مطالب مرتبط:
سامانی: جلوی خریدوفروش رأی را فقط با قانونگذاری نمی توان گرفت
سامانی: جلوی خریدوفروش رأی را فقط با قانونگذاری نمی توان گرفت
سامانی: جلوی خریدوفروش رأی را فقط با قانونگذاری نمی توان گرفت
راب: توافق برگزیت احتمالا در پارلمان رأی می آورد
استخدام نیرو جهت تبلیغ جلوی درب فروشگاه - اصفهان
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 10:262019-10-21سياسي

سامانی: جلوی خریدوفروش رأی را فقط با قانونگذاری نمی توان گرفت


تلاش ما در وزارت کشور این است که با ایجاد ساز وکاری مشخص اساسا امکان ورود پول هایی با منشاء نامشخص به انتخابات را محدود بکنیم، - دیدارنیوز ـ" در آستانه برگزاری یازدهیمن دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی نگرانی ها از ورود و تاثیرگذاری پول های کثیف در انتخابات مطرح می شود که به اذعان مسئولان اجرایی و نظارتی هنوز قانون جامع و مانعی در این زمینه وجود ندارد.

با این حال سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور از تلاش وزارت کشور برای آماده سازی و تدوین لایحه جامع انتخابات خبر می دهد و می گوید: در این لایحه ساز وکار هزینه های انتخاباتی به طور کامل پیش بینی و مشخص شده که منابع مالی هر نامزد به چه صورت، به چه میزانی و از چه طریق مشخصی می تواند تامین شود.

او اگرچه اذعان دارد که لایحه جامع انتخابات به یازدهمین دوره انتخابات مجلس نخواهد رسید اما از اجرایی شدن ماده 66 قانون انتخابات در رابطه با خرید و فروش آرا برای اولین بار خبر می دهد و می گوید: این ماده اگرچه یک ساز و کار حداقلی اما قانونی خوب است که ما در این دوره از انتخابات انشالله با قوت آن را اجرا خواهیم کرد.

متن کامل بخش اول گفت و گوی خبرآنلاین" با سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در ادامه می آید: ****** آقای سامانی! با توجه به نزدیک شدن به انتخابات آینده مجلس، نگرانی و هشدارهایی درباره ورود پول های کثیف به انتخابات مطرح می شود، به طوریکه آیت الله جنتی در نشست دوره ای مجلس خبرگان تاکید کردند که یک عده می خواهند با پول های کثیف وارد مجلس شوند، آقای کدخدایی هم از نگرانی مردم و مسوولان درباره نقش پول های کثیف در انتخابات موضوعاتی را روایت و بهترین راهکار را تصویب قوانین قوی عنوان کردند.

سوالم به طور مشخص این است که پول های کثیف و ورودش به انتخابات به چه شکلی اتفاق می افتد؟ مصادیق آن در سالهای گذشته چه بوده که آقای وزیر کشور سال 93 در صحن علنی مجلس به این موضوع اشاره و توضیحاتی ارایه کردند؟ وقتی گفته می شود ما نیاز به قانون قوی داریم منظور این است که در قوانین فعلی خلاءهایی وجود دارد این خلاءها کجاست و آیا در لایحه جامع انتخابات به آن اشاره شده است؟ موضوع شفاف سازی منابع مالی و هزینه انتخابات یکی از مواردی بود که در کشور ما بارها نهادها و افراد مختلف نسبت به اهمیت آن تاکید کردند و انتظار هم این است که بعد از برگزاری حدود 40 انتخابات سراسری در کشور بعد از انقلاب، ما به نقطه ای رسیده باشیم که به عنوان یکی از حقوق اساسی ملت، رای دهندگان در جریان نحوه کسب منابع مالی نامزدها برای برگزاری انتخابات و شیوه و میزان هزینه انتخاباتی آنها باشند و اطلاعات دقیقی را به دست آورند زیرا می تواند به شایسته گزینی و انتخاب بهتر افراد کمک کند.

بعد از اینکه آقای دکتر رحمانی فضلی این موضوع را مطرح کردند در وزارت کشور کارگروهی تشکیل شد و با یک مطالعه تطبیقی و بازنگری تجربیات وزارت کشور در برگزاری انتخابات مختلف، لایحه ای تحت عنوان شفاف سازی منابع مالی و هزینه های انتخابات تنظیم و به صورت مجزا به مجلس ارائه شد که هنوز در مجلس است و متاسفانه تا کنون تبدیل به قانون نشده است.

در لایحه جامع انتخابات، سازوکار هزینه های انخاباتی به طور کامل پیش بینی شده است لایحه جامع انتخابات لایحه دیگری بود که آن هم در این دوره با بررسی همه جانبه و با استفاده از نظرات نخبگان، دانشگاهیان، احزاب، جریانات سیاسی و افراد باتجربه و صاحب نظر در این حوزه تهیه شد که در متن اولیه آن ساز وکار شفاف سازی منابع مالی هم مدنظر قرار گرفت، پیش نویس این لایحه پس از تهیه در وزارت کشور تقدیم دولت شد، چند ماه بعد از آن بود که سیاست های کلی انتخابات به عنوان مهمترین و عالی ترین سند حقوقی در بحث انتخابات توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد؛ متعاقب آن، ما پیش نویس ارایه شده به دولت را پس گرفتیم و بر اساس بندهای 18 گانه سیاست های کلی موارد را مورد بازبینی قرار دادیم و مجدد لایحه بر اساس سیاست های کلی و با کار کارشناسی بسیار گسترده و دقیق به دولت تقدیم شد؛ بهمن ماه سال گذشته بود که این لایحه به مجلس تقدیم و برای بررسی کارشناسی به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ارسال شد.

لازم است عرض کنم که در لایحه جامع انتخابات ساز وکار هزینه های انتخاباتی به طور کامل پیش بینی و مشخص شده که منابع مالی به چه صورت، به چه میزان و از چه طرق مشخصی می تواند تامین شود، حتی فردی باید به عنوان ذی حساب برای هر نامزد به ستاد انتخابات کشور معرفی شود، همچنین مقرر شده تا دفاتر حسابرسی استاندارد و مشخصی طراحی و در اختیار ذی حساب قرار گیرد، ذیحساب مسول است تمامی منابع مالی اعم از منابع مالی شخصی نامزد، حامیان کمک کننده، کمک های مالی انجام شده از سوی احزاب و .

را در دفتر مذکور درج و در نهایت در اختیار ستاد انتخابات کشور قرار دهد بنابراین در لایحه جامع انتخابات تمام این موارد پیش بینی شده که انشالله با تصویب مفاد آن، شفافیتی که در فضای انتخابات مورد انتظار مردم است عملیاتی شود.

طرح استانی شدن انتخابات به شفاف سازی منابع مالی کمک می کرد البته همزمان با تدوین لایحه جامع انتخابات در وزارت کشور، مجلس نیز طرحی تحت عنوان استانی شدن انتخابات را ارائه کرد که کلیات آن با رای نسبتا بالایی تصویب شد، زمانی که این طرح به کمیسیون رفت دوستان در مجلس اعلام کردند با توجه به تصویب طرح با رای بالای نمایندگان و تاکید مجلس بر نهایی کردن آن، مفاد دیگری به طرح اضافه کنیم تا جامعتر شود.

بر همین اساس مباحث مرتبط با شفاف سازی منابع مالی به همراه موضوعات دیگری همچون تبلیغات انتخابات، ساختارها و نهادسازی هایی که در امر انتخابات در لایحه جامع انتخابات پیش بینی شده بود و به طور کلی موادی که باعث تحقق سیاست های کلی انتخابات در سایر بخش ها می شد را در کمیسیون شوراها به طرح نمایندگان اضافه کردند.

این طرح که در واقع می توانست به میزان زیادی شفاف سازی منابع مالی را تضمین کند در مجلس تصویب شد اما با ایراد شورای نگهبان روبرو شد البته بندهای مربوط به شفاف سازی هزینه های انتخاباتی ایرادی نداشت بلکه ایراد شورای نگهبان به مبحث استانی شدن انتخابات بود که در نهایت طرح به مجلس بازگردانده شد.

پیش بینی ما در آن مقطع این بود که اگر نظر شورای نگهبان در مجلس تامین شود بندهای مربوط به هزینه های انتخاباتی تصویب و تبدیل به قانون شده و برای انتخابات اسفندماه مجلس قابل اجرا خواهد بود و بر اساس آن قادر خواهیم بود شفافیت مالی نامزدها را به طرز مشهودی در انتخابات مجلس یازدهم عملیاتی کنیم؛ با همه این اوصاف طرح به دلیل ایراد شورای نگهبان به کمیسیون شوراها آمد و کمیسیون در راستای رفع ایرادات شورای نگهبان پیشنهاد حذف تعدادی از مواد را مطرح کرد که مهمترین آنها مواد ناظر به بحث استانی شدن انتخابات بود؛ پیشنهاد کمیسیون پس از طرح در صحن علنی با مخالفت نمایندگان روبرو شد که حامل این پیام برای کمیسیون بود که مجلس در رابطه با استانی شدن مُصر است.

در حال حاضر متن مصوبه مجدد به کمیسیون شوراها ارجاع شده و کمیسیون هم مشغول بررسی است؛ با توجه به رای مخالف مجلس به پیشنهاد کمیسیون باید دید کمیسیون چه متن جدیدی به صحن مجلس پیشنهاد می دهد و نهایتا آیا مصوبه نهایی مجلس با ایراد شورای نگهبان مواجه می شود یا خیر؟ در هر صورت در حال حاضر نمی توان پیش بینی دقیقی از سرنوشت این طرح ارائه کرد.

مباحثی که شما به آن اشاره کردید طرح ها و لوایحی است که هنوز شکل قانونی به خود نگرفته و نمی توان چشم اندازی برای آنها در انتخابات آینده مجلس متصور بود.

قانونی که هم اکنون مجرا است تا چه اندازه به مبحث پول های کثیف و هزینه های انتخاباتی ورود کرده و اینکه خلاءهای قانونی موجود در این بخش کجاست؟ بله مواردی که اشاره شد مربوط به آینده است که باید دید چه اتفاقی می افتد اما در قوانین فعلی، آخرین اصلاحیه وارد شده بر قانون انتخابات که هم اکنون مجرا است به تاریخ سوم خرداد 95 بازمی گردد، این تاریخ یعنی چهار روز مانده به پایان مجلس نهم، به عبارتی این اصلاحیه زمانی انجام شد که انتخابات مجلس دهم قبل از آن و در اسفند ماه 94 برگزار شده بود، معنا و مفهوم این موضوع این است که تا امروز ما انتخاباتی را بر اساس این اصلاحیه برگزار نکرده ایم و در انتخابات اسفندماه امسال برای نخستین بار است که به این اصلاحیه عمل می شود.

تمهیدات قانونی برای برخورد با خریدوفروش رای در اصلاحیه سال 95 در رابطه با بحث منابع مالی در ماده 66 عبارتی با این عنوان آمده است که "خرید و فروش رای از قبیل هرگونه اقدام به خرید و فروش مستقیم و غیرمستقیم رای، توزیع اقلام و لوازمی که برای دریافت کننده جنبه انتفاعی داشته باشد و همچنین کمک های نقدی و غیرنقدی به اشخاص، اماکن عمومی و مذهبی و هیات ها و امور خیریه بعد از ثبت نام در انتخابات جرم محسوب می شود.

" تاکید می کنم شاید این بند به آن اندازه ای که در سیاست های کلی انتخابات به آن پرداخته شده و آن حدی که شورای محترم نگهبان، وزارت کشور و همه دلسوزان کشور و نظام دغدغه دارند پاسخگو و کافی نباشد اما بالاخره حکمی است که به نوعی ضمانت اجرایی خوبی برای آن پیش بینی شده زیرا برای تخلفات در فضای بین ثبت نام انتخابات تا روز برگزاری انتخابات که دوره ای نسبتا طولانی است جرم نگاری شده است.

