مطالب مرتبط:
ماجرای کلاهک های اتمی آمریکا در ترکیه چیست؟
ماجرای کلاهک های اتمی آمریکا در ترکیه چیست؟
شرایط نگه داری گیاه آگلونما
تلاش ترکیه برای ایجاد موازنه قوا بین روسیه و آمریکا در شمال سوریه
آیا ماجرای پهپاد جاسوسی سری آمریکا با نور آبی درخشان صحت دارد؟
-56 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 19:302019-10-21بين الملل

آیا ترکیه از کلاهک های هسته ای آمریکا نگه داری می کند؟


دهه هاست که گفته می شود ترکیه میزان تعداد زیادی کلاهک اتمی آمریکاست.

با بالا گرفتن تنش میان واشنگتن و آنکارا، این کلاهک ها به موضوعی جنجالی در آمریکا تبدیل شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز"، چهارشنبه هفته گذشته زمانی که رسانه ها خبر بازگشت هواپیمای بویینگ حامل متخصصان اتمی آمریکا آن هم درست بر فراز دریای اژه و زمانی که عازم پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه بودند را منتشر کردند، خوش بین ترین تحلیگران هم نمی توانستند این احتمال را رد کنند که دولت اردوغان در پی به گروگان گرفتن ذخایر اتمی ناتو در این کشور است.

تعداد دقیق تسلیحات اتمی مستقر در ترکیه روشن نیست، اما رسانه ها تخمین می زنند که بین 40 تا 50 سلاح هسته ای تاکتیکی در پناهگاه های زیر زمینی پایگاه اینجرلیک ترکیه انباشته شده باشد.

تسلیحاتی که در پی آغاز عملیات چشمه صلح و اختلاف بین ترکیه و غرب به عاملی بالقوه برای ایجاد شکاف در جبهه جنوبی ناتو تبدیل شده است.

سلاح های اتمی آمریکا در اروپا و ترکیه چه می کند؟استقرار این تسلیحات بخشی از برنامه دراز مدت اشتراک دراز مدت تسلیحات هسته ای در ناتو است که قدمتی نزدیک به 60 سال دارد.

محور اصلی این برنامه در ناتو زرادخانه هسته ای ایلات متحده آمریکا به عنوان قدرتمندترین عضو پیمان ناتو بود که مهم ترین عامل بازدارنده در مقابل توان هسته ای و نظامی اتحاد جماهیر شوروی در سال های جنگ سر محسوب می شد.

تا قبل از توسعه موشک های بالستیک حامل کلاهک های اتمی بمب های اتمی هواپرتاب مهم ترین سلاح هسته ای محسوب می شدند.

این مسئله استقرار بمب های اتمی در نزدیکی خط نبرد احتمالی در اروپا را توجیه می کرد.

از همین رو در سپتامبر سال 1954 اولین بمب هسته ای هوا پرتاب را در برتانیا مستقر کرد.

مهم ترین هدف آمریکا از این اقدام علاوه بر رفاهم آوردن نیرویی بازدارنده در مقابل اتحاد جماهیر شوروی، بازداشتن سایر کشورهای اروپایی از دنبال کردن برنامه هسته ای مستقل بود.

اگرچه این اقدام با پافشاری دوگل در خصوص استقلال اتمی فرانسه در مورد این کشور ناکام ماند، اما دلگرمی قابل توجهی برای سایر متحدان هسته ای این کشور فراهم کرد.

علاوه بر بمب های پرتاب آزاد آمریکا در دو دوره مشخص اقدام به استقرار موشک های هسته ای در کشورهای اروپایی و ترکیه کرد.

دوره اول با استقرار موشک های بالستیک میان برد ژوپیتر در ترکیه، آلمان غربی و ایتالیا در قالب طرح نورستاد ژنرال آمریکایی بود که با توافق خروشچف و کندی در پایان بحران اتمی آمریکا برچیده شدند.

در دوره دوم زمانی که موشک های اس.

اس-20 شوروی با امکان حمل سه کلاهک در اروپای شرقی مستقر شدند، ناتو نیز موشک های میان برد پرشینگ-2 و تاماهاوک را در آلمان غربی و بریتانیا مستقر کرد.

از سال 1954 تا 1971 تعداد بمب های هسته ای هوا پرتاب آمریکا در کشورهای اروپایی تا سال 1971 به صورت مرتب افزایش یافت به گونه ای که تعداد این سلاح ها به 7300 عدد و 24 سیستم تسلیحاتی گوناگون افزایش یافت.

در دهه 70 با از رده خارج شدن برخی تسلیحات هسته ای این تعداد به 6000 سلاح هسته ای و در دهه 80 به 4000 سلاح هسته ای کاهش یافت.

با پایان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی جورج بوش رییس جمهور وقت آمریکا در 27 سپتامبر 1991 فرمان جمع آوری تمام سلاح های زمین پایه هسته ای را صادر کرد.

در آن زمان چیزی نزدیک به 1400 سلاح هسته ای در اروپا مستقر بود که در دهه 90 به 700 سلاح هسته ای کاهش یافت و در نهایت بیل کلینتون دستور حفظ 480 سلاح هسته ای را در اروپا صادر کرد.

در طول سال های اخیر نیز بارها شایعاتی از کاهش مجدد تسلیحات هسته ای منتشر شد.

بر اساس سندی که اخیراً از سوی سک سناتور آمریکایی خطاب به کمیته امنیت و دفاع مجمع پارلمانی اروپا نگاشته شده هم اکنون نزدیک به 150 سلاح هسته ای در پایگاه های کلاین بروگل در بلژیک، پایگاه بوشل در آلمان، پایگاه های آویانو و گدی توره در ایتالیا، پایگاه هوایی ولکل در هلند و پایگاه اینتجرلیک انباشته شده است.

عمده تسلیحات فوق تحت نظر اسکاداران 701 نیروی هوایی آمریکا قرار دارد و کشورهای مربوطه با مجوز مقر فرماندهی ناتو در صورت حمله به یکی از اعضا اقدام به استفاده از این بمب ها کنند.

البته در نهایت این تسلیحات باید توسط هواپیماهای آمریکایی پرتاب شود.

در کنار این روشن نیست که سطح آمادگی این بمب ها در چه اندازه است و آیا راه اندازی آن ها منوط به حضور متخصصان آمریکایی است و یا نه؟پایگاه اینجرلیک، قطب اتمی ناتو در ترکیهترکیه از مدت ها پیش به عنوان یکی از اعضای ناتو از مهم ترین متحدان آمریکا محسوب می شده است.

پایگاه هوایی اینجرلیک مهم ترین مقر هوایی ناتو و آمریکا در جبهه جنوبی این پیمان محسوب می شود.

همچنین این کشور محل استقرار بخشی از سیستم راداری ضد موشکی آمریکا است که در استان آدنا مسقر شده است.

علاوه بر این بخشی از موشک های پاتریوت متعلق به اعضای ناتو به عنوان بخشی از سامانه یکپارچه پدافندی این پیمان در این ترکیه مستقر شده است.

در کنار این ترکیه به علت نزدیکی به مرزهای ترکیه محل استقرار بخشی از پایگاه شنود و نظارت الکترونیکی سازمان امنیت ملی آمریکا و آژانس اطلاعات مرکزی این کشور محسوب می شود.

استقرار سلاح های هسته ای تاکتیکی ناتو در اینجرلیک علاوه بر این که یک مانع بازدارنده در مقابل روسیه محسوب می شد، پیامی غیر مستقیم به ایران نیز نیز محسوب می شود.

کشوری که مدت ها از سوی کشورهای غربی در معرض اتهام دسترسی به سلاح های اتمی قرار داشت.

بر طبق گزارش نیویورک تایمز استقرار این سلاح ها در نزدیکی ایران پیغامی غیر رسمی به تهران محسوب می شد تا بداند که یک سلاح اتمی آماده در کنار مرزهای غربی خود آماده دارد.

البته این نکته قابل ذکر است که اعضای ناتو و کشور اروپایی هیچ گاه در مقابل دستیابی رژیم صهیونیستی به سلاح های اتمی واکنشی نشان ندادند.

سلاح هایی که اغلب بر روی موشک های بالستیک جریکو در پایگاه هوایی پالماخیم و همچنین در زیر کوه هرمون مستقر شده و می تواند تمام خاورمیانه را به صورت مستقیم مورد هدف قرار دهد.

چه نوع سلاح اتمی در ترکیه انبار شده است؟سلاح های اتمی مستقر در ترکیه از مدل بمب های اتمی مدل B61 است که می تواند از هواپیماهای اف-16 پرتاب شود.

این بمب اتمی و سلف آن بمب اتمی مدل B57 بخشی از برنامه پنتاگون برای تنوع بخشی به سلاح های هسته ای در جنگ سرد بود.

این سلاح ها که از هواپیماها پرتاب می شدند، در خط دوم تهاجم هسته ای پس از موشک های بالستیک قاره پیما و میان برد قرار دارند و پس از آن معمولاً موشک کروز میان برد و کوتاه برد قرار دارند.

توسعه بمب اتمی B61 از سال 1963 و و در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس برای جایگزینی بمب هسته ای B57 آغاز شد.

هدف از تولید این بمب علاوه بر قابلیت حمل آن توسط جنگنده ها امکان تنظیم توان آن بود.

پس از خاتمه مراحل طراحی و آزمایش تولید آن به صورت انبوده از سال 1968 آغاز شد و به صورت گسترده بر روی بمب افکن B52 و همچنین جنگنده های اف 4 فانتوم، اف 15 ایگل و اف 16 نصب شد.

جنگنده های اروپایی تورنادو نیز از قابلیت حمل این سلاح برخوردار بودند.

هم اکنون نیز از 900 فروند جنگنده اف-16 ترکیه ای که در خدمت نیروی هوایی ایالات متحده است نزدیک به 450 فروند قابلیت حمل این بمب را در اختیار دارند.

توان انفجاری این مدل از بمب های اتمی به صورت دستی قابل تنظیم است و می تواند از 0.

5 کیلوتن تا 330 کیلوتن قابل تنظیم باشد.

این امکان برای فرماندهان این مزیت را فراهم می کند تا امکان نابودی اهداف مختلف را با استفاده از این بمب داشته باشند.

هم اکنون چیزی نزدیک به 2500 عدد از بمب های B61 در زرادخانه هسته ای آمریکا موجود است که البته بخش زیادی از آن در قالب ذخیره بوده و قابل استفاده فوری نیست.

نیروی هوایی آمریکا در برنامه برای مدرنیزه کردن زرادخانه اتمی این در صدد است تا بمب های فوق را برای استفاده در آینده بهینه سازی کند.

پیش بینی می شود که این برنامه هزینه ای بالغ بر 11 میلیارد دلار داشته باشد.

بر اساس این برنامه بمب های فعال موجود برای استفاده در جنگنده های اف-35 بهینه سازی خواهند شد.

این بهینه سازی شامل نصب نرم افزارهای جدید کنترلی و همسان شده با سیستم های هدایتی جدید و افزایش دقت سلاح است.

طبق راهبرد جدید هسته ای آمریکا سلاح هسته ای با توان کمتر باید امکان نابودی دقیق تر اهداف خود را داشته باشند.

این نوسازی تمکان استفاده از ذخایر موجود برای جنگنده اف-35 که ستون فقرات نیروی هایی هوایی آینده ناتو خواهند بود را فراهم خواهد آورد.

اولین نمونه از نسل جدید این بمب ها در سال 2017 و در صحرای نوادا آزمایش شد.

نقشه اردوغان برای بمب های B61 چیست؟سئوال اصلی در این میان این است آیا واقعاً دستیابی به سلاح های اتمی در دستورکار ترکیه قرار دارد و یا نه؟در تمام طول جنگ سرد ترکیه از سیاست اشتراک هسته ای ناتو پیروی کرده است.

علاوه بر این، ترکیه در سال 1980 پیمان ان.

پی.

تی را در مجلس خود به تصویب رسانده و همچنین در سال 1996 پیمان جامع منع آزمایش سلاح های اتمی را به امضا رسانده است.

همچنین در سال 2000 ترکیه به صورت رسمی به پروتکل الحاقی نیز پیوسته است.

به این ترتیب گام نهادن در مسیر دستیابی به سلاح های اتمی می تواند تبعات سنگینی را برای ترکیه داشته باشد.

از سوی دیگر ترکیه به صورت تاریخی در مسر دستیابی به تکنولوژی اتمی با تردید و اکراه حرکت کرده است.

حتی در دهه 90 و زمانی که ترکیه و ارژانتین برای ساخت یک راکتور اتمی به توافق رسیده بودند، دولت دمیرل به صورت یکجانبه این توافق را باطل کرد.

البته هم اکنون ترکیه برای ساخت یک نیروگاه اتمی دست به دامن روسیه شده تا اولین راکتور این کشور در منطقه مرسین احداث کند.

اردوغان شاید از این جهت روسیه را برای ساخت این راکتور انتخاب کرده که پوتین همانند آمریکا شروط دردسرسازی مثل امضای توافقنامه 123 برای ممنوعیت غنی سازی را جلوی پای ترکیه نخواهد گذاشت.

این که ترکیه بخواد برای دستیابی به سلاح های اتمی به توقیف بمب های اتمی B61 در پایگاه اینجرلیک ترکیه اقدام کند، دور از انتظار به نظر می رسد.

اول آن که جنگنده های ترکیه قابلیت حمل این سلاح را در اختیار ندارند و دوم آن به احتمال زیاد چاشنی ها لازم برای انفجار این بمب ها تنها توسط متخصصان آمریکایی و در شرایط اضطراری نصب خواهد شد.

با این حال اردوغان می داند که اگر این بمب ها نتواند ترکیه را هسته ای کند، ابزار خوبی برای تحت فشار قراردادن آمریکاست.

از سوی دگر خروج این بمب ها از ترکیه منجر به خروج این کشور از چتر اتمی آمریکا و به احتمال زیاد افزایش فشار روسیه در شرایط حساس خواهد شد.

ترکیه اگرچه فاصله خود را با واشنگتن بیشتر کرده اما به دنبال قرار دادن تمام تخم مرغ های خود در سبد پوتین نیست و حفظ ذخایر هسته ای ناتو در اینجرلیک همچنان این توازن را برای اردوغان حفظ خواهد کرد.

انتهای پیام/*
کلید واژه ها: هسته ای - آمریکا - ترکیه - هسته - موشک های بالستیک - کشورهای اروپایی - تسلیحات - سلاح هسته ای - اروپا - کشور - ناتو - برنامه - موشک - پرتاب - شوروی - رسانه ها - اروپایی - بالستیک - ژنرال آمریکایی - برنامه هسته ای - دوره - سلاح - پایگاه هوایی - قدرتمندترین - برنامه هسته - رسانه - نزدیک - اتحاد - جبهه جنوبی - چهارشنبه

آخرین اخبار سرویس:
روند تحولات در شمال شرق سوریه به دلیل آغاز فرآیند خروج ترکیه مثبت است

وزارت دفاع عراق: منظور وزیر از طرف سوم، باندهای ساخت بمب و اسلحه بودند

6 حقیقت جالب و شگفت انگیز در مورد دیوار چین!

لب های خشکیده قزوین و رویای خیس آب سد طالقان

وزیر دفاع آمریکا: کره جنوبی باید هزینه های بیشتری برای نیروهای آمریکایی بپردازد

نتانیاهو از «مرد امنیت» به «مرد شکست» تبدیل شده است

پست تا ساعت 16 امروز باز است

بازدید فرمانده سپاه از مناطق زلزله زده

تجمع همزمان پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستان های دولتی فرانسه

ابراز نگرانی پوتین نسبت به تحولات در در بولیوی

تیراندازی مرگبار در دبیرستانی در لس آنجلس

شب سمورِ ویلموتس، ماسک هادی و ذوق مرگ عراق

کره شمالی: بایدن یک سگ هار رو به مرگ است

وزیر دفاع عراق: طرف سومی به سمت معترضان شلیک می کند

آمریکا: داعشی های زندانی باید به کشورهایشان بازگردند

روسیه: سوریه با خروج نیروهای آمریکایی به ثبات می رسد

نتانیاهو: ایران را تحریم کنید نه ما را!

وزارت کشور عراق: آمار کشته های تظاهرات ها دقیق نیست

روایت شبکه لندنی از خیانت های آمریکا و اروپا به خاندان پهلوی

سوگل طهماسبی در اکران خصوصی + عکس

فرودگر چین سال آینده به سطح مریخ می رسد

پیش بینی بارش برف در برخی استان ها

همایش فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی

باجه های پست برای دریافت کارت سوخت بازند

بشار اسد: هرگز با تقسیم سوریه موافقت نخواهیم کرد

هرگز با تقسیم سوریه موافقت نخواهیم کرد

هشدار درباره فتنه افکنی آمریکا و تل آویو در عراق

توجه رسانه های جهان به افزایش بها و سهمیه بندی بنزین در ایران

تمدید وضعیت اضطراری ملی علیه ایران حالت سمبلیک دارد

بشار الجعفری: آمریکا با دورویی خود را قهرمان قتل البغدادی معرفی کرد

معترضان به وزیر دادگستری هنگ کنگ در لندن حمله کردند

بازگشایی سفارت فنلاند در عراق پس از حدود 30 سال

درخشان: قبل از دیدار با عراق خودزنی کردیم

اسپر: سئول باید هزینه های بیشتری برای نیروهای آمریکایی بپردازد

توافق طرفهای سیاسی لبنان بر انتخاب نخست وزیر جدید

ایران؛ یکی از 3 قدرت خاورمیانه

لباس هندی عمو پورنگ + عکس

درخواست فلسطینی ها از گردان های قدس: تل آویو را با موشک بزنید

باجه های پست برای دریافت کارت سوخت امروز بازند

بازگشایی سفارت فنلاند در عراق پس از حدود 30 سال

حمله به وزیر دادگستری هنگ کنگ در لندن

بشار اسد: ترکیه از سوریه خارج شود

هشدار درباره فتنه افکنی آمریکا و تل آویو با پول شیخ نشینان در عراق

11 کیلو گرم زعفران قاچاق در فرودگاه اسلام آباد کشف شد

بشار اسد: دمشق هیچگاه با تقسیم سوریه موافقت نخواهد کرد

پوتین: امیدواریم ترامپ برای مراسم روز پیروزی به روسیه بیاید

شلیک به سمت معترضان از طرف سومی صورت می گیرد

احزاب سیاسی لبنان بر سر نخست وزیر جدید به توافق رسیدند

حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به نوار غزه

توجه رسانه های جهان به افزایش بها و سهمیه بندی بنزین در ایران

ادامه اعتراض ها در لبنان؛ معترضان مسیر های ورودی شهر های بزرگ لبنان را مسدود کردند

آمریکا یک ایرانی را به اتهام نقض تحریم ها به 46 ماه زندان محکوم کرد

توضیح وزارت دفاع عراق درباره هدف قرار گرفتن تظاهرکنندگان از سوی «طرف ثالث»

حمله کره شمالی به بایدن؛ باید آنقدر کتک بخورد تا بمیرد!

محاکمه یک ایرانی در سوئد به اتهام حوادث سال 67

صعود انگلیس و فرانسه درشب هت تریک جدید رونالدو

قنادباشی: حمله اخیر صهیونیست ها به غزه، انتخاباتی بود/ جهاد اسلامی خط قرمزی برای حمله به رژیم غاصب ندارد

پوتین: امیدواریم ترامپ برای مراسم روز پیروزی به روسیه بیاید

بازگشایی سفارت فنلاند در عراق پس از حدود 30 سال

چین سال آینده لندر به مریخ می فرستد

گردانهای قدس تل آویو را هدف قرار دهد

آمریکا یک ایرانی را به اتهام نقض تحریم ها به 46 ماه زندان محکوم کرد

این خبر مهم بعد از باخت ایران مقابل عراق به بیرانوند رسید

بشار اسد: ترکیه از سویه خارج شود

طرح مبادله زندانیان حکومت افغانستان با طالبان لغو شد

تیراندازی مرگبار در دبیرستانی در کالیفرنیا

قنادباشی: حمله اخیر صهیونیست ها به غزه، انتخاباتی بود/ جهاد اسلامی خط قرمزی برای حمله به رژیم صهیونیستی ندارد

عکس | یک در میلیون؛ گوزن سه شاخ در آمریکا دیده شد

بهاره رهنما در کنار همسرش پس از بازگشت از کانادا+عکس

عکس/ د ختری که پرچمدار اعتراضات در لبنان است

عکس لورفته از شیلا خداداد در آمریکا

گفتگوی وزرای خارجه عربستان و آمریکا با محوریت تحولات منطقه

آمریکا یک تاجر ایرانی را به4 سال زندان محکوم کرد

حمله به وزیر دادگستری / زخمی شدن وزیر هنگ کنگ در سفر به لندن

بشار اسد: دمشق هرگز با تقسیم سوریه موافقت نخواهد کرد

دبیر کل ناتو: بحران سوریه نیاز به یک راه حل سیاسی دارد/ ناتو قوی تر شده است

قطع برق سیصد هزار مشترک در فرانسه

صاعقه در پاکستان 24 قربانی گرفت

بشار الجعفری: آمریکا با دورویی خود را قهرمان قتل البغدادی معرفی کرد

پوتین: کارهای زیادی در ادلب مانده است که باید انجام دهیم

پوتین: امیدواریم ترامپ برای مراسم روز پیروزی به روسیه بیاید

229 داعشی تسلیم نیروهای ارتش افغانستان شدند

قطع برق 300 هزار مشترک در فرانسه

انتقاد از دوستی برخی کشور های عربی با رژیم اسراییل

گردانهای قدس تل آویو را هدف قرار دهد

پشت پرده تصویر جنجالی ولیعهد عربستان در کنار وزیر خارجه قطر + عکس

پشت پرده آتش زدن یک پمپ بنزین در بندرعباس +عکس

عکس های و فیلم لورفته از شیلا خداداد در آمریکا

تمامِ دلایلی که گرانی ِ بنزین را خوب می داند

وزیر دفاع عراق: طرف سومی به سمت معترضان شلیک می کند

احتمال تغییر وزیران اقتصاد و خدمات در دولت عادل عبدالمهدی

مبادله اعضای شبکه حقانی با دو تبعه آمریکایی شکست خورد

ستاری: اختصاص بودجه برای توسعه علوم جدید

ادامه بگیر و ببند در ترکیه؛ 45 نفر بازداشت شدند

انتشار اخباری از توافق احزاب اصلی لبنان بر سر نخست وزیری «محمد الصفدی»

درخشان: قبل از دیدار با عراق خودزنی کردیم

اختلاف نظر آمریکا و فرانسه در خصوص داعشی های بازداشت شده

منابع آگاه: نخست وزیر مستعفی کویت مأمور تشکیل کابینه جدید شد

امریکا و اسراییل به دنبال موج سواری از خواسته های مردم عراق و لبنان هستند

فلسطین مسأله اول جهان اسلام است + عکس

آیا ترکیه از کلاهک های هسته ای آمریکا نگه داری می کند؟

آیا ترکیه از کلاهک های هسته ای آمریکا نگه داری می کند؟