مطالب مرتبط:
سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد
سند ارتقای زنان و خانواده تا 1400 باید مدیریت شود
سند ارتقای زنان و خانواده تا 1400 باید مدیریت شود
لزوم تدوین سند ارتقاء وضعیت بانوان به عنوان مکمل سند توسعه استان تهران
استاندار: 800 هزار شغل سال گذشته در استان تهران ایجاد شد
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 21:592019-10-21سياسي

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد


- معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده عصر دوشنبه در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران با بیان اینکه سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در سطح ملی مبتنی بر اطلس وضعیت استان ها، نیازهای خاص هر استان و مسائلی مرتبط با مکان های مختلف شهرستان ها و مناطق مختلف تدوین شده است، گفت: این سند تاکنون در 30 استان کشور نهایی شده و در 15 استان در شورای برنامه ریزی به تصویب رسیده است.

معصومه ابتکار افزود: آمار و اطلس وضعیت استان ها استخراج و شاخص های عدالت جمعیتی را نیز ابلاغ کرده ایم و براساس این وضعیت سند ارتقای وضعیت زنان تدوین شده و این سند در جاهایی که ما عقب ماندگی یا از وضعیت مطلوب فاصله داریم در راستای کاهش فاصله ها تدوین شده است.

وی ادامه داد: نگاه قانون فراجنسیتی است اما در عمل به دلایل مختلف از عقب ماندگی تاریخی گرفته تا فرهنگی، مسائل قومیتی و مشکلاتی که در استان تهران وجود دارد، باید برای آنها برنامه ویژه ای داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با آن اهداف و آرمان ها حرکت کنیم.

معاون رییس جمهور در اموری زنان و خانواده گفت: تصویب سند ارتقای زنان گامی به سمت جلو است به این دلیل که ما تاکنون در بحث زنان و خانواده سلیقه ای عمل کرده ایم اگرچه پیشرفت های خوبی هم داشته ایم ولی از این به بعد اگر بخواهیم شکاف ها و عقب ماندگی ها را حل کنیم و مطالبات نسل جوان را پاسخگو باشیم هیچ چاره ای جزء برنامه ریزی نداریم و برای تحقق اهداف باید شاخص ها، سیاست ها و برنامه های اجرایی اقدامات لازم را تعریف و حرکت کنیم.

ابتکار با بیان اینکه این سند تفاوتی که با شرایط قبل دارد این است که مبتنی بر داده ها و آمار و اطلاعاتی است که از درگاه آمار و اطلاعاتی احصا شده و اتفاق ارزنده ای است، امیدوارم بتوانیم آمار را براساس تفکیک جنس نیز احصا کنیم تصریح کرد: در برخی از داده های آماری مشاهده شده آمارها تفکیک به جنس نشده و به جز آمار دو انتخابات آخر آمار براساس تفکیک جنسیت در دسترس نیست.

وی خاطرنشان کرد: بحث شاخص های عدالت جنسیتی از ابتدای دولت دوازدهم براساس تکالیف قانونی و براساس سیاست های ابلاغی رییس جمهوری شاخص هایی را تحت عنوان عدالت جنستی در ستاد ملی زن و خانواده با حضور رییس جمهوری و سپس با همکاری دستگاه های اجرایی هشت محور و 176 شاخص تخصصی برای تمامیدستگاه های دولتی تدوین شده است.

ابتکار، آموزش، بهداشت، اشتغال، ورزش امنیت، مشارکت اجتماعی، سیاسی را از جمله شاخص های در نظر گرفته شده برشمرد و افزود: سیاست گذاری و اهداف تقریبا مشخص است.

وی گفت: با همکاری مرکز آمار ایران شاخص ها به زودی ارائه خواهد شد و مشخص می شود هر دستگاهی چگونه می تواند شاخص ها را محاسبه و آن را در سامانه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده وارد کنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: در حوزه ورزش اقدامات بسیار خوبی برای زنان انجام شده اما هنوز شاخص برخورداری دختران و زنان از فضاهای ورزشی به خصوص در شهرستان های استان با شرایط مطلوب فاطله دارد در این زمینه باید بسیار کار و تلاش کنیم تا شرایط مطلوب به دست آید چراکه ورزش در سلامت جسم و روان زنان و مادران آینده تاثیر می گذارد، اگر در این زمینه برنامه ریزی نکنیم در درمان دچار مشکلات زیادی خواهیم شد.

ابتکار گفت: شاخص های ملی نشان می دهد در بحث افزایش وزن دختران، زنان و افزایش بیماری های متابولیکی روند نگران کننده ای را در پیش خواهیم داشت که هزینه های درمانی سنگینی را به جامعه تحمیل می کند.

وی افزود: بسیاری از مدارس تهران به دلیل بلند مرتبه سازی در مناطق مختلف، اشراف دارند و دختران در فضای مدرسه امکان ورزش و تفریح را ندارند، برای مناسب سازی این فضاها تفاهم نامه ای با شورای شهر تهران و شهرداری تهران منعقد شده که امیدواریم سازمان آموزش و پرورش از فرصت استفاده کند چراکه این امر به سواد حرکتی دانش آموزان کمک می کند و مسئله مهمی است.

ابتکار ادامه داد: در موضوعاتی نظیر مددکاری، مشاور خانواده و خیریه ها جامعه مخاطب توسط زنان اداره می شوند، این موضوع یکی از جهت گیری ها و برنامه های دولت است و با برگزاری دوره توان افزایی در شهر و استان تهران به دنبال تدوین یک طرح و اقدام مشترک بودیم و چند پروژه در راستای توان افزایی زنان تدوین شد که یکی از آنها مصوب و مورد حمایت قرار گرفته شد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه مسئله خانواده که از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان در جهت گیری ها است و رییس جمهوری نیز برنامه ها را مشخص کردند، شاید مهم ترین برنامه ما در این دوره گفت وگوی ملی خانواده و بین نسلی باشد، گفت: مرحله اول طرح گفت وگوی خانواده در کل کشور از جمله استان تهران اجرا شده است.

وی افزود: در این طرح مهمترین موضوعی که در خانواده ها مشهود است موضوع مهارت های ارتباطی بین اعضای خانوادهاست و اینکه اعضای خانواده امکان برقراری ارتباط، مفاهمه و برقراری نقش حمایتی که باید برای هم داشته باشند کارکرد خود را حفظ کند چراکه این موضوع در حال از بین رفتن است.

ابتکار گفت: شبکه حمایتی خانواده به دلیل مهاجرت از بین می رود و این یکی از آسیب های مهاجرت است زمانی که فرد در شهر خود باشد اگر اتفاقی پیش بیاید تور حمایتی خانواده گسترده اجازه نمی دهند آسیب پذیری بالا رود ولی اینجا تور حمایتی در شبکه حمایتی وجود ندارد دستگاه هایی نظیر سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) باید به کمک بیایند و این اهمیت خانواده را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: خانواده با هر تعدادی که حساب کنیم اگر انسجام، همدلی لازم و مهارت های مناسب برای حل مشکلات جوانان و سالمندان را نداشته باشد کارکرد خود را از دست می دهند، استان تهران نیز در این زمینه بسیار آسیب پذیر است به همین دلیل انجمن جامعه شناسی ایران به عنوان طرف اصلی قرارداد و کانون گفت وگوی امام موسی صدر از اجرا کنندگان اصلی طرح هستند و با انجمن های دانش آموزی و اولیا و مربیان قرارداد منعقد شده است از دستگاه های مختلف نیز تقاضا دارم در این راستا هم افزایی داشته باشند.

ابتکار با بیان اینکه از بودجه امسال و سال آینده اعتباری برای جبران عقب ماندگی های موجود پیش بینی شده است، گفت: سطح آموزش در استان تهران مطلوب است اما در شهرستان های مشکل زیاد است ما هنوز در نقاطی از شهرستان ها مشکلات حاد داریم حتی در بحث سواد و کودکان بازمانده از تحصیل یا اشتغال مشکل داریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: یکی از مهمترین مباحث بیکار بودن دختران فارغ التحصیل دانشگاهی است و آنها انتظار دارند اشتغال مناسب برای آنها فراهم شود، دولت اقدامات جدی را برای این مسئله در نظر گرفته است شاید مهم ترین دستاورد ما در اشتغال پایدار روستایی اتفاق افتاده چراکه 40 درصد این تسهیلات در سال 97 به زنان روستایی تخصیص داده شد و این افراد در ایجاد و پایداری بنگاه های اقتصادی بسیار خوب عمل کرده اند و این بسیار امید بخش است.

ابتکار گفت: در رتبه بندی انتصاب مدیران زن استان بوشهر در رتبه اول، استان قم در رتبه آخر و استان تهران با 13.

8 دهم درصد در رتبه 9 قرار دارد، در بخشنامه شورای عالی اداری که سال گذشته از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد 30 درصد از پست های مدیریتی دولت دوازدهم باید در اختیار زنان قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه پست های مدیریتی تعریف دارد و رییس جمهوری به وزیران تاکید کردند از زنان در سمت معاون استفاده کنند، اضافه کرد: تاکنون 61 نفر در دولت معاون وزیر و همتراز معاون وزیر زن هستند تا 30 درصد لازم است ما در همه سطوح تلاش کنیم و زن های توانمند را پای کار آوریم.

ابتکار افزود:41 درصد از کارکنان دولت زنان با تحصیلات مرتبط و سابقه کار هستند، 10 معاون استاندار زن در کشور داریم که این اتفاق مهمی است و نشان می دهد اگر از ظرفیت زنان تحصیلکرده استفاده نکنیم یک فرصت را از دست داده ایم خصوصا در بخش هایی که با موضوعات آموزشی، فرهنگی و اجتماعی مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: قابل قبول نیست آموزش و پرورش و بهداشت که نیمی از مخاطبان و کارکنان آنها زن است از 30 درصد ظرفیت زنان استفاده نکنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: توجه به یکسری زمینه ها علاوه بر مشاغلی نظیر گردشگری، زمینه هایی در صنایع دستی فراهم شده باید هنرهایی نظیر هنرهای خلاق، فناوری های نوین، استارتاپ ها توجه شود و ضروری است در این زمینه ها کار کنیم تا دختران بتوانند زمینه های مطلوبی برای کار و حضور در اجتماع داشته باشند.

ابتکار خاطرنشان کرد: دو طرح بزرگ با وزارت کشور و سازمان کار، رفاه و تامین اجتماعی در زمینه آموزش و مهارت های ابتدایی، بنگاه داری تا مرحله اشتغال و بازاریابی برای تولیدات زنان در نظر گرفته شده که در حال اجراست و آموزش ها به زنان سرپرست خانوار استان تهران از طریق جهاد دانشگاهی اجرا می شود.

وی گفت: در کشور 12 هزار نفر زن سرپرست خانوار وجود دارد امیدوارم بتوانیم سه هزار و 700 زن سرپرست خانوار در استان تهران را با مشاغل نوین خانگی آشنا کنیم.

ابتکار ادامه داد: به طور خاص نیز طرح تاب آوری اجتماعی نیز در استان تهران اجرا شده است این طرح به جوامع در حال آسیب بسیار کمک می کند و طرحی است که می تواند تاب آوری جامعه را در برابر مخاطراتی که برای آن ها پیش می آید، ارتقاء دهد تا افراد بتوانند مواجه سریعی با مشکلات داشته باشد و راه حل پیدا کند.

وی ادامه داد: این طرح نتیجه خوبی داشته و تسهیلگرانی تربیت شده اند که می توانند اینکار را ادامه دهند، امیدوارم با همکاری دیگر دستگاه ها بتوانیم این طرح را به شهرستانهای استان تهران توسعه دهیم.

ابتکار توان افزایی سازمان های مردم نهاد را یکی از رویکردهای دولت برشمرد و تصریح کرد: خوشبختانه استان تهران سرمایه انسانی بسیار قابل توجهی دارد و سازمان های مردم نهاد توانمند داوطلبانه فعالیت می کنند و بسیاری از آنها توسط زنان مدیریت می شوند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خانواده - استان - رییس جمهور - آمار - شورای برنامه ریزی - استان تهران - برنامه ریزی - رییس جمهوری - معاون رییس جمهور - برنامه - سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده - شاخص - زنان - شورای برنامه ریزی و توسعه - ابتکار - جمهوری - دستگاه های اجرایی - رییس - اطلاعاتی - تهران - عدالت - استان ها - سیاست - مرکز آمار ایران - معصومه ابتکار - هایی - همکاری - دولت دوازدهم - شورای - معاون

آخرین اخبار سرویس:
شهروندان کلیدی ترین حامیان مبارزه با فساد و تحقق شهر سالم/ بی خانمانی را شب ها در خیابان های تهران نمی بینید

منطقه آزاد چابهار در مسیر توسعه / چابهار در مسیر محرومیت زدایی

لزوم ارائه راهکارهایی برای بهبود وضعیت معیشت طلاب و روحانیان + عکس

دانیال زاده از ارفاقات قانونی برخوردار شد | اخبار ایران و جهان

اعاده اموال نامشروع مسئولان در ایستگاه پایانی

پیکر دو تن از شهدای امنیت استان تهران چهارشنبه تشییع می شود

نیروی انتظامی با تمام توان از امنیت کشور، مردم و جامعه محافظت می کند

اسماعیلی: فتنه گران و خرابکاران را معرفی کنید

پرخاشگری والدین مهم ترین مشکل کودکان در جامعه ماست

طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی سلماس به مرحله پایانی رسید/آغاز جذب سرمایه گذار از بهار 99

برگزاری اولین رویداد سبک زندگی و سلامت منطقه ای غرب کشور در ایلام

سفیر سوئد استوارنامه خود را تقدیم روحانی کرد

طرح ملی «اردوهای بوم گشت ایران» در اردبیل برگزار شد

سفیر یمن استوارنامه خود را تقدیم روحانی کرد

رسانه ملی نباید از مقابله با توطئه های فرهنگی دشمن غفلت کند

افتتاح 500 پروژه و عرصه محرومیت زدایی در سیستان و بلوچستان

مردم خرابکاران را معرفی کنند/ افرادی که برای شبکه های خارجی فیلم تهیه می کردند دستگیر شدند

توضیح وزیر درباره زمان رفع قطعی | امیدواری سخنگو به وصل شدن اینترنت استان ها

اسماعیلی: شناسایی افراد وابسته به معاندین و سلطنت طلبان در اغتشاشات اخیر

اجتماع بزرگ بصیرتی گیلانیان در روز چهارشنبه/90 برنامه برای هفته بسیج در نظر گرفته شده است

نباید برای کنترل قیمت ها در اتاق های در بسته تصمیم گیری شود

اروپا برای حفظ برجام باید آماده پرداخت هزینه باشد

فداییان رهبری در تبریز حماسه بیعت آفریدند/ امنیت و آرامش خط قرمز مردم آذربایجان

رابطه ایمان و تجربه دینی از دیدگاه علامه طباطبایی بررسی می شود

آذری جهرمی: زمان وصل اینترنت را از شورای امنیت سوال کنید/ من بی اطلاعم

رییس جدید فراکسیون مستقلین انتخاب شد

استخدام نیروی کارگر مکانیک در محدوده توحیدِ تهران

دولت توان مالی تکمیل پروژه های نیمه تمام عمرانی را ندارد

استخدام دستیار دندانپزشک مسلط به امور جراحی، پروتز و ایمپلنت در تهران

حضور مستشاری نیروهای مسلح در جبهه مقاومت برگ زرین دیگری پدید آورد

فرماندار نیر: فعالیت کاندیداهای انتخابات به طور کامل رصد می شود

عضو شورای تهران: شهروندان به انسداد خیابان پاک نژاد اعتراض دارند

آغاز فعالیت بخشی از قطار شهری اصفهان

کواکبیان: فیلترینگ اینترنت برطرف شود

اعلام وصول استیضاح وزیر جهاد کشاورزی

همایش ملی فلسفه فقه نظام برگزار می شود

پاسخ اسماعیلی به احتمال اعاده دادرسی پرونده املاک نجومی

یازدهمین دوره مسابقات قرآن خانواده های کارکنان وزارت دفاع

یادداشت رسیده | روحانیت و خشونت های اجتماعی

استخدام آشپز ماهر جهت کار در محدوده مصباحِ البرز

استخدام کمک پرستار، بهیار و کمک بهیار با حقوق مکفی و بیمه در تهران

شمخانی: رویکرد ایران تقویت روابط با کشور های منطقه است

توضیحات وزیر ارتباطات درباره زمان رفع قطعی و محدودیت اینترنت

اجرای قوانین FATF یک موضوع ملی است که درگیر مسائل جناحی شده است

استخدام کارمند فروشگاه آقا با حداقل مدرک تحصیلی دیپلم در تهران

مردم آشوب طلبان را به نهادهای امنیتی و قضایی معرفی کنند

بهره برداری از 289 پروژه محرومیت زدایی در مازندران/امنیت مردم خط قرمز سپاه

موشن گرافیک | دوکلام حرف حساب

استخدام چند ردیف شغلی در هتل خورشید

لزوم ارائه راهکارهایی برای بهبود وضعیت معیشت طلاب و روحانیان

استخدام بهیار بازنشسته جهت مرکز MMT در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت فروشگاه های زنجیره ای

مخالفت سه سال قبل شهرداری ها با تاکسی های اینترنتی، به زیان امروز شهرداری ها تمام شد/ تفاهم شد تا 1.5 درصد درآمد تاکسی های اینترنتی به شهرداری ها برسد؛ امروز می توانست 30 درصد درآمد آنها متعلق به شهرداری باشد

احتمال تشکیل پرونده جدید برای برادر رییس جمهور

دانیال زاده از ارفاقات قانونی برخوردار شد

تشکیل مجموعه مقاومت در کشورهای منطقه با گسترش تفکر بسیجی

سفیر جدید سوئد استوارنامه خود را تقدیم روحانی کرد

هرگونه پیامی از سوی مسئولان خشم مردم را بیشتر خواهد کرد

سفیر جدید یمن استوارنامه خود را تقدیم روحانی کرد

فتوتیتر | صف مردم از اغتشاشگران جدا است

اعتراض حق مردم است / استعفا نمایندگان به حل مشکلات فعلی کمکی نمی کند

فیلم | موزه جاسوسی پراگ را ببینید

سخنگوی دولت: اینترنت استان ها به تدریج وصل می شود

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی اعلام وصول شد

اطلاعی درباره زمان رفع محدودیت اینترنت ندارم

مراسم عقد در این مکان رایگان برگزار می شود

کتابخانه های روستایی گناوه کمبود منابع کتاب دارند

تصویب لایحه منطقه ویژه اقتصادی مهاباد در خانه ملت

بازپخش «محمد رسول الله(ص)»مجیدی از شبکه سه

آغاز تکمیل ظرفیت رشته های بدون آزمون از امروز

اخبارکوتاه بخش خبری23 سیمای گلستان، 27آبان

سفیر یمن استورنامه خود را تقدیم روحانی کرد

بیش از 130 هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی استان کرمان هستند

توضیح غریب آبادی درباره گزارش آژانس از ذخایر آب سنگین ایران

شناسایی افراد وابسته به معاندین و سلطنت طلبان در اغتشاشات اخیر

جمع آوری 75 معتاد متجاهر در زابل

واکنش وزیر ارتباطات درباره زمان رفع محدودیت اینترنت

نشست «تعامل کلینی با راویان واقفی در فروع الکافی» برگزار می شود

رزمایش «شکوه اقتدار» با حضور 10 هزار نفری بسیجیان برگزار می شود

لغو طرح تعریض محورهای ولیعصر، شوش و وحدت اسلامی

قادریم اشتغال عزت مند برای جوانانمان ایجاد کنیم

فعالیت های قرآنی وزارت دفاع/ از اجرای طرح «السابقون» تا فعالیت 16 مدرسه قرآن

راهکار بادی برای رفع آلودگی هوا!

تقدیم استوارنامه سفیر جدید استرالیا به روحانی

رویکرد ایران تقویت روابط با کشورهای منطقه است/ باید جلوی نسل کشی در یمن گرفته شود

تقدیم استوارنامه سفیر جدید سوئد به روحانی

آخرین وضعیت پرونده رییس سابق سازمان خصوصی سازی

برنامه ریزی گسترده آستان حضرت عبدالعظیم (ع) برای ایام میلاد سید الکریم

مردم آذربایجان صف خود را با اغتشاشگران جدا کردند | اخبار ایران و جهان

مجلس جلساتی برای نظارت بر بازار برگزار کند

شهادت 3 بسیجی به دست آشوبگران در ملارد و بهارستان

انتقاد چین از حکم دادگاه عالی هنگ کنگ

روانشناس: «اعتراض» غیرمسالمت آمیز نتیجه ای ندارد

جنگ تمام عیار عربستان علیه مردم یمن از مصادیق بارز گسترش نا امنی در منطقه است

دستور مهم جهانگیری به وزرا و استانداران

یادبود خواننده افغان | سراج با سور به میلاد می رود

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در محدوده کلاکِ البرز

استخدام هتل آپارتمان خاوران

توقف حرکت شناورها از اسکله بندرعباس به قشم

استخدام دو ردیف شغلی در شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد