مطالب مرتبط:
کرباسچی: عارف مانع سخنرانی سروش در دانشگاه تهران شد
کرباسچی: عارف مانع سخنرانی سروش در دانشگاه تهران شد
کرباسچی: از عارف بپرسید، تعریف شما از اصلاحات چیست؟
کرباسچی:از پدرخواندگی استعفا داده ایم فرزندخوانده ها نمی پذیرند/بحران مدیریت مدیران ناکارآمد در دولت اول روحانی در دولت دوم نیز نمایان شد/به سالخوردگی خود ایمان بیاوریم و نیروهایی که انگیزه کار و حل مشکل دارند را روی کار بیاوریم
از پدرخواندگی استعفا داده ایم فرزندخوانده ها نمی پذیرند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 11:292019-10-21سياسي

انتقادات صریح کرباسچی از عارف: کسی که مانع سخنرانی سروش در دانشگاه شد چطور امروز شخصیت محوری اصلاحات شده؟/از پدرخواندگی استعفا دادیم


غلامحسین کرباسچی در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد گفت: اولین و بزرگ ترین مشکل اصلاحات، مشکل هویتی است.

این مساله ریشه در امروز و دیروز ندارد؛ اصلاحات از اولین روز نتوانست یا نخواست تعریفی کامل از خود ارایه کند - غلامحسین کرباسچی دبیر کل حزب کارگزاران در مصاحبه ای به بازتعریف گفتمان اصلاحات پرداخته و درباره کاگزاران گفته است هیچگاه این حزب ادعای اصلاح طلبی نداشته است.

آنچه در ادامه می خوانید خلاصه ای از این گفت وگو است: در روزهای گذشته بارها مطرح شده که اصلاحات و اطلاح طلبی نیازمند بازخوانی گفتمانی است.

آیا این بازخوانی با توجه به نزدیک شدن به انتخابات اسفند ماه برای جریان های سیاسی ازجمله اصلاح طلبان ضروری است؟ اولین و بزرگ ترین مشکل اصلاحات، مشکل هویتی است.

این مساله ریشه در امروز و دیروز ندارد؛ اصلاحات از اولین روز نتوانست یا نخواست تعریفی کامل از خود ارایه کند؛ به این معنی که بیان کامل و جامعی از اهداف خود و اینکه می خواهد چه کارهایی را انجام دهد.

برای مثال در دوره دولت مهندس موسوی، شعار اصلی جناح چپ عدالت خواهی و حمایت از محرومان بود و اعلام می کرد که طرفدار اقتصاد دولتی است و در عرصه سیاسی بیشتر به انزوا تمایل داشت.

اما امروز پس از گذشت حدود 2 دهه از آن روزها بسیاری از مسائل سیاسی و اقتصادی تغییر کرده است.

امروز کسانی که در عمق استراتژیک جناح مقابل جبهه اصلاحات قرار دارند، شعار عدالت خواهی سر می دهند.

اصلاح طلبان و در کل جناح چپ با آنکه دو دهه قبل، حرف از اقتصاد دولتی می زدند، امروز به اقتصاد آزاد تمایل دارند و طرفدار واگذاری امور اقتصادی به بخش خصوصی هستند؛ در مقابل کسانی به شدت طرفدار اقتصاد دولتی شده اند که در جناح مقابل اصلاحات قرار دارند و روزی رهبران عملی اقتصاد بازار به معنی سنتی آن بوده اند.

ظاهرا شما از اساس موافق بازخوانی گفتمانی اصلاحات نیستید بلکه به نظر می رسد، خواهان تدوین مانیفست اصلاحات هستید.

بله! به هر حال، بازخوانی زمانی مطرح می شود که ابتدا متن و سندی پیش روی خود دارید و در شرایط جدید در پی بازخوانی آن هستید و به مفاد آن مواردی را اضافه یا کم می کنید؛ من به عنوان کسی که از روزهای ابتدایی در جریان شکل گیری جناح موسوم به اصلاحات حضور داشتم شخصا چنین سند و متنی را ندیده ام.

به نظر می رسد که اصلاحات و اصلاح طلبان در این 2 دهه خود را تعریف نکرده اند.

برای مثال در حوزه سیاست خارجی، افرادی که امروز خود را به عنوان چهره های اصلاح طلب معرفی می کنند خودشان روزی از مخالفان جدی ارتباطات نرمال بین المللی بوده اند.

در اشغال سفارت امریکا کوشیده اند، گروگانگیری کرده اند و مسبب به وجود آمدن مسائلی بودند که طی سال ها سیاست خارجی کشور با آن دست به گریبان بوده است.

اما مهم این است که امروز عموم آن دیدگاه ها تغییر کرده است؛ کسانی امروز توصیه می کنند باید در عراق بروند و سفارت امریکا را بگیرند که در جناح مقابل جریان چپ و اصلاحات تعریف می شوند و در مقابل اصلاح طلبان معتقدند باید روابط سیاست خارجی نرمال باشد و از گفت وگوی تمدن ها صحبت می کنند.

بر فرض که تعریف دقیقی از جریان اصلاحات نیست؛ ضمن اینکه شخصیت های متفاوتی با گرایش های فکری و عملی متفاوت در این جریان حضور دارند.

به نظر شما آیا با تعریف گفتمان می توان این تنوع و تکثر را کنار هم جمع کرد؟ بله، حتما این مساله، مساله مهم اصلاحات است.

برای مثال آقای عارف که روزی در مقام ریاست دانشگاه تهران مانع سخنرانی آقای عبدالکریم سروش شد یا آقای سیدجواد طباطبایی را از معاونت پژوهشی برداشت یا روزی دیگر برخوردهایی با انجمن اسلامی داشته چطور امروز به شخصیت محوری اصلاحات تبدیل شده و از او برای هر منصب و مقامی صحبت می شود.

امروز از خود آقای عارف بپرسید، تعریف شما از اصلاحات چیست؟ بپرسید آیا حرف های آقای آرمین یا آقای تاجزاده را قبول دارید؟ به این معنا، چون ما تعریفی نداریم، هر کسی روزی وارد این گود می شود و به محض اینکه می بیند، حنای اصلاحات رنگی ندارد به سراغ اردوگاه مقابل می روند.

خیلی از نیروهای سیاسی هم احساس می شود دنبال منافع شخصی خود هستند، حال آنکه شهروندان به خاطر همین عملکردها و رویکردها به افراد و جناح های سیاسی رأی می دهند نه به خاطر ایدئولوژی های ادعایی.

اگر عملکرد خوبی نداشته باشیم، شهروندان به ما رأی نمی دهند و به سمت جبهه مقابل تمایل پیدا می کنند.

بنابراین وقتی اصلاحات این چنین فاقد تعریف مشخص است به شرایطی می رسیم که در یک حوزه انتخاباتی از فردی که اصلا تمایل و صبغه اصلاح طلبی ندارد، حمایت صورت می گیرد.

وقتی که جبهه اصلاحات تعریف شاخصی نداشته باشد هر که در یک موقعیت مناسبی عضو جبهه اصلاحات می شود و در موقعیت نامناسب از این جبهه جدا می شود.

این نکته ای کلیدی است بالاخره شهروندان هم بابت رای خود از ما مطالبه گری می کنند.

شما به عنوان دبیرکل یکی از احزاب اصلاح طلب با انتقادهایی که به آن مطرح می کنید و دیگران مطرح می کنند، سهم حزب خودتان را در این به تعبیری بلاتکلیفی گفتمانی چقدر می بینید؟ حزب کارگزاران هم مثل بقیه تشکل های اصلاح طلبان است.

وقتی جناح های سیاسی می بینند که اپوزیسیونی مقابل نظام قرار دارد که صد درصد با اهداف جریان های سیاسی داخلی زاویه دارد و می خواهد نه ما و نه اصل نظام نباشد دیگر درگیری سیاسی و جناحی اولویت ندارد.

جناح اصلاح طلب و جریان مقابل اختلافاتی با هم دارند اما این تفاوت با تفاوتی که با جریان برانداز دارد، قابل مقایسه نیست؛ بالاخره اصولگرایان می خواهند قدرت را در دست خود بگیرند، ما هم می خواهیم قدرت را تحت کنترل خود داشته باشیم اما در دفاع از اصل نظام با یکدیگر تعارضی نداریم.

بالاخره اینکه تقاضای تعریف هویتی داریم، یک کار جبهه ای است.

بپذیریم که جناح های سیاسی داخلی نسبت به گذشته تغییرات بسیاری کرده اند؛ افراد از این جناح به آن جناح رفته اند و ما همچنان با مجموعه ای همراه هستیم که نمی دانم چه اسمی برای آن به کار ببریم.

گویا همه هویت فکری و سیاسی ما این است که از یک قبیله هستیم.

در مورد مباحث عملیاتی تر چطور؟ جلوتر اشاره کردم؛ وزرایی نزدیک به حزب کارگزاران در دولت فعالند و آقای جهانگیری هم در گذشته ازجمله اعضای ارشد کارگزاران بوده.

همچنین در شورای شهر تهران و شهرستان ها و البته مجلس، اعضای کارگزاران به نسبت حضور پررنگ دارند.

این گفته که ما هم مثل بقیه سهیم هستیم آیا کمی از واقعیت فاصله ندارد؟ آیا سهم حزب کارگزاران در قدرت نسبت به دیگر احزاب و طیف های اصلاح طلب بیشتر نیست؟ صحبت ما بیشتر در مورد لزوم تعریف شدن و داشتن گفتمان هویتی است تا ارزیابی عملکرد نیروها.

فرمایش شما متین اما همین تعریف نشدن گفتمان هم که به یکباره امروز به وجود نیامده؛ آیا پیش از این هم با این مشکل روبه رو نبوده ایم؟ چرا در دوره های قبل هم این مساله هویتی در درون جریان اصلاح طلبان مطرح بود؛ مساله آن روزها این بود که آقای هاشمی به سازندگی و توسعه اقتصادی توجه داشتند و برای شان مسائلی چون آزادی و دموکراسی بعد از رفاه معیشتی شهروندان و ایجاد ثبات اقتصادی و در درجه دوم توجه داشتند.

حزب کارگزاران از همان آغاز تا امروز معتقد بوده که اگر به توسعه اقتصاد و معیشت شهروندان توجه نکنیم و به دنبال بالا بردن سطح زندگی اقتصادی شهروندان، رشد طبقه متوسط و.

نباشیم، این تزهای سیاسی که بیشتر قالب سخنرانی دارد، پایدار نمی ماند.

در جبهه اصلاحات اگر ما خودمان نقص و آسیبی می بینیم نباید لاپوشانی و توجیه کنیم.

ما به کرات فردی را در مسوولیت هایی به کار گرفته ایم و بعد فهمیدیم که اشتباه بوده، یا در بخشی یک مکانیسم ایجاد کردیم و بعد فهمیدیم، درست نبوده است.

اگر آن معیارها و تعاریف هویتی وجود داشته باشد هر کدام از این موارد را می توان با آن تعریف سنجید.

دیگر نمی توانیم بدون دلیل بگوییم فلان فرد خوب است یا خوب نیست؛ بلکه می توانیم با سند و معیار بگوییم که او برای مثال دیر سر کار می آید یا به مسوولیت خود پایبند نیست.

رویکردی که در فرمایش شما و بعضا در اظهارنظر برخی دیگر از اعضای ارشد حزب کارگزاران دیده می شود، این تصور را ایجاد می کند که پیوند هویتی قوی و مستحکمی با اصلاح طلبان ندارید و اگر پیوندی هم هست صرفا یک پیوند سیاسی است.

آیا این تصور صحیح است که وجه تکنوکراتیک حزب کارگزاران بر وجه اصلاح طلبی آن غلبه دارد؟ اولا خود تکنوکراسی یک هویت است.

اگر ما بخواهیم که یک حکمرانی خوب را ایجاد کنیم و در کشور شهروندان فقیر، گرسنه، تن فروش، بی مسکن و.

نباشند باید توان تکنیکی خود را برای رشد اقتصادی جامعه اصل قرار دهیم و حرف ها و جنجال ها را کنار بگذاریم.

شکم گرسنه نعوذبالله خدا را هم نمی شناسد.

ثانیا ما از اول همین بودیم.

بنده سال 68 که به تهران آمدم و شهردار تهران شدم، هیچ وقت ادعای اصلاح طلبی نداشتم.

گفتیم می خواهیم این شهر آلوده، کثیف و مخروبه را درست کنیم؛ این هم ماموریتی بود که آقای هاشمی و نظام برعهده ما گذاشته بود.

دولت آقای هاشمی هم از ما عملکردی دیده بود که تصمیم گرفت، مسوولیت بازسازی شهر تهران را برعهده ما بگذارد.

هویت کارگزاران از اینجا شروع شد.

در آن روز جناح راست که امروز به عنوان اصولگرایان شناخته می شوند در برنامه های اصلاحی اقتصادی آقای هاشمی در مجلس مداخله و مقابله می کردند؛ بابت این مقابله ها بود که بحثی پیش آمد مبنی بر اینکه بهتر است، روند توسعه و سازندگی پس از دوره آقای هاشمی ادامه پیدا کند.

البته آن روزها جناح چپ منزوی بود و جایگاه کمتری نسبت به دیگر نیروهای سیاسی در داخل حاکمیت داشت؛ در آن زمان افرادی از این جناح آمدند و چون با ایده ادامه روند توسعه موافق بودند، اعضای حزب کارگزاران هم با آنها همراهی کردند؛ فراموش نمی کنم که در همان جلسات اول، آقای خاتمی گفتند که ما می خواهیم همین روند توسعه مدنظر آقای هاشمی را ادامه بدهیم، فوقش بخواهیم در مسائل فرهنگی نظراتی توسعه یافته تر را دنبال کنیم.

به این ترتیب نوعی همراهی اتفاق افتاد.

بنا نبود که همه چیز دگرگون شده و بینشی جدید حاکم شود.

همان طور که گفتم حزب کارگزاران از اول همین شیوه و ایده را مدنظر داشت.

ظاهرا بنابر همین بخش از سخنان شماست که برخی رسانه ها و افراد، صحبت خروج حزب کارگزاران از جبهه اصلاحات را مطرح می کنند.

آیا حزب کارگزاران از جبهه اصلاحات خارج شده یا چنین قصدی دارد؟ ما اصلاحات را همین می دانیم.

اگر کسی صحبت های شعاری را اصلاحات می داند، من آنها را اصلاحات را نمی دانم؛ این حرف ها بیشتر شعارهای سیاسی توخالی است.

به نظر من، اصلاحات در ایران این است که مردم زندگی خود را اداره کنند، کشور درست اداره شود، گرفتاری های مردم کمتر شود و.

این موارد نیز به تدریج حکومت را به یک حکومت کارآمد تبدیل می کند و به این واسطه، حکمرانی، حکمرانی خوبی خواهد شد.

طبیعتا در این شرایط، طبقه متوسط رشدیافته، مسائل سیاسی و فرهنگی رنگ عوض می کنند.

شعارهای صرف و توخالی همراه با فقر و فساد و به هم ریختگی جامعه همیشه منجر به دیکتاتوری می شود.

به غیر از یکی دو استثنا، کدام کشور فقیر هست که از این مسیر پیشرفت کرده است؟ این مواردی که شما به آنها اشاره می کنید، ازسوی اصولگرایان هم مطرح می شود؛ به تعبیری تمامی طیف های سیاسی این اهداف را جزو اهداف خود برمی شمرند.

با این حساب چه تفاوتی بین اصولگرا و اصلاح طلب وجود دارد؟ اصولگرایان از ابتدا این اهداف را به عنوان اهداف و مواضع خود معرفی نمی کردند؛ حرف ها و شعارهای انتزاعی داشتند.

ایدئولوژیک و ارزشی و بریده از مسائل روزمره زندگی مردم حرف می زدند.

پس از مطرح شدن ایده توسعه و سازندگی از سوی حزب کارگزاران سازندگی و مشاهده نتایج عملکرد آن در کشور، جریان اصلاحات شکل گرفت و مردم اقبال به این برنامه ها داشتند.

به دنبال مشاهده عملکرد جریان اصلاحات و متاسفانه طرح مباحث سیاسی بی پشتوانه بود که اصولگرایان به این نتیجه رسیدند شهروندان به دنبال چیزی دیگر، به جز شعارهای سیاسی بی پشتوانه اصلاح طلبان هستند و در حال حاضر نیز می بینید که این اهداف و شعارها را به عنوان اهداف و برنامه خود مطرح می کنند.

شعارهای امروز آنها با حرف ها و شعارهای اولیه شان تفاوتی اساسی دارد.

در مورد ائتلاف هم همین طور است و همین جنس صحبت ها در حزب کارگزاران مطرح می شود.

نه تنها در حزب ما، که در کلیات جریان اصلاحات هم همین مسائل مطرح است.

آقای بهزاد نبوی چریک پیر اصلاحات هستند و از پیش از انقلاب مبارزه کردند و زندان رفته اند تا همین امروز.

حال اگر امروز برویم و از او در مورد مجلس ششم که همه ویترین افتخار اصلاحات است سوال کنید، فکر می کنید که می گوید ما در مجلس ششم چه گلی به سر مردم زدیم؟ حرف ها، وضعیت و حرکاتی در مجلس ششم که باعث شد نقار داخلی بین نیروهای انقلاب آشتی ناپذیر شود.

امروز حتی توسط آقای نبوی هم نقد می شود.

اگر ما امروز این حرف را بزنیم، اسمش را خروج از جبهه اصلاحات می گذارند.

اما آیا آقای نبوی هم از اصلاحات خروج کرده که این حرف ها را می زند؟ آقای نبوی هم امروز می گوید باید کاری کنیم که شرایط زندگی شهروندان بهتر شود.

یعنی این تجربه کاملا تجربه ای تثبیت شده است.

توجه کنید که احزاب سیاسی نباید بترسند از اینکه یک تجربه ای را در کشور به کار ببندند و شکست بخورند.

مگر نیروی سیاسی فقط باید پیروز شود؟ نیروی سیاسی باید خودش، کارش، عملش، وجدانش و.

را نقد کند.

حالا به هر دلیلی یک نیروی سیاسی شکست خورده است.

این دلیل می توان از اشتباه فردی، اشتباه شهروندان، اشتباه نظام یا اشتباهی در سطح جهانی نشأت گرفته باشد؛ اما به هر دلیل، هر چه هست، امروز شکست خورده و رقیب بر سر کار آمده است.

شهروندان به واسطه این شکست، به حزب رقیب رای داده اند.

اگر شرایط به گونه ای شود که شهروندان به خاطر منطق و دلیل، به جناح مقابل رای بدهند، این پیروزی است.

به نظر ما شهروندان نباید به خاطر شخص آقای نبوی، آقای خاتمی یا هر فرد دیگری پای صندق رای بیایند؛ باید به خاطر نتایج عملکردها و آثار مثبتی که در زندگی خود می بینند، پای صندوق رای بیایند؛ و اگر چنین شود، یک پیروزی است.

این پیروزی اصلاحات است.

ما می گوییم شهروندان باید عمل یک جبهه سیاسی را ارزیابی کنند و با تطبیق عملکرد امروز با شعارهای دیروز آن جناح سیاسی که پیش از رای گیری مطرح می شد، به دنبال این جبهه یا آن جبهه سیاسی بروند.

در این میان هم اگر کسی خواست به اسم دین یا به اسم اصلاحات، زرنگ بازی دربیاورد و خودش را جا کند، باید او را شناسایی کنند و تشخیص دهند که برای چه به این مسیر آمده است.

اما آیا این طور نیست که شهروندان بنابر مقایسه عملکرد سه دولت خاتمی، احمدی نژاد و روحانی و تجربه نسبتا مثبتی که از وضعیت سیاست، اقتصادی و فرهنگی در دو دولت اصلاحات داشتند، به فراخوان تکرار می کنیم واکنش نشان دادند و نه صرفا به خاطر علاقه شخصی به ایشان؟ آقای خاتمی فردی دوست داشتنی هستند و به دلیل فرهیختگی شخصیتی که دارند، قابل احترام همه هستند؛ آقای خاتمی در کل به عنوان شخصیتی کاریزماتیک در میان شهروندان شناخته می شوند.

ولی ایشان هم امروز به این نتیجه رسیده اند که نباید اشخاص و همچنین شخص ایشان هزینه یک فهرست انتخاباتی شود و در ادامه نتواند از عملکرد آن فهرست انتخاباتی، چه در شورای شهر و چه در مجلس و چه در دولت دفاع کند.

خود آقای خاتمی هم امروز نقد می کند اما نمی گوید که اعلامِ تکرار می کنم اشتباه بوده است.

چون کسانی در مقابل این تکرار بودند که حداقل آن زمان، ما فکر می کردیم اگر بیایند شرایط به مراتب بدتر و نامساعدتر خواهد شد.

این آن حرفی است که بارها گفته شده که انتخاب ها همیشه بین بد و بدتر است.

این اصلی عقلایی است و جای تعجب دارد برخی از آقایانی که قابل احترام هستند، این اصل را نفی می کنند.

اصلا تمام زندگی انتخاب بین بد و بدتر است.

مشکلات و گرفتاری هایی در داخل هست که ما تلاش داریم، کسی را انتخاب کنیم که بهتر قادر باشد این مشکلات را کاهش دهد.

شاید کسی نتواند مشکلات را از 100 به صفر برساند؛ اما باید از کسی که میزان مشکلات را از 100 به 90 برساند و از 90 نیز به 80 تقلیل دهد و در این مسیر ثابت قدم باشد، تشکر کنیم.

حتما دولت آقای روحانی نقاط قوت قابل توجهی داشته است.

همین مورد که ما از وضعیت بحران سیاست خارجی و قطعنامه های سازمان ملل و اجماع جهانی علیه کشور خارج شدیم، موفقیت بزرگی است.

اینکه دولت آقای روحانی توانست کشور را چند سال به لحاظ اقتصادی اداره کنند و این جای تشکر دارد.

اما اینکه چه شد با وجود آن موفقیت ها در دوره نخست، در دوره دوم آن مسیر تداوم نیافت، محل پرسش است.

به نظر من مشکل دولت دوم روحانی، بیش از آنکه به عوامل خارجی و آمدن ترامپ یا مسائل داخلی بیرون دولت و کارشکنی های مخالفان داخلی نسبتی داشته باشد، به خود این دولت و عملکردش در این دوره، یعنی از فردای انتخابات 29 اردیبهشت ماه 96 مربوط است؛ چنان که در دولت دوم روحانی از انتخاب نیروها تا انتخاب سیاست ها خود، رویکردهایی پیش گرفته شد که مسبب وضعیت امروز است.

خودتان هم شنیده اید که داخل مجموعه حزب کارگزاران به شما لقب پدرخوانده داده اند؟ ما از پدرخواندگی استعفا داده ایم، اما گویا این فرزندخوانده ها هستند که این استعفا را نمی پذیرند.

من خودم را ممکن است پدر بدانم ولی پدرخوانده نمی دانم اما به هر حال پدرخوانده هم بد نیست.

، اینها که مساله کشور و شهروندان نیست.

شهروندان به این حرف ها گوش نمی دهند؛ آنها آنقدر مشکل دارند که اصلا روزنامه نمی خوانند.

ضمن آنکه آنقدر بین افکار بدنه جامعه با ما و اصلاح طلب و اصولگرا فاصله و زاویه ایجاد شده که واقعیت جامعه و مسائل شهروندان دیگر مسائلی از این دست نیست.

27216
کلید واژه ها: اصلاحات - اصلاح - اصلاح طلب - اقتصاد - امروز - اصلاح طلبان - غلامحسین کرباسچی - کرباسچی - اولین - بزرگ ترین - مشکل - دولت - سیاسی - اقتصادی - روزنامه اعتماد - حزب کارگزاران - مصاحبه - جبهه اصلاحات - امور اقتصادی - عدالت - کارگزاران - بخش خصوصی - بزرگ - انتخابات - سخنرانی - مانیفست - دانشگاه - محرومان - ابتدایی - روزنامه

آخرین اخبار سرویس:
دهمین جلسه رسیدگی به فساد در بانک ملت و پارسیان برگزار شد

آخرین وضعیت پرونده های روح الله زم و مدیر عامل اسبق پرسپولیس

تقدیر الهه منصوریان از وظیفه مقدس آقایان مجری+عکس

رهبر انقلاب: دشمن را در اغتشاشات اخیر عقب زدیم

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر معظم انقلاب

نقش سیا در آشوب ها در ایران مشهود است

بیانیه گردهمایی ائمه جمعه استان خراسان شمالی

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم/ در جنگ اقتصادی هم دشمن را عقب خواهیم زد

ملت ایران هوشیار و پایبند به آرمان های انقلاب اسلامی هستند

رهبر انقلاب:در عرصه جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم!

منتخب تصاویر امروز جهان- 28 آبان

«عبدالرضا داوری» به اتهام همکاری با آمدنیوز بازداشت شد

رهبر انقلاب: دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم

رهبر انقلاب: دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم

استاندار: همه اقشار خراسان شمالی با اجرای طرح مدیریت سوخت همراهی کردند

در عرصه ی جنگ نظامی، سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم/ کارهای این چند روز امنیتی بود/ در جنگ اقتصادی هم دشمن را عقب خواهیم زد

کمک حمایتی تا یکشنبه واریز نشد با این سامانه تماس بگیرید

رهبر انقلاب: دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر دشمن را عقب زدیم

آرامش در شهرستان درود حاکم است

دوستان و دشمنان بدانند، در عرصه جنگ نظامی، سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم

واکنش نماینده ولی فقیه در ارتش به سخنان رییس جمهور درباره مذاکره

رهبری: کارهای این چند روز امنیتی بود مردمی نبود

برگزاری 9700 برنامه همزمان با هفته بسیج در مازندران

رهبر انقلاب: دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم

مقتدرانه در مقابل مخلان نظم و امنیت ایستاده ایم رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم

رهبر انقلاب: دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم

راهپیمایی لرستانی ها در راستای تقویت امنیت و وحدت برگزار می شود | اخبار ایران و جهان

راهپیمایی مردم شهر قدس علیه آشوبگران و هتک حرمت به ساحت مقدس قرآن برگزار می شود

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم

مرور رویدادهای خبری از قاب دوربین

راهپیمایی لرستانی ها در راستای تقویت امنیت و وحدت جامعه برگزار می شود

بیست و نهمین دوره مسابقات بوکس قهرمانی کشور - ارومیه

پایان کار داعش در استان ننگرهار افغانستان

دیدار رهبر انقلاب با جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی

فاراژ: هر دو حزب رقیب در انتخابات وعده های توخالی می دهند

سهم شهرداریها باید به صورت عادلانه از سوی استارت آپ ها پرداخت شود

اعتراض معاونت حقوقی ریاست جمهوری به ابطال تعیین محل برای تشکیل اجتماعات

سفرای جدید ایران در 9 کشور جهان با روحانی دیدار کردند + عکس

معرفی بهترین کتاب های آلن دوباتن | از اضطراب موقعیت تا شغل مورد علاقه

20 کاشی ماندگار برای گرامیداشت شهدا ساخته و رونمایی شد

پمپئو: ایران باید همانند یک کشور عادی رفتار کند

عزت در سایه بندگی خدا کسب می شود/ امام خمینی(ره)؛ نماد زندگی عزت مدارانه

برپایی دومین نمایشگاه توانمندی ها و نیازمندی های مجتمع مس سرچشمه

سازماندهی 320 هزار بسیجی در یزد/اجرای 400 برنامه در هفته بسیج | اخبار ایران و جهان

تدابیر رهبری و عدم همراهی مردم با فتنه گران و اشرار سبب ناکامی فتنه ها شد

رهبر انقلاب از آبروی خود گذشتند تا اصل نظام اسلامی آسیب نبینند

آرامش پس از 3 روز شرارت

رهبر انقلاب: دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم

پروژه احیای کشف رود یک کار مشترک جمعی است

️راهپیمایی مردم ولایت مدار خرم آباد در دفاع از اقتدار و امنیت کشور

دیدار و گفت وگو با یامان حکمت

سرمای مرگبار مردم مناطق زلزله زده سراب و میانه تهدید می کند

اعتراض معاونت حقوقی رییس جمهوری به ابطال مصوبه تعیین محل های اجتماع مردمی

ایجاد مرکز رصد خانه شهر تهران برای تجمع دیتاها

اجتماع مجاز مردم اصفهان در حمایت از امنیت

ولایتمداران خرم آبادی در دفاع از اقتدار کشور راهپیمایی می کنند

نارضایتی نمایندگان از مجلس

حناچی: تصویب لایحه درآمد شهرداری ها راه جلوگیری از شهر فروشی است

اعتراض معاونت حقوقی رییس جمهوری به ابطال مصوبه تعیین محل های اجتماع مردمی

سازماندهی 320 هزار بسیجی در یزد/اجرای 400 برنامه در هفته بسیج

آمریکا باید بفهمد رهبر جهان نیست

20 کاشی ماندگار برای گرامیداشت شهدا ساخته شد

سازمان بازرسی بر نحوه هزینه کرد اعتبارات سفر نوبخت نظارت داشته باشد

️راهپیمایی مردم ولایت مدار خرم آباد در دفاع از اقتدار و امنیت کشور

عارف: مشارکت بانوان عملکرد مجلس را بهبود می بخشد

رزمایش 100 هزار نفر بسیجی در آذربایجان غربی

سازمان بازرسی بر نحوه هزینه کرد اعتبارات سفر نوبخت نظارت داشته باشد

سوال از وزیر نیرو درباره تولیدکنندگان داخلی به صحن مجلس ارجاع شد

خداحافظی فرزند 38 روزه با پدر شهیدش رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

مروری بر میزان سنجش اعمال در قیامت به روایت قرآن

زیست اخلاقی نیازمند سیاست گذاری است/ جشنواره سرخ نگاران؛ در پی تربیت نویسندگان متعهد

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر معظم انقلاب

بعیدی نژاد: مردم ایران خباثت شبکه های معاند را فراموش نمی کنند

واکنش نماینده ولی فقیه در ارتش به سخنان رییس جمهور درباره مذاکره/ دشمنان حتی جرأت نگاه چپ به مملکت ما را ندارند

باید دست اندکاران فتنه 25 آبان مشخص شوند / دشمن می خواهد ایران را پای میز مذاکره بکشاند

 سرکردگان اغتشاشات شیراز دستگیر شدند 

وزارت دفاع زیرساخت های دفاعی کشور را تقویت کرد + عکس

حمایت رهبر انقلاب از تصمیم سران قوا علی رغم سکوت مسئولان دولتی اقدام بسیار شجاعانه ای بود

پیکر دو تن از شهدای امنیت استان تهران چهارشنبه تشییع می شود

اتکا به نفت فرهنگ کارآفرینی را نابود کرده/قطعی اینترنت و آسیب آن به حوزه استارتاپ ها رفع می شود

انتقاد آدام شیف از ترامپ

مردم ایلام در حمایت از امنیت و اقتدار کشور فردا راهپیمایی می کنند

سرخط خبرها 28 آبان 98

مردم دزفول در محکومیت اغتشاش گران فردا راهپیمایی می کنند

رزمایش 100 هزار نفری بسیج در آذربایجان غربی برگزار می شود

بیش از 9700 نفر در یزد برای شرکت در آزمون استخدامی ثبت نام کردند

دستگیری چند اغتشاشگر که با حضور در میان معترضین شهر را ناامن کرده بودند

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با مقام معظم رهبری

جزییات نشست نمایندگان با رییس قوه قضاییه/ آیت الله رییسی: سیاست گذار در نحوه افزایش قیمت بنزین دولت بود

تصاویر دیدار رهبر انقلاب با تولیدکنندگان

چند خبر کوتاه از نقاط مختلف آذربایجان غربی

خداحافظی فرزند 38 روزه با پدر شهیدش

احمدی نژاد کاندیدای انتخابات 1400 می شود؟

اعتراض معاونت حقوقی ریاست جمهوری به ابطال تعیین محل برای تشکیل اجتماعات و اعتراضات

اعتراض معاونت حقوقی ریاست جمهوری به ابطال تعیین محل برای تشکیل اجتماعات و اعتراضات

فرانسه در مورد کاهش تعهدات ایران به برجام اظهار نگرانی کرد

راهپیمایی حمایت از اقتدار و امنیت در بیرجند برگزار می شود

اعتراض معاونت حقوقی ریاست جمهوری به ابطال تعیین محل برای تشکیل اجتماعات و اعتراضات

راهپیمایی مردم تبریز در محکومیت اغتشاشات اخیر

انتقادات صریح کرباسچی از عارف: کسی که مانع سخنرانی سروش در دانشگاه شد چطور امروز شخصیت محوری اصلاحات شده؟/از پدرخواندگی استعفا دادیم

انتقادات صریح کرباسچی از عارف: کسی که مانع سخنرانی سروش در دانشگاه شد چطور امروز شخصیت محوری اصلاحات شده؟/از پدرخواندگی استعفا دادیم