مطالب مرتبط:
روایت یک حقوقدان اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان بر سر تفسیر یک اصل قانون اساسی/ انتقاد روحانی به اختیارات شورای نگهبان نیست
رییس جمهور به جای تخریب شورای نگهبان به فکر رفع مشکلات مردم باشد
شکوری راد:عارف سرلیست اصلاح طلبان نمی شود/شورای نگهبان به مردم جفا می کند/احمدی نژاد اصولگرایان را منفجر کرد
انتقاد روحانی به اختیارات شورای نگهبان نیست
ربیعی: روحانی منکر قانونیت نهاد شورای نگهبان نیست/دستگیری چند تن در نهاد ریاست جمهوری را کذب دانست/ مقصود از تعامل، سازش یا تسلیم نیست/ روحانی در پرونده فریدون دخالتی ندارد
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 22:002019-10-21سياسي

روایت یک حقوقدان از اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان


کارشناس مسائل حقوقی اصل یکصد و سیزدهم قانون اساسی را منقطع عنوان کرد و گفت: در این اصل به صراحت مسئولیت اجرای قانون اساسی را به رییس جمهوری سپرده است اما در اصول بعد از آن برای این مسئولیت اختیارات، - دیدارنیوز - یکی از موضوعاتی که رییس جمهوری دوشنبه هفته گذشته نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی مطرح کرد اصل 113 قانون اساسی بود.

حجت السلام والمسلمین روحانی در پاسخ به سوالی درباره حقوق شهروندی و رویکرد دولت در مواردی مانند بازداشت متهمان محیط زیست و متهمان ترور دانشمندان هسته ای گفت: خود دولت باید کاملاً به حقوق شهروندی توجه کند و قدم های خوبی نسبت به حقوق زنان، اقلیت ها، فضای مناسب و باز برای گفت وگو در دانشگاه ها و در فضای جامعه بوجود آمده است، اما با مشکلاتی هم مواجه هستیم.

رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برخی از پرونده هایی که در قوه قضاییه مطرح شده یا مطرح می شود، گفت: فکر می کنم اشکال کار از اینجا شروع می شود، رییس جمهور طبق اصل 113 قانون اساسی، چون مسئول اجرای قانون اساسی است، باید مداوم توجه اش به قانون اساسی باشد، کجا نقض شده، کجا اجرا شده چگونه اجرا شده، کجا متوقف شده، کجا اعتنا نشده و کجا فراموش شده است.

روحانی با بیان اینکه شورای نگهبان درمورد اصل 113 قانون اساسی تفسیری کرده که تقریباً این اصل را بی اثر کرده است به طوری که گویی اصل 113 وجود ندارد، اظهار داشت: مردم به رییس جمهور رأی نمی دهند که فقط رییس دستگاه اجرایی باشد، قانون در همان اصل گفته رییس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است.

تفسیری که کرده اند به این صورت است که هر جا رییس جمهور مسئول مستقیمی ندارد، مثل اموال بلاصاحب، آنجا رییس جمهور باید دخالت کند.

یعنی چه؟ هر کاری در این کشور مسئول دارد، حتی اموال بلا صاحب هم مسئول دارد، بنابراین اگر اصل 113 اجرا شود، برخی از اشکالات هم برطرف می شود.

اصل 113 قانون اساسی چه می گوید؟ در ذیل فصل نهم(قوه مجریه) و مبحث اول این فصل یعنی اصل 113 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است؛ پس از مقام رهبری، رییس جمهور عالیترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می شود، بر عهده دارد.

اصل 113 مورد سوال همه روسای جمهور بعد از انقلاب در همین رابطه نعمت احمدی کارشناس حقوق با بیان اینکه انتقاد رییس جمهوری به اختیارات قانونی شورای نگهبان نیست، گفت: نقد او متوجه خروجی تفسیر شورای نگهبان از اصل 113 قانون اساسی است.

برابر اصل 98 قانون اساسی تفسیر قانون اساسی با شورای نگهبان است اما همیشه اصل 113 مورد نقد روسای جمهور بوده است.

وی افزود: نخستین بار در سال 1360 وقتی مقام معظم رهبری رییس جمهور بودند، از شورای نگهبان در خصوص حدود اختیارات رییس جمهوری در اصل 113 قانون اساسی از شورای نگهبان سوالی را مطرح کردند که آیا رییس جمهور می تواند دفتر نظارتی یا نهادی شبیه به آن برای جاری شدن این اصل تاسیس کند؟ این سوال را مطرح کردند که تکلیف عنوان مسئولیت اجرای قانون اساسی در اصل 113 چیست؟ احمدی با بیان اینکه در سال 60 رییس جمهور وقت پیگیر ابزار، لوازم و مکانیسم های اعمال مسئولیت در اصل 113 قانون اساسی بود، خاطرنشان کرد: نگاه شورای نگهبان این بود که رییس جمهوری ابزار و امکاناتی برای اعمال اصل 113 قانون اساسی در اختیار ندارد، حتی نمی تواند یک دفتر بازرسی برای جاری کردن این قانون داشته باشد.

عضو کانون وکلای دادگستری اظهار کرد: وقتی پاسخ شورای نگهبان رسید مجددا مقام معظم رهبری که آن وقت رییس جمهور بودند، سوال کردند که مطابق این اصل رییس جمهور چگونه باید عمل کند؟ شورای نگهبان بر همان نظر بدوی بود و همان پاسخ را ارسال کرد.

وی اضافه کرد: شورای نگهبان همیشه بر این عقیده بوده که قانون اساسی این اختیار را به رییس جمهور داده است ولی ابزار و مکانیسم اجرایی آن را پیش بینی نکرده است.

در همان زمان رییس شورای عالی قضایی آیت الله موسوی اردبیلی هم در مورد اصل 113 سوال داشت که شورای نگهبان هم نظری داد که به رییس جمهور وقت داده بود.

احمدی یادآور شد: در سال 68 که قانون اساسی مورد بازنگری قرار گرفت ولی با وجود این که اصل 113 توسط رییس جمهوری و رییس شورای عالی قضایی وقت مورد سوال و ایراد بود، عینا و با همان کیفیت در قانون گنجانده شد.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوره ریاستش بر قوه مجریه به شیوه خود مسائل را حل می کرد و تزاحمی از ناحیه این اصل را احساس نمی کرد به همین دلیل سوالی در خصوص حدود اختیارات رییس جمهوری مصرح در اصل 113 از شورای نگهبان به عمل نیاورد.

عضو کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه در دوره اصلاحات رییس جمهور وقت برای اجرای روح اصل 113 قانون اساسی هیات نظارت اجرای قانون اساسی را بنیان نهاد، اظهار کرد: بعد از آن رییس دولت اصلاحات دو لایحه به مجلس برد یکی لایحه حدود اختیارات رییس جمهوری و دیگری لایحه انتخابات بود و قصد داشت تکلیف تفسیر این اصل را برای همیشه روشن کند.

احمدی ادامه داد: این لوایح در مجلس و در کمیسیون های مربوطه با درهای بسته مواجه شدند.

با وجود این که رییس جمهور وقت اعلام کرده بود این لوایح کف مطالبات قانونی رییس جمهور است ولی به نوعی برخورد شد که نهایتا دولت این لوایح را پس گرفت، چون احتمال می رفت مجلس هفتم لایحه حدود اختیارات را از هدف و نیت اولیه دور کند، لذا رییس جمهور ترجیح داد آن را پس بگیرد.

وی افزود: محمود احمدی نژاد هیات اجرا و پیگیری که دولت قبل تشکیل داده بود را منحل کرد اما همیشه این سوال در مورد اصل 113 قانون اساسی و حدود اختیارات رییس جمهوری برای احمدی نژاد نیز مطرح بود و حتی رییس دولت های نهم و دهم اقدامات تندی را در حوزه اجرایی انجام می داد.

