مطالب مرتبط:
توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش ها از معافیت مالیاتی مناطق آزاد
توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش ها از معافیت مالیاتی مناطق آزاد
حذف معافیت مالیاتی 20 ساله در مناطق آزاد مغایر با شعار رونق تولید است
مشاور روحانی: معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف نمی شود
معافیت های مالیاتی مناطق آزاد اصلاح می شود
-147 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 11:032019-10-21اقتصادي

توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش ها از معافیت مالیاتی مناطق آزاد


دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش های مجلس درباره معافیت مناطق آزاد تجاری و صنعتی از نظام مالیات بر ارزش افزوده ارائه کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار شمانیوز و به نقل از فرینا: روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، توضیحاتی پیرامون مطلب منتشره از مرکز پژوهش های مجلس با عنوان شش دلیل برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد ارائه کرد که در آن آمده است: اولین دلیلی که نگارنده محترم اعلام نموده این است که معافیت در مالیات های مستقیم اعمال شود، زیرا در تولید تاثیر مستقیم دارد، ولی مالیات بر ارزش افزوده بر تولید اثر منفی ندارد.

یعنی تولید کننده آن را نمی پردازد و اعلام داشته که اعمال معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد باعث تبعیض شده و مدعی است که پشتوانه کارشناسی قابل قبولی ندارد؟! در پاسخ به نظر می رسد که نگارنده و یا دارندگان این تفکر که به دنبال اجرای این سیاست و حذف معافیت مالیاتی مناطق هستند، از ماموریت، فلسفه وجودی، اهداف تشکیل مناطق آزاد و پیشرفت هایی که انجام شده است بی اطلاع هستند و از طرفی احتمالاً بی اطلاعی از فرآیند تصویب قانون، سبب این ادعاست که اعمال معافیت در مناطق آزاد پشتوانه کارشناسی ندارد.

با این توصیف اگر ما واقف به دلیل و اهداف وصول مالیات باشیم قطعاً با نگاه مهربانانه، تخصصی و واقع بینانه به موضوع خواهیم پرداخت، زیرا هدف از وصول مالیات صرفاً نگاه درآمدی آن نیست، بلکه مهم ترین نکته واصل از وصول مالیات باز توزیع آن و یا به عبارت دیگر توزیع مجدد عادلانه ثروت درسطوح جامعه است.

هماهنگونه که مستحضرید مالیات مهم ترین ابزار اقتصادی دولت بوده و با این ابزار مستحکم، دولت ها سیاست گذاری می نمایند و بهترین کاربرد مالیات در اقتصاد به عنوان ابزار در اعمال سیاست های انبساطی و انقباضی است، پس اگر ما به عنصر مالیات به عنوان درآمد محض بنگریم آنگاه دچار خطای هاله ای شده ایم.

یعنی سایر نتایجی که می باید از وصول یا عدم وصول مالیات را در اقتصاد بدست آوریم نادیده گرفته ایم و با التفات به موقعیت حساس و تحریم های مختلف از طرف کشورهای متخاصم، این نگاه تک بعدی به مالیات پاسخگوی اجزاء و اعمال سیاست های اقتصادی و اقتضایی دولت نخواهد بود.

از طرف دیگر باید به نکته مهم توجه داشته باشم که تصویب قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و در نظر گرفتن تسهیلات برای فعالان و حتی ساکنین مناطق مذکور یک سیاست زیر بنایی است و اگر دولت در مناطق هزینه ایی نماید و یا از درآمد خود به طور موقت صرف نظر نماید (زیرا معافیت ها مدت دار هستند) این عمل و این سیاست به مثابه سرمایه گذاری تلقی نموده است، زیرا همانطور که اعلام گردید اهداف تشکیل مناطق آزاد بسیار مهم است و اهم آن عبارت از: - ایجاد بستر برای ارتقاء سطح اقتصاد ملی در اقتصاد جهانی - مشارکت و تعامل بیشتر با اقتصاد بین المللی - انتقال فناوری های پیشرفته و افزایش حجم تولیدات و صادرات - رشد همه جانبه در مناطق و بهبود وضعیت موجود در راستای - اهداف اقتصاد مقاومتی و تسریع در دستیابی به سند چشم انداز - تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از داخل و خارج از کشور - ایجاد کار و اشتغالزایی مولد در مناطق مذکور - تنظیم بازار کار و کالا و حوزه مستمر و فعال بازارهای جهانی و .

.

.

همچنین نگارنده محترم، قانون مناطق آزاد (اعمال معافیت مالیاتی) را بدون پشتوانه کارشناسی می داند؛ این ادعا نشان می دهد که فلسفه لوایح و قانون برای نگارنده بی معناست زیرا قانون مناطق آزاد و ماده 13 آن و سایر تسهیلاتی که مقنن برای فعالان اقتصادی در نظر گرفته بعد از مطالعه کارشناسی در دولت و متعاقب آن در مجلس و کمیسیون های متعدد مصوب شده است (همانند سایر قوانین) و فراز و فرودهای زیر را طی کرده است.

پس اگر شخصی یا اشخاصی به هر دلیل یک تصور، آن هم غیر کارشناسی به این مهم دارند نباید تصویب قانون را بدون نظر کارشناسی و پشتوانه کارشناسی بدانیم زیرا این نگرش برازنده دولت و مجلس نیست.

نگارنده محترم مدعی شده است که گمرک در مناطق آزاد (حد فاصل سرزمین اصلی و مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی مستقر نیست و گستردگی جمعیت را نیز به عنوان دلیل عدم اعمال معافیت دانسته است.

در این خصوص باید گفت که گمرک خاص مناطق آزاد در تمامی منطقه های آزاد و ویژه مستقر بوده و با نظارت کامل ایفای نقش داشته است و اخیراً هم گمرک ج.

ا.

ایران در مناطق فوق الذکر مستقر و اعمال نظارت می نماید و ازدیاد جمعیت خود نمایانگر ضرورت اعمال معافیت در مناطق را دارد، زیرا جمعیت مستقر در مناطق عمدتا کارگر ماهر، مهندس، پیمانکار و .

هستند که در سال های قبل در آنجا نبوده اند و فضای کسب و کار ایجاد شده آنها را برانگیخته نموده است که در آن مناطق مستقر گردند و هم اکنون با تسهیلاتی که دولت در مناطق آزاد برای ساکنین و فعالان در نظر گرفته در آنجا اقامت دارند.

دلیل سوم نگارنده درج خبر اهمیت مالیات است و عدم اتکاء بر درآمدهای نفتی و خلق منابع مالیاتی و .

اگر به مقوله معافیت و سایر تسهیلاتی که قانونگذار برای مناطق آزاد در نظر گرفته نگاه کارشناسی و ژرف بنگریم آنگاه متوجه این واقعیت خواهیم شد که اعمال معافیت در مناطق ابزار و پشتوانه ای برای وصول مالیات بیشتر در آینده است؛ زیرا سرمایه گذاری، اشتغال، گردشگری، ایجاد بنگاه های اقتصادی و سرمایه گذاری داخلی و خارجی و تعامل با فعالان خارجی و ترغیب آنها برای سرمایه گذاری در هر منطقه مستلزم بسترسازی و اعطاء تسهیلات ویژه است و چنانچه تفاوتی بین مناطقی که دولت به دنبال سیاست گذاری اقتصادی است و سایر مناطق (سرزمین اصلی) نباشد رغبتی برای اشخاص وجود نخواهد داشت.

پس اعطای تسهیلات جزلاینفک سیاست انگیزشی دولت در امر سرمایه گذاری و اشتغالزایی است و وقتی انگیزه ایجاد گردد، سرمایه گذاری انجام می شود و وقتی سرمایه گذاری شود ، بنگاه های اقتصادی و تولیدی ایجاد می گردد و استقرار و شروع به کار بنگاه های اقتصادی، یعنی افزایش منابع و پایه های مالیاتی در آینده و این تصور و سیاست عقلایی و منطقی است، نه اینکه به بهانه اخذ چند میلیارد مالیات و عدم معافیت، آینده سرمایه گذاری، اشتغال، محرومیت زدایی، تعامل با دنیای اقتصادی را از طریق مناطق آزاد و .

به مخاطره بندازیم.

مظافاً اینکه اعطای معافیت در مناطق آزاد به فعالان اقتصادی دائمی نیست و مدت دار است و با انقضاء مهلت آنها به عنوان مؤدی کلان تلقی خواهند شد و نکته مهم تر این است که براساس اصلاحیه قانون اگر مؤدیان، خاصه فعلان اقتصادی مناطق به تکالیف قانونی خود عمل ننمایند مشمول مالیات خواهند شد.

فعالین اقتصادی برحسب ماده (161) مکرر ق.

م.

م مکلفند که اسناد فعالیت و معاملات خود را در فواصل قانونی به واحدهای مالیاتی تسلیم نمایند و چنانچه به تکالیف قانونی خود عمل ننمایند مستحق جرایم سنگین و حسب مورد بی اعتباری دفاتر آنها خواهد شد.

نویسنده خبر اعلام نموده است که هدف از اعطای معافیت ایجاد انگیزه در صادرات بوده است.

در این خصوص باید گفت این امر در راستای اعطای تسهیلاتی بوده که به سرمایه­گذاران داده شده است و به جهت انجام هر چه بهتر مأموریت­ های مناطق آزاد پیش­بینی و به ­صورت قانون شده است .

ولی این­که قصد و نیّت مقنن در یک سیاست، صد در صد محقق نشده و یا یکی از اهداف هفت­گانه دولت و مجلس فعلاً تحقق صد در صدی نیافته است دلیلی بر کم لن یکن نمودن تمامی آن سیاست حمایتی نمی باشد و این امر، منطقی به نظر نمی رسد، به این دلیل که فعالان و سرمایه­ گذاران بر اساس همین تسهیلات برنامه ریزی نموده و اقدام به فعالیت در این مناطق کرده اند.

دراین مورد یک مثال واقعی که مرتبط با اعمال معافیت مالیاتی است را مورد بررسی قرار می­دهیم .

ماده (142) قانون.

م.

م درآمدهای حاصل از صادرات کالاهای صنعتی و محصولات کشاورزی و .

را از مالیات معاف می­داند.

قصد و نیّت قانون­گذار از اعطاء و اعمال این معافیت، توسعه تولید، کشاورزی و .

بوده است.

حال اگر بعد از چهل سال این امر صد در صد محقق نگردیده است، آیا همه مشکلات را باید اعطاء معافیت مندرج در ماده مذکور بدانیم و تنها راه توسعه صنعت کشاورزی را حذف این معافیت بدانیم؟ دلیل ششم که نویسنده خبر اعلام نموده و تقریباً تکراری است، کاهش شفافیت و به دنبال آن فرار مالیاتی ناشی از معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد است.

هرچند که در خصوص عدم شفافیت در پاسخ (دلیل چهارم) توضیحات لازم داده شد، ولی باید گفت در تمامی دنیا مناطقی به عنوان بهشت های مالیاتی وجود دارند که در آن مناطق، تسهیلات ویژه­ای را به هر دلیل برای فعالان اقتصادی همان مناطق در نظر می­ گیرند.

اما دستگاه های متولی اخذ مالیات با اعمال قانون و نظارت اصولی ترتیبی را اتخاذ کرده است که جلوی فرار مالیاتی را تا حداکثر ممکن بگیرد.

بنابراین در این­گونه موارد می ­طلبد که سازمان امور مالیاتی فعال، پویا و به روز نظارت نماید، زیرا حذف معافیت به معنای پاک کردن صورت مساله است.

پس هر جا که فعالیت اقتصادی باشد وظیفه سازمان امور مالیاتی است که چتر نظارتی خود را در آنجا بگستراند و چنانچه مؤدیان به تکالیف خود عمل ننمایند با ابزارهای قانونی و بازدارنده اعم از جرائم، معرفی به مقام قضایی و .

