مطالب مرتبط:
جزییات طرح 24 بندی حریری برای خروج از بحران
جزییات طرح 24 بندی حریری برای خروج از بحران اعلام شد
جزییات طرح سعد الحریری برای خروج لبنان از بحران | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز
برپایی غرفه نشر شاهد در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت آلمان
جزییات طرح 24 بندی سعد حریری برای خروج از بحران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 10:362019-10-21سياسي

خدادی: از بحران کاغذ عبور کردیم/ جزییات شیوه جدید ارائه یارانه مطبوعات/ شرط برپایی نمایشگاه مطبوعات


معان مطبوعاتی وزارت ارشاد تصمیم گرفته شیوه ارائه یارانه مطبوعات را تغییر دهد و این مسیر را از سمت کمی به سمت کیفی سوق دهد.

- خبرگزاری فارس- مریم فیروزفر: محمد خدادی که در حال حاضر بر صندلی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تکیه زده، کارنامه طولانی از مدیریت ها در بخش های فرهنگی، تبلیغی، پشتیبانی و ستادی در ستاد مرکزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد کل نیروهای مسلح از جمله در ستاد مرکزی پشتیبانی به ریاست حسن روحانی در دوران دفاع مقدس دارد.

او پس از پایان جنگ تحمیلی خبرنگار سرویس اقتصادی ایرنا و خبرنگار و مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو بود و در ادامه مدیرکل اخبار بین الملل خبرگزاری جمهوری اسلامی و عضو شورای خط مشی سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی شد.

خدادی همچنین عضویت در شورای مؤسس و سردبیری روزنامه ایران را در کارنامه دارد، مدیرمسئولی و سردبیری روزنامه انگلیسی زبان ایران دیلی، مؤسسه ایران، دبیرکلی سازمان خبرگزاری جنبش عدم تعهد، دبیرکلی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه، دبیرکلی سازمان خبرگزاری کشورهای عضو اکو، دبیرکلی سازمان خبرگزاری کشورهای حاشیه دریای خزر، مسئولیت سیاست گذاری و انتشار اخبار روزنامه ها و خبرگزاری اجلاس سران کنفرانس اسلامی، دبیرکلی اجلاس وزرای اطلاعات سازمان کنفرانس اسلامی در تهران و دبیرکلی اجلاس سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه در تهران را طی سال های اخیر برعهده داشته است.

این مدیر پرسابقه رسانه ای مسئولیت گروه مطالعات رسانه ای دفتر مطالعات وزارت امورخارجه، ریاست اداره رسانه های وزارت امور خارجه، سرکنسولی جمهوری اسلامی ایران در لاهور پاکستان، مدیرمسئولی و سردبیری ماهنامه نفت گاز و پتروشیمی را نیز در سوابق فعالیتش دارد.

او همچنین تهیه کننده برنامه های مختلف تلویزیونی در برنامه های زنده و ترکیبی، مستند گزارشی در برنامه های در شهر؛ صبح تهران؛ آفتاب مهربانی و دوربین هفت نیز بوده است.

خدادی از جمله مدیرانی است که هنوز دست پخت همسرش را به غذای اداره ترجیح می دهد و هر روز با ظرف غذای خانگی در محل کارش حاضر می شود.

وارد اتاقش هم که می شوی، در هر گوشه یک اثر هنری قرار داده شده است.

به خوشنویسی علاقه ویژه ای دارد و این را می توان از قلم ها، دوات های رنگی و جاقلمی هایی که داخل کتابخانه پشت سرش گذاشته، فهمید.

دغدغه های بسیاری برای رسانه ها دارد و تلاشش این است که تا زمان حضورش در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به پایان نرسیده، بتواند برای بیمه خبرنگاران طرح جامع و قابل اجرایی ارائه دهد.

  آنچه در ادامه می خوانید گفت وگوی خبرگزاری فارس با خدادی درباره مهم ترین موضوعات حوزه رسانه است:  **آقای خدادی طی ماه های گذشته بحران کاغذ در حوزه انتشار نشریات به اوج خود رسید، آیا بحران به وجود آمده در بخش کاغذ شما را مجاب به هدف مندی یارانه مطبوعات کرد؟ -حقیقت این است که هر سیاست و برنامه ای باید هدفش بهینه کردن و استفاده حداکثری از منابع باشد.

شما در هر روزی که از خواب بیدار می شوید باید بتوانید از ظرفیت ها، مناسبت ها و توانایی های خود استفاده کنی و حداکثر بهره وری را داشته باشید تا به نتیجه بهتر برسید امروز هم دلایل و قرائنی داریم که این موضوع را مورد تاکید قرارمی دهد .

اول اینکه خروجی آنچه که ما سیاست گذاری کرده بودیم، کمّی بود در حالی که همه اذعان دارند امروز نیاز ه به کیفیت جدی است بیش از 11 هزار مجوز رسانه داریم و همه اذعان دارند  کارکرد رسانه ضعیف تر شده است.

چرا تیراژ رسانه های ما امروز کمتر از قبل است درحالی که باید بیشتر  می شد؟ **در این میان قطعا نمی توان کارکرد فضای مجازی را نادیده گرفت.

-بله.

نافی هم نیستند اما به این نکته توجه کنید که شاخص های زیادی در این زمینه وجود دارد.

مثلا در هند، پاکستان، ژاپن و.

که کشورهای آسیایی هم هستند تیراژ روزنامه ها روز به روز بالاتر رفته اند.

در این کشورها هم فضای مجازی به همین اندازه رشد داشته است.

**یعنی شما فضای مجازی را رقیبی برای روزنامه ها نمی دانید؟ -از نظر من فضای مجازی یک ظرفیت جدید را ایجاد کرده و همانطور که   تلویزیون، شبکه های ماهواره ای، وبسایت های ویدئویی و پخش فیلم و .

همه آمدند اما هیچکدام جای سینما را نگرفتند، فضای مجازی هم نمی تواند جای روزنامه را بگیرد.

این نشان می دهد که ما به لحاظ عرضه و تقاضا نتوانسته ایم مناسب عمل کنیم.

کاری که تاکسی های آنلاین با تاکسی های تلفنی کرد، شبکه مجازی نباید با روزنامه ها بکند.

این به دلیل عدم به روزرسانی و عدم تطبیق با نیاز مشتری است.

سبک رسانه ای ما هنوز متعلق به دهه 60 و 70 است.

در حالی که نیاز رسانه در دهه 90 چیز دیگری است.

ساده ترین آن هم این است که رسانه باید بعد از خبر باشد.

چه نشریات، چه مطبوعات و چه حتی خبرگزاری ها.

چرا؟ چون مخاطب، خبر را در کوتاه ترین زمان ممکن از طریق فضای مجازی می گیرد.

ولی بعد از خبر دیگر متعلق به شبکه های اجتماعی نیست و تحلیل و تفسیر و ارزش افزوده خبری متعلق به رسانه است.

**یعنی شما با چنین پیش فرضی برای هدفمندی یارانه مطبوعات تصمیم گرفتید؟ -بله.

در مورد هدفمندی اینطور تصمیم گرفتیم که اگر می خواهیم از رسانه حمایت کنیم، از محتوای آن حمایت کنیم و نه از اسم رسانه.

**جزییات این شیوه را توضیح می دهید؟ -در این زمینه ما 2 انتخاب داریم.

تا به حال ما  ازوجود یک  رسانه حمایت می کردیم، یک کسی اسمش رسانه بود و ثابت می کرد که منتشر شده و می آمد و یک حمایتی می گرفت.

خروجی این نوع حمایت شاید در یک روزی لازم بود ولی امروز دیگر همه قبول دارند که باید از محتوای رسانه حمایت کنیم.

به اضافه اینکه یادمان نرود ما تا به حال پول نفت داشته ایم اما حالا دیگر این پول را به اندازه قبل نداریم و پول مالیات مردم را داریم و حق مردم است که هزینه منطبق بر نیاز انها باشد و درزندگی خود اثرش را مشاهده کنند.

**این موضوع در ظاهر بهتر است و حتی می توان گفت که وابستگی ها را هم کم می کند.

-بله.

دقیقا همینطور است و مهم تر اینکه فضای رقابت در رسانه، به جای محتوا تبدیل به رقابت در تعداد شده بود و ما به جای اینکه در محتوا رقابت کنیم، در تعداد رقابت می کردیم و نشریات، رسانه ها و .

را می دیدیم که خروجی های مختلفی را تدارک دیده اند.

در نهایت اقیانوسی عظیم با وسعت یک بند انگشت پدید آمده بود که نه داخل آن می شود ماهی گرفت، نه می توان شنا کرد، نه قایق و کشتی راند.

ما اقیانوسی درست کرده ایم با تعداد زیادی رسانه که وقتی داخل آن می رویم می بینیم که برخی رسانه ها حتی رویشان نمی شود که تیراژشان را اعلام کنند.

چرا برخی به دستکاری آمار سایت الکسا روی آورده اند؟ چرا تیراژ واقعی را نمی توانیم اعلام کنیم؟ چرا؟ چون اساسا مخاطب موضوع اول رسانه ها برای ماندگاری اثر و درامد نیست.

**یعنی شما در بحث اختصاص یارانه موضوع شفافیت تیراژ را که برای بسیاری از رسانه ها موضوعی محرمانه است را هم مد نظر قرار داده اید؟ -ببینید این موضوع، موضوع اول ما نیست و به خود رسانه برمی گردد.

**اما اگر این موضوع به پرداخت یارانه ارتباط داشته باشد شما نمی توانید از کنار آن بگذرید و اینکه آیا گروه حقیقت یابی وجود دارد که اگر رسانه ای خواست حقیقت را نگوید شما متوجه آن بشوید؟ -به نکته دقیقی اشاره کردید.

اینجا همان جایی است که ما ورود می کنیم.

اینکه ما بخواهیم کند و کاو کنیم که هر رسانه ای چقدر تیراژ داشته است، این طور نیست   کارکرد ما نظارتی است و بنایمان هم بر اعتماد است اما ابزارهای نظارتی را بیشتر در محتوی باید جستجو کنیم نه در تیراژ.

  البته رسانه ها باید در سامانه جامع اعلام وصول داشته باشند.

**و شاخص های ارزیابی محاسبه چیست؟ -ما شاخص هایی طراحی کردیم که محوریت آن بر محتواست؛ درواقع از کمی به کیفی تغییر جهت داده ایم و هدفمان نیز این است که محتوای رسانه ها گسترش و اثر رسانه تعریف رسانه باشد .

امروز قدرت رسانه ها در محتوای آنهاست نه اسم آنها.

بقای رسانه هم در تولید محتواست.

اثر رسانه ، درامد، اقتصاد و .

همه در تولید محتواست.

شاید لازم بود یکروزی رسانه ها تکثیر شوند که شدند.

دیگر امروز از این مساله گذشته ایم چون تعداد بی شمار رسانه به ضد خودش تبدیل می شود و وقتی محتوا نباشد، ماهیت آن را زیر سوال می برد و اصلا این موضوع به وجود می آید که اینها برای چه هستند؟ وقتی اقتصاد ندارند، ضعیف می شوند و شما با یک دایره معیوب روبرو می شوید.

وقتی اثر نداری، درآمد نداری، وقتی  درآمد نداری، حقوق خوب نمی توانی بدهی و در نهایت تولید خوب نخواهی داشت و اثر نداری و دائم دور باطل داریم.

همین موضوعات روزبروز اوضاع مطبوعات ما را ضعیف تر کرده است.

یکی از وظایفی که وزارت فرهنگ و دولت دارد این است که حمایت خود را در جایی قرار بدهد که اثرش را بیشتر کند.

اثر در چه؟ اثر در زندگی مردم.

چون اساسا وظیفه دولت چه به لحاظ معنوی و چه مادی رشد و تعالی جامعه است.

کارکرد رسانه هم در هر دو مورد وجود دارد.

هم می تواند یک جامعه را به سمت تعالی سوق دهد و هم می تواند توسعه  و رفاه و .

بسیاری داشته باشند.

رسانه ها می توانند مردم را نسبت به شیوه زندگی، مصرف، آموزش و و .

آگاه کنند.

ما به عنوان سیاست گذار اگر نتوانیم اهداف را به سمت رشد جامعه سوق بدهیم  درست به وظیفه مان عمل نکرده ایم.

**به نظرتان این شیوه برای رسانه های مکتوب ما قابل اجراست؟ -کاری که ما الان انجام می دهیم در حمایت از بقای رسانه است  رسانه ای ضریب انتشارش در سال 20 درصد باشد و ما به آن رسانه پول بدهیم.

شاخص هایی که ما در گذشته داشته ایم، شبیه این بوده که یک نانوایی به جای 365روز،  70روز در سال نان بپزد و هر روزی هم که دلش خواست بپزد.

نان هم خودش نپزد و اصلا نان یکی دیگر را در مغازه اش بفروشد.

آن وقت ما بیاییم به او سهیمه آرد 365 روز می دهیم.

چه کسی این کار را می کند؟ **در شکل قبلی شاخص هایتان خیلی پایین بوده است؟ -دقیقا و این طور بوده که می گفتیم هرکس اعلام وصول کند، کافی است.

به دلیل شرایطی که رسانه ها داشتند و مشکلاتی سر راهشان بود.

البته شاخص کمی و درصد آن حداقلی  بوده است.

یا مثلا تعداد رسانه محدودیتی نداشته و به همین دلیل شما نگاه می کنید می بینید یک موسسه 40 نشریه داشته است.

دلیلش هم این بوده که محتوا دغدغه نبوده است.

من همواره می گویم شما وقتی 40 بچه داشته باشید، اسامی آنها یادتان نمی ماند حالا چه برسد به اینکه 40 نشریه داشته باشی و اگر همه ماهنامه باشد حداقل در ماه باید 40 سرمقاله تهیه کنی! ما وظیفه داریم از کل جامعه رسانه ای و خبرنگاران و حرفه خبرنگاری دفاع کنیم.

وظیفه داریم بقای رسانه را با حداکثر اثرگذاری میسر کنیم.

وظیفه داریم منابعی که از زندگی و مایحتاج مردم برداشت می شود را به بهترین نحو مدیریت کنیم تا به زندگی انها برگردد .

اساسا رسانه نیامده است که به دولت کمک کند و آمده است که به مردم کمک کند.

نمی شود که پول مردم را بگیریم و برای خودشان خرج نکنیم.

ما باید استفاده حداکثری از منابع داشته باشیم.

**با توجه به نکاتی که مطرح کردید، شاخص های جدید چگونه طراحی شدند؟ -شاخص های جدید یک مثلث دارد که ضلع اولش در حقیقت تولید محتواست؛ حداقل ضریب کیفی را به 40 درصد رسانده ایم به این معنا که باید 40 درصد از محتوای یک نشریه متعلق به خودش باشد.

البته از نظر من این درصد باید بالاتر قرار بگیرد و ما فعلا با این عدد شروع کرده ایم.

یعنی شما حداقل 40 درصد محتوای رسانه ات را خودت تولید کن.

نکته دوم ضریب انتشار نشریات است که در در دو مرحله تعریف کردیم؛ مرحله اول 70 درصد و مرحله دوم 90 درصد چرا که از نظر من قابل قبول نیست که هفته نامه ای به جای انتشار 52 شماره در سال، تنها 10 هفته منتشر شود و ما پول حمایتی را به او پرداخت کنیم.

نکته سوم نیز به مختصات و اولویت های موضوعی برمی گردد.

بالاخره ما در جامعه ای زندگی می کنیم که مثلا اولویت اول اگر محیط زیست است، ما این موضوع را تعقیب می کنیم و به رسانه ها کمک می کنیم.

اولویت، اولویت نیازهای مردم است.

قطعا مباحث اقتصادی و اجتماعی در راس است.

**اما ارزیابی شاخص موضوع کار راحتی نیست.

-بله همین طور است ولی باید به این سمت حرکت کنیم.

مثلا یک نشریه ای آشپزی را تبلیغ می کند ولی نشریه ای دیگر به تولید داخلی می پردازد.

خوب در این شرایط ما باید از کدام بیشتر حمایت کنیم و کدام اولویت جامعه ماست؟ **نمی توان در شیوه جدید پایه ضریب ها را پایین تر آورد و بعد از آن هرکدام از نشریات از این اعداد عبور کردند، مورد تشویق قرار بگیرند؟ -همه این موارد یک پایه و تعاریفی دارند.

اما حمایت در همه دنیا یک استانداردهایی دارد.

نشریات قرار است برای خودشان کار کنند و بخش خصوصی هستند اما دولت بناست به آنها کمک کند.

امروز دولت اگر کسی مایحتاج مردم را تولید کند، حمایتش می کند اما اگر مثلا وسیله تزیینی تولید کند، قطعا مورد حمایت قرار نخواهد گرفت.

گمرک و بانک مرکزی و.

هم همین طور هستند.

  ** البته بررسی محتوا بسیار پیچیده تر است و شناسایی آن نیز کار زمان بری است.

-منابع ما محدود است.

بیش از هر زمانی امروز محدودیت منابع داریم.

یک زمانی منابع ما نامحدود و یا از طریق فروش نفت بود و مابه ازایش از جیب کسی برداشت نمی شد اما الان از حقوق افراد مالیات گرفته می شود و یا مالیات بر کسب و کار و .

این پول در سبدی جمع می شود و بناست که به همه 80 میلیون نفر برسد.

کار بسیار سخت و در عین حال آسان است.

ما با یک طبقه نخبه  و فرهیخته روبرو هستیم و جامعه همراه و بسیار دلسوزی داریم.

کسی که کار رسانه می کند دغدغه مردم را دارد و منافع جمعی را بر منافع فردی خود ترجیح می دهد.

چون در کار رسانه پول موضوع اول نیست ، نه برای صاحب رسانه و نه برای خبرنگار.

**شاخص ها نهایی شده اند؟ - برخی موارد و موضوعات طراحی شده اند که در میان اساتید، رسانه ها و کارشناسان به نظرخواهی گذاشته شده است و بناست به یک جمع بندی برسیم و در نهایت اجرایی بشود.

**در این چرخه رسانه هایی که ضعیف تر هستند، از نیرو و خبرنگار کمتری هم برخوردار هستند و همین موضوع باعث می شود که شاید برخی از آنها نتوانند خود را به شاخص های شما برسانند و در این میان لطمه ببینند.

-به نکته خوبی اشاره کردید.

ما برای نقاط محروم شاخص گذاشته ایم.

همچنین برای رسانه ها شاخص حداکثری قرار نداده ایم و شاخص هایمان حداقلی است.

چون اگر بخواهیم این شاخص را حذف کنیم و رسانه ها همه محتوایش را از دیگران بگیرد که دیگر اصلا موضوعیت ندارد! رسانه یعنی تولید کننده و هر رسانه ای باید اخبار و تحلیل های خود را داشته باشد.

شبکه توزیع اطلاعات و بازنشر اطلاعات دیگر نامش رسانه نیست.

شما از یک روزنامه و یا خبرگزاری چه انتظاری دارید؟ انتظار یک ویترین را دارید که جنس های متنوعی در آن چیده شده است.

مخصوصا که یک برند و شناسنامه مخصوص خود را دارد.

قرار است من به نشریات که رجوع می کنم مطالب آنها را ببینم نه اینکه مطالب جاهای دیگر را آنجا دوباره ببینم.

حتی گفته ایم که اگر در شهرستان بود، چهار صفحه کافی است و اگر در استان بود، 8 صفحه کفایت می کند.

دیگر کمتر از این نمی شود.

دیگر کمتر از 4 صفحه که نامش روزنامه و هفته نامه نیست.

گفته ایم که کسی اگر تا 10 نشریه دارد ما از او حمایت می کنیم ولی اگر بیش از 10 نشریه داشت که دیگر به حمایت ما احتیاج ندارد.

دیگر معنا ندارد.

**با این تفاسیر همه خبرنگاران و اهالی مطبوعات می توانند نظرات خودشان را به شما اعلام کنند؟ -بله.

قطعا.

اصلا ما روی سایت معاونت مطبوعاتی هم اعلام کرده ایم که همه اهالی رسانه با نظرات خودشان به ما کمک کنند و اگر هم پیشنهادی هست، ارائه بشود حتما ما نیاز به نظرات همه داریم که این پیشنهاد نقاط قوتش تقویت و نقاط ضعفش حذف شود تا در نهایت جامعه رسانه ای ما اثرگذارتر شود.

**این طرح از چه زمانی اجرایی خواهد شد؟ -بناست در نیمه دوم سال اجرایی شود.

**آقای خدادی تکلیف جشنواره مطبوعات چه شد؟ -بودن یا نبودن جشنواره مطبوعات به اسم نیست و به محتواست.

در همین رابطه هم ما یک کارگروه تشکیل دادیم و جشنواره های پیشین را آسیب شناسی کردیم.

فضاهای جدیدی که در جشنواره مطبوعات می توان تجربه کرد را هم بررسی کرده ایم و همه اینها جمع بندی شده است.

چند پیشنهاد هم آمده که در حال تصمیم گیری است.

ضمن اینکه جشنواره های استانی در حال برگزاری است و ما هم از برگزاری منطقه ای و استانی حمایت می کنیم.

**و در مورد نمایشگاه مطبوعات چه؟ -دنبال این هستیم که دیگر نمایشگاه به شکل تبلیغاتی نداشته باشیم و استان ها میزبان نمایشگاه باشند.

نمایشگاه مطبوعات 100 درصد از محل دید و بازدید و تبلیغات رسانه ها باید تبدیل شود به محملی برای افزایش مهارت رسانه ای و تقویت اقتصاد رسانه ها.

**مثل برگزاری کارگاه های آموزشی برای کسب مهارت بیشتر.

-دقیقا و رسانه ها بروند به سمت کسب و کار، مهارت و محتوا و این موارد را به نمایش بگذارند.

**پیش بینی می کنید نمایشگاه مطبوعات در نیمه دوم امسال به برگزاری برسد؟ -امیدوارم.

**استان مد نظر شما کجاست؟ -استان های متعددی درخواست داده اند.

خود تهران هم هست ولی ما سعی مان این است که زودتر تکلیف برگزاری را روشن کنیم.

**در شیوه جدید پرداخت یارانه، رسانه های دیجیتال هم جایی دارند؟ -بله.

گام بعدی متعلق به رسانه های بر خط است.

**این رسانه های برخط شامل پایگاه های خبری هم می شوند و یا فقط خبرگزاری ها؟ -ما بنا داریم از هرجایی که نامش رسانه است، حمایت کنیم که در شیوه نامه هم مد نظر قرار خواهد گرفت.

**آقای خدادی مطبوعات در چند ماه گذشته با بحران شدید کاغذ مواجه شدند، آیا امروز به مرحله ای رسیده ایم که بتوان گفت از بحران عبور کرده ایم؟ -بازار کاغذ تقریبا به آرامش اولیه رسیده است.

15 هزار تن کاغذ هم در مرحله واردات قرار دارد.

یکی از مشکلات ما در عرصه رسانه بحث عرضه و تقاضاست.

نظام اصلی اقتصاد رسانه برمبنای فروش است و نه صرفا تبلیغات.

اگر عرضه و تقاضا منطق رسانه باشد، همه چیز درست پیش خواهد رفت.

    انتهای پیام/  
کلید واژه ها: خبرگزاری - جمهوری اسلامی - اسلامی - مطبوعات - سازمان - جمهوری اسلامی ایران - یارانه مطبوعات - ایران - وزارت - مدیر - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - جمهوری - روزنامه - وزارت ارشاد - رسانه - ستاد کل نیروهای مسلح - فرهنگ و ارشاد اسلامی - برنامه - ستاد - نمایشگاه مطبوعات - تهران - ارشاد - رسانه ها - اجلاس - خبرنگار - کارنامه - کنفرانس - روزنامه ایران - سپاه پاسداران - یارانه

آخرین اخبار سرویس:
محسن هاشمی: می توانیم سرنوشت انتخابات را به نفع اصلاح طلبان رقم بزنیم/ نارضایتی مردم مشهود است، اما...

پیام تسلیت مرکز اسنادو تحقیقات دفاع مقدس به مناسبت درگذشت پدر شهید آوینی

منتجب نیا دبیرکل حزب جمهوریت ایران اسلامی شد

علمای دارای اندیشه بلند، به فرقه خاصی محدود نمی شوند

پیشنهاد افزایش دوبرابری تعرفه ها برای پزشکان عمومی

افکار عمومی دنیا اجازه نمی دهد فلسطین از موضوع اول جهان اسلام خارج شود

دادستان کل کشور: از مخدوش کردن فضای انتخابات پرهیز کنیم

پرونده 2 میلیارد دلاری پای سه دولت را به میان آورد رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

میلاد با سعادت دو نور مقدس خاندان وحی

دستاوردهای جدید در حوزه پوست و مو

پاسخ به ادعای یک نماینده درباره دخالت رییس مجلس در عزل و نصب مدیران استانی

ابراز گلایه رهبر شیعیان بحرین از بی توجهی امت اسلامی به فلسطین

جشن سالانه موسیقی مقامی خواف

مقدم فر: غرب ضعف های خود در میدان را با رسانه پنهان می کند/ اتحاد رسانه های جهان اسلام یک الزام است

عملکرد گیلان در حوزه تبلیغات اسلامی و سپاه مطلوب است | اخبار ایران و جهان

فرمانده نیروی زمینی سپاه: ادامه پیگیری ها برای آزادی 2 مرزبان ربوده شده

پیام تسلیت مرکز اسناد دفاع مقدس به مناسبت درگذشت پدر شهید آوینی

ابراز گلایه رهبر شیعیان بحرین از بی توجهی امت اسلامی به فلسطین + عکس

پرونده دو میلیارد دلاری پای سه دولت را به میان آورد

می خواهند روحانی را عصبانی کنند/ قوه قضاییه از حیثیت رییس جمهور دفاع کند

نقد و تحلیل اندیشه بزرگان را زنده نگه می دارد

اعمال روز هفدهم ماه ربیع الاول

بیان عرفانی امام درباره جایگاه پیامبر(ص) در نظام آفرینش

ابراز امیدواری میشل عون به تشکیل دولت لبنان تا چند روز آینده

672 سازمان مردم نهاد در آذربایجان شرقی فعالیت می کنند

عملکرد خبرگزاری مهر گیلان در حوزه تبلیغات اسلامی و سپاه مطلوب است

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری فراتحلیل

نماینده اردبیل: معطل ماندن مصوبه FATF قفلی بر اقتصاد کشور است

ویژگی های متمایز عفو اخیر محکومان به روایت سخنگوی قوه قضاییه

نازنین بیاتی با چهره جدیدش + عکس

گوشی فوق ساده محمود احمدی نژاد + عکس

آگاهی بخشی عمومی، راه برون رفت موفق از بحران های اجتماعی

پرونده 2 میلیارد دلاری پای سه دولت را به میان آورد

ابراز گلایه رهبر شیعیان بحرین از بی توجهی امت اسلامی به فلسطین

پرونده دو میلیارد دلاری پای سه دولت را به میان آورد | اخبار ایران و جهان

چهل و نهمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای برگزار می شود

دستور رییس قضا برای پیگیری پرونده 2 میلیارد دلاری

خارق العاده بودن میزبانی مردم مهران از زائران/ اربعین هرسال باشکوه تر می شود

مفهوم ترویج علم، کپی برداری از مفاهیم غربی نیست

نیاز 1280 واحد تولیدی کشور به رسیدگی ویژه

گوشی فوق ساده محمود احمدی نژاد + عکس

تحقق علم برای همگان از طریق نهادینه سازی خردورزی در جامعه

نیاز 1280واحد تولیدی کشور به رسیدگی ویژه

وزیر فرهنگ آذربایجان بر توسعه روابط فرهنگی با ایران تاکید کرد

آغاز به کار نشست مسوولان ارشد حوزه آموزش وزارت بهداشت کشور در کرمان

مردم آمریکای لاتین بیشتر از همه پذیرای اسلام هستند

 طرح موضوعات مبهم از سوی مسئولان چیزی عائد مردم می کند؟

با بدل سید حسن نصرالله آشنا شوید +تصاویر

داعش عملیات هایی را در تاجیکستان و ارمنستان اجرا کرده

مروجان علم در بیستمین دوره جایزه ترویج علم چه گفتند؟

حضور 122 هزار دانشجو و دانش آموز مشمول خدمت در مراسم اربعین

از اشتیاق خدمت به زائران اربعین در مهران تا آرزوی دیدار با رهبر معظم انقلاب

رییس سازمان اطلاعات سپاه: مفسدان اقتصادی فراری را به کشور بازمی گردانیم

ضرورت وجود دو نماینده برای بزرگترین حوزه انتخابیه استان

رییسی: پرونده های سنگین باید اطلاع رسانی شود

واکنش توییتری فرید مدرسی به اظهارات آیت الله جنتی/ سخنتان همچون گذشته بوی حمایت از احمدی نژاد را می دهد

خبرخوب| از سخنان امیدوار کننده امام جمعه انقلابی تا افزایش تولید طلای سرخ در قزوین

آیت الله مبارکه ای برای اتحاد و پیشرفت جامعه زحمات فراوانی کشید

خدمات شهرداری سمنان ارزنده و قابل تقدیر است

آثار فعالیتهای شهردار سمنان ماندگار می شود

در یک جامعه ای که می خواهند به اسلام خدمت کنند، حنفی، حنبلی، سنی و شیعه مطرح نیست

برگزاری ‏سمینار یک روزه شناخت فرهنگ و تمدن ایران زمین در لندن

مقاله توحید

بررسی تاثیر صله ارحام بر ارتباطات خویشاوندی

ارائه مدل ارزیابی عملکرد با روش تحلیل پوششی داده های فازی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوشمندی رقابتی 58 صفحه

پیشنهاد افزایش دوبرابری تعرفه ها برای پزشکان عمومی

خلاصه دیدار عراق 2-1 ایران/ فیلم

منتجب نیا دبیرکل حزب جمهوریت شد

ماجرای پرونده 2 میلیارد دلاری و هفت سنگان قزوین از زبان سخنگوی قوه قضاییه

دلایل عفو تعدادی از محکومان امنیتی/ موضوع دو میلیارد دلار غیر از پرونده بابک زنجانی است

برخی حرف ها درباره قم غیر منصفانه است/ تأکید بر عمق بخشی به بسیج

شخصیتی با ارزش های دینی و تکنیک های روان شناسی

مفهوم ترویج علم، کپی برداری از مفاهیم غربی نیست

خبرخوب| از سخنان امیدوار کننده امام جمعه انقلابی قزوین تا افزایش تولید طلای سرخ در قزوین

فرید مدرسی: بوی حمایت از احمدی نژاد می آید!

جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) در مدرسه تهامی خضری دشت بیاض

افت قیمت «قیمت» / مخاطب آماربازی های سیما کیست؟

موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف محکومان امنیتی برای نخستین بار/ اهالی رسانه و دانشجویی در میان عفو شدگان

بازدید معاون اول رییس جمهور از دریاچه ارومیه و تونل انتقال آب کانی سیب

روحانیت مراقب باشد/ کوچکترین حرکات ما را به پای نظام و رهبری می نویسند

«رسول منتجب نیا» دبیرکل حزب تازه تاسیس جمهوریت شد

پیام آور رحمت

توهین ترامپ به شریک راهبردی اش!

:: رضوی -  شب شعر وحدت در پاکستان 

حال و هوای حرم رضوی در شب میلاد پیامبر(ص) و امام صادق(ع)

برخی حرف ها درباره قم غیر منصفانه است/ تأکید بر عمق بخشی به بسیج

اصلاح طلبان به بن بست نرسیده اند

گل دوم عراق به ایران + فیلم

شخصیتی با ارزش های دینی و تکنیک های روان شناسی

شاخصه های اصلی یک منبر خوب

شهرداری خمین 250 میلیارد ریال از شهروندان طلب دارد

سالروز میلاد با سعادت حضرت محمد(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع)

شاخصه های اصلی یک منبر خوب + عکس

نماهنگ ستاره ها صف بکشید+ فیلم

پاسخ مشاور لاریجانی به ادعای یک نماینده درباره دخالت رییس مجلس در عزل و نصب مدیران استانی

توضیحات اسماعیلی درباره ماجرای دومیلیارد دلار

گل دوم عراق به ایران + فیلم

ایمنی راه ها و اسکان مسافران در جذب گردشگر تأثیر دارد

پاسخ مشاور علی لاریجانی به ادعای دخالت وی در عزل و نصب مدیران دولتی

خدادی: از بحران کاغذ عبور کردیم/ جزییات شیوه جدید ارائه یارانه مطبوعات/ شرط برپایی نمایشگاه مطبوعات

خدادی: از بحران کاغذ عبور کردیم/ جزییات شیوه جدید ارائه یارانه مطبوعات/ شرط برپایی نمایشگاه مطبوعات