مطالب مرتبط:
لزوم تدوین سند ارتقاء وضعیت بانوان به عنوان مکمل سند توسعه استان تهران
استاندار: 800 هزار شغل سال گذشته در استان تهران ایجاد شد
وضعیت انتصاب بانوان در استان تهران مطلوب نیست
خدمات اورژانس اجتماعی در استان تهران 24 ساعته می شود
سند توسعه زنان رونمایی می شود/ برگزاری همایش بانوی آب در لرستان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 21:242019-10-21سياسي

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد


ایرنا- سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران با حضور معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، استاندار تهران و برخی مسئولان محلی در استانداری تصویب شد.

- معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده عصر دوشنبه در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران با بیان اینکه سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در سطح ملی مبتنی بر اطلس وضعیت استان ها، نیازهای خاص هر استان و مسائلی مرتبط با مکان های مختلف شهرستان ها و مناطق مختلف تدوین شده است، گفت: این سند تاکنون در 30 استان کشور نهایی شده و در 15 استان در شورای برنامه ریزی به تصویب رسیده است.

معصومه ابتکار افزود: آمار و اطلس وضعیت استان ها استخراج و شاخص های عدالت جمعیتی را نیز ابلاغ کرده ایم و براساس این وضعیت سند ارتقای وضعیت زنان تدوین شده و این سند در جاهایی که ما عقب ماندگی یا از وضعیت مطلوب فاصله داریم در راستای کاهش فاصله ها تدوین شده است.

وی ادامه داد: نگاه قانون فراجنسیتی است اما در عمل به دلایل مختلف از عقب ماندگی تاریخی گرفته تا فرهنگی، مسائل قومیتی و مشکلاتی که در استان تهران وجود دارد، باید برای آنها برنامه ویژه ای داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با آن اهداف و آرمان ها حرکت کنیم.

معاون رییس جمهور در اموری زنان و خانواده گفت: تصویب سند ارتقای زنان گامی به سمت جلو است به این دلیل که ما تاکنون در بحث زنان و خانواده سلیقه ای عمل کرده ایم اگرچه پیشرفت های خوبی هم داشته ایم ولی از این به بعد اگر بخواهیم شکاف ها و عقب ماندگی ها را حل کنیم و مطالبات نسل جوان را پاسخگو باشیم هیچ چاره ای جزء برنامه ریزی نداریم و برای تحقق اهداف باید شاخص ها، سیاست ها و برنامه های اجرایی اقدامات لازم را تعریف و حرکت کنیم.

ابتکار با بیان اینکه این سند تفاوتی که با شرایط قبل دارد این است که مبتنی بر داده ها و آمار و اطلاعاتی است که از درگاه آمار و اطلاعاتی احصا شده و اتفاق ارزنده ای است، امیدوارم بتوانیم آمار را براساس تفکیک جنس نیز احصا کنیم تصریح کرد: در برخی از داده های آماری مشاهده شده آمارها تفکیک به جنس نشده و به جز آمار دو انتخابات آخر آمار براساس تفکیک جنسیت در دسترس نیست.

وی خاطرنشان کرد: بحث شاخص های عدالت جنسیتی از ابتدای دولت دوازدهم براساس تکالیف قانونی و براساس سیاست های ابلاغی رییس جمهوری شاخص هایی را تحت عنوان عدالت جنستی در ستاد ملی زن و خانواده با حضور رییس جمهوری و سپس با همکاری دستگاه های اجرایی هشت محور و 176 شاخص تخصصی برای تمامیدستگاه های دولتی تدوین شده است.

ابتکار، آموزش، بهداشت، اشتغال، ورزش امنیت، مشارکت اجتماعی، سیاسی را از جمله شاخص های در نظر گرفته شده برشمرد و افزود: سیاست گذاری و اهداف تقریبا مشخص است.

وی گفت: با همکاری مرکز آمار ایران شاخص ها به زودی ارائه خواهد شد و مشخص می شود هر دستگاهی چگونه می تواند شاخص ها را محاسبه و آن را در سامانه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده وارد کنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: در حوزه ورزش اقدامات بسیار خوبی برای زنان انجام شده اما هنوز شاخص برخورداری دختران و زنان از فضاهای ورزشی به خصوص در شهرستان های استان با شرایط مطلوب فاطله دارد در این زمینه باید بسیار کار و تلاش کنیم تا شرایط مطلوب به دست آید چراکه ورزش در سلامت جسم و روان زنان و مادران آینده تاثیر می گذارد، اگر در این زمینه برنامه ریزی نکنیم در درمان دچار مشکلات زیادی خواهیم شد.

ابتکار گفت: شاخص های ملی نشان می دهد در بحث افزایش وزن دختران، زنان و افزایش بیماری های متابولیکی روند نگران کننده ای را در پیش خواهیم داشت که هزینه های درمانی سنگینی را به جامعه تحمیل می کند.

وی افزود: بسیاری از مدارس تهران به دلیل بلند مرتبه سازی در مناطق مختلف، اشراف دارند و دختران در فضای مدرسه امکان ورزش و تفریح را ندارند، برای مناسب سازی این فضاها تفاهم نامه ای با شورای شهر تهران و شهرداری تهران منعقد شده که امیدواریم سازمان آموزش و پرورش از فرصت استفاده کند چراکه این امر به سواد حرکتی دانش آموزان کمک می کند و مسئله مهمی است.

ابتکار ادامه داد: در موضوعاتی نظیر مددکاری، مشاور خانواده و خیریه ها جامعه مخاطب توسط زنان اداره می شوند، این موضوع یکی از جهت گیری ها و برنامه های دولت است و با برگزاری دوره توان افزایی در شهر و استان تهران به دنبال تدوین یک طرح و اقدام مشترک بودیم و چند پروژه در راستای توان افزایی زنان تدوین شد که یکی از آنها مصوب و مورد حمایت قرار گرفته شد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه مسئله خانواده که از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان در جهت گیری ها است و رییس جمهوری نیز برنامه ها را مشخص کردند، شاید مهم ترین برنامه ما در این دوره گفت وگوی ملی خانواده و بین نسلی باشد، گفت: مرحله اول طرح گفت وگوی خانواده در کل کشور از جمله استان تهران اجرا شده است.

وی افزود: در این طرح مهمترین موضوعی که در خانواده ها مشهود است موضوع مهارت های ارتباطی بین اعضای خانوادهاست و اینکه اعضای خانواده امکان برقراری ارتباط، مفاهمه و برقراری نقش حمایتی که باید برای هم داشته باشند کارکرد خود را حفظ کند چراکه این موضوع در حال از بین رفتن است.

ابتکار گفت: شبکه حمایتی خانواده به دلیل مهاجرت از بین می رود و این یکی از آسیب های مهاجرت است زمانی که فرد در شهر خود باشد اگر اتفاقی پیش بیاید تور حمایتی خانواده گسترده اجازه نمی دهند آسیب پذیری بالا رود ولی اینجا تور حمایتی در شبکه حمایتی وجود ندارد دستگاه هایی نظیر سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) باید به کمک بیایند و این اهمیت خانواده را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: خانواده با هر تعدادی که حساب کنیم اگر انسجام، همدلی لازم و مهارت های مناسب برای حل مشکلات جوانان و سالمندان را نداشته باشد کارکرد خود را از دست می دهند، استان تهران نیز در این زمینه بسیار آسیب پذیر است به همین دلیل انجمن جامعه شناسی ایران به عنوان طرف اصلی قرارداد و کانون گفت وگوی امام موسی صدر از اجرا کنندگان اصلی طرح هستند و با انجمن های دانش آموزی و اولیا و مربیان قرارداد منعقد شده است از دستگاه های مختلف نیز تقاضا دارم در این راستا هم افزایی داشته باشند.

ابتکار با بیان اینکه از بودجه امسال و سال آینده اعتباری برای جبران عقب ماندگی های موجود پیش بینی شده است، گفت: سطح آموزش در استان تهران مطلوب است اما در شهرستان های مشکل زیاد است ما هنوز در نقاطی از شهرستان ها مشکلات حاد داریم حتی در بحث سواد و کودکان بازمانده از تحصیل یا اشتغال مشکل داریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: یکی از مهمترین مباحث بیکار بودن دختران فارغ التحصیل دانشگاهی است و آنها انتظار دارند اشتغال مناسب برای آنها فراهم شود، دولت اقدامات جدی را برای این مسئله در نظر گرفته است شاید مهم ترین دستاورد ما در اشتغال پایدار روستایی اتفاق افتاده چراکه 40 درصد این تسهیلات در سال 97 به زنان روستایی تخصیص داده شد و این افراد در ایجاد و پایداری بنگاه های اقتصادی بسیار خوب عمل کرده اند و این بسیار امید بخش است.

ابتکار گفت: در رتبه بندی انتصاب مدیران زن استان بوشهر در رتبه اول، استان قم در رتبه آخر و استان تهران با 13.

8 دهم درصد در رتبه 9 قرار دارد، در بخشنامه شورای عالی اداری که سال گذشته از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد 30 درصد از پست های مدیریتی دولت دوازدهم باید در اختیار زنان قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه پست های مدیریتی تعریف دارد و رییس جمهوری به وزیران تاکید کردند از زنان در سمت معاون استفاده کنند، اضافه کرد: تاکنون 61 نفر در دولت معاون وزیر و همتراز معاون وزیر زن هستند تا 30 درصد لازم است ما در همه سطوح تلاش کنیم و زن های توانمند را پای کار آوریم.

ابتکار افزود:41 درصد از کارکنان دولت زنان با تحصیلات مرتبط و سابقه کار هستند، 10 معاون استاندار زن در کشور داریم که این اتفاق مهمی است و نشان می دهد اگر از ظرفیت زنان تحصیلکرده استفاده نکنیم یک فرصت را از دست داده ایم خصوصا در بخش هایی که با موضوعات آموزشی، فرهنگی و اجتماعی مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: قابل قبول نیست آموزش و پرورش و بهداشت که نیمی از مخاطبان و کارکنان آنها زن است از 30 درصد ظرفیت زنان استفاده نکنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: توجه به یکسری زمینه ها علاوه بر مشاغلی نظیر گردشگری، زمینه هایی در صنایع دستی فراهم شده باید هنرهایی نظیر هنرهای خلاق، فناوری های نوین، استارتاپ ها توجه شود و ضروری است در این زمینه ها کار کنیم تا دختران بتوانند زمینه های مطلوبی برای کار و حضور در اجتماع داشته باشند.

ابتکار خاطرنشان کرد: دو طرح بزرگ با وزارت کشور و سازمان کار، رفاه و تامین اجتماعی در زمینه آموزش و مهارت های ابتدایی، بنگاه داری تا مرحله اشتغال و بازاریابی برای تولیدات زنان در نظر گرفته شده که در حال اجراست و آموزش ها به زنان سرپرست خانوار استان تهران از طریق جهاد دانشگاهی اجرا می شود.

وی گفت: در کشور 12 هزار نفر زن سرپرست خانوار وجود دارد امیدوارم بتوانیم سه هزار و 700 زن سرپرست خانوار در استان تهران را با مشاغل نوین خانگی آشنا کنیم.

ابتکار ادامه داد: به طور خاص نیز طرح تاب آوری اجتماعی نیز در استان تهران اجرا شده است این طرح به جوامع در حال آسیب بسیار کمک می کند و طرحی است که می تواند تاب آوری جامعه را در برابر مخاطراتی که برای آن ها پیش می آید، ارتقاء دهد تا افراد بتوانند مواجه سریعی با مشکلات داشته باشد و راه حل پیدا کند.

وی ادامه داد: این طرح نتیجه خوبی داشته و تسهیلگرانی تربیت شده اند که می توانند اینکار را ادامه دهند، امیدوارم با همکاری دیگر دستگاه ها بتوانیم این طرح را به شهرستانهای استان تهران توسعه دهیم.

ابتکار توان افزایی سازمان های مردم نهاد را یکی از رویکردهای دولت برشمرد و تصریح کرد: خوشبختانه استان تهران سرمایه انسانی بسیار قابل توجهی دارد و سازمان های مردم نهاد توانمند داوطلبانه فعالیت می کنند و بسیاری از آنها توسط زنان مدیریت می شوند.


کلید واژه ها: خانواده - استان - رییس جمهور - معاون رییس جمهور - استان تهران - رییس جمهوری - زنان - آمار - شورای برنامه ریزی - برنامه ریزی - برنامه - سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده - تهران - جمهوری - شورای برنامه ریزی و توسعه - رییس - شاخص - ابتکار - امور زنان - دستگاه های اجرایی - استاندار - اطلاعاتی - معاون - عدالت - استان ها - استاندار تهران - معصومه ابتکار - هایی - دولت دوازدهم - ابلاغ

آخرین اخبار سرویس:
وحدت یک تاکتیک سیاسی نیست، یک اعتقاد و ایمان قلبی است/ محو اسراییل به معنای محو مردم یهودی نیست، چرا که ما با آن ها هیچ کاری نداریم/ ما از لحاظ مبنایی و اعتقادی به دنبال سلاح هسته ای نیستیم

گرفتاری های امت اسلامی به خاطر نداشتن وحدت و همدلی

رهبر انقلاب: غربی ها می دانند ایران از لحاظ مبنایی و اعتقادی به دنبال سلاح هسته ای نیست

حمله مجدد علم الهدی به روحانی/ یک عده دین را برای بعد قبر می دانند/اینطور نیست که بگوییم پیامبر با کفار مذاکره می کرد

حدادعادل در انتخابات شرکت نمی کند

انتقاد از بی انصافی ها نسبت به قوه قضاییه/ مجلس از ابزارهای قانونی خود استفاده نمی کند

روحانی: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم است

مسؤولان بیش از این کشور را معطل وعده های دشمنان نکنند

استقبال از تشکیل هیئت منصفه سیاسی و قرار گرفتن نام محکومین سیاسی و امنیتی در زمره زندانیان عفو شده

وجود آرامش و امنیت در سراسر کشور بعد از اعلام سهمیه بندی سوخت

عناصر ضداسلام دنبال ایجاد اختلاف در جامعه اسلامی هستند /راه آهن خلیج فارس از بوشهر عبور کند

حدادعادل در انتخابات شرکت نمی کند

مرجعیت عالی عراق: خواسته های معترضان آنطور که باید، محقق نشده است

لزوم هم پایی قوانین با دانش علمی سلول درمانی/ذخیره خون بند ناف در بانک عمومی رایگان است

وحدت، گمشده امروز جهان اسلام

اخلاق نبوی مهمترین نیاز امروز جامعه است

12 پروژه کتابخوانی در البرز تکمیل می شود

گرانی بنزین تصمیم دولت و مجلس است | گرانی سوخت سبب گرانی اجناس دیگر نشود

اهل سنت به اهل بیت ارادت دارند |دشمن برای اختلاف افکنی دروغ پردازی می کند

مصائب امروز دنیای اسلام نتیجه ضعف اتحاد اسلامی است

آیت الله عبدخدایی: تهاجم فرهنگی، فضای مجازی و بی حجابی از بزرگ ترین خطرهای انقلاب اسلامی است

نباید عده ای به بهانه گرانی بنزین خون مردم را در شیشه کنند

محورهای مهم خطبه های نماز جمعه مراکز شهرستان های استان بوشهر

مقاومت رمز پیروزی و سند عزت اسلامی است

گل کوچیک احمدی نژاد با رییس جمهور بولیوی

راهپیمایی جمعه های بازگشت به فلسطین در شیراز

امام جمعه بوشهر : وحدت عامل پیشرفت و توسعه

قزوین غرق در شادی میلاد پیامبر رحمت (ص) و امام جعفر صادق (ع)

خلع ید اراضی تصرف شده در ممسنی

مصدومیت سه آتش نشان در پی تصادف تریلی با خودروی آتش نشانی

رهبر انقلاب: وحدت یک تاکتیک سیاسی نیست، یک اعتقاد و ایمان قلبی است

اقدامات قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اقتصادی دلگرم کننده است

دستگاه قضایی برخورد با مفسدان را با شدت ادامه دهد

برخی ماموریت اختلاف اندازی در جبهه اصلاحات دارند/ آیه یأس نخوانید

پرستو صالحی تیک دار شد

خیابانی در تهران به نام مرحوم نوربخش شد+عکس

در حاشیه سخنان جناب پناهیان؛ «سبق لسان» یا «جهل زمان»؟!

بازدید استاندار هرمزگان از روند صید میگو در خلیج فارس / عکس

حمله مجدد علم الهدی به روحانی / یک عده سکولار دین را برای بعد قبر می دانند

روحانی: خدا مدال فتح را به پیامبر در زمان صلح عطا کرد، نه در جنگ

کشور با حرکت و عمل بسیجی وار شکست ناپذیر است

رییس دیوان عالی کشور روز عید خود را چگونه گذراند؟+عکس

مصائب امروز دنیای اسلام نتیجه ضعف اتحاد اسلامی است

تنها راه نجات کشور تبعیت از رهبری است

ضرورت توسعه آموزش علوم پزشکی متناسب با شرایط کشور

خطیب جمعه تهران: گران شدن بنزین تصمیمی است که دولت و مجلس گرفته اند

با گرانی بنزین، کالا ها نباید گران شود

ترامپ به رشوه دادن اعتراف کرده است

گران شدن بنزین تصمیمی است که دولت و مجلس گرفته اند

رهبر انقلاب: وحدت یک تاکتیک سیاسی نیست، یک اعتقاد و ایمان قلبی است

به جای حاشیه سازی، با دستگاه قضا همکاری کنید

آشنایی با ابزار های رسانه ای دشمن توطئه های آنان را خنثی می کند

پیامبر، محور وحدت همه انسانهای حق جوی عالم

17 ربیع الاول ولادت با سعادت دو نور مقدسِ خاندان وحی

فیلم| کمک پنهانی امام صادق (ع) به شخص تهی دست

روحانی: به عنوان مدعیان پیروی از پیامبر بدنبال امپراطوری نبوده و نیستیم

وزیر راه: شرکت قطارهای حومه ای تا پایان سال آغاز به کار می کند

محو اسراییل یعنی صاحبان اصلی فلسطین بتوانند دولت را انتخاب کنند

در حاشیه سخنان جناب پناهیان؛ «سبق لسان» یا «جهل زمان»؟!

خیابانی در تهران به نام مرحوم نوربخش شد+عکس

خطبه های نماز جمعه شهرستان های خراسان رضوی

احساس مردم باید اجرای عدالت باشد

محو اسراییل یعنی صاحبان اصلی فلسطین بتوانند دولت را انتخاب کنند

مسابقات قرآنی در شهر کراچی پاکستان

همایش بین المللی مسئولان امور دینی در باکو

گران شدن بنزین نباید منجر به گران شدن اجناس شود

کسی نباید از مفسدان حمایت کند/در راه مبارزه با فساد حاشیه سازی نکنید

استخدام کارگر ساده آقای جوان در کارگاه نجاری در اصفهان

پیام هفته وحدت اتحاد و دوری از تفرقه است

اخلاق حرفه ای و اصول آن در مشاوران و روانشناسان

وحدت، گمشده امروز جهان اسلام

راه آهن خلیج فارس از بوشهر عبور کند/عناصر ضداسلام دنبال ایجاد اختلاف در جامعه اسلامی هستند

آیت الله علم الهدی: ارائه سند تاریخی در تفسیر سیره سیاسی پیامبر اسلام(ص) لازم است/ انقلاب ما با قدرت نرم صادر شد

تاکید خطیب نماز جمعه تهران بر وحدت مسلمانان

مقام معظم رهبری: ما از مردم فلسطین حمایت می کنیم، یهود ستیز نیستیم

معین نیریزی برگزاری همایش هفته وحدت در کرمانشاه

روحانی: به عنوان مدعیان پیروی از پیامبر، بدنبال امپراطوری نبوده و نیستیم

وحدت ضروری ترین متاع در زندگی انسان است/ ضرورت وحدت و همدلی بین نمایندگان استان

دومین روز گردهمایی سالیانه هیئت های اجرایی خانه های کارگر سراسر کشور

مسلمانان وحدت و انسجام مقابل دشمنان را جدی تر بگیرند

جای «خانم رییس جمهور موقت»هم پر شد

برخی ماموریت اختلاف اندازی در جبهه اصلاحات دارند/ آیه یأس نخوانید

پلوسی: ترامپ اعتراف کرد

مسوولان به درمان بیماری سالک در روستاها توجه کنند

تاکید خطیب نماز جمعه تهران بر وحدت و صمیمیت مسلمانان

یهودستیز نیستیم/ محو دولت اسراییل به معنای محو حکومت رژیم صهیونیستی است

نفوذ ما در منطقه بخاطر دعوت انقلاب است/ دنبال امپراطوری نیستیم

پیامبر اکرم(ص) آموزگار حقوق بشر و ایستادگی در مقابل ظلم است

زندگی زیبا از نظر نفیسه روشن+عکس

روحانی:به عنوان مدعیان پیروی از پیامبر بدنبال امپراطوری نبوده و نیستیم

یارانه افراد پردرآمد حذف شود

طرح راه آهن خلیج فارس از بوشهر عبور کند/جامعه باید هوشیار باشد

تکلیف افزایش یارانه ها مشخص شود/ ضرورت جلوگیری از ریخت وپاش ها

تقدیر رییس ستاد کل نیروهای مسلح از فرمانده انتظامی کرمانشاه

فرمانده سپاه: تا آخر همراه زلزله زدگان آذربایجان شرقی هستیم

بهره گیری از صفات پیامبر اکرم(ص) در کاهش آسیب های اجتماعی

برپایی جشن میلاد پیامبر اکرم در گیلان

حال خوب در «به خدآ» روی آنتن شبکه هفت

وزرای دولت در راه بهارستان| انتخاب یک عضو در شورای فقهی بانکها در دستور کار + عکس

یهودستیز نیستیم/ محو دولت اسراییل به معنای محو حکومت رژیم صهیونیستی است

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد