مطالب مرتبط:
مصوبات عجیب مجلس که دردی از آموزش و پرورش درمان نمیکند!
تصاویر دیدنی از رقابت عکاسی آگورا / این بار؛آموزش و پرورش /تصاویر
باید دغدغه نمایندگان مجلس را با تقویت آموزش زبان انگلیسی در مدارس رفع کرد
331 ملک آموزش و پرورش در اختیار نهادهای دیگر است و برخلاف قانون آن ها را برنمی گردانند
آموزش پرورش فیروزکوه از نظر نیروی انسانی در مضیقه قرار دارد
-102 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 12:212019-10-21سياسي

مصوبات عجیب مجلس که دردی از آموزش و پرورش درمان نمی کند!


اخبار فرهنگیان - خبرنگار اجتماعی ؛ حجت الله بنیادی پژوهشگر مسائل آموزش وپرورش در مطلبی با عنوان مصوبات تأمل برانگیز به بررسی مصوبات اخیر مجلس در حوزه آموزش وپرورش پرداخته است.

- دسته بندی: ؛ حجت الله بنیادی پژوهشگر مسائل آموزش وپرورش در مطلبی با عنوان "مصوبات تأمل برانگیز" به بررسی مصوبات اخیر مجلس در حوزه آموزش وپرورش پرداخته است.

او در بخشی از این مطلب به این مسئله اشاره نموده است که چرا مجلس به حوزه قانون گذاری برای مسائل و مشکلات کلان آموزش وپرورش از جمله استقرار نظام ملی تربیت معلم ورود نمی کند و طرح هایی همچون رفع انحصار از زبان انگلیسی تا چه اندازه در راستای حل مهمترین و با اولویت ترین مسائل آموزش و پرورش است؟مشروح این مطلب را در ادامه می خوانید:"مصوبات و طرح‏ های اخیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در مورد مسائل مختلف آموزش و پرورش از یکسو امیدوار کننده و از سوی دیگر نیازمند تأمل و حتی تا حدی نگران کننده است.

کاهش تنوع مدارس به دو نوع مدرسه دولتی و غیردولتی، رفع محدودیت اعمال مدرک تحصیلی برای معلمان، فروش املاک مازاد آموزش و پرورش و نهایتاً طرح هایی همچون رفع انحصار از زبان انگلیسی برخی از مصوبات و طرح های اخیر هستند.

صرف نظر از نقدهای متعددی که به بیشتر این مصوبات و طرح ها وارد است، مسئله مهمتر میزان اهمیت و اولویت مسائل مرتبط با این مصوبات و طرح ها و تأثیر آنها در بهبود اوضاع نابسامان فعلی آموزش و پرورش است.

علاوه بر اولویت و اهمیت، میزان انطباق این مصوبات و طرح ها با سیاست های کلی ابلاغی رهبر انقلاب و قوانین و اسناد بالادستی (مورد تأیید و تصویب مجلس) نیز نکته قابل تأمل دیگری است؛ با نگاهی گذرا به سادگی می توان دریافت که بیشتر این مصوبات و طرح ها هم از نظر جامعیت و هم از نظر اولویت و انطباق با قوانین و سیاست های کلی جای تأمل دارد.

در سیاست های کلی نظام قانون گذاری که رهبر انقلاب مهر ماه سال جاری ابلاغ کردند، عبارات و نکات زیر به صراحت مورد تأکید قرار داده شده است: "تعیین اولویت های قانون گذاری"، "معطوف بودن به نیازهای واقعی"، "ابتناء بر نظرات کارشناسی"، " تعیین حدود اختیارات و صلاحیت مراجع وضع قوانین و مقررات".

با توجه به سیاست های کلی نظام قانون‏گذاری، سؤالاتی که در خصوص اکثر مصوبات مذکور وجود دارد این است که:آیا این مصوبات در راستای حل مهمترین و با اولویت ترین مسائل آموزش و پرورش بودند؟این مصوبات به چه میزان به نیازهای واقعی مدارس و نظام آموزش و پرورش پاسخ می دهند؟مصوبات و طرحهای مذکور به چه میزان مبتنی بر نظرات کارشناسی هستند؟ نگاهی گذار به طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی به وضوح نشانگر آن است که این طرح فاقد پشتوانه کارشناسی است؛ استفاده از عبارت "مقطع دبیرستان" در ادبیات این طرح و محدود کردن آموزش زبان به شاخه نظری در دوره متوسطه دوم، ناشی از وجود نگاه غیرکارشناسی در تدوین این طرح است.

علاوه بر عدم تناسب و تطابق این مصوبات با سیاست های کلی قانونگذاری، میزان تطابق و تبعیت آنها از سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش نیز جای تأمل دارد؛ رهبر انقلاب در سیاست های کلی تحول در آموزش و پرورش در سال 1392، اولویت ها و اقدامات اساسی مورد نیاز آموزش و پرورش را معین کرده اند برخی از برجسته ترین اولویت ها و اقدامات عبارتند از:تربیت و تأمین نیروی انسانی توانمند و واجد شرایط برای تحقق اهداف و برنامه های تربیتی و پرورشی.

بازنگری در شیوه های جذب، تربیت، نگهداشت و به کارگیری بهینه ی نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش و بسترسازی برای جذب معلمان کارآمد و دارای شایستگی های لازم آموزشی، تربیتی و اخلاقی.

استقرار نظام پرداخت ها بر اساس تخصص، شایستگی ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان.

استقرار نظام ارزیابی و سنجش صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای معلمان مبتنی بر شاخص های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و تربیتی برای ارتقاء.

توسعه ی مهارت حرفه ای و توانمندی های علمی و تربیتی معلمان با ارتقاء کیفی آموزش های ضمن خدمت و برنامه ریزی برای روزآمد کردن اطلاعات تخصصی و تحصیلات تکمیلی معلمان متناسب با نیاز آموزش و پرورش.

اما سؤالات مهمی در این زمینه نیاز به پاسخ دارند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می گردد:توسعه مهارت حرفه ای و توانمندی های علمی و تربیتی معلمان با آموزش ضمن خدمت و تحصیلات تکمیلی یکی از سیاست های کلی ابلاغی در سال 1392 است.

رفع محدودیت از اعمال مدرک تحصیلی معلمی که با هزینه شخصی و در وقت شخصی خود اخذ نموده است، به چه میزان با این نگاه جامع منطبق است؟ آیا توسعه مهارت های حرفه ای و توانمندی علمی معلمان این گونه محقق می گردد؟ اقدام مجلس برای توسعه تحصیلات تکمیلی معلمان چه بوده است؟ چرا اجرای آموزش ضمن خدمت معلمان درساختار سازمانی نامتناسب با سند تحول بنیادین و دعواهای درون سازمانی آموزش و پرورش بلاتکلیف است؟در بند دیگری از سیاست های کلی تحول به موضوع تربیت و تأمین نیروی انسانی توانمند و واجد شرایط برای تحقق اهداف و برنامه های تربیتی و پرورشی اشاره شده است؛ در شرایط کنونی آموزش و پرورش که در سال تحصیلی جاری برخی از کلاس های درس تا نیمه مهر نیز معلم نداشته است، آیا تدوین و تصویب قانون برای تربیت و تأمین معلم به مراتب اهمیتی بیشتر از آموزش زبان در مدارس ندارد؟!آیا پیشنهاد دهندگان این طرح از وضعیت حاد کمبود معلم و روی آوردن آموزش و پرورش نسبت به شیوه های کم کیفیت و اضطرای همچون خرید خدمات آموزشی، سرباز معلم، حق التدریس بی اطلاع هستند؟ آیا تدوین و تصویب نظام ملی تأمین و تربیت معلم برای پیشگیری از بحران کمبود نیرو در سال های آینده اهمیت بیشتری ندارد؟آیا در شرایط کنونی که همچنان در خصوص آمارهای نیاز و کمبود معلم تفاوت های چند ده هزار نفری بین سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری و استخدامی و آموزش و پرورش وجود دارد، ضرورت بیشتری نبود که همه این مسائل در قالب قانون تربیت معلم سامان می یافت؟استقرار نظام پرداخت ها بر اساس تخصص، شایستگی ها و عملکرد رقابتی یکی دیگر از سیاست های مهم است که تا کنون برای اجرای آن اقدام مؤثر و جدی صورت نپذیرفته و مهمترین خبری که در این زمینه بارها تکرار شده اجرای طرح رتبه بندی است و همچنان نظام پرداخت معلمان نیازمند مصوبات و پشتوانه های قانونی مجلس شورای اسلامی است.

به نظر می رسد با توجه به ناخرسندی شدید معلمان از تبعیض ها و تفاوت های ناروایی و نبود عدالت بیرونی در نظام پرداخت به معلمان، استقرار نظام عادلانه و شفاف پرداخت به معلمان بسیار بیشتر از هر یک از مصوبات و طرح های کنونی اولیت و اهمیت دارد.

در یک تقسیم بندی کلی، هم اکنون تمام مدارس کشور در دو دسته دولتی و غیردولتی قرار دارند.

مدارس سمپاد، شاهد، نمونه دولتی، هیئت امنایی، شبانه روزی، قرآنی و .

همگی مدارس دولتی هستند لذا مصوبه تقسیم بندی مدارس به دو گروه دولتی و غیردولتی یک امر محقق شده است و نیاز به مصوبه جدید ندارد.

آنچه که نیاز امروز کشور است، ایجاد تنوع در روش ها، فرایند و محتوی آموزشی در چارچوب برنامه درسی ملی است.

مسئله اساسی دیگر در این زمینه، کاهش دسترسی دانش آموزان به مدارس عادی دولتی و کم توجهی دولت به این مدارس است که خود منجر به توسعه ناصحیح مدارس غیردولتی شده است؛ واگذاری تصویب آیین نامه اجرایی مربوط به تنوع مدارس به هیئت دولت و حذف شورای عالی آموزش و پرورش از جایگاه مرجعیت در این زمینه نشان دهنده بی توجهی کنندگان مجلس به اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش و ضرورت نگاه تخصصی و کارشناسی به مسائل آموزش و پرورش است.

برقراری الگوی جبران خدمات و تأمین رفاه نیروی انسانی درخور منزلت فرهنگیان با توجه به لزوم تمام وقت شدن آنان به عنوان یکی از تکالیف صریح در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

این که بعد از گذشت 8 سال از این الزام در سند و سه سال بعد از الزام اجرای آن در قانون برنامه ششم، هنوز طرح یا لایحه ای برای برقراری الگوی جبران خدمات و تأمین رفاه ارائه نشده و پیشنهادها و طرح هایی همچون تأسیس بانک فرهنگیان مطرح می گردد، جای تأمل است!تصویب طرح هایی همچون طرح معلم تمام وقت و اضافه کردن 6 ساعت به ساعات موظف دبیران، نمونه ای از نگاه مقطعی و غیرجامع به نظام پرداخت معلمان است که نیازمند قانوگذاری مجلس است.

از دیگر مصوبات اخیر مجلس، ایجاد تکلیف مبنی بر فروش املاک مازاد آموزش و پرورش است.

از طرفی بر مبنای سند تحول آموزش و پرورش ملزم شده نسبت به استقرار نظام مکان‏ یابی مدارس براساس سامانه آمایش سرزمین و تحولات جمعیتی "ناظر به 50 سال آینده" اقدام کند.

متأسفانه پس از گذشت 8 سال از تعیین این راهکار هوشمندانه برای ساخت و ساز مدارس، هنوز این نظام اجرایی نشده است.

جای سوال از کنندگان محترم اینجاست که برای تعیین مازاد بودن یک ملک "مدرسه" افق چندساله مد نظر است؟ آیا با عدم ثبات مدیریت در آموزش و پرورش، افق دید یک مدیر ناحیه برای اخذ تصمیم در مورد فروش مدارس تأمین کننده مصالح بلندمدت کشور است؟ خلاء نظام مکان یابی و نگرش بلندمدت به استقرار مدارس، عدم ثبات مدیریت در آموزش و پرورش و وجود قانون فروش املاک مازاد به مؤسسان مدارس غیردولتی، فساد و رانت ‏هایی متعددی را ایجاد خواهد کرد که نتیجه نهایی آن کاهش مدارس دولتی و دسترسی بسیار سخت تر مردم به این مدارس خواهد شد.

نادیده گرفتن اختیارات قانونی شورای عالی آموزش و پرورش و ورود نهادهای موازی دیگر به حطیه اختیارات و وظایف این شورا که یکی از دلایل مهم پیچیده شدن مسائل آموزش و پرورش است؛ مسئله بسیار مهم دیگری است که نیازمند تصویب قانون است.

در نهایت به نظر می رسد مطالعه و توجه به اسناد موجود کشور در حوزه نظام تعلیم و تربیت و بخصوص سیاست های کلی ابلاغی رهبر انقلاب، مبانی نظری تحول بنیادین در آموزش و پرورش و دیگر قوانین مصوب در ارائه لوایح و طرح هایی جامع و آینده نگرانه ضرورت انکار ناپذیر کشور است.

طرح هایی نامنسجم و جزء نگر، در افق بلندمدت نه تنها مشکلات را مرتفع نخواهد کرد، بلکه شرایط آینده آموزش و پرورش را بخصوص در بخش تأمین و تربیت معلم توانمند و با انگیزه و تأمین مدارس استاندارد را با چالش های اساسی تر مواجه خواهد کرد.

استقرار نظام جبران خدمات و تأمین رفاه، استقرار نظام سنجش صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای، اصلاح قوانین و مقررات موجود استخدامی، مالی و اداری، طراحی و استقرار نظام خاص بازنشستگی فرهنگیان، استقرار نظام ملی تربیت معلم و استقرار نظام مکان ‏یابی مدارس برخی از تکالیف مصرح در سیاست های کلی و سند تحول هستند که اجرای آنها فقط و فقط با تصویب قوانین لازم در مجلس محقق خواهد شد.

بنابراین ضمن احترام به کنندگان محترم مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد می گردد با نگرشی مبتنی بر سیاست های کلی و دیدگاه‏ های کارشناسی جامع و آینده نگرانه، در راستای تدوین و تصویب قوانین مهم و اساسی برای آموزش و پرورش اهتمام کنند؛ مراجع متعدد برای تصمیم‏ گیری در مورد مسائل آموزش و پرورش و عدم پاسخگویی و مسئولیت پذیری آنها، یکی از مهمترین این مسائل است که امید است با تدبیر و درایت مجلس شورای اسلامی رفع شود.

پایان/
کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - پرورش - سیاست های کلی نظام قانون گذاری - مجلس - زبان انگلیسی - کمیسیون آموزش و تحقیقات - رهبر انقلاب - قانون - سیاست - قوانین - مجلس شورای اسلامی - نظام - میزان - انگلیسی - پژوهشگر - کمیسیون آموزش - انقلاب - حوزه - مدرک تحصیلی - واقعی - اهمیت - ابلاغ - مدارس - زبان - رهبر - هایی - معلم - فرهنگیان - اختیارات

آخرین اخبار سرویس:
اینترنت به زودی وصل خواهد شد

تأثیر مسلمانان بر سرنوشت 31 کرسی پارلمان انگلیس

برخی رسانه ها مردم را به آتش زدن تشویق می کردند،

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز پنج شنبه

چندین نمونه کاغذ دیواری پشت تلویزیون

تحول در اصول به معنای کنار زدن بزرگان و آثار گذشتگان نیست + عکس

ما در عرصه ی جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم؛ همین کارهای این چند روز کارهای امنیتی بود، مردمی که نبود

جریان آمریکایی-صهیونیستی حامی سلطنت طلب ها و منافقین خلق در اغتشاشات بود

حدیث روز | سفیه ترین انسان

روحانی: افراد نیازمند بیشتر از یارانه سوخت استفاده خواهند کرد

دستور معاون اول رییس جمهور برای تامین اعتبار پروژه رصدخانه ملی ایران

درست و غلط فیلترینگ اینترنت / آیا دولت در بحران اخیر می توانست اینترنت را قطع نکند؟

چطور مسجدی غیر لوکس داشته باشیم/ حوزه علمیه امام جماعت پرور نبوده است

کاهش آسیب های حاشیه نشینی با محرومیت زدایی/ ایده بازگشت حاشیه نشینان به روستا ها عملی و کارساز نیست

برپایی نمایشگاه نرم افزارهای علوم اسلامی نور در مدرسه علمیه الزهرا + عکس

برگزاری 2100 برنامه در هفته بسیج زنجان

نظر معاون حقوقی رییس جمهور درباره ایجاد مکان مشخص برای اعتراض مردم

ابطال مصوبه تعیین محل تجمعات مردمی درست است؛ به شرط وجود آزادی اجتماعات

تنش در نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی / روحانی و رحیم پور ازغدی بار دیگر درگیری لفظی پیدا کردند / روحانی جلسه را ترک کرد

تمامی کشور ها به ایران حق داده اند که تعهدات برجامی خود را کاهش دهد

خسارت میلیاردی به زیرساخت های شهری در شیراز

تدبیر حکیمانه رهبر انقلاب توطئه دشمن علیه مردم و نظام را خنثی کرد

حضور به موقع و بصیرت مردم بار دیگر نقشه های دشمن را نقش بر آب کرد + عکس

تصویب لایحه مداخله جویانه آمریکا در امور هنگ کنگ

حق دسترسی به اینترنت حق الناس است

ربیعی: گفته بودم اعتراضات بیش از 2 روز دوام ندارد

تذکر 11 نماینده به وزیر کشور برای قطع اینترنت

فساد اخلاقی آقای کارگردان برایش دردسرساز شد

عمل به قرآن و سیره اهل بیت کلید رسیدن به سعادت است + عکس

انتقاد مهدی چمران از نیرو های امنیتی و وزارت اطلاعات

فساد اخلاقی آقای کارگردان برایش دردسرساز شد

واعظی: اگر آرام بمانید، اینترنت وصل می شود

فرماندار شیراز: نظام پذیرای اعتراض بوده و هست

واکنش بعیدی نژاد به توییت ضد ایرانی سفیر آمریکا

کتاب «مسلمان بریتانیایی بودن» در لندن بررسی می شود

فارس من| کاهش حریم راه در محدوده شهری قوچان به 38 متر

دومین هم اندیشی علمی «فقه نظام ساز» برگزار می شود + عکس

تقدیر اصناف و بازاریان کرمانشاه از حافظان امنیت با اهدای گل

مجلس نمایندگان آمریکا هم طرحی مداخله جویانه درباره هنگ کنگ تصویب کرد

لزوم احیای گفتمان عفاف جنسی برای جلوگیری از بی بندوباری در کشور رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

عیدالزهراء (سلام الله علیها) چه روزی است؟

دعوت امام جمعه و استاندار فارس از مردم برای حضور در راهپیمایی لبیک به رهبری + عکس

داعش محصول دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و متحدین منطقه ای اش بود

هر آنچه که والدین باید درباره «خودمراقبتی کودکان» بدانند

سید جلال دوباره فیکس شد

هر آنچه که والدین باید درباره «خودمراقبتی کودکان» بدانند

کتابخانه ها باید امکان ارتباط اجتماعی را افزایش دهد

دولتمردان به وعده های خود در زمینه نظارت بر بازار و کنترل قیمت ها عمل کنند

پهپادی که از خواب و غفلت دشمن استفاده می کند

آذری جهرمی:اینترنت به زودی وصل می شود

سبحانی نیا: قیمت بنزین، بهانه تسویه حساب سیاسی با دولت نشود

نوبخت: بودجه 15 آذر به مجلس ارائه می شود

گروه های جهادی بسیار زیادی متقاضی خدمت رسانی به زلزله زدگان هستند

آتش زدن کتابخانه ها در حوادث اخیر قابل توجیه و بخشش نیست

ایسنا رسانه ای صادق است

آنارشیزم در هیچ نگاهی پذیرفته نیست

تجمع مردم شهر الوند در محکومیت آشوبگران برگزار می شود + عکس

اجرای 53 عنوان برنامه در هفته بسیج/رهبر انقلاب اغتشاشات را به زیبایی مدیریت کردند

از حاشیه تا متن حضورِ تاریخِ کشوری اروپایی در موزه ملی ایران

پیش بینی 800 شعبه اخذ رای در شهرستان شیراز

هوشمندی ملت خط بطلانی بر نقشه های شوم و شیطانی دشمن است

ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران و آذربایجان نقطعه عطف توسعه سیاسی و اقتصادی

رای متهمان پرونده جاسوسی از مراکز نظامی در پوشش محیط زیستی صادرشد | اخبار ایران و جهان

ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران و آذربایجان نقطعه عطف توسعه سیاسی و اقتصادی

بازیگر مطرح سریال «ستایش»، مجری شد

مدیرکل سیاسی وزارت کشور: هیچ حزبی تقاضای برگزاری تجمع نکرده است

یکصد و بیستمین درمانگاه فرهنگیان کشور در قرچک افتتاح شد رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

چگونه با اطرافیانم ارتباط خوبی داشته باشم؟

تصمیم اتصال اینترنت به عهده شورای امنیت کشور است

راهپیمایی باشکوه مردم قزوین علیه اغتشاشگران برگزار می شود + عکس

برنامه ریزی برای تقدیم بودجه 99 به مجلس در روز هفدهم آذر

مصادیق جرم و تخلف انتخاباتی/توصیه هایی به دولت و ملت/اعتراف آمریکا به افزایش توان نظامی ایران

بختیار: بروکراسی پیچیده یکی از عمده ترین مسائل بازدارنده برای تولید کنندگان است

بازداشت عناصر وابسته به معاندین در اغتشاشات اخیر | برخورد قاطع می کنیم

آموزش بیش از 2000 نفر در عرصه سایبری

برپایی نمایشگاه نرم افزارهای علوم اسلامی نور در مدرسه علمیه الزهرا

از حاشیه تا متن حضورِ تاریخِ کشوری اروپایی در موزه ملی ایران

افتخار ما این است که خبرگزاری هیچ حزب و جناحی نیستیم

بی طرفی رکن اصلی در برگزاری انتخابات است

میرزایی نیکو: باید تدابیر لازم برای دسترسی به اینترنت اندیشیده شود

میرزایی: نباید آزادی های مشروع مردم را نادیده گرفت

نماینده ولی فقیه در لرستان: صف مردم از آشوبگران جداست

راهپیمایی دفاع از امنیت و اقتدار برگزار می شود

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا | اخبار ایران و جهان

ایمانی: شاید قالیباف از مشهد کاندیدای مجلس شود /نامزدی جلیلی قطعی نیست/احتمالا پایداری ها لیست جداگانه بدهند

راهبرد ایران، مقاومت فعال در برابر فشارهای همه جانبه آمریکاست

اگر اعتراض حق مردم است، کجا اعتراض کنند؟ /در تصمیم بنزینی مجلس و نماینـدگان ملت کجـا بودند؟ /تحریم ها با رونق تولید بی اثر می شود نه با مذاکره

بختیار: بروکراسی پیچیده یکی از عمده ترین مسائل بازدارنده برای تولید کنندگان است

حضور به موقع و بصیرت مردم بار دیگر نقشه های دشمن را نقش بر آب کرد

دیدار رییس و هیات رییسه دانشگاه الفرات سوریه با رییس دانشگاه مذاهب اسلامی

مردم هرگز دست از نظام و انقلاب و رهبری بر نمی دارند

حکایت زنانی که برای اغتشاش به ایران آمدند

ایمانی: شاید قالیباف از مشهد کاندیدای مجلس شود /نامزدی جلیلی قطعی نیست/ احتمالاً پایداری ها لیست جداگانه بدهند

اغتشاش موجب سلب حق مردم شد | اخبار ایران و جهان

در دفاع از امت اسلامی تفاوتی بین شیعه و سنی قائل نیستیم

نماینده مردم پلدختر: 1200 نفر پشت نوبت جهیزیه کمیته امداد لرستان هستند

دستگیری تعداد زیادی از مخلان امنیت در لرستان

قیمت بنزین بهانه تسویه حساب سیاسی با دولت نشود

مردم یاسوج در محکومیت اقدامات اغتشاشگران راهپیمایی می کنند + عکس

البرزی ها در محکومیت اقدامات عناصر آشوبگر و مخل امنیت راهپیمایی می کنند

مصوبات عجیب مجلس که دردی از آموزش و پرورش درمان نمی کند!

مصوبات عجیب مجلس که دردی از آموزش و پرورش درمان نمی کند!