مطالب مرتبط:
روایت یک حقوقدان اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان بر سر تفسیر یک اصل قانون اساسی/ انتقاد روحانی به اختیارات شورای نگهبان نیست
رییس جمهور به جای تخریب شورای نگهبان به فکر رفع مشکلات مردم باشد
شکوری راد:عارف سرلیست اصلاح طلبان نمی شود/شورای نگهبان به مردم جفا می کند/احمدی نژاد اصولگرایان را منفجر کرد
انتقاد روحانی به اختیارات شورای نگهبان نیست
ربیعی: روحانی منکر قانونیت نهاد شورای نگهبان نیست/دستگیری چند تن در نهاد ریاست جمهوری را کذب دانست/ مقصود از تعامل، سازش یا تسلیم نیست/ روحانی در پرونده فریدون دخالتی ندارد
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 22:002019-10-21سياسي

روایت یک حقوقدان از اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان


کارشناس مسائل حقوقی اصل یکصد و سیزدهم قانون اساسی را منقطع عنوان کرد و گفت: در این اصل به صراحت مسئولیت اجرای قانون اساسی را به رییس جمهوری سپرده است اما در اصول بعد از آن برای این مسئولیت اختیارات، - دیدارنیوز - یکی از موضوعاتی که رییس جمهوری دوشنبه هفته گذشته نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی مطرح کرد اصل 113 قانون اساسی بود.

حجت السلام والمسلمین روحانی در پاسخ به سوالی درباره حقوق شهروندی و رویکرد دولت در مواردی مانند بازداشت متهمان محیط زیست و متهمان ترور دانشمندان هسته ای گفت: خود دولت باید کاملاً به حقوق شهروندی توجه کند و قدم های خوبی نسبت به حقوق زنان، اقلیت ها، فضای مناسب و باز برای گفت وگو در دانشگاه ها و در فضای جامعه بوجود آمده است، اما با مشکلاتی هم مواجه هستیم.

رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برخی از پرونده هایی که در قوه قضاییه مطرح شده یا مطرح می شود، گفت: فکر می کنم اشکال کار از اینجا شروع می شود، رییس جمهور طبق اصل 113 قانون اساسی، چون مسئول اجرای قانون اساسی است، باید مداوم توجه اش به قانون اساسی باشد، کجا نقض شده، کجا اجرا شده چگونه اجرا شده، کجا متوقف شده، کجا اعتنا نشده و کجا فراموش شده است.

روحانی با بیان اینکه شورای نگهبان درمورد اصل 113 قانون اساسی تفسیری کرده که تقریباً این اصل را بی اثر کرده است به طوری که گویی اصل 113 وجود ندارد، اظهار داشت: مردم به رییس جمهور رأی نمی دهند که فقط رییس دستگاه اجرایی باشد، قانون در همان اصل گفته رییس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است.

تفسیری که کرده اند به این صورت است که هر جا رییس جمهور مسئول مستقیمی ندارد، مثل اموال بلاصاحب، آنجا رییس جمهور باید دخالت کند.

یعنی چه؟ هر کاری در این کشور مسئول دارد، حتی اموال بلا صاحب هم مسئول دارد، بنابراین اگر اصل 113 اجرا شود، برخی از اشکالات هم برطرف می شود.

اصل 113 قانون اساسی چه می گوید؟ در ذیل فصل نهم(قوه مجریه) و مبحث اول این فصل یعنی اصل 113 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است؛ پس از مقام رهبری، رییس جمهور عالیترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می شود، بر عهده دارد.

اصل 113 مورد سوال همه روسای جمهور بعد از انقلاب در همین رابطه نعمت احمدی کارشناس حقوق با بیان اینکه انتقاد رییس جمهوری به اختیارات قانونی شورای نگهبان نیست، گفت: نقد او متوجه خروجی تفسیر شورای نگهبان از اصل 113 قانون اساسی است.

برابر اصل 98 قانون اساسی تفسیر قانون اساسی با شورای نگهبان است اما همیشه اصل 113 مورد نقد روسای جمهور بوده است.

وی افزود: نخستین بار در سال 1360 وقتی مقام معظم رهبری رییس جمهور بودند، از شورای نگهبان در خصوص حدود اختیارات رییس جمهوری در اصل 113 قانون اساسی از شورای نگهبان سوالی را مطرح کردند که آیا رییس جمهور می تواند دفتر نظارتی یا نهادی شبیه به آن برای جاری شدن این اصل تاسیس کند؟ این سوال را مطرح کردند که تکلیف عنوان مسئولیت اجرای قانون اساسی در اصل 113 چیست؟ احمدی با بیان اینکه در سال 60 رییس جمهور وقت پیگیر ابزار، لوازم و مکانیسم های اعمال مسئولیت در اصل 113 قانون اساسی بود، خاطرنشان کرد: نگاه شورای نگهبان این بود که رییس جمهوری ابزار و امکاناتی برای اعمال اصل 113 قانون اساسی در اختیار ندارد، حتی نمی تواند یک دفتر بازرسی برای جاری کردن این قانون داشته باشد.

عضو کانون وکلای دادگستری اظهار کرد: وقتی پاسخ شورای نگهبان رسید مجددا مقام معظم رهبری که آن وقت رییس جمهور بودند، سوال کردند که مطابق این اصل رییس جمهور چگونه باید عمل کند؟ شورای نگهبان بر همان نظر بدوی بود و همان پاسخ را ارسال کرد.

وی اضافه کرد: شورای نگهبان همیشه بر این عقیده بوده که قانون اساسی این اختیار را به رییس جمهور داده است ولی ابزار و مکانیسم اجرایی آن را پیش بینی نکرده است.

در همان زمان رییس شورای عالی قضایی آیت الله موسوی اردبیلی هم در مورد اصل 113 سوال داشت که شورای نگهبان هم نظری داد که به رییس جمهور وقت داده بود.

احمدی یادآور شد: در سال 68 که قانون اساسی مورد بازنگری قرار گرفت ولی با وجود این که اصل 113 توسط رییس جمهوری و رییس شورای عالی قضایی وقت مورد سوال و ایراد بود، عینا و با همان کیفیت در قانون گنجانده شد.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوره ریاستش بر قوه مجریه به شیوه خود مسائل را حل می کرد و تزاحمی از ناحیه این اصل را احساس نمی کرد به همین دلیل سوالی در خصوص حدود اختیارات رییس جمهوری مصرح در اصل 113 از شورای نگهبان به عمل نیاورد.

عضو کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه در دوره اصلاحات رییس جمهور وقت برای اجرای روح اصل 113 قانون اساسی هیات نظارت اجرای قانون اساسی را بنیان نهاد، اظهار کرد: بعد از آن رییس دولت اصلاحات دو لایحه به مجلس برد یکی لایحه حدود اختیارات رییس جمهوری و دیگری لایحه انتخابات بود و قصد داشت تکلیف تفسیر این اصل را برای همیشه روشن کند.

احمدی ادامه داد: این لوایح در مجلس و در کمیسیون های مربوطه با درهای بسته مواجه شدند.

با وجود این که رییس جمهور وقت اعلام کرده بود این لوایح کف مطالبات قانونی رییس جمهور است ولی به نوعی برخورد شد که نهایتا دولت این لوایح را پس گرفت، چون احتمال می رفت مجلس هفتم لایحه حدود اختیارات را از هدف و نیت اولیه دور کند، لذا رییس جمهور ترجیح داد آن را پس بگیرد.

وی افزود: محمود احمدی نژاد هیات اجرا و پیگیری که دولت قبل تشکیل داده بود را منحل کرد اما همیشه این سوال در مورد اصل 113 قانون اساسی و حدود اختیارات رییس جمهوری برای احمدی نژاد نیز مطرح بود و حتی رییس دولت های نهم و دهم اقدامات تندی را در حوزه اجرایی انجام می داد.

