مطالب مرتبط:
دولت مخالف تعطیلی روز های پنج شنبه مراکز اداری است
دولت مخالف تعطیلی روز های پنج شنبه مراکز اداری است + عکس
اگر آب معدنی به سمنان بدهیم به مراتب ارزان تر درمی آید/در سمنان کمبود آب نداریم/وزارت نیرو وظیفه اش تخریب محیط زیست است/چرا محیط زیست جواب مثبت به طرحی که مخرب است می دهد
ولید جنبلاط: با طرح سعد الحریری مخالف هستیم | اخبار ایران و جهان
طرحی با چاشنی انتخاباتی یا احقاق حق شهروندان / آیا شهر 8 هزارساله از پایتخت جدا می شود؟
-91 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 11:142019-10-21اقتصادي

طرحی که یک موافق و هزار مخالف دارد


طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی و سمنان با وجود موافقت مخالفان زیادی دارد و سازمان محیط زیست و وزارت نیرو خودشان را مسئول کلید خوردن این پروژه نمی دانند.

- موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای طرح انتقال آب دریای خزر گرد و خاک زیادی را در فضای عمومی جامعه بر پا کرد، پروژه ای که محیط زیستی ها بر این باورند اجرای آن مطالبه وزارت نیرو بوده و وزارت نیرویی ها نیز بر این تاکید دارند در این راستا مطالبه ای نداشتند و پروژه هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلام نو، تاریخچه انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران به حدود 14 سال قبل و دولت اصلاحات بازمی گردد.

بحث انتقال آب به صورت جدی برای نخستین بار در روزهای پایانی آن دولت مطرح شد.

مطالعات مرتبط با طرح انتقال آب خزر به سمنان در کارگروه بررسی تامین آب استان سمنان در تاریخ هشتم تیرماه 1384 با حضور معاون اول رییس جمهور وقت یعنی محمدرضا عارف و وزیر وقت نیرو - حبیب الله بی طرف - به تصویب رسید.

این طرح اما تا مدت ها معلق ماند تا این که در پی مصوبه هیأت دولت در سفر استانی سمنان در چهاردهم دی 89 و در دولت محمود احمدی نژاد به وزارت نیرو و سرانجام در تاریخ سی ام خردادماه 91 به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به عنوان مجری ابلاغ شد.

احیای طرح انتقال آب از خزر از آن زمان تاکنون اجرای این طرح تقریبا مسکوت ماند تا این که آذرماه سال گذشته، رییس جمهور کشورمان، در سفر استانی به سمنان، حجت را در این زمینه تمام کرد و گفت : از نظر دولت مشکلات انتقال آب از شمال ایران به استان سمنان برطرف شده و کارهای مطالعاتی مربوط به آن نیز انجام شده است.

اگر سرمایه داری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز کشور از جمله استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی را دارد تا امکانات لازم را در اختیار او قرار دهد.

پس از آن عیسی کلانتری - رییس سازمان حفاظت محیط زیست- اعلام کرد: انتقال آب از دریا به داخل سرزمین برای برطرف کردن نیاز آبی مصرف کنندگان صنعتی، آب شرب و بهداشت مردم درصورت نیاز و با رعایت ضوابط زیست محیطی از نظر من بلامانع است و با توجه به این که انتقال آب برعهده وزارت نیروست و محیط زیست وظیفه دارد بر نحوه انتقال آب نظارت داشته باشد که حداقل خسارت به محیط زیست وارد شود، تلاش خود را در این حوزه خواهیم کرد.

یک موافق و هزار مخالف در نهایت هفته گذشته بود که سازمان حفاظت محیط زیست موافقت خود را با اجرای این پروژه اعلام کرد.

موافقتی که مخالفان زیادی داشت و باعث بلند شدن صدای اعتراض اقشار مختلف از جمله کارشناسان جنگل، کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران، کارشناسان آب، کارشناسان محیط زیست، اساتید دانشگاه و.

شد.

در این میان و درحالی که مخالفان اجرای این طرح را با خشک شدن دریای خزر و از بین رفتن جنگل های شمال مساوی می دانند، نه وزارت نیرو و نه سازمان حفاظت محیط زیست خودشان را منشا کلید خوردن پروژه انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران هستند، نمی دانند.

