مطالب مرتبط:
بناهای غیرمجاز در روستای قلات شیراز تخریب شد
بناهای غیرمجاز در روستای قلات شیراز تخریب شد
بناهای غیرمجاز در روستای قلات شیراز تخریب شد | اخبار ایران و جهان
تخریب قاطعانه 335 بنای غیرمجاز در قلات شیراز
لاگارد: ترامپ عامل اصلی رکود و بیکاری در جهان است
-22 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مهر 1398 ساعت 09:552019-10-22سياسي

رکود ادامه دار در روستای قلات شیراز


 نخستین ماه پاییز امسال در حالی به پایان نزدیک می شود که روستای ثبت ملی شده قلات شیراز که هر ساله هزاران گردشگر به دلیل جاذبه های طبیعی و میراث فرهنگی غنی در این فصل آن را به نظاره می نشستند در سکوت و تعطیلی به سر می برد.

- رییس کل دادگستری استان فارس با هشدار به صاحبان باغشهرها درسطح شهر شیراز و اطراف این کلانشهر گفت: با مذاکرات انجام شده با محاکم کیفری 2 و محاکم تجدید نظر استان، این موضوع به صورت ویژه در شعب اختصاصی در دستور کار قرار دارد.

پای صحبت اهالی روستا که بنشینید آنها نیز اقدام های خلاف قانون واحدهای پلمب شده را زشت می دانند و بر رعایت قانون تاکید دارند،گلایه آنها امروز از این است که چرا این تخلف ها با وجود تردد ماموران ذیربط در حوزه نظارت ادامه داشته است و به یکباره برخوردها با این شدت صورت گرفته و دامنه آن به همه اهالی روستا و فعالین اقتصادی این منطقه رسیده است.

اهالی روستا می گویند چنانچه نظارت بر رعایت قانون به نیکی انجام شده بود، امروز مردم روستا تاوان سنگین بی قانونی عده ای را نمی پرداختند.

بیکارشدگان قلات علیرضا ایزدی یکی از جوانان قلات است که در ماه های گذشته در یکی از رستوران های این روستا که اکنون تعطیل است مشغول کار بوده و اکنون به خیل بیکاران قلات پیوسته است؛او به ایرنا گفت: بیش از دو هزار کارگر و فروشنده در واحدهای صنفی قلات مشغول کار بودند که اکنون با تعطیلی این واحدها در ماه گذشته بیکار و خانه نشین شده اند.

ایزدی ادامه داد: با وجودی که حدود یک ماه و نیم از زمان شروع تعطیلی واحدهای صنفی قلات می گذرد اما همچنان این روستا در تعطیلی به سر می برد و مشخص نیست چه زمانی این وضعیت خاتمه خواهد یافت.

علی نوبخت یکی دیگر از اهالی قلات است که زمین مقابل منزل خود را به پارکینگی برای خودروهای گردشگران تبدیل کرده بود و از این راه روزگار می گذراند.

نوبخت به خبرنگار ایرنا گفت: بستن ورودی قلات با تپه های شنی ضربه سنگینی به حیثیت گردشگری قلات و حتی استان فارس وارد کرد.

او ادامه داد: با وجودی که حدود یک ماه و نیم از زمان بسته شدن ورودی قلات می گذرد و این روستا بازگشایی شده اما همچنان گردشگر چندانی به قلات نمی آید و در طول روز بطور میانگین تعداد خودروهایی که با قلات می آیند و از پارکینگ شخصی من استفاده می کنند به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد.

او که به قول خودش در پی این ماجرا از نان خوردن افتاده،گفت: تنها راه امرار معاش من و خانواده ام که شش نفره است از درآمد همین پارکینگ تامین می شد که در یک ماه و نیم گذشته در تامین هزینه های خود و خانواده ام مانده ام.

صدها نفر دیگر مانند علیرضا ایزدی و علی نوبخت در قلات زندگی می کنند که اکنون به این وضعیت دچار شده اند و راه امرار معاش خود و خانواده شان قطع شده است.

روز روستا و عشایر و گره همچنان بسته وضعیت روستای قلات از نیمه شهریور 98 به این روال در حال گذار بود تا اینکه نیمه مهرماه 98 بعد از هفته ها سکوت رویدادی در این روستا به وقوع پیوست که بعضی آن را اقدام هوشمندانه استاندار فارس برای حل مشکلات قلات تصور کردند.

در 15 مهرماه 98 قلات برای برگزاری مراسم همایش روز ملی روستا و عشایر که با حضور معاون اول رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس بود، انتخاب شد.

در این آیین که با حضور استاندار فارس برگزار شد 228 پروژه عمرانی در مناطق روستایی و عشایری این استان با اعتباری بالغ بر 570 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

نکته با اهمیت این رویداد برای روستای ثبت ملی شده قلات این بود که بعد از گذشت یکماه از مسدودسازی ورودی این روستا با تلی از شن،قلات بعنوان محل برگزاری این آیین انتخاب شد.

ایران بر گسترش همکاری های گردشگری با مجارستان تاکید کرد"خبرنگار ایرنا در روزهای اخیر با استاندار فارس تماس برقرار کرد و دلیل انتخاب قلات بعنوان محل برگزاری همایش روز ملی روستا سال 98 را جویا شد که وی پاسخ به این سوال را به زمانی مشخص موکول کرد اما معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس این انتخاب را اقدامی هوشندانه از سوی استاندار عنوان کرد.

قلات ظرفیت ممتاز گردشگری روستایی فارس است ظفر افشون معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قلات روستایی است که در میان روستاهای استان فارس از استعداد گردشگری بسیار ممتازی برخوردار است؛ نزدیکی این روستا به مرکز استان و همچنین آثار غنی طبیعی و تاریخی که در این روستا قرار دارد همه از جمله ظرفیت های ممتاز قلات برای توسعه گردشگری فارس محسوب می شود.

وی اضافه کرد: وجود این جاذبه های تاریخی،طبیعی و فرهنگی در قلات باعث شده که این روستا بعنوان روستایی نمونه گردشگری نیز انتخاب شود.

افشون اظهار داشت: تلاش داریم که محدودیت هایی که اخیرا در قلات اعمال شده با رعایت قانون و مقررات برداشته شود و زمینه بهره وری از این روستای ثبت ملی شده به مراتب بیشتر از گذشته فراهم شود.

گردشگری نسخه برون رفت از مشکلات کنونی معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس گفت: به ازای ورود هر گردشگر خارجی می توان 12 فرصت شغلی ایجاد کرد و در شرایطی که دنیا کشور ما را تحریم کرده و ما در بخش رونق اقتصادی با توجه به کهنگی تکنولوژی نمی توانیم به ظرفیت های ایده آل در واحدهای تولیدی دست یابیم و به همین دلیل باید از توان حوزه گردشگری استفاده کنیم و این بخش برجسته شود و بیشتر به توسعه گردشگری بپردازیم.

وی با بیان اینکه در بخش صنعت برای ایجاد یک شغل باید هزینه قابل توجه ای صورت پذیرد،گفت: هزینه مورد نیاز برای ایجاد یک شغل در حوزه صنعت گاه به 500 میلیون تومان هم می رسد اما برای ایجاد کسب و کار و شغل در بخش گردشگری به چنین سرمایه هایی نیاز نیست و با کمتر از یک دهم سرمایه گذاری در حوزه صنعت نیز می توان در حوزه گردشگری شغل ایجاد کرد.

افشون ادامه داد: استان پهناور فارس ظرفیت متنوعی در حوزه گردشگری دارد و 30 درصد آثار ثبت ملی تاریخی و باستانی ایران در فارس قرار گرفته و از طرفی دیگر نیز این استان در سطح کشور مقام اول در دارا بودن اماکن متبرکه را به خود اختصاص داده که این ظرفیت ها زمینه بسیار مناسبی برای توسعه و رونق صنعت گردشگری در فارس ایجاد کرده که باید به نحو احسن از آن استفاده کرد.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس عنوان کرد: گردشگری می تواند ما را از این شرایط که در حال حاضر وضعیت رضایت بخشی نیست نجات دهد.

گردشگری روستایی،عامل شکوفایی قلات عضو هیات موسس و مدیرعامل شرکت تعاونی توسعه عمران روستایی قلات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این شرکت به دنبالزمینه سازی مناسب برای شکوفایی قلات در حوزه گردشگری و اقتصادی است.

نادر کاظمی با بیان اینکه 300 خانوار روستایی قلات و فعالین موثر اقتصادی این منطقه در این شرکت تعاونی عضویت دارند،افزود: رونق اقتصادی سالم قلات با اتکا به توان داخلی از جمله اهداف شکل گیری این شرکت تعاونی است.

وی توسعه کشت ارگانیک و عرضه محصولات ارگانیک را از جمله دیگر اهداف این شرکت تعاونی دانست و اظهار داشت: زیرساخت مورد نیاز گردشگری و تامین امنیت اهالی از جمله تعبیه ورودی قلات،ساخت سرویس بهداشتی ،سکوسازی ها و تعیین مسیر گردشگری قلات برای جلوگیری از آسیب رسیدن به باغ های اهالی از جمله اقدامات دیگر این شرکت بوده است.


کلید واژه ها: قلات - روستا - تعطیل - گردشگر - تعطیلی - واحدهای صنفی - پارکینگ - قانون - استان فارس - رییس کل دادگستری - استان - شیراز - خانواده - روستای - میراث فرهنگی - امروز - نوبخت - تامین - ایزدی - ایرنا - نظارت - دستور کار - بی قانونی - دادگستری - صورت - فارس - بازگشایی - گردشگران - رستوران - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
30 اغتشاشگر در زنجان دستگیر شدند

اوقات شرعی بیست و هشتم آبان در سمنان

اقتصاد قم باید با جذب سرمایه گذاران رشد داده شود

هیچ سوال و استیضاحی از رییس جمهور و رییس مجلس تحویل هیات رییسه نشده است

نمایشگاه هوایی دبی

حذف حبس از مهریه و جرائم غیرعمد تصویب شد

مردم صف خود را از اغتشاشگران جدا کردند

منطق حمایت رهبر معظم انقلاب از یک تصمیم اقتصادی

30 اغتشاشگر در زنجان دستگیر شدند chr(8211) chr(124) اخبار ایران و جهان

پاسخ رهبر انقلاب به نامه وزیر بهداشت

آذر منصوری: مسئولین به اعتراضات مردم پاسخ قانع کننده بدهند

واکنش مهران غفوریان به کپی برداری از برنامه خارجی

استخدام امروز ارومیه سال 98 (نیازمندی های آذربایجان غربی)

استخدام امروز زاهدان سال 98 (نیازمندی های سیستان و بلوچستان)

استخدام امروز سنندج سال 98 (نیازمندی های کردستان)

استخدام امروز یاسوج سال 98 (نیازمندی های کهگیلویه و بویراحمد)

استخدام امروز ایلام سال 98 (نیازمندی های استان ایلام)

استخدام امروز خرم آباد سال 98 (نیازمندی های لرستان)

استخدام امروز اردبیل سال 98 (نیازمندی های استان اردبیل)

استخدام امروز شهرکرد سال 98 (نیازمندی های چهارمحال و بختیاری)

استخدام امروز سمنان سال 98 (نیازمندی های استان سمنان)

هفته بسیج با شعار 40 سال خدمت، جهاد و شهادت آغاز می شود

ایجاد شرکت های صوری در مناطق آزاد به خاطر معافیت مالیاتی+ویدئو

درس هایی از حوادث چند روز اخیر

برگزاری اولین کمپ گردشگری در یزد+تصاویر

شهردار ناحیه 5 منطقه یک عزل شد رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

مردم اجازه نمی دهند مطالباتشان مورد سوء استفاده استکبار قرار گیرد

بوسه «مهدی جهانی» بر دستان پدرش/ عکس

لزوم همکاری ادارات فرهنگی با طرح های کتاب خوانی

کتاب «تقاطع انقلاب» اثر جدید محمدرضا زائری نقد می شود

احضار مدیران چند تاکسی تلفنی و تاکسی بی سیم به دادسرا

باید برای مذاکره با علمای جهان، گفتمان سازی کنیم

بصیرت مردم قم توطئه دشمن در آشوبگری را خنثی کرد

آذر منصوری: مسئولین به اعتراضات مردم پاسخ قانع کننده بدهند

مردم اجازه نمی دهند مطالباتشان مورد سوء استفاده استکبار قرار گیرد chr(8211) chr(124) اخبار ایران و جهان

حمایت قانون از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و درد نبود آمارها

راز ساخت دیوار چین ایرانی چیست؟

حمله ناموفق به منزل و دفتر امام جمعه یزد

حکم اشرار و آتش زدن اموال دولتی چیست؟

فیلم | مردن برای زندگی بهتر | کره جنوبی ها برای خودشان مجلس ترحیم می گیرند

حمایت قانون از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و درد نبود آمارها

صف مردم از اغتشاشگران جدا است

درخواست قانونگذاران آمریکایی برای لغو تمام معافیت های هسته ای ایران

پیگیر حمایت شهریه ای دولت از دانشجویان علمی کاربردی هستیم

بازداشت تعدادی از لیدر های اغتشاشات استان البرز

پیگیر حمایت شهریه ای دولت از دانشجویان علمی کاربردی هستیم

ارتقاء کیفیت و کمیت خدمت رسانی برای برف روبی رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

6.8 میلیون روستایی از خدمات آب و برق بهره مند شدند رسانه 7 | اخبار اقتصاد

امنیت در اسلامشهر، چهاردانگه و شهریار برقرار است

بازشگت خانم مجری با برنامه پرطرفدارش

ضرورت اصلاح ملاک نهادها در ارزیابی مؤسسات قرآنی و پرهیز از حمایت های سلیقه ای

مردم هیچگاه اعتراض خود را با تخریب و آتش سوزی اعلام نمی کنند

کاظمی: بانک ها تولید ملی ما را متوقف کردند

دارندگان فیش حج تمتع اطلاعات خود را به روزرسانی کنند

راهپیمایی مردم زنجان در حمایت از مواضع رهبر انقلاب و محکومیت فتنه اشرار +فیلم

ورزشت کاران| زنوزی و ماجرای محرومیت ماشین سازی!

ورزشت کاران| زنوزی و ماجرای محرومیت ماشین سازی!

متاسفانه قدر داشته های مان را نمی دانیم / انتشار کتابی نفیس از پستانداران ایرانی

بازشگت خانم مجری با برنامه پرطرفدارش

نهی از منکر نیازمند خلاقیت و ابتکار است

شهادت سه بسیجی در اغتشاشات غرب استان تهران | اسامی شهدا و نحوه شهادت

مسئولین باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند

سیاه و سفید نمایی، ما را توهمی کرده است

متاسفانه قدر داشته های مان را نمی دانیم / انتشار کتابی نفیس از پستانداران ایرانی

مسئولین باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند chr(8211) chr(124) اخبار ایران و جهان

دولتمردان به طور جدی بر وضعیت بازار نظارت داشته باشند

تصویب ماده 4 لایحه درآمد پایدار شهرداری ها/ تثبیت اختیارات شوراها رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

مدیریت بهینه بدبختی با بنزین

جزییات پیش نویس قانون اساسی عراق

نگرشی تشکیکی به مفهوم قرآنی «راسخان در علم»

چارچوب های جشنواره کتاب ایثار تشریح می شود

واکنش به خبر شهادت فرماندار اسلامشهر در اعتراضات | وضعیت اسلامشهر، چهاردانگه و شهریار پس از دو روز ناآرامی

جزییات جلسه دولت سایه سعید جلیلی درباره افزایش قیمت بنزین و اعتراضات مردمی

پاسخ رهبر انقلاب به نامه وزیر بهداشت درباره جمعیت

افکار عمومی منطقه تا مرز تنفر نسبت به فرهنگ و سیاست آمریکا پیش رفته است

پهپاد کیان، پرنده ای تاکتیکی با قابلیت نقطه زنی و عملیات در برد های طولانی

بازگشت آرامش به شیراز

جزییات حمله به منزل و دفتر امام جمعه یزد

آژانس انرژی اتمی عبور ذخایر آب سنگین ایران از مرز 130 تن را تایید کرد

مسئولین باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند

مصادیق تخلفات تبلیغاتی انتخابات مجلس چیست؟

جلیلی: قدردان صبر مردم باشیم و فشار مشکلات را کاهش دهیم

بسیج اساتید حوزه پدیده ای مبارک است

تمدید مهلت ویرایش اطلاعات داوطلبان آزمون قضاوت مناطق محروم  رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

زراعت چوب در کشور توسعه می یابد/برداشت چوب از جنگل منتفی شود رسانه 7 | اخبار اقتصاد

مشکل انتظامی و امنیتی در زنجان وجود ندارد

دانشجویان آگاه به مسائل معرفت شناسی تربیت شوند

مشکل انتظامی و امنیتی در زنجان وجود ندارد chr(8211) chr(124) اخبار ایران و جهان

منطق حمایت رهبر انقلاب از یک تصمیم اقتصادی درباره بنزین

احتمال وصل اینترنت استان هایی که به حالت عادی بازگشتند

فرماندار اسلامشهر به شهادت نرسیده است

مشکل انتظامی و امنیتی در زنجان وجود ندارد

صف مردم از صف اشرار و اخلالگران در امنیت جدا است

 مردم ما ولایی و انقلابی هستند chr(8211) chr(124) اخبار ایران و جهان

 مردم ما ولایی و انقلابی هستند

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | سه شنبه 28 آبان 98

 مردم ما ولایی و انقلابی هستند

خانه مان را چگونه بچینیم؟ | 5 اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی

مسئولین باید پاسخگوی مطالبات مردم باشد

راه اندازی تولیدی لباس اسلامی در بروجرد/ ضرورت نظارت جدی بر بازار

رکود ادامه دار در روستای قلات شیراز

رکود ادامه دار در روستای قلات شیراز