احمدی با بیان اینکه در جاهایی محمود احمدی نژاد از اختیارات اصل 113 با روش و رویه خود استفاده می کرد، یادآور شد: در سال 91، عباسعلی کدخدایی به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان مجبور شد از دبیر شورای نگهبان بخواهد نظر تفصیلی درباره حدود اختیارات رییس جمهور براساس اصل 113 قانون اساسی بدهد، چون از دید شورای نگهبان احمدی نژاد از حدود اختیاراتش عدول می کرد.

وی ادامه داد: شورای نگهبان و شخص آیت الله جنتی با اندکی تفاوت در کلمات و بدون تغییر در ماهیت همان پاسخ و تفسیری را ارائه داد که در سال 60، 68 و سال های بعد داده بود.

شورای نگهبان در پاسخ خطاب به کدخدایی اعلام کرد که مقصود از مسئولیت اجرای قانون اساسی، این است که مسئولیت رییس جمهور شامل نظارت بر وظایفی که قانون اساسی بر عهده دیگر نهادها گذاشته، نمی شود.

رییس جمهور حق ایجاد هیچ گونه ایجاد تشکیلاتی را نیز ندارد.

لذا آنچه شورای نگهبان بر آن تأکید دارد این است که رییس جمهور مسئولیتی درمورد اجرای قانون اساسی ندارد و صرفاً می تواند مواردی را که برخلاف قانون اساسی مشاهده کرد، تذکر دهد.

این حقوقدان با تاکید بر اینکه از نظر من اصل 113 قانون اساسی اصلی منقطع است، خاطرنشان کرد: در این اصل به صراحت مسئولیت اجرای قانون اساسی را به رییس جمهور سپرده است اما در اصول بعد از آن برای این مسئولیت اختیارات، ابزار و مکانیسم هایی در نظر نگرفته و قطع شده است.

در حالی که در اصل 156 قانون اساسی نظارت بر حسن اجرای قانون را به عهده رییس قوه قضاییه گذاشته شده است و برای اجرای این مسئولیت، در قانون ابزارهایی چون دادگاه ها، بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری در نظر گرفته شده است.

احمدی ادامه داد: رییس جمهور در اصل 113 قانون اساسی مسئولیت دارد ولی ابزار و اختیارات اعمال آن را ندارد.

تنها کاری که رییس جمهور می تواند انجام دهد این است که لایحه ای به عنوان حدود اختیارات رییس جمهور را به مجلس تسلیم کند که البته به سرنوشت لایحه دولت اصلاحات دچار خواهد شد، لذا به نظر نمی رسد رییس جمهوری در دو سال باقی مانده بتواند به طور کامل مزیت های این اصل استفاده کنند.

ضمن اینکه معتقدم باید تلاش کند روح اصل 113 را در حد توان در کشور جاری کند.


کلید واژه ها: قانون اساسی - رییس جمهور - قانون - شورای نگهبان - رییس - رییس جمهوری - جمهوری اسلامی ایران - نگهبان - جمهوری - جمهوری اسلامی - شورای - حقوق - حقوق شهروندی - رییس جمهوری اسلامی ایران - روسای جمهور - تفسیر - دانشمندان هسته ای - اختیارات - کارشناس - بعد از انقلاب - اسلامی - روحانی - رهبری - ایران - قوه قضاییه - دانشگاه ها - نعمت احمدی - خبرنگاران - نشست خبری - محیط زیست

آخرین اخبار سرویس:
نمازهای جماعت در ادارات شأنیت داشته باشد

نیم قرن آینده متعلق به تفاسیر میان رشته ای علم و دین است

نشست های تخصصی دبیران استانی جشنواره امام رضا(ع) در مشهد

مردم شیراز مسجد و حوزه آتش بزن نیستند

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از مردم هرمزگان قدردانی کرد

تجمع «دفاع از اقتدار و امنیت» دراستان ها

تبدیل بسیج به فرهنگ بزرگترین دستاورد امروز است

برگزاری 500 برنامه در هفته بسیج درنیشابور

روایت یک عضو کمیسیون امنیت ملی از ناآرامی های چند روز اخیر/ بازداشت شدگانی که به جریانات آشوب ساز وصل نیستند نباید در زندان باشند

دیدار بسیجیان چهارمحال وبختیاری با نماینده ولی فقیه در استان

اسماعیل نجار در سازمان مدیریت بحران کشور ماندنی شد

نامه جامعه تورگردانان ایران به شورای عالی امنیت ملی

سهم صفر درصدی موکب های دولتی در اربعین

نقل قول منتسب به رهبر انقلاب درباره اصلاح قیمت بنزین تکذیب شد

رزمایش مدافعان آسمان ولایت 98 در فضای جنگ الکترونیک در حال برگزاری است

تمامی دشمنان انقلاب در حوادث اخیر علیه ایران به صف شده بودند + عکس

مردم نقش تعیین کننده ای در حمایت از انقلاب و نظام دارند

200 شعبه اخذ رای انتخابات مجلس شورای اسلامی در دماوند پیش بینی شده است

مشارکت حداکثری در انتخابات اقتدار ملی را افزایش می دهد

تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین باعث تحول اقتصادی استان کرمانشاه می شود

هفت میلیون ایرانی به مناطق عملیاتی اعزام شدند

اغتشاش با مطالبه گری تفاوت دارد

استمرار نظارت و بازرسی برای کنترل قیمت ها و تقویت اعتماد عمومی

تمامی دشمنان انقلاب در حوادث اخیر علیه ایران به صف شده بودند

حمایت از ایده های نو برای اداره بهتر شهر کرمان

اجرای بیش از 527 برنامه در هفته بسیج استان قزوین

اعلامیه انتخاباتی حزب کوربین: دولت کارگر فوراً کشور فلسطین را به رسمیت می شناسد

تفکر بسیجی را در تمام بخش های جامعه تزریق کنیم

نقل قول منتسب به رهبر انقلاب خطاب به یک طلبه درباره اصلاح قیمت بنزین صحت ندارد

نقل قول منتسب به رهبر انقلاب درباره اصلاح قیمت بنزین تکذیب شد

«جلالی پور» درج نامش در بیانیه 77 نفره اصلاح طلبان را رد کرد

سید احمد خاتمی خبر داد: مصوبه کمیسیون فرهنگی خبرگان برای جلوگیری از فعالیت مجدد شبکه های خارجی در کشور

تصمیمات مسئولان باید دقیق باشد

خروش انقلابی شیراز علیه اغتشاش گران/ تأکید بر حفظ اقتدار کشور

پارسال 7 میلیون ایرانی به مناطق عملیاتی اعزام شدند

وجود کتابفروشی ها در محلات میزان جرم و بزه را می کاهد

برگزاری همایش نقش دانشگاهیان و دانش آموزان در گام دوم انقلاب

اغتشاشگران منتظر مجازات های سنگین باشند

برگزاری 831 ویژه برنامه هفته بسیج در فارس

برگزاری 5 هزار برنامه ویژه هفته بسیج در بوشهر + گزارش

راهپیمایی انزجار مردم شیراز از آشوبگران

درخواست ناجا از مردم: اغتشاش گران را معرفی کنید

صدور سند برای 11 هزار هکتار اراضی ملی دامغان

راهپیمایی مردم اصفهان برای دفاع از اقتدار و امنیت کشور

تجدید میثاق بسیجیان با آرمان های امام (ره)

اینترنت بوشهر وصل شد

یک نفر درج نامش در بیانیه 77 نفره اصلاح طلبان را تکذیب کرد

1104 برنامه درهفته بسیج برگزار می شود/بسیج عضو لاینفک جامعه است

قدردانی ناجا از ملت در محکومیت اقدامات خشونت آمیز و خرابکارانه اشرار

تشییع پیکر شهید مدافع امنیت در رشت / او در اعتراضات به شهادت رسید + عکس

پیشتازی حزب محافظه کار در آستانه انتخابات سراسری در بریتانیا

نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی برگزار شد

نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی سراسر کشور

بازدید نماینده رییس مرکز خدمات از مدارس علمیه و طلاب آسیب دیده اغتشاش اخیر

پیام رسانی که پاسخگوی نیاز مردم باشد نداریم

مجلس خبرگان هم وارد فاز قانونگذاری شد؟! / احمد خاتمی: اعضای کمیسیون مجلس خبرگان، جلوگیری از فعالیت مجدد شبکه های خارجی در کشور را تصویب کردند

اجازه ندهیم تفاوت های مذهبی مانع فعالیت های فرهنگ دینی شوند

راهیان نور، بهترین راه انتقال فرهنگ دفاع مقدس است

چه چیزی باعث پیوند کبد می شود؟

بازدید نماینده رییس مرکز خدمات از مدارس علمیه و طلاب آسیب دیده اغتشاش اخیر

راهپیمایی عظیم مردم اصفهان برای دفاع از اقتدار و امنیت کشور

برپایی نمایشگاه عملکرد 40 ساله بسیج در چابهار

دانشجویان در خط مقدم مقابله با تهاجم فرهنگی هستند

رهبر انقلاب در قضیه گرانی بنزین از آبرو و اعتبار خود مایه گذاشتند

تکذیب نقل قول منتسب به رهبری درباره بنزین

برگزاری راهپیمایی حمایت از اقتدار و امنیت کشور در زاهدان

جزییات وصل شدن اینترنت در برخی نقاط کشور

انتقاد علی مطهری از ادامه یافتن قطعی اینترنت

استیضاح رییس جمهور هزینه سنگینی برای کشور دارد

اینترنت برخی مناطق کشور وصل شد

کارمند بازنشسته سفارت، عامل انسداد بزرگراه امام علی

کاسبی با افزایش قیمت بنزین!/ ماهیگیری وطن امروز از آب گل آلود

بده بستان سیاسی ترامپ تأیید شد

مردم، اغتشاشگران را به پلیس معرفی کنند

فرمانده ارتش جمهوری اسلامی: نبرد ما و استکبار ادامه خواهد داشت

آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی دغدغه ویژه ای نسبت به جامعه داشت

فیلم | کشف مواد خطرناک از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی

نبود رابطه میان فلسفه، تدابیر و سیاست ها؛ مشکل خجالت آور سند الگوی پیشرفت

سهم صفر درصدی موکب های دولتی در اربعین/ خوزستان، تهران و ایلام دارای بیشترین موکب

حل و فصل 70 درصد از پرونده هایی که به دادگاه مطبوعات می رسد

قدردانی ناجا از ملت در محکومیت اقدامات خشونت آمیز و خرابکارانه اشرار

تشییع پیکر شهید مدافع امنیت در رشت / او در اعتراضات به شهادت رسید + عکس

تعداد کتابخانه های گلستان در شأن مردم استان نیست

کتابفروشی های تهران صاحب تابلو مشترک می شوند

سهم صفردرصدی موکبهای دولتی در اربعین

آقای مانکن در ماشین شیکش + عکس

بررسی موضوع امنیت در جامعه اسلامی

دشمن در جنگ فرهنگی و نرم با همه توان وارد صحنه شده است

بوشهری ها اقدامات هنجارشکنانه اغتشاشگران را محکوم می کنند

مزار شهدای بسیجی گلستان عطرافشانی شد

رهبر معظم انقلاب با حمایتی حکیمانه، دست ملت و مسئولان را در بزنگاه تاریخی گرفتند

برگزاری جشنواره بلوط

خسارت آنچنانی گزارش نشد

واکنش ایران به ادعای آژانس

فعالیت مستمر تبلیغی 7 هزار طلبه خواهر در مدارس کشور

مسئولان کشور مطالبات مردم را بشنوند

مردم با بصیرت ایران صف خود را از هنجارشکنان جدا کردند

تجمع بزرگ بسیجیان خلخال برگزار می شود

درخواست برای نظارت بر کتاب فروشی های مترو

تعداد کتابخانه های گلستان در شأن مردم استان نیست

روایت یک حقوقدان از اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان

روایت یک حقوقدان از اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان