مطالب مرتبط:
مناقشه تاریخی اختیارات رییس جمهور /از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟
واکنش یک حقوقدان به اظهارات روحانی درباره اصل 113 قانون اساسی
ربیعی: روحانی منکر قانونیت نهاد شورای نگهبان نیست/دستگیری چند تن در نهاد ریاست جمهوری را کذب دانست/ مقصود از تعامل، سازش یا تسلیم نیست/ روحانی در پرونده فریدون دخالتی ندارد
تکذیب بازداشت ها در نهاد ریاست جمهوری| سخنگوی دولت: نمی توانیم با شیوه های آمدنیوزی با آمدنیوز برخورد کنیم| روحانی منکر شورای نگهبان نیست
رییس جمهور به جای تخریب شورای نگهبان به فکر رفع مشکلات مردم باشد
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 18:192019-10-21سياسي

روایت یک حقوقدان اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان بر سر تفسیر یک اصل قانون اساسی/ انتقاد روحانی به اختیارات شورای نگهبان نیست


کارشناس مسائل حقوقی اصل یکصد و سیزدهم قانون اساسی را منقطع عنوان کرد و گفت: در این اصل به صراحت مسئولیت اجرای قانون اساسی را به رییس جمهوری سپرده است اما در اصول بعد از آن برای این مسئولیت اختیارات، - ابزار و مکانیسم هایی در نظر نگرفته و به اصطلاح قطع شده است.

یکی از موضوعاتی که رییس جمهوری دوشنبه هفته گذشته نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی مطرح کرد اصل 113 قانون اساسی بود.

حجت السلام والمسلمین روحانی در پاسخ به سوالی درباره حقوق شهروندی و رویکرد دولت در مواردی مانند بازداشت متهمان محیط زیست و متهمان ترور دانشمندان هسته ای گفت: خود دولت باید کاملاً به حقوق شهروندی توجه کند و قدم های خوبی نسبت به حقوق زنان، اقلیت ها، فضای مناسب و باز برای گفت وگو در دانشگاه ها و در فضای جامعه بوجود آمده است، اما با مشکلاتی هم مواجه هستیم.

رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برخی از پرونده هایی که در قوه قضاییه مطرح شده یا مطرح می شود، گفت: فکر می کنم اشکال کار از اینجا شروع می شود، رییس جمهور طبق اصل 113 قانون اساسی، چون مسئول اجرای قانون اساسی است، باید مداوم توجه اش به قانون اساسی باشد، کجا نقض شده، کجا اجرا شده چگونه اجرا شده، کجا متوقف شده، کجا اعتنا نشده و کجا فراموش شده است.

روحانی با بیان اینکه شورای نگهبان درمورد اصل 113 قانون اساسی تفسیری کرده که تقریباً این اصل را بی اثر کرده است به طوری که گویی اصل 113 وجود ندارد، اظهار داشت: مردم به رییس جمهور رأی نمی دهند که فقط رییس دستگاه اجرایی باشد، قانون در همان اصل گفته رییس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است.

تفسیری که کرده اند به این صورت است که هر جا رییس جمهور مسئول مستقیمی ندارد، مثل اموال بلاصاحب، آنجا رییس جمهور باید دخالت کند.

یعنی چه؟ هر کاری در این کشور مسئول دارد، حتی اموال بلا صاحب هم مسئول دارد، بنابراین اگر اصل 113 اجرا شود، برخی از اشکالات هم برطرف می شود.

اصل 113 قانون اساسی چه می گوید؟ در ذیل فصل نهم(قوه مجریه) و مبحث اول این فصل یعنی اصل 113 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است؛ پس از مقام رهبری، رییس جمهور عالیترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می شود، بر عهده دارد.

اصل 113 مورد سوال همه روسای جمهور بعد از انقلاب در همین رابطه نعمت احمدی کارشناس حقوق با بیان اینکه انتقاد رییس جمهوری به اختیارات قانونی شورای نگهبان نیست، گفت: نقد او متوجه خروجی تفسیر شورای نگهبان از اصل 113 قانون اساسی است.

برابر اصل 98 قانون اساسی تفسیر قانون اساسی با شورای نگهبان است اما همیشه اصل 113 مورد نقد روسای جمهور بوده است.

وی افزود: نخستین بار در سال 1360 وقتی مقام معظم رهبری رییس جمهور بودند، از شورای نگهبان در خصوص حدود اختیارات رییس جمهوری در اصل 113 قانون اساسی از شورای نگهبان سوالی را مطرح کردند که آیا رییس جمهور می تواند دفتر نظارتی یا نهادی شبیه به آن برای جاری شدن این اصل تاسیس کند؟ این سوال را مطرح کردند که تکلیف عنوان مسئولیت اجرای قانون اساسی در اصل 113 چیست؟ احمدی با بیان اینکه در سال 60 رییس جمهور وقت پیگیر ابزار، لوازم و مکانیسم های اعمال مسئولیت در اصل 113 قانون اساسی بود، خاطرنشان کرد: نگاه شورای نگهبان این بود که رییس جمهوری ابزار و امکاناتی برای اعمال اصل 113 قانون اساسی در اختیار ندارد، حتی نمی تواند یک دفتر بازرسی برای جاری کردن این قانون داشته باشد.

عضو کانون وکلای دادگستری اظهار کرد: وقتی پاسخ شورای نگهبان رسید مجددا مقام معظم رهبری که آن وقت رییس جمهور بودند، سوال کردند که مطابق این اصل رییس جمهور چگونه باید عمل کند؟ شورای نگهبان بر همان نظر بدوی بود و همان پاسخ را ارسال کرد.

وی اضافه کرد: شورای نگهبان همیشه بر این عقیده بوده که قانون اساسی این اختیار را به رییس جمهور داده است ولی ابزار و مکانیسم اجرایی آن را پیش بینی نکرده است.

در همان زمان رییس شورای عالی قضایی آیت الله موسوی اردبیلی هم در مورد اصل 113 سوال داشت که شورای نگهبان هم نظری داد که به رییس جمهور وقت داده بود.

احمدی یادآور شد: در سال 68 که قانون اساسی مورد بازنگری قرار گرفت ولی با وجود این که اصل 113 توسط رییس جمهوری و رییس شورای عالی قضایی وقت مورد سوال و ایراد بود، عینا و با همان کیفیت در قانون گنجانده شد.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوره ریاستش بر قوه مجریه به شیوه خود مسائل را حل می کرد و تزاحمی از ناحیه این اصل را احساس نمی کرد به همین دلیل سوالی در خصوص حدود اختیارات رییس جمهوری مصرح در اصل 113 از شورای نگهبان به عمل نیاورد.

عضو کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه در دوره اصلاحات رییس جمهور وقت برای اجرای روح اصل 113 قانون اساسی هیات نظارت اجرای قانون اساسی را بنیان نهاد، اظهار کرد: بعد از آن رییس دولت اصلاحات دو لایحه به مجلس برد یکی لایحه حدود اختیارات رییس جمهوری و دیگری لایحه انتخابات بود و قصد داشت تکلیف تفسیر این اصل را برای همیشه روشن کند.

احمدی ادامه داد: این لوایح در مجلس و در کمیسیون های مربوطه با درهای بسته مواجه شدند.

با وجود این که رییس جمهور وقت اعلام کرده بود این لوایح کف مطالبات قانونی رییس جمهور است ولی به نوعی برخورد شد که نهایتا دولت این لوایح را پس گرفت، چون احتمال می رفت مجلس هفتم لایحه حدود اختیارات را از هدف و نیت اولیه دور کند، لذا رییس جمهور ترجیح داد آن را پس بگیرد.

وی افزود: محمود احمدی نژاد هیات اجرا و پیگیری که دولت قبل تشکیل داده بود را منحل کرد اما همیشه این سوال در مورد اصل 113 قانون اساسی و حدود اختیارات رییس جمهوری برای احمدی نژاد نیز مطرح بود و حتی رییس دولت های نهم و دهم اقدامات تندی را در حوزه اجرایی انجام می داد.

احمدی با بیان اینکه در جاهایی محمود احمدی نژاد از اختیارات اصل 113 با روش و رویه خود استفاده می کرد، یادآور شد: در سال 91، عباسعلی کدخدایی به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان مجبور شد از دبیر شورای نگهبان بخواهد نظر تفصیلی درباره حدود اختیارات رییس جمهور براساس اصل 113 قانون اساسی بدهد، چون از دید شورای نگهبان احمدی نژاد از حدود اختیاراتش عدول می کرد.

وی ادامه داد: شورای نگهبان و شخص آیت الله جنتی با اندکی تفاوت در کلمات و بدون تغییر در ماهیت همان پاسخ و تفسیری را ارائه داد که در سال 60، 68 و سال های بعد داده بود.

شورای نگهبان در پاسخ خطاب به کدخدایی اعلام کرد که مقصود از مسئولیت اجرای قانون اساسی، این است که مسئولیت رییس جمهور شامل نظارت بر وظایفی که قانون اساسی بر عهده دیگر نهادها گذاشته، نمی شود.

رییس جمهور حق ایجاد هیچ گونه ایجاد تشکیلاتی را نیز ندارد.

لذا آنچه شورای نگهبان بر آن تأکید دارد این است که رییس جمهور مسئولیتی درمورد اجرای قانون اساسی ندارد و صرفاً می تواند مواردی را که برخلاف قانون اساسی مشاهده کرد، تذکر دهد.

این حقوقدان با تاکید بر اینکه از نظر من اصل 113 قانون اساسی اصلی منقطع است، خاطرنشان کرد: در این اصل به صراحت مسئولیت اجرای قانون اساسی را به رییس جمهور سپرده است اما در اصول بعد از آن برای این مسئولیت اختیارات، ابزار و مکانیسم هایی در نظر نگرفته و قطع شده است.

در حالی که در اصل 156 قانون اساسی نظارت بر حسن اجرای قانون را به عهده رییس قوه قضاییه گذاشته شده است و برای اجرای این مسئولیت، در قانون ابزارهایی چون دادگاه ها، بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری در نظر گرفته شده است.

احمدی ادامه داد: رییس جمهور در اصل 113 قانون اساسی مسئولیت دارد ولی ابزار و اختیارات اعمال آن را ندارد.

تنها کاری که رییس جمهور می تواند انجام دهد این است که لایحه ای به عنوان حدود اختیارات رییس جمهور را به مجلس تسلیم کند که البته به سرنوشت لایحه دولت اصلاحات دچار خواهد شد، لذا به نظر نمی رسد رییس جمهوری در دو سال باقی مانده بتواند به طور کامل مزیت های این اصل استفاده کنند.

ضمن اینکه معتقدم باید تلاش کند روح اصل 113 را در حد توان در کشور جاری کند.

217217
کلید واژه ها: قانون اساسی - رییس جمهور - قانون - شورای نگهبان - رییس - رییس جمهوری - جمهوری اسلامی ایران - جمهوری - جمهوری اسلامی - حقوق - نگهبان - اختیارات - حقوق شهروندی - رییس جمهوری اسلامی ایران - روسای جمهور - شورای - روحانی - دانشمندان هسته ای - تفسیر - کارشناس - اسلامی - بعد از انقلاب - انتقاد - رهبری - ایران - نعمت احمدی - قوه قضاییه - دانشگاه ها - خبرنگاران - محیط زیست

آخرین اخبار سرویس:
رشیدپور مجری شب یلدای شبکه سه شد+عکس

نمی توان با ندانم کاری کشور را اداره کرد|به قدری قوی باشیم که دشمن طمع نکند

دعوت اداره تبلیغات اسلامی آستارا از نخبگان برای توسعه فرهنگی | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

ناراحتی مردم رشت از رویکرد توهین آمیز سریال تلویزیونی وارش

اهمیت ویژه حفاظت از زیستگاه های یوز ایرانی

روزنامه آرمان ملی : پنجشنبه 21 آذر 1398

برنامه های پژوهشکده بیمه در هفته پژوهش اعلام شد

مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا(س)؛ میزبان کارگاه های آموزشی

6 نکته ساده برای سفر کردن

ایسنا قزوین مانند ستاره ای در میان رسانه های استان می درخشد

دعوت اداره تبلیغات اسلامی آستارا از نخبگان برای توسعه فرهنگی

ادمین کانال اعتماد ملی: عذرخواهی می کنم

جزییات تازه پرونده شکایت ایران از بی بی سی، ایران اینترنشنال و من وتو

تولید علم و دستیابی به فناوری نوین ؛ ثروت آفرین است

جنجال کانال تلگرامی اعتماد ملی در همدان

همایش توجیهی «طرح مردمی پارسا» در قم برگزار شد

فتنه های مختلف همواره بر سر راه نظام و جامعه اسلامی قرار دارد

رسالت جدی ایسنا پژوهش محوری است

ایسنا قزوین مانند ستاره ای در میان رسانه های استان می درخشد

نماینده ولی فقیه در خوزستان: شهدای حادثه تروریستی حله حماسه اربعین را زنده نگه داشتند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

دعوت اداره تبلیغات اسلامی آستارا از نخبگان برای توسعه فرهنگی

دادستان: ادمین کانال اعتماد ملی همدان احضار شد

گمراهی و تفرقه نتیجه تبعیت از آمریکا است

دادستان: ادمین کانال اعتماد ملی همدان احضار شد | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تریبون آزاد در مدرسه علمیه خوی برگزار شد+ عکس

شهر خلاق موسیقی مهمان دانشگاه کردستان شد

رسالت جدی ایسنا پژوهش محوری است

آمادگی نیروی دریایی ایران برای حضور در اقیانوس اطلس

آمادگی نیروی دریایی ایران برای حضور در اقیانوس اطلس | اخبار ایران و جهان

دادستان: ادمین کانال اعتماد ملی همدان احضار شد

نماینده ولی فقیه در خوزستان: شهدای حادثه تروریستی حله حماسه اربعین را زنده نگه داشتند

مجمع تشخیص وظایف و اختیارات خود را بازخوانی کند!

رحیم پور ازغدی: پوتین در جایی نقل کرده تنها یک کشور کمونیسم داریم آن هم ایران است!

ادمین کانال اعتماد ملی: عذرخواهی می کنم

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

با جلوگیری از هنجارشکنی ها اجازه نمی دهیم دینمان سیلی بخورد

اجرای طرح توسعه پایدار روستایی در 3 استان به عنوان پایلوت کشور

رحیم پور ازغدی: پوتین گفته تنها یک کشور کمونیسم در جهان داریم آن هم ایران است

سیر نزولی اعتبارات و تضعیف فعالیت های قرآنی

رسانه همسنگ مسائل سیاسی به مسائل فرهنگی بپردازد

برنامه های پژوهشکده بیمه در هفته پژوهش اعلام شد

نون خ 2 برای رمضان 99 کلید خورد + عکس

تصمیم گیری بدون پژوهش تصمیم گیری شکست خورده ای است

دادستان: ادمین کانال اعتماد ملی همدان احضار شد

اسامی داوطلبان شاخص انتخابات مجلس در مسجدسلیمان

بازداشت مدیر میلیاردی به اتهام فساد / او تحریم ها را بهانه کرده بود

تندیس ملی دانشجوی فداکاری به حسین علیمرادی اهدا شد

نماینده ولی فقیه در خوزستان: شهدای حادثه تروریستی حله حماسه اربعین را زنده نگه داشتند

ارزش ها در حوزه دانش معطوف به مدرک شده است/ بی توجهی به نخبه های علمی و مهارتی

رفع مشکلات کشور در گرو حضور در انتخابات و داشتن مجلس قوی و توانمند است

گزیده مهمترین اخبار بین الملل چهارشنبه 20 آذرماه 1398

فوت نورعلی تابنده، درویش گنابادی تکذیب شد

جلوه هایی از زندگی در روستای چال منار اندیکا

عماد یگانه دوست کرسی تلاوت قرآن کریم قاری بین المللی حامد شاکرنژاد در مسجد امام حسین گلشهر شمالی شرق بندرعباس

برگزاری تریبون آزاد دانشجویی در فضای شهرداری اسلامشهر

تلاوت ترتیل صفحه 238 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

رسانه همسنگ مسائل سیاسی به مسائل فرهنگی بپردازد

شرایط مدیرتی 6 کاندیدای انتخابات دوومیدانی احراز نشد

لزوم انتشار اخبار خوب در رسانه ها/ ایسنا کارنامه موفقی دارد

نماهنگ| امید جان های خسته

دستورالعمل آیت الله رییسی درباره نحوه استعلام حقوقی از اداره حقوقی قضاییه

شهر خلاق موسیقی مهمان دانشگاه کردستان شد

اگر شهدای مدافع حرم نبودند امروز نظاره گر 5 بقیع دیگر در عراق بودیم

تندیس ملی دانشجوی فداکاری به حسین علیمرادی اهدا شد

خط حزب الله 214 منتشر شد/ مثل خمینی(ره)

شهر هوشمند، یک راهبرد است

خنثی کردن تهدید نرم دشمنان با تقویت بنیان دینی دانش آموزان

تهیه جهیزیه ای که در آتش فتنه سوخت/ خیرین ملاردی زوج جوان را راهی خانه بخت کردند

نظرات قابل تأمل شهروند آمریکایی در مورد استیضاح ترامپ

روزنامه رویش ملت : پنجشنبه 21 آذر 1398

دیدار سردار کارگر با تولیت آستان قدس رضوی

از آمران به معروف در چارچوب قانون حمایت می کنیم

رفع نقایص انسانی از راه دین و اخلاقیات

مجریان انتخابات بی طرف و در چارچوب قانون عمل کنند

ترویج و اشاعه فرهنگ قرآنی در کمیته امداد اردبیل/ مبنای نامگذاری اردوی«منتظران ظهور» بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است

رفع مشکلات کشور در گرو حضور در انتخابات و داشتن مجلس قوی و توانمند است

از آمران به معروف در چارچوب قانون حمایت می کنیم

ارزش ها در حوزه دانش معطوف به مدرک شده است/بی توجهی به نخبه های علمی و مهارتی

لزوم انتشار اخبار خوب در رسانه ها/ ایسنا کارنامه موفقی دارد

تصویب سیاست ترغیب بازنشستگی و بازخرید کردن کارکنان شهرداری

آغاز به کار نمایشگاه پژوهش و فناوری در مشهد

آیا لوییس همیلتون با موتور والنتینو روسی تصادف کرده؟

وفا در تمدن ها از نگاه مولانا

حماس حمایت از جرمی کوربین در انتخابات انگلستان را رد کرد

کیش گوهری ارزشمند برای کشورمان در خلیج فارس است

انتقاد پورمحمدی از اتهام های ناروا به مدافعان فرهنگ، زبان و هنر آذربایجان

آغاز به کار نمایشگاه پژوهش و فناوری در مشهد

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در شیراز معرفی شدند

کاندیداها به رعایت مصادیق قانون توجه کنند

امام جمعه دزفول: دانشجویان تحت تاثیر جنجال های سیاسی قرار نگیرند

با جلوگیری از هنجارشکنی ها اجازه نمی دهیم دینمان سیلی بخورد

گمراهی و تفرقه نتیجه تبعیت از آمریکا است

فال روزانه پنجشنبه 21 آذر 1398

یادواره شهدای مدافع حرم استان اصفهان

آخرین وضعیت نورعلی تابنده / درگذشت تابنده صحت ندارد

دانشگاه به عنوان نهاد علم در کشور باید به دنبال حل مسائل کشور باشد

لزوم ورود وزارت ارتباطات در زمینه زیرساخت های بومی فضای مجازی

ویدئوی منتشرشده از حضور مقتدی صدر در جلسه درس خارج آیت الله سبحانی

به دنیا می آییم؛ می میریم؛ به بهشت یا جهنم می رویم؛ بعدش چه می شود؟

لزوم ورود وزارت ارتباطات در زمینه زیرساخت های بومی فضای مجازی

روایت یک حقوقدان اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان بر سر تفسیر یک اصل قانون اساسی/ انتقاد روحانی به اختیارات شورای نگهبان نیست

روایت یک حقوقدان اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان بر سر تفسیر یک اصل قانون اساسی/ انتقاد روحانی به اختیارات شورای نگهبان نیست