انتقاد وزارت نیرو از سازمان حفاظت محیط زیست از یک طرف محمد فاضلی- مشاور وز یر نیرو - در کانال شخصی خود از عملکرد رییس سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد و اعلام کرده است در نامه ای که عیسی کلانتری درباره انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران به وزیر نیرو ارسال کرده، اعلام کرد با توجه به جلسه ای که در تاریخ  17 مهر 1398 برای ارزیابی محیط زیستی این طرح برگزار شده اجرای پروژه بلامانع است.

این سوال برای افکار عمومی ایجاد شد که آیا این نامه دال بر مطالبه وزارت نیرو برای اجرا شدن پروژه و توافق این وزارتخانه با سازمان حفاظت محیط زیست است؟ وی در این پیام به تصویری که محمد درویش – فعال محیط زیستی و از منتقدان جدی عیسی کلانتری – از صورتجلسه ای که عیسی کلانتری به آن اشاره کرده و مبنای نامه خود قرار داده استناد کرده و اعلام کرده است که محمد درویش هم چنین نامه ای را منتشر کرده که معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ 6 شهریور 1398 به معاون وزارت نیرو ارسال کرده است.

فاضلی به بررسی دو سند مذکور پرداخته و بررسی کرده است که امضاکنندگان صورتجلسه 17 مهر 98 (سه معاون سازمان حفاظت محیط زیست، دو مدیر کل حفاظت محیط زیست سمنان و مازندران، و نماینده وزارت نیرو) هیچ یک از چهار گزینه موافقت، موافقت مشروط، مخالفت و طرح مجدد را در این صورتجلسه تیک نزده اند و هیچ توافقی درخصوص این طرح بین آن ها صورت نگرفته است.

همچنین  مندرجات صورتجلسه در سه بخش الف، ب و ج نشان می دهد امضاکنندگان توافق کرده اند که اطلاعات نتایج مدل سازی تخلیه پساب دستگاه های آب شیرین کن، نتایج مدل اثرات تجمعی طرح بر آب دریا در نکا و امیرآباد، مرور ادبیات استانداردهای ملی و بین المللی محل تخلیه پساب و تعیین محل برداشت آب، نقشه محل دپو نخاله های مازاد ناشی از لوله گذاری، ارائه گزارش روش های فنی برای کاهش تخریب پوشش گیاهی به تفکیک نوع گونه، برآورد میزان تخریب شامل خاک برداری و خاک ریزی و مسیر نهایی و موقعیت ایستگاه های پمپاژ و خطوط انتقال برق به همراه مشخصات فنی به سازمان حفاظت محیط زیست داده شود.

او تاکید کرده است که ایده ای که ارزیابی آن هنوز در مرحله مرور ادبیات استانداردهای ملی، بررسی مدل های اثر محیط زیستی و برآورد خطوط انتقال است، یعنی هنوز هیچ ابهامی از آن رفع نشده و هیچ گزارش موردتأییدی درباره آن وجود ندارد.

یعنی هنوز در نقطه اول است.

جالب این که اطلاعات خواسته شده در صورتجلسه 17مهر 98 بیشتر از مواردی است که در نامه 6 شهریور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درج شده است.

یعنی در فاصله 6 شهریور تا 17 مهر 1398 نه فقط از ابهامات کاسته نشده، بلکه بر سوالات کارشناسان وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست درباره این طرح افزوده شده است.

مشاور وزیر نیرو نتیجه گیری کرده است که صورتجلسه 17 مهر 1398 نشان می دهد مدیران سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده وزارت نیرو هیچ توافقی مبنی بر تمام شدن ارزیابی محیط زیستی ایده انتقال آب دریای خزر به سمنان نداشته اند.

سپس این سوال این مطرح شده که چرا عیسی کلانتری، به استناد صورتجلسه ای پرسوال، از موافقت با اجرای طرح سخن گفته است؟ نامه از عبارت پیرو نامه ی شماره ی .

استفاده می کند یعنی نامه ای که او بدان اشاره دارد نامه معاون محیط زیست انسانی کلانتری است نه وزارت نیرو.

پاسخ سازمان حفاظت محیط زیست به وزارت نیرو پس از آنکه فاضلی چنین پیامی را منتشر کرد، سازمان حفاظت محیط زیست در یک رشته توییت ضمن بیان توضیحاتی درباره پروژه انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی از موضع مشاور وزیر نیرو انتقاد کرد.

در رشته توییت سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: درباره انتقال آب صراحتا وزارت نیرو کارفرما، پیمانکار و بهره بردار است.

طبق قانون وزارت نیرو در هر محلی تشخیص داد که نیاز به انتقال آب وجود دارد، اقدام می کند.

متولی و مجری انتقال آب خزر به سمنان هم وزارت نیرو است و این وزارتخانه هنوز تصمیم قطعی خود را نگرفته است.

برای اینکه جنگل های هیرکانی شمال حداقل خسارت را بخورد باید لوله انتقال آب از حاشیه مسیر لوله گاز عبور کند که قبلاً کشیده شده و نیاز به قطع درختان جدید نیست.

در پایان این رشته توییت آمده است: اگرچه عوام گرایی و گرفتن ژست های روشنفکری این روزها مد شده است، از این منظر اگر مشاور محترم وزیر نیرو با این پروژه مخالف است، می توانند وزیر محترم را متقاعد کنند تا درخواست شان را پس بگیرند.

همچنین مسعود تجریشی- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست- اعلام کرده است: وزارت نیرو 27 جلد گزارش ارزیابی زیست محیطی انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی را به سازمان حفاظت محیط زیست داده است، تصریح کرد: پروژه انتقال آب دریای خزر حدود 13 سال است که معطل مانده است همچنین در حال حاضر سیاست سازمان حفاظت محیط زیست تعیین تکلیف برای پروژه هاست و بر اساس ضوابط زیست محیطی یا آن ها را می پذیریم یا رد می کنیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که سازمان حفاظت محیط زیست مسئول آب کشور نیست، اظهار کرد: وزارت نیرو به عنوان بخشی از دولت می گوید که تمام راه حل های موجود را بررسی کرده ولی راهی به جز انتقال آب باقی نمانده است بنابراین سازمان حفاظت محیط زیست باید ضوابط زیست محیطی را مشخص می کند و وزارت نیرو موظف است که بر اساس این ضوابط عمل کند.

تجریشی افزود: ما به عنوان سازمان حفاظت محیط زیست باید الزامات زیست محیطی این اقدام را درنظر داشته باشیم.

برای مثال برای جلوگیری از نابودی جنگل ها گفته ایم که انتقال آب باید از مسیر خط لوله ری - نکا صورت گیرد همچنین از وزارت نیرو خواسته ایم که اگر قرار است خط انتقال برق در جنگل نصب کنند حتما از زیر جنگل این اقدام رخ دهد و مسیرهای خاکبرداری و مکانی که قرار است خاک به آن منتقل شود را به ما اعلام کنند.

وی با تاکید بر این که وزارت نیرو موظف است بر اساس این ضوابط عمل کند، گفت: در حال حاضر اختلافاتی بین محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و کارفرمای این پروژه روی عمق برداشت آب وجود دارد همچنین مکان نقطه برداشت آب و تخلیه برای ما بسیار مهم است چراکه در نقطه برداشت نباید به آبزیان صدمه ای وارد شود و در نقطه تخلیه نیز باید شوری محیط تغییر نکند.

از این رو قرار شده است که تا یک ماه آینده این موارد قطعی شود.

موضع وزیر نیرو چیست؟ این مباحث درحالی مطرح شده است که رضا اردکانیان-وزیر نیرو- هفته گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان اظهار کرد: طبق قانون پروژه های منابع آب و به ویژه پروژه های بزرگش در مرحله اول نیازمند تخصیص آب است که عمدتا بر مبنای نیاز است.

یعنی مطالعاتی انجام می شود و بر اساس آن موافقت اولیه ای برای تخصیص اولیه آب صورت می گیرد و بعد سازمان محیط زیست در این زمینه مجوز زیست محیطی می دهد و بعد از آن وزارت نیرو باید تخصیص اولیه خود را بدل به مجوز نهایی کند.

وی افزود: خوب است بدانیم این سه مرحله موازی هم نیستند بلکه در طول یکدیگرند.

در خصوص انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی مجوز اولیه مربوط به سال 1391 است و بعد از آن سازمان محیط زیست بررسی های شان را انجام می دهند که یا مجوز زیست محیطی صادر شود، یا صادر نشود و یا مشروط صادر شود.

تا سال 96 هیچ علامتی از این جهت وجود ندارد و طرف حساب هم معمولاً مجری طرح است که در این پروژه شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران است.

در سال 96 یک مجوز مشروط داده شده اما چون شرطش عملیاتی نبوده در سال 97 یک مجوز مشروط دیگر داده شده که آن هم عملیاتی نبوده و آنچه در این روزها رخ داده، نه موافقت با طرح است، نه مخالفت با طرح است، نه موافقت مشروط است، نه بررسی مجدد طرح است.

اردکانیان ادامه داد: یک جلسه با حضور معاونان محیط زیست، مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران و سمنان و یک مدیرکل از وزارت نیرو، سلسله اطلاعاتی را خواستند تا مطالعات جدید انجام گیرد و آن را بررسی کنند.

این همه ماجرا است و کار هنوز در همان مرحله ای است که پیش از این بوده است.

اردکانیان در پاسخ به این پرسش که گفته می شود دلیل اصلی انتقال آب دریای خزر به سمنان، وجود زادگاه رییس جمهوری در آن استان است، اظهار کرد: من همیشه گفته ام که دولت و همه وزرا بر اساس قانون، همه ملاحظات فنی، زیست محیطی و اجرایی را در نظر بگیرند و غیر از این هم نخواهد بود.

/ ایسنا
کلید واژه ها: انتقال آب - انتقال - سازمان حفاظت محیط زیست - محیط زیست - وزارت نیرو - حفاظت محیط زیست - سمنان - محیط - زیست - استان سمنان - نیرو - دریای خزر - وزارت - استان - دولت - سازمان - پروژه - رییس جمهور - سفر استانی - معاون اول رییس جمهور - دریا - ایران - سازمان محیط زیست - تاریخ - محمود احمدی نژاد - حفاظت - مخالفان - روزهای پایانی - رییس - مطالبه

آخرین اخبار سرویس:
خانوارهای مشمول طرح حمایت معیشتی شناسایی شدند

راه اندازی نخستین موزه معدنی و گردشگری کشور در گام نخست

ثروتمندان جهان دیگر پول های خود را در بانک نمی گذارند

فال روزانه جمعه 24 آبان 1398

شرایط مطلوب در جایگاه های کشور حاکم است

قیمت کرایه «تپسی» و «اسنپ» افزایش نخواهد داشت

تصاویری از خودرو جدید فراری روما

تاکسی ها تا اعلام رسمی کرایه ها را تغییر ندهند

محدودیت سوختگیری با کارت بنزین جایگاه برداشته شد

رشد 71 درصدی شاخص بورس در 152 روز معاملاتی

حق بیمه تولیدی بیمه پول 114.4 میلیارد ریال شد

کدام خودروها سهمیه بنزین نمی گیرد؟

فال روزانه جمعه 24 آبان 1398

فعلا برنامه ای برای سهمیه بندی بنزین نداریم

نرخ کرایه های «اسنپ» و «تپسی» بالا می رود؟

صادرات بنزین ایران به کشورهای اطراف

تولید روزانه گازوییل یورو 5 به 20 میلیون لیتر رسید

قیمت نفت کمی بالا رفت

بازدید استاندار هرمزگان از روند صید میگو در خلیج فارس

باجه های پستی برای تحویل کارت سوخت جمعه باز هستند؟

کدام سهام را در بورس بخریم و سود کنیم؟

سهمیه بندی بنزین تصمیمی درست یا اشتباهی مشکل ساز؟

کدام خودروها سهمیه بنزین نمی گیرد؟

راه های تشخیص پرتقال های نارس

تکلیف 600 هزار کارت سوخت در باجه های پست چه می شود؟

جزییات محدودیت معاملات گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن 2 بانک

باجه های پستی برای تحویل کارت سوخت جمعه باز هستند؟

آمادگی پست برای تحویل کارت سوخت تا ساعت 16

بومی گزینی؛ اولویت ایجاد اشتغال در استان زنجان

قابل توجه کسانی که کارت سوخت ندارند

قیمت دلار قبل از گرانی بنزین چقدر بود؟/ بازار ارز در چهارمین هفته آبان

2 سیارک از کنار زمین رد شدند

ممنوعیت صادرات سیب زمینی، خوراک دام و طیور و رب برداشته شد

محدودیت سوختگیری با کارت بنزین جایگاه برداشته شد

محدودیت سوخت گیری با کارت جایگاه داران لغو شد

یارانه نقدی خانوارها حداقل 55 هزار تومان افزایش می یابد

صدور آنلاین بیمه نامه در کشور شتاب بیشتری می گیرد

خدمات دهی باجه های پست تا عصر امروز/ 720 هزار کارت سوخت معطله در باجه های پستی سراسر کشور

استخدام مدیر فروش خانم در شرکت رسپینا سلامت در تهران

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش نظام مدیریت دانش

استخدام مهندس نرم افزار در یک شرکت دانش بنیان در تهران

بومی سازی قطعات خودرویی در سایپا به 53 قطعه رسید

واکنش وزارت کشور به خبرهای غیرسمی درباره تجمع و آتش زدن چند پمپ بنزین

30 میلیارد تومان پروژه ورزشی درکرمانشاه افتتاح می شود

بازدید استاندار هرمزگان از روند صید میگو در خلییج فارس

بازگشت 360 واحد، راکد و نیمه راکد گیلان به چرخه تولید

ساخت 130 هزار مسکن ملی در بافت فرسوده

کاهش قیمت گوشت در بازار

قیمت سکه در 24 آبان 98 اعلام شد

74 میلیون ایرانی پرونده الکترونیک سلامت دارند

تاثیر گرانی بنزین بر بازار بورس

برگزاری نمایشگاه صنعت چوب در شهر آفتاب + تصاویر

آخرین قیمت خودرو پیش از گرانی بنزین + جدول

20 زوج نیازمند در شوشتر به خانه بخت رفتند

محدودیت 20 لیتر بنزین برداشته شد

برداشته شدن ممنوعیت صادرات سیب زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه فرنگی

شهروندان استان مرکزی با جایگاه های عرضه سوخت همکاری مناسبی دارند

کسانی که کارت سوخت ندارند بخوانند

دست بیونیک در 10 ساعت تولید می شود

کاهش قیمت نفت سنگین ایران

کلاهبرداری 1.5 میلیاردی از فوتبالیست معروف ایرانی ! + جزییات

ضرورت واقعی کردن قیمت سوخت/«یارانه پنهان» به نیازمندان پرداخت شود

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران: مصرف بنزین با کارت سوخت شخصی محدودیت ندارد

مراقب سایت های جعلی ثبت نام کارت سوخت باشید

راهی برای صرفه جویی 430 میلیارد تومان پول

یک هزار طرح ورزشی طی 2 سال توسط دولت افتتاح شده است

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت

دستور جدید روحانی برای مسکن کارمندان

عرضه واحدهای خالی از سکنه به بازار از سال آینده/2سرفصل کنترل اجاره بهای مسکن

10 میلیون خودرو و موتورسیلکت فاقد بیمه نامه هستند

اوپک به بازار نفت خوش بین شد

نرخ سوخت هواپیمای باری لیتری 6000 تومان/ قیمت تغییر نکرد

مردم همیشه از کالای باکیفیت استقبال کرده اند

امیدواریم آبرسانی به کرندغرب سال آینده به بهره برداری برسد

استخدام کارشناس استقرار سیستمها آقا در یک شرکت در تهران

باجه های پُست، جمعه باز است

وضعیت جایگاه های بنزین در نقاط مختلف تهران + فیلم

مشکلی در تامین بنزین در لرستان وجود ندارد

باجه های پستی برای تحویل کارت سوخت جمعه باز هستند؟

منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کسانی تعلق می گیرد؟

کرایه سنپ و تپسی ثابت می ماند؟

رشد 71 درصدی شاخص بورس در 152 روز معاملاتی

یارانه جدید برای 18 میلیون خانوار ایرانی

رشد 17 درصدی صادرات در 7 ماهه نخست امسال

قیمت گازوییل و CNG بدون تغییر ماند

برداشته شدن ممنوعیت صادرات سیب زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه فرنگی

یارانه جدید 55 تا 205 هزار تومان

فعالان اقتصادی در تداوم ثبات ارزی نقش آفرین باشند

ممنوعیت صادرات سیب زمینی، خوراک دام و رب گوجه برداشته شد

بلیط هواپیما را از سفرستان بگیرید

چرا بنزین باید سهمیه بندی می شد؟

کرایه تاکسی های اینترنتی گران می شود؟

استعلام اینترنتی وضعیت کارت سوخت معطل مانده در باجه های پست

کم فروشی در جایگاه های سوخت وجود ندارد

بازگشت بنزین سوپر به جایگاه ها در روزهای آینده

سهم 25 درصدی کارت سوخت شخصی در سوخت گیری/مردم ناراضی هستند

زمزمه گران شدن بنزین و توضیح شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی

کدام خودروها سهمیه بنزین نمی گیرد؟

سهم 60 درصدی بیمه عمر در پرتفوی بپاس

دست بیونیک در 10 ساعت تولید می شود

طرحی که یک موافق و هزار مخالف دارد

طرحی که یک موافق و هزار مخالف دارد