یک پاسدار در اغتشاشات اخیر ماهشهر

محمد طاهری رزمایش اقتدار بسیجیان در یزد

تیغ استیضاح بیخ گلوی ترامپ!

کارتون| ورود یواشکی آقای خاص

ترامپ: من را محاکمه کنید

خروش ماهشهر علیه اغتشاشگران

در زمان حاملگی شکلات بخورید یا نه؟

شکایت ایران از شبکه های معاند فارسی زبان

آیا کشور با تهدید نظامی مواجه است؟

دستگیری 100 نفر از لیدرها و عوامل اصلی اغتشاشات اخیر

تلاوت ترتیل صفحه 219 قرآن باصدای مصطفی اسماعیل+صوت و متن آیات

هفته بسیج در شاهرود/ از همایش میقات الصالحین تا خاطرات دوران جنگ

تلاوت ترتیل صفحه 219 قرآن باصدای مصطفی اسماعیل+صوت و متن آیات

اینترنت خانگی چند استان برقرار شد

رمز گشایی از دلیل تعلل در استقرار شبکه ملی اطلاعات با روایت وزیر خارجه آمریکا از علت تحریم وزیر ارتباطات؟

تجمع مردم سی سخت در حمایت از امنیت و اقتدار کشور

اینترنت چند استان برقرار شد

دولت و مجلس مانع ایجاد مشکلات اقتصادی جدید و گرانی اجناس شوند

5 توصیه مسیح مهاجری به مسئولین برای بعد از ناآرامی ها

سازمان ملل متحد از کاهش 80 درصدی حملات هوایی به یمن خبر داد

آقای روحانی اینترنت با تصمیم مستقیم دولت شما قطع است

دبیر شورای عالی فضای مجازی:رکورد ترافیک داخلی را در استفاده از اینترنت شکستیم

خروش مردم اندیمشک در حمایت از اقتدار و امنیت کشور

فتنه اخیر امنیت کشور را نشانه رفته بود/ تفکر بسیجی راه حل مشکلات است

به «ترک فعل های خسارتبار» رسیدگی می کنیم | مجازات سخنی در انتظار اشرار است

اینترنت خانگی در 10 استان کشور وصل شد

مردمی بودن مهم ترین شاخصه بسیج است | اخبار ایران و جهان

حکم دعا کردن به زبان فارسی در قنوت/ پاسخ حضرت آیت الله سیستانی

تاکید آیت الله سیستانی بر تسریع در اجرای قانون انتخابات عراق

درباره تلفن| روایت انتقال پیام از قاجار تاکنون

درباره تلفن| روایت انتقال پیام از قاجار تاکنون