نکته قابل تامل در این قانون این است که رسیدگی به اینگونه تخلفات فقط محدود به دوره تبلیغات نیست چون دوره تبلیغات یک دوره کوتاه و محدود به واپسین روزهای منتهی به انتخابات است، بلکه این محدودیت از زمان ثبت نام یعنی زمانی که فرد واجد وصف "داوطلب" می شود شروع و مستمراً تا زمان رسیدگی به صلاحیت ها که افراد تایید صلاحیت شده عنوان "نامزد" را خواهند گرفت و حتی تا پایان اخذ رای ادامه خواهد داشت بنابراین ممنوعیت ها هم شامل دوره داوطلبی و هم شامل دوره نامزدی می شود.

با این توضیحات معنای این بند از قانون آن است که در مدت مذکور هزینه کردها و منابع مالی داوطلبان و نامزدها اگر به سمت کمک انتفاعی به افراد، نهادها، بطورکلی اشخاص و خیریه ها، هیات ها و افراد مختلف سوق پیدا کند جرم بوده و باید جلوی آن گرفته شود.

در همین زمینه هم وزرات کشور به فرمانداران و هیات های بازرسی که در تمامی شهرستان ها مستقرند و مسولیت کنترل حسن جریان انتخابات را بر عهده دارند تاکید کرده که نسبت به این ماده قانونی هم توجه ویژه داشته باشند و هم مصادیق آن را احصا کنند و اگر در جایی ملاحظه شد که این حکم قانون توسط فردی که ثبت نام کرده یا به واسطه فرد دیگری از جانب وی انجام می شود حتما مستند سازی کرده و در قالب کمیته های پیشگیری از وقوع جرم که در دستگاه قضایی تشکیل شده است هرچه سریعتر با این موارد برخورد کرده و اجازه ندهند که این موضاعات در این انتخابات ظهور پیدا کند.

تاکید می کنم این قانون یک ساز و کار حداقلی اما خوب است که ما در این دوره از انتخابات انشالله با قوت آن را اجرا خواهیم کرد.

منابع مالی نباید باعث ترجیح یک نامزد بر نامزد دیگر شود آقای سامانی! آیا مرزی بین هزینه های غیرمتعارف انتخاباتی و پول های کثیف وجود دارد.

وقتی ما در مورد هزینه ها صحبت می کنیم ممکن است سقفی برای هزینه ها در قانون مشخص شده باشد که به نظر من جنس آن از پول های کثیف متفاوت است.

این تعبیر درست است؟ یعنی می شود مرزی بین پول کثیف و هزینه های انتخاباتی غیرمتعارف قائل شد؟ کاملا درست است.

ببینید سقف هزینه های انتخاباتی چیزی از جنس عدالت انتخاباتی است که در سیاست های کلی انتخابات هم بر آن تاکید شده است، علی القاعده نباید اجازه دهیم که برخورداری از منابع مالی زمینه ساز ترجیح یک نامزد بر نامزد دیگر شود بر این اساس باید ساز وکار انتخابات را به نوعی طراحی کنیم که تحقق حداکثر عدالت انتخاباتی را داشته باشیم یعنی نامزدهایی با ویژگی هایی که در شرع و قانون اساسی و فرهنگ ایرانی- اسلامی بر آن تاکید شده بتوانند در رقابت ها شرکت کنند و برخورداری یا عدم برخورداری از منابع مالی کلان نتواند زمینه ای برای موفقیت یا عدم موفقیت افراد ایجاد کند.

منابع مالی نامشخص نباید مسیر انتخابات را خدشه دار کنند همان طور که عرض کردم در لایحه جامع انتخابات سقف هزینه های انتخاباتی کاملا مشخص شده که باید به نامزدها اعلام شود.

البته هزینه ها برای حوزه های انتخابیه مختلف متفاوت است به این معنی که اگر یک حوزه انتخابیه بزرگتر باشد و جمعیت بیشتری داشته باشد نیازمند به کار تبلیغاتی بیشتر و در نتیجه هزینه بیشر است اما برای حوزه های انتخابیه کوچکتر هزینه کمتری در نظر گرفته شده است اما در حال حاضر در قانون فعلی سقفی برای هزینه های انتخاباتی پیش بینی نشده که بر همین اساس ما باید سعی کنیم انتخابات را منطبق بر سیاست های کلی انتخابات - که هم عدالت انتخاباتی و هم حرکت به سمت شفاف سازی مالی و هزینه های انتخابات در آن مورد تاکید قرار گرفته - و همچنین رعایت ماده 66 برگزار کنیم و اجازه ندهیم که منابع مالی نامشخص و تاثیرگذار در فضای انتخابات بتوانند به مسیر انتخابات خدشه ای وارد کنند.

دولت الکترونیک ورود منابع مالی غیرقانونی به انتخابات را محدود می کند نگرانی و هشدار مسئولانی در راس وزارت کشور و شورای نگهبان نسبت به ورود پول های کثیف به عرضه انتخابات بیانگر این است که در گذشته مصادیقی از این تخلفات وجود داشته؛ با توجه به تجربه شما در وزارت کشور می خواهم بدانم که مصادیق ورود پول های کثیف در انتخابات گذشته چه بوده و نحوه برخورد با متخلفان در این حوزه چگونه بوده است؟ مایلم ابتدا تعریفی از پول کثیف ارائه کنم؛ ببینید پول کثیف یعنی پولی که منشاء آن مشخص نیست به عبارتی هر پولی که در نظام بانکی تعریف نشده و مشخص نباشد که در کدام مسیر قانونمند و در چارچوب چه مقررات و فعل و انفعالی بدست آمده است، تلاش ما این است که با ایجاد ساز وکاری مشخص اساسا امکان ورود پول هایی با منشاء نامشخص به انتخابات را محدود بکنیم، بُن مایه دولت الکترونیک هم همین مطلب است که ما فرایند را به گونه ای شفاف کنیم که بتوانیم از رهگذر این شفاف سازی، ورود منابع نامشخص و هزینه های غیرقانونی را محدود و در نهایت از بین ببریم.

در ادوار گذشته برگزاری انتخابات آیا مصادیقی از ورود پول های کثیف گزارش شده است؟ اینکه آقای وزیر کشور در سال 93 در صحن مجلس نسبت به این موضوع هشدار دادند و امروز هم دبیر و سخنگوی شورای نگهبان اظهارنگرانی می کنند این موضوع را به ذهن متبادر می کند که شاید در انتخابات گذشته نمونه هایی از این تخلفات وجود داشته است؟ شما به دنبال مصداق هستید.

با مصادیق تخلف قطعاً در صورت اثبات برخورد می شود اما من می گویم عقل سلیم حکم می کند برای یک انتخابات خوب و برای اداره کردن کشور به شیوه مطلوب بهتر آن است که ما ساز و کاری را مستقر بکنیم که اساسا امکان ورود پول های کثیف وجود نداشته باشد به عنوان مثال عرض می کنم که در قانون انتخابات اینکه یک فرد بتواند دو مرتبه رای بدهد ممنوع شده است، اینکه یک فرد بتواند با شناسنامه متوفی رای بدهد ممنوع شده است؛ شما می فرمایید که آیا می توانید با قاطعیت بگویید که در ادوار گذشته فردی با شناسنامه متوفی رای نداده است؟ من قطعا به شما می گویم خیر، چون احتمال دارد جایی چنین تخلفی صورت گرفته باشد ولی می توانم با قاطعیت به شما بگویم در دو انتخاباتی که ما اخیراً برگزار کردیم و در انتخابات آتی با توجه به الکترونیکی شدن احراز هویت ها امکان بروز چنین اتفاقی وجود نخواهد داشت یعنی فرد نمی تواند با شناسنامه متوفی رای بدهد، چرا؟ چون وقتی احراز هویت افراد به صورت الکترونیکی انجام شد تمام اطلاعات در ثبت احوال ثبت می شود و امکان دو بار رای دادن وجود نخواهد داشت؛ جمع بندی حرفم این است که ما باید کار را درست طراحی کنیم تا دیگر دغدغه ای نداشته باشیم؛ ساختار که طراحی و اجرا شد دیگر آن مواردی که نباید باشد امکان بروز و ظهور پیدا نمی کند.

آقای سامانی! در گفت و گویی که با برخی از نمایندگان سابق مجلس داشتم به صراحت می گفتند که در برخی حوزه های انتخابیه مبالغی هزینه می شود که مساله دار است به طور مثال آرا افراد به ویژه معتادان آن هم در ساعات پایانی انتخابات به مبلغ 200 هزار تومان خریداری می شود و اصلا مشخص نیست این افراد چنین پول هایی را از کجا می آورند و هزینه می کنند و اینکه در شهرهای کوچک بیشتر این اتفاق می افتد و در مراکز استان ها کمتر.

من یک مثالی را می زنم، ببینید قرار نیست هر موضوعی که در قانون جرم انگاری شد وقوع آن به صفر برسد، قانون می گوید قتل نفس جرم و مجازات آن هم قصاص است اما سوال این است که آیا قتلی در عالم واقع اتفاق نمی افتد؟ معلوم است که می افتد اما هر کس هم که قتلی مرتکب شود مشمول مجازات قصاص می شود این اقدام باعث می شود که هم قانون جنبه بازدارندگی داشته باشد و هم فرد نتیجه عملش را ببیند.

جلوی خرید و فروش آرا را صرفا با قانونگذاری نمی شود گرفت بنابراین در رابطه با خرید وفروش رای اگر شما می گویید که جلوگیری از آن صرفا باید با قانونگذاری اتفاق بیفتد امکان پذیر نیست؛ مصداقی که شما درباره خرید و فروش رای گفتید از ابتدای تدوین قوانین انتخاباتی ما جرم بوده است اما بعضا در جاهایی اتفاق می افتد بنابراین ما نمی توانیم بگوییم صرفا با قانون می توان همه ایرادات را رفع و رجوع کرد.

اگر خرید و فروش رأی اثبات شود حتما انتخابات آن حوزه ابطال می شود البته نکته مهم اینجاست که اگر در جایی انجام اینکار اثبات شود و در نتیجه انتخابات هم موثر باشد حتماً انتخابات ابطال و با متخلفان برخورد می شود.

در هرصورت معتقدم به هر میزان که ایجابی قانونگذاری کرده و ساز وکاری طراحی کنیم که همگان در دایره ساز وکار طراحی شده فعالیت کنند موفق تر خواهیم بود، ببینید ما امروز در حوزه شهرسازی هم با مکانیزمی روبرو هستیم که گفته می شود شهرهای جدید با ویژگی های مدرن و جدید طراحی می شوند به صورتی که از ابتدا همه پیش بینی ها در آن شده است، در حوزه انتخابات هم در واقع لایحه جامع انتخابات یک شهر جدید انتخاباتی با قوانین مدرن و جدید است که تمام این مکانیزم ها در آن پیش بینی شده و ما باید نظام انتخاباتی مان را به سمت این شهر جدید کوچ دهیم.


کلید واژه ها: انتخابات - وزارت کشور - سخنگوی وزارت کشور - کشور - انتخابات مجلس - قانون - انتخابات مجلس شورای اسلامی - مجلس - کثیف - وزارت - لایحه - دوره - مجلس شورای اسلامی - قانون انتخابات - هایی - قوانین - ماده - آیت الله جنتی - مالی - مجلس خبرگان - نامزد - هزینه - خرید و فروش - تاثیرگذاری - شفاف سازی - وزیر کشور - فروش - خرید - توان - سازی

آخرین اخبار سرویس:
پرهیز از دامن زدن به اختلافات منطقه ای در انتخابات ضروری است

خاطره ای از شهید زین الدین؛ از بیت المال چیزی همراه من نباشد

دلایل گرانی چادر در کشور/ نیاز عرصه عفاف و حجاب به قرارگاه و فرمانده واحد

مشکل قاریان ایرانی در اجرای تلاوت قرآن

اختتامیه سی وسومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

رژیم صهیونیستی؛ تهدیدی برای همه کشورهای اسلامی

جشن خیریه پرتو مهریزدان

لاریجانی: مابه التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع تر به حساب مردم واریز شود/دغدغه اصلی نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

نباید به نظم و اموال عمومی آسیب وارد شود

دولت و مجلس نوکرهای مردم هستند اما اعتراض باید مسیر قانونی خود را طی کند/ ناآرامی داخلی مداخله بیگانگان را به دنبال دارد

اولتیماتوم پلیس به اخلالگران نظم و امنیت: هیچ مماشاتی نداریم

برگزاری رویداد ملی استارتاپ ویکند آب در سبزوار

«اعتراض » باید مسالمت آمیز باشد

تعلل شهرداری در تدوین شیوه نامه مبارزه با فساد

دستگیری 40 نفر در ارتباط با ناآرامی های یزد

انتقاد یک نماینده از حذف گزارش تصادف قطار سمنان از دستور کار مجلس

هشدار آیت الله سیستانی به نخست وزیر عراق

نگاه غرب به انتخابات پارلمانی امروز در بلاروس

«گوتابایا راجاپاکس» رییس جمهوری جدید سریلانکا شد

نیروی انتظامی با برهم زنندگان نظم و امنیت مماشات نمی کند

با اتخاذ تصمیماتی از تورم و ایجاد التهاب در قیمت ها جلوگیری شود

توضیحات «لاریجانی»درباره بررسی افزایش قیمت بنزین در جلسه غیرعلنی

بررسی تخلفات مدیران یک باشگاه مطرح

تشریح اعتبارات تملک داراییهای سرمایه ای و هزینه ای استان در لایحه بودجه سال 99

حماسه ای بزرگ در شهری کوچک

موزه، رنگین کمانی از همه ی اعصار

خبر خوش بنزینی سخنگوی هیات رییسه مجلس به مردم

پس لرزه های افزایش قیمت بنزین در پارلمان/نمایندگان معترض به لاریجانی: آیا نظرات مجلس را بیان کردید؟/حواشی صحن علنی

هویت واقعی انسان از دیدگاه دانشمندان

مراجع تقلید علیه گرانی بنزین

خروج دو طرح بنزینی فراکسیون امید با توجه به تاکیدات رهبری

انتصاب فرماندار ویژه شاهرود با حکم وزیر کشور

هشدار آیت الله سیستانی به عادل عبدالمهدی

ویدئو / از ادامه مناقشه برگزیت تا تازه ترین تحولات بولیوی

بیمارستان آیت الله العظمی بروجردی صاحب ام آر آی شد

اضافه شدن عنوان درسی جدیدی با موضوع «سربازی» در کتب درسی

گزارش حادثه قطار تبریز-مشهد از دستور کار مجلس خارج شد

چرا لاریجانی به نظر نمایندگان مجلس توجه نمی کند؟

تحقق 20 درصدی بومی سازی در حوزه پدافند غیرعامل کشور

علامه طباطبایی از مفاخر علمای اسلام است

تذکرات 3 نماینده مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

رونمایی از عنوان درسی جدید با موضوع «سربازی»

رهبر معظم انقلاب در درس خارج فقه امروز درباره طرح مدیریت مصرف سوخت سخنان مهمی را ایراد کردند

اعتراض نمایندگان به رییس مجلس در خصوص افزایش قیمت بنزین/ چرا نظر مجلس لحاظ نشد؟

محافل قرآنی هفته وحدت در 7 مسجد شهر تهران برگزار شد+تصاویر

شرط جدید برای بهره مندی بسیجیان از کسرخدمت

اعتراضات بنزینی نمایندگان به لاریجانی

پیکر رضا عبدی بر دوش رادیویی ها تشییع شد

تمام پروازهای فرودگاه اصفهان برقرار است

مدافعان «چندهمسری» شناخت دقیقی از جامعه امروز ایران ندارند

توضیحات لاریجانی درباره جلسه غیرعلنی مجلس/ به انجام اصلاحات و ساماندهی شرایط نیاز داریم

کارشناس یمنی: آمریکا و انگلیس جنگ یمن را از خارج اداره می کنند/ ایران بازیگر مهمی در منطقه است

لزوم تعیین فضاها و محل هایی برای تجمعات مردمی

کاهش قراردادهای تجاری با تصویب لایحه تجارت/ ادامه بررسی لایحه باید متوقف شود

نیروهای مسلح در مبارزه با ظلم و ستم مسئولیت سنگینی بر عهده دارند

پدافند غیرعامل 20 درصد به سمت بومی سازی پیش رفته است

روایت لاریجانی از جلسه غیرعلنی مجلس درباره بررسی قیمت بنزین

استخدام کارمند اداری در شرکت معتبر آرایشی بهداشتی در تهران

هویت واقعی انسان از دیدگاه دانشمندان

نخستین نشست «عصر قصر» با نقد «تقاطع انقلاب» برگزار می شود

کمیسیون برنامه و بودجه مأمور رفع ایرادات طرح افزایش نرخ بنزین شد

توضیحات لاریجانی درباره بررسی افزایش قیمت بنزین در جلسه غیرعلنی مجلس

اختتامیه سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

سران قوا با پشتوانه کارشناسی تصمیمی گرفته اند باید به آن عمل شود

پس لرزه های افزایش قیمت بنزین در پارلمان/نمایندگان معترض به لاریجانی: آیا نظرات مجلس را بیان کردید؟/حواشی صحن علنی

نخستین نشست «عصر قصر» در باغ موزه قصر برگزار می شود

سخنگوی هیئت رییسه مجلس: از اجرای طرح ساماندهی مصرف سوخت حمایت می کنیم

انجام اقدامات پیشگیرانه ضرورت مقابله با ساخت و ساز های غیر مجاز و زمین خواری

با توجه به تاکیدات رهبری دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

دست از توجه صرف و مطلق به فضاهای علمی دست بردارید/ لزوم توجه به مهارت آموزی

قاعده مطالبه گری

نیروهای مسلح در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب مسئولیت سنگینی دارند

گل مرادی: امید مردم به مجلس است/ تضعیف مجلس به معنای تضعیف نظام است

شرط جدید برای بهره مندی بسیجیان از کسرخدمت

تمام پروازهای فرودگاه اصفهان برقرار است

کشف 13 تن پرتقال رنگ شده با مواد غیر بهداشتی

فیلم/ بیانات رهبر انقلاب درباره افزایش قیمت بنزین

استخدام سرویس کار آشنا به آسانسور جهت شرکت آسانسور در البرز

استخدام تعدادی نیروی خانم و آقا جهت سالن تولید در قم

استخدام تعدادی کارگر ساده خانم در تولیدی کیف

استخدام آبدارچی بصورت تمام وقت جهت کار در دفتر املاک

مدارس علوم و معارف اسلامی از نظر کمی و کیفی توسعه پیدا کنند

زمان و شیوه اجرای افزایش قیمت بنزین مناسب نبوده/ افزایش قیمت بنزین به قیمت سایر کالاها تسری پیدا نکند

احکام شرعی | آیا می توان مکان متحرک را به عنوان مسجد وقف کرد؟

افزایش قیمت بنزین موجب افزایش قیمت اجناس و کالاها نشود

مشارکت بخش غیردولتی در پروژه های دولت الکترونیک تسهیل می شود

ماجرای شکایت روازاده از یک دندان پزشک چه بود؟

برگزاری جشنواره مهدوی «مصباح الهدی»/ 22 بهمن ماه آخرین مهلت ارسال آثار

دستیار «مایک پِنس» در جلسه استیضاح، علیه ترامپ حرف زد

راه های شهری اصفهان باز شد؛ بازگشت آرامش به شهر

کسانی که در مراکز تصمیم گیری نظرشان را به عنوان نظر مجلس بیان می کنند مراقب باشند

دست یاری شورای شهر تهران به سمت مردم برای شناسایی فساد در شهرداری

همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند/ایراد مجلس به زمان و شیوه افزایش قیمت بنزین است

کمیسیون برنامه و بودجه مامور رفع ایرادات طرح افزایش نرخ بنزین شد

رییس ستادکل نیروهای مسلح: برای اجرای بیانیه گام دوم نیازمند فرماندهان شجاع و انقلابی هستیم

مابه التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه اصلی نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

102 گروه جهادی در روستاهای زلزله زده آذربایجان شرقی به مردم خدمت رسانی می کنند

رونمایی از کاندیدایِ پنهان احمدی نژاد در انتخابات 1400

جزییات نشست غیرعلنی مجلس؛ طرح نمایندگان برای توقف افزایش قیمت بنزین لغو شد

طلاق در ازدواج های دانشجویی کمتر از میانگین کشوری است

سامانی: جلوی خریدوفروش رأی را فقط با قانونگذاری نمی توان گرفت

سامانی: جلوی خریدوفروش رأی را فقط با قانونگذاری نمی توان گرفت