از فرار مالیاتی جلوگیری نماید.

ضمناً همانطور که گفته شد، فرار مالیاتی خاص مناطق آزاد نبوده و نیست، مضافاً اینکه جامعه آماری مناطق آزاد بسیار محدودتر از سرزمین اصلی است.

بنابراین مقوله فرار مالیاتی خاص یک منطقه، شهر، کشور نیست و در تمام دنیا مؤدیان متخلف وجود دارند، ولی دستگاه مالیاتی با حمایت سایر دستگاه های کشور جلوی فرار مالیاتی را گرفته و یا به حداقل می رساند.

بنابراین می توان گفت؛ اینکه اعطای تسهیلات و معافیت های قانونی که با نظریه مجلس و خبرگان اقتصادی بعنوان یک ابزار انگیزشی ایجاد شده است را حذف کنیم به هیچ عنوان تاثیری بر جلوگیری از فرار مالیاتی نخواهد داشت.

در سطور پایانی، نگارنده اعلام کرده است وصولی مالیات های مناطق برای همان مناطق هزینه گردد.

این امر از نظر این مناطق نیز بسیار مطلوب است و یکی از پیشنهادهای این دبیرخانه است.

زیرا با تحقق این امر ضمن اینکه باعث انگیزش بیشتر در پرداخت داوطلبانه مؤدیان می شود؛ باعث می گردد که سیاست های پیش بینی شده در وظایف و ساختار مناطق آزاد در فاصله زمانی کمتر محقق گردد و اثرات مثبت آن برای اقتصاد در این برهه از زمان ملموس تر شود.

زیرا یکی از رسالت های سازمان امور مالیاتی و یکی از اهداف تشکیل این سازمان بر اساس بند (الف) ماده (59) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی اشاعه فرهنگ خوداظهاری و پرداخت داوطلبانه مالیات بوده است که با تحقق این امر کمک شایانی به افزایش درآمدهای مالیاتی در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی خواهد نمود.

در خاتمه پیشنهاد این دبیرخانه این است که نه تنها معافیت ها حذف نگردد، بلکه برای ایجاد انگیزه بیشتر برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی و تحقق اهداف از پیش تعیین شده، تسهیلات دیگری همانند تسهیل در پرداخت، بخشودگی جرائم و .

برای فعالان و سرمایه گذارانی که تکالیف قانونی خود را در تمامی ابعاد و در راستای اهداف دولت و نظام رعایت می کنند قائل شویم.


کلید واژه ها: مالیات - مناطق آزاد - مالیات بر ارزش افزوده - مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد - مناطق - ارزش افزوده - وصول مالیات - آزاد - معافیت - اقتصاد - مرکز پژوهش های مجلس - اقتصادی - معافیت مالیاتی - سیاست - دولت - پژوهش - صنعتی - تولید - مالیاتی - روابط عمومی - قانون - توزیع - شورای - اطلاع - تحلیل - درآمد - مجلس - عالی - تسهیلات - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
آخرین قیمت خودرو در بازار/سراتو 323 میلیون چکش خورد

توزیع روزانه 19 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در جایگاه های عرضه سی ان جی

رسیدگی خارج از نوبت پرونده های تخلف گرانفروشی | اخبار ایران و جهان

موج تقاضا برای خرید خودرو های دوگانه سوز

رکورد تازه در مصرف گاز/مصرف به 690 میلیون مترمکعب در روز رسید رسانه 7 | اخبار اقتصاد

انجام 26 هزار و 853 مورد بازرسی در روز سوم طرح تشدید نظارت بر بازار

چند درصد ایرانی ها سیگار می کشند؟

بهره وری نیروی کار در گلستان مطلوب نیست

وضعیت شهرهای کشور از زبان فرماندهان انتظامی

خسارت در سه روز معادل 7.5 درصد از عایدی سالانه افزایش قیمت بنزین

دقیقا چه خودروهایی سهمیه بنزین نمی گیرند؟

بهره وری نیروی کار در گلستان مطلوب نیست | اخبار ایران و جهان

کدام سرویس مدرسه مشمول دریافت سهمیه بنزین می شود؟

فروش برنج هندی بیش از 8هزار تومان تخلف است

وام مسکن ملی چقدر است؟

تحلیل معاون اسبق ارزی بانک مرکزی از قیمت آتی ارز

مصرف گاز در کل کشور رکورد زد

روایت ربیعی از 2کسری دولت

کشاورزان در نپال

دو سکوی باقی مانده فاز 13 تا پایان سال نصب می شوند رسانه 7 | اخبار اقتصاد

تخریب 8 بنای غیرمجاز در اراضی کشاورزی شهر ری

مرحله دوم کمک معیشتی دولت پرداخت شد

اخطاریه به واحدهای صنفی برای جلوگیری از گران فروشی تلفن همراه

تخصیص سهمیه بنزین به یکی از خودروهای مالکان چند خودرویی صحت ندارد/ تمامی خودروها سوخت سهمیه ای می گیرند

مهم ترین استفاده از طرح های گردشگری ایجاد اشتغال پایدار و درآمدزایی است/ رشد 50 درصدی صنعت گردشگری ایران در سال 97

قیمت خودروهای سایپا امروز 98/08/29 | پراید 55 میلیون تومان شد

ارزیابی دولت از وقایع اخیر

مسیر صعود به قله تولید

مرحله دوم بسته حمایتی معیشتی به خانوارها پرداخت شد

موج تقاضا برای خرید خودرو های دوگانه سوز

موج گرانی غیرقابل قبول است/ برخورد خارج از نوبت با متخلفان/نمی گذاریم در حق مردم اجحاف شود/ فروشگاه های زنجیره ای تخفیفات خود را افزایش دهند

سهمیه سوخت متناسب با تعداد خودروها به مالکان خودرو تعلق می گیرد

ادامه ی توزیع کارت های سوخت در روزهای پنج شنبه و جمعه این هفته

تکلیف عوارض میلیاردی رانندگان چه می شود؟

صدور کارت سوخت چقدر زمان می برد؟

مصرف CNG به 21 میلیون متر مکعب در روز رسید

فارس من| نعمتی: تحویل کارت ملی بیش از 80 درصد ثبت نام کنندگان

قراردادهای 10 میلیارد تومانی وزارت نیرو با شرکت های دانش بنیان رسانه 7 | اخبار اقتصاد

بیمه بانک های خسارت دیده در استان تهران پرداخت می شود

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 30 آبان

اعتراضات اطراف تهران به روایت شاهدان عینی

فارس من| نعمتی: تحویل کارت ملی بیش از 80 درصد ثبت نام کنندگان

مرحله دوم کمک معیشتی دولت امشب پرداخت شد

مرحله دوم بسته حمایتی معیشتی به خانوارها پرداخت شد

اخطاریه به واحدهای صنفی برای جلوگیری از گران فروشی موبایل

عده ای در جهت رسیدن به اغراض سیاسی خود از آب گل آلود ماهی می گیرند/ نمایندگان مجلس مطالبه گران خوبی برای مردم نیستند/ صدای مردم باید شنیده شود/ هیچ کس در آن سوی مرزها دلش برای ما نمی سوزد

اقتصاد بدون نفت رویکرد اصلی دولت است

کفشدوزک 77

بنزین ارزان باعث افزایش مصرف شده بود

تشکیل 45 پرونده تخلف صنفی در جنوب کرمان

قیمت انواع گوشت مرغ، قطعه بندی و بسته بندی/ نرخ سکه 4 میلیون و 150 هزار تومان شد + جدول

تخصیص سهمیه سوخت فقط به یکی از خودروهای مالکان دارای چند خودرو صحت ندارد

شگرد های جدید کلاهبرداری رمز یکبار مصرف

فروش برنج هندی بیش از 8هزار تومان تخلف است

گزارش دنیای اقتصاد از قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و دلار امروز 1398/08/29 +جدول

تشکیل 45 پرونده تخلف صنفی در جنوب کرمان

درآمد عزاداران حرفه ای در دنیا چقدر است؟

درآمد عزاداران حرفه ای در دنیا چقدر است؟

کنترل کامل بر بازار ارز داریم/ تورم متاثر از بنزین نهایت 4درصد است

توهم سلطنت!/ تلاش حامیان رضا پهلوی برای مصادره اعترضات مردم +فیلم

ذخیره 6 ماهه سهمیه بنزین خودروها

خسارت 200 میلیارد تومانی به فروشگاه های زنجیره ای

توهم سعودی ها؛ «جنگ به داخل ایران منتقل شد»

استخدام تعدادی بسته بندکار خانم جهت تولیدی پوشاک زنانه

فیلم | رونمایی از نخستین شاسی بلند آستون مارتین؛ اس یووی 158 هزار پوندی برای زنان ثروتمند

هشت هزار و 500 نفر در بخش کشاورزی استان کرمانشاه شاغل شدند

تنها راه نجات اقتصاد کشور اعتماد به نخبگان و حمایت همه جانبه از آن ها است

مرحله دوم کمک معیشتی دولت امشب پرداخت شد

لزوم تخصیص یارانه به کالاهای استراتژیک/مشکلی در بازار نداریم رسانه 7 | اخبار اقتصاد

درآمد عزاداران حرفه ای در دنیا چقدر است؟

اجرای طرح بازآفرینی شهری یک اولویت ملی است

قیمت گندم یکساله 32.5 درصد افزایش یافت/ میزان رشد نرخ انواع میوه

سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو چگونه است؟

قیمت طلا، سکه و دلار امروز پنجشنبه 98/08/30+ تغییرات

مردم کوچک ترین افزایش قیمت را گزارش دهند

اغتشاش گران از مردم نبودند/ هیچ دستگاهی حق صدور مجوز افزایش قیمت ندارد

چرا افزایش قیمت بنزین، بورس را صعودی می کند؟

مردم یاسوج در محکومیت اقدامات اغتشاشگران راهپیمایی می کنند

جزییات افزایش مبلغ وام مسکن

پرداخت کمک حمایت معیشتی دولت به مشمولان تا پایان دوم آذر

مردم کوچک ترین افزایش قیمت را گزارش دهند

سهمیه بنزین خودروها تا 6 ماه امکان ذخیره در کارت سوخت دارد

افزایش عجیب قیمت پراید در بازار

تعداد دقیق فروشگاه هایی که در ناآرامی ها تخریب شدند

ماجرای اختصاص یک سهمیه سوخت به دارندگان چندخودرو چیست؟

ثروتمندترین بازیگران دنیا در سال 2019

خرید برخی کتاب ها از نویسندگان ظلم به بیت المال است

برخی به جایگاه ها مراجعه و در اعتراض پولی پرداخت نمی کنند

هشت هزار و 500 نفر در بخش کشاورزی استان کرمانشاه شاغل شدند

تخصیص سهمیه سوخت فقط به یکی از خودروهای مالکان دارای چند خودرو صحت ندارد

چرا افزایش قیمت بنزین، بورس را صعودی می کند؟

افزایش قیمت بنزین در جهت حمایت از اقشار ضعیف جامعه است

ماجرای اختصاص یک سهمیه سوخت به دارندگان چندخودرو چیست؟

چرا افزایش قیمت بنزین، بورس را صعودی می کند؟

مقایسه خودرو دنا و پژو 206 صندوقدار

بیش از 51 هزار شغل در استان کرمانشاه ایجاد شده است

بخشی از پایه های شبکه توزیع برق متعلق به سال 32 است!/ بلااستفاده ماندن ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در استان

1500 کارت خوان خارج از کشور غیر فعال شد

طی مرحله دوم؛ امشب 20 میلیون نفر دیگر کمک حمایتی می گیرند

مزایای حاصل از افزایش قیمت بنزین را به زودی می بینید

توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش ها از معافیت مالیاتی مناطق آزاد

توضیحاتی پیرامون تحلیل مرکز پژوهش ها از معافیت مالیاتی مناطق آزاد