مطالب مرتبط:
غرب نمی تواند برای تحولات جهان تصمیم اتخاذ کند
غرب نمی تواند برای تحولات جهان تصمیم بگیرد
تکلیف میزبان جام جهانی کشتی مشخص شد
کلوپ: تمام تصمیمات داور به ضرر ما بود
کیانی یک گام تا کسب مدال جهانی تالو کم آورد/ اولین بازی غفور برای لوبه
-65 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 12:122019-10-21سياسي

غرب نمی تواند همه تصمیمات برای همه تحولات جهانی را اتخاذ کند


در دنیای امروز نه تمام واقعیات در غرب اتفاق می افتد و نه تمام آنچه برای جهان اهمیت دارد در غرب اتفاق می افتد و نه غرب می تواند همه تصمیمات برای همه تحولات جهانی را اتخاذ کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری موج، امروز (دوشنبه) در کنفرانس یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل اظهار کرد: چند جانبه گرایی یک انتخاب نیست یک ضرورت است، دولت ها ذاتاً نسبت به حاکمیت خودشان بسیار- بسیار با خساست عمل کرده اند و می کنند و اگر نیاز قطعی دولت ها به حل مسائل شان از طریق چندجانبه گرایی نبود، هیچ گاه چندجانبه گرایی پا نمی گرفت.

وی افزود: اینکه می بینید دیپلماسی چند جانبه گرایی به عنوان یک واقعیت در صحنه بین المللی ظهور و بروز پیدا کرده است به دلیل امکان ناپذیر بودن راه حل های یک جانبه است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: دولت ها به این نتیجه رسیدند که نمی توانند مشکلات خود را به صورت یکجانبه حل کنند و نمی توانند به تنهایی از فرصت ها استفاده کرده و مانع اقدامات هنجارشکنانه دیگران باشند به همین دلایل دولت ها به چندجانبه گرایی روی آورده اند.

* چندجانبه گرایی نیاز قطعی جامعه بشری است ظریف چندجانبه گرایی را نیاز قطعی جامعه بشری خواند و گفت: ده ها سال است که دولت ها در دنیا بدون چندجانبه گرایی امکان حیات ندارند در بعضی حوزه ها چند جانبه گرایی را بدون فکر می پذیریم مثل زمانی که تلفن را بر می داریم و صحبت می کنیم، فراموش می کنیم که مقررات متعدد چندجانبه سفر و مکالمه ما را امکان پذیر کرده است و اگر این امکانات چندجانبه نبود ما هیچ گاه نمی توانستیم کم ترین روابط عادی که برای ما بدیهی است انجام دهیم.

* چند جانبه گرایی به عنوان یک ضرورت در جامعه بین المللی تبدیل شده است وی با بیان اینکه در شرایط گذار کنونی چند جانبه گرایی بیش از همیشه به عنوان یک ضرورت در جامعه بین المللی تبدیل شده است، گفت: دنیا دیگر غرب نیست این به معنای ضد غربی بودن نیست این به معنای فراموش کردن برتری های نسبی غرب در حوزه سیاست، اقتصاد، علم و صنعت نیست بلکه بدین معناست که در دنیای امروز نه تمام واقعیات در غرب اتفاق می افتد و نه تمام آنچه برای جهان اهمیت دارد در غرب اتفاق می افتد و نه غرب می تواند همه تصمیمات برای همه تحولات جهانی را اتخاذ کند.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در گذشته های دور همه اتفاقات دنیا در اروپا و در غرب اتفاق می افتاد، افزود: زمانی بود که اروپا و غرب تمامی اتفاقاتی که در دنیا می افتاد را تعیین مسیر می کردند.

ظریف اضافه کرد: بعضی از ما هنوز هم متاسفانه این اعتقاد را داریم که هر اتفاقی که در دنیا می افتد حتماً باید غربی ها و آمریکایی ها آن را تعیین کرده باشند اما واقعیت این است که در دنیا همه اتفاقات توسط غرب اتفاق نمی افتد، ما در واقع یک جهان پساغربی داریم که همه دنیا در واقعیات مشترک هستند.

* یکجانبه گرایی محتوم به شکست است ظریف با بیان اینکه چند جانبه گرایی یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است، گفت: یکجانبه گرایی محتوم به شکست است چراکه با واقعیت های بین المللی در تعارض است و امروز همه دولت ها به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند به صورت یکجانبه تصمیم گیری کنند و می دانند که بدون چند جانبه گرایی امکان حیات ندارند.

وی افزود: دولت ها به صورت ذاتی نسبت به حاکمیت خود با خفت عمل کرده و می کنند و اگر نیاز دولت ها به حل مسائل خود با چندجانبه گرایی نبود، هیچ وقت سیاست های چند جانبه گرایی شکل نمی گرفت.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: دولت ها به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند مشکلات خود را به تنهایی حل کنند و از سوی دیگر نمی توانند به صورت یکجانبه مانع اقدامات هنجارشکنانه دیگران شوند و بر این اساس به سیاست های چندجانبه گرایی روی آورده اند.

وی تصریح کرد: زمانی بود که همه اتفاقات دنیا در غرب رخ می داد و دنیای بدون غرب معنایی نداشت اما امروز همه به این نتیجه رسیده اند که دیگر غرب نمی تواند همه تصمیمات را برای تحولات جهانی اتخاذ کند.

ظریف با بیان اینکه واقعیت این است که امروز غرب نمی تواند همه تصمیمات جهان را اتخاذ کند و ما در جهان پساغربی قرار داریم، اظهار داشت: دولت ها قطعا نمی توانند به صورت یکجانبه برای جهان تصمیم بگیرند چرا که دولت ها، انحصار خود را در تصمیم گیری های جهانی از دست داده اند.

وی با بیان اینکه ابزار و مراکز قدرت متکثر شده است، خاطرنشان کرد: مرکز قدرت از غرب تغییر یافته و حتی ما از انحصار اقتصادی در دوران امپریالیسم اقتصادی هم عبور کرده ایم.

*هیچ دولتی به تنهایی نمی تواند منافع خود را تامین کند وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه امروز فردی با موبایل کوچک خود می تواند پیام های مهمی را به دنیا مخابره کند، اظهار داشت: اگر همه دولت های جهانی دور هم جمع شوند، باز هم بدون حضور سایر ذینفعان نمی توانند تصمیم گیری کنند و هیچ دولتی به تنهایی نمی تواند منافع خود را تامین کند و مانع خطرات پیش روی خود باشد.

ظریف با اشاره به حادثه 11 سپتامبر متذکر شد: هزینه های نظامی آمریکا به تنهایی 10 برابر کشورهای دیگر و حدود 600 میلیارد دلار است و پس از این کشور، چین، عربستان و روسیه قرار دارند اما با وجود این آمریکا نتوانسته امنیت مردم خود را به خوبی تأمین کند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه وظیفه اصلی دولت ها حراست از مردم خویش است، ادامه داد: سؤال ما این است که آیا دولت آمریکا علیرغم دارا بودن هزینه های نظامی کلان توانسته در زمینه اقتصادی و بین المللی موفق باشد؟ وی با بیان اینکه قطعا دولت ها نمی توانند در اقتصاد دنیا سهم عمده ای داشته باشند، تصریح کرد: سازمان ها و بازیگران غیرحکومتی نه تنها می توانند منجر به تخریب امنیت شوند، بلکه می توانند امنیت را هم ایجاد کنند و این در حالی است که دولتی چون آمریکا از تأمین امنیت مردم خود عاجز است.

* امروز در دنیا بازی با حاصل جمع صفر غیرممکن است ظریف با تأکید بر اینکه امروز در دنیا بازی با حاصل جمع صفر غیرممکن است، گفت: بازی با حاصل جمع صفر به این معنا است که شما بتوانید با هزینه دیگران برای خود منفعت بخرید، این در حالی است که حتی در صفرترین بازی که همان جنگ است، پیروز و شکست خورده نداریم و هر دو طرف شکست می خورند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: طبق گفته رییس جمهور آمریکا، آنان 7 تریلیون دلار در منطقه ما هزینه کرده اند اما سؤال ما این است که آیا آمریکا امروز احساس امنیت بیشتری می کند؟ واقعیت این است که این چنین نیست، چرا که ترامپ خودش هم اذعان کرده که مردم آمریکا از عملکرد وی ناراضی هستند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا همواره حقوق بین الملل را زیر پا می گذارد، گفت: طبق گفته جان بولتون، حقوق بین الملل تنها یک ابزار در جعبه ابزارهای آمریکاست و آنان هر زمان که حقوق بین الملل را به نفع خود بدانند، آن را عملیاتی می کنند.

ظریف تأکید کرد: حقوق بین الملل در موارد بسیار نادر و از سوی کشورهایی چون آمریکا نقض می شود اما سایر کشورها در حالت عادی آن را رعایت می کنند و ما نباید به علت تخطی یک کشور از حقوق بین الملل بگوییم که هیچ قرارداد بین المللی نباید منعقد شود.

وی با اشاره به خروج آمریکا از توافقات بین المللی گفت: آمریکا نه تنها از برجام خارج شده است، بلکه می بینیم که از توافقنامه هایی چون پاریس و نفتا هم خارج شده است و به هیچ قاعده بین المللی توجه نمی کند و در پاسخ به کسانی که به خروج آمریکا از برجام ایراد گرفته اند باید گفت که تقریبا چیزی نمانده که ترامپ از آن خارج نشده باشد و ان شاء الله همین گونه پیش بروند از شورای امنیت هم خارج می شوند و خیال همه راحت شود.

* آمریکا به هیچ یک از قوانین بین المللی توجه نمی کند ظریف تأکید کرد: آمریکا به هیچ یک از قوانین بین المللی توجه نمی کند و سیاست یکجانبه گرایی را در پیش گرفته است و اگر همین رویه را ادامه دهد دیگر کسی به امضای آمریکا توجهی نمی کند و آمریکا را از روابط خود خارج خواهند کرد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما نباید اقدامات اقتصادی آمریکا علیه کشورمان را تحریم بدانیم، چرا که این اقدامات مصداق تروریسم اقتصادی است، اظهارداشت: تحریم همان جنگ است و در واقع کشورهایی چون آمریکا این جنگ را علیه افراد غیرنظامی به کار می گیرند که این تعریف به تروریسم نزدیک تر است و ما نباید از عنوان تحریم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: هدف تحریم، اعمال قانون است اما آمریکا کسانی را تحریم می کند که قطعنامه های سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی را اجرا می کنند.

ظریف تأکید کرد: ما باید مراقب باشیم که آمریکا دوباره نتواند سیاست های یکجانبه گرایی خود را با پوشش چند جانبه گرایی پیش ببرد، چرا که در این صورت مقابله با آن بسیار دشوار است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه قطعا مردم ما به دلیل سیاست های تروریسم اقتصادی آمریکا در فشار هستند، گفت: واقعیت قضیه این است که این اقدامات آمریکا در درازمدت راه به جایی نمی برد و همه می دانند که آمریکا معتاد به تحریم است و هیچ کشوری به اندازه آمریکا به این سیاست علیه کشورها رجوع نکرده است.

وی با اشاره به گرایش آمریکا به سیاست های یکجانبه گرایی، گفت: برخی از بازیگران قدرتمند در عرصه بین المللی یکجانبه گرایی را به عنوان رویکردی برای افزایش منافع ملی خود انتخاب کرده اند و اگر موج یکجانبه گرایی گسترش یابد، چیزی از حقوق بین المللی باقی نمی ماند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: حقوق بین الملل نظام خاص و منحصر به فردی است که هدف اولیه آن، تنظیم روابط بین دولت هاست و بدنبال قانونمند کردن رفتار دولت ها در عرصه بین المللی است و چند جانبه گرایی هم در حقوق بین الملل تعریف می شود.

ظریف تصریح کرد: در حقوق بین الملل، کرامت انسان بسیار مورد توجه قرار گرفته و بر اساس آن همه نهادهای ملی و بین المللی باید در خدمت شهروندان خود باشند و جنبه های مختلف زندگی آنان را ارتقا دهند.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشورها همواره بدنبال تحریم کشورهای مقابل خود هستند، اظهار داشت: حقوق بین الملل، دولت ها را از توسل به ابزارهای مخربی چون تحریم برای پیشبرد مافع سیاسی بر حذر می دارد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: تحریم ها علاوه بر آنکه اثرات بسیار مخربی بر ملت های هدف دارند، دارای آثار منفی در کشورهای ثالث هستند و وضعیت را برای این کشورها بسیار پیچیده می کند.

ظریف بیان کرد: بر این اساس، حقوق بین الملل، کشورها را ملزم به آن کرده که از سیاست های یکجانبه گرایانه و زورمدارانه دست بردارند و به سمت اقدامات دیپلماتیک و چندجانبه گرایی حرکت کنند.

وی گفت: در شرایط فعلی اگر چه آمریکا موفق شده است که با استفاده از زور و قلدری خود و با استفاده از جایگاهی که در عرصه اقتصادی و بانکی دارد، بسیاری از دولت ها را وادار به تبعیت از تحریم ها علیه ایران کند اما این وضعیت برای آمریکا هم هزینه های سیاسی و اجرایی گزافی داشته است و آمریکا برای قبولاندن این سیاست خود به سایرین مجبور شده که هزینه های زیادی را بپردازد.


کلید واژه ها: بین الملل - بین المللی - وزیر امور خارجه - جامعه - دولت - جهان - امور خارجه - امروز - جهانی - فراموش کردن - اروپا - خارجه - اهمیت - علم و صنعت - وزیر - دیپلماسی - خبرگزاری - حوزه - ظریف - کنفرانس - اعتقاد - واقعیت - انتخاب - مشکلات - مکالمه - همیشه - گزارش - شرایط - روابط - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
اتوبان دلوار - دیر تکمیل شود/ فوت 54 نفر در جاده ساحلی تنگستان

آخرین راه حل آمریکایی ها برای شکست انقلاب اسلامی چه بود؟

آیا اصلاح طلبان رادیکال واقعاً ضدجنگ اند؟

واکنش وکیل بابک زنجانی به اظهارات روحانی

امنیت در شهرستان کارون برقرار است

جوانگرایی از اهداف مهم جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی است

دیدار اعضای شورای شهر گرگان با فرماندار

امارات: حوثی ها در آینده یمن نقش دارند

گشت و گذار فرهنگی خانم بازیگر و همسرش/ عکس

بن بست سیاسی در اسپانیا؛ احزاب در کسب کرسی های لازم برای تشکیل کابینه ناکام ماندند

اطلاعیه قطعی برق در مسجد سلیمان

مخالفت آیت الله سیستانی با دخالت خارجی در عراق

بسته پیشنهادی مرکز پژوهش های جوان به مناسبت آغاز امامت حضرت مهدی + عکس

خراسان جنوبی نماد وحدت شیعه و سنی است

استخدام کمک آشپز جهت کار در تالار در تهران

نظارت دیوان عالی کشور بر احکام قضایی بایگانی شده در استان ها

مدیران تلویزیون از ساخت آثار تاریخی و انقلابی حمایت کنند

آیت الله سیستانی با هر گونه دخالت خارجی در امور عراق مخالفت کرد

عکسی از عیادت اسحاق جهانگیری از امام جمعه قم

کرسی تخصصی نظریه فقهی نفی ظلم برگزار می شود

هر 60 روز تعهدات ما محدودتر می شود/ اروپا سکوت خود را بشکند | اخبار ایران و جهان

واکنش ایران به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی

فرمانده جدید سپاه کردستان منصوب شد

«ضریب امنیت غذایی» کاهش یافته اما هنوز در شرایط مطلوب است

امنیت در اندیشه ولیّ امر

غریب آبادی: آژانس از بزرگ نمایی موضوعات پادمانی پرهیز کند

واکنش غریب آبادی به گزارش اخیر آژانس درباره ایران

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 21 آبان 98

دانلود آهنگ جدید رضا مهدی زاده (ایرن بند) بنام هوای تو

کوربین کودتا علیه مردم بولیوی را محکوم کرد

1000 نهال چنار تا پایان سال در ولیعصر کاشته می شود

وکیل «بابک زنجانی»: ردپای انگیزه های سیاسی در پرونده موکلم مفسده انگیز است

چرا برخی آدم ها دوست دارند جالب باشند؟

ماجرای توقف یک تور مختلط

استخدام حسابدار ترجیحا خانم در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

فصلنامه تخصصی افق تبلیغ منتشر می شود

غریب آبادی: آژانس از بزرگ نمایی موضوعات پادمانی پرهیز کند

اصلاح ایرادات شورای نگهبان به طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی در کمیسیون اجتماعی

ضرورت پرهیز از بزرگنمایی موضوعات عادی پادمانی

دانشگاه ها در آستانه انتخابات نیازمند فضای باز هستند

مردم حق دارند از آب آشامیدنی سالم و با کیفیت بهره مند باشند

پرونده درست کردن که هنر نیست

زد و بند دو حزب جدایی طلب انگلیس برای پیشبرد برگزیت

زیست مجازی آقای وزیر در شبکه های بیگانه

ایران در حال حرکت به سوی بی معنا شدن برجام است

ناپدیدشدن 760 واحد مسکونی در زلزله آمارهای دولتی

استخدام کارشناس نساجی خانم و آقا جهت یک واحد نساجی در نجف آباد

استخدام نگهبان آقا با جای خواب جهت کار در یک شرکت

کنایه میثاقی به جونیور براندائو (ویدیو)

خراسان جنوبی نماد وحدت شیعه و سنی است

چشم امید رهبر معظم انقلاب به حوزه های علمیه است

تلخ و شیرین حواشی سفر سخنگوی دولت به مناطق زلزله زده

اظهارات داغ روحانی از دیدگاه سیاسیون

نشست ستاد امر به معروف استان سمنان برگزار شد + عکس

کارشکنی در تامین سهم شهرداری اراک از تصفیه پساب فاضلاب/ محیط زیست بهانه گیری می کند!

ارویگاهی هایی برای کودکان بیمارستان امام حسین

استخدام فروشنده در یک فروشگاه زنجیره ای معتبر در تهران

استخدام مشاور خانم و آقا با سابقه کار در املاک در مشهد

استخدام ویزیتور خانم در برند داپ اپ در تهران

حزب اعتماد ملی مخالف اجرای طرح سرا است

دامن زدن به دو قطبی سازی ها از طرف رییس جمهور جای بسی تاسف است

مادرشوهر واقعی ستایش + عکس

ق-ش پس از 4 سال مخفی شدن دستگیر شد / حکم این مسئول چیست؟

وکیل «بابک زنجانی»: ردپای انگیزه های سیاسی در پرونده موکلم مفسده انگیز است

درخواست آرژانتین از آذربایجان برای استرداد ولایتی

تلخ و شیرین حواشی سفر سخنگوی دولت به مناطق زلزله زده

استخدام ورقکار آقا آشنا به نقشه خوانی در شرکت معتبر

تیپ عجیب «دنیا مدنی» وسط یه مشت زباله/ عکس

جایزه مصطفی(ص) نماد شایستگی علمی

حمله روحانی به قوه قضاییه صدای حامیان دولت را هم درآورد

تقوای قلبی رمز استقامت در کنار امامت و ولایت است

بی توجهی به خواسته های مردم یزد در سفر روحانی/ چرا تاکنون درباره مفاسد سخن نمی گفتید؟!

آل حبیب: اروپا سکوت مرگبار خود درباره تسلیحات هسته ای اسراییل را بشکند

تلاوت ترتیل صفحه 208 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

هجمه های احمدی نژاد علیه دولت

اهتمام رییس جمهوری بر انتصاب زنان در 30 درصد پست های مدیریتی است

تشکیل پارلمان زنان فرصت برای توانمندسازی این قشر است

استخدام راننده پایه یک کار با کمپرسی مایلر در البرز

10 هزار تماس به مرکز سامد گلستان گرفته شد

قدم های قوه قضاییه امید را در دل مردم روشن کرد

وظیفه من به زیر کشیدن آقای رییس جمهور است

محدودیت جدید مجلس برای قهوه خانه ها

تلاوت ترتیل صفحه 208 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

فیلم| واکنش یک مادر شهید به جنازه سوخته فرزندش/ خدایا قربانی چهارم را از من بپذیر!

حق جذب در حقوق بازنشستگی لحاظ می شود

نامه فرهاد میرزا درباره کشتی کهنه ای که به حج رفته بود

نشست ستاد امر به معروف استان سمنان برگزار شد

شهر می خواند تا  گیلانی ها کتابخوان تر شوند

10 متهم اخلال در نظام ارزی کشور متواری هستند

ذخایر اورانیوم غنی شده به 373 کیلوگرم رسید

تقوای قلبی رمز استقامت در کنار امامت و ولایت است + عکس

7 نفر دیگر در رودهن دستگیر شدند/ بازداشتی ها به عدد 24 رسید

تقوای قلبی رمز استقامت در کنار امامت و ولایت است

نشست ستاد امر به معروف استان سمنان برگزار شد

بی توجهی به خواسته های مردم یزد در سفر روحانی/ چرا تاکنون درباره مفاسد سخن نمی گفتید؟!

موافقت عربستان با 2 شرط ایران برای برپایی عمره مفرده

تشکیل پارلمان زنان فرصت برای توانمندسازی این قشر است

جایزه مصطفی (ص)، نماد شایستگی علمی

مهدی خانلری تجلیل از حفاظ مرکز آموزش قرآن عبدالعظیم الحسنی(ع)

تحقق بیانیه گام دوم انقلاب مدنظر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی است

غرب نمی تواند همه تصمیمات برای همه تحولات جهانی را اتخاذ کند

غرب نمی تواند همه تصمیمات برای همه تحولات جهانی را اتخاذ کند