مطالب مرتبط:
تصاویر دیدنی از رقابت عکاسی آگورا / این بار؛آموزش و پرورش /تصاویر
باید دغدغه نمایندگان مجلس را با تقویت آموزش زبان انگلیسی در مدارس رفع کرد
331 ملک آموزش و پرورش در اختیار نهادهای دیگر است و برخلاف قانون آن ها را برنمی گردانند
آموزش پرورش فیروزکوه از نظر نیروی انسانی در مضیقه قرار دارد
نیاز به 1600 نیروی انسانی در آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری
-102 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 11:492019-10-21سياسي

مصوبات عجیب مجلس که دردی از آموزش و پرورش درمان نمیکند!


اخبار فرهنگیان - خبرنگار اجتماعی ؛ حجت الله بنیادی پژوهشگر مسائل آموزش وپرورش در مطلبی با عنوان مصوبات تأمل برانگیز به بررسی مصوبات اخیر مجلس در حوزه آموزش وپرورش پرداخته است.

- دسته بندی: ؛ حجت الله بنیادی پژوهشگر مسائل آموزش وپرورش در مطلبی با عنوان "مصوبات تأمل برانگیز" به بررسی مصوبات اخیر مجلس در حوزه آموزش وپرورش پرداخته است.

او در بخشی از این مطلب به این مسئله اشاره نموده است که چرا مجلس به حوزه قانون گذاری برای مسائل و مشکلات کلان آموزش وپرورش از جمله استقرار نظام ملی تربیت معلم ورود نمی کند و طرح هایی همچون رفع انحصار از زبان انگلیسی تا چه اندازه در راستای حل مهمترین و با اولویت ترین مسائل آموزش و پرورش است؟مشروح این مطلب را در ادامه می خوانید:"مصوبات و طرح‏ های اخیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در مورد مسائل مختلف آموزش و پرورش از یکسو امیدوار کننده و از سوی دیگر نیازمند تأمل و حتی تا حدی نگران کننده است.

کاهش تنوع مدارس به دو نوع مدرسه دولتی و غیردولتی، رفع محدودیت اعمال مدرک تحصیلی برای معلمان، فروش املاک مازاد آموزش و پرورش و نهایتاً طرح هایی همچون رفع انحصار از زبان انگلیسی برخی از مصوبات و طرح های اخیر هستند.

صرف نظر از نقدهای متعددی که به بیشتر این مصوبات و طرح ها وارد است، مسئله مهمتر میزان اهمیت و اولویت مسائل مرتبط با این مصوبات و طرح ها و تأثیر آنها در بهبود اوضاع نابسامان فعلی آموزش و پرورش است.

علاوه بر اولویت و اهمیت، میزان انطباق این مصوبات و طرح ها با سیاست های کلی ابلاغی رهبر انقلاب و قوانین و اسناد بالادستی (مورد تأیید و تصویب مجلس) نیز نکته قابل تأمل دیگری است؛ با نگاهی گذرا به سادگی می توان دریافت که بیشتر این مصوبات و طرح ها هم از نظر جامعیت و هم از نظر اولویت و انطباق با قوانین و سیاست های کلی جای تأمل دارد.

در سیاست های کلی نظام قانون گذاری که رهبر انقلاب مهر ماه سال جاری ابلاغ کردند، عبارات و نکات زیر به صراحت مورد تأکید قرار داده شده است: "تعیین اولویت های قانون گذاری"، "معطوف بودن به نیازهای واقعی"، "ابتناء بر نظرات کارشناسی"، " تعیین حدود اختیارات و صلاحیت مراجع وضع قوانین و مقررات".

با توجه به سیاست های کلی نظام قانون‏گذاری، سؤالاتی که در خصوص اکثر مصوبات مذکور وجود دارد این است که:آیا این مصوبات در راستای حل مهمترین و با اولویت ترین مسائل آموزش و پرورش بودند؟این مصوبات به چه میزان به نیازهای واقعی مدارس و نظام آموزش و پرورش پاسخ می دهند؟مصوبات و طرحهای مذکور به چه میزان مبتنی بر نظرات کارشناسی هستند؟ نگاهی گذار به طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی به وضوح نشانگر آن است که این طرح فاقد پشتوانه کارشناسی است؛ استفاده از عبارت "مقطع دبیرستان" در ادبیات این طرح و محدود کردن آموزش زبان به شاخه نظری در دوره متوسطه دوم، ناشی از وجود نگاه غیرکارشناسی در تدوین این طرح است.

علاوه بر عدم تناسب و تطابق این مصوبات با سیاست های کلی قانونگذاری، میزان تطابق و تبعیت آنها از سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش نیز جای تأمل دارد؛ رهبر انقلاب در سیاست های کلی تحول در آموزش و پرورش در سال 1392، اولویت ها و اقدامات اساسی مورد نیاز آموزش و پرورش را معین کرده اند برخی از برجسته ترین اولویت ها و اقدامات عبارتند از:تربیت و تأمین نیروی انسانی توانمند و واجد شرایط برای تحقق اهداف و برنامه های تربیتی و پرورشی.

بازنگری در شیوه های جذب، تربیت، نگهداشت و به کارگیری بهینه ی نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش و بسترسازی برای جذب معلمان کارآمد و دارای شایستگی های لازم آموزشی، تربیتی و اخلاقی.

استقرار نظام پرداخت ها بر اساس تخصص، شایستگی ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان.

استقرار نظام ارزیابی و سنجش صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای معلمان مبتنی بر شاخص های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و تربیتی برای ارتقاء.

توسعه ی مهارت حرفه ای و توانمندی های علمی و تربیتی معلمان با ارتقاء کیفی آموزش های ضمن خدمت و برنامه ریزی برای روزآمد کردن اطلاعات تخصصی و تحصیلات تکمیلی معلمان متناسب با نیاز آموزش و پرورش.

اما سؤالات مهمی در این زمینه نیاز به پاسخ دارند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می گردد:توسعه مهارت حرفه ای و توانمندی های علمی و تربیتی معلمان با آموزش ضمن خدمت و تحصیلات تکمیلی یکی از سیاست های کلی ابلاغی در سال 1392 است.

رفع محدودیت از اعمال مدرک تحصیلی معلمی که با هزینه شخصی و در وقت شخصی خود اخذ نموده است، به چه میزان با این نگاه جامع منطبق است؟ آیا توسعه مهارت های حرفه ای و توانمندی علمی معلمان این گونه محقق می گردد؟ اقدام مجلس برای توسعه تحصیلات تکمیلی معلمان چه بوده است؟ چرا اجرای آموزش ضمن خدمت معلمان درساختار سازمانی نامتناسب با سند تحول بنیادین و دعواهای درون سازمانی آموزش و پرورش بلاتکلیف است؟در بند دیگری از سیاست های کلی تحول به موضوع تربیت و تأمین نیروی انسانی توانمند و واجد شرایط برای تحقق اهداف و برنامه های تربیتی و پرورشی اشاره شده است؛ در شرایط کنونی آموزش و پرورش که در سال تحصیلی جاری برخی از کلاس های درس تا نیمه مهر نیز معلم نداشته است، آیا تدوین و تصویب قانون برای تربیت و تأمین معلم به مراتب اهمیتی بیشتر از آموزش زبان در مدارس ندارد؟!آیا پیشنهاد دهندگان این طرح از وضعیت حاد کمبود معلم و روی آوردن آموزش و پرورش نسبت به شیوه های کم کیفیت و اضطرای همچون خرید خدمات آموزشی، سرباز معلم، حق التدریس بی اطلاع هستند؟ آیا تدوین و تصویب نظام ملی تأمین و تربیت معلم برای پیشگیری از بحران کمبود نیرو در سال های آینده اهمیت بیشتری ندارد؟آیا در شرایط کنونی که همچنان در خصوص آمارهای نیاز و کمبود معلم تفاوت های چند ده هزار نفری بین سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری و استخدامی و آموزش و پرورش وجود دارد، ضرورت بیشتری نبود که همه این مسائل در قالب قانون تربیت معلم سامان می یافت؟استقرار نظام پرداخت ها بر اساس تخصص، شایستگی ها و عملکرد رقابتی یکی دیگر از سیاست های مهم است که تا کنون برای اجرای آن اقدام مؤثر و جدی صورت نپذیرفته و مهمترین خبری که در این زمینه بارها تکرار شده اجرای طرح رتبه بندی است و همچنان نظام پرداخت معلمان نیازمند مصوبات و پشتوانه های قانونی مجلس شورای اسلامی است.

به نظر می رسد با توجه به ناخرسندی شدید معلمان از تبعیض ها و تفاوت های ناروایی و نبود عدالت بیرونی در نظام پرداخت به معلمان، استقرار نظام عادلانه و شفاف پرداخت به معلمان بسیار بیشتر از هر یک از مصوبات و طرح های کنونی اولیت و اهمیت دارد.

در یک تقسیم بندی کلی، هم اکنون تمام مدارس کشور در دو دسته دولتی و غیردولتی قرار دارند.

مدارس سمپاد، شاهد، نمونه دولتی، هیئت امنایی، شبانه روزی، قرآنی و .

همگی مدارس دولتی هستند لذا مصوبه تقسیم بندی مدارس به دو گروه دولتی و غیردولتی یک امر محقق شده است و نیاز به مصوبه جدید ندارد.

آنچه که نیاز امروز کشور است، ایجاد تنوع در روش ها، فرایند و محتوی آموزشی در چارچوب برنامه درسی ملی است.

مسئله اساسی دیگر در این زمینه، کاهش دسترسی دانش آموزان به مدارس عادی دولتی و کم توجهی دولت به این مدارس است که خود منجر به توسعه ناصحیح مدارس غیردولتی شده است؛ واگذاری تصویب آیین نامه اجرایی مربوط به تنوع مدارس به هیئت دولت و حذف شورای عالی آموزش و پرورش از جایگاه مرجعیت در این زمینه نشان دهنده بی توجهی کنندگان مجلس به اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش و ضرورت نگاه تخصصی و کارشناسی به مسائل آموزش و پرورش است.

برقراری الگوی جبران خدمات و تأمین رفاه نیروی انسانی درخور منزلت فرهنگیان با توجه به لزوم تمام وقت شدن آنان به عنوان یکی از تکالیف صریح در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

این که بعد از گذشت 8 سال از این الزام در سند و سه سال بعد از الزام اجرای آن در قانون برنامه ششم، هنوز طرح یا لایحه ای برای برقراری الگوی جبران خدمات و تأمین رفاه ارائه نشده و پیشنهادها و طرح هایی همچون تأسیس بانک فرهنگیان مطرح می گردد، جای تأمل است!تصویب طرح هایی همچون طرح معلم تمام وقت و اضافه کردن 6 ساعت به ساعات موظف دبیران، نمونه ای از نگاه مقطعی و غیرجامع به نظام پرداخت معلمان است که نیازمند قانوگذاری مجلس است.

از دیگر مصوبات اخیر مجلس، ایجاد تکلیف مبنی بر فروش املاک مازاد آموزش و پرورش است.

از طرفی بر مبنای سند تحول آموزش و پرورش ملزم شده نسبت به استقرار نظام مکان‏ یابی مدارس براساس سامانه آمایش سرزمین و تحولات جمعیتی "ناظر به 50 سال آینده" اقدام کند.

متأسفانه پس از گذشت 8 سال از تعیین این راهکار هوشمندانه برای ساخت و ساز مدارس، هنوز این نظام اجرایی نشده است.

جای سوال از کنندگان محترم اینجاست که برای تعیین مازاد بودن یک ملک "مدرسه" افق چندساله مد نظر است؟ آیا با عدم ثبات مدیریت در آموزش و پرورش، افق دید یک مدیر ناحیه برای اخذ تصمیم در مورد فروش مدارس تأمین کننده مصالح بلندمدت کشور است؟ خلاء نظام مکان یابی و نگرش بلندمدت به استقرار مدارس، عدم ثبات مدیریت در آموزش و پرورش و وجود قانون فروش املاک مازاد به مؤسسان مدارس غیردولتی، فساد و رانت ‏هایی متعددی را ایجاد خواهد کرد که نتیجه نهایی آن کاهش مدارس دولتی و دسترسی بسیار سخت تر مردم به این مدارس خواهد شد.

نادیده گرفتن اختیارات قانونی شورای عالی آموزش و پرورش و ورود نهادهای موازی دیگر به حطیه اختیارات و وظایف این شورا که یکی از دلایل مهم پیچیده شدن مسائل آموزش و پرورش است؛ مسئله بسیار مهم دیگری است که نیازمند تصویب قانون است.

در نهایت به نظر می رسد مطالعه و توجه به اسناد موجود کشور در حوزه نظام تعلیم و تربیت و بخصوص سیاست های کلی ابلاغی رهبر انقلاب، مبانی نظری تحول بنیادین در آموزش و پرورش و دیگر قوانین مصوب در ارائه لوایح و طرح هایی جامع و آینده نگرانه ضرورت انکار ناپذیر کشور است.

طرح هایی نامنسجم و جزء نگر، در افق بلندمدت نه تنها مشکلات را مرتفع نخواهد کرد، بلکه شرایط آینده آموزش و پرورش را بخصوص در بخش تأمین و تربیت معلم توانمند و با انگیزه و تأمین مدارس استاندارد را با چالش های اساسی تر مواجه خواهد کرد.

استقرار نظام جبران خدمات و تأمین رفاه، استقرار نظام سنجش صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای، اصلاح قوانین و مقررات موجود استخدامی، مالی و اداری، طراحی و استقرار نظام خاص بازنشستگی فرهنگیان، استقرار نظام ملی تربیت معلم و استقرار نظام مکان ‏یابی مدارس برخی از تکالیف مصرح در سیاست های کلی و سند تحول هستند که اجرای آنها فقط و فقط با تصویب قوانین لازم در مجلس محقق خواهد شد.

بنابراین ضمن احترام به کنندگان محترم مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد می گردد با نگرشی مبتنی بر سیاست های کلی و دیدگاه‏ های کارشناسی جامع و آینده نگرانه، در راستای تدوین و تصویب قوانین مهم و اساسی برای آموزش و پرورش اهتمام کنند؛ مراجع متعدد برای تصمیم‏ گیری در مورد مسائل آموزش و پرورش و عدم پاسخگویی و مسئولیت پذیری آنها، یکی از مهمترین این مسائل است که امید است با تدبیر و درایت مجلس شورای اسلامی رفع شود.

پایان/
کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - پرورش - سیاست های کلی نظام قانون گذاری - مجلس - زبان انگلیسی - کمیسیون آموزش و تحقیقات - رهبر انقلاب - قانون - سیاست - قوانین - مجلس شورای اسلامی - نظام - میزان - انگلیسی - پژوهشگر - کمیسیون آموزش - انقلاب - حوزه - مدرک تحصیلی - واقعی - اهمیت - ابلاغ - مدارس - زبان - رهبر - هایی - معلم - فرهنگیان - اختیارات

آخرین اخبار سرویس:
تجمع «دفاع از اقتدار و امنیت» در استان ها/ گزارش تصویری

انزوای آمریکا در نشست امروز شورای حکام به روایت نماینده روسیه

رهنمودهای رهبری سبب خاموش شدن فتنه و رسوایی دشمنان شد

یادواره 400 شهد بسیجی در سبزوار برگزار شد

رهنمودهای رهبری سبب خاموش شدن فتنه و رسوایی دشمنان شد

شعرخوانی میثم مطیعی با موضوع «فتنه 98»

به سوی آزادی اجتماعات

خوزستان روز جمعه علیه آشوبگران می خروشد

دستگیری لیدرها و عاملان اغتشاش در مازندران | اخبار ایران و جهان

ائمه جمعه باید خطرات و فتنه های دینی و اجتماعی را بشناسند

آشنا: خیال کردند عملیات فروغ جاویدان 2 را کلید زده اند

شکل گیری ستاد سوت زنی در قوه قضاییه

آشوبگری در کشور با طراحی منافقان، سلطنت طلبان و ایادی استکبار جهانی

دشمن می خواهد مردم را از صندوق رأی دور کند

مدیرکل موقت آژانس انرژی اتمی: همکاری های فعالی با ایران داریم

خوزستان روز جمعه علیه آشوبگران می خروشد

سلاح اتمی هیچ جایگاهی در سیاست ها و دکترین دفاعی ایران ندارد

آشنا: خیال کردند عملیات فروغ جاودان 2 را کلید زده اند

غریب آبادی: ایران هیچ یک از تعهدات بین المللی خود را نقض نکرده است

نیروی انتظامی در حفظ امنیت کشور خوش می درخشد

اوج قدرت الهی در زمان ظهور نمایان می شود

بیانیه دعوت از مردم برای حضور در راهپیمایی محکومیت اعمال اغتشاشگران

حضور دانش آموزان در مدرسه علمیه خواهران امام خمینی

نقش سلطنت طلب ها و منافقین در پروژه ناامن سازی کشور

انزوای آمریکا در نشست آژانس درباره ایران

مومنی که بر اعمال دیگران ناظر است

مومن به مقدسات توهین نمی کند + عکس

حضور دانش آموزان در مدرسه علمیه خواهران امام خمینی

دشمن می خواهد مردم را از صندوق رأی دور کنند

انقلاب دست مستکبران را از منافع کشور کوتاه کرد

عطریانفر: طرح «سرا» فعلا مسکوت شد/ باید شیوه ای پیدا کنیم که مورد حمایت خاتمی باشد

گرانی بنزین چیزی را حل نمی کند

آیت الله العظمی نوری همدانی: دشمنان خیلی سرمایه گذاری کردند ولی مشت آن ها باز شد

مومن به مقدسات توهین نمی کند

واکنش حسام الدین آشنا به ناآرامی های اخیر در کشور

تجدید میثاق بسیجیان با آرمان های حضرت امام(س)

سرطان معده در مازندران شایع است/ ارسال 202 مقاله به همایش

عضو شورای شهر شاهین‌شهر علیه پایگاه خبری صدای جویا طرح دعوا کرد

توضیحِ نظرِ خبرگان درباره شبکه های اجتماعی

عطریانفر: طرح «سرا» فعلا مسکوت شد/ باید شیوه ای پیدا کنیم که مورد حمایت خاتمی باشد

آمریکا از اعتراضات ایران خشنود است

آیت الله نوری همدانی: مشت دشمنان در آشوب های اخیر باز شد

هشدار علی مطهری به وزیر کشور درباره اینترنت

خبرهای تازه از اتصال اینترنت در کشور

رکورد ترافیک داخلی را در استفاده از اینترنت شکستیم

روسیه از انزوای آمریکا در نشست آژانس درباره ایران خبر داد

اخبارکوتاه بخش خبری20 سیمای گلستان، 30آبان

عطریانفر: طرح «سرا» فعلا مسکوت شد/ باید شیوه ای پیدا کنیم که مورد حمایت خاتمی باشد

انقلاب دست مستکبران را از منافع کشور کوتاه کرد

نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی از زبان سید احمد خاتمی

تصویر/ تحریف به سبک بی بی سی!

طرح های محرومیت زدایی سپاه در سرباز اجرا شد

توضیح سیداحمد خاتمی درباره نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی

تصویب جلوگیری از فعالیت مجدد شبکه های خارجی

تنها راه حفظ برجام، اجرای تعهدات تمامی طرف ها است/ اروپا برای حفظ مهمترین دستاورد دیپلماسی، هزینه بپردازد

اعضای مجلس خبرگان رهبری عضو سامانه ثبت دارایی های مسئولان شدند

احمد خاتمی: مجلس خبرگان قانون گذاری نمی کند

شعرخوانی میثم مطیعی با موضوع «فتنه 98»

احمد خاتمی: نظر کمیسیون سیاسی درباره شبکه های مجازی توصیه ای بوده / مجلس خبرگان قانون گذاری نمی کند

گلزار شهدای دفاع مقدس ومدافع حرم خوزستان عطرافشانی شد

روسیه از انزوای آمریکا در نشست امروز آژانس درباره ایران خبر داد

نخستین نمایشگاه رسانه های علم محور

هشدار علی مطهری به وزیر کشور درباره اینترنت

موانع درک شیرین حضور در مساجد برای خردسالان

احمد خاتمی: نظر کمیسیون سیاسی درباره شبکه های مجازی توصیه ای بوده

غریب آبادی : حفظ برجام منوط به پایبندی همه طرفهاست

شعرخوانی میثم مطیعی با موضوع «فتنه 98»

راهپیمایی حمایت از امنیت و اقتدار کشور در قم

خروش کرمانی ها در محکومیت فتنه اشرار + عکس

اعضای شورای نگهبان عضو سامانه ثبت دارایی های مسئولان شدند

راهپیمایی مردم اهواز در محکومیت آشوب های اخیر دوم آذر برگزار می شود

ملت پای انقلاب

یادواره 92هزار بسیجی شهید کشور

غبارروبی مزار شهدای گمنام کیش در آستانه هفته بسیج

عامل انسداد بزرگراه امام علی(ع) بازداشت شد

اعضای مجلس خبرگان رهبری عضو سامانه ثبت دارایی های مسئولان شدند | اخبار ایران و جهان

وجود حجت خدا روی زمین بدون نماز بی اثر است

راه های برقراری ارتباط مؤثر را بشناسید

ماجرای نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی از زبان سید احمد خاتمی

پاسخ قاطع ایران در نشست شورای حکام

عملیات تاخت آبی خاکی در ساحل بندرعباس

ماجرای نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی از زبان سید احمد خاتمی

اعضای مجلس خبرگان رهبری عضو سامانه ثبت دارایی های مسئولان شدند

ششمین دوره کتاب گردی همزمان با روز پایانی بیست وهفتمین هفته کتاب

آخرین مهلت ارسال مقاله به دومین همایش بین المللی آتش نشانی

چطور ارتباط مؤثر برقرار کنیم

راهپیمایی مردمی حمایت از اقتدار و امنیت در قشم برگزار می شود

مزدک میرزایی به زودی روی آنتن شبکه ماهواره ای!

::کاظمی- نشست فصلی شورای حکام

محفل قمپز

اخبارکوتاه بخش خبری 20 سیمای گلستان، 30 آبان

تنها راه حفظ برجام، اجرای تعهدات تمامی طرف ها است/ اروپا برای حفظ مهمترین دستاورد دیپلماسی، هزینه بپردازد

سلطنت طلبان و گروهک منافقین عامل اختشاشات اخیر بودند

معاون استاندار: ملاک کار نباید تخصیص اعتبار باشد

پیشنهاد دولت برای برگزاری اعتراضات قانونی چه بود؟/برای «دیرین دیرین» احضار می شویم!/هجوم خودروداران برای گازسوز کردن خودروها/کشف جسد نماینده اسبق مجلس در ساختمان نیمه کاره

توضیح سیداحمد خاتمی در خصوص نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی

موانع درک شیرین حضور در مساجد برای خردسالان

علی مطهری: وقت آن رسیده است که اینترنت وصل شود

اجرای یکجانبه برجام غیرعملی است

پاسخ قاطع ایران در نشست شورای حکام

مصوبات عجیب مجلس که دردی از آموزش و پرورش درمان نمیکند!

مصوبات عجیب مجلس که دردی از آموزش و پرورش درمان نمیکند!