احمدی با بیان اینکه در جاهایی محمود احمدی نژاد از اختیارات اصل 113 با روش و رویه خود استفاده می کرد، یادآور شد: در سال 91، عباسعلی کدخدایی به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان مجبور شد از دبیر شورای نگهبان بخواهد نظر تفصیلی درباره حدود اختیارات رییس جمهور براساس اصل 113 قانون اساسی بدهد، چون از دید شورای نگهبان احمدی نژاد از حدود اختیاراتش عدول می کرد.

وی ادامه داد: شورای نگهبان و شخص آیت الله جنتی با اندکی تفاوت در کلمات و بدون تغییر در ماهیت همان پاسخ و تفسیری را ارائه داد که در سال 60، 68 و سال های بعد داده بود.

شورای نگهبان در پاسخ خطاب به کدخدایی اعلام کرد که مقصود از مسئولیت اجرای قانون اساسی، این است که مسئولیت رییس جمهور شامل نظارت بر وظایفی که قانون اساسی بر عهده دیگر نهادها گذاشته، نمی شود.

رییس جمهور حق ایجاد هیچ گونه ایجاد تشکیلاتی را نیز ندارد.

لذا آنچه شورای نگهبان بر آن تأکید دارد این است که رییس جمهور مسئولیتی درمورد اجرای قانون اساسی ندارد و صرفاً می تواند مواردی را که برخلاف قانون اساسی مشاهده کرد، تذکر دهد.

این حقوقدان با تاکید بر اینکه از نظر من اصل 113 قانون اساسی اصلی منقطع است، خاطرنشان کرد: در این اصل به صراحت مسئولیت اجرای قانون اساسی را به رییس جمهور سپرده است اما در اصول بعد از آن برای این مسئولیت اختیارات، ابزار و مکانیسم هایی در نظر نگرفته و قطع شده است.

در حالی که در اصل 156 قانون اساسی نظارت بر حسن اجرای قانون را به عهده رییس قوه قضاییه گذاشته شده است و برای اجرای این مسئولیت، در قانون ابزارهایی چون دادگاه ها، بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری در نظر گرفته شده است.

احمدی ادامه داد: رییس جمهور در اصل 113 قانون اساسی مسئولیت دارد ولی ابزار و اختیارات اعمال آن را ندارد.

تنها کاری که رییس جمهور می تواند انجام دهد این است که لایحه ای به عنوان حدود اختیارات رییس جمهور را به مجلس تسلیم کند که البته به سرنوشت لایحه دولت اصلاحات دچار خواهد شد، لذا به نظر نمی رسد رییس جمهوری در دو سال باقی مانده بتواند به طور کامل مزیت های این اصل استفاده کنند.

ضمن اینکه معتقدم باید تلاش کند روح اصل 113 را در حد توان در کشور جاری کند.


کلید واژه ها: قانون اساسی - رییس جمهور - قانون - شورای نگهبان - رییس - رییس جمهوری - جمهوری اسلامی ایران - نگهبان - جمهوری - جمهوری اسلامی - شورای - حقوق - حقوق شهروندی - رییس جمهوری اسلامی ایران - روسای جمهور - تفسیر - دانشمندان هسته ای - اختیارات - کارشناس - بعد از انقلاب - اسلامی - روحانی - رهبری - ایران - قوه قضاییه - دانشگاه ها - نعمت احمدی - خبرنگاران - نشست خبری - محیط زیست

آخرین اخبار سرویس:
مصدق: قوانین کیفری و حقوقی دست و پاگیر را توسط مجلس اصلاح یا حذف می کنیم

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز یکشنبه

معیشت و نان مردم را سیاسی نکنید

فارس نوشت / رحمانی فضلی: هرگونه اعتراضی در بستر قانونی خودش امکان پذیر است / اقدامات غیرقانونی به نفع هیچ کس نیست

وقتی لذت مناجات در مزه گناه گم می شود

برخورد با اخلالگران و مسببان بی نظمی عمومی

VPN قانونی، خلاف قانون اساسی و پارادوکسی عجیب است

سدی که زندگی کشاورزان «ایالو» را نابود کرد / توسعه به قیمت از دست دادن نابودی طبیعت!

خبر خوش نهاد رهبری برای زوج های دانشجو / وام های متاهلی پربارتر می شود

کوچکی نژاد: تخلفات حوزه هدفمندی یارانه ها عجیب و غریب است

آیا هتل ها برای خانم های تنها امن است؟

شکل های مربع را پید ا کن

جلسه مؤسسه قرآنی سدید در روز میلاد رسول(ص) به روایت تصویر

برپایی نشست «جایگاه قرآن و نحوه نقش آفرینی آن در تمدن اسلامی»

معضل جدی کمبود پرستار در کشور

جایگاه نخست شهرکرد در حوزه کتاب و کتابخوانی

احتمال دارد قالیباف سرلیست اصولگرایان شود/ ناطق نوری علاقه ای به اعلام نظراتش ندارد

ثوری: بوکس امروز ماحصل اقدامات همین منتقدان است!/ از نتایج راضی نیستم

آزادسازی بیش از 18 هزار مترمربع از اراضی ملی

استخدام نیروی مسئول آموزش در شرکت مفتاح رایانه افزار

اعتراض جمعیت علمای هند نسبت به تصمیم دادگاه برای مسجد بابری

«رضا بهرام» رفتنی شد؟ /عکس

اصلاح طلبان به حرف هایی که می زنند اعتقادی ندارند

تعطیلی مدارس به ادارات سرایت می کند؟ / توسعه حمل و نقل ریلی و ناوگان اتوبوسرانی عقیم ماند

بازدید امام جمعه همدان ازخبرگزاری رسا

دولت براساس اختیارات قانونی خود اقدام به افزایش قیمت بنزین کرده است

همایش کتابداران کتابخانه های مساجد استان تهران برگزار می شود

پاسخ تمام مشکلات جوامع انسانی در قرآن، سنت و عترت است

طرح دوفوریتی برای توقف افزایش قیمت بنزین

برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس درباره بنزین

فراخوان مقاله کنگره بین المللی بزرگداشت شهدای مدافع حرم

احتمال دارد قالیباف سرلیست اصولگرایان شود/ ناطق نوری علاقه ای به اعلام نظراتش ندارد

معیارهای جری و تطبیق از نگاه علامه طباطبایی منتشر شد

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی + عکس

ایران براساس سیاستی منطقی کاهش تعهدات برجامی را پیش برده است

«سیره مدیریتی پیامبر اعظم(ص)» به چاپ چهارم رسید

یوناما به مداخله در امور انتخابات افغانستان متهم شد

رحماندوست دبیر جایزه «کتاب ماه و سال» کانون شد

مهر: تجمع آرام در برخی خیابان های لرستان / مردم از دغدغه ها گفتند

اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین نشانه سوء مدیریت است | اخبار ایران و جهان

نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس برای بررسی آخرین تحولات کشور

صدور گواهی عدم امکان سازش در طلاق صوری منتفی است رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

هیلی: جولیانی باید به عنوان نماینده آمریکا در اوکراین معرفی می شد

تقویت اعتماد به نفس در حفظ قرآن

ویژگی های اخلاقی ای که طالقانی را محبوب کرد

تأکید سه قوه بر اجرای مصوبه مدیریت مصرف سوخت

تولد و وجود مبارک پیامبر اکرم سرشار از برکت بود + عکس

تلاش بی بی سی فارسی برای تلفیق اعتراض و آشوب/ وقتی رسانه ملکه نقشه جعلی درباره اعتراضات در ایران منتشر می کند

ذوالقدر:کیفیت عامل اصلی حمایت از تولید ملی است

بیانیه پایانی سی وسومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

مرعشی: نتوانستم سر آیت الله هاشمی را کلاه بگذارم/یکی با لباس سپاه آمد گفت خیلی بی شرف و نامردی/جواز دفن مرحوم هاشمی بی ایراد نبود

توضیح اشرف بروجردی درباره اسناد از بین رفته

چرا افزایش 400 هزار تومانی حقوق شامل معلمان جدید نشد؟!

تأملاتی پیرامون بیانیه گام دوم انقلاب| بخش چهارم

تابلو فرش مقاومت و سند چشم انداز مجمع تقریب مذاهب در افق 1414 رونمایی شد

کنفرانس سی و سوم وحدت اسلامی یک جریان سازی گسترده بود

یک جوان مسلمان فلج به دنبال ساخت آسانسور برای مسجد شیعیان در کانادا است

غرب می خواهد تفکر و اندیشه خود را بر جهان اسلام تحمیل کند

حبیبی: اهل اعتراض و جرزنی نیستم/ نمی پذیریم در کشتی سَرِمان را کلاه بگذارند

علامه ی جامع

400 مبلغ از قم به استان همدان اعزام شدند

بیانیه پایانی سی وسومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

گزارش ایسنا از اختتامیه سی وسومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

خیلی وقت است که مجلس در رأس امور نیست/ مجلس بعدی را تعطیل کنید

با اخلالگران و مسببان بی نظمی عمومی برخورد می کنیم

استخدام کارشناس Help Desk در موسسه اندیشه مهر

مراقب باشیم جایگاه قم تنزل پیدا نکند

انتقاد شدید سرلشکر جعفری از عملکرد دولت/ چرا دولت مردان با بی تدبیری آب به آسیاب دشمن می ریزند

دوره تربیت مربی حفظ در جامعهالقرآن برگزار شد

صحنه اجتماع جایگاه تعیین حقانیت مذهب نیست/ حقوق شهروندی برابر؛ راهکار عملی وحدت

افراد مسلح به رای دهندگان مسلمان سریلانکا تیراندازی کردند

گزارش ایسنا از اختتامیه سی وسومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی

وقتی که از کسی تعریف می کنند آنجا خط حمله آتش شیطان است + عکس

400 مبلغ از قم به استان همدان اعزام شدند

حدود 70 میلیون سادات در جهان داریم

نخستین رویداد تولید محتوای دیجیتال در رشت برگزار می شود

وقتی که از کسی تعریف می کنند آنجا خط حمله آتش شیطان است

بیان مفاهیم اسلامی در قالب های جذاب برای کودکان

تولد و وجود مبارک پیامبر اکرم سرشار از برکت بود

اسناد صد سال اخیر حوزه پاسخگوی بسیاری از پرسش ها است

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی

مشکلات چادر مشکوک است

پرونده تحصیلی مراجع تقلید رونمایی شد

حضور فرمانده کل ارتش در جمع چتربازان تیپ 55 هوابرد

 دشمنان در صدد بودند با هدایت سرویس های اطلاعاتی کام مردم منطقه را تلخ کنند

راه پیروزی ملت فلسطین وحدت و مقاومت است

تکبر بنزینی!

در نهمین جلسه دادگاه علی دیواندری چه گذشت؟

ولایتی: دشمنان در صدد بودند با هدایت سرویس های اطلاعاتی کام مردم منطقه را تلخ کنند

طرح فوریتی برای توقف افزایش قیمت بنزین

کلیه مدارس استان تهران یکشنبه تعطیل است

وقتی که از کسی تعریف می کنند آنجا خط حمله آتش شیطان است

تلاوت ترتیل صفحه 213 قرآن باصدای عبدالباسط+صوت و متن آیات

نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره گرانی بنزین/قوای سه گانه افکار عمومی را به مدد بطلبند

رفع تصرف از بیش از 45 هزار متر مربع از اراضی ملی

طرح رتبه بندی معلمان اجرایی نشد

واکنش مطهری به قیمت بنزین و اعتراضات مربوط به آن

مجلس برای خروج از فضای کنونی طرح سه فوریتی دارد

قالیباف: دولت اعتقادی به همدلی با مردم ندارد/ باید با جلب مشارکت مردم سهمیه بندی را اجرا می کرد

روایت یک حقوقدان از اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان

روایت یک حقوقدان از اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان