مطالب مرتبط:
سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد
سند ارتقای زنان و خانواده تا 1400 باید مدیریت شود
سند ارتقای زنان و خانواده تا 1400 باید مدیریت شود
لزوم تدوین سند ارتقاء وضعیت بانوان به عنوان مکمل سند توسعه استان تهران
استاندار: 800 هزار شغل سال گذشته در استان تهران ایجاد شد
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 21:592019-10-21سياسي

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد


- معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده عصر دوشنبه در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران با بیان اینکه سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در سطح ملی مبتنی بر اطلس وضعیت استان ها، نیازهای خاص هر استان و مسائلی مرتبط با مکان های مختلف شهرستان ها و مناطق مختلف تدوین شده است، گفت: این سند تاکنون در 30 استان کشور نهایی شده و در 15 استان در شورای برنامه ریزی به تصویب رسیده است.

معصومه ابتکار افزود: آمار و اطلس وضعیت استان ها استخراج و شاخص های عدالت جمعیتی را نیز ابلاغ کرده ایم و براساس این وضعیت سند ارتقای وضعیت زنان تدوین شده و این سند در جاهایی که ما عقب ماندگی یا از وضعیت مطلوب فاصله داریم در راستای کاهش فاصله ها تدوین شده است.

وی ادامه داد: نگاه قانون فراجنسیتی است اما در عمل به دلایل مختلف از عقب ماندگی تاریخی گرفته تا فرهنگی، مسائل قومیتی و مشکلاتی که در استان تهران وجود دارد، باید برای آنها برنامه ویژه ای داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با آن اهداف و آرمان ها حرکت کنیم.

معاون رییس جمهور در اموری زنان و خانواده گفت: تصویب سند ارتقای زنان گامی به سمت جلو است به این دلیل که ما تاکنون در بحث زنان و خانواده سلیقه ای عمل کرده ایم اگرچه پیشرفت های خوبی هم داشته ایم ولی از این به بعد اگر بخواهیم شکاف ها و عقب ماندگی ها را حل کنیم و مطالبات نسل جوان را پاسخگو باشیم هیچ چاره ای جزء برنامه ریزی نداریم و برای تحقق اهداف باید شاخص ها، سیاست ها و برنامه های اجرایی اقدامات لازم را تعریف و حرکت کنیم.

ابتکار با بیان اینکه این سند تفاوتی که با شرایط قبل دارد این است که مبتنی بر داده ها و آمار و اطلاعاتی است که از درگاه آمار و اطلاعاتی احصا شده و اتفاق ارزنده ای است، امیدوارم بتوانیم آمار را براساس تفکیک جنس نیز احصا کنیم تصریح کرد: در برخی از داده های آماری مشاهده شده آمارها تفکیک به جنس نشده و به جز آمار دو انتخابات آخر آمار براساس تفکیک جنسیت در دسترس نیست.

وی خاطرنشان کرد: بحث شاخص های عدالت جنسیتی از ابتدای دولت دوازدهم براساس تکالیف قانونی و براساس سیاست های ابلاغی رییس جمهوری شاخص هایی را تحت عنوان عدالت جنستی در ستاد ملی زن و خانواده با حضور رییس جمهوری و سپس با همکاری دستگاه های اجرایی هشت محور و 176 شاخص تخصصی برای تمامیدستگاه های دولتی تدوین شده است.

ابتکار، آموزش، بهداشت، اشتغال، ورزش امنیت، مشارکت اجتماعی، سیاسی را از جمله شاخص های در نظر گرفته شده برشمرد و افزود: سیاست گذاری و اهداف تقریبا مشخص است.

وی گفت: با همکاری مرکز آمار ایران شاخص ها به زودی ارائه خواهد شد و مشخص می شود هر دستگاهی چگونه می تواند شاخص ها را محاسبه و آن را در سامانه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده وارد کنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: در حوزه ورزش اقدامات بسیار خوبی برای زنان انجام شده اما هنوز شاخص برخورداری دختران و زنان از فضاهای ورزشی به خصوص در شهرستان های استان با شرایط مطلوب فاطله دارد در این زمینه باید بسیار کار و تلاش کنیم تا شرایط مطلوب به دست آید چراکه ورزش در سلامت جسم و روان زنان و مادران آینده تاثیر می گذارد، اگر در این زمینه برنامه ریزی نکنیم در درمان دچار مشکلات زیادی خواهیم شد.

ابتکار گفت: شاخص های ملی نشان می دهد در بحث افزایش وزن دختران، زنان و افزایش بیماری های متابولیکی روند نگران کننده ای را در پیش خواهیم داشت که هزینه های درمانی سنگینی را به جامعه تحمیل می کند.

وی افزود: بسیاری از مدارس تهران به دلیل بلند مرتبه سازی در مناطق مختلف، اشراف دارند و دختران در فضای مدرسه امکان ورزش و تفریح را ندارند، برای مناسب سازی این فضاها تفاهم نامه ای با شورای شهر تهران و شهرداری تهران منعقد شده که امیدواریم سازمان آموزش و پرورش از فرصت استفاده کند چراکه این امر به سواد حرکتی دانش آموزان کمک می کند و مسئله مهمی است.

ابتکار ادامه داد: در موضوعاتی نظیر مددکاری، مشاور خانواده و خیریه ها جامعه مخاطب توسط زنان اداره می شوند، این موضوع یکی از جهت گیری ها و برنامه های دولت است و با برگزاری دوره توان افزایی در شهر و استان تهران به دنبال تدوین یک طرح و اقدام مشترک بودیم و چند پروژه در راستای توان افزایی زنان تدوین شد که یکی از آنها مصوب و مورد حمایت قرار گرفته شد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه مسئله خانواده که از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان در جهت گیری ها است و رییس جمهوری نیز برنامه ها را مشخص کردند، شاید مهم ترین برنامه ما در این دوره گفت وگوی ملی خانواده و بین نسلی باشد، گفت: مرحله اول طرح گفت وگوی خانواده در کل کشور از جمله استان تهران اجرا شده است.

وی افزود: در این طرح مهمترین موضوعی که در خانواده ها مشهود است موضوع مهارت های ارتباطی بین اعضای خانوادهاست و اینکه اعضای خانواده امکان برقراری ارتباط، مفاهمه و برقراری نقش حمایتی که باید برای هم داشته باشند کارکرد خود را حفظ کند چراکه این موضوع در حال از بین رفتن است.

ابتکار گفت: شبکه حمایتی خانواده به دلیل مهاجرت از بین می رود و این یکی از آسیب های مهاجرت است زمانی که فرد در شهر خود باشد اگر اتفاقی پیش بیاید تور حمایتی خانواده گسترده اجازه نمی دهند آسیب پذیری بالا رود ولی اینجا تور حمایتی در شبکه حمایتی وجود ندارد دستگاه هایی نظیر سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) باید به کمک بیایند و این اهمیت خانواده را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: خانواده با هر تعدادی که حساب کنیم اگر انسجام، همدلی لازم و مهارت های مناسب برای حل مشکلات جوانان و سالمندان را نداشته باشد کارکرد خود را از دست می دهند، استان تهران نیز در این زمینه بسیار آسیب پذیر است به همین دلیل انجمن جامعه شناسی ایران به عنوان طرف اصلی قرارداد و کانون گفت وگوی امام موسی صدر از اجرا کنندگان اصلی طرح هستند و با انجمن های دانش آموزی و اولیا و مربیان قرارداد منعقد شده است از دستگاه های مختلف نیز تقاضا دارم در این راستا هم افزایی داشته باشند.

ابتکار با بیان اینکه از بودجه امسال و سال آینده اعتباری برای جبران عقب ماندگی های موجود پیش بینی شده است، گفت: سطح آموزش در استان تهران مطلوب است اما در شهرستان های مشکل زیاد است ما هنوز در نقاطی از شهرستان ها مشکلات حاد داریم حتی در بحث سواد و کودکان بازمانده از تحصیل یا اشتغال مشکل داریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: یکی از مهمترین مباحث بیکار بودن دختران فارغ التحصیل دانشگاهی است و آنها انتظار دارند اشتغال مناسب برای آنها فراهم شود، دولت اقدامات جدی را برای این مسئله در نظر گرفته است شاید مهم ترین دستاورد ما در اشتغال پایدار روستایی اتفاق افتاده چراکه 40 درصد این تسهیلات در سال 97 به زنان روستایی تخصیص داده شد و این افراد در ایجاد و پایداری بنگاه های اقتصادی بسیار خوب عمل کرده اند و این بسیار امید بخش است.

ابتکار گفت: در رتبه بندی انتصاب مدیران زن استان بوشهر در رتبه اول، استان قم در رتبه آخر و استان تهران با 13.

8 دهم درصد در رتبه 9 قرار دارد، در بخشنامه شورای عالی اداری که سال گذشته از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد 30 درصد از پست های مدیریتی دولت دوازدهم باید در اختیار زنان قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه پست های مدیریتی تعریف دارد و رییس جمهوری به وزیران تاکید کردند از زنان در سمت معاون استفاده کنند، اضافه کرد: تاکنون 61 نفر در دولت معاون وزیر و همتراز معاون وزیر زن هستند تا 30 درصد لازم است ما در همه سطوح تلاش کنیم و زن های توانمند را پای کار آوریم.

ابتکار افزود:41 درصد از کارکنان دولت زنان با تحصیلات مرتبط و سابقه کار هستند، 10 معاون استاندار زن در کشور داریم که این اتفاق مهمی است و نشان می دهد اگر از ظرفیت زنان تحصیلکرده استفاده نکنیم یک فرصت را از دست داده ایم خصوصا در بخش هایی که با موضوعات آموزشی، فرهنگی و اجتماعی مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: قابل قبول نیست آموزش و پرورش و بهداشت که نیمی از مخاطبان و کارکنان آنها زن است از 30 درصد ظرفیت زنان استفاده نکنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: توجه به یکسری زمینه ها علاوه بر مشاغلی نظیر گردشگری، زمینه هایی در صنایع دستی فراهم شده باید هنرهایی نظیر هنرهای خلاق، فناوری های نوین، استارتاپ ها توجه شود و ضروری است در این زمینه ها کار کنیم تا دختران بتوانند زمینه های مطلوبی برای کار و حضور در اجتماع داشته باشند.

ابتکار خاطرنشان کرد: دو طرح بزرگ با وزارت کشور و سازمان کار، رفاه و تامین اجتماعی در زمینه آموزش و مهارت های ابتدایی، بنگاه داری تا مرحله اشتغال و بازاریابی برای تولیدات زنان در نظر گرفته شده که در حال اجراست و آموزش ها به زنان سرپرست خانوار استان تهران از طریق جهاد دانشگاهی اجرا می شود.

وی گفت: در کشور 12 هزار نفر زن سرپرست خانوار وجود دارد امیدوارم بتوانیم سه هزار و 700 زن سرپرست خانوار در استان تهران را با مشاغل نوین خانگی آشنا کنیم.

ابتکار ادامه داد: به طور خاص نیز طرح تاب آوری اجتماعی نیز در استان تهران اجرا شده است این طرح به جوامع در حال آسیب بسیار کمک می کند و طرحی است که می تواند تاب آوری جامعه را در برابر مخاطراتی که برای آن ها پیش می آید، ارتقاء دهد تا افراد بتوانند مواجه سریعی با مشکلات داشته باشد و راه حل پیدا کند.

وی ادامه داد: این طرح نتیجه خوبی داشته و تسهیلگرانی تربیت شده اند که می توانند اینکار را ادامه دهند، امیدوارم با همکاری دیگر دستگاه ها بتوانیم این طرح را به شهرستانهای استان تهران توسعه دهیم.

ابتکار توان افزایی سازمان های مردم نهاد را یکی از رویکردهای دولت برشمرد و تصریح کرد: خوشبختانه استان تهران سرمایه انسانی بسیار قابل توجهی دارد و سازمان های مردم نهاد توانمند داوطلبانه فعالیت می کنند و بسیاری از آنها توسط زنان مدیریت می شوند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خانواده - استان - رییس جمهور - آمار - شورای برنامه ریزی - استان تهران - برنامه ریزی - رییس جمهوری - معاون رییس جمهور - برنامه - سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده - شاخص - زنان - شورای برنامه ریزی و توسعه - ابتکار - جمهوری - دستگاه های اجرایی - رییس - اطلاعاتی - تهران - عدالت - استان ها - سیاست - مرکز آمار ایران - معصومه ابتکار - هایی - همکاری - دولت دوازدهم - شورای - معاون

آخرین اخبار سرویس:
انتخاب دکتر ولایتی و حجت الاسلام قمی به عنوان نمایندگان شورا

آمریکا باید بفهمد رهبر جهان نیست + عکس

زکات از برکات اقتصاد اسلامی است

انتخابات نمایندگان تشکل های مردم نهاد قم برگزار می شود

تایید مرخصی رسول دانیال زاده

معاون استاندار سمنان: همواره شنونده خواسته های مردم خواهیم بود

خروج یک طرح جنجالی از دستور کار شورای تهران بعد از چندسال!

سفرای جدید ایران در 9 کشور جهان با روحانی دیدار کردند

تصویری از دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب

پیکر دو تن از شهدای امنیت استان تهران چهارشنبه تشییع می شود

دیدار تولیدکنندگان،کارآفرینان و فعالان اقتصادی با مقام معظم رهبری

اعلام برنامه های ایام معصومیه(س) در حرم مطهر

دیدار رهبر انقلاب با جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی

با خاطیان در دانشگاه فرهنگیان و سازمان سنجش برخورد خواهد شد

آدام شیف: ترامپ منافع ملی را قربانی منافع شخصی خود کرده است

تلاش پاکبانان در شهر محمدیه و تحقق شهری پاک و زیبا ستودنی است | اخبار ایران و جهان

تصاویر/ دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب

خروج یک طرح جنجالی از دستور کار بعد از چندسال!

همایش ملی سرمایه های اجتماعی ماه آینده در قزوین

تقدیر الهه منصوریان از وظیفه مقدس آقایان مجری+عکس

با خاطیان در دانشگاه فرهنگیان و سازمان سنجش برخورد خواهد شد

ترامپ منافع ملی را قربانی منافع اش می کند

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کار آفرینان و فعالان اقتصادی با رهبرمعظم انقلاب

زمان برگزاری همایش «غدیر در گستره فرهنگ و تمدن اسلامی» تمدید شد

مقتدرانه در مقابل مخلان نظم و امنیت ایستاده ایم

حمید فرخ نژاد و دوست گلش+عکس

ضرب شست امین الضرب

تایید بازداشت مشاور رسانه ای احمدی نژاد/ پای آمدنیوز در میان است؟

تایید بازداشت مشاور رسانه ای احمدی نژاد/ پای آمدنیوز در میان است؟

می توانیم با ناامن کنندگان مرزهای دو کشور مقابله کنیم

برگزاری هفتمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

آمریکا باید بفهمد رهبر جهان نیست

«عبدالرضا داوری» به اتهام همکاری با آمدنیوز بازداشت شد

انعکاس مهمترین رویداد های 28 آبان استان

تایید بازداشت مشاور رسانه ای احمدی نژاد/ پای آمدنیوز در میان است؟

ایران در کنار مردم یمن می ایستد

تئاتر شهر در تسخیر مهندسان ایرانی +جزییات

انتخاب دکتر ولایتی و حجت الاسلام قمی به عنوان نمایندگان شورا

جشنواره «کتاب و رسانه» به ایستگاه آخر رسید

تلاش پاکبانان در شهر محمدیه و تحقق شهری پاک و زیبا ستودنی است

ایران در کنار مردم یمن می ایستد

کتاب قاعده کلامی حسن و قبح عقلی نقد و بررسی می شود

ملت انقلابی ایران اسلامی خود را از صف اشرار جدا می دانند

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب (عکس)

اعتراض معاونت حقوقی ریاست جمهوری به ابطال مصوبه تعیین محل های تجمعات مردمی

روزانه 60 تن زباله در محمدیه و ناحیه شهری مهرگان جمع آوری می شود

تجزیه مازندران را قبول ندارم | اخبار ایران و جهان

وزارت دفاع زیرساخت های دفاعی کشور را تقویت کرد

فقط فاضلاب در کشف رود جاری ست/ باید این منطقه تاریخی را جاذبه گردشگری کنیم

آسایش و آرامش؛ مهمترین مطالبه مردم از پلیس 

کتاب ولایت در فرهنگ اسلام روانه بازار نشر شد

انتخابات سازمان های مردم نهاد استان تهران برگزار شد

راه پیمایی خودجوش مردم جیرفت در حمایت ازاقتدار و امنیت کشور

«عبدالرضا داوری» به اتهام همکاری با آمدنیوز بازداشت شد

دیدار جمعی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب

آیت الله مکارم شیرازی: معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آینده ای نزدیک

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب

آشوبگر بی ریشه، تهران دمشق نمی شه

تجزیه مازندران را قبول ندارم

آمادگی کامل برای دفاع از استقلال کشور اصلی اجتناب ناپذیر است

دربانیان شهردار دیباج دامغان شد

دولت در طرح هایش ابتدا سراغ نجومی بگیران برود/ رهبر انقلاب مردم را امیدوار کردند

عمده ماشین آلات بخش کشاورزی از گازوییل استفاده می کنند رسانه 7 | اخبار اقتصاد

باور کنیم قرآن درمان حقیقی دردهاست

مردم ایلام در حمایت از مواضع رهبر انقلاب راهپیمایی می کنند

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر معظم انقلاب

قطع اینترنت، تصمیم مراجع امنیت ملی کشور

دیدار جمعی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب

کنایه عباس عبدی به کدخدایی | 40 سال گذشته کی مردم را قانع کرده اید که از اقناع آنها حرف می زنید؟

آدام شیف: ترامپ منافع ملی را قربانی منافع شخصی خود کرده است

دولت در طرح هایش ابتدا سراغ نجومی بگیران برود/ رهبر انقلاب مردم را امیدوار کردند

رییس جمهور افغانستان از شکست داعش در ننگرهار خبر داد

همایش ملی فلسفه فقه نظام برگزار می شود

حل مشکلات نوسازی با استفاده از ظرفیت های موجود در محلات

عکس جالب از بازیگر معروف در خط مقدم جبهه

دیدار تولیدکنندگان، کار آفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب

معرفی قصه های صوتی کودکانه

برنامه های هفتمین روز هفته کتاب

جمعی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب دیدار می کنند

سپاه 70 واحد مسکونی برای محرومان استان مرکزی ساخت

شهروندان؛ کلیدی ترین حامیان مبارزه با فساد و تحقق شهر سالم/ شب ها بی خانمانی را در خیابان های تهران نمی بینید

عضو حزب کارگزاران: حمایت رهبر انقلاب از تصمیم سران قوا شجاعانه بود/ اعتراضات مردم به فساد است، نه قیمت بنزین

دشمنان امنیت نظام اسلامی و مردم را هدف گرفته اند

جمعی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب دیدار کردند

خدمات رسانی گروه جهادی در بشرویه

تجمع خودجوش مردم شهرکرد در محکوم کردن اغتشاشات اخیر

اجرای یکهزار و هفتصد برنامه در هفته بسیج در آذربایجان غربی

واکنش فرماندار مریوان به خبر کشته شدن 15 نفر | مجوز نداریم اطلاعات بدهیم

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب

بیانیه ارتش ایران: محکومیت حرکات مذبوحانه دشمنان در حوادث اخیر

دشمنان امنیت نظام اسلامی و مردم را هدف گرفته اند

سوتی مضحک بی بی سی در مخابره اغتشاشات اخیر در ایران

سخنان رهبر انقلاب درباره حواشی طرح مدیریت مصرف سوخت

جداسازی متهمان از محکومان از اولویت های زندان هاست

مسؤولان اقتصادی و نظارتی در شرایط فعلی کار مضاعف انجام دهند

دشمنان امنیت نظام اسلامی و مردم را هدف گرفته اند + عکس

توسعه فرهنگ قرآنی از اولویت های نظام جمهوری اسلامی ایران است

ترامپ منافع شخصی را بالاتر از منافع ملت قرار داد

تصمیمات مهم کشور باید با اتکا به سرمایه های اجتماعی اتخاذ شود

جمعی از تولیدکنندگان، کار آفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب دیدار کردند

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد