مطالب مرتبط:
کرباسچی: عارف مانع سخنرانی سروش در دانشگاه تهران شد
کرباسچی: از عارف بپرسید، تعریف شما از اصلاحات چیست؟
استخدام گرافیک ،کارشناس دیجیتال مارکتینگ در تهران
بسته فرهنگی حجاب و عفاف با 30 گام به دانشگاه ها ابلاغ شد
استخدام برنامه نویسNET . در شرکت امین سیستم آراز/تهران
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 11:152019-10-21سياسي

کرباسچی: عارف مانع سخنرانی سروش در دانشگاه تهران شد


«آقای عارف که روزی در مقام ریاست دانشگاه تهران مانع سخنرانی آقای عبدالکریم سروش شد یا آقای سیدجواد طباطبایی را از معاونت پژوهشی برداشت یا روزی دیگر برخوردهایی با انجمن اسلامی داشته چطور امروز به شخصیت محوری اصلاحات تبدیل شده و از او برای هر منصب و مقامی صحبت می شود.

- آقای عارف که روزی در مقام ریاست دانشگاه تهران مانع سخنرانی آقای عبدالکریم سروش شد یا آقای سیدجواد طباطبایی را از معاونت پژوهشی برداشت یا روزی دیگر برخوردهایی با انجمن اسلامی داشته چطور امروز به شخصیت محوری اصلاحات تبدیل شده و از او برای هر منصب و مقامی صحبت می شود.

امروز از خود آقای عارف بپرسید، تعریف شما از اصلاحات چیست؟ بپرسید آیا حرف های آقای آرمین یا آقای تاجزاده را قبول دارید؟ آفتاب نیوز : " سال آخر مجلس دهم بحث انتخابات مجلس یازدهم به دلایلی همچون تجربه ائتلاف با غیر اصلاح طلبان در دوره قبل، عملکرد نمایندگان لیست امید در مجلس و انتقاداتی که به فراکسیون امید شده و می شود، قابلیت توجهی توأمان دارد؛ حال آن که امروز به نظر می رسد حجم نقدهای درون گفتمانی اصلاح طلبان بیشتر از نقد به نظارت های استصوابی یا رصد تحرکات انتخاباتی اردوگاه رقیب است.

شاید دلیل این وضعیت را بتوان در محورهایی همچون نقد تجربه ائتلاف، نقد عملکرد فراکسیون ها و نقد عملکرد نمایندگان لیست امید جست وجو کرد.

به دلیل این مباحث سراغ غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، شهردار پیشین پایتخت در دوران دولت اصلاحات و البته منتقد امروز جبهه اصلاحات رفتیم و با او به گفت وگو نشستیم.

اصل بحث مان با کرباسچی بر این مهم متمرکز شد که آیا اصلاح طلبان سند و دستورالعملی که گویای هویت گفتمانی این جناح سیاسی باشد، دارد یا خیر و اگر ندارد، چرا ندارد.

کرباسچی در توصیه ای مهم به اصلاح طلبان می گوید که اصلاحات نیازمند آن است که دست به کار تدوین سندی هویتی بزند و ایرادهای خود را مرتفع کند.

البته روایت کرباسچی از حال و روز امروز اصلاحات، صرفا می تواند روایتی باشد کنار دیگر روایت ها و در عین حال، مقدمه ای برای گفت وگوهایی دیگر در این موضوع.

هر چند این واقعیت نیز انکارناشدنی است که بخش عمده فعالیت های هر گفتمان سیاسی، در عمل اجتماعی و در طول زمان ساخته و پرداخته می شود و غالبا به صورت پسینی شکل گرفته، تثبیت شده و در مواجهه با جامعه هدف درونی نهایی می شود؛ هویت گفتمانی اصلاحات نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ چنان که می توان تاریخ اصلاحات را در دوران جمهوری اسلامی بر اساس این نظریه تبیین کرد.

به بیان دیگر واقعیت آن است که ایرانیان در 20 سال گذشته با پیگیری اقدامات و تصمیم گیری های فعالان این جناح سیاسی، برای آنها گفتمانی جامع قائلند و عملا به واسطه همین وجه هویتی است که معمولا به درخواست های بزرگان اصلاحات مبنی بر مشارکت در انتخابات مختلف واکنش مثبت نشان می دهند.

در بخش دیگر این گفت وگو، کرباسچی به نقد فراکسیون امید و همچنین ریاست شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان می پردازد.

البته او، آن چه را به عنوان مشکلات و مصایب این دو نهاد بالادستی جریان اصلاحات برشمرده را نیز به پای همین فقدان گفتمان و هویت گفتمانی می گذارد و.

.

به هر تفسیر، 5 ماه مانده به انتخابات اسفندماه مجلس، سراغ منتقد سازوکارهای مدیریتی جبهه اصلاحات رفتیم که در مقام دبیر کل یکی از تاثیرگذارترین احزاب جبهه اصلاحات هم وغم اصلاحات دارد و این دغدغه را از اصلاح اصلاحات شروع می کند.

هر چند او اینجا به صراحت می گوید: هرگز ادعای اصلاح طلبی نداشته است.

گزیده پاسخ های دبیرکل حزب سازندگی به پرسش های خبرنگار روزنامه اعتماد را با هم می خوانیم: - اولین و بزرگ ترین مشکل اصلاحات، مشکل هویتی است.

این مساله ریشه در امروز و دیروز ندارد.

- اصلاحات از اولین روز نتوانست یا نخواست تعریفی کامل از خود ارایه کند؛ به این معنی که بیان کامل و جامعی از اهداف خود و این که می خواهد چه کارهایی را انجام دهد.

- اصلاح طلبان و در کل جناح چپ با آن که دو دهه قبل، حرف از اقتصاد دولتی می زدند، امروز به اقتصاد آزاد تمایل دارند و طرفدار واگذاری امور اقتصادی به بخش خصوصی هستند؛ در مقابل کسانی به شدت طرفدار اقتصاد دولتی شده اند که در جناح مقابل اصلاحات قرار دارند و روزی رهبران عملی اقتصاد بازار به معنی سنتی آن بوده اند.

- من به عنوان کسی که از روزهای ابتدایی در جریان شکل گیری جناح موسوم به اصلاحات حضور داشتم شخصا چنین سند و متنی را (مانیفست اصلاحات) ندیده ام.

- اصلاح طلبان در دوره های مختلف و در واکنش به حوادث و شرایط زمانه خود، متونی را منتشر کرده اند و در مسائلی همچون انتخابات و اتفاقات سیاسی، واکنش هایی از خود داشته اند.

اما به نظر می رسد اگر یک جریان سیاسی می خواهد مقابل حوادث سیاسی اجتماعی واکنش نشان بدهد و تصمیم گیری کند ابتدا باید مبانی هویتی خود را تعریف کند؛ به نظر می رسد که اصلاحات و اصلاح طلبان در این 2 دهه خود را تعریف نکرده اند.

- در حوزه سیاست خارجی، افرادی که امروز خود را به عنوان چهره های اصلاح طلب معرفی می کنند، خودشان روزی از مخالفان جدی ارتباطات نرمال بین المللی بوده اند.

در اشغال سفارت امریکا کوشیده اند، گروگانگیری کرده اند و مسبب به وجود آمدن مسائلی بودند که طی سال ها سیاست خارجی کشور با آن دست به گریبان بوده است.

- یک جریان سیاسی نمی تواند به یک باره 180 درجه گردش کند بدون این که دلایل خود را بیان کند و بگوید که رویکرد قبلی صحیح بوده یا این که توضیح دهد این انتخاب امروز به چه دلیلی اتفاق افتاده است.

نقدی که مطرح است این است که این جریان باید پاسخگوی حرکات قبلی خود باشد.

- به نظر می رسد که لازم است، سیاست های امروز بر مبنای تصمیم گیری های گذشته باشد و تمامی اقدامات از یک مبنای هویتی نشأت بگیرد.

هیچ یک از این افراد موسوم به اصلاح طلب حاضر نیستند به نقد تصمیمات گذشته اصلاح طلبان بپردازند.

- یک چهره معقول، معتدل مثل آقای عبدی هم امروز حاضر نیست، اتفاقات و تصمیم گیری های آن روزها را نقد کند.

در حالی که به نظر می رسد خیلی از اتفاقات و معضلات امروز ریشه در اقدامات گذشته دارد.

- یک جریان سیاسی باید تعریفی از خط مشی ها و سیاست های خود داشته باشد؛ آن هم تعریف و تحلیلی که مبتنی و منطبق با واقعیت روز باشد.

توجه داشته باشید که در این 4 دهه بسیاری از مسائل تغییر کرده و وضعیت مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و جهانی عوض شده است.

- به نظر می رسد امروز در بعضی سطوح جریان های سیاسی اصلا تحلیل سیاسی وجود ندارد و بیشتر برخوردها و لجبازی های شخصی وجود دارد.

این که برخوردی با فردی صورت گرفته یا قاضی یا ماموری با فردی برخوردی داشته، نمی تواند دلیل اصلاح طلبی آن فرد شود.

مصالح و منافع ملی کشور به مراتب بالاتر از این صحبت هاست.

- بحث بازخوانی از گفتمان هویتی اصلاحات در میان نیست.

اصلاح طلبان ابتدا نیاز دارند تا گفتمانی را از اساس برای خود تدوین کنند.

- (تنوع و تکثر) حتما مساله مهم اصلاحات است.

برای مثال آقای عارف که روزی در مقام ریاست دانشگاه تهران مانع سخنرانی آقای عبدالکریم سروش شد یا آقای سیدجواد طباطبایی را از معاونت پژوهشی برداشت یا روزی دیگر برخوردهایی با انجمن اسلامی داشته، چطور امروز به شخصیت محوری اصلاحات تبدیل شده و از او برای هر منصب و مقامی صحبت می شود.

امروز از خود آقای عارف بپرسید، تعریف شما از اصلاحات چیست؟ بپرسید آیا حرف های آقای آرمین یا آقای تاجزاده را قبول دارید؟ - چون ما تعریفی نداریم، هر کسی روزی وارد این گود می شود و به محض این که می بیند، حنای اصلاحات رنگی ندارد به سراغ اردوگاه مقابل می روند.

- خیلی از نیروهای سیاسی هم احساس می شود دنبال منافع شخصی خود هستند؛ حال آن که شهروندان به خاطر همین عملکردها و رویکردها به افراد و جناح های سیاسی رأی می دهند نه به خاطر ایدئولوژی های ادعایی.

اگر عملکرد خوبی نداشته باشیم، شهروندان به ما رأی نمی دهند و به سمت جبهه مقابل تمایل پیدا می کنند.

- وقتی اصلاحات این چنین فاقد تعریف مشخص است به شرایطی می رسیم که در یک حوزه انتخاباتی از فردی که اصلا تمایل و صبغه اصلاح طلبی ندارد، حمایت صورت می گیرد.

وقتی که جبهه اصلاحات تعریف شاخصی نداشته باشد هر که در یک موقعیت مناسبی عضو جبهه اصلاحات می شود و در موقعیت نامناسب از این جبهه جدا می شود.

این نکته ای کلیدی است بالاخره شهروندان هم بابت رای خود از ما مطالبه گری می کنند.

- حزب کارگزاران هم مثل بقیه تشکل های اصلاح طلبان است.

البته حزب کارگزاران سازندگی مدعی است که سندی درون حزبی تدوین کرده که در آن اشاره شده این حزب بیشتر به دنبال مسائل توسعه و بحث های مربوط به توسعه است و بحث های سیاسی در درون کشور را آنچنان حاد نمی داند که بخواهیم به آن بپردازیم.

- اصولگرایان می خواهند قدرت را در دست خود بگیرند.

ما هم می خواهیم قدرت را تحت کنترل خود داشته باشیم اما در دفاع از اصل نظام با یکدیگر تعارضی نداریم.

- بپذیریم که جناح های سیاسی داخلی نسبت به گذشته تغییرات بسیاری کرده اند.

افراد از این جناح به آن جناح رفته اند و ما همچنان با مجموعه ای همراه هستیم که نمی دانم چه اسمی برای آن به کار ببریم.

گویا همه هویت فکری و سیاسی ما این است که از یک قبیله هستیم.

- حزب کارگزاران از همان آغاز تا امروز معتقد بوده که اگر به توسعه اقتصاد و معیشت شهروندان توجه نکنیم و به دنبال بالا بردن سطح زندگی اقتصادی شهروندان، رشد طبقه متوسط و .

نباشیم، این تزهای سیاسی که بیشتر قالب سخنرانی دارد، پایدار نمی ماند.

- امروز همان جوانانی که در دفتر تحکیم وحدت بودند وارد زندگی شده‎ اگر نتوانند زندگی خود را اداره کنند، یا در گرداب فساد می افتند یا سرگیجه می گیرند و برای به دست آوردن پست و مقامی آن حرف ها و شعارها یادشان می رود.

- اگر تعریفی دقیق از مبانی اخلاقی اصلاح طلبی در زندگی سیاسی و اقتصادی در میان نباشد و تکلیف روشن نباشد هر روز این امکان دارد که یک نماینده از جبهه اصلاحات به نمایندگی مجلس یا منصبی دیگر برسد و ببیند که با موضعگیری ای خاص، جایگاه و صلاحیت خود را از دست می دهد؛ در اغلب موارد این فرد اصل مساله اصلاحات را فراموش می کند و ماندن در مقام نمایندگی مجلس و آن مقام را بسیار مهم تر از مبانی هویتی اصلاح طلبی برآورد می کند یا وقتی در زندگی شخصی خود با مسائل مالی و معیشتی خانواده خویش روبه رو شود، دیگر تعهدات به اصول اصلاحات را در درجه چندم قرار می دهد.

- در جبهه اصلاحات اگر ما خودمان نقص و آسیبی می بینیم نباید لاپوشانی و توجیه کنیم.

ما به کرات فردی را در مسئولیت هایی به کار گرفته ایم و بعد فهمیدیم که اشتباه بوده، یا در بخشی یک مکانیسم ایجاد کردیم و بعد فهمیدیم، درست نبوده است.

اگر آن معیارها و تعاریف هویتی وجود داشته باشد هر کدام از این موارد را می توان با آن تعریف سنجید.

دیگر نمی توانیم بدون دلیل بگوییم فلان فرد خوب است یا خوب نیست، بلکه می توانیم با سند و معیار بگوییم که او برای مثال دیر سر کار می آید یا به مسئولیت خود پایبند نیست.

- باید فعلا دعواها را کنار بگذاریم و سر این مساله که مساله اصلی است به نتیجه برسیم و وقتی توانستیم شهروندان را از غم آب، نان، مسکن، بهداشت و.

فارغ کنیم آن وقت فرصت برای دعواهای سیاسی داریم ما هیچ وقت ادعا نداشتیم که پیوندی با این حرف ها و اصلاحات داریم.

ثانیا ما از اول همین بودیم.

بنده سال 68 که به تهران آمدم و شهردار تهران شدم، هیچ وقت ادعای اصلاح طلبی نداشتم.

- اگر کسی صحبت های شعاری را اصلاحات می داند، من آنها را اصلاحات را نمی دانم؛ این حرف ها بیشتر شعارهای سیاسی توخالی است.

به نظر من، اصلاحات در ایران این است که مردم زندگی خود را اداره کنند، کشور درست اداره شود، گرفتاری های مردم کمتر شود و.

این موارد نیز به تدریج حکومت را به یک حکومت کارآمد تبدیل می کند و به این واسطه، حکمرانی، حکمرانی خوبی خواهد شد.

طبیعتا در این شرایط، طبقه متوسط رشدیافته، مسائل سیاسی و فرهنگی رنگ عوض می کنند.

شعارهای صرف و توخالی همراه با فقر و فساد و به هم ریختگی جامعه همیشه منجر به دیکتاتوری می شود.

به غیر از یکی دو استثنا، کدام کشور فقیر هست که از این مسیر پیشرفت کرده است؟ - آقای بهزاد نبوی چریک پیر اصلاحات هستند و از پیش از انقلاب مبارزه کردند و زندان رفته اند تا همین امروز.

حال اگر امروز برویم و از او در مورد مجلس ششم که همه ویترین افتخار اصلاحات است، سوال کنید، فکر می کنید که می گوید ما در مجلس ششم چه گلی به سر مردم زدیم؟ - حرف ها، وضعیت و حرکاتی در مجلس ششم که باعث شد نقار داخلی بین نیروهای انقلاب آشتی ناپذیر شود، امروز حتی توسط آقای نبوی هم نقد می شود.

اگر ما امروز این حرف را بزنیم، اسمش را خروج از جبهه اصلاحات می گذارند.

اما آیا آقای نبوی هم از اصلاحات خروج کرده که این حرف ها را می زند؟ آقای نبوی هم امروز می گوید باید کاری کنیم که شرایط زندگی شهروندان بهتر شود.

یعنی این تجربه کاملا تجربه ای تثبیت شده است.

- به نظر ما شهروندان نباید به خاطر شخص آقای نبوی، آقای خاتمی یا هر فرد دیگری پای صندق رای بیایند؛ باید به خاطر نتایج عملکردها و آثار مثبتی که در زندگی خود می بینند، پای صندوق رای بیایند و اگر چنین شود، یک پیروزی است.

این پیروزی اصلاحات است.

ما می گوییم شهروندان باید عمل یک جبهه سیاسی را ارزیابی کنند و با تطبیق عملکرد امروز با شعارهای دیروز آن جناح سیاسی که پیش از رای گیری مطرح می شد، به دنبال این جبهه یا آن جبهه سیاسی بروند.

در این میان هم اگر کسی خواست به اسم دین یا به اسم اصلاحات، زرنگ بازی دربیاورد و خودش را جا کند، باید او را شناسایی کنند و تشخیص دهند که برای چه به این مسیر آمده است.

- آقای خاتمی فردی دوست داشتنی هستند و به دلیل فرهیختگی شخصیتی که دارند، قابل احترام همه هستند.

آقای خاتمی در کل به عنوان شخصیتی کاریزماتیک در میان شهروندان شناخته می شوند ولی ایشان هم امروز به این نتیجه رسیده اند که نباید اشخاص و همچنین شخص ایشان هزینه یک فهرست انتخاباتی شود و در ادامه نتواند از عملکرد آن فهرست انتخاباتی، چه در شورای شهر و چه در مجلس و چه در دولت دفاع کند.

خود آقای خاتمی هم امروز نقد می کند اما نمی گوید که اعلامِ تکرار می کنم اشتباه بوده است.

چون کسانی در مقابل این تکرار بودند که حداقل آن زمان، ما فکر می کردیم اگر بیایند شرایط به مراتب بدتر و نامساعدتر خواهد شد.

این آن حرفی است که بارها گفته شده که انتخاب ها همیشه بین بد و بدتر است.

این اصلی عقلایی است و جای تعجب دارد برخی از آقایانی که قابل احترام هستند، این اصل را نفی می کنند.

اصلا تمام زندگی انتخاب بین بد و بدتر است.

مشکلات و گرفتاری هایی در داخل هست که ما تلاش داریم، کسی را انتخاب کنیم که بهتر قادر باشد این مشکلات را کاهش دهد.

شاید کسی نتواند مشکلات را از 100 به صفر برساند اما باید از کسی که میزان مشکلات را از 100 به 90 برساند و از 90 نیز به 80 تقلیل دهد و در این مسیر ثابت قدم باشد، تشکر کنیم.

- حتما دولت آقای روحانی نقاط قوت قابل توجهی داشته است.

همین مورد که ما از وضعیت بحران سیاست خارجی و قطعنامه های سازمان ملل و اجماع جهانی علیه کشور خارج شدیم، موفقیت بزرگی است.

این که دولت آقای روحانی توانست کشور را چند سال به لحاظ اقتصادی اداره کنند و این جای تشکر دارد.

اما این که چه شد با وجود آن موفقیت ها در دوره نخست، در دوره دوم آن مسیر تداوم نیافت، محل پرسش است.

- به نظر من مشکل دولت دوم روحانی، بیش از آن که به عوامل خارجی و آمدن ترامپ یا مسائل داخلی بیرون دولت و کارشکنی های مخالفان داخلی نسبتی داشته باشد، به خود این دولت و عملکردش در این دوره، یعنی از فردای انتخابات 29 اردیبهشت ماه 96 مربوط است؛ چنان که در دولت دوم روحانی از انتخاب نیروها تا انتخاب سیاست ها خود، رویکردهایی پیش گرفته شد که مسبب وضعیت امروز است.

- این که نگاه آقای جهانگیری نزدیک به نگاه اقتصادی حزب کارگزاران سازندگی بوده، یک مساله است ولی در دولت روحانی مجری سیاست های دولت است.

حزب کارگزاران از دولت اول و دوم روحانی به دولت ایشان و تیم اقتصادی نقد داشته و دارد.

آقای جهانگیری عضو حزب کارگزارانند اما از وقتی که به دولت روحانی پیوست، تقریبا ارتباط خود با تشکیلات را قطع کرد و در جلسات نیز شرکت نکرد.

- حزب کارگزاران از همان دولت اول آقای روحانی، انتقاداتی را به دولت داشت.

این تصور ایجاد نشود که می گویم اگر حزب کارگزاران بر سر کار بود، بهتر می شد.

شاید اگر امروز حزب کارگزاران در جایگاه قوه مجریه بود، بدتر از این عمل می کرد.

حرف ما این است که می گوییم، اگر کارگزاران هم بر سر کار بود، باید بر اشتباهاتش متمرکز شد و آن را نقد کرد.

- ما می گوییم که باید آن فسادها را نقد کرد و نه دولتی که توانسته در وضعیت فشار اقتصادی و تحریم خارجی، به بخشی از جامعه کمک کند تا زندگی خود را بچرخانند.

- درست است که دولت اول آقای روحانی موفقیت های مهمی در سیاست خارجی داشت اما بحران مدیریت مدیران ناکارآمد در دولت اول آقای روحانی در دولت دوم نیز نمایان شد و مشکلات امروز را به وجود آورد.

- یک جناح سیاسی موفق نباید توجیه کند؛ باید بگوید که دچار چه مشکلاتی شده است.

- مصائب ناشی از بلایی که پایداری ها در دولت 8 ساله احمدی نژاد بر سر کشور آوردند، هنوز هم که هنوز است، ادامه دارد و خیلی از مشکلات امروز ریشه در آن دارد اما با کمال تاسف مشاهده می کنیم که هنوز هم آن افراد معتقدند که عقل کل بوده و بهترین عملکردها را داشته اند.

بدتر از آن، بلایی که سر کشور آوردند، این بود که آن اشتباهات و تصمیم گیری ها را به خدا، پیامبر و امام زمان نسبت می دادند.

امروز هم بخش اعظم مشکلات کشور و شهروندان ریشه در گذشته و آن روزها دارد.

اگر بخشی از اوضاع امروز را برآمده از دولت فعلی بدانیم، به خاطر مسئولیت پذیری دولت روحانی است؛ ولی دلیل نمی شود که اشتباهات فاحش گذشته را فراموش کنیم.

- به سالخوردگی خود ایمان بیاوریم و نیروهایی که صادق هستند و اراده خدمت دارند و انگیزه کار و حل مشکل دارند را روی کار بیاوریم.

- به نظر من، همان طور که در جناح راست افرادی هستند که حساسیت بی دلیلی به اظهار نظرها دارند، دوستان چپ هم همین حساسیت ها را بعضا دارند.

اگر همین حرف ها را شخص دیگری و در جایگاهی دیگر بزند، مساله ای پیش نمی آید و معرکه ای نمی گیرند.

مگر در مصاحبه با اعتماد چه حرفی مطرح شد؟ گفته شد آقای خاتمی هیچ وقت داعیه رهبری اصلاحات را نداشته خب همین حرف را دیگران هم زدند.

آقای نبوی و تاجیک و آرمین هم همین ها را گفته اند.

اما کسی یک کلمه راجع به صحبت آنها نقد نکرده.

حال آن که همین صحبت ها از جانب من، به معنای عبور حزب کارگزاران از جبهه اصلاحات و بعضا آقای خاتمی مطرح شد.

- این عدول از اصلاحات است که بخواهیم به جای آن که دنبال حرف حق باشیم، به دنبال ثابت کردن برادری باشیم.

اصلاحات باید به دنبال حرف حق باشد نه این که به دنبال این باشد که چه کسی برادری خود را ثابت کرده و چه کسی نه.

چه کسی فامیل و رفیق است و چه کسی نیست.

- در مورد حزب هم کسی از اعضا، بخشی از صحبت های من را منکر نشده، شاید لحن را دوست نداشتند و با لحنی دیگر همان محتوا را بازگو کرده باشند؛ به گونه ای که همان حرف ها را در زرورقی بپیچند و مجدد ارایه کنند.

- بحمدالله این نظام کاری کرده و طوری با مدیران برخورد کرده که تقریبا حب ریاست از دل افراد بیرون رفته و دیگر کسی به مقامی دل نبسته، مگر این که دنبال منافع خاصی باشد.

بپذیریم که این ریاست ها اشتهاآور نیست، ما هم بعد از 60 سال، دنبال ریاست نیستیم.

باید بر اساس دین و اخلاق صادقانه حرف بزنیم.

- ما از پدرخواندگی استعفا داده ایم، اما گویا این فرزندخوانده ها هستند که این استعفا را نمی پذیرند.

من خودم را ممکن است پدر بدانم ولی پدرخوانده نمی دانم اما به هر حال پدرخوانده هم بد نیست.

- اینها که مساله کشور و شهروندان نیست.

شهروندان به این حرف ها گوش نمی دهند؛ آنها آن قدر مشکل دارند که اصلا روزنامه نمی خوانند.

ضمن آن که آن قدر بین افکار بدنه جامعه با ما و اصلاح طلب و اصولگرا فاصله و زاویه ایجاد شده که واقعیت جامعه و مسائل شهروندان دیگر مسائلی از این دست نیست.

- وضعیت بد این است کسی را که من یا حزب کارگزاران سازندگی صالح نمی دانیم، وارد مجلس شود اما بدتر این است که افراد احساساتی و افراطی چه از جناح چپ و چه جناح راست وارد مجلس شوند؛ افرادی که دل شان برای کشور و شهروندان نمی سوزد.

- شهروندان راهی جز انتخابات ندارند.

این تحلیلی هم که برخی می گویند استقبال شهروندان از انتخابات اسفندماه کم است با آمارها همخوانی ندارد.

شهروندان اگر هم از من و امثال من رضایت نداشته باشند در انتخابات حرف خود را می زنند و به جناح سیاسی مقابل رای می دهند اما به هر صورت اصل رای، رای دادن و مسیر صندوق رای در این کشور تثبیت شده است.

مردم هم با توجه به پیگیری اخبار و اتفاقات منطقه و جهان رشد پیدا کرده اند و دوباره به سمت اسلحه و نارنجک نمی روند.

اکثریت قاطع ایرانیان، خشونت طلب نیستند و از مسیر صندوق رای به دنبال دستیابی به مطالبات خود هستند.

شهروندان از دین و مذهب و ایران خود که عبور نمی کنند.

- وضعیت بدتر ی هم متصور است.

این که شهروندان اصلا در انتخابات شرکت نکنند.

ما باید آنها را به صورت مطلق برای مشارکت در انتخابات تشویق کنیم و از مشارکت مشروط نگوییم.

اصلاح طلبان اگر فکر می کنند هر قدر مشارکت مردم بالاتر باشد احتمال رای آوردن آنها بیشتر است نباید به هیچ وجه راهی غیر از مسیر صندوق رای را نشان بدهند.

زمزمه لیست ندادن و اما و اگر آوردن از الان اراده شرکت یکپارچه در انتخابات را سست می کند نیروهای فعال سیاسی را منفعل و بی انگیزه می کند و هم صدایی با معاندان و براندازان را تداعی می کند.

- تا آخرین لحظه و تا آخرین نفری که می تواند حتی یک قدم بهتر برای کشور بردارد باید اصلاحات از انتخابات و صندوق رای استفاده کند.

این حق ماست؛ حتی اگر نتیجه چنین مشارکتی، رای آوردن تندروترین و افراطی ترین جناح های سیاسی داخلی باشد.

حداقل نتیجه مسیر صندوق رای این است که مخالفان ما بدترین عملکرد را خواهند داشت و دور بعد مردم به جناحی دیگر رای می دهند.

- انتخابات 84 تجربه خوبی برای اصلاح طلبان و شهروندان بود.

متوجه شدیم کسانی که در حرف ها و شعارهای خود مدعیاتی را مطرح می کنند، لزوما قادر نیستند که آن شعارها را اجرایی کنند.

این تجربه دموکراسی در ایران است.


کلید واژه ها: اصلاح - اصلاحات - اصلاح طلبان - دانشگاه تهران - کرباسچی - سیدجواد طباطبایی - امروز - انجمن اسلامی - سخنرانی - دانشگاه - دبیرکل حزب کارگزاران - انتخابات مجلس یازدهم - نمایندگان - عملکرد - اسلامی - طباطبایی - عارف - مقام - انتخابات - روایت - تهران - حزب کارگزاران - فراکسیون امید - جمهوری اسلامی - انتخابات مجلس - هویت - برداشت - ائتلاف - پژوهشی - مجلس

آخرین اخبار سرویس:
جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) در مدرسه تهامی خضری دشت بیاض

افت قیمت «قیمت» / مخاطب آماربازی های سیما کیست؟

موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف محکومان امنیتی برای نخستین بار/ اهالی رسانه و دانشجویی در میان عفو شدگان

بازدید معاون اول رییس جمهور از دریاچه ارومیه و تونل انتقال آب کانی سیب

روحانیت مراقب باشد/ کوچکترین حرکات ما را به پای نظام و رهبری می نویسند

«رسول منتجب نیا» دبیرکل حزب تازه تاسیس جمهوریت شد

پیام آور رحمت

توهین ترامپ به شریک راهبردی اش!

:: رضوی -  شب شعر وحدت در پاکستان 

حال و هوای حرم رضوی در شب میلاد پیامبر(ص) و امام صادق(ع)

برخی حرف ها درباره قم غیر منصفانه است/ تأکید بر عمق بخشی به بسیج

اصلاح طلبان به بن بست نرسیده اند

گل دوم عراق به ایران + فیلم

شخصیتی با ارزش های دینی و تکنیک های روان شناسی

شاخصه های اصلی یک منبر خوب

شهرداری خمین 250 میلیارد ریال از شهروندان طلب دارد

سالروز میلاد با سعادت حضرت محمد(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع)

شاخصه های اصلی یک منبر خوب + عکس

نماهنگ ستاره ها صف بکشید+ فیلم

پاسخ مشاور لاریجانی به ادعای یک نماینده درباره دخالت رییس مجلس در عزل و نصب مدیران استانی

توضیحات اسماعیلی درباره ماجرای دومیلیارد دلار

گل دوم عراق به ایران + فیلم

ایمنی راه ها و اسکان مسافران در جذب گردشگر تأثیر دارد

پاسخ مشاور علی لاریجانی به ادعای دخالت وی در عزل و نصب مدیران دولتی

استخدام نیرو جهت امور اداری و دفتری در آذربایجان شرقی

استخدام کارمند آی تی در یک آژانس هواپیمایی در تهران

استخدام سالن کار،کمک آشپز فرنگی در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل خانم در یک شرکت در رشت

استخدام کارگر امور اجرایی با گواهینامه در تهران

ادبیات نظری و پیشینه تجربی تعهد شغلی مدیران آموزشی

جدول گروه ایران بعد از شکست ایران از عراق

اهداف ترویج علم با شعار دست یافتنی نیست

شادی و دلدادگی پیروان نبوی و رهروان مکتب جعفری

واکنش توییتری فرید مدرسی به اظهارات آیت الله جنتی/ سخنتان همچون گذشته بوی حمایت از احمدی نژاد را می دهد

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز منصوب شد

تشریح اسناد لانه جاسوسی در نماز جمعه کرج

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز معارفه شد

افراط گرایی بلای جان امروز بشریت است.

لزوم رفع مشکلات و تسریع در اجرای پروژه همت

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید: در نظارت بر اجرای قانون خوب عمل نکردیم

انتشار بیانیه «دین در دانشگاه ها» در آلمان

اهمال دولتمردان در پرونده 2میلیارد دلاری پیگیری می شود/عفو برخی محکومان ازجمله دانشجویان و اصحاب فرهنگ و هنر

رسیدگی ویژه به پرونده هفت سنگان

شادمانی گلستانی ها در میلاد رسول اکرم و صادق آل محمد

حال و هوای حرم رضوی در شب میلاد پیامبر(ص)

موفقیت روانشناس مهابادی درکسب گواهی مربیگری دراماتراپی

همایش رایگان عشق و امید در ارگ کریم خان

پدر شهید آوینی درگذشت

تحقق علم برای همگان از طریق نهادینه سازی خردورزی در جامعه

راز خوش لباسی و خوش تیپی محمد رضا گلزار لو رفت / ساناز حسینی از زبان بدن او گفت + عکس

اهمال دولتمردان در پرونده 2 میلیارد دلاری پیگیری می شود/عفو برخی محکومان ازجمله دانشجویان و اصحاب فرهنگ و هنر

اتحادیه جهانی فعالان رسانه ای جهان اسلام تشکیل می‎شود

همایش فرصت های تحول در سازمان قضایی نیرو های مسلح

بیان تفاوت لیست عفو اخیر اعلام شده به رهبر انقلاب از زبان سخنگوی قوه قضاییه / تشریح موضوع پرونده 2 میلیارد دلاری

شاخصه های اصلی یک منبر خوب

شرط جدید دولت آلمان برای فعالیت روحانیون

اسامی برگزیدگان مسابقات قرآن هند اعلام شد

قرآن نقطه وحدت و وفاق امت اسلام است

طرح شهر ترمیمی در دستور کار شورای پنجم شهر مشهد است

توضیح انصارالله درباره شایعه گفت وگوی با ائتلاف سعودی

دفاع از فلسطین ضرورت جوامع اسلامی است

جشن میلاد پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) در بجنورد

نارضایتی برخی افراد از مبارزه با فساد اهمیتی ندارد

رد شایعات درباره آسیب به اسناد موجود در آرشیو ملی

اشکنان میزبان همایش پیام آوران وحدت

برگزاری جشن بزرگ ثبت ملی جنگل های هیرکانی در گیلان

ملاک های انقلابی بودن از دیدگاه مقام معظم رهبری

در عین حفظ اقتدار نیروهای مسلح حقوق مردم حفظ شود

پرونده های با اهمیت بالاتر در اولویت تفحص از سازمان خصوصی سازی قرار می گیرد

آغاز سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی/ اراکی: هنر انقلاب اسلامی، تبدیل تهدید به فرصت است

تردد حدود 5 میلیون زائر در اربعین 98

رییس بنیاد مستضعفان به مازندران سفر می کند

یاد و خاطره شهید مدافع حرم خیرالله صمدی

ساماندهی دستفروشان سنندج؛ شاید وقتی دیگر

«رسول منتجب نیا» دبیرکل حزب جمهوریت شد

آیت الله شهید مبارکه ای برای احیای مذهب اهل بیت زحمات زیادی کشید

مبانی نظری اثرات شبکه های اجتماعی اینترنتی بر مشارکت سیاسی کاربران در انتخابات ایران

لایحه درآمد پایدار شهرداری ها در دستور کار مجلس قرار گرفته است

نگارگری در دوره قاجاریه

آزادی هفت زندانی دربند

ایران غرق در سرور و شادی

روزهای فرهنگی ایران در گرجستان برگزار شد

رسول منتجب نیا دبیرکل حزب جمهوریت ایران اسلامی شد

دانلود آهنگ جدید رامین باقری بنام پاییز امسال

عالمان دارای دید کلان علمی تاثیرگذار و ماندگار هستند

برخی از اجرای عدالت در کشور ناراحت هستند

روحانی میلاد پیامبر اسلام را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت

برخی از اجرای عدالت در کشور ناراحت هستند + عکس

مجتبی ذوالنوری با بشار اسد دیدار کرد+عکس

در عین حفظ اقتدار نیروهای مسلح حقوق مردم حفظ شود

هفته وحدت روز مرگ دشمنان تفرقه جوی اسلام است

امیدواریم جوان گرایی در چهل سال دوم انقلاب نتیجه بخش باشد

بیستمین دوره جایزه ترویج علم به ایسنا رسید

دیدار سفیر جدید ایران با رییس جمهور ساحل عاج

رضا عبدی پدر جمعه ایرانی درگذشت

بشار اسد: ما و دوستانمان در برابر غرب و استعمار ایستاده ایم

10 حدیث برگزیده از «امام جعفر صادق(ع)»

در عین حفظ اقتدار، عظمت، عزت، بازدارندگی و جایگاه رفیع نیروهای مسلح حقوق مردم و حق الناس حفظ شود / مطلقا نباید اجازه داد فساد در جایی لانه کند/ هر مسئولی باید خود را پاسخگو بداند و جامعه باید به سمت قانون پذیری حرکت کند

نقد و بررسی کتاب «در حوالی نوجوانی» در کتابخانه پیروزی

احتمال تشکیل دولت جدید لبنان در روزهای آینده

کرباسچی: عارف مانع سخنرانی سروش در دانشگاه تهران شد

کرباسچی: عارف مانع سخنرانی سروش در دانشگاه تهران شد