مطالب مرتبط:
لزوم تدوین سند ارتقاء وضعیت بانوان به عنوان مکمل سند توسعه استان تهران
استاندار: 800 هزار شغل سال گذشته در استان تهران ایجاد شد
وضعیت انتصاب بانوان در استان تهران مطلوب نیست
خدمات اورژانس اجتماعی در استان تهران 24 ساعته می شود
سند توسعه زنان رونمایی می شود/ برگزاری همایش بانوی آب در لرستان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 21:242019-10-21سياسي

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد


ایرنا- سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران با حضور معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، استاندار تهران و برخی مسئولان محلی در استانداری تصویب شد.

- معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده عصر دوشنبه در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران با بیان اینکه سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در سطح ملی مبتنی بر اطلس وضعیت استان ها، نیازهای خاص هر استان و مسائلی مرتبط با مکان های مختلف شهرستان ها و مناطق مختلف تدوین شده است، گفت: این سند تاکنون در 30 استان کشور نهایی شده و در 15 استان در شورای برنامه ریزی به تصویب رسیده است.

معصومه ابتکار افزود: آمار و اطلس وضعیت استان ها استخراج و شاخص های عدالت جمعیتی را نیز ابلاغ کرده ایم و براساس این وضعیت سند ارتقای وضعیت زنان تدوین شده و این سند در جاهایی که ما عقب ماندگی یا از وضعیت مطلوب فاصله داریم در راستای کاهش فاصله ها تدوین شده است.

وی ادامه داد: نگاه قانون فراجنسیتی است اما در عمل به دلایل مختلف از عقب ماندگی تاریخی گرفته تا فرهنگی، مسائل قومیتی و مشکلاتی که در استان تهران وجود دارد، باید برای آنها برنامه ویژه ای داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با آن اهداف و آرمان ها حرکت کنیم.

معاون رییس جمهور در اموری زنان و خانواده گفت: تصویب سند ارتقای زنان گامی به سمت جلو است به این دلیل که ما تاکنون در بحث زنان و خانواده سلیقه ای عمل کرده ایم اگرچه پیشرفت های خوبی هم داشته ایم ولی از این به بعد اگر بخواهیم شکاف ها و عقب ماندگی ها را حل کنیم و مطالبات نسل جوان را پاسخگو باشیم هیچ چاره ای جزء برنامه ریزی نداریم و برای تحقق اهداف باید شاخص ها، سیاست ها و برنامه های اجرایی اقدامات لازم را تعریف و حرکت کنیم.

ابتکار با بیان اینکه این سند تفاوتی که با شرایط قبل دارد این است که مبتنی بر داده ها و آمار و اطلاعاتی است که از درگاه آمار و اطلاعاتی احصا شده و اتفاق ارزنده ای است، امیدوارم بتوانیم آمار را براساس تفکیک جنس نیز احصا کنیم تصریح کرد: در برخی از داده های آماری مشاهده شده آمارها تفکیک به جنس نشده و به جز آمار دو انتخابات آخر آمار براساس تفکیک جنسیت در دسترس نیست.

وی خاطرنشان کرد: بحث شاخص های عدالت جنسیتی از ابتدای دولت دوازدهم براساس تکالیف قانونی و براساس سیاست های ابلاغی رییس جمهوری شاخص هایی را تحت عنوان عدالت جنستی در ستاد ملی زن و خانواده با حضور رییس جمهوری و سپس با همکاری دستگاه های اجرایی هشت محور و 176 شاخص تخصصی برای تمامیدستگاه های دولتی تدوین شده است.

ابتکار، آموزش، بهداشت، اشتغال، ورزش امنیت، مشارکت اجتماعی، سیاسی را از جمله شاخص های در نظر گرفته شده برشمرد و افزود: سیاست گذاری و اهداف تقریبا مشخص است.

وی گفت: با همکاری مرکز آمار ایران شاخص ها به زودی ارائه خواهد شد و مشخص می شود هر دستگاهی چگونه می تواند شاخص ها را محاسبه و آن را در سامانه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده وارد کنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: در حوزه ورزش اقدامات بسیار خوبی برای زنان انجام شده اما هنوز شاخص برخورداری دختران و زنان از فضاهای ورزشی به خصوص در شهرستان های استان با شرایط مطلوب فاطله دارد در این زمینه باید بسیار کار و تلاش کنیم تا شرایط مطلوب به دست آید چراکه ورزش در سلامت جسم و روان زنان و مادران آینده تاثیر می گذارد، اگر در این زمینه برنامه ریزی نکنیم در درمان دچار مشکلات زیادی خواهیم شد.

ابتکار گفت: شاخص های ملی نشان می دهد در بحث افزایش وزن دختران، زنان و افزایش بیماری های متابولیکی روند نگران کننده ای را در پیش خواهیم داشت که هزینه های درمانی سنگینی را به جامعه تحمیل می کند.

وی افزود: بسیاری از مدارس تهران به دلیل بلند مرتبه سازی در مناطق مختلف، اشراف دارند و دختران در فضای مدرسه امکان ورزش و تفریح را ندارند، برای مناسب سازی این فضاها تفاهم نامه ای با شورای شهر تهران و شهرداری تهران منعقد شده که امیدواریم سازمان آموزش و پرورش از فرصت استفاده کند چراکه این امر به سواد حرکتی دانش آموزان کمک می کند و مسئله مهمی است.

ابتکار ادامه داد: در موضوعاتی نظیر مددکاری، مشاور خانواده و خیریه ها جامعه مخاطب توسط زنان اداره می شوند، این موضوع یکی از جهت گیری ها و برنامه های دولت است و با برگزاری دوره توان افزایی در شهر و استان تهران به دنبال تدوین یک طرح و اقدام مشترک بودیم و چند پروژه در راستای توان افزایی زنان تدوین شد که یکی از آنها مصوب و مورد حمایت قرار گرفته شد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه مسئله خانواده که از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان در جهت گیری ها است و رییس جمهوری نیز برنامه ها را مشخص کردند، شاید مهم ترین برنامه ما در این دوره گفت وگوی ملی خانواده و بین نسلی باشد، گفت: مرحله اول طرح گفت وگوی خانواده در کل کشور از جمله استان تهران اجرا شده است.

وی افزود: در این طرح مهمترین موضوعی که در خانواده ها مشهود است موضوع مهارت های ارتباطی بین اعضای خانوادهاست و اینکه اعضای خانواده امکان برقراری ارتباط، مفاهمه و برقراری نقش حمایتی که باید برای هم داشته باشند کارکرد خود را حفظ کند چراکه این موضوع در حال از بین رفتن است.

ابتکار گفت: شبکه حمایتی خانواده به دلیل مهاجرت از بین می رود و این یکی از آسیب های مهاجرت است زمانی که فرد در شهر خود باشد اگر اتفاقی پیش بیاید تور حمایتی خانواده گسترده اجازه نمی دهند آسیب پذیری بالا رود ولی اینجا تور حمایتی در شبکه حمایتی وجود ندارد دستگاه هایی نظیر سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) باید به کمک بیایند و این اهمیت خانواده را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: خانواده با هر تعدادی که حساب کنیم اگر انسجام، همدلی لازم و مهارت های مناسب برای حل مشکلات جوانان و سالمندان را نداشته باشد کارکرد خود را از دست می دهند، استان تهران نیز در این زمینه بسیار آسیب پذیر است به همین دلیل انجمن جامعه شناسی ایران به عنوان طرف اصلی قرارداد و کانون گفت وگوی امام موسی صدر از اجرا کنندگان اصلی طرح هستند و با انجمن های دانش آموزی و اولیا و مربیان قرارداد منعقد شده است از دستگاه های مختلف نیز تقاضا دارم در این راستا هم افزایی داشته باشند.

ابتکار با بیان اینکه از بودجه امسال و سال آینده اعتباری برای جبران عقب ماندگی های موجود پیش بینی شده است، گفت: سطح آموزش در استان تهران مطلوب است اما در شهرستان های مشکل زیاد است ما هنوز در نقاطی از شهرستان ها مشکلات حاد داریم حتی در بحث سواد و کودکان بازمانده از تحصیل یا اشتغال مشکل داریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: یکی از مهمترین مباحث بیکار بودن دختران فارغ التحصیل دانشگاهی است و آنها انتظار دارند اشتغال مناسب برای آنها فراهم شود، دولت اقدامات جدی را برای این مسئله در نظر گرفته است شاید مهم ترین دستاورد ما در اشتغال پایدار روستایی اتفاق افتاده چراکه 40 درصد این تسهیلات در سال 97 به زنان روستایی تخصیص داده شد و این افراد در ایجاد و پایداری بنگاه های اقتصادی بسیار خوب عمل کرده اند و این بسیار امید بخش است.

ابتکار گفت: در رتبه بندی انتصاب مدیران زن استان بوشهر در رتبه اول، استان قم در رتبه آخر و استان تهران با 13.

8 دهم درصد در رتبه 9 قرار دارد، در بخشنامه شورای عالی اداری که سال گذشته از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد 30 درصد از پست های مدیریتی دولت دوازدهم باید در اختیار زنان قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه پست های مدیریتی تعریف دارد و رییس جمهوری به وزیران تاکید کردند از زنان در سمت معاون استفاده کنند، اضافه کرد: تاکنون 61 نفر در دولت معاون وزیر و همتراز معاون وزیر زن هستند تا 30 درصد لازم است ما در همه سطوح تلاش کنیم و زن های توانمند را پای کار آوریم.

ابتکار افزود:41 درصد از کارکنان دولت زنان با تحصیلات مرتبط و سابقه کار هستند، 10 معاون استاندار زن در کشور داریم که این اتفاق مهمی است و نشان می دهد اگر از ظرفیت زنان تحصیلکرده استفاده نکنیم یک فرصت را از دست داده ایم خصوصا در بخش هایی که با موضوعات آموزشی، فرهنگی و اجتماعی مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: قابل قبول نیست آموزش و پرورش و بهداشت که نیمی از مخاطبان و کارکنان آنها زن است از 30 درصد ظرفیت زنان استفاده نکنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: توجه به یکسری زمینه ها علاوه بر مشاغلی نظیر گردشگری، زمینه هایی در صنایع دستی فراهم شده باید هنرهایی نظیر هنرهای خلاق، فناوری های نوین، استارتاپ ها توجه شود و ضروری است در این زمینه ها کار کنیم تا دختران بتوانند زمینه های مطلوبی برای کار و حضور در اجتماع داشته باشند.

ابتکار خاطرنشان کرد: دو طرح بزرگ با وزارت کشور و سازمان کار، رفاه و تامین اجتماعی در زمینه آموزش و مهارت های ابتدایی، بنگاه داری تا مرحله اشتغال و بازاریابی برای تولیدات زنان در نظر گرفته شده که در حال اجراست و آموزش ها به زنان سرپرست خانوار استان تهران از طریق جهاد دانشگاهی اجرا می شود.

وی گفت: در کشور 12 هزار نفر زن سرپرست خانوار وجود دارد امیدوارم بتوانیم سه هزار و 700 زن سرپرست خانوار در استان تهران را با مشاغل نوین خانگی آشنا کنیم.

ابتکار ادامه داد: به طور خاص نیز طرح تاب آوری اجتماعی نیز در استان تهران اجرا شده است این طرح به جوامع در حال آسیب بسیار کمک می کند و طرحی است که می تواند تاب آوری جامعه را در برابر مخاطراتی که برای آن ها پیش می آید، ارتقاء دهد تا افراد بتوانند مواجه سریعی با مشکلات داشته باشد و راه حل پیدا کند.

وی ادامه داد: این طرح نتیجه خوبی داشته و تسهیلگرانی تربیت شده اند که می توانند اینکار را ادامه دهند، امیدوارم با همکاری دیگر دستگاه ها بتوانیم این طرح را به شهرستانهای استان تهران توسعه دهیم.

ابتکار توان افزایی سازمان های مردم نهاد را یکی از رویکردهای دولت برشمرد و تصریح کرد: خوشبختانه استان تهران سرمایه انسانی بسیار قابل توجهی دارد و سازمان های مردم نهاد توانمند داوطلبانه فعالیت می کنند و بسیاری از آنها توسط زنان مدیریت می شوند.


کلید واژه ها: خانواده - استان - رییس جمهور - معاون رییس جمهور - استان تهران - رییس جمهوری - زنان - آمار - شورای برنامه ریزی - برنامه ریزی - برنامه - سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده - تهران - جمهوری - شورای برنامه ریزی و توسعه - رییس - شاخص - ابتکار - امور زنان - دستگاه های اجرایی - استاندار - اطلاعاتی - معاون - عدالت - استان ها - استاندار تهران - معصومه ابتکار - هایی - دولت دوازدهم - ابلاغ

آخرین اخبار سرویس:
نشست مشترک دولت و مجلس برای جلوگیری از موج گرانی تشکیل شود

تغییرات در مؤسسه قرآنی بیت الاحزان

نشست «اخلاق و معنویت از منظر حکیم متأله علامه طباطبایی» برگزار می شود

نشست بررسی «لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان در برابر خشونت» برگزار شد

سبک زندگی شهدا محور تولید محتوای کتب قرار گیرد

آغاز ارائه مشوق های «سرباز ماهر» از امروز

انتقال خون معتمدترین مرجع مردم در حوزه سلامت / لزوم راه اندازی باشگاه پیشکسوتان اهدای خون

روایت مرحوم سرلشکر سلیمی از سوسنگرد

ارتقای کیفیت خدمات و محصولات در دستگاه های فرهنگی

فخریان: تهدید تعلیق جودو را باید به فرصت تبدیل کنیم

شعار مازندران پاک به کجا رسید؟

درس گفتار «ضعف اراده و فاعلیت اخلاقی» برگزار می شود

نظرات نمایندگان مختلف مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

سپاه هیچ گونه کانال رسمی در شبکه های اجتماعی ندارد + عکس

فیلم | دستور مهم رییس جمهور برای پرداخت کمک های معیشتی از فردا

گرجستانی ها با تظاهرات در تفلیس خواستار استعفای دولت شدند

فرمانده ناجا: اجازه اخلال و ناامنی نمی دهیم/ مردم صف خود را از اخلالگران جدا کنند

فقه و اصول نباید به حاشیه برود

آیا موسیقی لرستان حزن انگیز است؟

بیانیه مدیریت حوزه علمیه فارس پی حمله اغتشاشگران به مدارس علمیه

توضیح مدیریت حوزه خوزستان درباره یک اقدام آشوبگران

شعار مازندران پاک به کجا رسید؟

قدرت بالای دفاعی ایران دفع کننده تمامی حملات نظامی است

مدارس کدام شهرها فردا هم تعطیل شدند؟

دستور مهم رییس جمهور برای پرداخت کمک های معیشتی از فردا

فیلم | سخنان مهم رهبر انقلاب درباره بنزین: گفتم از تصمیم سران قوا هرچه باشد، حمایت می کنم

خسارات روز گذشته در پی اعتراضات بنزینی در غرب تهران/تصاویر

جمع آوری خاطرات 3200 رزمنده دوران دفاع مقدس در اردبیل | اخبار ایران و جهان

روحانی: اعتراض، حقِ مردم است

فیلم | آرامش در میادین و خیابان های تهران

جمع آوری خاطرات 3200 رزمنده دوران دفاع مقدس در اردبیل

آرامش در خرم آباد حکمفرماست

پس لرزه های افزایش قیمت بنزین در پارلمان/نمایندگان معترض به لاریجانی: آیا نظرات مجلس را بیان کردید؟/حواشی صحن علنی

زراعت چوب به عنوان راهکار حفظ جنگل توسعه می یابد

2 لیدر معاند اعتراض های شیراز دستگیر شدند

دادسرای ناحیه سرپل ذهاب در آینده نزدیک راه اندازی می شود

ظریف فردا در سمینار گفت وگو و رواداری در کتابخانه ملی حضور نخواهد یافت

شیوه افزایش قیمت بنزین مناسب نبود/ هیچ اغتشاشی قابل دفاع نیست

سپاه هیچ گونه کانال رسمی در شبکه های اجتماعی ندارد

مجوز مجلس به شهرداری ها و دهیاری ها برای استفاده از منابع مالی جهت اجرای پروژه ها

سایت عراقی «ناس»: آیت الله سیستانی پس از انفجار در میدان التحریر بغداد، به عبدالمهدی هشدار داده

23 تن از اغتشاشگران در بومهن و پردیس دستگیر شدند

تاکید نماینده بافق بر همکاری با دولت و تبعیت از رهبری

طباطبایی نژاد: طبق فرمایش رهبری از تصمیم سران قوا حمایت می کنیم

روند بازشماری آرای انتخابات افغانستان از سر گرفته شد

تشکر رییس جمهور از بیانات شجاعانه رهبری معظم

مدیران قانون عدم برگزاری جلسه در وقت نماز را رعایت کنند

بیانیه مدیریت حوزه علمیه فارس پی حمله اغتشاشگران به مدارس علمیه

دو نماینده مجلس در اعتراض به گرانی بنزین استعفا دادند

تمرکز بافت ناپایدار شهری در بخش مرکزی تهران رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

عثمانی، نماینده اصلاح طلب استعفای خود را تقدیم هیئت رییسه مجلس کرد

قدرت بالای دفاعی ایران دفع کننده تمامی حملات نظامی است | اخبار ایران و جهان

درخواست پژوهشکده باستان شناسی برای چغاگاوانه

اجرای طرح «اهدای کتاب» از سوی مؤسسه بین الحرمین شاهرود

فعالیت با تابلوی شیعه در اروپا کار سنجیده ای نیست/ استفاده از ظرفیت افراد غیرروحانی برای تبلیغ دین در غرب

تلاش برای جمع آوری امضا جهت استیضاحِ روحانی

واقعیت ماجرا

سپاه هیچ گونه کانال رسمی در شبکه های اجتماعی ندارد

عضو جبهه پایداری: چرا محکوم باشیم هرچه آقایان می گویند عمل کنیم؟/ در تفکر پایداری چهره سازی وجود ندارد

سبک زندگی شهدا محور تولید محتوای کتب قرار گیرد

حساب اعتراض از اغتشاش جداست | پرداخت کمک های معیشتی از دوشنبه آغاز می شود

احتمال حضور نیروهای احمدی نژاد در انتخابات مجلس

جزییات عفو اخیر زندانیان

طرح های دوفوریتی و سه فوریتی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین به کجا رسید؟

زودتر بسته های حمایتی را پرداخت کنید + عکس

روحانیت شیعه همواره مدافع دین و انقلاب و وفادار به ملت است

روان شناسی اجتماعی تبلیغات انتخاباتی از دیدگاه دانشگاهیان

خبر های کوتاه بخش 20 بیست و ششم آبان 98 + فیلم

قدرت بالای دفاعی ایران دفع کننده تمامی حملات نظامی است

اولتیماتوم پلیس به اخلالگران نظم و امنیت

این نامه یک اتمام حجت است

زودتر بسته های حمایتی را پرداخت کنید

دولت دستور عدم افزایش قیمت کالاها و خدمات را صادر کند/ لزوم برخورد قاطعانه دولت با هرگونه افزایش احتمالی قیمتها

مهدویت؛ انتظار استقرار عدالت/ انسان والایی خواهد آمد

تصاویر تخریب اموال عمومی در تهران

چه شد که سر و صدای تبلیغات چند همسری پایان یافت؟

دستور روحانی برای آغاز پرداخت کمکهای معیشتی از روز دوشنبه

کرمان آرام است

تصاویر | دیدارهای فشرده ظریف در وزارت خارجه

خبر 20، یکشنبه 26 آبان 98

لزوم هوشیاری در برابر توطئه دشمن/ اجرای یک صد برنامه فرهنگی در هفته بسیج

شمخانی در جلسه غیرعلنی مجلس حاضر شد/ بررسی افزایش نرخ بنزین

دروغگو خواندن رییس جمهور از تریبون مجلس/معاون پارلمانی دولت معترض شد/پزشکیان:بعد از فرمایشات رهبری چرا باز توهین آمیز صحبت می کنید؟

پیکر مطهر شهید امنیت فردا در کرمانشاه تشییع می شود

ظریف خواستار لغو یک همایش در تهران شد

فیلم | تخریب اموال عمومی در تهران توسط صورت پوشیده ها

زودتر بسته های حمایتی را پرداخت کنید

لزوم هوشیاری در برابر توطئه دشمن/ اجرای یک صد برنامه فرهنگی در هفته بسیج

فرماندار کرمانشاه: امنیت و آرامش در کرمانشاه برقرار است

فیلم هایی که از آشوب های گرانی بنزین ندیده اید/ واکنش مردم به سوء استفاده از اعتراض شان

طلاب انقلابی عمل کنند

شکست طرح عدم کفایت روحانی در بهارستان 

حزب الله: راه را بر جنگ داخلی بستیم/ آمریکا و عربستان مسئول فتنه انگیزی در لبنان هستند

حضور نمایندگان رسانه های خارجی در خبرگزاری ایسنا

بیان دیدگاه به شکل تجمع کمکی به حل مشکلات کشور نمی کند/دانشجویان حق دارند نظرات اصلاحی بدهند

فرماندهان و یگان های برتر نیرو های مسلح تقدیر شدند

دعوت به همکاری مترجم زبان عربی جهت شرکت پایا پی کرانه گیل در بندر انزلی

فرماندهان و یگان های برتر نیرو های مسلح تقدیر شدند

خرازی: استعفای نمایندگان مجلس کدام گره از وضعیت معیشتی مردم را می گشاید؟

فیلم بیانات رهبر انقلاب در درس خارج فقه درباره اصلاح قیمت بنزین

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد