مطالب مرتبط:
مواضع انگلیس علیه ایران با خروج از اتحادیه اروپا تندتر می شود
تنش میان ایران و آمریکا رسانه های اروپا را تحت تاثیر قرار داده/انحصاری کردن سینمای مستند به یک شبکه، غلط است/فیلم توضیحات علیرضا قربانی درباره آلبوم مشترکش با همایون شجریان/ حذف فیلم رستاخیز از یوتیوب
پنتاگون خروج نظامیان آمریکا از افغانستان را برنامه ریزی می کند | اخبار ایران و جهان
راه بی بازگشت اروپا با اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی/ ضرورت تجدید نظر ایران در خصوص همکاری با آژانس انرژی اتمی در گام چهارم
آمادگی ایران برای برداشتن گام چهارم خروج از تعهدات
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مهر 1398 ساعت 09:512019-10-22سياسي

اروپا از احتمال خروج ایران از NPT می هراسد


ایرنا- ایران در آستانه برداشتن گام چهارم قرار دارد و کشورهای اروپایی مدام با تهدید از ایران می خواهند تا از چنین اقدامی بپرهیزد.

در شرایطی که نه اروپا قادر به عمل به تعهداتش است و نه طرح قابل قبولی از سوی کشورهای عضو برجام ارائه می شود، - ایران عملا در بن بست قرار گرفته.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته ترین گزارش های روزنامه های مختلف با عناوینی چون اروپا از احتمال خروج ایران از NPT می هراسد، لیست حداقلی و مشارکت منطقه ای، عراق و لبنان پاسوز تحریم های ایران نشده اند، نقطه قوت ایران؛ پرهیز از ناسیونالیسم افراطی، مدل نفت زدایی از بودجه، تحریم انتخابات سر به بیراهه گذاشتن است، ع.

ص متهم پرونده پتروشیمی کیست؟، وکیل مستقل برای قضات بی سواد خطرناک است، از فضل پدر تو را چه حاصل!، تغییر آرایش انتخاباتی اصلاح طلبان با کنار زدن عارف؟ پرداخته است.

در ادامه به بازتاب گزیده ای از این مطالب می پردازیم: اروپا از احتمال خروج ایران از NPT می هراسد روزنامه آمان ملی در گزارشی با عنوان اروپا از احتمال خروج ایران از NPT می هراسد می نویسد: ایران در آستانه برداشتن گام چهارم قرار دارد و کشورهای اروپایی مدام با تهدید از ایران می خواهند تا از چنین اقدامی بپرهیزد.

در شرایطی که نه اروپا قادر به عمل به تعهداتش است و نه طرح قابل قبولی از سوی کشورهای عضو برجام ارائه می شود، ایران عملا در بن بست قرار گرفته.

آرمان ملی در گفت وگو با امیرعلی ابوالفتح تحلیلگر مسائل بین الملل به بررسی این موضوع پرداخته که در ادامه می خوانید.

ابوالفتح در این گفت و گو اظهار داشت: رسانه ها مدعی شده اند پیشنهادی 4/18 میلیارد دلاری در ازای بازگشت ایران به تعهدات مطرح شده است.

واقعیت آن است که ایران کشوری نیازمند نیست که بخواهد از مجامع جهانی وام بگیرد یا کمبود منابع مالی داشته باشد و چشم به راه اعتباری باشد که دیگران بخواهند به او اختصاص دهند.

ایران به عنوان کشور صادرکننده نفت، درآمد نفتی بالایی داشته که در پی تحریم محدود شده و همچنین از ذخایر ارزی قابل توجهی برخوردار است.

حتی برخی آمارها حکایت از آن دارد که جمهوری اسلامی چیزی در حدود 100 میلیارد دلار ذخیره ارزی اندوخته.

بنابراین موضوع اساسا پرداخت پول نقد، تخصیص خط اعتباری یا اعطای وام نیست بلکه ایران حق و حقوق قانونی خود را طلب می کند که دست کم تا امروز در هیچ طرحی این حقوق قانونی ایران تامین نشده است.

ایران می گوید من قانونا حق دارم نفت بفروشم و قانونا حق دارم پول حاصل از فروش نفت خود را در اختیار داشته باشم.

مشکل دیگر آن است که پرداخت حتی یک یورو به ایران بدون اجازه آمریکا امکانپذیر نیست.

در چنین شرایطی چگونه ژاپن یا فرانسه می خواهند 4/18 میلیارد دلار برای ایران فراهم کنند.

از سوی دیگر بر فرض اینکه چنین اعتباری به ایران اختصاص یابد، تمام کالاها جز غذا و دارو برای ایران مشمول تحریم هاست در نتیجه نیازهای اصلی کشور با این وضعیت رفع نمی شود.

اروپا اگر واقعا می خواهد به تعهدات خود عمل کند می تواند طرح هایی چون مبادله نفت در برابر کالا را مطرح کند.

از سوی دیگر ایران که اساسا مسال های در خصوص تجارت با کشورهای غربی ندارد، این آمریکاست که مانع شده و باید به اروپایی ها اجازه دهد.

به همین دلیل بعید است چنین طرحی به نتیجه برسد.

وی افزود: معتقدم این موضوعات بیشتر فضاسازی رسانه ای است تا اینکه دولتمردان ژاپنی و فرانسوی واقعا تا این اندازه تلاش کنند.

آمریکا اگر رضایتش جلب نشود، حتی اجازه نخواهد داد که یک اسکناس یک دلاری وارد ایران شود.

تلاش پیشین مکرون نیز نشان داد که آمریکا انعطافی نشان نمی دهد.

اساسا طرح دادن این کشورها مشکلی را حل نمی کند؛ چرا که اساسا هیچ نیازی به مذاکره پشت پرده هم نیست.

ترامپ اعلام کرده ایران پای میز مذاکره حاضر شود، تعهداتی را بپذیرد و بعد آمریکا در خصوص تحریم تصمیم می گیرد.

این یعنی ابتدا به ساکن آمریکا راضی به تغییر دیگری نمی شود.

به نظر من فعلا اقدامات ایران برای آمریکا خیلی پر هزینه و نگران کننده نیست که آنها را به کاستن از شدت تحریم ها وادارد.

لیست حداقلی و مشارکت منطقه ای روزنامه ابتکار در گزارش خود با عنوان لیست حداقلی و مشارکت منطقه ای می نویسد: درواقع راهبرد جدید اصلاح طلبان همان لیست حداقلی یا مشارکت منطقه ای خواهد بود.

با این حال موضوع ائتلاف همچنان یکی از موضوعاتی است که اصلاح طلبان به طور کامل درباره آن به توافق نرسیده اند.

یعنی برخی از آنها همچنان مصر هستند که در شرایط فعلی با وجود حداقل ها ناچارند دوباره به ائتلاف روی بیاروند.

اما در مقابل بسیاری از اصلاح طلبان با توجه به تجربه این رویکرد در گذشته که نتیجه قابل قبولی را نداشت معتقدند لزومی ندارد ما از اعتبار اصلاحات برای یک عده که فقط می خواهند به وسیله آن به مجلس ورود پیدا کنند بگذریم.

پس در انتخابات پیش رو این رویکرد قابل اعتنا نیست و قطعا ائتلافی با سازوکار قبلی به هیچ وجه رخ نخواهد داد چرا که آنها از آبروی اصلاحات سوء استفاده کردند.

بنابراین رویکرد اصلاح طلبان با توجه به صحبت های اخیرشان همان مشارکت با لیست حداقلی خواهد بود یعنی اصلاح طلبان فهرست های خود را در هر حوزه انتخابیه می دهند و درصورت تایید صلاحیت همه آنها طبیعتا به طور کامل در انتخابات شرکت می کنند اما درصورت رد صلاحیت جزء یا کل نامزدها دیگر نامزد جدیدی ارائه نمی کنند و به همان تعداد باقی مانده و احتمالا پایبند به اصول اصلاح طلبی بسنده می کنند.

درواقع صحبت های روز گذشته شکوری راد، دبیرکل حزب اراده ملت تا حدودی بر این شائبه افزود.

یعنی اصلاح طلبان در انتخابات آینده مشارکت منطقه ای خواهند داشت، بدین صورت که در همه حوزه ها کاندیدا معرفی می کنند اما درصورت رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان دیگر آنها فردی جدید جایگزین آنها نخواهند کرد یا با جریان و طیفی ائتلاف نخواهند داشت بلکه با همان نیروی حداقلی که اصلاح طلب واقعی هستند مشارکت خواهند داشت.

آنها معتقدند در این صورت دیگر انتقادهایی که به لیست امید به دلیل رویکرد ائتلافی که در گذشته داشتیم، متوجه این لیست نخواهد بود.

عراق و لبنان پاسوز تحریم های ایران نشده اند روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان عراق و لبنان پاسوز تحریم های ایران نشده اند، آورد: عراق و لبنان، در هفته های گذشته شاهد اعتراضات گسترده مردمی به مشکلات اقتصادی و فساد در حکومت بودند.

در این میان، گروهی از رسانه های بین المللی و برخی از گروه ها در این دو کشور، تلاش کردند تا اعتراضات عمومی را متوجه نفوذ ایران در منطقه و مخالفت با اثرگذاری تهران در سیاست این کشورها توصیف کنند.

نقطه مشترک عراق و لبنان، وجود گروه های بانفوذ شیعه و همچنین حمایت جمهوری اسلامی ایران از گروه های مسلحی است که در لبنان علیه اشغالگری و در عراق علیه تروریسم مبارزه می کنند.

حمایت ایران از این گروه ها یکی از بهانه های دولت ایالات متحده امریکا برای اعمال تحریم های گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران و همراهی برخی کشورهای منطقه ای با آن بود.

همزمان گروهی از استراتژیست ها و مقام های امریکایی هم معتقدند که تحریم اقتصادی ایران و فشار بر مردم ایران، باعث خشک شدن منابع مالی و انسانی گروه های محور مقاومت در عراق و لبنان شده است و این گروه ها را به سمت فروپاشی و از دست دادن حمایت مردمی سوق می دهد.

در گفت وگو با حسن دانایی فر، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در عراق، از او در مورد این ادعا که اعتراضات در عراق و لبنان، علیه نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی ایران انجام می شود، سوال کردیم.

دانایی فر که به تازگی به عراق سفر کرده است، چنین ایده ای را کاملا منتفی می داند.

این دیپلمات معتقد است که هر چند مسائل جاری در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا، همچون سیالی در ظروف مرتبط بر هم اثر می گذارد، اما ربط دادن اعتراضات اخیر مردم لبنان و عراق به سیاست های جمهوری اسلامی ایران، با واقعیت میدانی در این کشورها منطبق نیست.

دانایی فر همچنین ابراز داشت: یکی از احتمال ها این است که دست های خارجی به تحریک و تشدید این اعتراضات کمک کرده باشد.

به هر تقدیر افراد، نهادها و مجموعه هایی در درون این دو کشور و خارج از آن وجود دارند که به دنبال سوءاستفاده از شرایط و موج سواری بر احساسات عمومی علیه ایران باشند.

دست کم در تبلیغات می توانیم ببینیم که گروه ها و رسانه هایی تلاش کرده اند موضوع اعتراضات مردمی در لبنان و عراق را اعتراضی به دوستان و نزدیکان تهران در این کشورها معرفی کنند.

اما واقعیات میدانی نشان می دهد که این موضوع صحت ندارد.

اتفاقا در لبنان، دوستان جمهوری اسلامی ایران، ازجمله برخی چهره های حزب الله لبنان، حتی در میان مردم معترض حضور داشتند و در راهپیمایی ها شرکت کردند.

تعبیر اینکه اعتراضات در عراق و لبنان به نفوذ و قدرت ایران در منطقه مرتبط باشد، صحیح نیست.

به هر تقدیر، آنان که قصد تخریب روابط تهران با شرکا و متحدانش را داشته باشند، از هر فرصتی برای به هم زدن این روابط استفاده می کنند و به عنوان ابزاری تبلیغاتی برای تضعیف توان جمهوری اسلامی ایران، از هر رویدادی در منطقه بهره برداری تبلیغاتی خواهند کرد.

در همین هفته های جاری، درست در پی برگزاری راهپیمایی ها و اعتراضات در سراسر عراق، شاهد برگزاری راهپیمایی اربعین بودیم، مشخصا می توان گفت که امسال نسبت به سال های گذشته، استقبال مردم عراق از زائران ایرانی به شدت افزایش یافته بود.

استقبال و احترامی که از زائران ایرانی شد، خط بطلانی بر همه این تحلیل ها بود که قصد دارند شکافی را میان ایران و عراق به تصویر بکشند.

من شخصا خودم به همراه معاون اول محترم رییس جمهور اسلامی ایران، آقای جهانگیری روز شنبه این هفته در کربلا بودم و حقیقتا استقبال مردم عراق را از زائران ایرانی از نزدیک مشاهده کردم.

نقطه قوت ایران؛ پرهیز از ناسیونالیسم افراطی روزنامه ایران در گزارشی با عنوان نقطه قوت ایران؛ پرهیز از ناسیونالیسم افراطی می نویسد: میهن دوستی(patriotism) یک حس غریزی در عموم انسان هاست که در هر دوره تاریخ و هر محدوده جغرافیایی وجود داشته و تنها مختص ایران نیست؛ اما قطعاً از زمان تا زمان دیگر یا موقعیت های جغرافیایی مختلف شباهت ها و تفاوت هایی دارد.

اینکه میهن دوستی ایرانیان با بقیه ملت ها چه تفاوتی دارد؟ چرا ایرانیان هیچ گاه دچار ناسیونالیسم افراطی نشدند؟ چرا ایرانیان خارج از کشور از یکدیگر فاصله می گیرند، پرسش های مهمی است که با علیرضا بهشتی سیاستمدار و استاد دانشگاه درمیان گذاشتیم.

او در گفت وگو با ایران ماه ابتدا دو مفهوم هویت فرهنگی و هویت ملی و تفاوت این دو را مورد اشاره قرار داده و با تأکید بر اینکه ملیت پدیده جدیدی است قدمت تلاش ها برای تعریف ملیت را دوران مشروطه می داند.

بهشتی خداباوری و ایرانیت را دو مؤلفه قدیمی هویت ایرانیان می داند که در دوره جدید دو مؤلفه دیگر یعنی سنت و مدرنیته هم به آن اضافه شده است و زمانی هویت ما یکپارچه می شود که این 4 مؤلفه در توازن باشد.

او با تأکید بر اینکه پلورالیسم درون هویت ایرانی را به هیچ وجه نباید نادیده گرفت تأکید دارد: با این همه باید توجه داشته باشیم که احترام به هویت متمایز ایرانی مان به جایی نرسد که ما بخواهیم خودمان را از منطقه ای که در آن هستیم و پیوندهایی که در حوزه تمدنی و فرهنگی ما قرار دارد، محروم کنیم و به جای آن پیوندهایی را به وجود بیاوریم که عملاً پذیرفته نیست.

زمانی تلاش بسیار زیادی شد برای اینکه گفته شود ما آریایی هستیم و چون کسانی که در آلمان هستند هم آریایی هستند، بنابراین همه از یک نژادیم.

اصل این مسأله به لحاظ علمی و ژنتیکی زیر سؤال رفته است.

ثانیاً آنها فقط سوءاستفاده کردند و ماهیچ گاه به عنوان ملتی که منشأ آریایی دارد پذیرفته نشدیم.

ما از طرف دیگر خودمان را از کل میراث پس از اسلام محروم کردیم که این خطر بسیار بزرگی است.

بهشتی در بخش دیگری از این گفت وگو درباره پیوند میان نسل ها تأکید می کند: وقتی گفت وگوی بین نسلی وجود ندارد، پیوند سست می شود؛ گفت وگوی بین نسلی بسیار ضعیف است.

نسل جدید ما توسط نهادهای رسمی به رسمیت شناخته نمی شود.

من اگر صدا و سیما را نگاه می کنم و می بینم نمی توانم هیچ ارتباطی با آن برقرار کنم، آن را کلاً حذف می کنم.

گاهی رادیو را درهنگام رانندگی گوش می دهم و احساس می کنم کسانی که با هم صحبت می کنند، دور هم نشسته اند و فکر می کنند باید با هم گپ بزنند و البته شاید هم می دانند که شنونده چندانی ندارند؛ به همین دلیل تم برنامه ها غالباً دورهمی است.

رادیوی ما در حد ایستگاه FM محلی خیلی از کشورها هم عمل نمی کند.

تلویزیون هم همین طور است.

مدل نفت زدایی از بودجه روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان مدل نفت زدایی از بودجه آورده است: دهه هاست مجموعه فضای سیاست گذاری قرار است مجرای ورود نفت را به بودجه مسدود کنند.

به اصطلاح، سیاست مالی را از درآمدهای نفتی مستقل کنند.

بارها این هدف در حد شعار معرفی شده و تلاش های عملی ناموفقی نیز صورت گرفته است.

آخرین تلاش در راستای جدایی بند ناف بودجه از نفت، اخیرا از سوی محمدباقر نوبخت پیشنهاد شده است.

به گفته نوبخت قرار است ذیل طرح اصلاح ساختار بودجه، از سال آینده، بودجه جاری کاملا مستقل از نفت تنظیم شود؛ اما پروژه های عمرانی همچنان به کمک دلارهای نفتی اجرا شوند.

فارغ از اینکه چرا هدف جدایی نفت از بودجه عمری است در حد شعار باقی مانده، سوال مهم تر این است که دولت با چه رویکردی می تواند مسیر ورود نفت به زمین بودجه را مسدود کند؟ یکی از رویکردهایی که با اتکا به تجربه دنیا معرفی شده، رویکرد مبتنی بر اوراق ریالی با پایه ارزی است.

در چارچوب این رویکرد، دولت تمام درآمدهای ارزی خود را به حساب صندوق توسعه ملی می ریزد و برای تامین مالی پروژه های عمرانی خود باید اوراق خرانه منتشر کند.

در عوض، صندوق توسعه ملی ضمن بررسی اقتصادی طرح عمرانی دولت، می تواند حجم مشخصی از اوراق را خریداری کند.

بررسی ها نشان می دهد این رویکرد در قیاس با سایر رویکردها بهترین بوده و رفاه تمام بازیگران را تقویت می کند.

رییس سازمان برنامه و بودجه اخیرا درخصوص اصلاحات بودجه سال آینده گفته است براساس تصمیم گیری انجام شده، در بودجه سال آینده، منابع نفتی فقط به طرح های عمرانی اختصاص خواهد یافت و به این ترتیب واگذاری دارایی های سرمایه ای دولت به تملک دارایی های سرمایه ای تبدیل خواهد شد.

اگرچه درخصوص منابع جایگزین نفت در بودجه اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما در هر صورت کاهش نقش دلارهای نفتی در بودجه اتفاق مثبتی است.

اما سوال مهم این است که کاهش نقش نفت در بودجه دولت با چه رویکردی صورت گیرد؟ آیا رویکردی که دولت انتخاب کرده بهترین اول یا First best است یا نه، رویکرد مذکور بهتر از رویکرد فعلی بوده اما در بین آلترناتیوهای بالقوه بهترین نیست؟ (اصطلاحا رویکرد Second Best است).

در صورتی که حالت اول درست باشد، باید به طور کامل از این رویکرد حمایت کرد اما در صورتی که حالت دوم درست باشد، یعنی رویکرد پیشنهادی سازمان برنامه و بودجه بهترین اول نباشد، باید بین آلترناتیوها جست وجو کرد و بهترین آلترناتیو را انتخاب کرد.

تحریم انتخابات سر به بیراهه گذاشتن است روزنامه شرق درگفت و گویی با عنوان تحریم انتخابات سر به بیراهه گذاشتن است آورد: با وجود دوگانگی های اخیر در جبهه اصلاحات جهت حضور و عدم حضور در انتخابات مجلس پیش رو، امروز بسیاری از اصلاح طلبان به این نتیجه رسیده اند که باید به صورت مشروط حتی به قیمت شکست در انتخابات شرکت کنند.

چراکه به باور برخی از اصلاح طلبان، حضور در انتخابات تنها راه مطلوب و فرصت ممکن برای احیای سرمایه های اجتماعی این جریان قلمداد می شود.

اما این حضور در حالی است که هیچ افق روشنی پیش روی اصلاح طلبان و حیات سیاسی آنها وجود ندارد.

حتی برخی پیش بینی ها از عدم اقبال عموم از اصلاح طلبان و دستاورد مطلوب این جریان در انتخابات اسفند ماه حکایت می کند.

با این همه، وقتی از ابراهیم اصغرزاده می پرسیم آیا با توجه به وضع موجود و تنزل سرمایه های اجتماعی بهتر نیست اصلاح طلبان به جای حضور در انتخابات به احیای سرمایه های اجتماعی خود بپردازند؛ او در پاسخ می گوید: بازگشت به جامعه ای که امیدش از سیاست سلب شده نوشداروی بعد از مرگ سهراب است.

اگر منظور از احیای سرمایه اجتماعی تحریم انتخابات باشد، سر به بیراهه گذاشتن است .

بر این اساس، درباره مسائل یادشده با این فعال سیاسی اصلاح طلب به گفت وگو پرداختیم که در ادامه آن را می خوانید.

اصغرزاده همچنین می افزاید: راهکار اصلی احیای سرمایه اجتماعی و ترغیب مردم به مشارکت، به رویکرد اصلاح طلبان بستگی دارد.

اینکه تقصیر را به گردن تحریمی ها یا مردمی که قصد شرکت در انتخابات را ندارند، بیندازیم، مشکل ما را حل نمی کند.

بعضی افراد تحلیل می کنند که اگر موج انتخابات برخیزد و مردم پای صندوق های رأی کشانده شوند، مطمئن باشید اصلاح طلبان پیروز خواهند شد.

این دوستان استدلال می کنند که اگر منتقدان و ناراضیان در سال 84 هم پای صندوق های رأی می آمدند، آن فاجعه هشت ساله رخ نمی داد؛ یعنی تحریمی ها و ناراضیان از وضع موجود مستقلا می توانند بر سرنوشت جریانات سیاسی سلبی و ایجابی تأثیر بگذارند.

این منطق درعین حال که درست است، روی بخش دیگر حقیقت را می پوشاند، یعنی ناکارآمدی اصلاح طلبان و خطای راهبرد حضور آنان در قدرت را انکار می کند و در عوض تحریم کنندگان انتخابات را مسئول شکست سیاست اصلاح طلبی و روی کارآمدن جریان افراطی قلمداد می کند.

منظور این است که بخش هایی از جامعه از سیاست خسته شده اند و از سیاست مداران دلخورند.

از احزاب و گروه های سیاسی بالادستی دل زده شده اند و می گویند همه سیاست مداران، از اصلاح طلب و اصولگرا دست شان در یک کاسه است و درد مردم را نمی فهمند.

اینها حرف هایی است که در کوچه و خیابان، اتوبوس و تاکسی و مترو، در محافل خانوادگی و فضای مجازی می شنویم.

جامعه گرفتار نوعی عصبانیت و خشونت زبانی شده است.

می بیند چپ و راست فرقی ندارند.

می بیند اصلاح طلب کنار محافظه کار ایستاده و دارد سیاست او را ترجمه و بازگو می کنند.

جامعه گاهی به هجو و تمسخر و گاهی حتی به قهر و لج کردن رو می آورد و این نشان دهنده حقایقی تلخ است که در همین کامنت گذاری ها در فضای مجازی و احتکار کالا و اجناس در انبارهای غیرمجازی هم می توان دید.

کار ویژه سیاست ورزان و کنشگران سیاسی کشف به موقع تحولات زیرپوستی و ترجمه آن به سیاست است.

باید خود را میانجی مطالبات مردم در برابر دولت قرار دهد تا جامعه را با سیاست آشتی دهد و امید را به ذهنیت جامعه برگرداند.

اینجا دقیقا همان نقطه ای است که اصلاح طلبان باید آنجا بایستند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: نباید فراموش کرد که در انتخابات پیش رو نحوه ورود و چگونه شرکت کردن در انتخابات اهمیتش کمتر از کسب تعداد کرسی های بیشتر نیست.

نه در اکثریت بودن پیروزی است و نه در اقلیت بودن شکست است.

شکست و پیروزی فقط برای شیفتگان قدرت معنا و مفهوم دارد.

یک اقلیت منسجم مدافع حقوق ملت گاهی کارآمدتر از یک اکثریت ناکارآمد و سرگردان است.

ع.

ص متهم پرونده پتروشیمی کیست؟ روزنامه مردم سالاری در گزارشی با عنوان ع.

ص متهم پرونده پتروشیمی کیست؟ نوشت: ع.

ص معروف ترین چهره پرونده فساد در پتروشیمی معروف به پتروشیمی گیت است.

او که متهم به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به میزان 6 میلیارد و 656 میلیون یورو ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ بیش از 31 میلیارد تومان است، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ایران و عضو سابق هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی است.

قرار وثیقه ع.

ص در اوایل شهریور به قرار بازداشت تبدیل شد تا با انتقال او به زندان، تحقیقات در مورد پرونده پتروشیمی وارد مرحله جدیدی شود.

بررسی مردم سالاری آنلاین، نشان می دهد که ع.

ص راهی طولانی را از مدیرعاملی موسسه اعتباری مولی الموحدین تا حضور در دادگاه پتروشیمی گیت طی کرده است.

این گزارش را تا انتها بخوانید تا با ع.

ص ، متهم پرونده پتروشیمی، بیشتر آشنا شوید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمردم سالاری آنلاین، پرونده فساد در پتروشیمی، یکی از معروف ترین پرونده هایی است که در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی، به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام، در دست رسیدگی است و علی رغم این که موضوع این پرونده به تخلفات روی داده در فاصله زمانی بین سال های 1389 تا 1391 مربوط می شود، هنوز حکم متهان پرونده صادر نشده است.

طبق کیفرخواست صادره برای متهمان پرونده فساد در پتروشیمی، در جریان انتقال ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به کشور، با محوریت شرکت بازرگانی پتروشیمی، در سال های 89 تا 91، مبلغ 6 میلیارد و 656 میلیون یورو، اخلال در نظام اقتصادی کشور صورت گرفته است.

رضا حمزه لو، مدیرعامل وقت شرکت بازرگانی پتروشیمی، متهم ردیف اول این پرونده است؛ با این حال، ع.

ص ، معروف ترین چهره ای است که به عنوان متهم در این پرونده، نام وی دیده می شود.

تخلفات شرکت بازرگانی پتروشیمی در جریان انتقال ارز به کشور، دقیقاً بلافاصله پس از این صورت گرفته که این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده است.

بیش از 50 درصد سهام شرکت بازرگانی پتروشیمی در آذر سال 88، با قیمت کمی بیش از 100 میلیارد تومان، به صورت 20 درصد نقد و مابقی اقساط، به شرکت سرمایه گذاری ایران واگذار شد؛ یعنی شرکتی که در حال حاضر ع.

ص مدیرعامل و عضو هیأت مدیره آن است.

طبق کیفرخواست صادره در پرونده پتروشیمی، متهمان این پرونده، که مدعی بوده اند در حال دور زدن تحریم ها هستند، با محوریت شرکت بازرگانی پتروشیمی و از طریق معرفی شرکت های خود به خریداران خارجیِ محصولات پتروشیمی، اقدام به انتقال درآمدهای ارزی حاصل از صادرات این محصولات به حساب های شرکت خود در خارج از کشور کرده و با تصاحب منافع بسیار، باعث ناترازی موازنه ارزی کشور شده اند! ع.

ص در دوره ای که بنا به کیفرخواست صادره، تخلفات در شرکت بازرگانی پتروشیمی صورت گرفته، عضو هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی و در مقاطعی، رییس هیأت مدیره این شرکت بوده است.

ع.

ص در حال حاضر، مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت بزرگ سرمایه گذاری ایران است.

شرکت سرمایه گذاری ایران، یکی از بزرگ ترین هلدینگ های بخش خصوصی در کشور است و شرکت های متعددی را در حوزه پتروشیمی، بازرگانی، صنعت برق، حمل و نقل و فناوری، تحت پوشش خود دارد.

چهره اصلی در شرکت سرمایه گذاری ایران، علینقی خاموشی است که از ابتدای انقلاب تا دهه 80، ریاست اتاق بازرگانی ایران و اتاق تهران را برعهده داشت.

وکیل مستقل برای قضات بی سواد خطرناک است روزنامه همدلی در گزارش خود با عنوان وکیل مستقل برای قضات بی سواد خطرناک است می نویسد: نهاد وکالت و کانون وکلا در ایران از اولین و قدیمی ترین نهاد های مدنی مستقل در تاریخ کشور ما به حساب می آید، نهادی که حفظ استقلال آن ارتباط مستقیم و اجتناب ناپذیری با برقراری عدالت و احساس امنیت قضایی در جامعه دارد و این در حالی است که در چند سال گذشته کانون وکلا با چالش های بسیاری مواجه بوده است و هر از چندی با طرح آیین نامه های فراقانونی و سیاسی کاری، استقلال این نهاد مدنی با اهمیت مورد هجمه واقع شده است.

با دکتر نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل دادگستری برجسته درباره اهمیت تاریخی وجود کانون وکلا، کارکردها و ارتباط حفظ استقلال آن با بحث عدالت و برقراری دادرسی عادلانه به گفت و گو نشسته ایم که در ادامه می خوانید: احمدی در این گفت و گو اظهار داشت: وکیل و وکالت در طول تاریخ هم شان قاضی و قضاوت بوده است.

شما در ازمنه تاریخی که نگاه کنید همیشه در کنار دادگاه وکیل حضورداشته است.

تا مشروطه این وضعیت را داشتیم، بعد از مشروطه نیز به همین کیفیت عده ای از افراد حرفه خود را وکالت دادگستری قرار می دادند در برابر همان مقرراتی که در قانون مدنی و قبل از تصویب قانون مدنی اصولاً در عرف قضایی ما بود.

مثلاً به یک نفر وکالت می داد که خریدوفروش کند یا در دادگاه ها وکالتش را بر عهده بگیرد.

تا سال 1306 که مرحوم علی اکبر خان داور قانون حدود اختیارات را گرفت و شروع به سروسامان دادن دادگستری کرد.

بنابراین دادگستری سابق را منحل کرد و یک دادگستری جدیدی را تشکیل داد و قوانین ساختاری سازمان قضایی را تغییر داد و یک دادگستری تازه ای را درست کرد که تا امروز باقی مانده است، هرچند در مواردی ضربات جبران ناپذیری خورده است، در همین مواقع تصمیم گرفتند که به وکالت هم سمت و سویی بدهند.

از سال 1306 تا سال 1315 به شکل جسته وگریخته، ما قوانین مربوط به وکالت راداریم تا در سال 1315 قانون وکالت به صورت رسمی تصویب شد که تا آلان هم حاکم است و وکلا به وکلای پایه یک، پایه دو، پایه سه و کارگشا تعریف شدند.

اما از سال 1331 و در زمان مرحوم دکتر مصدق لایحه استقلال کامل کانون وکلا تصویب شد و تبدیل به قانونی شد که تا امروز باقی مانده است.

ماده یک این قانون می گوید کانون وکلا موسسه مستقلی است که توسط خود وکلا اداره می شود و ارکان، هیئت مدیره دادسرا و دوایری دارد.

وی همچنین افزود: اگر وکیل مستقل باشد قضاتی که قانونمند و باسواد هستند، از او استقبال می کنند، قاضی که می خواهد به حق رسیدگی کند، می خواهد در تطبیق قانون به قوانین درست استناد کند و تفسیر قوانین صحیح می خواهد، بنابراین خیلی خوشحال خواهد شد که وکیل باسواد، مسلط بر قوانین باشد و دادخواست درستی بدهد.

اما قضاتی که باسواد نیستند، باری به هر جهت هستند.

از وکیل مستقل خوششان نمی آید.

وکلای مستقل همواره تحت فشار و سختی قرار می گیرند تا مرحله ای که شخصی مثل قاضی مرتضوی به افراد می گفت اگر فلان وکیل را انتخاب کنی، در زندان تو را نگه می دارم.

شرط این که من به تو ارفاق کنم این است که فلان وکیل و کالتت را بر عهده نگیرد.

وکیل مستقل برای قاضی های کم سواد و قاضی هایی که وقت نمی گذارند که پرونده را بخوانند، خطرناک است.

بسیاری از قضات اما اهل استدلال هستند، اهل تفسیر هستند و خیلی خوشحال می شوند که وکیل مستقل باشد.

از طرفی بستگی به نوع نگاه روسای قوه دارد.

ما درگذشته رییس قوه ای به اسم آقای لاریجانی داشتیم.

وی بالذات با وکلا خوب نبود و مجموعه اطراف وی طوری چیده شده بودند که به هر شکل ممکن دست و پای وکلا بسته شود.

از آن طرف خواستند تعدادی وکیل وابسته داشته باشند.

از فضل پدر تو را چه حاصل! روزنامه توسعه ایرانی در گزارش خود با عنوان از فضل پدر تو را چه حاصل! می نویسد: مشکل جامعه ایران این است که فساد در آن بیشتر از آن است که تصور می شد.

این بخشی از صحبت های احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

موضوع از اینجا شروع می شود که توکلی در نامه ای، از رییس دیوان عدالت اداری خواست تا جلو ارتقای فرندان استادان دانشگاه آزاد به رشته های بالاتر پزشکی را بگیرد و با اعتراض به تصمیم تبعیض آمیز هیأت رییسه دانشگاه آزاد در مورد نقل وانتقال و تغییر رشته 134دانشجوی دامپزشکی خواستار جلوگیری از این کار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، توکلی، در این نامه دانشجویان مذکور را فرزندان اعضای هیأت علمی و برخی از بستگان مقامات دانشگاه آزاد معرفی کرد.

او می گوید معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد سال گذشته در دو نامه از معاون آموزشی وزارت بهداشت اجازه خواسته که مطابق رویه غیرقانونی سال96 در این دانشگاه فرزندان اعضای هیأت علمی و برخی مقامات را که در رشته دامپزشکی قبول شده اند در رشته های بالاتر پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ثبت نام کنند.

حالا نتیجه تبعیض های موجود به نفع فرزندان اعضای هیأت علمی دانشگاه ها باعث شده در برخی دانشکده های برجسته دانشگاه های شریف و تهران، دانشجویانی بسیار ضعیف سر کلاس ها حاضر شده و روند آموزشی دانشگاه را دچار اخلال کنند.

این سنت سال های زیاد است که اجرا می شود، اما این موضوع امسال بیش از سال های پیش محل مناقشه شده است.

سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی در کنکور سراسری هم در رسانه ها و شبکه های اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفته شده و برخی هم معتقدند این سهمیه نقض آشکار عدالت است.

این روند غیرقانونی پس از انتشار این خبرها و با کشیده شدن پای قوه قضاییه به فساد علمی در دانشگاه ها متوقف شد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی طی نامه ای به ریاست دیوان عدالت اداری رفع اثر از دستور موقت صادره را درخواست کرده بود که مورد موافقت قرار گرفت.

سال گذشته بود که آگهی های جذب این تغییر رشته در فضای عمومی نیز منتشر شد.

در یکی از این آگهی ها آمده است: به دلیل افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دامپزشکی و کاهش جمعیت دامی کشور به علت خشکسالی و.

، بازار کار این رشته در سال های اخیر دچار بحران شده و بسیاری از فارغ التحصیلان دامپزشکی با بیکاری و کاهش درآمد مواجه شدند، به همین دلیل اکثر این فارغ التحصیلان قصد تحصیل مجدد و اکثر دانشجویان قصد تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی دانشگاه آزاد را دارند.


کلید واژه ها: ایران - اروپا - کشورهای اروپایی - کشور - پرداخت - انتخابات - خروج - تحریم - اروپایی - تحریم های ایران - میلیارد - روزنامه - جمهوری اسلامی - قانونی - اصلاح طلبان - اطلاع رسانی - گزارش - برجام - تهدید - ایرنا - ذخایر ارزی - درآمد نفتی - بین الملل - فروش - دلار - حقوق - پتروشیمی - رسانه ها - فروش نفت - گفت و گو

آخرین اخبار سرویس:
شکایت نمایندگان مجلس از ذوالنوری

سی هشتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی (ره)

مورالس قرار بود ترور شود اما نشد

دعوت فرماندار آران و بیدگل از مردم انقلابی در محکومیت اغتشاشگران

آیت الله العظمی سبحانی:علم اصول باید تحول پیدا کند

چرا هسته ستاد نیروی دریایی ارتش به بندرعباس منتقل شد؟

نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های مجازی خارجی

بیش از 250 هزار جلد کتاب در کتابخانه های شهرستان بروجرد وجود دارد

عامل انسداد بزرگراه امام علی دستگیر شد

روزی به نام علم اصول نامگذاری می شود

گزارش وزیر اطلاعات به اعضای خبرگان از اغتشاشات

همراه با ششمین پویش کتابگردی در تهران

چه کسی بر رسالت پیامبر کافی است؟

عامل انسداد بزرگراه امام علی دستگیر شد

ابتکار: آشوب گران از مردم نیستند

تسلط دشمن از طریق شبکه های اجتماعی بر افکار عمومی جامعه

اجرای هفتمین دوره طرح «زائران حرم رضوی» با اعزام 700 نفر به مشهد + عکس

مبلیغن به انواع شیوه های نوین تبلیغ مجهز شوند

فیلم| شعرخوانی میثم مطیعی با موضوع «فتنه 98»

ملت ایران مردمی بصیر، زمان شناس، پیرو ولایت و نظام هستند

مطالعه کتاب سبب افزایش معرفت و شناخت انسان می شود

سی هشتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی (ره)

برایان هوک: از اعتراض ها در ایران بسیار خشنودیم

آشنا: خیال کردند عملیات فروغ جاویدان 2 را کلید زده اند

مورالس قرار بود ترور شود اما نشد

تمامی دشمنان انقلاب در حوادث اخیر علیه ایران به صف شده بودند

طلاب هرمزگان در کاروان های راهیان نور حضور می یابند

شورای روحانیت برای حل مشکلات طلاب وارد کار شوند

فعالیت 90 گروه سرود بسیجی در یزد

یادواره 67 شهید بخش چغامیش دزفول برگزار شد

مورالس قرار بود ترور شود اما نشد

انجام مطالعات آب شرب پایدار شهرستان/ دفع روزانه 50 تن پسماند

همت تحسین برانگیزدختر اراکی در ایجاد کتابفروشی سیار/کتاب جان دارد

مردم معترض، نقش حداقلی را در آتش زدن اموال عمومی و تخریب ها داشتند/ عده ای به شکل سازماندهی شده سعی در ایجاد آشوب داشتند/ فاصله بین مسئولان و مردم کم شود

از امام جمعه ای که عاشق کتاب است تا توهم باسوادی کتاب نخوان ها

فرمایشات رهبری مصلحت کشور است/راه مردم از آشوبگران جداست | اخبار ایران و جهان

واکنش نماینده ایران در سازمان ملل به تعداد کشته ها در اعتراضات ایران

«شرح شمس» با حضور شارح مثنوی در تبریز برگزار می شود

واکنش نماینده ایران در سازمان ملل به تعداد کشته ها در اعتراضات ایران

ثبت 5 میلیون سفر از محورهای مواصلاتی استان مرکزی در ایام اربعین حسینی(ع)

فرج کمیجانی از زندان آزاد شد

فرمایشات رهبری مصلحت کشور است/راه مردم از آشوبگران جداست

دعوت شورای روحانیت ارومیه از مردم برای محکومیت اغتشاشگران

طلاب خوی به اردوی آذربایجان شرقی رفتند

وزارت ارتباطات وصل شدن تدریجی اینترنت را تایید کرد/ نماینده مجلس: بهترین موقعیت است که به اینترنت داخلی بپیوندیم

وجود 161 کتابخانه با 254 هزار جلد کتاب در مساجد لرستان

از امام جمعه ای که عاشق کتاب است تا توهم باسوادی کتاب نخوان ها

توان فضایی نسل جدید جنگنده های آمریکایی در هماهنگی با سفینه ‎های قاتل

باید به فن آفرینی و ایجاد ثروت در فعالیت های علمی دانشگاه توجه کرد

گوگل چه چیزهایی از شما و زندگی تان می داند؟

ارتباط لیدر های اغتشاشات کرمانشاه با گروهک های ضد انقلاب

اغتشاش با مطالبه گری تفاوت دارد

تلاوت ترتیل صفحه 218 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

سرافرازی و اقتدار ایران اسلامی حاصل خون شهدا و درایت های رهبری است

اشاره رهبری و بصیرت مردم، فتنه دشمن را خنثی کرد

2 محکوم سیاسی، امنیتی بعد از 20 سال آزاد شدند

چرایی لزوم تحقیقات در حوزه علوم شناختی؛ آغاز از هیچ و قله ای که به سرعت فتح شد

مهدی مریزاد گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی

همایش تجلیل از خادمین حسینی(ع) در اراک

ارتباط لیدر های اغتشاشات کرمانشاه با گروهک های ضد انقلاب

علت تاخیر در تشکیل دولت لبنان از زبان میشل عون

فیلم| حضور حماسی مردم البرز در حمایت از اقتدار و امنیت کشور

مردم با هوشیاری و بصیرت، صف خود را از اغتشاشگران جدا کردند

«انقلاب» دست مستکبران را از منافع کشور کوتاه کرد

مردم مطالباتی دارند؛ اما صفشان از آشوبگران جداست

هفته بسیج در شاهرود/ از رونمایی لوگوی چهل سالگی تا سلام دوباره به شهدا

تلاوت ترتیل صفحه 218 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

رد ادعای سازمان عفو بین الملل درخصوص تغداد کشته شدگان در ناآرامی های اخیر ایران

65 سد جدید در دولت تدبیر و امید به بهره برداری رسید

رهنمودهای رهبری سبب خاموش شدن فتنه و رسوایی دشمنان شد + عکس

عتبات و کانون های زیارتی چگونه به کارآمدی جوامع مسلمان مدد می رسانند؟

از روز اول تظاهرات عراق فتنه مشخص بود

ارزیابی روسیه از جلسه امروز شورای حکام درباره ایران

مصوبه مجلس خبرگان رهبری برای ممنوعیت شبکه های مجازی خارجی در ایران

رد ادعای سازمان عفو بین الملل درخصوص تغداد کشته شدگان در ناآرامی های اخیر ایران

توییت آشنا درباره ناآرامی های اخیر کشور/ خیال کردند عملیات فروغ جاودان 2 را کلید زده اند اما...

مومن به مقدسات توهین نمی کند

افتتاح 410 پروژه طی هفته بسیج در مازندران/1000 نقطه برای ایجاد مشاغل خُرد شناسایی شد

تخصص گرایی، عمق یابی و استقلال، نیازهای ضروری کنفرانس های اسلامی در جهان اسلام

فهم حکمی وحی بزرگترین سرمایه فرهنگی ایرانیان است

دشمن می خواهد مردم را از صندوق رأی دور کند

بیانیه جمعی از هنرمندان تئاتر خراسان رضوی در محکومیت آشوب و اغتشاش

رییس انجمن اصول فقه: روزی به نام علم اصول نامگذاری خواهد شد

پیشروی به سوی «شهر هوشمند» عملیاتی می شود

تصاویر/ مراسم عطرافشانی و غبارروبی گلزار شهدای همدان به مناسبت هفته بسیج

بیانیه جمعی از هنرمندان تئاتر خراسان رضوی در محکومیت آشوب و اغتشاش

طرح ناکام برای ترور رییس جمهور مستعفی بولیوی در سقوط بالگرد

نبیه بری: لبنانی ها در دام فتنه ها نیفتند

مردم پای نظام ایستاده اند ولی بی تدبیری را نمی پذیرند

واکنش آیت الله نوری همدانی به ناآرامی ها و به میدان آمدن سلطنت طلب ها

نقش سلطنت طلب ها و منافقین در پروژه ناامن سازی کشور

آزادی 2 محکوم امنیتی پس از 20 سال زندان

مشهد و حرم رضوی چگونه در نگاه زائران ملل مسلمان تأثیر می گذارند؟

تصاویر/ مراسم غبارروبی مزار شهدای سراب در آغاز هفته بسیج

میشل عون : اکنون زمان کار است

ایران هیچ یک از تعهدات بین المللی خود را نقض نکرده است

میشل عون: به منظور جلوگیری از خطرات بزرگتر، تشکیل دولت به تاخیر افتاد

رکورد ترافیک داخلی را در استفاده از اینترنت شکستیم

دستگیری لیدرها و عاملان اغتشاش در مازندران

واکنش آیت الله نوری همدانی به ناآرامی های اخیر و به میدان آمدن سلطنت طلب ها

اروپا از احتمال خروج ایران از NPT می هراسد

اروپا از احتمال خروج ایران از NPT می هراسد