مطالب مرتبط:
تشکر رییس جمهوری از خدمت رسانی به زائران اربعین
دیدار وزیر دفاع آمریکا با رییس جمهوری افغانستان
تشکر رییس جمهوری از خدمت رسانی شایسته به زائران اربعین حسینی
هیأت مجلس نمایندگان آمریکا با رییس جمهوری افغانستان دیدار کرد
معاون علمی رییس جمهوری به مشهد سفر کرد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 11:072019-10-21سياسي

رییس جمهوری حقوقدان و راهگشایی رفراندوم


ایرنا- «حسن روحانی» بیش از هر رییس جمهوری دیگری از ظرفیت های همه پرسی برای رهایی از بن بست ها و اختلافات سخن گفته است.

رییس جمهوری حقوقدان تصریح کرده برای یک بار هم که شده درباره مسائل بسیار مهم نظر مردم پرسیده شود.

- تهران- ایرنا- حسن روحانی بیش از هر رییس جمهوری دیگری از ظرفیت های همه پرسی برای رهایی از بن بست ها و اختلافات سخن گفته است.

رییس جمهوری حقوقدان تصریح کرده برای یک بار هم که شده درباره مسائل بسیار مهم نظر مردم پرسیده شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، رییس جمهوری دو روز پس از نشست خبری میانه هفته گذشته و این بار در جمع دانشگاهیان از لزوم همه پرسی در زمینه موضوعات استراتژیک سخن گفت تا باز هم اهمیت این ظرفیت موجود در قانون اساسی را یادآور شود.

روحانی بیست و چهارم مهرماه در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور در دانشگاه تهران درباره دوگانه تعامل سازنده و تقابل گفت که 40 سال است با هم بحث می کنیم، پس اگر به نتیجه نرسیده ایم راهش این است که در همه پرسی از مردم بپرسیم.

به گفته رییس جمهوری در زمینه مسائل استراتژیک باید به دنبال همه پرسی از مردم برویم.

همچنان که اشاره شد رییس جمهوری حقوقدان در نشست خبری بیست و دوم مهرماه با تاکید بر اینکه معتقدم برای ثبات و پایداری نظام بهترین راه همان است که قانون اساسی پیش بینی کرده، اظهار داشت: از جمله این پیش بینی ها موضوع همه پرسی در مسائل مهم اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است.

پشنهاد مداوم روحانی برای همه پرسی اواسط سال 92 یعنی در ابتدای راه دولت یازدهم موضوع همه پرسی در مورد سیاست خارجی به طور جدی مطرح شد یعنی زمانی که انباشت اختلافات جمهوری اسلامی ایران و قدرت های هسته ای به ویژه آمریکا مسیر دشواری را پیش روی مذاکرات هسته ای به تصویر می کشید.

به رغم طرح مخالفت و انتقادهای متعدد در این زمینه، روحانی در نخستین کنفرانس اقتصاد ایران در دی ماه سال 93 بار دیگر درباره کارگشایی همه پرسی به عنوان یکی از ظرفیت های مصرح در قانون اساسی چنین سخن گفت: برای یک بار هم که شده، درباره مساله بسیار مهم که ممکن است اختلافی هم باشد، برای همه اهمیت دارد و در زندگی همه تاثیرگذار است، نظر مستقیم مردم پرسیده شود.

پس از بروز اعتراضات دی ماه سال 96 و در ارتباط با مسائلی چون بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی و حریم خصوصی شهروندان، روحانی باز هم روی موضوع همه پرسی تاکید و در سخنرانی روز 22 بهمن اظهار کرد: قانون اساسی بن بست ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد.

اگر در موضوعی با هم بحث داریم باید به اصل 59 مراجعه کنیم.

کمتر از 6 ماه بعد یعنی در میانه مردادماه پارسال، دکتر روحانی در گفت وگویی تلویزیونی با مردم باز هم مزایای اصل 59 قانون اساسی برای تثبیت نظام را چنین یادآور شد که بر اساس مقرراتی که قانون اساسی تعیین کرده، باید به صندوق آراء مراجعه کنیم.

دقیقا یک سال پس از این گفته ها، رییس جمهوری در جمع کارکنان وزارت امور خارجه بیان داشت: نمی توانیم مخالف خواست مردم ساز جداگانه ای بزنیم.

تضمین جمهوری اسلامی ایران برای قرن ها در تاریخ آینده با اجرای درست اصل 6 و 59 قانون اساسی است.

وی در خردادماه امسال نیز در ضیافت افطار با فعالان رسانه ای، در کنار طرح مطالبه اختیارات ویژه برای ریاست جمهوری، خواستار برگزاری رفراندوم در امورات مهم کشور شد تا با فراهم کردن پشتوانه ای قوی، به فرماندهی شرایط جنگی بپردازد.

نکته قابل تامل اینکه روحانی در این سخنرانی خود به نظر مساعد رهبری به برگزاری همه پرسی در سال 83 اشاره کرد یعنی زمانی که روحانی دبیر شورای امنیت ملی بود و مذاکرات هسته ای با طرف های غربی مساله ای مهم در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به شمار می آمد.

در ارتباط با این سخنان روحانی بود که معاون حقوقی وی لعیا جنیدی بیان داشت پیشنهادات مربوط به برگزاری همه پرسی به رییس جمهوری ارائه شده است تا در این زمینه تصمیم گیری کند.

جنیدی همچنین اعلام داشت در حال حاضر درباره قانون برگزاری همه پرسی در ایران خلاء‎ها و نقایصی وجود دارد و ممکن است دولت پیش از طرح رفراندوم، تلاش کند که نقایص قانون موجود را با یک لایحه اصلاح کند.

قانون اساسی، موافقان و مخالفان همه پرسی چه می گویند؟ اصل 59 قانون اساسی می گوید: مسائل بسیار مهم اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت گیرد.

درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.

علاوه بر این، اصل ششم قانون اساسی تصریح می دارد: در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکاء آرای عمومی اداره شود، از راه انتخابات : انتخاب رییس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، اعضای شوراها و نظایر این ها، یا از راه همه پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون معین می گردد.

در کنار این اصول، اصل 99 نظارت بر همه پرسی را به شورای نگهبان محول کرده، اصل 110 صدور فرمان همه پرسی را در زمره وظایف و اختیارات رهبری قرار داده و بر اساس اصل 123 رییس جمهوری موظف است نتایج رفراندوم را امضا و ابلاغ کند.

تاکنون سه همه پرسی در مورد آری یا نه به نظام جمهوری اسلامی، رای به قانون اساسی و بازنگری در آن طی سال های 58 تا 68 برگزار شده و روحانی می گوید برای یک بار هم که شده می توان با گذشت سی سال باز هم همه پرسی را برای تعیین مسائل مهم کشور برگزار کرد.

با نگاهی به مواضع رییس جمهوری سه کارویژه مهم را برای همه پرسی می توان برشمرد؛ نخست گشودن راه و بهره جویی از فرصتی مهم جهت تثبیت موقعیت و مشروعیت نظام که طی سه دهه نادیده انگاشته شده و برای همین مهم است که دست کم یک بار دیگر به آزمون گذاشته شود.

دوم حل اختلافاتی که سال ها آشتی ناپذیر به نظر رسیده و سوم خروج از بن بست ها.

در این زمینه برخی نمایندگان مجلس نظراتی را در تکمیل این ایده مطرح ساخته اند به ویژه نمایندگان لیست امید همچون محمود صادقی ، پروانه سلحشوری و غلامرضا حیدری که مواردی چون تعین تکلیف لوایح چهارگانه FATF، نحوه اداره صدا وسیما، نظارت استصوابی شورای نگهبان و .

را در زمره موضوعات قابل ارائه به آرای عمومی دانسته اند.

البته ایده همه پرسی منتقدانی هم در میان حامیان و مخالفان رییس جمهوری دارد.

برخی اصولگرایان می گویند در حکومت مردم سالاری دینی همه پرسی جایی ندارد و بر سر اصول موجود نمی توان به آرای عمومی مراجعه کرد و پیشنهاداتی از این قبیل باعث تضعیف نظام و بهره جویی دشمنان داخلی و خارجی خواهد شد.

گروهی می گویند همه پرسی در مسائل کلان کشور و در شرایط بن بست ایرادی ندارد اما اکنون نه بن بستی پیش رو است و نه موضوع کلانی مطرح است.

چندی پیش علی مطهری نماینده تهران گفته بود در صورت برگزاری رفراندوم در حوزه هایی چون سیاست خارجی که اصول آن مشخص و عیان است، امکان دارد فرایند تسری به حوزه هایی چون اقتصاد، سیاست و فرهنگ صورت گیرد و دردسرهایی را ایجاد کند.

شماری هم در خصوص بروز دوقطبی در جامعه بر اثر برگزاری رفراندوم هشدار می دهد و حتی مدعی می شوند پیشنهاددهندگان همه پرسی بیشتر به دنبال گرفتن عکس یادگاری با آن هستند تا اجرای واقعی رفراندوم.

در این زمینه صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران به تازگی گفته است بهتر است به جای برگزاری همه پرسی که امکان آن مهیا نیست و مخالفان سرسختی هم دارد نظرسنجی از مردم صورت گیرد که آیا موافق آمریکاستیزی هستند یا خیر.

در این میان، برخی هم می گویند رییس جمهوری تاکنون مصداقی برای برگزاری همه پرسی را ارائه نکرده و دقیقا مشخص نساخته در چه حوزه ای می توان از این ظرفیت قانون اساسی بهره بود.

به تازگی محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با رسانه ها اظهار داشته که آقای رییس جمهور بارها درباره رفراندوم سخن گفته اند اما عملا درخواستی به مجلس نداده اند علاوه بر اینکه ایشان نگفته اند درخصوص یک موضوع خاص درخواست برگزاری رفراندوم را دارند.

با توجه به جمیع آنچه گفته شد باید گفت که پیشنهاد رییس جمهوری حقوقدان برای استفاده از ظرفیت های قانون اساسی تاکنون بیشتر به مهیا کردن زمینه ها در افکار عمومی، ایجاد فضای بحث و نظر و نیز اقناع مخالفان و منتقدان معطوف شده و در این مقوله خاص نیز مشی اعتدالی و آینده نگر وی بیشتر در تکاپوی زیرسازی درازمدت، پایدار و پرهیز از هیاهو و اصطکاک های بی حاصل بوده است.


کلید واژه ها: رییس جمهوری - جمهوری - قانون اساسی - روحانی - رییس - دانشگاه - مردم - قانون - مراسم آغاز سال تحصیلی - سال تحصیلی دانشگاه ها - حسن روحانی - جمهوری اسلامی ایران - نشست خبری - پیش بینی - مذاکرات هسته ای - آغاز سال تحصیلی - هسته ای - دانشگاه تهران - جمهوری اسلامی - مهرماه - اقتصاد - خبری - مذاکرات هسته - بررسی صلاحیت - اقتصاد ایران - سیاست خارجی - دولت یازدهم - ایران - اهمیت - پژوهش

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری کلاس های عفاف و حجاب در حسینیه های شهدا

ظریف خواستار لغو همایش دیپلماسی گفت و گو و رواداری در دولت تدبیر و امید شد

تذکر 2 عضو فراکسیون امید به وزیر کشور

روند بازشماری آرای انتخابات افغانستان از سر گرفته شد

استخدام نیروی خانم برای مقطع کارشناسی و ارشد در موسسه منظومه خرد

روحانی: اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست/ آغاز پرداخت کمک های معیشتی از روز 2 شنبه/طرح به اتفاق آرا تصویب شد و علاوه بر آن سران سه قوه دست خطی نیز آن را نوشتند و امضا کردند

تجلیل از نویسنده «تصمیم کبری»

لاریجانی بر توسعه روابط میان ایران و گرجستان تاکید کرد

مذاکره دولت های ایران و گرجستان در ماه آینده برای توسعه همکاری ها رسانه 7 | اخبار اقتصاد

آغاز فعالیت «مرکز تخصصی قرآن و عترت» در اصفهان

تفاوت مبلغان شیعه و مسیحی/ راه اندازی مجمع بانوان اهل بیت(ع)

خط دهی سازمان های ضدانقلاب و منافقین در پس پرده تحرکات اخیر

خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

چگونه شوفاژ را هواگیری کنیم؟

سید محمدصادق خرازی: هرگونه استعفا یا ترغیب مردم در جهت ایجاد بحران قابل دفاع نیست

اعتراضات بنزینی نمایندگان به لاریجانی/ چرا نظر مجلس لحاظ نشد

درخواست ظریف برای لغو یک برنامه در کتابخانه ملی

سخنان رییس جمهوری در جلسه هیات دولت

استعفا نمایندگان به بهانه گران شدن بنزین قابل قبول نیست

اجرای 700 برنامه گرامیداشت هفته کتاب در اردبیل

مرور رویدادهای خبری روز از دریچه دوربین

محمدحسین دانیالی عکس| آیین عمامه گذاری طلاب قزوین

لاریجانی بر توسعه روابط میان ایران و گرجستان تاکید کرد

شاهچراغی: مشکلات مردم با آشوبگری عده ای فرصت طلب رفع نمی شود

دغدغه های بنزینی مردم محور اصلی خطبه های نمازجمعه گذشته استان اصفهان

محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می دهد/پای قیمت بنزین در میان است؟

نشست مشترک دولت و مجلس برای جلوگیری از موج گرانی تشکیل شود + عکس

محمدحسین دانیالی مراسم عمامه گذاری طلاب قزوین

دغدغه های بنزینی مردم محور اصلی خطبه های نمازجمعه گذشته استان اصفهان

ظریف خواستار لغو همایش دیپلماسی گفت و گو و رواداری در دولت تدبیر و امید شد

دولت پای عهد خود بایستد/ضرورت جلوگیری از افزایش قیمت کالاها در پی گرانی بنزین

خط دهی سازمان های ضدانقلاب و منافقین در پس پرده تحرکات اخیر

تذکر 2 عضو فراکسیون امید به وزیر کشور درباره فراهم کردن امکان اعتراض مدنی مردم

نشست مشترک دولت و مجلس برای جلوگیری از موج گرانی تشکیل شود

امروز فضای ایران، فضای مقاومت و مبارزه با فساد است

شورا به شهردار تهران: مدیران کم کار را عزل کن

اتمام حجت فرمانده نیروی انتظامی با بر هم زنندگان امنیت کشور

توسعه الگوریتمی که حملات صرع را از یک ساعت قبل پیش بینی می کند

دشمنان برای نابودی نظام صف بسته اند/ آشوب مشکلی را حل نمی‏ کند

آغاز انتخابات ریاست جمهوری در سریلانکا

انتقاد از دخالت سازمان ملل در امور انتخابات افغانستان

ادامه اعتراضات به حکم دادگاه عالی هند درباره مسجد بابری

راه اندازی بخش خبری دانشگاه در صدا و سیمای مرکز سمنان

ظریف فردا در سمینار گفت وگو و رواداری در کتابخانه ملی حضور نخواهد یافت

تفاوت مبلغان شیعه و مسیحی/ راه اندازی مجمع بانوان اهل بیت(ع)

شاهچراغی: مشکلات مردم با آشوبگری عده ای فرصت طلب رفع نمی شود

روند بازشماری آرای انتخابات افغانستان از سر گرفته شد | اخبار ایران و جهان

دیدار استاندار البرز و نماینده ولی فقیه در البرز

احراز هویت رای دهندگان مکانیزه می شود

راشد الغنوشی رییس پارلمان تونس شد

نامزد حزب النهضه تونس مامور تشکیل کابینه شد

ادامه تظاهرات مردمی در الجزایر

راه اندازی 550 کتابخانه در مدارس علمیه/ نهضت وقف کتاب و کتابخوانی فرهنگ سازی شود

پرداخت کمک های معیشتی از فردا آغاز می شود

سپاه هیچگونه کانال رسمی در شبکه های اجتماعی ندارد

روند بازشماری آرای انتخابات افغانستان از سر گرفته شد/ «عبدالله» مخالفت کرد

مسئولان گرانی ها را سامان دهند

تحریم ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

افتتاحیه سومین دوره مسابقات هم خوانی قرآن کریم و مدیحه سرایی دانش آموزان پسر سراسر کشور در مشهد مقدس

دیدار استاندار البرز و نماینده ولی فقیه در البرز

فعالیت با تابلوی شیعه در اروپا کار سنجیده ای نیست/ استفاده از ظرفیت افراد غیرروحانی برای تبلیغ دین در غرب

در زمینه ترویج فرهنگ زکات کار تحقیقاتی و معرفتی صورت گیرد

حوزه فرهنگی به کمک فکری نخبگان نیاز دارد

معرفی عکس برتر طبیعت در سال 2019 | تصاویر برگزیده

دستور آغاز پرداخت کمک های معیشتی را از دوشنبه شب صادر کردم

مخالفت مردم با تخریب اموال عمومی

خرازی: استعفای نمایندگان مجلس کدام گره از وضعیت معیشتی مردم را می گشاید؟

عثمانی از نمایندگی مجلس استعفا کرد/ استیضاح روحانی کلید زده شد

ظریف خواستار لغو همایش دیپلماسی گفت و گو و رواداری در دولت تدبیر و امید شد

حزب الله: راه را بر جنگ داخلی بستیم/ آمریکا و عربستان مسئول فتنه انگیزی در لبنان هستند

ردپای منافقین در اعتراضات بنزینی | شمخانی درباره تعداد کشته ها چه گفت؟

مدارس شهر تهران فردا تعطیل نیست

هرگونه استعفا یا ترغیب مردم در جهت ایجاد بحران مطلقا قابل دفاع نیست

مساجد حول محور امام شکل گیرد/لزوم گزینش و آموزش روحانیون مستقر

عثمانی از نمایندگی مجلس استعفا کرد/ استعفای روحانی کلید زده شد

پرداخت کمک های معیشتی دولت از فردا دوشنبه

نشست مجلس بولیوی برای تعیین تاریخ انتخابات

روحانی: پرداخت کمک های معیشتی از دوشنبه آغاز می شود

مساجد حول محور امام شکل گیرد/لزوم گزینش و آموزش روحانیون مستقر

قدردانی واعظی از رهبر انقلاب برای حمایت از طرح اصلاح قیمت بنزین/ درآمد این طرح به طبقه متوسط و کمتر برخوردار می رسد

خیرین برای راه اندازی پیش دبستان و دبستان قرآنی پسرانه پیشقدم شوند

بررسی قیامت در آثار عرفانی امام خمینی(ره) «پژوهشنامه متین»

خرازی: استعفای نمایندگان مجلس کدام گره از وضعیت معیشتی مردم را می گشاید؟

ظریف فردا در سمینار گفت وگو و رواداری در کتابخانه ملی حضور نخواهد یافت

رشد علمی مان را باید با گفتمان متعارض سرمایه داری غرب مقایسه کنیم

حوزه های علمیه با شاگردپروری توطئه دشمنان را خنثی کنند + عکس

تصاویر| عادل، پیرتر از همیشه!

چرا کتاب دوستان، مصلی را بیشتر از شهر آفتاب دوست دارند؟

کرسی ترویجی، نگرشی تشکیکی به مفهوم قرآنی «راسخان در علم» برگزار می شود

دستور آغاز پرداخت کمک های معیشتی را از روز دوشنبه صادر کردم

مدارس تهران فردا تعطیل نیستند

آخرین تصمیم ها در دولت برای اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین/ دستور روحانی برای پرداخت کمک های معیشتی از فردا

محمد جواد لاریجانی: تحریم ها علیه ایران, تروریسم اقتصادی است

سپاه هیچگونه کانال رسمی در شبکه های اجتماعی ندارد

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز: نگارش برنامه پنج ساله افتخاری در عملکرد شورای اسلامی شهر است

حزب الله: واشنگتن و ریاض به دنبال ایجاد درگیری در لبنان هستند

ظریف در سمینار «گفتگو و رواداری» شرکت نمی کند

در این موارد به همسر خود بگویید: «نه»!

زمان و شیوه افزایش قیمت بنزین مناسب نبود/ هیچ اغتشاشی قابل دفاع نیست

لزوم اقدام جدی سران سه قوه برای رفع گرانی و مشکل معیشت مردم/ حساب مردم از منافقین جداست و امنیت آن ها باید تامین شود

رییس جمهوری حقوقدان و راهگشایی رفراندوم

رییس جمهوری حقوقدان و راهگشایی رفراندوم