مطالب مرتبط:
جدول رده بندی لوشامپیونه در پایان هفته دهم
جدول رده بندی بوندس لیگا در پایان هفته هشتم
جدول رده بندی لالیگا در پایان هفته نهم + عکس
لوشامپیونه|المپیک مارسی به رده چهارم جدول صعود کرد- اخبار ورزشی زیرنویس
جدول رده بندی لالیگا در پایان هفته نهم
-235 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 10:472019-10-21اقتصادي

جدول رده بندی بانک های ضدتولید


با توجه به اینکه ساختار انگیزشی اقتصاد ایران عملا به جهت سوددهی بالای بخش های غیرمولد و سوداگر مشوق سرمایه گذاری در این بخش هاست، نقش نظام بانکی در هدایت اعتبارات به سمت بخش های مولد بسیار مهم و حساس است.

- سهم 21 بانک از سود 230 هزار میلیاردی سپرده های بانکی در سال 97 را بررسی شدجدول رده بندی بانک های ضدتولید"با توجه به اینکه ساختار انگیزشی اقتصاد ایران عملا به جهت سوددهی بالای بخش های غیرمولد و سوداگر مشوق سرمایه گذاری در این بخش هاست، نقش نظام بانکی در هدایت اعتبارات به سمت بخش های مولد بسیار مهم و حساس است.

اقتصصاد24 – بر همین اساس، عملکرد نظام بانکی در اعطای سود به سپرده های بانکی که خود رقیب بخش مولد اقتصاد هستند و همچنین تخصیص منابع به بخش های اقتصادی اهمیت مضاعفی دارد.

در این زمینه بررسی ها نشان می دهد طی سال 97 نظام بانکی کشور درمجموع 230 هزار میلیارد تومان سود به سپرده های بانکی داده که این میزان حدود 6 برابر کل بودجه بخش عمرانی کشور است.

پرداخت 230 هزار میلیارد سود بانکی از این منظر دارای اهمیت است که بررسی ها نشان می دهد 80 درصد این سود عاید 2.

5 درصد از سپرده گذاران بانکی در کشور می شود.

همچنین در بخش توزیع تسهیلات نیز حدود 56 درصد از تسهیلات نظام بانکی کشور در سال 97 عملا عاید بخش خدمات و بازرگانی شده که خطر گسیل آن به بخش های غیرمولد بسیار زیاد است.

در همین زمینه مطالعات تجربی نشان می دهد در ایران طی چند دهه اخیر در اثر افزایش نرخ سود سپرده های بانکی، به جز مقدار سپرده های بانکی که افزایش یافته است، کلیه متغیرهای کلان اقتصاد یعنی حجم سرمایه گذاری، مصرف، تسهیلات بانکی، تولید ناخالص داخلی بدون نفت و تقاضای پول کاهش یافته و به زیر مقدار باثبات خود رسیده اند.

به عبارت دیگر، جذابیت سود بانکی و ساختار انگیزشی ضدتولیدی اقتصاد، موجب کاهش سرمایه گذاری و رشد اقتصادی در ایران شده است.

بانک ها 6 برابر بودجه عمرانی سود بانکی دادنددر یک تقسیم بندی کلی، انواع سپرده های بانکی به دو گروه سپرده های دیداری و غیردیداری تقسیم می شوند.

سپرده های دیداری سپرده هایی هستند که اشخاص حقیقی و حقوقی با افتتاح حساب جاری وجوه اضافه بر نیاز خود را به بانک سپرده تا در وقت مناسب با استفاده از خدمات حساب جاری در مبادلات پولی خود استفاده کنند.

نوع دوم سپرده های بانکی، سپرده های غیردیداری است که شامل سپرده قرض الحسنه پس انداز، سپرده های مدت دار و متفرقه می شوند.

غیردیداری ها، سپرده هایی هستند که اشخاص به علل مختلف، علاقه یا توان به کارگیری آنها را ندارند، به این جهت سراغ موسساتی می روند که یا در قالب سپرده قرض الحسنه پس انداز وجوه اضافه بر هزینه های جاری خود را برای مدت نامعین به چنین حسابی واریز کرده تا هنگام نیاز با برنامه ریزی، وجوه مذکور را دریافت کنند یا اینکه شامل سپرده هایی هستند که فرد با سپرده گذاری قصد دارد علاوه بر حفظ سرمایه، سودی از بانک دریافت کند.

بخش آخر سپرده ها که با عنوان سپرده های غیردیداری مدت دار شناخته می شوند، بانک ها در قالب سپرده های ثابت، وجوه مذکور را جذب کرده و علاوه بر تعهد بازپرداخت اصل آنها، متناسب با مدت زمان سپرده گذاری به صاحبان شان بهره می پردازد.

این سپرده ها که بین 80 تا 84 درصد از حجم اصلی سپرده های بانکی (دیداری و غیردیداری) را شامل می شوند، از این منظر که به عنوان یکی از اجزای سرمایه گذاری در ایران شناخته می شوند، همواره کمیت و کیفیت آنها مورد بحث بوده است.

در این زمینه بررسی ها نشان می دهد کل سپرده های غیردیداری مدت دار نظام بانکی کشور در پایان سال 97 حدود 1530 هزار میلیارد تومان بوده که با فرض 15 درصد سود بانکی، رقم سود پرداختی به سپرده های بانکی به 230 هزار میلیارد تومان می رسد.

برای تصور درشتی رقم سود پرداختی بانک های کشور کافی است تصور کنیم رقم 230 هزار میلیارد تومان سود بانکی سال 97 حدود 6 برابر بودجه عمرانی 40 هزار میلیارد تومانی محقق شده کشور در سال 97 و حدود هفت برابر خسارات 30 هزار میلیارد تومانی سیل ویرانگر بهار 98 نقاط مختلف کشور است.

بانک آینده رکورددار پرداخت سود بانکی در میان خصوصی هاهمان طور که گفته شد، با فرض پرداخت سود 15 درصدی به کل سپرده های غیردیداری مدت دار، رقم پرداخت سود بانکی سپرده های نظام بانکی کشور در سال 1397 به حدود 230 هزار میلیارد تومان می رسد.

اینکه کدام بانک ها بیشترین مقدار عددی سود بانکی را پرداخت کرده اند، از این منظر که بانک مذکور جذابیت زیادی برای سپرده گذاری دارد، بسیار مهم است.

در این زمینه با توجه به اینکه صورت های مالی برخی بانک های مهم کشور و عمدتا بانک های دولتی شامل بانک های مسکن، رسالت، سپه، ملی، توسعه تعاون، صنعت و معدن، قوامین و توسعه صادرات ایران یا جدید نبوده یا چندان شفاف نیستند، صرفا وضعیت 21 بانک کشور بررسی شده است.

این بررسی که براساس اطلاعات صورت مالی و گزارش های ماهانه عملکرد 21 بانک مذکور تهیه شده، نشان می دهد این 21 بانک درمجموع طی سال 1397 حدود 153 هزار و 412 میلیارد تومان سود به سپرده گذاران خود پرداخت کرده اند که در میان آنها، بانک آینده با پرداخت 17.

2 هزار میلیارد تومان در رتبه اول بیشترین پرداخت حجم سود بانکی قرار دارد.

البته با توجه به اینکه آخرین صورت مالی بانک مذکور مربوط به 9 ماهه 97 است، برآورد می شود در 12 ماهه سال گذشته حجم سود پرداختی به سپرده های این بانک به حدود 23 هزار میلیارد تومان برسد.

در رتبه دوم پرداخت بیشترین سود به سپرده های بانکی (از لحاظ حجم سود)، بانک صادرات قرار دارد که 15 هزار میلیارد تومان سود به سپرده گذاران خود پرداخت کرده است.

در رتبه سوم بانک ملت قرار دارد که در سال 97 حدود 14.

5 هزار میلیارد تومان سود به سپرده گذاران خود پرداخت کرده است.

بانک تجارت با پرداخت 14.

3 هزار میلیارد تومان، بانک پارسیان با پرداخت 12.

7 هزار میلیارد تومان، بانک کشاورزی با پرداخت 9.

6 هزار میلیارد تومان، بانک شهر با پرداخت حدود 9.

5 هزار میلیارد تومان، بانک پاسارگاد با پرداخت 9.

4 هزار میلیارد تومان، بانک رفاه با پرداخت بیش از 9 هزار میلیارد تومان و بانک گردشگری نیز با پرداخت حدود 5.

8 هزار میلیارد تومان، بانک هایی هستند که در رتبه های چهارم تا دهم بیشترین پرداخت سود بانکی قرار دارند.

قابل ذکر است با توجه به اینکه آمار و اطلاعات جدید و شفافی از عملکرد بانک های بزرگی همچون بانک ملی، مسکن و سپه در دست نیست، در صورت شفاف سازی عملکرد سه بانک مذکور به احتمال زیاد این رده بندی بیشترین پرداخت کنندگان سود بانکی، به نفع این بانک ها تغییر خواهد کرد.

بانکی که 36 هزار میلیاردصرف ایران مال کردگفته شد به جهت اینکه ساختار انگیزشی اقتصاد ایران ضدتولید است، بخش عمده سرمایه گذاری ها و نقدینگی در ایران به بخش های سوداگر و غیرمولد گسیل می شوند.

در همین زمینه نظام بانکی نیز علاوه بر نقش حساس در تخصیص اعتبارات، خود نیز در راستای تنوع سازی دارایی ها، می توانند موجب تقویت بخش های غیرمولد شوند.

بر همین اساس، یکی از اقداماتی که بانک ها برای جلوگیری از ورشکستگی انجام می دهند، متنوع سازی سبد دارایی هاست.

به این صورت که به جای اینکه سهم قابل توجهی از کل دارایی های بانک صرف یکی از سرمایه گذاری ها شود که خود ریسک ایجاد می کند؛ آنها سعی می کنند به تعداد خیلی زیاد دارایی های به نسبت کوچک داشته باشند، به نحوی که هیچ کدام سهم قابل توجهی از کل دارایی ها را به یکی از آنها اختصاص ندهند.

در این زمینه بانک های ایران عمدتا بدون نظارت کافی بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار نظام پولی و مالی کشور، به قصد متنوع سازی سبد دارایی هایی خود، اقدام به سرمایه گذاری کلان در بنگاهداری و همچنین سرمایه گذاری در بخش های غیرمولد می کنند که بیش از آنکه حکایت از تنوع سازی دارایی ها داشته باشد، تمرکز خطرناک دارایی ها در یک بخش است.

یکی از نمونه های بارز تمرکز دارایی های بانکی در یک بخش خاص، مثال جالب سرمایه گذاری بانک آینده در پروژه ایران مال است.

در این زمینه با وجود اینکه بانک آینده رقم دقیقی از هزینه کرد در پروژه ایران مال منتشر نکرده است، اما بررسی صورت مالی این بانک نشان می دهد در صورت های مالی سه سال 93، 94 و 95 جزییاتی از رقم تسهیلات اعطایی و سرمایه گذاری بانک آینده در پروژه ایران مال وجود دارد، به طوری که طبق صورت مالی سال های 93 و 94، بانک آینده در سال 93 حدود 8.

4 هزار میلیارد تومان و در سال 94 حدود 14.

2 هزار میلیارد تومان در این پروژه سرمایه گذاری کرده است.

همچنین این بانک در سال 95 نیز 14.

2 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به پروژه مذکور اعطا کرده است.

به عبارت دیگر، بانک آینده طی سه سال در حالی36.

5 هزار میلیارد تومان از سپرده های بانکی را صرف ساخت پروژه لوکس ایران مال کرده که این میزان نزدیک به کل بودجه عمرانی محقق شده یک سال کشور است.

در این زمینه بررسی تجربیات جهانی نشان می دهد در هیچ کشوری با اقتصاد مشابه یا بزرگ تر از ایران نهاد سیاستگذار و ناظر نظام پولی و مالی اجازه سرمایه گذاری کلان یک بانک در یک پروژه را که دارای ریسک بزرگی است، نمی دهد و معمولا این نوع پروژه ها به جهت رعایت الگوی تناسب تنوع دارایی ها، توسط کنسرسیومی از بانک ها تامین مالی می شوند.

54 درصد تسهیلات بانکی در کمین بخش سوداگر اقتصادبا توجه به اینکه بیش از 80 درصد تامین نقدینگی مورد نیاز بنگاه های اقتصادی در ایران بانک محور است، کمیت و کیفیت اعطای این تسهیلات به بخش های مولد امری بسیار حیاتی است.

در این زمینه بررسی ها نشان می دهد بین سال های 1380 تا 1397 سهم بخش خدمات و بازرگانی از کل تسهیلات بانکی در حالی از حدود 35 درصد در سال 1380 به 54 درصد در سال 1397 رسیده که مجموع سهم سه بخش مسکن و ساختمان، صنعت و معدن و کشاورزی از تسهیلات بانکی در این مدت از حدود 65 درصد در سال 1390 به 46 درصد در سال 1397 رسیده است.

به عبارت دیگر، طی سال های اخیر برخلاف کاهش شدید سهم بخش های مولد اقتصاد از تسهیلات بانکی، سهم بخش های غیرمولد اقتصاد یعنی خدمات و بازرگانی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

در این زمینه کارشناسان اقتصادی معتقدند اگرچه سهم بخش خدمات و بازرگانی در اقتصاد ایران بیش از 50 درصد است که بر همین مبنا طبیعی است که بیش از 50 درصد تسهیلات بانکی به بخش های خدمات و بازرگانی برسد، با این حال در ایران به جهت نبود ارتباط بین بخش مولد و غیرمولد (نقش ضعیف بخش خدمات و بازرگانی به عنوان تکمیل کننده زنجیره تولید)، بخش خدمات و بازرگانی عملا تسهیلات بانکی را برای سفته بازی و دلالی هزینه می کنند.

بر این اساس، با توجه به اینکه بخش تولید قادر به پرداخت نرخ سود بالای بانکی نیست، بانک ها منفعت خود را در بخش غیرمولد و سفته بازی جست وجو می کنند که ماحصل آن ورود این تسهیلات بانکی به بازارهای سوداگر اعم از بازار ارز، سکه و طلا و بورس بازی زمین و مسکن است.

همچنین بررسی های آماری نشان می دهد پس از کشورهای ونزوئلا، کنگو، اوگاندا و آنگولا نظام بانکی ایران با نرخ سود بانکی 15 تا 18 درصد، بالاترین نرخ سود بانکی را دارد که همین عامل موجب شده بخش عمده تسهیلات بانکی به بخش خدمات و بازرگانی برود که به جهت ساختار ضدتولید اقتصاد ایران و سوددهی بالای این بخش، تسهیلات بانکی را درموقع مقرر تسویه کند؛ اما بخش مولد اقتصاد به جهت سوددهی کمتر از سود بانکی یا عملا قادر نیست تسهیلات بانکی با سود بالا را دریافت کند یا اینکه اگر هم دریافت کند برای بازگشت آن مجبور است در بخش های غیرمولد سرمایه گذاری کند.

براین اساس، بررسی ترکیب تسهیلات دریافتی بخش های مختلف اقتصاد ایران نشان می دهد سود بالای بانکی موجب شده تسهیلات اعطایی بانک ها عملا برای بخش واقعی اقتصاد صرفه نداشته باشد که همین امر موجب شده بانک ها که نگران بازگشت تسهیلات اعطایی هستند، تسهیلات را به بخشی اعطا کنند که سوددهی آن از نرخ سود بانکی بالاتر بوده و دریافت کننده قادر به بازگرداندن تسهیلات است.

منبع: فرهیختگان
کلید واژه ها: بانک - بانکی - سپرده - نظام بانکی - سرمایه گذاری - اقتصاد - سود بانکی - سرمایه - اقتصاد ایران - میلیارد - تسهیلات - ایران - تولید - نظام - ساختار - اعتبارات - کشور - رده بندی - اقتصادی - میلیارد تومان - درصد - نشان - افزایش - رشد اقتصادی - تخصیص منابع - بودجه - اهمیت - خدمات - قرض الحسنه - افزایش نرخ

آخرین اخبار سرویس:
کاهش 40 درصدی نزاع دسته جمعی در شهرستان بروجرد

از خرید و فروش بیت کوین چه باید بدانید؟

قیمت گوشت رو به کاهش است؟

78 درصد تجهیزات شهربازی ها استاندارد هستند

دوران آبیاری سنتی سر آمده است /دولت نمی تواند تاجر بزرگی باشد

وجود 264 هکتار بافت فرسوده در شهرستان بروجرد

با 500 میلیون تومان کدام منطقه تهران خانه بخریم؟+جدول

قیرهای تقلبی چگونه وارد پروژه های راهسازی شد؟

پتروشیمی ها 100 درصد تعهدات ارزی خود را انجام داده اند

افزایش قیمت نفت به بالای 62 دلار با خوش بینی به مذاکرات تجاری

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه امروز 21 آبان 98

تایید صلاحیت مدیر عامل شرکت بیمه حافظ از سوی بیمه مرکزی

وجود 264 هکتار بافت فرسوده در شهرستان بروجرد

گوشت قرمز | روند نزولی قیمت مواد پروتیینی و برخی کالاها در تهران

افتتاح نمایشگاه کشاورزی و صنایع وابسته در بجنورد

سیل 38 هزار میلیارد تومان خسارت به کشور وارد کرد/ پرداخت 16 هزار میلیارد تومان خسارت

گسترش بازار خرما نیازمند الگوگیری از کشورهای پیشتاز است

حمایت از تولیدکنندگان داخلی از واردات بی رویه می کاهد

نارضایتی زنان از ترامپ

انسداد 12 حلقه چاه غیر مجاز در اسلامشهر

مدیرعامل ایران خودرو: کسری قطعات خودرو کاهش یافت

توانایی برخی از صنعتگران چهارمحال و بختیاری به یک بِرنَد تبدیل شده است

احتمال 40 درصدی وقوع سیل در حوضه دز

ایجاد 40 هزار شغل توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سیستان و بلوچستان

بیانیه مشترک 2 خودروساز: افزایش قیمت خودرو در بازار هیچ ارتباط و نفعی برای خودروسازان ندارد

100 میلیارد ریال به ساماندهی شبکه فاضلاب روستایی گیلانغرب اختصاص یافت

دومین نمایشگاه ملی خرما در بوشهر افتتاح شد

10 میلیارد ریال به حوزه گردشگری جوانرود اختصاص یافت

شب گذشته اصفهانی ها 60 میلیون متر مکعب گاز مصرف کردند

آبیاری غرق آبی جایز و مجاز نیست/ لزوم استفاده از شیوه های نوین

تصمیم رونق زا برای تسهیلات خرید مسکن

کشاورزان نهاده ها را از مراکز معتبر تهیه کنند | اخبار ایران و جهان

سامانه ثبت تعاونی آغاز به کار کرد/ رسیدگی به تقاضا حداکثر تا 5روز رسانه 7 | اخبار اقتصاد

سمپاشی محصولات کشاورزی به پهپادها سپرده شد

13 میلیارد ریال زکات سال گذشته در کاشان جمع آوری شد + عکس

دومین نمایشگاه تخصصی خرما و صنایع وابسته در بوشهر

ارزیابی روش اعمال حد نوسان قیمت سهام در بورس اوراق بهادار ایران و جهان

مبانی نظری ارزیابی علل ایجاد مطالبات سررسید گذشته و معوق انواع بانکها

وجود 45 هزار بیکار در چهارمحال و بختیاری

دوران آبیاری سنتی سر آمده است /دولت نمی تواند تاجر بزرگی باشد

سامانه ثبت تعاونی راه اندازی شد/ رسیدگی به تقاضا حداکثر تا 5 روز

سازمان فنی و حرفه ای: بحران جدی بیکاری تا 11 سال دیگر/ 47 درصد مشاغل از بازار کار حذف می شود

شرکای تجاری آینده ایران کسانی هستند که امروز کنارمان باشند

سرریز توسعه برای محرومین در برنامه دولت نیست

رییس بزرگ ترین بانک آمریکا: نابرابری درآمدی مشکلی عظیم در آمریکاست

افت 80 درصدی تولید خودرو در کشور

78 درصد تجهیزات شهربازی ها استاندارد هستند

سامانه ثبت تعاونی آغاز به کار کرد/ رسیدگی به تقاضا حداکثر تا 5روز

مدیرعامل ایران خودرو: کسری قطعات خودرو کاهش یافت

واردات | بزودی 50 درصد کالاهای اساسی کشور از بندرچابهار وارد می شود

حمایت از تولیدکنندگان داخلی از واردات بی رویه می کاهد

مدیرعامل: کسری قطعات ایران خودرو از 41 به 14 کاهش یافت

9 هزار ایرانی به تماشای گروه شیلر نشستند

97میلیارد ریال وام قرض الحسنه به کشاورزان خراسان شمالی

حمل ریلی بار برای نخستین بار در همدان

کشاورزان نهاده ها را از مراکز معتبر تهیه کنند

برداشت زعفران در شهرستان تاکستان آغاز شد

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار | افزایش قیمت در صرافی ها

70 درصد واحدهای خبازی شهرستان بروجرد دوگانه سوز هستند

ایران با تمام توان در حال مبارزه با مواد مخدر است

اصفهانی ها شب گذشته 60 میلیون مترمکعب گاز مصرف کردند

انسداد 12 حلقه چاه غیر مجاز در اسلامشهر

سهمیه بندی بنزین شایعه است/میدان جدید نفتی مشترک نیست

استخدام مهندس معماری جهت گروه مهندسی مبین در خوزستان

افتتاح هر واحد صنعتی و معدنی در کشور یک پیروزی بزرگ است/ افزایش چشمگیر ذخایر معدنی مس در سطح کشور

80 شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه ملی خرمای بوشهر حضور دارند

266 پروژه مشهد در سامانه طرح مثلث اقتصادی ثبت شده است

پیش بینی برداشت 9 هزار تن وش پنبه از سطح مزارع شهرستان سرخس

افزایش 27 درصدی واردات از بندر چابهار

فرماندار داراب: آب آشامیدنی این شهر به حالت عادی و مطلوب برگشته است

سهم 6.2 درصدی صنعت پتروشیمی ایران از تولید جهانی

نرخ 97.5 درصد باسودای در گیلان/ تکمیل بانک اطلاعاتی افراد بی سواد

مدیرعامل ایران خودرو: کسری قطعات خودرو کاهش یافت

بنزین | زنگنه: مردم نگران سهمیه بندی بنزین نباشند

بازار مسکن | پیش بینی وضعیت تا پایان امسال

خودرو | 3 خودرو جایگزین 405 شد

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بیکاران دارای مهارت

استخدام 7 ردیف شغلی در یک گروه معتبر و بین المللی

پرسشنامه شناسایی رابطه میان کیفیت کلی خدمات بانکداری الکترونیکی و رضایتمندی مشتریان

ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و ایجاد 40 هزار شغل در سیستان و بلوچستان

باید به عوامل بانک گردشگری خداقوت گفت

نشست فعالان اقتصادی استان با سفیر عمان

مازندران؛ خالی کردن حساب بانکی 250 نفر توسط یک نوجوان

عملیات اجرایی احداث یک واحد تولیدی در قزوین آغاز شد

حل مشکل واحدهای تولیدی قزوین با همکاری دستگاه ها و ظرفیت های داخلی

توانایی برخی از صنعتگران چهارمحال و بختیاری به یک بِرنَد تبدیل شده است

سرریز توسعه برای محرومین در برنامه دولت نیست

ایجاد 40 هزار شغل توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سیستان و بلوچستان

بررسی توسعه خوشه های صنعتی در بخش تعاون

سومین سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی نصب شد رسانه 7 | اخبار اقتصاد

آغاز عملیات گاز رسانی به آخرین روستای گلپایگان

صفر کردن کسری قطعات خودروهای ناقص، هدف مشترک سایت های تولیدی ایران خودرو است

100 میلیارد ریال به ساماندهی شبکه فاضلاب روستایی گیلانغرب اختصاص یافت

پرداخت تسهیلات ویژه به واحد های در معرض خطر سیلاب

10 میلیارد ریال به حوزه گردشگری جوانرود اختصاص یافت

بنزین سهمیه بندی می شود؟

لایحه حذف 4 صفر پول در کمیسیون تصویب نشد

تشویق بانوان قزوین به کسب و کارهای خلاقانه از اقدامات مهم کانون زنان بازرگان است

تقدیر رییس جمهور از تلاش های وزارت صمت برای رونق تولید

سیل 38 هزار میلیارد تومان خسارت به کشور وارد کرد/پرداخت 16 هزار میلیارد تومان خسارت

جدول رده بندی بانک های ضدتولید

جدول رده بندی بانک های ضدتولید