مطالب مرتبط:
تشکر رییس جمهوری از خدمت رسانی به زائران اربعین
دیدار وزیر دفاع آمریکا با رییس جمهوری افغانستان
تشکر رییس جمهوری از خدمت رسانی شایسته به زائران اربعین حسینی
هیأت مجلس نمایندگان آمریکا با رییس جمهوری افغانستان دیدار کرد
معاون علمی رییس جمهوری به مشهد سفر کرد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 11:072019-10-21سياسي

رییس جمهوری حقوقدان و راهگشایی رفراندوم


ایرنا- «حسن روحانی» بیش از هر رییس جمهوری دیگری از ظرفیت های همه پرسی برای رهایی از بن بست ها و اختلافات سخن گفته است.

رییس جمهوری حقوقدان تصریح کرده برای یک بار هم که شده درباره مسائل بسیار مهم نظر مردم پرسیده شود.

- تهران- ایرنا- حسن روحانی بیش از هر رییس جمهوری دیگری از ظرفیت های همه پرسی برای رهایی از بن بست ها و اختلافات سخن گفته است.

رییس جمهوری حقوقدان تصریح کرده برای یک بار هم که شده درباره مسائل بسیار مهم نظر مردم پرسیده شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، رییس جمهوری دو روز پس از نشست خبری میانه هفته گذشته و این بار در جمع دانشگاهیان از لزوم همه پرسی در زمینه موضوعات استراتژیک سخن گفت تا باز هم اهمیت این ظرفیت موجود در قانون اساسی را یادآور شود.

روحانی بیست و چهارم مهرماه در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور در دانشگاه تهران درباره دوگانه تعامل سازنده و تقابل گفت که 40 سال است با هم بحث می کنیم، پس اگر به نتیجه نرسیده ایم راهش این است که در همه پرسی از مردم بپرسیم.

به گفته رییس جمهوری در زمینه مسائل استراتژیک باید به دنبال همه پرسی از مردم برویم.

همچنان که اشاره شد رییس جمهوری حقوقدان در نشست خبری بیست و دوم مهرماه با تاکید بر اینکه معتقدم برای ثبات و پایداری نظام بهترین راه همان است که قانون اساسی پیش بینی کرده، اظهار داشت: از جمله این پیش بینی ها موضوع همه پرسی در مسائل مهم اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است.

پشنهاد مداوم روحانی برای همه پرسی اواسط سال 92 یعنی در ابتدای راه دولت یازدهم موضوع همه پرسی در مورد سیاست خارجی به طور جدی مطرح شد یعنی زمانی که انباشت اختلافات جمهوری اسلامی ایران و قدرت های هسته ای به ویژه آمریکا مسیر دشواری را پیش روی مذاکرات هسته ای به تصویر می کشید.

به رغم طرح مخالفت و انتقادهای متعدد در این زمینه، روحانی در نخستین کنفرانس اقتصاد ایران در دی ماه سال 93 بار دیگر درباره کارگشایی همه پرسی به عنوان یکی از ظرفیت های مصرح در قانون اساسی چنین سخن گفت: برای یک بار هم که شده، درباره مساله بسیار مهم که ممکن است اختلافی هم باشد، برای همه اهمیت دارد و در زندگی همه تاثیرگذار است، نظر مستقیم مردم پرسیده شود.

پس از بروز اعتراضات دی ماه سال 96 و در ارتباط با مسائلی چون بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی و حریم خصوصی شهروندان، روحانی باز هم روی موضوع همه پرسی تاکید و در سخنرانی روز 22 بهمن اظهار کرد: قانون اساسی بن بست ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد.

اگر در موضوعی با هم بحث داریم باید به اصل 59 مراجعه کنیم.

کمتر از 6 ماه بعد یعنی در میانه مردادماه پارسال، دکتر روحانی در گفت وگویی تلویزیونی با مردم باز هم مزایای اصل 59 قانون اساسی برای تثبیت نظام را چنین یادآور شد که بر اساس مقرراتی که قانون اساسی تعیین کرده، باید به صندوق آراء مراجعه کنیم.

دقیقا یک سال پس از این گفته ها، رییس جمهوری در جمع کارکنان وزارت امور خارجه بیان داشت: نمی توانیم مخالف خواست مردم ساز جداگانه ای بزنیم.

تضمین جمهوری اسلامی ایران برای قرن ها در تاریخ آینده با اجرای درست اصل 6 و 59 قانون اساسی است.

وی در خردادماه امسال نیز در ضیافت افطار با فعالان رسانه ای، در کنار طرح مطالبه اختیارات ویژه برای ریاست جمهوری، خواستار برگزاری رفراندوم در امورات مهم کشور شد تا با فراهم کردن پشتوانه ای قوی، به فرماندهی شرایط جنگی بپردازد.

نکته قابل تامل اینکه روحانی در این سخنرانی خود به نظر مساعد رهبری به برگزاری همه پرسی در سال 83 اشاره کرد یعنی زمانی که روحانی دبیر شورای امنیت ملی بود و مذاکرات هسته ای با طرف های غربی مساله ای مهم در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به شمار می آمد.

در ارتباط با این سخنان روحانی بود که معاون حقوقی وی لعیا جنیدی بیان داشت پیشنهادات مربوط به برگزاری همه پرسی به رییس جمهوری ارائه شده است تا در این زمینه تصمیم گیری کند.

جنیدی همچنین اعلام داشت در حال حاضر درباره قانون برگزاری همه پرسی در ایران خلاء‎ها و نقایصی وجود دارد و ممکن است دولت پیش از طرح رفراندوم، تلاش کند که نقایص قانون موجود را با یک لایحه اصلاح کند.

قانون اساسی، موافقان و مخالفان همه پرسی چه می گویند؟ اصل 59 قانون اساسی می گوید: مسائل بسیار مهم اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت گیرد.

درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.

علاوه بر این، اصل ششم قانون اساسی تصریح می دارد: در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکاء آرای عمومی اداره شود، از راه انتخابات : انتخاب رییس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، اعضای شوراها و نظایر این ها، یا از راه همه پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون معین می گردد.

در کنار این اصول، اصل 99 نظارت بر همه پرسی را به شورای نگهبان محول کرده، اصل 110 صدور فرمان همه پرسی را در زمره وظایف و اختیارات رهبری قرار داده و بر اساس اصل 123 رییس جمهوری موظف است نتایج رفراندوم را امضا و ابلاغ کند.

تاکنون سه همه پرسی در مورد آری یا نه به نظام جمهوری اسلامی، رای به قانون اساسی و بازنگری در آن طی سال های 58 تا 68 برگزار شده و روحانی می گوید برای یک بار هم که شده می توان با گذشت سی سال باز هم همه پرسی را برای تعیین مسائل مهم کشور برگزار کرد.

با نگاهی به مواضع رییس جمهوری سه کارویژه مهم را برای همه پرسی می توان برشمرد؛ نخست گشودن راه و بهره جویی از فرصتی مهم جهت تثبیت موقعیت و مشروعیت نظام که طی سه دهه نادیده انگاشته شده و برای همین مهم است که دست کم یک بار دیگر به آزمون گذاشته شود.

دوم حل اختلافاتی که سال ها آشتی ناپذیر به نظر رسیده و سوم خروج از بن بست ها.

در این زمینه برخی نمایندگان مجلس نظراتی را در تکمیل این ایده مطرح ساخته اند به ویژه نمایندگان لیست امید همچون محمود صادقی ، پروانه سلحشوری و غلامرضا حیدری که مواردی چون تعین تکلیف لوایح چهارگانه FATF، نحوه اداره صدا وسیما، نظارت استصوابی شورای نگهبان و .

را در زمره موضوعات قابل ارائه به آرای عمومی دانسته اند.

البته ایده همه پرسی منتقدانی هم در میان حامیان و مخالفان رییس جمهوری دارد.

برخی اصولگرایان می گویند در حکومت مردم سالاری دینی همه پرسی جایی ندارد و بر سر اصول موجود نمی توان به آرای عمومی مراجعه کرد و پیشنهاداتی از این قبیل باعث تضعیف نظام و بهره جویی دشمنان داخلی و خارجی خواهد شد.

گروهی می گویند همه پرسی در مسائل کلان کشور و در شرایط بن بست ایرادی ندارد اما اکنون نه بن بستی پیش رو است و نه موضوع کلانی مطرح است.

چندی پیش علی مطهری نماینده تهران گفته بود در صورت برگزاری رفراندوم در حوزه هایی چون سیاست خارجی که اصول آن مشخص و عیان است، امکان دارد فرایند تسری به حوزه هایی چون اقتصاد، سیاست و فرهنگ صورت گیرد و دردسرهایی را ایجاد کند.

شماری هم در خصوص بروز دوقطبی در جامعه بر اثر برگزاری رفراندوم هشدار می دهد و حتی مدعی می شوند پیشنهاددهندگان همه پرسی بیشتر به دنبال گرفتن عکس یادگاری با آن هستند تا اجرای واقعی رفراندوم.

در این زمینه صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران به تازگی گفته است بهتر است به جای برگزاری همه پرسی که امکان آن مهیا نیست و مخالفان سرسختی هم دارد نظرسنجی از مردم صورت گیرد که آیا موافق آمریکاستیزی هستند یا خیر.

در این میان، برخی هم می گویند رییس جمهوری تاکنون مصداقی برای برگزاری همه پرسی را ارائه نکرده و دقیقا مشخص نساخته در چه حوزه ای می توان از این ظرفیت قانون اساسی بهره بود.

به تازگی محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با رسانه ها اظهار داشته که آقای رییس جمهور بارها درباره رفراندوم سخن گفته اند اما عملا درخواستی به مجلس نداده اند علاوه بر اینکه ایشان نگفته اند درخصوص یک موضوع خاص درخواست برگزاری رفراندوم را دارند.

با توجه به جمیع آنچه گفته شد باید گفت که پیشنهاد رییس جمهوری حقوقدان برای استفاده از ظرفیت های قانون اساسی تاکنون بیشتر به مهیا کردن زمینه ها در افکار عمومی، ایجاد فضای بحث و نظر و نیز اقناع مخالفان و منتقدان معطوف شده و در این مقوله خاص نیز مشی اعتدالی و آینده نگر وی بیشتر در تکاپوی زیرسازی درازمدت، پایدار و پرهیز از هیاهو و اصطکاک های بی حاصل بوده است.


کلید واژه ها: رییس جمهوری - جمهوری - قانون اساسی - روحانی - رییس - دانشگاه - مردم - قانون - مراسم آغاز سال تحصیلی - سال تحصیلی دانشگاه ها - حسن روحانی - جمهوری اسلامی ایران - نشست خبری - پیش بینی - مذاکرات هسته ای - آغاز سال تحصیلی - هسته ای - دانشگاه تهران - جمهوری اسلامی - مهرماه - اقتصاد - خبری - مذاکرات هسته - بررسی صلاحیت - اقتصاد ایران - سیاست خارجی - دولت یازدهم - ایران - اهمیت - پژوهش

آخرین اخبار سرویس:
رییس کمیسیون امنیت ملی با بشار اسد دیدار کرد

آخرین وضعیت منطقه ویژه اقتصادی جازموریان و گلخانه های هیدروپونیک در کرمان

اختلاف و تفرقه افکنی راهبرد دشمن است

نگاهی به مهم ترین ویژگی های شخصیتی «پیامبر اکرم (ص)»

سامانه الکترونیکی سجام آماده دریافت گزارش تخلف انتخاباتی است

استخدام چند ردیف شغلی در مرکز پژوهش متالورژی رازی

«نورسلطان» میزبان نخستین همایش تجار قزاقستان و ایتالیا

آذربایجان غربی غرق شادی وسرور در سالروز میلاد دو نور مقدس خاندان وحی

یوسف نژاد: حکم مربوط به افزایش بهای بلیت کنسرت را در بودجه حذف می کنیم

سایت رهبری دیدارمیهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب

نماز حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) و دعای بعد از نماز

استان سمنان در سالروز ولادت پیامبر اعظم (ص) غرق در نور و سرور شد

اسامی برگزیدگان مسابقات قرآن هند اعلام شد + عکس

دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب

شرکت کنندگان در اجلاس بین المللی وحدت اسلامی با رهبر انقلاب دیدار کردند

دیدار میهمانان کنفرانس بین المللی وحدت با رهبر انقلاب

اجرای هدفمند یک اصل موفقیت برند پپسی

به رنگ آبی

برگزاری بیش از 100 برنامه فرهنگی هفته کتاب در لامرد

استخدام فروشنده در مانتوسرای بارانا در اصفهان

جشنواره های دانشجویی خلاءهای سرفصل دروس انیمیشن را رفع می کند

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت پخش معتبر در تهران

شیعه گراف/ حضرت رسول اکرم (ص)

اخلاق مداری در حوزه های علمیه تقویت شود

دشمنان پایه های وحدت اسلامی را هدف قرار داده اند

ایران آماده تبادل تجربیات علمی با یونسکو است

بداخلاقی سیاسی، بی جواب نمی ماند

وحدت رمز پیروزی مقابل استکبار غرب

میهمانان شرکت کننده در اجلاس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب دیدار کردند

وحدت کشورهای حوزه مقاومت رمز پیروزی در مقابل نظام سلطه است

وزیر ارشاد با پیشکسوت فرهنگ و ادب ابرکوه دیدار کرد

دستور ساخت خسرو آباد را امان الله خان داد

فیلم/تسلیت ضایعه رحلت علامه طباطبایی از زبان امام خمینی(س)

دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر معظم انقلاب

تفاهم نامه های مشترک چین و ایران برای مبارزه با فساد

عضو فراکسیون امید: مجلس آینده 5 یا 6 قطبی است

قم در سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) غرق در نور و سرور است

یوسف نژاد: مجلس آینده 5 یا 6 قطبی است

وحدت مسلمانان سیره پیامبر و امیرالمؤمنین است/ لزوم تأکید بیشتر مذاهب اسلامی بر اصول مشترک

لرستان دارای پیشینه تاریخی روشنی در تئاتر است / ثبت 31 گروه نمایشی در استان

روایتی از پشت پرده توزیع شب نامه علیه روحانی در مجلس

آقای دبیرکل سابق،بعدازتراکتور از نساجی هم برکنارشد

:: کاملی - آیین های میلاد پیامبر اکرم (ص) در ترکیه

دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت با رهبر انقلاب

یوسف نژاد: حکم مربوط به افزایش بهای بلیت کنسرت را در بودجه حذف می کنیم

پیامبر اکرم(ص) الگوی تمام انسان های طول تاریخ است

استخدام 5 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کارشناس تولید محتوا در مشهد

استخدام پشتیبان شبکه و تکنسین پسیو شبکه و سیستم های مداربسته

نرگس محمدی و روناک یونسی در کنار یکدیگر+عکس

فاصله زیاد سرانه دسترسی به کتابخانه‎‎ها در کشور با استانداردها

دیدار سران قوا و مهمانانی از کشورهای اسلامی با رهبر انقلاب

عکس شاد بهنوش بختیاری لب ساحل

لزوم استفاده از شرکت های دانش بنیان در تحول سازمانی

وحدت کشورهای حوزه مقاومت رمز پیروزی در مقابل نظام سلطه است

از کتاب «فرمان ششم» در کاشان رونمایی شد

فرمانده کل سپاه وارد مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی شد  

اگر نیازهای دینی مردم برطرف نشوند دست یاری به سوی دیگران دراز می کنند

دیدار میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب

ذوالنوری در دیدار با بشار اسد: ایران از متحدان خود در منطقه دفاع خواهد کرد

دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب

2 نعمت بزرگ، اما نامحسوس

نکته اخلاقی که پیامبر اکرم تا آخرین لحظه عمر به آن تأکید داشتند

فرمانده کل سپاه: تا آخر در کنار مردم می ایستیم

وزیر ارشاد با پیشکسوت فرهنگ و ادب ابرکوه دیدار کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بزرگترین مجتمع قرآنی کشور در ابرکوه یزد بازدید کرد

تابلوی خیابان «نوربخش» نصب شد

ویژگی های اخلاقی پیامبر(ص) در آیات قرآن

جمالی: پیوستن به FATF را باید با در نظر گرفتن منافع ملی مورد بررسی قرار داد

24 آبان؛ سالروز رحلت صاحب تفسیر المیزان

دشمن در جایگاه دوست؛ با عادی سازی روابط با اسراییل

دیدار مسئولان نظام و مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب

لاریجانی قبلا هم در فهرست اصولگرایان قم نبود

سرلشکر سلامی: منازلی بهتر از گذشته برای زلزله زدگان می سازیم / حضور قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در مناطق زلزله زده

جشن بزرگ بهار مهربانی در خرم آباد برگزار شد

دیدار شرکت کنندگان در اجلاس وحدت اسلامی با مقام معظم رهبری

استخدام نیروی خدماتی در موسسه علامه قطب راوندی در تهران

فرمانده کل سپاه: تا آخر در کنار مردم می ایستیم

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل خانم در شرکت بازرگانی در تهران

برگزاری جشن ارتقا بخش اوز به شهرستان

پشت پرده توزیع شبنامه علیه رییس جمهور در مجلس به روایت یک نماینده

کنایه واعظی به اتهام های کریمی قدوسی: چندین شکایت کردیم و راست راست می گردد

پناهیان: منتظری می خواست امام را به قتل برساند

طرح حمایت معیشتی دولت ارتباطی با یارانه 45 هزار تومانی ندارد

مدیحه سرایی میرداماد در وصف پیامبر اکرم (ص)

9 وزیر مهمان کمیسیون های خانه ملت

پیامبر با مهربانی وحدت را جاری کرد

تفاهم نامه های مشترک چین و ایران برای مبارزه با فساد

دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر معظم انقلاب

شمس هدایت تویی ریشه وحدت، پیمبـر صــلح تویی نسیم رحمت

استخدام مسئول تولید محتوای متنی در شرکت کاریزاعتماد/تهران

تقویت اتحاد مسلمین، بسیاری از توطئه های استکبار را خنثی می کند

پیامبر اکرم(ص) نقطه آغاز تمدن بزرگ بشری بودند

سپند امیر سلیمانی در یک مراسم خصوصی + عکس

اصلاح طلبان هر چند در سر بالایی سختی قرار دارند ولی به بن ‎بست نرسیده اند

سردار سلامی: سپاه آخرین نفراتی خواهد بود که مناطق زلزله زده آذربایجان را ترک می کند

تحقیق و تفحص از یارانه ها را رو کنیم، به ضرر روحانی تمام می شود

نام سازمان خصوصی سازی تغییر می کند

دیدار رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با «بشار اسد»

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی و تحقیق و تفحص از شهرداری تهران دستور هفتگی کمیسیون های مجلس

رییس جمهوری حقوقدان و راهگشایی رفراندوم

رییس جمهوری حقوقدان و راهگشایی رفراندوم